Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts

Κατ' αρχήν θα σας πω πως έχω εντυπωσιαστεί από την δουλειά που γίνεται εδώ πέρα.

Δυστυχώς πολύ πρόσφατα ανακάλυψα το site και δεν επωφελήθηκα από τις πληροφορίες που προσφέρει πιο πριν. Άλλωστε ήμουν τόσο κουρασμένη που δεν προλάβαινα ούτε να σκεφτώ.

Θα με συγχωρέσετε για την πολυλογία μου , αλλά θέλω πολύ να κάνω και άλλο παιδάκι και δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό.

Έχω κανονικά περίοδο από τον 3ο μήνα της Αθηνάς και από τον 6ο μήνα προσπαθώ να της δώσω και άλλες τροφές τις οποίες όμως δεν αποδέχεται. Δεν της αρέσει το φαγητό, το αυγό και το γιαούρτι. Ευχάριστα τρώει μόνο φρουτόκρεμα. Και οι περισσότεροι το ρίχνουν στον θηλασμό, με αποτέλεσμα να προσπαθώ να μειώσω την ποσότητα του γάλατος που πίνει το μωρό μου γιατί νομίζω πως δεν την καλύπτουν τα θρεπτικά στοιχεία που παίρνει από το γάλα μουκαι πως στο τέλος της κάνω κακό που δεν την αφήνω να τρώει. Μάλιστα δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος για να ελλατωθεί το γάλα μου και να σταματήσει κάποια στιγμή, αλλά προσπαθώ να της αυξάνω κάθε μέρα την δόση του ξένου γάλατος.

 

Κυρίες μου, σας παρακαλώ , χρειάζομαι τις γνώσεις σας.

 

Για να συλλάβω την Αθηνά έκανα τουλάχιστον 6 χρόνια , είμαι ήδη 37 χρονών και δεν θέλω να την αφήσω μόνη της... Θέλω να της κάνω ένα αδερφάκι... Εάν ο θηλασμός μειώνει την γονιμότητα μου, πρέπει να σταματήσω. Θα 'θελα να μου πείτε και το πως. Αν όχι, ας χαρώ αυτές τις υπέροχες στιγμές με το παιδί μου...

Βέβαια , νομίζω πως σταμάτησε και αυτή να τον διασκεδάζει τον θηλασμό... Άρχισε να αρνείται το στήθος μου και να αναγνωρίζει το μπουκάλι και μάλιστα να το φέρνει στο στόμα της.

 

δεν ξέρω πιο είναι το σωστό και όπως όλες σας θέλω το καλύτερο για το μωρό μου... Θα περιμένω

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω κανονικά περίοδο από τον 3ο μήνα της Αθηνάς και από τον 6ο μήνα προσπαθώ να της δώσω και άλλες τροφές τις οποίες όμως δεν αποδέχεται.

Να σου ζήσει:

Τί ηλικία έχει τώρα το μωράκι σου;

Πάντως για να έχει περίοδο είσαι γόνιμη, μάλλον όσο ήσουν και πριν την εγκυμοσύνη.

 

Δεν της αρέσει το φαγητό, το αυγό και το γιαούρτι. Ευχάριστα τρώει μόνο φρουτόκρεμα.

Τα παιδιά που έχουν τάση για τροφικές αλλεργίες, συχνά καθυστερούν τις τροφές για να προστατεφθούν...

 

Και οι περισσότεροι το ρίχνουν στον θηλασμό, με αποτέλεσμα να προσπαθώ να μειώσω την ποσότητα του γάλατος που πίνει το μωρό μου γιατί νομίζω πως δεν την καλύπτουν τα θρεπτικά στοιχεία που παίρνει από το γάλα μουκαι πως στο τέλος της κάνω κακό που δεν την αφήνω να τρώει.

 

Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και δεν τον αντικαθιστούν. Όταν μειώνεις το γάλα το μωρό ίσως να μην τρέφεται καλά.

 

Το γάλα σου είναι απαραίτητο σε όση ποσότητα ζητάει το παιδί, οι προσπάθειες μείωσης μόνο προβλήματα του δημιουργούν, δεν βοηθούν στην αυξηση των στερεών τροφών.

