Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι το τόπικ αυτό αποτελεί πια αναφορά για πολλούς γονείς που τους απασχολεί η ασφάλεια των παιδιών τους στο αυτοκίνητο. Επαναλαμβάνω λοιπόν παρακάτω για όσους αναζητούν μια καλή συμβουλή για κάθε ηλικία, κείμενο που είχα γράψει καιρό πριν.

 

Τέλος θέλω να επαναλάβω ότι είναι χρέος όσων έχουμε μελετήσει τα βίντεο και τα στοιχεία, να διαδώσουμε σε όσους περισσότερο μπορούμε τα ανάποδα καθίσματα μέχρι 4 ετών. Θα έχουμε πετύχει μόνο όταν μηδενίσουμε τους θανάτους και μειώσουμε τους σοβαρούς τραυματισμούς στα παιδιά-θύματα τροχαίων στην Ελλάδα.

 

Μια ματιά και πάλι στην ιστορία του Τζόελ, νομίζω πως αρκεί:

 

 

καθώς και στην ιστοσελίδα του:

 

http://www.joelsjourney.org/

 

όπου ο παππούς του μας ενημερώνει για την κατάστασή του.

 

"Θα προσπαθήσω να συνοψίσω σε κάποιες παραγράφους αυτό που κατά τη γνώμη μου αποτελεί τη σωστή επιλογή από τη γέννηση μέχρι την εφηβεία για την ασφάλεια του παιδιού στο αυτοκίνητο.

Ξεκαθαρίζω εξαρχής ότι στο δικό μου το μυαλό, πρώτη προτεραιότητα είναι η ασφάλεια του παιδιού, μετά η βολικότητα του παιδιού και μετά του γονέα.

Αναφέρω επίσης ότι γύρω από το μωρό και το παιδί κυκλοφορούν άπειρα προϊόντα, φτηνά ή ακριβά. Για πολλά από αυτά ισχύει κατά την άποψή μου το ʽπερί ορέξεως κολοκυθόπιταʼ. Αλλά είναι χρήσιμα, άλλα λιγότερο και άλλα περιττά. Για δύο είδη θεωρώ ότι δε χωράει κανένας συμβιβασμός: στρώματα και καθίσματα αυτοκινήτου. Εγώ θα σας πω τι σκέφτομαι για τα καθίσματα.

1ον Επιλογή καθίσματος για νεογέννητο

Η άποψη μου είναι ότι η επιλογή πρέπει να είναι ένα καλό κάθισμα 0-13 kg + βάση ISOfix.

Όσον αφορά την ασφάλεια, ένα καλό κάθισμα 0-13 θα προσφέρει αυτό που θέλουμε. Θεωρητικά είτε κουμπωθεί σε βάση το κάθισμα είτε τοποθετηθεί μόνο με τη ζώνη, η ασφάλεια που θα παρέχει το κάθισμα σε περίπτωση ατυχήματος είναι η ίδια. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι όμως το κάθισμα που έχει τοποθετηθεί με τη ζώνη να έχει δεθεί σωστά. Έρευνες έχουν δείξει ότι δυστυχώς πάνω από 70% των καθισμάτων ΔΕΝ τοποθετείται σωστά. Τα συχνότερα λάθη είναι ότι δεν έχει σφιχτεί αρκετά η ζώνη του αυτοκινήτου στο κάθισμα, ή δεν έχουν σφιχτεί σωστά οι εσωτερικές ζώνες του καθίσματος πάνω στο παιδί. Πρακτικά λοιπόν, πάντα σε σχέση με την ασφάλεια, η βάση του ISOfix θα μας προσφέρει τη σιγουριά ότι έχουμε τοποθετήσει σωστά το κάθισμα στο αυτοκίνητο. Σε σχέση με τη βολικότητα του γονέα, η βάση έχει τεράστιο για μένα πλεονέκτημα καθώς απλά κουμπώνεις ή ξεκουμπώνεις το κάθισμα και τέλος, έφυγες! Σε αυτή την κατηγορία που το κάθισμα είναι φορητό, πίστεψέ με το να το βάζεις και να το βγάζεις κάθε φορά με τη ζώνη είναι θέμα. Στο πρώτο μου παιδί δεν είχα πάρει βάση και τώρα στο δεύτερο πήρα. Η διαφορά στην ευκολία είναι μεγάλη. Σε αυτή την κατηγορία κρατάμε το παιδί όσο το δυνατόν περισσότερο, που σημαίνει μέχρι το όριο των κιλών ή μέχρι το ύψος να είναι τέτοιο που το κεφάλι να ξεπερνάει την πλάτη του καθίσματος. Δεν αποτελεί πρόβλημα, εάν τα πόδια ακουμπούν στην πλάτη του καθίσματος.

