Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εχεις δίκιο οτι η ωτίτιδα μπορεί να προκληθεί οταν το παιδί πίνει το γάλα ξαπλωμένο. Είναι σίγουρα από μικρόβιο και φλεγμονή όμως, η οποία από οτι διάβασα προκαλείται στα παιδάκια λόγω της μικρότερης αποστασης της ευσταχιανής σαλπιγγας στο μέσο αυτί. Η αλήθεια είναι οτι εγώ τη σηκώνω πάντα για να την ταίσω, οπως στο θηλασμό. Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Link to comment
Share on other sites

Μία σοβαρή αιτία ανάπτυξης τερηδόνας σε μωρά που χρησιμοποιούν μπιμπερό, είναι η λήψη γάλακτος σε θέση κατάκλισης την ώρα που πάνε για ύπνο. Αυτό αποτελεί καταστροφική συνήθεια για τα δοντάκια του παιδιού ακόμη κι όταν δεν βάζουν επιπλέον ζάχαρη μέσα στο γάλα, το οποίο από μόνο του είναι σάκχαρο (γαλακτόζη).

 

Η χρήση μπιμπερό στον ύπνο είναι σοβαρή αιτία για καταστροφικές τερηδόνες στα μπροστινά και στα πίσω νεογιλά δοντάκια .

 

Η αμέλεια ορισμένων γονιών αλλά και παιδιάτρων να ασχοληθούν με τα παιδικά νεογιλά δοντάκια με την δικαιολογία ότι αυτά κάποτε θα αλλάξουν είναι αδικαιολόγητη καθώς τώρα πια είναι γνωστό το πόσο σημαντική είναι αυτή η προσωρινή οδοντοφυία του παιδιού για την μόνιμη οδοντοφυία του και την επίδραση που έχει αυτή όχι μόνο στην οδοντοσκελετική του ανάπτυξη αλλά και στην εμφάνιση του παιδιού και κατά συνέπεια στον ψυχισμό του.

Πίστεψέ με νομίζω οτι γνωρίζω καλύτερα αυτά τα οποία γράφεις και αν θέλεις μπορώ να σου τα διευκρινίσω εκτός αν νομίζεις οτι γνωρίζεις καλύτερα την οδοντιάτρικη. Είναι πραγματική αμέλεια των γονιών οτι αφορά τα νεογιλά δόντια πολλές φορές. Όταν το παιδί είναι μικρό εννοείται του δίνεις μπιμπερό. Το παραπάνω ισχύει όταν το παιδί έχει δόντια και όχι όταν είναι μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι σχεδόν 11 μηνών και πίνει το Noulac. Υπάρχει για 6-12 μηνών νομίζω και μετά Noulac για 1 έτους. Λένε ότι είναι καλύτερο από το Advance.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά Eliana όταν το παιδί είναι πιο μεγάλο πίνει το γάλα του πρώτα 30 λεπτά πριν να κοιμηθεί και επίσης πλένει και τα δοντάκια του πριν.

Η παράθεση που έκανες απλά μου φάνηκε κάπως, περίεργη , για τα δοντάκια προς εμένα. Ολα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Η παράθεσή μου δεν είχε κάτι το περίεργο. Απλά πόσταρα αυτό που διάβασα, χωρίς να ξέρω ποιο είναι το επάγγελμά σου, μετά το είδα. Σαφώς ξέρεις περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι νέος χρήστης. Εμένα ο μικρούλης μου ήταν 50 ημερών όταν επειδή έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά τον ξεκίνησα με S26 αλλά έκανε διάρροια. Μετά από 2 μέρες του έδωσα το biolac1 (καινούργιο ελβετικό βιολογικό γάλα και σε πολύ καλή τιμή!!!) και δεν έχει πλέον πρόβλημα !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας.Σήμερα η Παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα. Στον ένα που βγάζει γουλιές έδωσε το Αlmiron αντιαναγωγικό και πήραμε μεγάλη θηλή και μεγάλη τρύπα αλλά δυσκολεύεται να το τρώει. Στο άλλο μας είπε αρκετές εναλλακτικές προτάσεις. ΤΟυ πήρα το βιολογικό της frezyderm! Μήπως το έχετε δοκιμάσει?