 

Μάλιστα δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος για να ελλατωθεί το γάλα μου και να σταματήσει κάποια στιγμή, αλλά προσπαθώ να της αυξάνω κάθε μέρα την δόση του ξένου γάλατος.

 

Γιατί δίνεις ξένο γάλα; Θέλεις να αποθηλάσεις; Πιο πάνω γράφεις ότι δεν θέλεις να σταματήσεις το θηλασμό. Με μπέρδεψες...

 

 

Για να συλλάβω την Αθηνά έκανα τουλάχιστον 6 χρόνια , είμαι ήδη 37 χρονών και δεν θέλω να την αφήσω μόνη της... Θέλω να της κάνω ένα αδερφάκι... Εάν ο θηλασμός μειώνει την γονιμότητα μου, πρέπει να σταματήσω.

Για να μειώσει τη γονιμότητα ο θηλασμός θα πρέπει να θηλάζεις αποκλειστικά, να μην έχεις περίοδο και το μωρό να θηλάζει τουλάχιστον και μία φορά το βράδυ. Από τη στιγμή που έχεις περίοδο σημαίνει ότι το σώμα σου είναι έτοιμο για να συλλάβεις.

 

Αν όχι, ας χαρώ αυτές τις υπέροχες στιγμές με το παιδί μου...

Βέβαια , νομίζω πως σταμάτησε και αυτή να τον διασκεδάζει τον θηλασμό... Άρχισε να αρνείται το στήθος μου και να αναγνωρίζει το μπουκάλι και μάλιστα να το φέρνει στο στόμα της.

 

Θηλάζεις πολύ λιγότερο από όσο θα ήθελε το παιδί. Το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει γιατί τη μία φορά είσαι διαθέσιμη και την άλλη δεν είσαι. Κι εγώ μπερδεύτηκα με αυτά που γράφεις, δεν φαίνεται ξεκάθαρα τι θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να αποθηλάσεις μπορώ να σε βοηθήσω, αν θέλεις να θηλάσεις επίσης μπορώ να σε βοηθήσω.

 

δεν ξέρω πιο είναι το σωστό και όπως όλες σας θέλω το καλύτερο για το μωρό μου...

 

Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό για σένα, το καλύτερο για το μωρό σου είναι να συνεχίσεις το θηλασμό αλλά αυτό θα γίνει μόνο αν το θέλεις κι εσύ.

 

Περιμένω την ηλικία του, τον αριθμό των γευμάτων που κάνει από το στήθος, την ποσότητα ξένου γάλακτος που πίνει αλλά κυρίως το τι θα ήθελες να κάνεις για να σου πω πώς θα το κάνεις πιο εύκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Γράφω πρώτη φορά... και με αφορμή την ψηφοφορία για το θηλασμό...

 

Εννοείται πως αναγνωρίζω την αξία του θηλασμού και το πόσο αναντικατάστατο είναι το μητρικό γάλα... ωστόσο δεν συμφωνώ καθόλου με το ύφος των ποστ στις μητέρες που δεν θήλασαν πολύ καιρό, και στην διάθεση ενοχοποίησης τους...

 

Εγώ θήλασα 50 μέρες, έπαθα 3 φορές μαστίτιδα με 40΄πύρετο, και φρικτούς πόνους, και όμως συνέχιζα... έφτασα στα όρια της κατάθλιψης... από όταν έκοψα το θηλασμό, άρχισα να απολαμβάνω το μωράκι μου και τη μητρότητα και ένιωθα πολύ καλύτερα!!!!

 

Όταν αποφάσισα να κόψω το γάλα ένιωθα φριχτές τύψεις και ενοχές... ότι δήθεν δεν δίνω στο παιδί μου το καλύτερο...

 

Θεωρώ ότι μια γυναίκα έχει αμέτρητους τρόπους να δώσει αγάπη στο μωρό της, και δεν θα γίνει κακή μητέρα αν δεν θηλάσει για έξι μήνες ή ένα χρόνο.