2ον Επιλογή καθίσματος μέχρι 4 ετών

Η άποψή μου είναι ξεκάθαρη και όσοι έχουν διαβάσει το τόπικ από την αρχή τη γνωρίζουν καλά και έχουν δει σε βίντεο και στοιχεία για πιο λόγο ισχύει αυτό. Η καλύτερη επιλογή με βάση την ασφάλεια είναι ένα ανάποδο κάθισμα μέχρι 18 κιλά. Παραπέμπω όσους διαβάζουν το μήνυμα και δεν καταλαβαίνουν τί εννοώ να ξοδέψουν λίγο χρόνο και να διαβάσουν από την αρχή το τόπικ. Ο λόγος που το άνοιξα είναι ακριβώς για να μαζέψω υλικό που δείχνει τη σημασία να κρατάμε τα παιδιά μας ανάποδα όσο το δυνατόν περισσότερο. Δυστυχώς στην Ελλάδα αν ζητήσεις ανάποδο κάθισμα μέχρι 18 κιλά, το πιθανότερο είναι να σου δείξουν ένα 0-18 που είναι όμως ανάποδο για 0-13 και μπροστινό για 9-18. Δεν εννοώ τέτοιο κάθισμα. Οι πωλητές στα περισσότερα καταστήματα έχουν άγνοια για το ERF-extended rear facing. Από εμάς το μαθαίνουν που ψαχνόμαστε στο ίντερνετ και ευτυχώς σιγά σιγά κάποιες εταιρίες με καλά ανάποδα καθίσματα έρχονται και στην Ελλάδα.

3ον Επιλογή καθίσματος μετά τα 4 χρόνια

Τα συστήματα προστασίας στο αυτοκίνητο (ζώνες, αερόσακκοι κλπ) είναι φτιαγμένα για ενήλικες με ύψος πάνω από 140 εκ. Αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά κάτω από αυτό το όριο είναι ελλιπώς προστατευμένα χωρίς κάθισμα αυτοκινήτου. Πολλοί νομίζουν ότι σε αυτή την ηλικία δε χρειάζεται κάθισμα (μέγιστο σφάλμα) ή αρκεί ένα ανυψωτικό μπούστερ (σφάλμα). Σε πλευρική σύγκρουση το παιδί που κάθεται σε μπουστερ είναι απόλυτα εκτεθειμένο σε τεράστιο κίνδυνο. Σε αυτή την ηλικία πρέπει να επιλέξουμε ένα καλό κάθισμα 15-36 κιλών ή 4-12 ετών. Η επιλογή ενός 9-36 κατά τη γνώμη μου είναι μια άκρως συμβιβαστική με μεσαία ασφάλεια λύση, καθώς το ηλικιακό εύρος είναι πολύ μεγάλο και κανένα κάθισμα 9-36 δεν μπορεί να προσφέρει τη μέγιστη ασφάλεια σε ένα παιδικό σώμα 9 κιλών και ταυτόχρονα σε ένα παιδικό σώμα 36 κιλών."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

georef πιστευω οτι σε αυτο το θεμα μας εχεις βοηθησει αφανταστα!!!!

Θα σε ευχαριστησω κι εγω με την σειρα μου!!!Να σαι καλα για τις πολυτιμες συμβουλες σου!!:D

Και παρεπιπτοντως να σας ζησει και η κορουλα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής

Ο γιος μου είναι 33 μηνών σχεδόν 1 μέτρο ύψος και 17,5 κιλά

Μέχρι στιγμής έχω το maxi cosi 9-18 το οποίο όμως πρέπει άμεσα να αλλάξω διότι το κεφάλι του παιδιού ξεπερνά αρκετά την πλάτη.

