Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω ειμαι το αντικειμενο προς διερευνηση απο τους γυναικολογους...εχω μεινει εγκυος ενω ειχα περιοδο( :oops::oops: ) μετα μου ειρθε περιοδος κανονικα και μετα ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος. ο γιατρος που ειχε βγαλει τις μερες εμεινε αναυδος...μου ειπε οτι αυτο δε γινεται!! το τραβηγμα σημαινει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη...για μενα τουλαχιστον.

κατεληξα να παιρνω αντισυλληπτικα ενω κανενας γιατρος δεν ηθελε να μου δωσει. μετα απο μια εκτρωση πειστηκε ο γιατρος και μου εδωσε.

το σπιραλ το φοβαμαι πολυ...ισως θα επρεπε να το επανεξετασω...

προφυλακτικο οχι για πολλους λογους (σπαει, βγαινει, δε θελει ο αντρας μου)

το αλλο με τη στειρωση που κανουν και στις γατες το ξερετε? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ειμαι το αντικειμενο προς διερευνηση απο τους γυναικολογους...εχω μεινει εγκυος ενω ειχα περιοδο( :oops::oops: ) μετα μου ειρθε περιοδος κανονικα και μετα ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος. ο γιατρος που ειχε βγαλει τις μερες εμεινε αναυδος...μου ειπε οτι αυτο δε γινεται!! το τραβηγμα σημαινει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη...για μενα τουλαχιστον.

 

sofia nefeli αυτο το έπαθα ακριβώς το ιδιο και εγω με την δευτερη εγκυμοσύνη μου!!!

αστα δράμα!!! :lol::lol::lol::lol:

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τα έχουμε βάλει όλα κάτω :) και από ότι βλέπουμε πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος είτε για περίπτωση υγείας είναι εγκυμοσύνης. Δεν γίνεται όμως διαφορετικά.... πάντα θα υπάρχει το 1%. Εγώ λέω να χαλαρώσουμε κι ας μην μας γίνει έμμονη ιδέα.

 

ΥΓ: Προσωπικά εγώ κορίτσια είμαι έγκυος 3μηνών και δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου. Κάνω πολλούς εμετούς δεν είμαι καλά σωματικά και φοβάμαι ότι μέχρι να γεννήσω έτσι θα είναι τα πράγματα. Αν και πιστεύω ότι αργότερα από τον 5ο και μετα με την κοιλιά πέρα τι σεξ να ευχαριστηθώ. Σας έχει τύχει εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Μετα το τριμηνο,οι εμετοι καταλαγιαζουν.Στην πρωτη μου κορη,ομως,ενα περιεργο πραγμα,δεν ειχα εμετους αλλα δεν ειχα καθολου διαθεση για σεξ και το πιο περιεργο ηταν οτι ακομα και στην τηλεοραση να εβλεπα ζευγαρι να φιλιεται,μου φαινοταν αποκρουστικο.Και τους 9 μηνες.Ακου περιεργα πραγματα.Στην δευτερη εγκυμοσυνη,ειχα τους εμετους το πρωτο τριμηνο,αλλα μετα που περασαν ειχα διαθεση για επαφη.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ είμαι υπέρ του τραβήγματος. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα σπιράλ, σε καμία περίπτωση δεν θα έπερνα χάπι, στα προφυλακτικά συμφωνώ αλλά 10 χρόνια σχέση με τον άντρα μου ακολουθούσαμε την μέθοδο του τραβήγματος.

 

Η παραπανω διαδικασια δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης κατα την γνωμη μου και ξερω οτι αποτελει και αιτια για πολλα γυναικολογικα προβληματα .......

Link to comment
Share on other sites

Ναι,σωστα,προστατη στους αντρες.Τι ειπα τωρα,λες και εχουν προστατη οι γυναικες.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από 12 χρόνια σχέση και ενώ πάντα ακολουθούσαμε τη μέθοδο του τραβήγματος δεν έχει συμβεί καμμία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Και το παιδάκι μου έγινε μετά από κάποιους μήνες ελεύθερες επαφές

 

as1cCyH0g411210ODM0ODlkfDU3NTcwZHxPIGZhZm91dGFrb3MgbW91IGVpbmFp.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,κουκλα μου.Δυστυχως αληθευει,μου το εχει πει γιατρος.Οχι,βεβαια αν γινει μια δυο φορες,αλλα στην συγκεκριμμενη περιπτωση γινεται κατ'εξακολουθηση.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα για να καταλαβω , μας ενδιαφερει τι παθαινει ο αντρας ή τι γινεται με εμας?