 

Και στο τέλος τέλος, θεωρώ ότι ο καθένας κάνει ότι μπορεί, και δεν είναι σωστό να κατακρίνουμε τις κοπέλες που είτε από έλλειψη ενημέρωσης, είτε επειδη έτσι το επέλεξαν δεν μπόρεσαν να θηλάσουν

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι εάν δώσεις αρκετό χρόνο για να διαβάσεις όλα τα πόστ που υπάρχουν με αυτό το θέμα (υπάρχουν πάρα πολλά) θα δείς ότι κανείς δεν ενοχοποίησε καμια μητέρα, και θα δείς ότι όσες κατηγορίες υπάρχουν απευθύνονται στην λανθασμένη ενημέρωση που κάνουν οι παιδίατροι.

Σίγουρα θα σε διαβεβαιώσουν και οι μητέρες που τα έχουν διαβάσει και δεν έχουν θηλάσει για πολύ χρόνο, για διάφορους λόγους οποιοιδήποτε και αν είναι αυτοί, ότι κανείς μας δεν τις κατηγόρησε ούτε τους ειπε κάτι για να αισθανθούν άσχημα για αυτό.

 

Όλες οι δηλώσεις και οι φράσεις απευθύνονται στα άτομα που έχουν την ευθύνη, δίνοντας λανθασμένες πληροφορίες στις μητέρες -

στα ίδια άτομα που σε έκαναν να νιώθεις εσύ άσχημα -

 

είτε κατηγορώντας σε, αντι να σε βοηθήσουν με οποιοδήποτε τρόπο,

 

είτε δίνοντάς σου λάθος πληροφορίες με αποτέλεσμα να βασανιστείς έτσι, σωματικά ή ψυχολογικά.

 

κανείς μας δεν έχει πεί οτι μια μητέρα δεν έχει χίλιους τρόπους να δώσει την αγάπη τη στο μωρό της.

 

και βέβαια δεν είναι σωστό να κατακρίνουμε τις μητέρες που πήραν απόφαση κάτι για χ λόγους.

δεν τις κατακρίνουμε αλοίμονο -

 

άλλους κατακρίνουμε, και ελπίζω να βγάλεις και εσύ το συμπέρασμα αυτό, διαβάζοντας τα πολλά άρθρα με τα οποία μας έχουν ενημερώσει οι ίδιες οι μητέρες καθώς και η Αγλαία που είναι σύμβουλος θηλασμού, και ξέρει πολλά πράγματα για το πως γίνεται στην Ελλάδα να υπάρχει τέτοια πόλωση...

 

φυσικά και υπάρχει ένα ζύγισμα

- εάν μια μητέρα έχει ταλαιπωρηθεί τόσο, λογικό είναι να πάρει μια απόφαση που θα την κάνει να αισθανθεί καλύτερα και κατ επέκταση και το μωρό της.

 

νομίζω ότι όλες συμφωνούμε με αυτό, και δεν έχει θεωρηθεί απο κανέναν μέχρι τώρα κατακριτέο αλλά αντίθετα αναγκαία απόφαση :wink:

 

αν διαβάσεις καλύτερα θα δείς ότι τα σχόλια απεθύνονται στα άτομα που δίνουν λάθος ενημέρωση! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαμαρτυρηθω γιατι απο τους 5-6 μηνες η ψηφοφορια παει κατεθειαν στον χρονο.Εγω θηλασα 7 μηνες και τωρα πλεον εχω σταματησει εντελως το θηλασμο.

 

Προβληματα πραγματικα δεν αντιμετωπισα,ημουν απο τις περιπτωσεις που πηγαν ολα καλα απο την αρχη. Εξαιρω τις πρωτες μερες που χρησιμοποιησα ψευδοθηλες,αλλα για πολυ λιγο,κανενα δεκαημερο αν θυμαμαι καλα.Το μονο σοβαρο που αντιμετωπισα ηταν μια μαστιτιδα εκει στον 4ο μηνα περιπου,που μου εσπασε τα νευρα,με εξαντλησε αρκετα αλλα με τη συμβουλη γυναικολογου και παιδιατρου δεν σταματησα το γαλα μου και συνεχισα μετα κανονικα μεχρι τωρα το θηλασμο.

