Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ποιο γαλα δινετε στο μωρο σας;εγω στην αρχη του εδινα το frisolac 1,συμφωνα με το παιδιατρο του μαιευτηριου ηταν το καλητερο,μετα αρχισε να γριναζει και να μη το θελει ο μικρος τωρα πιραμε nativa 1,δεν ξετρελατικε ουτε με αυτο...

εσεις τι γαλα πινετε;

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή πήραμε κι εμείς το frisolac μας το σύστησαν κι εμάς από την κλινική σαν το καλύτερο αλλά δεν το έπινε μαύρο κλάμα έριχνε κάθε φορά που πήγαινα να τον ταΐσω άσε που έκανε και εμετούς, μετά πήρα το aptamil της milupa του άρεσε το πίνει άνετα και είναι ελαφρύ και εύπεπτο δεν το κάνει εμετό.;)

GT5np3.png

 

3fx3p3.png

Link to comment
Share on other sites

μπες εδω κ ξανα θεσε το ερωτημα σου σε εν απο τα θεμετα που σε αφορουν...http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=158 Αν κ θηλαζω αποκλειστικα,αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να βρεις μονη σου τι αρεσει πιο πολυ στο παιδι σου κ οχι τι θα σου συστηνει ο καθενας,καθως ειδες πως κ το καλυτερο γαλα να σου συστησουν,αμα το μικρο σου δε το θελει...Οποτε παρε μια δευτερη γνωμη κ δοκιμασαι κ μονη σου ναν δεις τι του αρεσει.Επισης οι παιδιατροι συστηνουν ως καλυτερο το γαλα της εταιριας η οποια τους δωροδοκει για να το προωθησουν,εξου κ το οτι οκαθενας προτεινει κ διαφορετικο...;)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαν συμπληρωμα εδιαν στην αρχη frisolac κ εμας απο την κλινικη (μηπως κατι παιζει?) κ μετα ο παιδιατρος μας ειπε το αλμιρον. μια χαρα τα επινε κ τα δυο..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

σαν συμπληρωμα εδιαν στην αρχη frisolac κ εμας απο την κλινικη (μηπως κατι παιζει?) κ μετα ο παιδιατρος μας ειπε το αλμιρον. μια χαρα τα επινε κ τα δυο..

 

Και βέβαια κάτι παίζει. Λέγεται οικονομικά συμφέροντα σε βάρος των αναγκών του παιδιού. Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα πάντως γιατί σε αυτό το νήμα δίνουμε μητρικό :);) Είναι το νήμα του θηλασμού.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια κάτι παίζει. Λέγεται οικονομικά συμφέροντα σε βάρος των αναγκών του παιδιού. Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα πάντως γιατί σε αυτό το νήμα δίνουμε μητρικό :);) Είναι το νήμα του θηλασμού.

 

Δεν είναι λογικό το κάθε μαιευτήριο και η κάθε κλινική να έχει κάνει μια συμφωνία για την προμήθεια γάλατος? :confused::confused::confused: Και όσο για την αναγκαιότητα χορήγησης συμπληρώματος θα ρωτήσω το εξής. Γέννησα Τρίτη και το γάλα μου ήρθε Σάββατο. Επιπλέον ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση για 3-4 μέρες μη συμβατή με τον θηλασμό (υπήρχε ιατρικός λόγος που το έκανε). Τι θα έκανα λοιπόν? Δεν έπρεπε να δώσω έστω και το τρισκατάρατο συμπλήρωμα στο παιδί μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω ξεκίνησα με frisolac ac παραλληλα με θηλασμό για ένα πρόβλημα δερματικό που είχε,στον 1,5 μήνα δεν ήθελε ούτε να το δει! Μετά του έδωσα το frezylac της frezyderm το έπινε αυτό για 2 μηνες μεχρι να ψι λιαστώ τις τιμές στα γαλατα. Σχεδόν 20 ? τα 600 γραμμάρια! Επειτα βρήκα το guigoz που το πίνει ευχάριστα και είναι το ποιο φθηνό γαλα που βρήκα(15,50 τα 800γρ)και το πιο παλιό(αυτό έπεινε ο αδελφός μου πριν 45 χρόνια!).Θεωρώ απαράδεκτες τις τιμές στα γάλατα και είναι ταρίφα τα περισσότερα, γύρω στα 17? τα 800 γραμμαρια.Όλα κάνουν την ίδια δουλειά απλά ποντάρουν στο ό,τι απευθύνονται σε βρεφη και στις ελληνίδες που είμαστε λίγο ικτερικές με την ανατροφή του μωρου και νομίζουμε πως το ακριβό είναι και το πιο καλο. Δε νομίζω πως σε άλλες χωρες είναι τόσο ακριβό το γάλα.Αλλα αγαπητές πολυεθνικές...η Ελλαδα είναι σε κρίση, βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας και ρίξτε τις τιμές! Όσα φάγατε φάγατε . Φιλια να έχετε όλες γερά μωρό και να είστε καλα να τα χαίρεστε!

