Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αυτο που ειχα στο μυαλο μου δεν το βρισκω :(:(

βρηκα ενα αλλο το οποιο ομως δεν γραφει αναλυτικα ειναι:

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/pub/pdf/dimosieuseis/galata_kremes.pdf

ομως εμενα μου το εμφανιζει μονο σαν HTML. θα ψαξω και στο σπιτι μηπως βρω κατι...(απο την δουλεια μπαινω στο φορουμ)

Link to comment
Share on other sites

Δίνει καμία στο μωρό της sanilac 3?? Εγώ της έδινα s26 gold της Wyeth μέχρι 14 μηνών..τώρα που έγινε 17 μηνών είπα να της πέρνω σκόνη πάλι αλλά απο το σούπερ όχι απο το φαρμακείο.Δεν ρώτησα κανένα για να το πάρω..είναι της ΓΙΩΤΗΣ.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ξεκινήσαμε με Almiron αλλά λόγω δυσκοιλιότητας τώρα πίνουμε εδώ και καιρό το Frisolac AC. Αυτό τη βοήθησε πολύ. Τώρα μάλλον σιγά σιγά θα περάσουμε στο σκέτο FRISOLAC. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΕΙΜΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!!!ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΗΡΟΤΕΡΟ ΔΗΛΗΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΕΙΜΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!!!ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΗΡΟΤΕΡΟ ΔΗΛΗΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ!!!!!!

 

 

Γιατί δηλητήριο????????????

Θα μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα σε παρακαλώ ...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

i evelina mou einai 2misi minwn kai tis edinan nun1...alla telutaia den to etrwge...kai mou eipe o paidiatros kai simera dokimasa to guigoz...to dinei kammia sas auto?[/b]

είναι πολύ γνωστή μάρκα και από τις παλιές.

Τουλάχιστον λένε οι παιδίατροι ότι δεν μυρίζει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΕΙΜΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!!!ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΗΡΟΤΕΡΟ ΔΗΛΗΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ!!!!!!

 

 

Γιατί δηλητήριο????????????

Θα μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα σε παρακαλώ ...

 

Νομίζω ότι πρέπει αν γωρίζεις κάτι να ενημερώσεις υπεύθυνα και όχι απλα να δημιουργούμε θόρυβο και ανησυχία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

i evelina mou einai 2misi minwn kai tis edinan nun1...alla telutaia den to etrwge...kai mou eipe o paidiatros kai simera dokimasa to ...to dinei kammia sas auto?[/b]

 

Καλημέρα!!!

evelina2008 εγώ έδινα στην κόρη μου το guigoz2 γιατί μέχρι και 6 μηνών την θήλασα.Οταν αρχίσαμε την σκόνη δεν έπινε κανένα γάλα μέχρι που δοκιμάσαμε αυτό.Έχει πιο γλυκιά γεύση και δεν μυρίζει τόσο όσο τα άλλα.Δεν μας παρουσίασε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη μικρή μου τη θηλάζω ακόμα αλλά της δίνω και συμπλήρωμα Almiron το οποίο τα καταβροχθίζει. Εχω δοκιμάσει και το guigoz και κάποιο άλλο δεν θυμάμαι και δεν τα ήθελε με τίποτα. Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο. Ελπίζω να της αρέσει.

Το αγελαδινό γάλα λένε ότι κάνει φλεγμωνές και αυτή η "μύξα" που έχουν τα παιδάκια οφείλεται σε αυτό το γάλα. Επίσης στους μεγάλους κάνει αρθρίτιδες, περιαρθρίτιδες, φλεγμωνές, αλλεργίες, δυσανεξία κλπ γι'αυτό και πολλής κόσμος αποφευγει το αγελαδινό γάλα. Λένε ότι η πρωτεϊνη του δεν είναι συμβατή με του ανθρώπου και έτσι δημιουργεί προβλήματα. Ενώ το κατσικίσιο μοιάζει περισσότερο στο ανθρώπινο γάλα!. Ψάχνω να βρώ κάποιο γάλα και για τη μεγάλη μου κόρη που δεν το θέλει το αγελαδινο (μου βγάζει τη πίστη μέχρι να το πιει και μετά λέει ότι τη πονάει η κοιλιά της :? )

Τώρα κατα πόσο αυτά στέκουν και δεν έχει πέσει η μια βιομηχανία να φάει την άλλη, δεν ξέρω. Παίζονται πολλά συμφέροντα είτε για να γκρεμίσουν την αυτοκρατορία των γαλακτοκομικών προιοντων (γιατι σκεφτήτε τι έχει να γίνει αν μάθουν όλοι ότι τα αγελαδινά γαλακτοκομικά προϊοντα κάνουν κακό στον άνθρωπο) είτε για να προοθήσουν και να πλουτίσουν αυτοί που παράγουν τα άλλα "συμβατικά" προϊόντα υγιεινής διατροφής, βιολογικής καλλιέργειας κλπ!

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί πολύ με αυτή την ιστορία και θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν σωστά. Εγώ προσωπικά δεν πίνω γάλα (έτσι κι αλλιώς με πείραζε - όπως και το 90% των ανθρώπων) καθώς και έχω μειώσει την κατανάλωση γιαουρτιών και τυριού. Εχω ξεπρηστεί, νοιώθω καλύτερα και οι εξετάσεις που έκανα ήταν τέλειες.