 

Περιοδο δεν ειχα και δεν εχω ακομη(περιμενω να δω ποτε.... :twisted: ) αλλα στις επισκεψη στο γυναικολογο μου στις 40 μερες μετα τη γεννα ειχα γονιμο ωαριο και ο γιατρος μου μου ειπε να προσεχω πολυ γιατι θηλασμος δεν σημαινει σε καμια περιπτωση αντισυλληψη πληρης.Αυτα τα ολιγα,το διασκεδασα και μου αρεσε παρα πολυ ο θηλασμος,αποθηλασα χωρις χαπια οταν ενιωσα οτι δεν ηθελα να θηλασω αλλο και περιμενω στο επομενο μωρακι μου να θηλασω ξανα.Μετα απο την πρωτη αγκαλια με το μωρο μου,το πιο συγλονιστικο πραγμα που ενιωσα ηταν οταν των λιγων ωρων μωρακι ανοιξε το στοματακι του και βρηκε το στηθος μου να θηλασει....

 

ΥΓ: Επειδη καπου αναφερθηκε οτι με τον απογαλακτισμο αποκταται το ωραριο στα μωρα θελω να πω ξανω κι εδω (οπως εχω πει πολλες φορες σε αλλα τοπικ) οτι με αποκλειστικο θηλασμο το μωρο μου σταματησε να ξυπναει το βραδυ απο 50 ημερων περιπου :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Αυτή η δουλειά για τις μαμάδες είναι καταστροφή. Και εμένα κάπως έτσι το γάλα μου κατέβηκε στα 25 γραμμάρια και εννοείται φυσικά οτι το παιδί ήθελε συμπλήρωμα. Δυστυχώς η απουσία της μαμάς απο το σπίτι οδηγεί στον αποθηλασμό και μάλιστα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Πάντως μη στενοχωριέσαι. Ο δικός μου θήλασε μόνο 1,5 μήνα και παρόλα αυτά έχει γερή κράση. :P Είναι 10 μηνών και έχει αρρωστήσει ευτυχώς μόνο μια φορά. Αντίθετα έχω ακούσει για παιδάκια που θήλαζαν μέχρι και 3 ετών και είναι συνέχεια με ωτίτιδες και πυρετούς. Αρκεί να συνεχίζουμε να δίνουμε αγάπη και φροντίδα στα παιδιά μας, μόνο αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Τη Ζήνα μέχρι 3.5 χρονών περίπου, την Ειρήνη όταν έκλεισε τα δύο χρόνια σταματήσαμε. Ηταν κάτι που το ήθελα κι εγώ αλλά και η Ειρήνη. Θήλαζα για 4 χρόνια, αφού ξεκίνησα με τη Ζήνα, συνέχισα στη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης, θήλασα και τις δύο μέχρι που το κόψαμε σχεδόν μαζί... :)

.png

.png

Το μικρό μου είναι 10 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

'οπως έχω ξαναπεί θήλασα ελάχιστα μόνο 15 ημέρες και αυτό με το θήλαστρο..ο μπέμπης μου δεν μπορούσε να πιάσει την θηλή εκνευριζόταν κοκκίνιζε χαμός........ούτε οι μαίες μπορούσαν να τον βάλουν με τίποτα...οπότε άρχισα να δίνω με θήλαστρο...τραυματίστηκα όμως αρκετά και από τις προσπάθειες στο μαιευτήριο (πραγματικά πολύ πόνο) και από το θήλαστρο με αποτέλεσμα να έχω πληγές...και κατα συνέπεια ...θηλασμός τέλος......ελπίζω να πάνε όλα καλά έστω και με το ξένο και να έχουμε μια φυσιολογική ανάπτυξη...όλα τέλεια μέχρι τώρα ευτυχώς....αλλά όσο κι αν κράτησε ήταν μια όμορφη εμπειρία...!!!!!Εύχομαι να μην συναντήσουν άλλες μανούλες το πρόβλημα το δικό μου και αν ναι να ενημερωθούν για τις λύσεις..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ειχα γαλα (κακια αγελαδα οπως μου είπε μια ψυχη...) οποτε προσπάθησα οσο μπορουσα τουλαχιστον να βγάζω οσο ειχα για το καλο του μικρούλη μου!! Τα κατάφερα μονο γοα 40 μερες...μετα σταγονα...