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

εδινα το gold-s αλλα δε το επινε ευχαριστα ..πηραμε της frezyderm το βιολογικο αλλα του καθοταν βαρυ..και μετα λογω δυσκοιλιοτητας ξεκινησαμε το frezylac comfort αλλα δε μας βοηθησε και τωρα με το novalac it κανουμε πιο ευκολα κακακια μας;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα

Οποία κοπέλα δίνει το HOLLE 3 στο μωρό της μου έχουν μείνει 5 κουτιά 600gr. (είναι από 10 μηνών+)

Εμείς το σταματήσουμε πλέον και πήγαμε στο φρέσκο οπότε τα δίνω 8.5? το κουτί (Αθήνα μόνο με συνάντηση).

 

Είναι αυτό (βιολογικό): http://www.pharmacy4u.gr/holle-baby-milk-months-600gr-p-14157.html

 

(τιμή λιανικής 11.37?)

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα.Σήμερα άλλαξα το γάλα του μπέμπη μου.Έπερνα το Humana1 δεν είχαμε πρόβλημα αλλα έπρεπε ν'αγοράζω γάλα κάθε 4 μέρες.Είμαστε 3 μηνών και πίνουμε ανα 3ωρο 180μλ περίπου και το γάλα κόστιζε 13ευρω/350γρ(ούτε καν 400).Δεν με σύμφερε οικονομικά.Είπα να πάρω κάτι πιο οικονομικό και πήρα το aptamil1 800γρ 17ευρω.Βλέπω όμως οτι ενώ ο μπέμπης ξεκινάει να πίνει απο ένα σημείο και μετα αρχίζει να τινάζεται και να κλαίει και δεν θέλει να πιεί άλλο.Επίσης παρατήρησα πιο πολύ ρέψιμο.Προσαρμόζεται στο καινούργιο γάλα ή δεν του άρεσε τελικά;Υπάρχει κάποιο άλλο γάλα που βγαίνει σε συσκευασία 800 περίπου γραμμαρίων σχετικά οικονομικό και καλό;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Σήμερα άλλαξα το γάλα του μπέμπη μου.Έπερνα το Humana1 δεν είχαμε πρόβλημα αλλα έπρεπε ν'αγοράζω γάλα κάθε 4 μέρες.Είμαστε 3 μηνών και πίνουμε ανα 3ωρο 180μλ περίπου και το γάλα κόστιζε 13ευρω/350γρ(ούτε καν 400).Δεν με σύμφερε οικονομικά.Είπα να πάρω κάτι πιο οικονομικό και πήρα το aptamil1 800γρ 17ευρω.Βλέπω όμως οτι ενώ ο μπέμπης ξεκινάει να πίνει απο ένα σημείο και μετα αρχίζει να τινάζεται και να κλαίει και δεν θέλει να πιεί άλλο.Επίσης παρατήρησα πιο πολύ ρέψιμο.Προσαρμόζεται στο καινούργιο γάλα ή δεν του άρεσε τελικά;Υπάρχει κάποιο άλλο γάλα που βγαίνει σε συσκευασία 800 περίπου γραμμαρίων σχετικά οικονομικό και καλό;

 

εγω τις δινω το γκιγκοζ, ειναι πολυ κοντα στο μητρικο λενε....εμεις ειμαστε 2,5μηνων και πινουμε περιπου 600-700γρ την ημερα.....εχει 2συσκευασιες των 400γρ και κοστιζει 15,50.