Θεωρώ ότι είναι μικρός για να τον πάω σε κάθισμα 15-36 που δένει απλά με την ζώνη του αυτοκινήτου. Σκεφτόμουνα λοιπόν για κάθισμα 9-36 αλλά μετά διάβασα το πολύ εύστοχο σχόλιο του georef για το ηλικιακό εύρος και το βρίσκω πολύ λογικό. Πως μπορεί το κάθισμα 9-36 να προσφέρει την μέγιστη δυνατή ασφάλεια στην δική μας τουλάχιστον περίπτωση

Ποια η γνώμη σας? Καμιά πρόταση?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

georef θελω να σε ευχαριστησω!αν δεν ησουν εσυ,δεν θα το εψαχνα για τα αναποδα καθισματακια(κατ αρχην δεν ηξερα οτι υπαρχουν-νομιζα οτι πρεπει μετα τον 1 χρονο να το γυρισεις μπροστα το μωρο).επισης το ποστ σου,μου εμαθε,να ψαχνομαι για ολα και να μην εμπιστευομαι ακριτα πωλητες ή "βετερανους" γονεις κλπ κλπ.τελικα λοιπον αγορασα το besafe izi cοmbi isοfix x3 και ειμαι πολυ χαρουμενη.η ασφαλεια να υπαρχει, αλλα να ειναι ....."αχρειαστη"!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια κι απο μενα...

αν μπορει καποιος ας μου στειλει την λιστα με τα τηλ της Μικρης Κινεζας για να τα δουμε κι εμεις...

 

ευχαριστωωωω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zouzounel το μονο που ξερω ειναι οτι τα besafe ειναι η τοπ εταιρεια στα παιδικα καθισματα και εχει βγει πρωτη στα πιο εγκυρα τεστ.

 

θα κανεις την πιο καλη αγορα για το παιδι σου!

 

και εγω απλα ελπιζω να το κερδισω,κληρωνει 3 το περιοδικο mommy.:D

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το καθισματάκι αυτοκινήτου το συζήτησα με φίλους, που έχουν και αυτοί παιδιά. Οι περισσότεροι, για να μην πω όλοι, δεν γνωρίζουν ότι υπάρχουν τέτοιου είδους καθίσματα.

 

Εδώ βέβαια την όποια ευθύνη για την άγνοια δεν την έχουν οι γονείς, αλλά οι εισαγωγείς/έμποροι που πολύ απλά δεν φέρνουν στην Ελλάδα τέτοια καθίσματα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που θέτει προϋποθέσεις.

 

Οφείλω να σημειώσω ότι τα καθίσματα της Besafe (αυτά που έχουν προαναφερθεί) εισάγονται επίσημα στην Ελλάδα (εδώ μπορείτε να βρείτε τον εισαγωγέα http://www.hts.no/en/dealers/dealers.php).

 

Επικοινώνησα μαζί του και πράγματι τα βρήκα. Σε υποκατάστημα αλυσίδας καταστημάτων στη Θεσσαλονίκη.

 

Επισκέφθηκα όλα τα μεγάλα καταστήματα της πόλης. Όπου ανέφερα για καθισματάκι που να κοιτάει πίσω για το βάρος των 9+ kg, σχεδόν γελούσαν. Προσπαθούσαν να με πείσουν για το ότι δεν χωράει το παιδί, και που θα μπαίνουν τα πόδια του κλπ.

 

Τελικά ψάχνοντας και εγώ στο internet κατέληξα στην απόφαση να αγοράσω το Britax Multi Tech από το carseat.se.

 

Για να λύσω πιθανές απορίες που μπορεί να προκύπτουν.