rrNh.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θήλασα για 13 μήνες εκ των οποίων τους 11και 1/2 αποκλειστικά παρά τα προβλήματα αλλεργίας που παρουσίασε η κορούλα μου και που με ανάγκασαν να κάνω τρελές δίαιτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θήλασα αποκλειστικά για 10 μήνες το γιο μου και τις δίδυμες... Τράβηξα βέβαια μεγάλα ζόρι όταν γύρισα στη δουλειά και στις δύο περιπτώσεις με τα θήλαστρα κτλ αλλά δεν το μετάνιωσα ποτέ. Άλλωστε αν εξαιρέσεις αυτό το θέμα, τα υπόλοιπα ήταν πολύ πιο έυκολα απ'ότι αν έδινα ξένο γάλα. Οι νύχτες πιο ξεκούραστες και οι μετακινήσεις σαφώς ευκολότερες...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θήλασα τον μπομπιράκο μου για 10μήνες ... Το πείσμα μου να καταφέρω να τον θηλάσω και η ανάγκη μου να του προσφέρω ότι πιο πολύτιμο έχει φτιάξει η φύση με βοήθησαν να ξεπεράσω και να αντέξω το πρώτο διάστημα του αποχωρισμού μας... Και για να καταλάβετε.. ο μικρός ήρθε πρόωρα και έμεινε 1 μήνα στη θερμοκοιτίδα Υπήρχε πρόβλημα στη μήτρα και χρειάστηκε να τον πάρουν νωρήτερα!!!Εγώ ξεκίνησα ήδη απο το μαιευτήριο να βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο και στις 4 μέρες που έμεινα εκεί έφτασα΄στα 60-70γρ. κατοπιν ξεκίνησα μεθοδική διαδικασία απογαλακτισμού η οποία μετά από τις συμβουλές των σύμβουλων θηλασμού του Παίδων Αγία Σοφία γίνονταν κάθε μέρα με σχολαστικότητα και χειρουργική υγιεινή.Συγκεκριμένα έπλενα το κάθε στήθος σχεδόν για 10' πρίν απο κάθε απογαλακτισμό και σκεπαζόμουν με φρεσκοσιδερωμένη πετσέτα με αποστειρώσεις και γάντια σε απομονομένο χώρο κτλ... τελικά κατάφερα να δίνω το γάλα(150-180γρ ) στην εντατική χωρίς προβλήματα και μικρόβια... Εννοείται ότι έβγαζα το γάλα κάθε 3 ώρες όπως θα έκανα εάν θήλαζα το μωρό.. το διακωμωδούσα πάντως λέγοντας ότι "όλοι θηλάζουν ένα μωρό και εγώ ένα θήλαστρο" Το πάλεψα πάντως.. όταν ο μικρός ήρθε σπίτι η γιατρός μου είχε πεί ότι καλό θα ήταν να δοκίμαζα να τον βάλω στο στήθος μετά απο 1-2 εβδομάδες γιατί ήτανμικρός και δεν θα έπιανε(1980gr) ..Τον δοκίμασα όμως απο το δεύτερο γεύμα στο σπίτι και γατζώθηκε πάνω μου με μανία... θήλαζε με ευχαρίστηση όλο το διάστημα και δεν του αρνήθηκα ποτέ το γάλα..δεν ακολούθησα ποτέ το 3ωρο που λένε οι γιατροί γιατί πολύ απλά ο μικρός ήξερε πότε πεινάει και πότε όχι ...Εξάλου έπρεπε να πάρει βάρος και χρειάζονταν να τρώει συχνά έτσι έρτωγε κάθε 1 1/5 με 2 ώρες...πρωί βράδυ.. ήταν όμως ήρεμος και βολικός.. δεν έκλαψε ποτέ για το φαγητό.. μόνο ένα μικρόπαράπονο και ήξερε ότι η μαμά είναι εκεί.. Κάποια μικρά προβλήματα ξεκίνησαν όταν μπήκαμε στα φαγητά.. δεν είχε ιδιαίτερη αγάπη και δεν έχει ακόμα στη διαδικασία του φαγητού.. μάλλον το βαριέται.. έτσι προτιμούσε να μην φάει φαγητό και να πιεί γάλα.. επειδή βέβαια αυτό τον πήγαινε πίσω σε θέμα βάρους που μας απασχολούσε έπρεπε να μπούν όρια... τελικά επέμενα να τρώει πρώτα το φαγητό και διατήρησα 4-5 γεύματα εμβόλιμα των στερεών τροφών.. τελικά τον θηλασμό τον σταμάτησα όταν ήταν να επιστρέψω στη δουλειά.. είχα πάρει όλες τις άδειες και ότο το μειωμένο ωράριο μαζί και επέστρεψα όταν ο μικρός ήταν 9,5 μηνών... Η δουλειά έκανε τα υπόλοιπα.. Τώρα ο θηλασμός είναι απο τα πράγματα που μου λείπουν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.... ήταν πραγματικά η πιό όμορφη εμπειρία της ζωής μου.. Πόσο μάλλον σε εμένα που η εγκυμοσύνη δεν ήταν και ότι καλύτερο... ο θηλασμός ήρθε να καλύψει όλες τις δυσκολίες που πέρασα και εγώ και το παιδί... Αν ποτέ μπορέσω να αποφασίσω να κάνω δευέρο παιδί.. σίγουρα θα περιμένω πώς και πώς τη μέρα που θα θηλάσω.. και εύχομαι και πιστεύω να έχω στην αγκαλιά μου το παιδί μου απο την πρώτη στιγμή... και να μην το στερηθώ όπως τον μπιμπίκο μου..... Οι μαμάδες που έχουν περάσει κατάσταση εντατικής σίγουρα θα με καταλάβουν!!!..

