Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts

καμια αλλη μανουλιτσα δεν ειχε τετοιο θεμα? το αλλο γαλα ειναι το νουτριμπεν.....σημερα που πηγα φαρμακειο για να το παρω δεν το ειχε και πηρα το νοβαλακ....το επινε και αυτο το ιδιο με τα αλλα, απλως ειχαμε καλυτερα κακα (οχι σφιχτα και τετοια)...θα την δω και αυτη την βδομαδα πως θα παμε...

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δίνω frisolac της νουνου, για δοκίμασέ το. Με βάρος πώς τα πάτε;; γιατί αν είναι οκ μην πολυαγχώνεσαι.. όσο για τα κακά, μήπως πέρασε και καμιά ιωσούλα και δεν την πήρες χαμπάρι;; λες να φταίει το γάλα;;;η παιδίατρος τι σου είπε;;

έξι αγκαλιές, έξι φιλιά και ένα ακόμη πιο μεγάλο από τον άνθρωπο που μου τα χάρισε όλα αυτά....

Σας λατρεύω και τους εφτά......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο μενα..

εμεις θηλασαμε μεχρι 7 μηνων ...ξεκινησα με το ΓΚΙΓΚΟΖ 2 αλλα ειχαμε φοβερη δυσκοιλιοτητα σε σημειο να βγαζει αιμα η τρυπουλα μας...αστα!!!ετσι συνεχισαμε με το ΝΟΥΤΡΙΜΠΕΝ ΑΕ γιατην δυσκοιλιοτητα...δεν ειχαμε θεματα(μονο η τσεπη μας ειχε ....χαχα)μολις συνηλθαμε απο δυσκοιλιοτητες συνεχισαμε μετο ΝΟΥΤΡΙΜΠΕΝ αλλα το κανονικο ...και τωρα που κλεισαμε χρονο του δινω το ΦΡΙΖΟΓΚΡΟΟΥ της Νουνου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο μικρός μου είναι 13 μηνω΄ν και εδώ και κανένα μήνα δεν θέλει να πιεί γάλα. Πίνει ελάχιστο (50 γραμ.) και το σπρώχνει. Έχω αλλάξει άπειρα γάλατα (σκόνη δια΄φορες μάρκες, φρέσκο, βιολογικό, νεσλακ για μωρα, εβαπορέ νουνου κ.λ.π.) σε όλα έχει την ίδια αντίδραση. Έχετε καμιά ιδέα; Τι να κάνω; Προς το παρόν απλά του κάνω τις κρέμες του με γάλα αφού δεν το πίνει, τουλάχιστον να παιρνει απο κει το ασβεστιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δίνω frisolac της νουνου, για δοκίμασέ το. Με βάρος πώς τα πάτε;; γιατί αν είναι οκ μην πολυαγχώνεσαι.. όσο για τα κακά, μήπως πέρασε και καμιά ιωσούλα και δεν την πήρες χαμπάρι;; λες να φταίει το γάλα;;;η παιδίατρος τι σου είπε;;

 

 

τα κιλακια μας ειναι κανονικα ειναι 5050κιλα και 59ποντους, απλως μου εκανε εντυπωση που σταματησε να πινει οπως επινε.....η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι κανονικη και με τα κακα της δεν ειχαμε ιδιαιτερο προβλημα απλως μου ειπε να δοκιμασουμε κανενα αλλο γαλα μηπως της αρεσει καλυτερα....η βδομαδα που ξεκινησε ειναι καλυτερα.....της πηρα τελικα το νοβαλακ και πινει καλυτερα...τι να πω θα δειξει....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Εγω δινω Humana ar στον μεγαλο που εχει παλλινδρομιση και τα παει καλα με αυτο..Γεννηθηκε 2 κιλα και τωρα ειναι 8200γρ βαρος και 72 εκ. υψος..

Στο μικρο δινω HUMANA 2. Γεννηθηκε 1850γρ και ειναι 9400γρ βαρος και 75εκ υψος..

Τα μωρα ειναι 7μιση μηνων. Διορθωμενη ηλικια 6 μηνων.:P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλησπερα...εγω περιμενω το μωρο μ μερα με την μερα κ θα ηθελα να σας ρωτησω αν χρειαζετε στο μαιευτηριο να εχω αγορασει γαλα η αν δινουν...

