Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts

Καλημέρα, εγώ θηλάζω εδώ και 7 1/2 μήνες αποκλειστικά τον γιο μου, μόλις όμως ξεκινήσαμε τις στέρεες τροφές από 6 μηνών, μπερδεύτηκα με το πότε πρέπει να τον θηλάζω και μειώθηκε το γάλα μου. Μόλις ξυπνήσει το πρωί (07.00) τον θηλάζω, στις 9.30 θα φάει την φρουτόκρεμα, στις 13.30 θα φάει τα λαχανικά, κρέας ή ψάρι στις 15.00 θα τον θηλάσω,στις 18.00 θα φάει την κρέμα του, στις 20.30 τον θηλάζω και το τελευταίω γεύμα είναι στις 22.30. Ξυπνάει οποσδήποτε την νύχτα μια δυο φορές. Τι να κάνω για να αυξήσω το γάλα μου?

 

 

Καλημέρα, αν κι έχει περάσει ένας μήνας από τότε που το πόσταρες εγώ θα σου απαντήσω. Εγώ στο δικό μου μωρό (7 μηνών τώρα) κάνω το εξής: Ξυπνάει το πρωί θηλάζουμε, τρώει το φρούτο τον βάζω να ρευτεί πάλι θηλάζουμε, τρώει το μεσημεριανό του τον βάζω να ρευτεί και θηλάζουμε και συνεχίζουμε θηλάζοντας ελέυθερα όποτε θέλει (και το βράδυ μία-δυό φορές). Μέχρι το χρόνο οι στέρεες τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού οπότε ίσως αν το άφηνες πιό χαλαρά χωρίς ωράρια να μην είχες μείωση στο γάλα σου.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


Αχ:rolleyes:...Εμείς 15 μερες πριν γίνουμε 3χρονων κόψαμε τελείως τον θηλασμό.Μου λείπουν οι ¨στιγμές μας¨ αλλά ήταν πιστεύω η πιο κατάλληλη στιγμή.Πλεον αν το ζητήσει του λέω πως η μανούλα δεν έχει πια γαλατάκι και εκείνος ικανοποιήται με το να αμουμπάει πάνω μου και να ακούει την καρδιά μου:D!

Link to comment
Share on other sites

Αχ:rolleyes:...Εμείς 15 μερες πριν γίνουμε 3χρονων κόψαμε τελείως τον θηλασμό.Μου λείπουν οι ¨στιγμές μας¨ αλλά ήταν πιστεύω η πιο κατάλληλη στιγμή.Πλεον αν το ζητήσει του λέω πως η μανούλα δεν έχει πια γαλατάκι και εκείνος ικανοποιήται με το να αμουμπάει πάνω μου και να ακούει την καρδιά μου:D!

 

Αααααααα αλήθεια; Τι γλυκό μυνημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τον γιο μου λίγο μόνο 8 μήνες την κόρη μου 17 μετά μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης δεν είχα γάλα και έφυγε αλλά τώρα περιμένω το τρίτο παιδάκι από μέρα σε μέρα και εύχομαι να τα καταφέρω και με αυτό

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, την μεγάλη μου κόρη 23 μήνες, την δεύτερη 11 μήνες μιας και ήμουν πάλι έγκυος, και τον μικρό 14 μήνες και συνεχίζουμε...... αν και σκέφτομαι να το σταματίσω γιατί μπούχτισα, νιώθω την μετάλλαξη μου σε γύφτισα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Κλεισαμε τους 26 μηνες........και συνεχιζουμε σαν τρελοι! Ο μικρος ειναι κολλημενος με το θηλασμο ....το ιδιο και εγω!! Νιωθω οτι ειναι απο τα ομορφοτερα πραγματα που εχω κανει στη ζωη μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Αποθηλασαμε ενα μηνα πριν μπαινοντας στο γ τριμηνο κυησης..Για να δουμε αν θα ειναι απλα ενα διαλειμμα η αν θα ναι οριστικο.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζει 4 χρόνια η μεγάλη και 22 μήνες η μικρούλα μου. Δεν έχει σταματήσει ακόμα καμία!

 

Ασταματητα 4χρ;;; ουτε καν στην εγκυμοσυνη; πωπω ετσι με βλεπω κ μενα μολις ερθει το μωρο..χαχα

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε στην εγκυμοσύνη! Μάλιστα, είχε αυξηθεί η επιθυμία της για το στήθος ενώ ήμουν στον έβδομο μήνα (που δεν μου ήταν καθόλου ευχάριστο γιατί είχα τεράστια κοιλάρα) και δεινοπάθησα ολίγον!

Με το καλό να έρθει το νέο μπεμπάκι σου!:D

2UOtp3.png

 

 

misxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την θηλαζω ακομη και ειναι 3 χρονων και 3 μηνων! και να φανταστειτε οτι για τον θηλασμο εμαθα και ενημερωθηκα αφου γεννησα και βεβαια δεν γνωριζα την πολλαπλη αξια του απο καθε αποψη! οταν δεν εχεις κανεναν στον περιγυρο σου που να το υποστηριζει και να σε ανοιξει τα ματια ειναι εξαιρετικα δυσκολο αλλα τελικα κοριτσια το διαδικτυο ειναι θησαυρος πληροφορησης! ευχομαι σε ολες τις μαμαδες να θηλασουν τα παιδια τους γιατι θεωρω πως τιποτα μα τιποτα δεν συγκρινεται με το αισθημα να εχεις αγκαλια το παιδι σου και να το θηλαζεις οπως και τιποτα μα τιποτα δεν μπορει να προσφερει μεγαλυτερη θαλπωρη στο παιδι απο το να ειναι στην αγκαλια της μαμας του που το θηλαζει...φιλακιααααα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας !!!είμαι νέα μαμά και θηλάζω με θήλαστρο εδώ κ ενα μήνα διότι έχω εντελώς εισέχουσες θηλές...και ο μικρός Μ έκλαιγε ασταμάτητα...έβαλα κ διαμορφωτές και κοχύλια δυστυχώς όμως τπτ Δ κατάφερα....κατέληξα στο θήλαστρο αλλά μέρα με τη μέρα το γάλα λιγοστεύει....είχε καμία παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε νοσοκομειακό, τα συμβατικά θήλαστρα σταδιακά ελαττώνουν το γάλα..

Θα χρειαστείς και επαναγαλακτισμό μάλλον.

Με το νοσοκομειακό δε θα έχεις πρόβλημα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...