Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ-ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ-ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

εμεις γιαουρτακι βαλαμε απο τον 7ο αυτο με την πετσα,κατσικισιο,αγελαδινο,προβειο κ το εκανα με βρωμη κανελα κ φρουτα.μπανανα,αβοκαντο,μηλο,αχλαδι,ροδακινο,δαμασκηνα(ενα ενα οχι ολα μαζι)

παντως δ χανεις κτ να ξαναδοκιμασεις φρουτα οπως λεει κ η μαμα ανεστη

αν εχει συνηθισει στην υφη της ετοιμης κρεμας με τριμμενη τη βρωμη κ αβοκαντο στα φρουτα πιστευω θα την πετυχεις

για τη γλυκα πεπονι,αχλαδι,μπανανα η βρασμενο μηλο,σταφιδες

κ στο κυριως γλυκοπατατα κ κολοκυθα κιτρινη

κ μενα κ τα δυο παιδια δ τρωγανε πολυ στερεες,η κορη μου περιπου 50-100γρ 6-8 μ,μετα 8-10καθολου κ μετα αρχισε με κομματια.μετα τον χρονο ετρωγε ποσοτητες.ο μικρος τον πρωτο μηνα ετρωγε γυρω στα 150 μετα κ αυτος πολυ μικρη ποσοτητα κ μονο σε κομματια(πχ αν ετρωγε 1/4απο ροδακινο λεγαμε οκ δοκιμασε,στο μισο καναμε παρτυ).περιπου στους 16μηνες αυτος αρχισε να τρωει πιο ικανοποιητικα,ακομη δ τρωει πολυ αλλα δοκιμαζει απο ολα.κ τα δυο θηλαζανε.η κορη μαλιστα πολυ κολλημενη στο στηθος κ  απο βαρος παρα πολυ καλα.ο μικρος κ με το γαλα δ ειναι της ποσοτητας κ στις καμπυλες τερμα κατω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ή βρώμη καλό θα ήταν να έχει την μορφή του υπόλοιπου μίγματος για να μην αναγουλιαζει. Σε ένα στεγνό μπλέντερ καν' την σκόνη κ μετά πρόσθεσε την. 

 

Αν έχει καιρό που απέρριψε τα φρούτα, δοκίμασε να της ξανα προσφέρεις. Ίσως εκπλαγείς με το ποσό εύκολα αλλάζουν τα γούστα τους. 

 

Για το μεσημεριανό μπορείς να βάλεις γλυκοπατάτα ή κολοκύθα κίτρινη που επίσης γλυκιζει. 

 

Στον έβδομο έδωσα πρόβειο γιαούρτι. Δεν το έφαγε σκέτο κ πολτοποιουσα μία μπανάνα κ το ανακάτευα. 

Τη βρωμη αλεσμενη την εδωσα κ εγω... Πρωτα με καρπουζι κ μετα με τη φρουτοκρεμα εμποριου, αλλα...τζιφος! Χτες βραδυ εφαγε λιγο πεπονακι κ μπανανα που τα ελιωνα με το χερι μου κ αναθαρρησα!  Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες!

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εμεις γιαουρτακι βαλαμε απο τον 7ο αυτο με την πετσα,κατσικισιο,αγελαδινο,προβειο κ το εκανα με βρωμη κανελα κ φρουτα.μπανανα,αβοκαντο,μηλο,αχλαδι,ροδακινο,δαμασκηνα(ενα ενα οχι ολα μαζι)

παντως δ χανεις κτ να ξαναδοκιμασεις φρουτα οπως λεει κ η μαμα ανεστη

αν εχει συνηθισει στην υφη της ετοιμης κρεμας με τριμμενη τη βρωμη κ αβοκαντο στα φρουτα πιστευω θα την πετυχεις

