Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts

annastasia μου, πολύ φοβάμαι οτι το μωρακι σου εβγαζε δοντάκια. Πολλά μωράκια περνάνε ενα στάδιο που για καποιο λογο (όπως η οδοντοφυια) δε θέλουν να θηλάσουν. Υπαρχει τροπος να ξεπεραστεί, χωρις βεβαια να πιέσεις το παιδί.

 

Συνήθως τα παιδιά δεν αποθηλάζουν απο μονα τους, πριν τους 18 μηνες, εάν δεν τους έχει δωθεί ξένο γάλα.

 

Μακάρι να ήταν αυτό Χλόη μου....

 

Ο μικρός έβγαλε το πρώτο του δόντι 13 μηνών χωρίς κανένα πρόβλημα!!! Ούτε ανορεξίας ούτε κανένα άλλο... το είχαμε τσεκάρει το θέμα με την παιδίατρο αλλά στην ηλικία των 10 μηνών τα δόντια του ακόμα δεν είχαν καν "διαγραφεί" από τα ούλα του!!!

 

Ακόμα μια ένδειξη ήταν ότι όλα τα άλλα τα τσάκιζε κανονικότατα!!! Χωρίς πρόβλημα!!!

(Φαγητό και ξένο γάλα που τελικά πήρε!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 μήνες και συνεχίζουμε ακάθεκτες!

 

1ος στόχος, 6 μήνες: επετεύχθη

2ος στόχος, 1 χρόνος.

 

 

Ακριβώς το ίδιο!!! :lol:

 

Και εμεις το ιδιο !! :P:P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

1ος στόχος: να καταφέρω να θηλάσω...

2ος στόχος: 3μηνο

3ος στόχος: εργασία και αποκλειστικός θηλασμός... (επέστρεψα στη δουλειά όταν το μωρό μου ήταν 4,5 μηνων... το θήλαστρο πήγε σύννεφο! μόλις χθες πέταξα 2 ξεχασμένα μπιμπερό απ' την κατάψυξη!!)

4ος στόχος: 6μηνο

ε, από τότε, αφού όλα πήγεναν κατ' ευχήν... δεν ξαναέβαλα στόχο!

είπα πως πλέον θα αφήσω τον πριγκιπάκο μου να αποφασίσει πότε θα αποθηλάσει!

και έτσι 13 μήνες τώρα συνεχίζουμε ακάθεκτοι και οι δύο απολαμβάνοντας αφάνταστα!

 

Τώρα πιά, μου φαίνεται πως θηλάζω πολύ λίγο!

από τους 14 θηλασμούς το 24ωρο, έχουμε φτάσει στους 4-5 ημερησίως...

αλλά καμαρώνω που τα έχουμε καταφέρει τόσο καλά και χωρίς σταγόνα ξένο γάλα :wink:

 

Χρωστάω μεγάλο ευχαριστώ στις μανούλες του φόρουμ που μου στάθηκαν και ιδιαίτερα στην Αγλαϊα και τη felinidoc... γιατί ΝΑΙ... πέρασα κι εγώ τις κρίσεις ανασφάλειας κλπ... :oops:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

felinidoc (και συγνώμη αν είναι άσχετο με το τοπικ) αλλά τί είναι ο νυχτερινός αποθηλασμός???
μέχρι να σου απαντήσει η felinidoc, νομίζω πως μιλά για την προσπάθειά της να κόψει τα βραδυνά γεύματα η μικρή! να σταματήσουν τα ξενύχτια!! :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω αν λεγεται θηλασμος αυτο που κανω :cry:

Ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ-ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ :cry:

με το θηλαστρο να εχει γινει η δευτερη φυση μου ελεγα μακαρι να αντεξω το 6μηνο.

μετα απο πολλα προβληματα ειμαστε τωρα 8 μηνες που πινουμε το γαλατακι της μαμας και συνεχιζουμε. :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ δεν θήλασα πολύ ούτε την πρώτη μου κόρη ούτε τη δεύτερη.Δεν μπορώ να πω ότι νιώθω όμως τύψεις γι' αυτό.Ίσως για την πρώτη λίγο γιατί έκοψα τον θηλασμό λόγω του τσιγάρου(που δεν κατάφερα να το κόψω)στους 6 μήνες(βέβαια έπινε και ξένο γάλα όλο αυτό το διάστημα).