Τώρα τι να πώ, οι επιλογές ειναι προσωπικές για τον καθένα και ελπίζω κάποια στιγμή να ξεκαθαριστούν όλα.

Συγνώμη αν σας κουρασα!

 

http://www.rense.com/general26/truth.htm

http://www.antiaginglifeextension.com/health_matters_minutes/articles/milk.asp?a=1563&c=&p=

http://www.enzymeuniversity.com/artman/publish/article_20.shtml

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνω να βρώ κάποιο γάλα και για τη μεγάλη μου κόρη που δεν το θέλει το αγελαδινο (μου βγάζει τη πίστη μέχρι να το πιει και μετά λέει ότι τη πονάει η κοιλιά της :? )

[....] Εγώ προσωπικά δεν πίνω γάλα (έτσι κι αλλιώς με πείραζε - όπως και το 90% των ανθρώπων)

 

Αφού εσένα το γάλα σε πειράζει και η μεγάλη σου κόρη παραπονιέται ότι την πονάει η κοιλιά της μάλλον πρέπει να την πιστέψεις και να το ψάξεις λίγο.

Μήπως έχει δυσανεξία στη λακτόζη;

Είναι κάτι αρκετά συχνό (αλλά όχι και 90% βρε παιδί μου, υπερβάλεις λίγο...)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρώ κάποιο γάλα και για τη μεγάλη μου κόρη που δεν το θέλει το αγελαδινο (μου βγάζει τη πίστη μέχρι να το πιει και μετά λέει ότι τη πονάει η κοιλιά της :? )

[....] Εγώ προσωπικά δεν πίνω γάλα (έτσι κι αλλιώς με πείραζε - όπως και το 90% των ανθρώπων)

 

Αφού εσένα το γάλα σε πειράζει και η μεγάλη σου κόρη παραπονιέται ότι την πονάει η κοιλιά της μάλλον πρέπει να την πιστέψεις και να το ψάξεις λίγο.

Μήπως έχει δυσανεξία στη λακτόζη;

Είναι κάτι αρκετά συχνό (αλλά όχι και 90% βρε παιδί μου, υπερβάλεις λίγο...)

 

Δεν ξέρω αν υπερβάλω ή όχι και η αλήθεια είναι ότι το ψάνχω ακόμα πάρα πολύ! :wink: Επίσης ψάχνω τι τροφές μπορεί να τρώει έτσι ώστε να μην της λείπουν τα θρεπτικά συστατικά και φυσικά το ασβέστιο!

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο.

 

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.... που το βρήκες? τι μάρκα είναι?

(επιτρέπεται να πεις απ τους κανόνες αλλά αν νιώθεις άβολα, σε παρακαλώ μου στέλνεις με πμ? ευχαριστώ :oops: )

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο.

 

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.... που το βρήκες? τι μάρκα είναι?

(επιτρέπεται να πεις απ τους κανόνες αλλά αν νιώθεις άβολα, σε παρακαλώ μου στέλνεις με πμ? ευχαριστώ :oops: )

 

Δεν νοιώθω καθόλου άβολα. Το βρήκα σε μαγαζί με βιολογικά και προιοντα υγιεινής διατροφής και είναι Γερμανικής εταιρείας (νομίζω η Hole ...ή κάπως έτσι λέγεται). Αυριο θα ποστάρω τη μάρκα.

Και λέω να δοκιμάσω να δώσω και στη μεγάλη μου κατσικίσιο απο βιολογικά (που ξέρεις μπορεί και να της αρέσει!) βλέποντας και κάνοντας!

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο.

 

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.... που το βρήκες? τι μάρκα είναι?

(επιτρέπεται να πεις απ τους κανόνες αλλά αν νιώθεις άβολα, σε παρακαλώ μου στέλνεις με πμ? ευχαριστώ :oops: )

 

Δεν νοιώθω καθόλου άβολα. Το βρήκα σε μαγαζί με βιολογικά και προιοντα υγιεινής διατροφής και είναι Γερμανικής εταιρείας (νομίζω η Hole ...ή κάπως έτσι λέγεται). Αυριο θα ποστάρω τη μάρκα.

Και λέω να δοκιμάσω να δώσω και στη μεγάλη μου κατσικίσιο απο βιολογικά (που ξέρεις μπορεί και να της αρέσει!) βλέποντας και κάνοντας!

 

 

οκ ευχαριστώ! θα περιμένω να δω τη μάρκα :D

Link to comment
Share on other sites

kala....simera den thelei na piei oute to frisolac ac....einai athlio...brwmaei san skulotrofi....apapa....tha milisw me ton paidiatro gia na to allaksoume pali....exw dokimasei tosa galata...kai kanena den mas kanei...ti na kanwwww!

evelina τη θηλαζεις κιολας?Ρωταω, αν την θηλαζεις κιολας και το ξενο το δινεις ως συμπληρωμα, να της εδινες μονο δικο σου, ισως με καποιο θηλαστρο αν εβγαζες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατσικίσιο της Holle του το έδινα κι εγώ μετά το θηλασμό, εναλλάξ με το αγελαδινό της ίδιας εταιρίας. Του άρεσε πολύ και, όπως έχω διαβάσει, το κατσικίσιο είναι πιο κοντά στο μητρικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...