για τη γλυκα πεπονι,αχλαδι,μπανανα η βρασμενο μηλο,σταφιδες

κ στο κυριως γλυκοπατατα κ κολοκυθα κιτρινη

κ μενα κ τα δυο παιδια δ τρωγανε πολυ στερεες,η κορη μου περιπου 50-100γρ 6-8 μ,μετα 8-10καθολου κ μετα αρχισε με κομματια.μετα τον χρονο ετρωγε ποσοτητες.ο μικρος τον πρωτο μηνα ετρωγε γυρω στα 150 μετα κ αυτος πολυ μικρη ποσοτητα κ μονο σε κομματια(πχ αν ετρωγε 1/4απο ροδακινο λεγαμε οκ δοκιμασε,στο μισο καναμε παρτυ).περιπου στους 16μηνες αυτος αρχισε να τρωει πιο ικανοποιητικα,ακομη δ τρωει πολυ αλλα δοκιμαζει απο ολα.κ τα δυο θηλαζανε.η κορη μαλιστα πολυ κολλημενη στο στηθος κ  απο βαρος παρα πολυ καλα.ο μικρος κ με το γαλα δ ειναι της ποσοτητας κ στις καμπυλες τερμα κατω

 

Ευχαριστώ πολυ! Θα δοκιμασω σιγουρα τη βρωμη με το αβοκαντο που γραφεις! Τωρα για γλυκοπατατα κ κολοκυθα δεν ξερω...μηπως φερουν δυσκοιλιοτητα;; θα ηταν νοστιμα παντως...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Προσωπικά, θα υπέθετα αφού δεν υπάρχει διάγνωση ούτε και συμπτώματα για καιρό τώρα, ότι η μεν ""ΓΟΠ" ήταν απλά η συνηθισμένη δυσανεξία στην καζεϊνη του αγελαδινού γάλακτος που έχουν πολλά μωρά (και που λογικά υποχώρησε με τον καιρό και εκδηλώνοταν πολύ πιο έντονα αν έδινες και γάλα σκόνη), η δε αντίδραση η σημερινη, αν είναι η πρώτη φορά που τρώει αχλάδι πρέπει να μιλήσεις με γιατρό μήπως είναι ένδειξη αλλεργίας, αλλιώς απλά είτε παράφαγε είτε περνά κάποια ιωσούλα.

Αν πάντως έχει δυσανεξία στην καζεϊνη, που ταιριάζει με όσα λες, παρατηρησε αν είναι πιο άσχημα όταν της δίνεις κόκκινο κρέας. Τα μωρά που δεν αντέχουν το αγελαδινό γάλα, συχνά δεν μπορούν ούτε το μοσχαρίσιο κρέας οπότε απλά δοκιμάζεις κοτόπουλο ή και κατσικάκι.

Τώρα που το λες οι εμετοί ξεκίνησαν την προηγούμενη εβδομάδα όταν έφαγε αρακά με μοσχάρι :@ :@ αλλα υπέθεσα οτι παράφαγε γτ της αρεσε πολύ και έτρωγε λαίμαργα.  Παντως για τους εμετούς και τις αναγωγές στην αρχή προσπάθησα να το ψάξω παραπάνω αλλά πάντα επαιρνα την ίδια απάντηση απο  την παιδιατρο οτι είναι δλδ κατι συνήθες σε νεογέννητα και οτι περναει απο μονο του. Μέχρι και ΑR γάλα είχα δοκιμάσει απο μόνη μου γτ η γιατρός δεν το πρότεινε( αλλά δεν μπορούσα να βλέπω τη μικρή να υποφέρει) και μου εκανε δυσκοιλιότητα. Τότε πήγε το μυαλό μου σε δυσανεξία στο αγελαδινο αλλά η γιατρός μου δωσε υπόθετο γλυκερίνης και μου πε αν ξαναεμφάνισει θα το ψάξουμε. Είχα όμως αγανακτήσει και μιας και είχα ακόμα γάλα(το οποιο αντλούσα με θηλαστρο μιας και η μικρή είχε δυσκολίες με το θηλασμό) κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια με τη μικρούλα μου που εντωμεταξύ είχε φτάσει 3μηνών και το γυρίσαμε στον αποκλειστικο θηλασμό. Από τότε σιγά σιγά έστρωσαν τα πράγματα και δεν το ξαναψαξα.  Αλλά μάλλον μας κυνηγάει αυτό το κάτι..θα παω Δευτέρα στη γιατρό και θα ζητήσω περαιτέρω εξετάσεις. Αν αρνηθεί θα αλλάξω μπας και βρούμε καμιά άκρη! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα ενημερώσω όταν έχουμε εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Προσωπικά, θα υπέθετα αφού δεν υπάρχει διάγνωση ούτε και συμπτώματα για καιρό τώρα, ότι η μεν ""ΓΟΠ" ήταν απλά η συνηθισμένη δυσανεξία στην καζεϊνη του αγελαδινού γάλακτος που έχουν πολλά μωρά (και που λογικά υποχώρησε με τον καιρό και εκδηλώνοταν πολύ πιο έντονα αν έδινες και γάλα σκόνη), η δε αντίδραση η σημερινη, αν είναι η πρώτη φορά που τρώει αχλάδι πρέπει να μιλήσεις με γιατρό μήπως είναι ένδειξη αλλεργίας, αλλιώς απλά είτε παράφαγε είτε περνά κάποια ιωσούλα.

