Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα . Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια καλημέρα..

εγώ στα δύο μου αγόρια έδινα το φριζολακ κομφορτ . ο μεγάλος ενεργούταν σε κάθε γεύμα του. ο μικρός μια φορά την ημέρα. κολικούς δεν είχαμε και όλα ήταν καλά. Τώρα στη μικρή μου αλλαξα και εγω αρκετά . το παραπάνω γάλα το έβγαζε δεν έκανε κακά παρόλου που εννοείται πως βοηθάει σε αυτό και συνέχεια έκανε αναγούλες. πήγα σε ένα βιολογικο το χιπ ωραίο αλλά δεν της άρεσε σαν γεύση . Τώρα εδώ και λίγες μέρες παίρνω το απταμιλ αρ 1 της μιλουπα και νομίζω πως τη βρήκαμε τη λύση. αυτά.......:-)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

ναι, η δυσκοιλιότητα προκαλεί ραγάδες.

 

εγώ της δίνω το φριζομέλ. πρι έπινε το φριζολάκ. δεν είχεποτέ πρόβλημα με δυσκοιλιότητα. το ακραιβώς αντίθετο μάλιστα, κάνει κακάκια 4-6 φορές την ημέρα, με ήχους ευχαρίστησης στο τέλος. χαχαχα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα . Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

 

μα δεν ειναι δεδομενο ουτε απαραιτητο να κανει καθε μερα κακα του,τουλαχιστον ετσι μας ειχε πει η παιδιατρος,προσωπικα ενισταμαι στο χυμο πορτοκαλι σας το συστησε γιατρος?

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι, η δυσκοιλιότητα προκαλεί ραγάδες.

 

εγώ της δίνω το φριζομέλ. πρι έπινε το φριζολάκ. δεν είχεποτέ πρόβλημα με δυσκοιλιότητα. το ακραιβώς αντίθετο μάλιστα, κάνει κακάκια 4-6 φορές την ημέρα, με ήχους ευχαρίστησης στο τέλος. χαχαχα!!!!!!!!

 

 

 

Κακακια 4-6 φορες την μερα????????????

Απιστευτο!!!!

Εμεις "αν κανουμε" μια φορα τη μερα κ εκει χειροκροταμε απο χαρα που επιτελους εκανε!

Γαλατακι πινουμε το humana 1.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κακακια 4-6 φορες την μερα????????????

Απιστευτο!!!!

Εμεις "αν κανουμε" μια φορα τη μερα κ εκει χειροκροταμε απο χαρα που επιτελους εκανε!

Γαλατακι πινουμε το humana 1.

είναι 6,5 μηνών, οπότε τρώει όλα της τα φρούτα και όλη τη σουπίτσα με το ωμό ελαιόλαδο, βιολογικό ψυχρής εκθλιψης μια κουταλιά της σούπας, και το ρυζάλευρο της holle.

αφού όταν τα κάνει ξεχωρίζεις τί είναι αυτό που έβγαλε, φρούτα, γάλα, σουπίτσα, ρυζάλευρο. μη φανταστείς ποσότητα πάντα, αλλά έχει πολύ πλάκα. έντερο εργοστάσιο. χιχιχιχι!

Σε διαφήμιση κατά της δυσκοιλιότητας θα την βάλω τη ζουζούνα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας.Σήμερα η Παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα. Στον ένα που βγάζει γουλιές έδωσε το Αlmiron αντιαναγωγικό και πήραμε μεγάλη θηλή και μεγάλη τρύπα αλλά δυσκολεύεται να το τρώει. Στο άλλο μας είπε αρκετές εναλλακτικές προτάσεις. ΤΟυ πήρα το βιολογικό της frezyderm! Μήπως το έχετε δοκιμάσει?

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eimaste 30 imeron kai trome para para poli,kate 1-2 orws kai oli mera apostirono mpoukalia kai ftiaxno gala,sto spiti eimaste se dieta den exo xrono na magirevo ston andra mou kai ti kori mou den mou ftani o xronos,pinoume to Frizolak kai pinoume 120 gr kate 1-2 ores den andexo mipos kserete kanena kalitero gala pou xorteni voitiste me

Link to comment
Share on other sites

αλλαξαμε 9 γαλατα αν θελετε το πιστευετε η μικρη ειχε και ΓΟΠμε σωσατε κοριτσια γιατι μου ειπατε για το φριζολακ κομφορτ που δεν μου ειχε δωσει η παιδιατρος 3 μηνες το πηνουμε και βαρος πηραμε που ηταν μια σταλιτσα και εμετους πια καναμε 5 φορες σε 3 μηνες το ποσο σας ευχαριστω δεν λεγεται.ασε που το τσακιζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalimera se olous,elpizo na min anangasto na alakso toso pola galata pandos kopsame to Frizolak pou piname kai pirame to S-26 GOLD fenete kalitero pali tha diksi pandos kimitika kapos xtes to vradi den eftiaxna gala kate 1 ora,kai den kani kai mpalonakia mesa sto mpoukali opos tha ala galata malon afto einai kalo den ksero pali tha diksi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το γαλα nativa το χρησιμοποιει καμια απο σας να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη

 

το υποαλλεργικο που πήρα για λίγο του έφερνε γουλιές και γενικά του ήρθε βαρύ στο στομάχι του. το ρευόταν συνέχεια. Δεν ξέρω βέβαια για το απλό. Μπορεί να έχει διαφορά.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού θηλάζεις, διάβασε καλύτερα τα θέματα θηλασμού και ρώτησε την Αγλαία να σε βοηθήσει να χορταίνει το μωρό με το δικό σου γάλα.