τι να σου πω ευχαριστημενη την βλεπω και τα κακα της κανονικα και ρευεται κανονικα, την αλλη βδομαδα εχουμε ραντεβου στην παιδιατρο και θα δουμε πως θα συνεχισουμε.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στον πρώτο που άλλαξα ένα σωρό γάλατα έδινα το γκιγκόζ και στον δέυτερο γκιγκόζ και τώρα ναν. Είμαι ικανοποιημένη και εκτός αυτού είναι οικονομικά. Το ναν που έχω πρόσφατο το βρίσκω περίπου 7 ευρώ τα 400γρ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στον πρώτο που άλλαξα ένα σωρό γάλατα έδινα το γκιγκόζ και στον δέυτερο γκιγκόζ και τώρα ναν. Είμαι ικανοποιημένη και εκτός αυτού είναι οικονομικά. Το ναν που έχω πρόσφατο το βρίσκω περίπου 7 ευρώ τα 400γρ.

Δεν κανει 7 ευρω το ΝΑΝ. Εμενα η μπεμπουλα μου πινει το ΝΑΝ 1 και το περνω 9.90 απο το σουπερ μαρκετ τα 400gr! Και στο φαρμακειο εχει 11.70 τα 400 και 21.89 ευρω τα 800!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω σαν συμπληρωμα απο τον 3 μηνα εδωσα το nativa1 αλλα δεν του αρεσε και του δινω το nutriben1 εδω και 2 μηνες και ολα καλα.Εχει 14.30 τα 400γρ. αλλα εχει μεσα πρεβιοτικα που μου ειπε η παιδιατρος οτι κανουν καλο στα εντερακια:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αρχη εδωσα το sanilac και για λιγο το humana το οποιο δεν μας αρεσε αλλα το sanilac το τρωμε πολυ απλα πολλες γουλιτσες βρε κοριτσια και λεω μετα τον υπερηχο να το αλλαξω σε αντιαναγωγικο.....αν το συστησει και ο παιδογαστρεντερολογος...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

εμεις το γκιγκοζ διναμε μεχρι τον 4ο,μετα πηραμε το νοβαλακ1 και τωρα που κλεινουμε τον 8ο πινουμε το νεομιλ2(11,50? τα 400γρ).

Ευτυχως δεχτηκε ολες τις αλλαγεσ η μπουμπου μου;)

Link to comment
Share on other sites

εμεις κοριτσια ειχαμε ξεκινησει με το γκιγκοζ, αλλα ειδαμε οτι δεν επαιρνε και πολυ βαρος και πριν καμια βδομαδα μου αρχησε το κεφαλι περα δοθε και τετοια, η παιδιατρος μου εδωσε σε δειγμα το μιλουπα, το νοβαλακ, και ενα, δεν το θυμαμαι τωρα γαλλικο, μου ειπε πολυ καλο. αποτελεσμα στο μιλουπα τα ιδια, στο νοβαλακ τα ιδια με καλυτερα κακα και σημερα δοκιμαζουμε το τριτο,την εχω κανει "πειραματοζωο",να σημειωσετε οτι ανοιξα και τις θηλες απο τις πιπιλες, εχω δοκιμασει και καουτσουκ και σιλικονη,σε ολα τα γαλατα πινουμε τα πρωτα 60ml νερο( γιατι διψαει)και μετα αρχηζει το πανυγηρι περα δοθε το κεφαλι ωσπου την αφηνω και την ξαναπιανω μετα απο 10-15λεπτα,προσπαθησα για τριωρο αλλα στις 2ωρες πειναει(ειμαστε ακομα με διωρα, ειμαστε 3μηνων)....δεν ξερω τι αλλο να κανω λετε να ειναι η βδομαδα αναπτυξης που λενε? το κακο ειναι οτι δεν ξερω τι γαλα να της παρω την αλλη φορα....για βοηθηστε ρε κοριτσια, συγνωμη αν κουρασα.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...