Αν πάντως έχει δυσανεξία στην καζεϊνη, που ταιριάζει με όσα λες, παρατηρησε αν είναι πιο άσχημα όταν της δίνεις κόκκινο κρέας. Τα μωρά που δεν αντέχουν το αγελαδινό γάλα, συχνά δεν μπορούν ούτε το μοσχαρίσιο κρέας οπότε απλά δοκιμάζεις κοτόπουλο ή και κατσικάκι.

 Μήπως ξέρεις αλήθεια τι εξέταση πρέπει να κάνουμε για τη δυσανεξία στην καζεΐνη; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοψε τη φαριν λακτε και ολες τα υπολοιπα "junk food" για μωρα και δωσε κανονικο φαγητο: λαχανικα, κρεας, φρουτα, γιαουρτι κλπ κλπ και φυσικα νερακι. Αν δεν τρωει πολυ, δεν πειραζει. Οσο πιο πολυ συνηθιζει τα γλυκα, τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να μεταβει σε κανονικο φαγητο. Δοκιμασε διαφορετικες υφες: λιωμενα, σε κομματια κανονικα, σε αραιο "smoothie" με καλαμακι. Αν δεν τρωει κατι, συνεχισε να το προσφερεις, και 10-15 φορες αρνησης μεχρι να αποδεχτει το μωρο μια νεα γευση ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Αυτο ακριβως εκανα απο σημερα! Φαγαμε 4 κομματακια πεπονι το πρωι, το μεσημέρι δε φαγαμε τη μοσχαροσουπα κ το βραδυ μαλλον θα της δωσω βρωμη με φρουτα. Ψαχνοντας στο δικτυο ειδα κ εγω ποσο απαραδεκτη διατροφη ειναι αυτη που μου συνεστησε η γιατρος μας! Οταν ομως δεν ξέρεις... Τις κοβω τις σκονες! Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση κ τη συμβουλη σου! Ο Θεος βοηθος! Παντως θηλαζουμε αρκετα! Βγαζουμε κ τα πρωτα μας δοντακια...ολα μαζι!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Astrien είπε:

 Μήπως ξέρεις αλήθεια τι εξέταση πρέπει να κάνουμε για τη δυσανεξία στην καζεΐνη; 

 

Εμεις δεν καναμε καμια. Μας ειχε δωσει οδηγιες η παιδιατρος βασει συμπτωματων, και οδηγιες για το πως να γινονται πειραματα με τις τροφες να δουμε ποτε θα υποχωρησει. Συνηθως υποχωρει μεταξει 6 μηνων και 2 ετων χονδρικα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα η μικρη μου δεν εφαγε σχεδον τιποτα! Ουτε ενεργηθηκε η ερμη! Το απογευμα της εδωσα βρωμη με πεπονι κ παραλιγο να κανει εμετο! Τι να της δινω εκτος απο βρωμη για να τρωει κ δημητριακα γτ μακαρονια ή ρυζι δεν της δινω λογω δυσκοιλιοτητας;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να της δίνεις τραχανά, πλιγούρι, επισης υπαρχουν βιολογικές κρέμες με κεχρι. Στο ζωμό από κοτόπουλο ή μοσχάρι βάζεις λίγη ντομάτα κ ρίχνεις κριθαράκι ή όποιο άλλο μικρό μακαρόνι πχ κουσκουσακι ή πεπονακι, έχει πολλά στο σούπερ. Με το ζωμό κ τη ντομάτα δε νομιζω ότι θα της κάνουν δυσκοιλιότητα κ δε χρειάζεται κ δόντια για να τα μασήσει. Γιατί όμως δείχνει τόση άρνηση για φαγητό; Ο παιδίατρος τι σου έχει πει;