ΑΑΑΑΑ και κάτι άλλο.. ποσο εύκολο θα ήταν όλες οι γυναίκες να θήλαζαν περισσότερο εάν το κράτος έδινε περισσότερες παροχές... μεγαλύτερο διάστημα άδειας ,βοήθεια στο σπίτι κτλ.. ας δούμε τί γίνεται σε άλλα κράτη... 2 χρόνια άδεια μετ'αποδοχών και βοήθεια στο σπίτι και παιδικούς σταθμούς και και και.... αλλά αυτά μάλλον δεν πρέπει να τα βλέπουμε!!!

Κάθε μέρα ένα μικρό "Θαύμα" κάνει τη ζωή μου ομορφότερη!!!

 

NMvop3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλασα περιπου 3 1/2 μηνες. ηθελα παραπανω..γυρισα στη δουλεια και τα πραγματα δυσκολεψαν παρα πολυ!! ενω το μωρο μου γενικα ηταν ευκολο μετα απο τοσο μπιμπερο οσο ελειπα (δεν ειχα μειωμενο ωραριο) την εβαζα στο στηθος και εκλαιγε..ηθελε να φαει γρηγορα και δεν μπορουσε. αρχισα να κουραζομαι...τοσο σωματικα οσο και ψυχικα. ηξερα οτι ο θηλασμος ειναι το καλυτερο αλλα το μωρο μου δεν ετρωγε και εκλαιγε. και κατεφευγα στο μπιμπερο.ετσι το γαλα μειωθηκε παααρα πολυ γρηγορα. οσο το γαλα μειωνοταν ξανααρχιζα το καπνισμα. ενα τσιγαρο στις 3 μερες στις 2 κτλ κτλ. μεσα σε 1/2 μηνα που γυρισα στη δουλεια (και πολυ λεω) το γαλα μου ειχε κοπει. ισως αν προσπαθουσα περισσοτερο να τα καταφερνα. παντως προσπαθω να μην νοιωθω ενοχες και θαυμαζω απεριοριστα τις κοπελες που δουλευουν και συνεχιζουν να θηλαζουν.

