Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts

10 μήνες... χωρίς καμία πίεση από μεριάς μου, ο αποθηλασμός έγινε φυσικά με πρωτοβουλία του μωρού μου... :)

Δεν υπάρχει νομίζω σωστή περίοδος για απογαλακτισμό... όσο θέλουν η μαμά και το παιδί, συνεχίζουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πρώτο το θήλασα 5 μήνες γιατί ήμοτν τελείως άσχετη και άκουγα ό,τι μου έλεγαν.

 

Το δεύτερο 13 μήνες γιατί ήμουν πιο σχετική!!!

 

Τώρα που είμαι εξπέρ :lol: -λόγω Αγλαϊας-

αν κάνω τρίτο θα το θηλάσω όσο θέλει.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

H Μάγια θήλασε 18 μήνες (και κάτι :lol: ).

Μόνη της επέλεξε να αποθηλάσει σιγά σιγά (από όσο κατάλαβα τουλάχιστον, εύχομαι να μην έκανα κάτι λάθος και την οδήγησα άθελά μου στον αποθηλασμό! :shock: .... Δεν πιστεύω ότι έκανα κάτι λάθος, βεβαια...απλά την άφησα να οδηγήσει το δρόμο! :wink: )

 

Για μένα, μετά το χρόνο, δεν βλέπω το λόγο να μπει κανείς στην διαδικασία του αποθηλασμού! Για να κατάφερε κάποιος να το κρατήσει τόσο σημαίνει ότι το ήθελε πολύ, τον βόλεψε αρκετά ώστε να τον κρατήσει και εκτός αυτών, το παιδί πλέον είναι τόσο "καλόβολο" ως προς το θηλασμό που γιατί να του το στερήσει κάποιος..?

 

Ο αποθηλασμός είναι προσωπική υπόθεση, δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία γι' αυτόν! :wink: Ή μάλλον , επιστημονικά , η κατάλληλη ηλικία είναι αυτή που θα επιλέξει το ζεύγος μαμά-παιδί! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις για 8 μηνες..και συνεχιζουμε..

πως καταλαβατε οτι το μωρο δεν ήθελε αλλο? τι σημαδια σας εδειξε?

δωσατε αλλο γαλα προς αντικατασταση του μητρικου?και αν ναι ποιο??? :oops:

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως καταλαβατε οτι το μωρο δεν ήθελε αλλο? τι σημαδια σας εδειξε?

δωσατε αλλο γαλα προς αντικατασταση του μητρικου?και αν ναι ποιο??? :oops:

 

Στη δική μου περίπτωση απλά έχασε εντελώς το ενδιαφέρον του για το στήθος παρά τις όποιες προσπάθειές μου... και από τη στιγμή που η παραγωγή στηρίζεται στη ζήτηση... δεν υπήρχε ζήτηση πλέον... :(

 

Και αν μου το έλεγε αυτό κανείς οτι θα συνέβαινε, 4 μήνες πριν τον 10ο μήνα (πριν τις στερεες τροφές δηλαδή) θα τον έλεγα τρελλο μιας και ο μικρός για 6 μήνες ήταν βεντούζα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

αναστασια..δεν ηθελε να θηλασει δηλαδη καθολου?δεν καθοταν δηλαδη? και τι εκανες? του εδωσες γαλα σκονη?

 

Δεν ήθελε όχι... και ήταν πολύ ψυχοφθόρο να κηνυγάω το στόμα του με το β...ι στο χέρι... :(

Γενικά ο μικρός και όσο οι στέρεες τροφές έμπαιναν στο διαιτολόγιό του, πολύ του άρεσαν και αντικαθιστούσε θηλασμούς εύκολα... :?

 

Μετά έδωσα γάλα σε σκόνη γιατί πλεον οι μοναδικές φορές που έπινε γάλα ήταν πρωι και βράδυ και ακόμα και τότε να θηλάσει δεν ήθελε! :roll:

Τουλάχιστον κατά αυτόν τον τρόπο ο αποθηλασμός δεν έγινε με βίαιο για τον οργανισμό μου τρόπο... το στήθος πλεον μόνο του προσαρμόστηκε και γύρισε στα παλιά του... :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε λάθος σημειο γράφω αλλα πιαστηκα απο τα λόγια της Αναστασίας . Ακουσα απο φίλες ότι τους είπαν οι παιδιατροι τους πως έτσι και το μωρό θελήσει να αποθηλάσει (και ειναι κοντα στον χρόνο ) δεν υπάρχει λόγος να τραφεί με γάλα . Βαζουνε στην διατροφή αλλα γαλακτοκομικά και τέλος το κλασσικό πρωι - βραδυ γάλα !