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marial14 είπε:

Κοριτσια σημερα η μικρη μου δεν εφαγε σχεδον τιποτα! Ουτε ενεργηθηκε η ερμη! Το απογευμα της εδωσα βρωμη με πεπονι κ παραλιγο να κανει εμετο! Τι να της δινω εκτος απο βρωμη για να τρωει κ δημητριακα γτ μακαρονια ή ρυζι δεν της δινω λογω δυσκοιλιοτητας;

Μην εστιαζεις στα στερεά ως οτιδήποτε άλλο από εξοικείωση με τις νέες γεύσεις και υφές. Θα έτρωγες εσύ πεπόνι με βρώμη, γιατί κι εγώ με το συνδυασμό, μάλλον θα τα έβγαζα ;) Μην σε αγχώνει το πόσο και αν θα φάει, αλλά το να έρχεται σε επαφή με νέα πράγματα. Αν είδες ότι το σκέτο πεπόνι της αρεσει, συνέχισε να της δίνεις, τα μωρά κολλάνε με κάτι, και δεν είναι κακό να το τρώει κάθε μέρα μέχρι να το βαρεθεί. Μετά από λίγες μέρε, δοκίμασε να προσθέσεις και άλλο εποχιακό φρουτο, αλλά όχι ανακατεμένα, να ξεχωρίζει τις γεύσεις. Συνέχισε να προσφέρεις, χωρίς να ανησυχείς ιδιαίτερα για το τι της αρέσει και τι όχι, απλά τώρα συνηθίζει το φαγητό, και όσο μεγαλυτερη ποικιλία βλέπει και δοκιμάζει, ακόμη και αν τα απορρίπτει μετά την πρώτη μπουκιά, τόσο πιο καλά. Ιδανικά, ακολούθησε ακριβώς αυτά που τρώει και η υπόλοιπη οικογένεια.  Φρούτα και λαχανικά όσα έτσι κι αλλιώς θα τρώγατε, φαγητά μαγειρεμένα όπως θα τα μαγείρευες για εσάς αλλά χωρίς αλάτι (φυσικά όχι τίποτα σκληρό ή ό,τι έχεις δει να την πειράζει), τα γιαούρτια ή το ψωμί ή δεν ξέρω τι άλλο που έτσι κι αλλιώς τρώτε κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/6/2018 at 3:15 ΠΜ, marial14 είπε:

Κοριτσια σημερα η μικρη μου δεν εφαγε σχεδον τιποτα! Ουτε ενεργηθηκε η ερμη! Το απογευμα της εδωσα βρωμη με πεπονι κ παραλιγο να κανει εμετο! Τι να της δινω εκτος απο βρωμη για να τρωει κ δημητριακα γτ μακαρονια ή ρυζι δεν της δινω λογω δυσκοιλιοτητας;

Μακαρόνια και ρύζι μπορείς να δίνεις σε μικρή ποσότητα ,δεν σημαίνει ότι καταργούμε τροφές επειδή υπάρχει δυσκοιλιότητα...απλώς τις περιορίζουμε. Δηλαδή με μισό κ.γ ρύζι ή αστρακι δεν θα πάθει κάτι το μωρό ,ούτε θα επηρεάσει τόσο το εντερικό του σύστημα. 

Για απογευματινό μπορείς να δοκιμάσεις τραχανά γλυκό.

Βρώμη εγώ συνήθως δίνω με αχλάδι , λίγη μπανάνα για γεύση και γιαούρτι πρόβειο ή κατσικίσιο (τώρα τελευταία προτιμώ το κατσικίσιο γιατί το δέχεται καλύτερα. 