καποια καυστικα σχολια που διαβασα κατα καιρους σε διαφορα θεματα τα αγνοω.

Link to comment
Share on other sites

Την κόρη μου την θήλασα 11 μήνες περίπου και οταν με το καλό κάνω και δεύτερο παιδάκι πάλι θα προσπαθήσω θηλάσω τόσο αν μπορώ και περισσότερο. :D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου αποθήλασε απο μόνη της στους 18 μήνες (απάντησα περίπου 2 χρόνια)....

 

Εγώ ήμουν διατεθειμένη να την θηλάσω και περισσότερο, γιατί πιστεύω ότι ο θηλασμός είναι πολύ μεγάλο και σημαντικό μέσο ανατροφής, τόσο σωματικά οσο και ψυχικά, γεμίζει εφόδια το κορμάκι και την ψυχούλα τους και είναι κρίμα να το στερούνται τα μωράκια μας....

 

Σκοπεύω να θηλάσω όσα παιδιά κάνω, για όσο καιρό θέλουν!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη μεγάλη μου κορούλα τη θήλασα 5,5 μήνες και τη μικρή 9,5 περίπου κι αυτό γιατί έχει σταματήσει απο μόνη της να θηλάζει. Πραγματικά ο θηλασμός είναι απο τις μεγαλύτερες εμπειρίες που μπορεί να έχει μια μανούλα, δίνοντας στο μωράκι της το καλύτερο δώρο που δίνει η φύση.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θήλασα τον μεγάλο μου γιο 17 μήνες και σταμάτησα γιατί έπρεπε να πάρω αντιβίωση.

Ο δεύτερος γιός μου είναι 18 μήνών περίπου και συνεχίζω να τον θηλάζω.

Ο θηλασμός είναι η πιο συγκλονιστική εμπειρία για μια μητέρα. Ειναι ένα προνόμιο που το έχουμε μονο εμείς οι μαμάδες και πρέπει να το ζήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε.

Σκέφτομαι οτι κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσω και στεναχωριέμαι πάρα πολύ. Γι΄αυτό τώρα προσπαθώ να το απολαύσω οσο περισσότερο μπορώ!

 

Η τ έ λ ε ι α ε ι κ ο να :

ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΕΣ.

 

Σ΄ευχαριστώ μωράκι μου..........

 

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το μεγάλο μου γιο το θήλασα 4 μήνες.Επέστρεψα στη δουλεία και ετσι τα γεύματα του θηλασμού μειώθηκαν.

 

Το μικρό το θήλασα 8 μήνες.

Το σταματήσαμε γιατί άρχιζε να βγάζει δόντια και είχε πληγώσει τις θηλές.

Είναι ο,τι καλύτερο μπορεί να δώσει η μάνα στο παιδί της!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Τη μεγάλη κόρη μου τη θήλασα μόνο 40 μέρες γιατι είχα άγνοια και πόνους. Μετα τ'αγόρια μου τα θήλασα 6 μήνες τον έναν και 7 μήνες τον άλλο αφού ενημερώθηκα για το θηλασμό. Τώρα την μικρή μου μπουμπουλίνα τη θηλάζω ήδη 9 μήνες και όσο πάει..

[line_flow3_beg_minie_time_1191038400_text_3420e6f9effdebe5f220e3dfede1ed20e720e1eddcf3e120eceff52ec720ece9eaf1fcf4e5f1e720e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τι λετε να γραφουμε ολες εδω ποσο καιρο θηλαζουμε/θηλασαμε τα μωρακια μας για να παιρνουνε θαρρος κ οι νεες μανουλες? Ποτε σταματησαμε τον θηλασμο και γιατι ή ποτε πιστευτε πως ειναι η κααληλη στιγμη για αποθηλασμο. Εγω θηλαζω 4 μηνες και 10 μερες και σκοπευω να συνεχισω για πολυ καιρο ακομα αν πανε ολα καλα! Ειναι μοναδικη εμπειρια με απιστευτα συναισθηματα!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...