Εννοειται οτι θελω να θηλασω απλα για παν ενδεχομενο δν πρεπει να υπαρχει κ καποιο συμπληρωμα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλησπερα δεν ειμαι μητερα,ειμαι πατερας

θα ηθελα να ρωτησω για το Frezy lac το 1 βιολογικο,αυτο ειναι το γαλα που δινω,ειναι 2 εβδομαδων.θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι μια κορούλες 4 μηνών με βάρος 6800 και ύψος 64 πόντοι

Αυτη τη στιγμή το γαλατάκι που πίνουμε από πολύ αρχή είναι ειδικό το Almiron comfort της nitro is

Μας είπε ο παιδίατρος ότι μπορούμε να το αλλάξουμε πλέον και ότι η μετάβαση από ειδικό σε πρώτης βρεφικής ηλικίας δεν είναι δύσκολη

Δε μας πρότεινε κάποιο εκείνος αλλά το άφησε σε εμάς

Έλεγα να αρχίσω με το αλAlmiron1

Καλα λόγια έχω ακούσει και για το Humana αλλά και το native

Κάποια γνώμη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα euoulinitsa!να χαίρεσαι το μωράκι σου...κάθε παιδάκι αντιδρά διαφορετικά σε ένα νέο γαλα μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο και να δεις αν του αρέσει,αν του πέφτει βαρύ ή δεν ενεργείται συχνά!εμείς έχουμε ένα κοριτσάκι 7 μηνών και είχαμε δοκιμάσει αρκετα γάλατα μέχρι να βρούμε το κατάλληλο γιατί στην αρχή είχαμε κολικούς και μετά δυσκοιλιότητα!εύχομαι να βρείτε γρήγορα το κατάλληλο!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Euoulinitsa, καλησπέρα

η δική μας είναι 7 μηνών και πίνει από δύο εβδομάδων το humana AR, γιατί έχει αναγωγές. Τον άλλο μήνα θα το σταματήσουμε μας είπε ο γιατρός.

Σε κάθε περίπτωση, όποιο κι αν επιλέξεις να δώσεις στο μωρό ένα διάστημα μίας εβδομάδας τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός του το νέο γάλα. Εμείς ξεκινήσαμε με Almiron, κι όταν το αλλάξαμε, τις πρώτες ημέρες η μικρή είχε δυσκοιλιότητα, μετά από περίπου 6-7 ημέρες επανήλθε το έντερο στους αρχικούς ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές!!

Μάλλον θα ξεκινήσω με Humana 1 και βλέπουμε!!

Ξεκινήσαμε με το Almiron comfort ειδικό γάλα χωρίς να εχει κάποιο θέμα απότ ημ αρχή και δεν είχαμε κανενα πρόβλημα

Μου είπε ο παιδίατρος ότι η μετάβαση από ειδικό σε κανονικό είναι εύκολη!!

Το αντίθετο είναι δύσκολο!

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα! Αν και έχει καιρό κάποιος να γράψει σε αυτό το topic ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου.

 

εχω ένα μωρό 40 ημερών και τον έχω ταλαιπωρήσει με τις αλλαγές στα γάλατα, του ζητάω συγνώμη του αγοριού μου! Είναι πολύ εύκολο να μπείτε στο τριπάκι να αλλάζετε συνέχεια.

εμενα ο μικρός θηλάζει και παίρνει παράλληλα και συμπλήρωμα 3 φορές την ημέρα. Κατά την 3-4 εβδομάδα παρουσίασε κολικούς και σφιγγονταν, είχε πολλά αέρια κλπ. Ήταν λίγο πριν που από αποκλειστικό θηλασμό ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα γιατί είπε ο γιατρός ότι δεν παίρνει αρκετό βαρος όποτε θεωρήσαμε ότι αυτά τα προβλήματα ξεκίνησαν από το συμπλήρωμα (πολύ πιθανό να τα επιδείνωσαν αλλά οι κολικοι απλά παρουσιάζονται σε αυτές τις εβδομάδες έτσι και αλλιώς).

Οποιο κανονικό καλό γάλα και να πάρετε πχ Almiron 1 κλπ είναι πάνω κάτω το ίδιο, αν το μωρό έχει κολικούς θα συνεχίσει να έχει. Περισσότερο κακό κάνουν οι αλλαγές.

Τα ειδικά γάλατα που δοκιμάσαμε (Rontamil AC, Novalac HA, Novalac AR Digest, Humana) δεν λύνουν το πρόβλημα και μπορεί να προσθέσουν και αλλά (πχ το Novalac AR Digest του δημιουργούσε διάρροια, το Humana αναγωγές και βρώμαγε κλπ). 

Εκτός και αν το μωρό έχει όντως αλλεργία στα κανονικά αλλά ειναι πολύ σπάνιο.