 

Σωστό ? Λάθος ?

 

Εχω μπερδευτεί γιατι απο την άλλη βλεπω μια φιλη μου εδω που προτιμά να δινει με μπιμπερό το γάλα στον 5χρονο γιο της μιας και δεν το πινει απο ποτηράκι ! Το βρισκει αδιανόητο να σταματήσει να πινει γάλα ο μικρός .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

...Ακουσα απο φίλες ότι τους είπαν οι παιδιατροι τους πως έτσι και το μωρό θελήσει να αποθηλάσει (και ειναι κοντα στον χρόνο ) δεν υπάρχει λόγος να τραφεί με γάλα . Βαζουνε στην διατροφή αλλα γαλακτοκομικά και τέλος το κλασσικό πρωι - βραδυ γάλα !

 

Έχω διαβάσει στο φόρουμ νομίζω (αν κάνω λάθος διορθώστε με) ότι εμπλουτίζοντας τη διατροφή του παιδιού με γαλακτοκομικά (ειδικά το γιαούρτι) δεν είναι τραγικό το παιδί να μην πίνει γάλα...

Σε αυτήν την περίπτωση τι δίνουμε πρωι και βράδυ αντί για γάλα όμως σε αυτή την ηλικία (εκεί κοντά στο χρόνο). Λίγο τυράκι με παξιμάδι ίσως; Κάτι άλλο; :?

 

Η αλήθεια είναι πως στη συνείδηση πάντως του περισσότερου κόσμου το γάλα είναι αναντικατάστατο... πόσο μάλλον όταν μιλάμε για παιδί!

Ίσως λανθασμένα βέβαια... :?

Και για να μην παρεξηγούμαστε... σε όσα έγραψα παραπάνω αναφέρομαι σε άλλα γάλατα και όχι στο μητρικό... :) Αυτό είναι πάντα επίκαιρο και αναλλοίωτο στο χρόνο... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον το παιδί αποθηλάσει από μόνο του, δεν είναι απαραίτητο το πρωί βράδυ γάλα στη διατροφή του.

 

Π.χ. της Μάγιας της αρέσει το γάλα και το πίνει είτε με ποτηρι και καλαμάκι είτε με μπιμπερό, και το ζητάει αναλόγως με το που κάθεται (αν παίζει θέλει ποτήρι, αν είναι σε φάση ξάπλας θέλει μπιμπερό)! :lol::lol::lol:

Δεν την πιέζω να πάρει γάλα σώνει και καλά το πρωί ή το βράδυ.

Εχω παρατηρήσει ότι συνήθως το πρωί δεν το ζητάει αλλά προτιμάει να μου ζητήσει φρούτο, γιαούρτι, αυγό ή τοστ (κατευθείαν δεκατιανή κατάσταση δηλ.). Το βραδυνό γάλα όμως, συνήθως (όχι πάντα) δεν το παραλείπει. Και τότε το θέλει αγκαλίτσα μου....(και εκεί αναπολώ τις καλές μερες του θηλασμού! :oops: ....).

 

Δεν είναι απαραίτητο το γάλα πρωι βράδυ, εφόσον το παιδί παίρνει γαλακτοκομικά σε άλλη μορφή! :wink: Προσωπικά η κόρη μου έχει πααααρα πολύ καλή σχέση με τα γαλακτοκομικά σε σημείο που ανησυχώ για το αντίθετο (γιατί ξέρω ότι η υπερβολική κατανάλωση αντιμάχεται της πρόσληψης σιδήρου! :shock: )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η ψηφοφορία εδώ με αυτό το θέμα, ψηφίστε έτσι ώστε να υπάρχει και μέσω της ψηφορορίας μια πιο άμεση εικόνα

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=253

Link to comment
Share on other sites

23 μηνες; :shock: Συγχαρητηρια!!!