Το καλύτερα γάλα υπάρχει και είναι το μητρικό.;)

 

Τι σκεψη μου διαβασες!!Συμφωνω απολυτα!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια , εμένα ο μπέμπης μου πινει το frisolac από την αρχή κ είναι μια χαρά. Τώρα που σαράντησε πίνει 150 γρ. κ ξυπνάει καθε δυόμισι με τρισήμιση ώρες .Ολα καλά πάνε κ χορταίνει έκτός άπό καποιες φορές που αργεί να φάει δηλ. μετά από 4-5 ώρες κ δεν ξέρω αν πρέπει να του δώσω 180 γρ. |Τι λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμάς ο μικρός έπινε aptamil ar 1 λόγω ευρείας γοπ. Αυτή τη στιγμή είναι 6,5 μηνών και συνεχίζουμε με aptamil ar 2. Τρώμε φρουτόκρεμα (με δυσκολία μεγάλη και χτυπάω τα φρούτα μέσα σε 60γρ γάλα για να τα φάει), τρώμε χορτόσουπα, κοτόπουλο και κρέμα βανίλια το απόγευμα. Η παιδίατρος συνέστησε να αλλάξω το γάλα και να του δώσω το απλό aptamil 2. Εάν δω αναγωγές θα τον γυρίσω πάλι στο ar. Το θέμα είναι να μην του ταλαιπωρήσω το στομαχάκι του. Σκεφτόμουν να του δίνω στην αρχή ανάμειξη γάλακτος. Δηλαδή να του βάζω 3 κουπάκια aptamil 2 και 4 κουπάκια aptamil ar 2 στο ίδιο μπιμπερό, για να μην του δώσω αμέσως το απλό aptamil. Το έχει κάνει καμμιά κοπέλα ??? Η να τον βάλω κατευθείαν στο απλό και βλέπουμε ???

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia ki apo mena

sorry gia ta greeklish alla den exei to pc ellinika

 

emeis eimaste 3 mhnwn kai 2 evdomadwn kai exoume allaksei 5 galata

h istoria phge ws eksis:

ton prwto mhna hpiame to almiron premature

to deutero mhna logw trelwn kolikwn to nan sensitive to opoio ekane ta diduma trela dyskoilia

meta phrame to novalac HA gia 15 meres peripou to opoio ekane ta pragmata akoma xeirotera sth duskoiliothta

sth synexeia to novalac IT

meta to novalac AC

kai apo shmera to viologiko ths frezyderm to frezylac

elpizw na doume giatreia kai stous kolikous kai sth duskoiliothta

opoia pinei frezylac as mou pei th gnwmh ths

 

uparxei periptwsh na mhn mou xortainoun ta mwra me to gala? ki emena pinoun 140 peripou me 150 ana triwro. lete na theloun allo?

pote ena mwro mpainei se routina upnou ????

filia!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας,

εχω ενα κοριτσακι 31/2 μηνων κ μεχρι τωραεπινε frisolac comfort . η γιατρος ζητησε να το αλλαξουμε σε απλο εδω κ λιγες μερες αλλα αλλωτε το πινει κ αλλωτε οχι επειδη δεν βρισκουμε θηλες να τη βολευουν..εαν εβαζα μισο comfort k μισο απλο λετε να συνηθηζε τη ροη στο comfort χρισιμοποιουσαμε 4+ στο μπουκαλι φυσικη μεθοδος τωρα με το απλο frisolac πνιγετε.μπορει να με βοηθησει καποιος?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Οι θηλές για 4+ είναι αυτές με τις 3 τρύπες; Γιατί δεν παίρνεις αυτές με την ελεγχόμενη ροή της Chicco; Θα της το δίνεις στο 1 ή στο 2.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Ο μπεμπούλης μου έπαιρνε συμπλήρωμα το ΝΑΝ 1 αλλά λόγω του ότι εμφάνισε κάποια συυμπτώματα ΓΟΠ η παιδίατρος του έδωσε το ΝΑΝ ΗΑ 1. Το θέμα είναι ότι ενώ δεν έχουμε ρουκέτες όπως πριν σε πολλά γεύματα (όχι όλα) κάνει μεγάλες γουλίτσες και βγάζει αρκετό γάλα.

Η παιδίατρος μου είπε ότι μάλλον ήρθε η ώρα να του γράψουμε κάποια συνταγή για να πάρει ώστε να λυθεί το πρόβλημα.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Να σημειώσω ότι κάνει 7 γεύματα την ημέρα και παίρνει βάρος κανονικά (και παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

τα δικά μου , από 8 μηνών το καθένα που σταμάτησα να θηλάζω, πίνανε το almiron και τώρα ο μεγάλος Ολυμπος βιολογικό (αν είμαι τυχερή κ το βρω, αλλιώς το πλήρες ολυμπος)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον θήλασα 5 μήνες (δυστυχώς τόσο εφτασε το γάλα μου) και μετά πήραμε το Humana 1. Τώρα που είναι 11 μηνών πίνει το 2. Στον μεγάλο μετά το χρόνο μας είχε δώσει το Neslac 1+ το χάρτινο, δεν ξέρω αν τώρα θα μας προτείνει κάτι άλλο. Πάντως από τα φρέσκα, επειδή δοκιμάσαμε πολλά, το καλύτερο νομίζω είναι το Φάρμα Κουκάκη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...