Κολπιτιδα , προβληματα με τον τραχηλο ,και μεταδιδομενα νοσηματα ειναι μερικα απο τα προβληματα .

 

Βεβαια οσον αφορα τα νοσηματα ειναι προβλημα και για τις υπολοιπες μεθοδους αντισυλληψης.

 

Κοριτσια οι εποχες ειναι πονηρες και πρεπει να ειμαστε πολύ προσεκτικες.......

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με ενδιαφερει και ο αντρας μου.Παντως,εχεις δικιο στο οτι οι καιροι ειναι πονηροι.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το εθεσα λαθος.Φυσικα και μας ενδιαφερει ο συντροφος μας αλλα ξερω οτι στη μεθοδος του τραβηγματος συνηθως ο ανδρας αρνειται να χρησιμοποιησει προφυλακτικο .

 

Τελος παντων το σεξ ειναι απολαυση και δεν πρεπει να κολαμε σε τετοια πραγματα αλλα να χαιρομαστε την καθε φορα σαν να ειναι η πρωτη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε όλη μου την ζωή (με όλους τους συντρόφους) την μέθοδο του τραβήγματος χρησιμοποιούσαμε και ποτέ δεν έμεινα κατα λάθος έγκυος και φυσικά δεν το ήξερα ότι έχει αυτό επιπτώσεις στον άνδρα... :(

Εξακολουθώ να την βρίσκω την πιο βολική...μετά το προφυλακτικό φυσικά. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα που εβγαλα το σπιραλ για να κανω παιδακι και ο γιατρος μου ειπε να περιμενω κανενα διμηνο,ειπα στον αντρα μου να χρησιμοποιουμε προφυλακτικο και μου απαντησε 'Τι ειναι αυτο,που το πουλανε :?: '.Μαλλον δεν του πολυαρεσε η ιδεα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε ενα ticker δεν μπορω να βαλω,γμτ.ΦΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::?:?:?:?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε σαν παρακαλώ να με παραπέμψετε σε άρθρα που να λένε ότι το τράβηγμα (δηλαδή η εκσπερμάτωση εκτός του κόλπου) προκαλεί προστάτη? Δεν μπορώ να το καταλάβω λογικά για αυτό...

 

Σας ευχαριστώ. :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγο που το εψαξα στο google το μονο που ειδα ειναι οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι αποτελεσματικη και οτι προκαλει ανικανοτητα στους αντρες λογο ψυχολογικων προβληματων,αυτο το διαβασα σε 2 site.Ουτε αυτο εχει λογικη.Θα το ξανακοιταξω,συγγνωμη που σε τρομαξα,ετσι μου ειπε κι'εμενα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ξερω...για το προστατη. αυτο γινεται γιατι ο αντρας κρατιεται για να εκσπερματωσει. το παθαινουν και οταν κρατιουνται για να εχει η επαφη μεγαλυτερη....διαρκεια!! τωρα δε ξερω να πω πως και γιατι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ, κορίτσια κι εμείς θάλουμε μια μέθοδο αντισύλληψης που να αρέσει και στους δύο. Το προφυλακτικό δεν αρέσει σε κανέναν, με σοκάρατε ότι το σπιράλ τσιμπάει και για τις εξωμήτριες, θέλουμε να κάνουμε μετά από κάποιους μήνες και άλλο ένα παιδάκι οπότε ακυρο, και σύν τοις άλλοις έχω ήδη 8 μέρες περίοδο και αλλάζω κάθε δύο ώρες τις night τις σερβιέτες τις πρώτες μέρες. Οϋτε να τραβιέται θέλει, έχουμε τρελή γκρίνια!!! Άσε που μου κάνει και χάλια τα μαλλιά, πρέπει να φυλάγομαι από τις σφαίρες!!! Για τα αντισυλληπτικά είμαι κατά, γιατί δεν παίρνω κανένα χάπι ποτέ στη ζωή μου και δε μ΄αρέσουν τα χημικά... δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Αλήθεια έχω ακούσει ότι για να ξαναμείνεις έγκυος μετά από χρόνια λήψη αντισυλληπτικών, θα σου πάρει κάποιους μήνες, είναι αλήθεια; Μήπως κρύβουν και άλλους κινδύνους; Μισώ τα χάπια!!! Τέλος θα σας πω και για μια φίλη μου, η οποία μετά από τρία παιδιά δεν ήθελε με τίποτα και άλλο παιδί και έτσι στην τρίτη καισαρική ο γυναικολόγος της έραψε τις ωοθήκες και δε μπορεί να μείνει έγκυος ξανά. Προφανώς δεν μπορούν να πέσουν τα ωάρια, αλλά αυτό δεν έχει παρενέργειες, τι να πω; Και τέλος λέω κι εγώ, γιατί δεν κάνει αυτός αγγειεκτομή αν θέλουν μόνιμη λύση; Και τα δύο τα βρίσκω ακραία και άδικο για όποιον κι αν το κάνει. Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσει το αύριο...