Εμεις θηλαζουμε οπως λεει και το τικερακι μου εδω και 6 μηνες.Στην αρχη επειδη ειχαν πληγωθει οι θηλες ηθελα να τα παρατησω αλλα με μανα παιδιατρο και υπερ-φανατικη του θηλασμου,δεν μπορουσα παρα να την ακουσω και να βαλω στοχο το 4μηνο.Τελικα αφου Δοξα το Θεο ολα πηγαν καλα κι επουλωθηκαν οι πληγες,βαλαμε στοχο το 6μηνο το οποιο και επετευχθη ευκολα,αν και εχω μεγαλο ζορι με το τσιγαρο.Σε αυτο με βοηθησαν πολυ οι συμβουλες της Αγλαιας αλλα και γενικοτερα η υποστηριξη απο το forum,οπως και η παραπομπη σε ξενα sites με θεμα το θηλασμο και το τσιγαρο οπου διαβασα κι εμαθα οτι δεν ειναι πια και τοσο εγκληματικο οσο νομιζουμε το να θηλαζουμε ενω ειμαστε καπνιστριες (ή το να ειμαστε καπνιστριες ενω θηλαζουμε,οπως θελετε δειτε το!!! )

Τωρα η μανα μου με πιεζει να βαλουμε στοχο τον 1 χρονο και να κρατησω 2-3 θηλασμους τη μερα ακομη κι οταν επιστρεψω το Σεπτεμβρη στη δουλεια,αλλα εμενα με εχει πιασει το στερητικο τις τελευταιες μερες και δεν αντεχω να κανω μονο 5 τσιγαρα τη μερα,θελω να καπνισω παραπανω κι εχω αρχισει λιγο να πιεζομαι. Αν μου ελεγε καποιος οτι μπορω να καπνισω οσο θελω και να θηλασω,δε θα ειχα προβλημα,ελα ομως που η νικοτινη δεν ανιχνευεται στο μητρικο γαλα ΜΟΝΟ αν κανεις μεχρι 5 τη μερα!!!

Ειλικρινα,δε με νοιαζει ουτε η επιστροφη στη δουλεια (και η κουραση που θα τη συνοδευσει) ουτε τιποτ΄αλλο,θελω πολυ να συνεχισω να θηλαζω,αλλα με το καπνισμα ζοριζομαι πολυ και δεν ξερω τι μελλει γενεσθαι.Ενταξει,κι οι 6 μηνες καλοι δεν ειναι για να παρει το μωρο ο,τι χρειαζεται απο το θηλασμο; Ιδωμεν!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλοί! Οσο μπορούμε θηλάζουμε και 6 μήνες δεν είναι και λίγοι.

 

Εγώ στην αρχή δυσκολευόμουν τόσο πολύ που έλεγα στο 3μηνο τον κοβω.

Τώρα όμως α)μου φαίνεται εύκολος και β) έχω δεθεί πολύ με το παιδί και λέω να πάμε τουλάχιστον μέχρι τον χρόνο και μετά βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα συγχαριτήρια σε όλες τις μανούλες που θηλάζουν. Κυριως για τόσο μεγάλα διαστηματα!

 

Εμείς, 19 μήνες, και θα συνεχίσουμε για όσο θέλει η ζουζούνα μου :P

 

 

Δεν ήθελε όχι... και ήταν πολύ ψυχοφθόρο να κηνυγάω το στόμα του με το β...ι στο χέρι... :(

Γενικά ο μικρός και όσο οι στέρεες τροφές έμπαιναν στο διαιτολόγιό του, πολύ του άρεσαν και αντικαθιστούσε θηλασμούς εύκολα... :?

 

annastasia μου, πολύ φοβάμαι οτι το μωρακι σου εβγαζε δοντάκια. Πολλά μωράκια περνάνε ενα στάδιο που για καποιο λογο (όπως η οδοντοφυια) δε θέλουν να θηλάσουν. Υπαρχει τροπος να ξεπεραστεί, χωρις βεβαια να πιέσεις το παιδί.

 

Συνήθως τα παιδιά δεν αποθηλάζουν απο μονα τους, πριν τους 18 μηνες, εάν δεν τους έχει δωθεί ξένο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θηλάζουμε 3 φορές την ημέρα περίπου αν και έχω ξεκινήσει φιλότιμες προσπάθειες νυχτερινού αποθηλασμού :? - βασικά απογαλακτισμού, ούτε μπιμπερό... :? ...γι αυτό χάθηκα λίγο... :oops:

 

Πίνουμε επίσης και φρέσκο γάλα, στο ποτηράκι, με το καλαμάκι... ή στο μπιμπερό, εν απουσία της μαμάς :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...