Στη δεύτερη δυστυχώς η μοίρα θέλησε να το κόψει εκείνη λόγω παλλινδρόμησης στους 2,5 μήνες.Παρόλο που δεν έκανε εμετούς έχανε βάρος και λόγω του ότι η τροφή ανέβαινε μέχρι τον λαιμό της αλλά δεν την έβγαζε,της είχε κάψει τον οισοφάγο και πόναγε και δεν μπορούσε να φάει.Το ίδιο συνέβη και με το ξένο γάλα που πλέον έπαψε να είναι το απλό αλλά ένα ειδικό γάλα για παλλινδρομήσεις.Είδαμε και πάθαμε να την ξανακάνουμε να θέλει να πιει γάλα.

Ακόμα και τώρα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που δεν έπινε καθόλου γάλα (τώρα πίνει φρέσκο) προσπαθούμε τουλάχιστον να πίνει ένα ποτήρι το πρωί και ένα το βράδυ.Και αυτή η προσπάθεια δεν είναι καθόλου εύκολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerina24 όσο πάει θα ευκολύνει, θα δεις! Νομίζω ότι θα καταρρίψεις τουλάχιστον το ελληνικό ρεκόρ :)

ειναι πιο ευκολο τωρα αφου δεν χρειαζεται να βγαζω πλεον 1300γρ. :D

το προβλημα ειναι οτι εχει γινει απαιτητικο το μωρο τωρα και δε μ'αφηνει να αντλησω οποτε θα θελω βοηθεια τωρα....

αληθεια ποσο ειναι το ελληνικο ρεκορ?

ξερω 1 χρονο το πιο πολυ :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά 4 και 1/2 μήνες. Τώρα με την επιστροφή στη δουλειά για 4 ώρες την ημέρα, ο μικρός παίρνει ένα γεύμα από το μπιμπερό,

το οποίο δυστυχώς φαίνεται να του αρέσει πολύ :(

Μα πάρα πολύ... :(

Έτσι έχει αρχίσει να μου κάνει κάτι κολπάκια στο στήθος,

αλλά το παλεύουμε ακόμη, ελπίζω να προσαρμοστεί σιγα-σιγά.

Δήμητρα

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

τον θηλασα μονο 40 μερες!!!ειχα προβλημα απο την αρχη το παιδι δεν μπορουσε να πιασει τις θηλες και οταν τα καταφερνε μου εβγαζε μεχρι αιμα...αποτελεσμα το γυρισα στο θηλαστρο..ομως τελικα αποδειχτικε οτι δεν ειχα γαλα εβγαζα 30-50 ml τελικα σταματησε.....σνιφ σνιφ

.png
Link to comment
Share on other sites

έγινε ενοποίηση του θέματος που είχε ανοιχτεί, έτσι ώστε οι δημοσιεύσεις να βρίσκονται στο ίδιο τοπικ με την ψηφοφορία.

Η ψηφοφορία φαίνεται και στην κατηγορία Θηλασμός, και στην κατηγορία Οι ψηφοφορίες της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας γονείς .. είμαι νέα στο φόρουμ σας αλλά σας διαβάζω αρκετό καιρό και ομολογώ ότι έχω πάρει μπόλικο κουράγιο, πολλές θετικές σκέψεις και φυσικά πολλές πληροφορίες απο όλους και όλες σας και θέλω να σας πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ .. !!

 

Εγώ είχα σαν στόχο μου το χρόνο όταν θήλαζα τη μικρή μου αλλά τα κατάφερα και τη θήλασα 2 χρόνια παρα 3 μήνες περίπου και ομολογώ ότι είμαι πάρα πολύ χαρούμενη! :D Η μικρούλα μου είχε βγάλει όλα της τα δοντάκια αλλά δεν με είχε δαγκώσει ΠΟΤΕ! Ο απογαλακτισμός λίγο μας προβλημάτισε μιας και δεν έπινε το γάλα με τίποτα αλλά με υπομονή και επιμονή τα κατάφερα! :D

Τώρα είμαι έγγυος στο 2ο παιδάκι μου και πάλι θα βάλω στόχο το χρόνο και άμα με πάρει και παραπάνω δεν θα σταματήσω ..

Ο θηλασμός είναι η πιό όμορφη και ξεχωριστή εμπειρία που είχα ποτέ στη ζωή μου και θα τη θυμάμαι για πάντα!