Το μωρό μου είναι 25 ημερών και του αλάξαμε το γάλα πριν 10 μέρες γιατί είχε κολικούς (πολύ πόνο). Με το Frezylac έχει (και έχουμε) ησυχάσει. Πόλυ καλό γάλα αλλά ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα η μικρη μου εχει δοκιμασει 4 γαλατα μεταξυ αυτων και humana ar nutriben at kai almiron pepti mct αλλα κανει ακομα γουλιτσες

υπαρχει κανενα αλλο που να εχετε δει διαφορα;:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο δικό μου έδινα Frisolac Comfort. Toν βοήθησε με τις γουλίτσες, τη δυσκοιλιότητα και του άρεσε πολύ και σα γεύση. Βέβαια για να διαλυθεί το ανακάτευα μ'ένα μαχαίρι (το πρώτο 6μηνο το αποστύρωνα κιόλας).

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι βοηθάει το και το frisolac comfort αλλά μήπως να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου να σου πει γιατί μπορεί να έχει το μωρό καμμία αλλεργία και να σου προκαλεί γουλίτσες. Φαντάζομαι ότι στην περίπτωση παλινδρόμησης το HUMANA AR θα σε βοηθούσε.

Ο δικός μου είχε γουλίτσες μόνο σε συγκεκριμένα γάλα πχ στο nativa ha και στο frezylac το βιολογικό. προφανώς του πέφτανε βαριά. Αλλά όχι όμως σε άλλα. Εσένα βλέπω σε τρία συνεχόμενα σου κάνει.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας! ο μικρουλης μου ειναι 34 ημερων, θηλαζει αποκλειστικααλλαεχει κολικους. το βραδακι για αρκετη ωρα. μηπως καμια σας ξερει αν του δινω συμπληρωμα απο ειδικο γαλα για κολικους το βραδυ μηπως θα βοηθηθει? το εχει κανει καποια? δε θελω να αποθηλασω, απλα να αντικατστησω ενα γευμα, μηπως κ ηρεμησει διοτι ουτε ινφακολικ ουτε το νερακι με το τζιντζρε βοηθα κ ο μικρος απο 2 εβδομαδων τα παιζει..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

derbybaby θα ελεγα αφου θηλαζεις αποκλειστικα να μη δωσεις ξενο γαλα. προσεξε λιγο τη διατροφη σου,δινε του και το νερακι με το τζιντζερ και τον ανιθο (αν καταλαβα καλα αυτο δινεις) εμας μας ειχε βοηθησει. Ε και μετα αγκαλιά και στήθος όση ώρα χρειαζεται!

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

τα εχω δοκιμασει ολα αυτα αλλα δεν εχει πιασει τιποτα.. απο οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον εχει κ παλινδρομηση. μη νομιζεις, δεν επίδιωκω ναδωσω ξενο αλλα τον βλεπω ποσο πολυ ποναει ποσο υποφερει που μαυριζει η καρδια μου κ καταληγουμε να κλαιμε κ οι δυο. εχει κλεισει η φωνη του απο το κλαμα κ αυτο γινεται απο 2 εβδομαδων..αμαρτια δεν ειναι??

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα παρει και το humana ar και εκανε και με αυτο γουλιες!!!

σκεφτομαι να προτεινω το frisolac στην παιδιατρο να δω τι θα μου πει!

εχω ακουσει περιπτωσεις που αλλαξαν μεχρι και 10 γαλατα μεχρι να βρουν πιο τους κανει. ελπιζω να μην φτασουμε εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

τα εχω δοκιμασει ολα αυτα αλλα δεν εχει πιασει τιποτα.. απο οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον εχει κ παλινδρομηση. μη νομιζεις, δεν επίδιωκω ναδωσω ξενο αλλα τον βλεπω ποσο πολυ ποναει ποσο υποφερει που μαυριζει η καρδια μου κ καταληγουμε να κλαιμε κ οι δυο. εχει κλεισει η φωνη του απο το κλαμα κ αυτο γινεται απο 2 εβδομαδων..αμαρτια δεν ειναι??