1. Χωράει στο αυτοκίνητό μου; Το έχω τοποθετήσει πίσω από το κάθισμα του συνοδηγού. Έχω ένα focus II. Η σωστή τοποθέτηση του καθίσματος αναγκάζει το κάθισμα του οδηγού να έρθει αρκετά μπροστά. Η απόσταση πλάτης πίσω καθίσματος με κάθισμα οδηγού πρέπει να υπερβαίνει τα 70 cm.

2. Χωράνε τα πόδια του παιδιού; Ο δικός μας είναι 12 μηνών, έχει κανονική ανάπτυξη και ναι... προς το παρόν χωράνε ΥΠΕΡΑΝΕΤΑ!

3. Τοποθετείται εύκολα; Η τοποθέτηση είναι απλούστατη. Οι ιμάντες που συνοδεύουν το καθισματάκι δέθηκαν γύρω από το κάθισμα του συνοδηγού (αν δείτε το σχετικό pdf στο carseat.se θα καταλάβετε).

4. Διαθέτει ρυθμίσεις για την εξέλιξη του σωματότυπου; Διαθέτει. Και ζώνες ρυθμίζεις με εξαιρετικούς ιμάντες με προστατευτικά και το διαθέσιμο φάρδος αυξομειώνεται και το ύψος του προσκέφαλου επίσης.

5. Ρυθμίζεται η κλίση του καθίσματος ή της πλάτης; Όχι δεν ρυθμίζεται.

 

Αυτά λοιπόν σε ό,τι αφορά στο καθισματάκι. Κατά τα άλλα ο Hakan, είναι εξυπηρετικότατος. Σε ένα πρόβλημα που είχε το καθισματάκι (πρόβλημα που ΔΕΝ το καθιστούσε ακατάλληλο για χρήση) του έγραψα τι συμβαίνει, έστειλα και φωτογραφία, μου απάντησε άμεσα, και μου έστειλε χωρίς χρέωση το ανταλλακτικό. Αναφέρει ότι αν σε οποιαδήποτε άλλη στιγμή, έχω κάποιο θέμα να τους ενημερώσω.

 

Nα προσέχουμε στους δρόμους και να είναι αχρείαστα και τα καθισματάκια και όλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ?

(εχω διαβασει παλιοτερα ολες τις σελιδες αλλα αυτες τις μερες ΔΕΝ προλαβαινω να το ξανακανω...)

τα αναποδα παιδικα καθισματακια ειναι μονο για αναποδα μεχρι περιπου την ηλικια των 4 ή μπορεις και να τα γυρισεις μπροστα αν καποια στιγμη το επιθυμησεις?

 

μικρη κινεζα σ'ευχαριστω πολυ...;)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανεις βρε να μου απαντησει για το αν γυρνανε και μπροστα? ;)

μαλλον καταληξαμε στο iZi Combi X3 ISOfix (θα πρεπει να τσεκαρουμε αν το αυτοκινητο μας εχει isofix)

οσοι το εχετε αγορασει εχετε βρει καπου πετσετε καλυμμα για το καλοκαιρι?

θα το χρειαστουμε σιγουρα......

 

ευχαριστω!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λιγο αργα βεβαια,αλλα να σου απαντησω....

υπαρχουν καποια που μετα απο καποια ηλικια γυρνανε και μπροστα οπως π.χ το britax two way,δεν θυμαμαι ποιο αλλο.......sunshine kids....

Mε γεια το καρεκλακι!!!

 

Α και το multi tech ειναι κι αυτο διπλης κατευθυνσης!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Φλορα μου καθολου αργα...και σ ευχαριστω για την απαντηση...

εσεις ποιο εχετε???

 

σε ενα site ειδα αυτο...

http://www.hts.no/en/products/izicombi_isofix_functions.php

 

δεν σημαινει οτι γυρναει και το iZi Combi X3 ISOfix ????????????????

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κανεις βρε να μου απαντησει για το αν γυρνανε και μπροστα? ;)

μαλλον καταληξαμε στο iZi Combi X3 ISOfix (θα πρεπει να τσεκαρουμε αν το αυτοκινητο μας εχει isofix)

οσοι το εχετε αγορασει εχετε βρει καπου πετσετε καλυμμα για το καλοκαιρι?

θα το χρειαστουμε σιγουρα......

 

ευχαριστω!!!