 

η συμβουλή μου είναι δώστε του ένα καλό κανονικό γάλα, μην αλλάζετε γάλατα, προσπάθηστε να θήλασετε όσο περισσότερο μπορείτε και η λύση στους κολικούς, τα αέρια και το κλάμα είναι μια όπως μου είπα ο γιατρός: 1/ οπλιστείτε με υπομονή έως τον 3-4 μήνα 2/ πολύ αγκαλιά 3/ όσο περισσότερος θηλασμός γίνεται

 

Επεξεργάστηκαν by Elena2015
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εμένα ο μικρούλης μου είχε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα.εκανε κακά μια φορά κάθε 2 μέρες.απο επιλογή δε θηλάζω.ετσι η παιδίατρος μου πρότεινε για frisolac απλό και ΗΑ.οποτε δίνω συνδιασμό!δίνω επίσης σταγόνες biogaia και ιnfacolic.ετσι έχω καταφέρει να κάνει κακα κάθε μέρα και μην έχει κολικούς.επισης ένα γεύμα την ημέρα αντί για νερό βάζω χαμομήλι και φτιαχνω το γάλα

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Elena2015 είπε:

Καλημέρα! Αν και έχει καιρό κάποιος να γράψει σε αυτό το topic ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου.

 

εχω ένα μωρό 40 ημερών και τον έχω ταλαιπωρήσει με τις αλλαγές στα γάλατα, του ζητάω συγνώμη του αγοριού μου! Είναι πολύ εύκολο να μπείτε στο τριπάκι να αλλάζετε συνέχεια.

εμενα ο μικρός θηλάζει και παίρνει παράλληλα και συμπλήρωμα 3 φορές την ημέρα. Κατά την 3-4 εβδομάδα παρουσίασε κολικούς και σφιγγονταν, είχε πολλά αέρια κλπ. Ήταν λίγο πριν που από αποκλειστικό θηλασμό ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα γιατί είπε ο γιατρός ότι δεν παίρνει αρκετό βαρος όποτε θεωρήσαμε ότι αυτά τα προβλήματα ξεκίνησαν από το συμπλήρωμα (πολύ πιθανό να τα επιδείνωσαν αλλά οι κολικοι απλά παρουσιάζονται σε αυτές τις εβδομάδες έτσι και αλλιώς).

Οποιο κανονικό καλό γάλα και να πάρετε πχ Almiron 1 κλπ είναι πάνω κάτω το ίδιο, αν το μωρό έχει κολικούς θα συνεχίσει να έχει. Περισσότερο κακό κάνουν οι αλλαγές.

Τα ειδικά γάλατα που δοκιμάσαμε (Rontamil AC, Novalac HA, Novalac AR Digest, Humana) δεν λύνουν το πρόβλημα και μπορεί να προσθέσουν και αλλά (πχ το Novalac AR Digest του δημιουργούσε διάρροια, το Humana αναγωγές και βρώμαγε κλπ). 

Εκτός και αν το μωρό έχει όντως αλλεργία στα κανονικά αλλά ειναι πολύ σπάνιο.

 

η συμβουλή μου είναι δώστε του ένα καλό κανονικό γάλα, μην αλλάζετε γάλατα, προσπάθηστε να θήλασετε όσο περισσότερο μπορείτε και η λύση στους κολικούς, τα αέρια και το κλάμα είναι μια όπως μου είπα ο γιατρός: 1/ οπλιστείτε με υπομονή έως τον 3-4 μήνα 2/ πολύ αγκαλιά 3/ όσο περισσότερος θηλασμός γίνεται

 

 

Συμπλήρωμα δε χρειάζεται σχεδόν ποτε και σίγουρα όχι για καιρό. Συζητήστε με το γιατρό το να το κόψετε, μειώνοντας στο μισό κάθε 2-3 μέρες, να σας λυθούν τα προβλήματα. Δεν υπάρχει γάλα που να αντικαθιστά το μητρικό πλήρως (και το λέω έχοντας δώσει και ξένο, όχι ως μομφή) .

Κάθε αλλαγή που κάνεις, θέλει 10 και βάλε μέρες για να δείξει. Και όπως έλεγε η παιδίατρός μου, δυστυχώς το έντερο μετά το συμπλήρωμα μπορεί και για μήνες να μην είναι όπως ήταν πριν.

Από δική μου εμπειρία με μωρά με δυσανεξίες: 

- κόβεις εσύ γαλακτοκομικά και σόγια 

- μειώνεις το συμπλήρωμα με στόχο σε καμιά βδομάδα να το έχετε κόψει (μίλα με το γιατρό φυσικα, ή πάρε δεύτερη γνώμη αν επιμένει κατά του αποκλειστικού θηλασμού)

- θηλάζεις ανά 2 ώρες ή συχνότερα αν θέλει το μωρό, τουλάχιστον 15 λετπά ανά στήθος, χωρίς άνω όριο

Από τη στιγμή που φύγουν γαλακτοκομικά και ξένα γάλατα εντελώς, μετράς 15 μέρες και μετά βλέπεις που βρίσκεστε, στο ενδιάμεσο υπάρχουν ακόμη τα προβλήματα από την προηγούμενη διατροφή. Αν παραμένει πρόβλημα, τότε το ξαναψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...