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ θηλάζω το μικρούλη μου από τότε που γεννήθηκε -14 μήνες και 12 ημέρες- (με εξαίρεση καμιά 10αριά μέρες συνολικά που έλειψα για ταξίδια και ήπιε σκόνη γιατί μας είχε τελειώσει η αποθήκη του μητρικού...) και το απολαμβάνω όσο και στην αρχή. Δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από πληγές στις θηλές το πρώτο 20ήμερο, και γενικά το βρίσκω τρομερά βολικό γιατί μπορείς να θηλάζεις όπου και όποτε θέλεις :lol:

Αυτό που με απασχολεί είναι το ότι δεν ξέρω αν το γάλα που πίνει τώρα πια είναι αρκετό για τον οργανισμό του. Δεν είναι ότι δέιχνει σημάδια πείνας και πλέον εδώ και 3-4 μήνες δεν ξυπνάει ούτε τη νύχτα για γάλα, αλλά παίρνει την ποσότητα και τις βιταμίνες που χρειάζεται ο οργανισμός του??

Όποια ξέρει κάτι παραπάνω, ας με ενημερώσει!!

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικό γάλα αλάζει με το χρόνο, αναλογα με τις ανάγκες του παιδιού. Το γάλα σου εξακολουθεί να είναι η καλύτερη τροφή για το παιδί σου.

 

Αν δεν ήταν αρκετό, θα θήλαζε περισσοτερεσ φορές! Το παιδί και το στήθος έχουν αψογη συνεργασία. Έχε τους εμπιστοσύνη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απλώς, όπως έχουν γράψει πολλές μαμάδες, οι καλοθελητές δεν παραλείπουν να ρωτάνε αν αξίζει να τον θηλάζω ακόμη και αν του προσφέρω αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός του κτλ, οπότε τελικά καταφέρνουν και σε βάζουν σε σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απλώς, όπως έχουν γράψει πολλές μαμάδες, οι καλοθελητές δεν παραλείπουν να ρωτάνε αν αξίζει να τον θηλάζω ακόμη και αν του προσφέρω αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός του κτλ, οπότε τελικά καταφέρνουν και σε βάζουν σε σκέψεις...

 

Να τους πεις, οτι το παιδί σου παρόλο που μεγαλώνει, παραμένει άνθρωπος, και δεν έγινε ξαφνικά μοσχαράκι για να πιει αγελαδινό!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!! Την πρώτη μου κόρη τη θήλασα δυστυχώς μέχρι 4,5 μηνών και πάντα με συμπλήρωμα. Δεν είχα ενημερωθεί σωστά (εγώ φταίω γιατί στην εποχή της πληροφόρησης έμεινα ανενημέρωτη :cry: ).

Τη δεύτερη κόρη μου τη θηλάζω αποκλειστικά από τότε που γεννήθηκε. Πλέον το έψαξα το θέμα και μέσα από το forum αλλά και με σύμβουλο θηλασμού που με βοήθησε πολύ.. Σκοπεύω να θηλάσω όσο θέλει το μωρό μου (επλίζω για πολύ πολύ καιρό ακόμη)

Να σημειώσω ότι η μικρή μου ήταν δύο μηνών όταν άρχισα να δουλεύω και οφείλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στις μανούλες του forum, στην κα Παπαδήμα και στην κα Χρονάκη που με βοήθησαν να συνδιάσω δουλειά και θηλασμό.

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήλασα την κόρη μου για ένα χρόνο περίπου (έξι μήνες αποκλειστικά και πέντε μήνες πρωί και βράδυ). Έβγαζα το γάλα με θήλαστρο και σιγά σιγά άρχισε να λιγοστεύει. Τώρα θηλάζω το γιο μου ήδη για ενάμιση μήνα και ενώ γεννήθηκε την 38η εβδομάδα 2.840, έχει ήδη φτάσει τα πέντε κιλά. Ελπίζω να μπορέσω να τον θηλάσω όσο το δυνατόν περισσότερο. Άλλωστε τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού είναι πάρα πολλά τόσο για το μωρό, όσο και για την μητέρα!!

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είχα στόχο να θηλάσω.

 

Μετά έβαλα στόχο το εξάμηνο. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι!!

 

Τώρα πλέον λέω μέχρι το χρόνο τουλάχιστον, αν και δε νομίζω να θέλω να το σταματήσω εύκολα!!! :D

 

Μάλλον γράφω πράγματα που τα γνωρίζετε ήδη αλλά, να πως να το πώ, οι στιγμές που είμαστε αγκαλίτσα και θηλάζει, τα χεράκια του που με χαϊδεύουν, τα χαμογελάκια του με το στήθος στο στόμα είναι οι δικές μας ανεκτίμητες στιγμές και θέλω να το ζήσω όσο γίνεται περισσότερο :)

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...