 

Ναι μπαίνει και ανάποδα με ISOfix:

 

http://www.hts.no/en/manuals/combiisofix.php (το βίντεο είναι λάθος, είναι του καθίσματος χωρίς ISOfix, το ISOfix είναι πιο απλό)

 

αλλά και μπροστά χωρίς ISOfix:

 

http://www.hts.no/en/manuals/combiisofix_ff.php

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή έχω μπερδευτεί, μπορεί κάποιος να προτείνει ένα καλό rear facing seat με isofix? Είδα στο site http://www.carseat.se/store.html κάποια αλλά νομίζω μόνο το besafe έχει isofix. Κάνω λάθος? Επίσης, ξέρετε πως θα μάθω αν το αυτοκίνητό μου παίρνει isofix (Audi A4, 2001)? Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!

as1cCDB0g410010Nzc3NTlvZHwwMTI1ZHxPIFNvdGlyYWtpcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

για το αν το αυτοκίνητό μας έχει Isofix ή όχι:

1. Το βλέπουμε οι ίδιοι. Στα πίσω καθίσματα σημειώνονται οι θέσεις του isofix. Υπάρχουν κάποιες "τρύπες" όπου αν βάλουμε το χέρι μας ή παραμερίσουμε το κάθισμα, βλέπουμε τις υποδοχές.

2. Υπάρχει ενδεχόμενο το αυτοκίνητο να μην έχει isofix, αλλά να μπορεί να δεχθεί τους αντάπτορες. Για παράδειγμα, το δικό μου αυτοκίνητο (focus II) βγήκε από τη γραμμή παραγωγής πριν γίνει υποχρεωτική η τοποθέτηση isofix. Έχει όμως υποδοχές. Πώς το έμαθα; Επισκέφθηκα την αντιπροσωπεία (για να είμαι σίγουρος) και ρώτησα. Ενημερώθηκα και ρώτησα να μάθω αν μπαίνει και πόσο στοιχίζει. Ναι, μπαίνει και το κόστος είναι αμελητέο... αν θυμάμαι καλά, κάτω από 20 ευρώ.

 

Κάθισμα isofix εμπρός ή πίσω:

1. Δείτε αν υπάρχει σχετικό video παρουσίασης του προϊόντος.

2. Δείτε αν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή "έντυπο οδηγιών" του προϊόντος. Εκεί και θα το λέει και θα το δείχνει με εικόνες.

3. Ρωτήστε αυτούς που το πουλάνε (αν πρόκειται για internet)

4. Αν το προϊόν υπάρχει στην Ελλάδα, ζητήστε να σας δείξουν το πώς (το έχω ζητήσει προσωπικά όταν είδα το iZi Combi X3 ISOfix της Besafe.

 

Τo izi combi X3 της Besafe είναι μία πολύ καλή αγορά. Ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από τις πρώτες μέρες του μωρού.

Προσωπικά επέλεξα το Britax γιατί δίνει μεγαλύτερο εύρος χρήσης, για μεγαλύτερη διάρκεια ηλικίας/βάρους σε σχέση με το Besafe, με δεδομένο ότι τώρα ο δικός μου είναι ενός έτους.

 

Τι είδα σε σχέση με τα BeSafe και Britax. Το BeSafe είναι εξαιρετικό κάθισμα. Οι λειτουργίες του, το ύφασμα, τα προστατευτικά... όλα. Το Britax (αλλά έπρεπε να το αγοράσω πρώτα) είναι και αυτό εξαιρετικό σε ποιότητα και λειτουργίες. Δεν ξεχωρίζω κάποιο από τα δύο ως προς την ποιότητα. Είναι κορυφαία!

Link to comment
Share on other sites

παιδια της graco τι λενε??

βλεπω εδω σ ενα site κ μ αρεσουν..εχει κανεις εμπειρια??

Ειναι πολυ καλα αλλα και πολυ ακριβα,εδω τουλαχιστο.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

για το αν το αυτοκίνητό μας έχει Isofix ή όχι:

1. Το βλέπουμε οι ίδιοι. Στα πίσω καθίσματα σημειώνονται οι θέσεις του isofix. Υπάρχουν κάποιες "τρύπες" όπου αν βάλουμε το χέρι μας ή παραμερίσουμε το κάθισμα, βλέπουμε τις υποδοχές.

