Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Καλημέρα! Είναι το πρώτο μου post! Μήπως γνωρίζει κανείς για τα axkid; Είναι Σουηδικά καθίσματα. Παραγγείλαμε το axkid duofix.. Σε αυτό το κάθισμα το παιδί κοιτάζει ανάποδα από την πορεία του αυτοκινήτου για τουλάχιστον 4 χρόνια. Μετά μπορεί να γυρίσει μπροστά και είναι μέχρι 25 κιλά. Αυτό που μας έχει προβληματίσει είναι η ασφάλειά του όταν γυρίσει μπροστά. Ο τρόπος στήριξης πάνω στο κάθισμα του αυτοκινήτου στην ορθή φορά μου φαίνεται λίγο αδύναμος. Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια στην πράξη. Το έχει δοκιμάσει κανείς σας;

Ευχαριστώ!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχουμε το joie stages κι εμείς και είναι παρόμοιο με αυτό που αναφέρεις, 4 έτη για ανάποδη φορά (18 κιλά) και ως 7 έτη για εμπρόσθια (25κ.). Είναι απ' τις καλύτερες επιλογές ειδών βρεφανάπτυξης (και παιδικής ηλικίας φυσικά) που έχουμε κάνει.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, κοιτάζω κι εγώ σιγά σιγά για μεταβατικό καρεκλάκι αυτοκινήτου, θα ήθελα να  βρω κάποιο που να κοιτάζει προς τα πίσω για όσο το δυνατόν περισσότερο. Έχω ξεχωρίσει το joie every stages και το Graco Milestone γι αυτό που ψάχνω και να μπορώ να το στηρίξω οικονομικά. Θα ήθελα να μου πείτε εμπειρίες αν έχετε κάποιο από αυτά τα καρεκλάκια κι επειδή είμαι λίγο άσχετη με τα πρακτικά, χωράνε μόνο σε μεγάλα αυτοκίνητα? Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε που να να κοιτάζει πίσω μέχρι και 18 κιλά τουλάχιστον και να μην βγαίνει πάνω από 300 ευρώ?

 

edit: Βρήκα και το Diono της Radian, που μπορεί να κοιτάζει ανάποδα μέχρι και 25 κιλά! Υπάρχει κάποιος που να το έχει?

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω joie εως 25κιλα ειμαι πολυ ικανοποιημενη,δ εχουμε αντιμετωπισει καποιο προβλημα,ειχα την κορη μου 2χρονια κ ηδη 6μηνες τον μικρο

Νομιζω εχουμε το stages stone 0-25 κ το πηραμε 250€ περιπου

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω το britax max-way  που ειναι επισης ως 25 κιλά  το πηρα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση σαν καινούριο ήταν, από μια οικογένεια, , μέσω του parentscafe.gr ψάξτε και εκεί αν δε θέλετε  να δίνετε λεφτά καινούριου. 

συνήθως βγαίνουν όλα τα καλυμματα και γίνεται τζιτζι! .  

γενικά, να κοιτάξεις τα μεγέθη....ύψος πλάτος...του καθίσματος εννοώ. κάποια είναι τε-ρα στια.  ότι κάνεις /πάρεις δοκιμασέ το πριν την αγορά, για να ταιριάζει ακόμα και εάν το έχει η εταιρεία στην λίστα αμαξιών οτι ταιριάζουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι ότι και να πάρω θα το δοκιμάσουμε πρώτα.  Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να πάρω μεταχειρισμένο καρεκλάκι, ειδικά από άνθρωπο που δεν γνωρίζω.. Μπορεί να φαίνεται ολοκαίνουριο αλλά δεν ξέρω το ιστορικό του. Το πιθανέστερο φυσικά είναι να είναι οκ,  αλλά επειδή αφορά θέμα ασφάλειας,  δεν το ρισκάρω. 

 

Να συμπληρώσω χάρην της συζήτησης πως είναι αρκετά τα καρεκλάκια που κοιτάνε μπρος πίσω και είναι ως 25 κιλά, θέλει όμως προσοχή γιατί το καθένα έχει δικό του όριο για το μέχρι πότε μπορείς να το έχεις να κοιτάζει πίσω. Στα περισσότερα  επιτρέπεται   μέχρι τα 13 κιλά, σε άλλα μέχρι τα 18 και σε ελάχιστα μέχρι τα 25. Εμένα είναι μεγαλόσωμος, είναι σχεδόν 9 μηνών κι είναι ήδη 10 κιλά, άρα θέλω οπωσδήποτε να μπορώ να το έχω να κοιτάζει προς τα πίσω, τουλάχιστον μέχρι τα 18.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα πάντως που διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες υπήρχαν μια χαρά τέτοιες περιπτώσεις. Νομίζω πως αν το μάθουν μόνο έτσι, είναι εφικτό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Στο θέμα πάντως που διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες υπήρχαν μια χαρά τέτοιες περιπτώσεις. Νομίζω πως αν το μάθουν μόνο έτσι, είναι εφικτό. 

 

Να πω την αλήθεια, όταν είναι μόνο ένα παιδί μου φαίνεται εφικτό γιατί θα μπορεί να κάθεται μαζί και ενήλικας, για να παρηγορεί, δίνει νερό, σκουπίζει μύξες, δίνει παιχνιδάκι, πιάνει την πιπίλα που θα πέσει κλπ και αυτό πάλι υπό την προϋπόθεση ότι θα το μάθει από την αρχή έτσι, όπως λες.