Άλλος συνδιασμός είναι βρώμη αχλάδι βερίκοκο.

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 8:47 ΠΜ, Lenia16 είπε:

Μπορείς να της δίνεις τραχανά, πλιγούρι, επισης υπαρχουν βιολογικές κρέμες με κεχρι. Στο ζωμό από κοτόπουλο ή μοσχάρι βάζεις λίγη ντομάτα κ ρίχνεις κριθαράκι ή όποιο άλλο μικρό μακαρόνι πχ κουσκουσακι ή πεπονακι, έχει πολλά στο σούπερ. Με το ζωμό κ τη ντομάτα δε νομιζω ότι θα της κάνουν δυσκοιλιότητα κ δε χρειάζεται κ δόντια για να τα μασήσει. Γιατί όμως δείχνει τόση άρνηση για φαγητό; Ο παιδίατρος τι σου έχει πει;

 

Ειχαμε μπει σε ενα δρομο, αλλα τωρα βγαζουμε δοντακια κ μαλλον γι'αυτο δεν τρωει τιποτα! Οχι οτι πριν ηταν...φαγανη, αλλα τουλάχιστον τη μοσχαροσουπα την ειχαμε συνηθισει! Για να δουμε... Ευχαριστώ πολυ παντως!

11 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Μακαρόνια και ρύζι μπορείς να δίνεις σε μικρή ποσότητα ,δεν σημαίνει ότι καταργούμε τροφές επειδή υπάρχει δυσκοιλιότητα...απλώς τις περιορίζουμε. Δηλαδή με μισό κ.γ ρύζι ή αστρακι δεν θα πάθει κάτι το μωρό ,ούτε θα επηρεάσει τόσο το εντερικό του σύστημα. 

Για απογευματινό μπορείς να δοκιμάσεις τραχανά γλυκό.

Βρώμη εγώ συνήθως δίνω με αχλάδι , λίγη μπανάνα για γεύση και γιαούρτι πρόβειο ή κατσικίσιο (τώρα τελευταία προτιμώ το κατσικίσιο γιατί το δέχεται καλύτερα. 

Άλλος συνδιασμός είναι βρώμη αχλάδι βερίκοκο.

Της εδωσα κ εγω προβειο, αλλα δεν το θελει... Βεβαια το εδωσα σκετο για να δω αντιδραση. Τωρα θα βαλω μεσα αβοκαντο κ...βερικοκο παει; Θα τον βρω τον συνδυασμο. Κ ο γλυκος τραχσνας καλη ιδεα μου φαινεται μιας κ προτιμα τις γλυκιες γευσεις. Σκετο να το δωσω; Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marial14 είπε:

Ειχαμε μπει σε ενα δρομο, αλλα τωρα βγαζουμε δοντακια κ μαλλον γι'αυτο δεν τρωει τιποτα! Οχι οτι πριν ηταν...φαγανη, αλλα τουλάχιστον τη μοσχαροσουπα την ειχαμε συνηθισει! Για να δουμε... Ευχαριστώ πολυ παντως!

Της εδωσα κ εγω προβειο, αλλα δεν το θελει... Βεβαια το εδωσα σκετο για να δω αντιδραση. Τωρα θα βαλω μεσα αβοκαντο κ...βερικοκο παει; Θα τον βρω τον συνδυασμο. Κ ο γλυκος τραχσνας καλη ιδεα μου φαινεται μιας κ προτιμα τις γλυκιες γευσεις. Σκετο να το δωσω; Ευχαριστώ πολυ!

Και σκέτο μπορείς να τον δώσεις και με τριμμένη ντομάτα.

Το πρόβειο σκέτο;  Έλα βρε, εδώ εμείς δεν μπορούμε να το φάμε καλά καλά σκέτο ,θα το φάει το μωρό;; Με ώριμο αχλάδι ,ώριμο βερίκοκο κτλ θα το δίνεις για να είναι γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχε καμια απο τις μανουλες εδώ εμπειρία με την ουσία Μacrogol για αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας σε μωρό;  τελικά αυτό μου πρότεινε σήμερα η γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...