Και τελικά τίποτα δεν αποφασίζουμε και μένει η γκρίνια και η στενοχώρια, σοβαρα μιλάω τώρα, μας στενοχωρεί το θέμα. Αφού λέμε να πάμε να... και η επόμενη ερώτηση είναι, ναι αλλά που θα... και πολλές φορές το αφήνουμε για να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας. Ε, δε λέει να το αφήνουμε...

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, εσείς που έχετε βάλει σπιράλ, πείτε μου πώς είναι η διαδικασία τοποθέτησης;

Δηλαδή θέλω να πω, τί κάνατε; Πήγατε και αγοράσατε μόνες σας το σπιράλ ή το είχε ο γιατρός; Η τοποθέτηση έγινε στο ιατρείο ή στο νοσοκομείο; Χρειάστηκε αναισθησία; Πόση ώρα κράτησε; Το κόστος;

Ξέρω μια κοπέλα που το έβαλε, αλλά είχε τόσες πολλές ενοχλήσεις που μετά από μερικές μέρες το έβγαλε.

Αλλά διαβάζω ότι είστε πολλές κοπέλες ευχαριστημένες και αυτό μου δίνει κουράγιο. Το σκέφτομαι κι εγώ να το κάνω, γιατί δεν θέλω να μπω πάλι στη διαδικασία των χαπιών. Τα έπαιρνα για πάνω από 10 χρόνια και βαρέθηκα.

Η μέθοδος του τραβήγματος αποδείχθηκε μοιραία την τελευταία φορά και έφερε στην οικογένειά μας το 4ο μέλος.

Το προφυλακτικό δεν το θέλω καθόλου, ούτε ο σύζυγος. Χάνεται η πραγματική αίσθηση και δυστυχώς και η απόλαυση. Γίνεται που γίνεται αραιά, τουλάχιστον να το χαιρόμαστε! :wink:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν τσιμπαει το σπιραλ... :lol::lol::lol: και θα το ξαναπω οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος αντισυλληψης.

 

Μην το λές Αθηνά... Κι εγώ κι άλλη μια κοπέλα έχουμε τέτοια εμπειρία. Ο άντρας μου καμμιά φορά μπορεί να το νοιώσει και το έχω νοιώσει κι εγώ μια φορά. Όμως να το τονίσω πως δεν το αλλάζω με τίποτε. Κι ας μου έχει βαρύνει η περίοδος. Είναι στατιστικά τα στοιχεία, κάτι που παθαίνω εγώ δεν σημαίνει πως το παθαίνουν όλοι...

 

Η διαδικασία που μπαίνει είναι απλή. Πάς στο γυναικολόγο σου και στο βάζει. Έχει εκείνος στο ιατρείο του. Η όλη φάση κρατάει όσο το τέστ παπ. Μπορεί να πονέσεις μετά από λίγες ώρες μιας και ο οργανισμός προσπαθεί να το αποβάλλει. Το κόστος εξαρτάται φαντάζομαι από το γιατρό και από τη μάρκα του σπιράλ. Εγώ είχα πληρώσει 100 αφρό :lol::lol: και θα το αλλάξω σε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα τα εξής, και θέλω να μου πείτε αν ισχύουν:

για το σπιράλ

Είναι αλήθεια ότι το σπιράλ το βάζεις μια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου και το βγάζεις ενώ έχεις περίοδο;

Είναι αλήθεια ότι οι γυναικολόγοι το συστήνουν σε γυναίκες που δε σκοπεύουν να κάνουν άλλα παιδιά;

Επηρεάζει τη μετέπειτα γονιμότητα;

Μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την αφαίρεση του μπορείς να μείνεις έγκυος;

για τα σντισυλληπτικά (εκτός του ότι κάποια από αυτά παχαίνουν)

Δημιουργούν ψυχολογικές μεταπτώσεις;

Επηρεάζουν τη μετέπειτα γονιμότητα;

Χρειάζονται κάποιοι μήνες από τη διακοπή της λήψης για να μείνεις ξανά έγκυος;

 

Έκτός από όλες αυτές τις μεθόδους αντισύλληψης, υπάρχει και μια νέα. Ουρείς σε ένα δοχείο, τοποθετείς μέσα ένα τέστερ και σου λέει αν είσαι γόνιμη ή οχι... λένε ότι είναι 99% ασφαλές. Και εγώ λέω τώρα, μένεις έγκυος και τις μη γόνιμες μέρες και όταν έχεις περίοδο, τότε τι δείχνει...

Υπάρχει και ένα που βασίζεται λέει στη θερμοκρασία; Αυτό το ξέρετε;

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα τα εξής, και θέλω να μου πείτε αν ισχύουν:

για το σπιράλ

Είναι αλήθεια ότι το σπιράλ το βάζεις μια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου και το βγάζεις ενώ έχεις περίοδο;

Είναι αλήθεια ότι οι γυναικολόγοι το συστήνουν σε γυναίκες που δε σκοπεύουν να κάνουν άλλα παιδιά;

Επηρεάζει τη μετέπειτα γονιμότητα;

Μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την αφαίρεση του μπορείς να μείνεις έγκυος;

Για όλα αυτά που ρωτάς ο αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο γυναικολόγος σου, ίσως μπορείς να βρεις κάτι και στο internet. Για την τοποθέτηση/αφαίρεση του σπιράλ βολεύουν κάποιες μέρες για να είναι πιο ανοικτός και μαλακός ο τράχηλος.

Οι γυναικολόγοι το συστήνουν απ'όσο ξέρω σε γυναίκες που έχουν κάνει παιδιά, δεν ξέρω γιατί όμως... Έχει κάποιους κινδύνους για εξωμήτρια κύηση, δεν ξέρω σε τι βαθμό και φαντάζομαι με το που θα το αφαιρέσεις θα μπορείς να μείνεις έγκυος. Δεν είναι "φαρμακευτικό" για να θέλει κάποιου είδους αποτοξίνωση, είναι μηχανικός τρόπος αντισύλληψης.

 

για τα σντισυλληπτικά (εκτός του ότι κάποια από αυτά παχαίνουν)

Δημιουργούν ψυχολογικές μεταπτώσεις;

Επηρεάζουν τη μετέπειτα γονιμότητα;

Χρειάζονται κάποιοι μήνες από τη διακοπή της λήψης για να μείνεις ξανά έγκυος;

Ορμόνες είναι, και έχουν κατηγορηθεί κατά καιρούς για φουσκώματα/μεταβολές βάρους/ψυχολογικές μεταπτώσεις/κινδύνους για καρκίνους ίσως, ρώτα το γιατρό σου...

 

Έκτός από όλες αυτές τις μεθόδους αντισύλληψης, υπάρχει και μια νέα. Ουρείς σε ένα δοχείο, τοποθετείς μέσα ένα τέστερ και σου λέει αν είσαι γόνιμη ή οχι... λένε ότι είναι 99% ασφαλές. Και εγώ λέω τώρα, μένεις έγκυος και τις μη γόνιμες μέρες και όταν έχεις περίοδο, τότε τι δείχνει...

Υπάρχει και ένα που βασίζεται λέει στη θερμοκρασία; Αυτό το ξέρετε;

 

Το έχω ακουστά, όμως έχε υπ'όψη σου πως το σπέρμα ζει για 48 ώρες περίπου, οπότε δε βοηθάει και ιδιαίτερα αυτή η μέθοδος κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...