 

και να αλλάξεις γάλα μην νομίζεις ότι θα έχεις διαφορά. Σε σχέση με το μητρικό τα υπόλοιπα ακόμα και να είναι ειδικά είναι πιο βαριά για το μωρό.

Ο δικός μου είχε κολικούς για τρείς μήνες. Να φανταστείς ξεκίνησαν απο την κλινική η κολικοί του. Θα κάνεις υπομονή και θα περάσουν οι μέρες. Μετά απο τις σαράντα ημέρες λίγο ηρεμεί το μωρό. Πρόσεχε την διατροφή σου αρκετά.

Εγώ λόγω εξωτερικών παραγόντων δεν μπόρεσα να θηλάσω. Εάν είχα θηλάσει το μωρό μου θα ήταν πολύ καλύτερα. Βοηθάει πολύ ο μάραθος και ο μασάζ στην κοιλίτσα του με το λαδάκι της WELEDA. Εγώ τον έβαζα και κάτω απο τον απορροφητήρα και στα δύσκολα του άναβα το πιστολάκι. Μην γελάσεις. Ακούνε τον θόρυβο και υσηχάζουνε για λίγο. Υπάρχει και ενότητα για τους κολικούς. Θα βρείς αρκετές απαντήσεις.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

τα εχω δοκιμασει ολα αυτα που λες. χαμομηλολαδο κ μασαζ, διατροφη εχω σταματησει ολαα τα πρασινα απο τοτε, οσπρια φυσικα καθολου, κρεμμυδια σκορδα τιποτα.κ πιστολακια, κ σβουρες με το αμαξι. τι να πω.. διαβασα κ ολο το θεμα των κολικων αλλα πανω κατω ολες οι καψερες τα ιδια λεμε!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ρωτα τον γιατρο σου μηπως να σταματησεις γαλακτοκομικα. σε καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά με το ξένο γάλα θα είναι χειρότερη η κατάσταση. μετά θα τα θυμάσαι σαν ανάμνηση.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! απο γαλακτομικα ενα ποτηρι γαλα πινω το πρωι κ τπτ παραπανω επειδη το εχω ακουσει οτι μπορει να επηρεαζουν. σταματησα το χαπι του σιδηρου μου κ βλεπω μια βελτιωση. τωρα τυχαιο ηταν, ηρθε η ωρα να περασουν, θα δειξει! ευχαριστω παντως για ολα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια βοήθεια

Είμαι νέα μανούλα το κοριτσακι μου είναι 27 ημερών.

Ξεκινήσαμε με το Φριζολάκ γαλα σε σκόνη και λόγω των κολικών ο γιατρός μας είπε να της δώσουμε το Nan Sensitive,

Mόνο που με αυτό το γάλα δεν χορταίνει!!

Τρώει σχεδόν ανα 3-4 ώρες 150 γρ και σε μισή ώρα θέλει κι άλλο.Τις φορές που τις δίνω στήθος μετά απο μισή ώρα κλαίει πάλι και πίνει πάλι 150γρ με αποτέλεσμα να έχει χάσει τα ωράρια της στο φαγητό και να κλαίει να κλαίει.Μήπως το Nan Senstive είναι ελαφρύ και δεν χορταίνει?Μήπως κάτι δεν κάνω καλα?

Βοήθεια :([/QUOT

εμεις ειμαστε 4 μηνων και θυλαζουμε αλλα τωρα τελευταια αρχισαμε το ναν και εχοθμε τρομερη δυσκοιλιοτητα και πονους. δεν εχω ιδεα τι να κανω.ολα τα γαλατα ειναι χαλια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιο γαλα δινετε στο μωρο σας;εγω στην αρχη του εδινα το frisolac 1,συμφωνα με το παιδιατρο του μαιευτηριου ηταν το καλητερο,μετα αρχισε να γριναζει και να μη το θελει ο μικρος τωρα πιραμε nativa 1,δεν ξετρελατικε ουτε με αυτο...

εσεις τι γαλα πινετε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...