2. Υπάρχει ενδεχόμενο το αυτοκίνητο να μην έχει isofix, αλλά να μπορεί να δεχθεί τους αντάπτορες. Για παράδειγμα, το δικό μου αυτοκίνητο (focus II) βγήκε από τη γραμμή παραγωγής πριν γίνει υποχρεωτική η τοποθέτηση isofix. Έχει όμως υποδοχές. Πώς το έμαθα; Επισκέφθηκα την αντιπροσωπεία (για να είμαι σίγουρος) και ρώτησα. Ενημερώθηκα και ρώτησα να μάθω αν μπαίνει και πόσο στοιχίζει. Ναι, μπαίνει και το κόστος είναι αμελητέο... αν θυμάμαι καλά, κάτω από 20 ευρώ.

 

Κάθισμα isofix εμπρός ή πίσω:

1. Δείτε αν υπάρχει σχετικό video παρουσίασης του προϊόντος.

2. Δείτε αν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή "έντυπο οδηγιών" του προϊόντος. Εκεί και θα το λέει και θα το δείχνει με εικόνες.

3. Ρωτήστε αυτούς που το πουλάνε (αν πρόκειται για internet)

4. Αν το προϊόν υπάρχει στην Ελλάδα, ζητήστε να σας δείξουν το πώς (το έχω ζητήσει προσωπικά όταν είδα το iZi Combi X3 ISOfix της Besafe.

 

Τo izi combi X3 της Besafe είναι μία πολύ καλή αγορά. Ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από τις πρώτες μέρες του μωρού.

Προσωπικά επέλεξα το Britax γιατί δίνει μεγαλύτερο εύρος χρήσης, για μεγαλύτερη διάρκεια ηλικίας/βάρους σε σχέση με το Besafe, με δεδομένο ότι τώρα ο δικός μου είναι ενός έτους.

 

Τι είδα σε σχέση με τα BeSafe και Britax. Το BeSafe είναι εξαιρετικό κάθισμα. Οι λειτουργίες του, το ύφασμα, τα προστατευτικά... όλα. Το Britax (αλλά έπρεπε να το αγοράσω πρώτα) είναι και αυτό εξαιρετικό σε ποιότητα και λειτουργίες. Δεν ξεχωρίζω κάποιο από τα δύο ως προς την ποιότητα. Είναι κορυφαία!

 

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες..Δηλαδή, το Britax στην ιστοσελίδα έχει και isofix?

as1cCDB0g410010Nzc3NTlvZHwwMTI1ZHxPIFNvdGlyYWtpcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες..Δηλαδή, το Britax στην ιστοσελίδα έχει και isofix?

 

Δεν είπα πουθενά ότι το Britax Multi Tech (περί αυτού ο λόγος) έχει σύστημα isofix. Και δεν νομίζω ότι η απουσία isofix το κάνει λιγότερο ασφαλές. Μιλώντας πάντα για το συγκεκριμένο κάθισμα και όχι γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κανεις βρε να μου απαντησει για το αν γυρνανε και μπροστα? ;)

μαλλον καταληξαμε στο iZi Combi X3 ISOfix (θα πρεπει να τσεκαρουμε αν το αυτοκινητο μας εχει isofix)

οσοι το εχετε αγορασει εχετε βρει καπου πετσετε καλυμμα για το καλοκαιρι?

θα το χρειαστουμε σιγουρα......

 

ευχαριστω!!!

 

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάλυμμα για τα καθισματάκια της BeSafe. Επικοινώνησα με τον εισαγωγέα κ μου είπε πως φέτος θα βγάλει η εταιρία για πρώτη φορά κ θα τα έχουν τον Ιούνιο. Μου είπε να τον ξαναπάρω τέλη Ιουνίου!

Μέχρι τότε θα έχουν ψοφίσει από τη ζέστη τα μικρούλια μας! Εμείς βάλαμε προσωρινά ένα σεντονάκι για να μπορεί να κάθεται η μικρή! Ίδρωνε πάρα πολύ κ το αποτέλεσμα ήταν να την έχω εκτός του καθίσματος για ένα διάστημα! :(

Link to comment
Share on other sites

μικρη κινεζα σ'ευχαριστω...

μακαρι να φερουν...αν μαθεις κατι ειδοποιησε...

θελουμε να το παρουμε κι εμεις το καθισμα αλλα το βρισκω μονο σε μαυρο χρωμα...θα σκασει το παιδακι...:confused:

θα περιμενω μηπως βγαλουν κ αλλα....;)

εχω περιθωριο για κανενα μηνα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς το μαύρο έχουμε! Είχαμε επιλογές χρωμάτων αλλά προτιμήσαμε αυτό! Πιστεύω πως όποιο κ να παίρναμε θα είχαμε πάλι πρόβλημα με τον ιδρώτα! Απλά αυτό το κάθισμα, λόγω αλκαντάρας (υφάσματος) είναι πιο ζεστό!

 

Εσύ γιατί βρίσκεις μόνο το μαύρο;;; Αφού βρίσκεσαι στην Αθήνα γιατί δεν παίρνεις τηλ στον εισαγωγέα να περάσεις να πάρεις από κει όποιο χρώμα σ'αρέσει ή να σου το στείλουν στο κατάστημα που σε βολεύει;

 

Εννοείται πως όταν έχω νεότερα για το κάλυμμα θα σας ενημερώσω!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μικρή κινέζα μπορείς να στείλεις και σε εμένα τα τηλ των αντιπροσώπων?

Πρέπει κι εμείς άμεσα να το αλλάξουμε και το καθυστερούσαμε μόνο γιατί ο άντρας μου έμεινε 2,5 μήνες χωρίς αμάξι, λόγω ατυχήματος, (ευτυχώς δεν ήταν το παιδί μέσα) και σήμερα κλείσαμε αυτό που θα πάρει.

 

Τώρα να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις και όποιος θέλει και ξέρει ας μου απαντήσει...

1. Το besafe iZi Combi X3 ISOfix έχω καταλάβει ότι βγαίνει και χωρίς isofix, σωστά? Γιατί δεν θέλουμε με isofix.

2. Κάποιος από εσάς που το έχει πάρει, μπορεί να μου πει αν ξαπλώνει (sleeping position) και πόσο ψηλό είναι (θα μπορεί να χαζεύει καθόλου έξω)?

3. Εγώ θέλω να το βάζω κυρίως στο καθισμα του συνοδηγού (εννοείται με απενεργοποιημένο αερόσακο) θα χωράει σε αμάξι μεγέθους yaris? H ίδια ερώτηση και για το Maxi-Cosi Mobi (από κάποιον που το έχει).

4. Στον αντιπρόσωπο μπορώ να το δοκιμάσω στο αμάξι μου? Είναι εξυπηρετικοί?

5. Δεν το βρίσκω στο carseat.se. Αν υπάρχει εκεί, μπορεί κάποιος να με ξεστραβώσει? Αλλιώς πού αλλού θα μπορούσα να το δω μέσω internet για πιο οικονομικά?

6. Το besafe iZi Combi γυρνάει και front facing, είναι λίγο πιο χαμηλό και είναι από 5μηνών (στην ουσία από 5 μηνών), ενώ το Maxi-Cosi Mobi δεν γυρνάει μπροστά, είναι πιο ψηλό και είναι από 9 κιλά. Σωστά τα έχω καταλάβει?

 

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου απαντήσει, έστω και σε κάποια από αυτά..

Συγνώμη αν φαίνομαι άσχετη ή αν ρωτάω πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί :oops: αλλά ενώ διάβασα το θέμα από την αρχή, ζαλίστηκα...είναι και ώρα δύσκολη...και αντί να τα ψάχνει ο άντρας μου αυτά, πρέπει εγώ να κάνω το ψαχτήρι και αυτός να κοιμάται (είπα και τον πόνο μου ταυτόχρονα :P)!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...