 

Με δύο παιδιά τί γίνεται που δεν μπορείς να κάτσεις πίσω? Δεν ξέρω, σίγουρα είναι το πλέον ασφαλές, έχοντας όμως εικόνα των δικών μου παιδιών και του πώς είναι μέσα στο αυτοκίνητο, μου φαίνεται αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Ε σίγουρα με τα δυο παιδιά είναι πολύ πιο δύσκολο. Υποθέτω πως μπορεί να γίνει  μόνο αν οι γονείς το αντιμετωπίσουν εξαρχής ως απαράβατο κανόνα για τις μετακινήσεις των παιδιών. Όπως πχ είναι το όποιο καρεκλάκι, δεν πάμε πουθενά χωρίς να κάτσει σε αυτό.

 

Βάζεις καθρέφτες στα παράθυρα πίσω για να μπορείς να τα βλέπεις ανά πάσα στιγμή από το καθρεφτάκι μπροστά, έχουν διάφορα παιχνίδια μαζί ή ότι άλλο μπορεί να τα κρατήσει απασχολημένα και ίσως όταν αφορά ταξίδι κάνεις περισσότερες στάσεις. Αλλά πρέπει να γίνει από την αρχή δεν νομίζω να μπορεί να αλλάξει μετά. Να είναι ως δεδομένο σε όλη την οικογένεια, γονείς και παιδιά, ότι μόνο έτσι γίνεται. 

 

Ακούγεται ζόρικο και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω στο μέλλον, νομίζω όμως αξίζει η προσπάθεια. Μια σοβαρή μελέτη για το πόσο πιο ασφαλή είναι με αυτό τον τρόπο είναι ικανό για να μας πείσει. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ εγώ εδώ!!!

 

Τις έχω και τις 2 ανάποδα είναι 2 και 4 ετών. Δεν είχαμε ποτέ κανένα θέμα. Έτσι το έμαθαν από την αρχή και δεν το θεωρούν περίεργο. Δεν καθόμαστε πίσω εμείς, έχουμε καθρέφτες, αν χρειαστεί κάτι κάνουμε στάσεις. 

Τα καθισματάκια τα έχουμε πάρει από εξωτερικό όποτε δεν μπορώ να τα προτείνω, είναι αρκετά ακριβά, αλλά δεν το διαπραγματεύομαι για την ασφάλεια τους. 

 

Ρωτήστε με αν θέλετε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκτος απτο carseat που εχει αναφερθει απο που αλλου εντος ευρωπης μπορω να αγορασω rear facing καθισμα; Αν και μαλλον θα καταληξω στο joie stages, μονο που με μπερδευει οτι αλλου το αναφερουν rear facing  ως 13 κιλα, αλλου εως 18. Με ενδιαφερει οσο το δυνατον πιο πολυ να την εχω σε rear facing seat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ κάθισμα που να κοιτάει όσο το δυνατόν περισσότερο προς τα πίσω και να είναι όμως και για μεγαλύτερα παιδιά ώστε να μη χρειαστεί να ξαναπάρω κάθισμα. Με μια βόλτα στα μαγαζιά είδα το joie. Γνωρίζετε αν η μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη; Είχα ακουστά τα recaro αλλά δεν έχουν κάποιο που να κοιτάει προς τα πίσω.

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς μετά από ψάξιμο και ανάλογα του ποσού που είχαμε να διαθεσουμε αγορασαμε πολύ πρόσφατα το joie stages slate 0+ έως 25 κιλά που μπαίνει μέχρι τα 18 κιλά ανάποδα. είχε πολύ καλές κριτικές και εντός ελλαδας και εκτός.επίσης πολύ καλή εταιρία αν όχι η κορυφαία είναι η cybex αλλά δεν είχαμε να διαθεσουμε τόσα πολλά. άλλες επιλογές εξίσου καλές είναι η britax και αυτή που γράφεις η recaro. δες ποια από αυτές μπαίνει ανάποδα είναι πιστεύω από τις καλύτερες!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε της besafe το izi plus γιατί το αυτοκίνητο μας δεν έχει isofix.Καταπληκτικό!!! Όπως κ το μοντέλο τους με isofix ακόμα καλύτερο. Κοιτάει προς τα πίσω μέχρι την ηλικία των 5. Αλλά εξαρτάται κ τι ποσό θέλεις να διαθέσεις γιατί είναι απ' τα πιο ακριβά. Μπορείς να ρίξεις κ καμιά ματιά σε ξένα σάιτ που έχουν περισσότερα καθίσματα ανάποδα. Π.χ Σουηδία ή Αγγλία σε πολύ καλύτερες τιμές απο δω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Lèña είπε:

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ κάθισμα που να κοιτάει όσο το δυνατόν περισσότερο προς τα πίσω και να είναι όμως και για μεγαλύτερα παιδιά ώστε να μη χρειαστεί να ξαναπάρω κάθισμα. Με μια βόλτα στα μαγαζιά είδα το joie. Γνωρίζετε αν η μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη; Είχα ακουστά τα recaro αλλά δεν έχουν κάποιο που να κοιτάει προς τα πίσω.

Κ μεις ειμαστε πολυ ικανοποιημενοι με το joie που εχουμε,ειναι εως 25κιλα,οχι πισω ως τα 25

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω παρει το Graco Milestone, δεν ειναι isofix, δενεται με τη ζωνη. Εχει οπισθια φορα μεχρι τα 18 κιλα και εμπροσθια απο 9 μεχρι 36. Το ειχα βρει με προσφορα 200 ευρω και γενικως ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Ειναι πολυ ανετο (και στον υπνο), φαινεται ποιοτικο και το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον δεν εχει isofix.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γειά σας στο παρακάτω άρθρο αναφέρεται η οδηγία της ΑΑΠ που ελπίζουμε να οδηγήσει σύντομα σε αντίστοιχες δημοσιεύσεις ή οδηγίες και στην Ευρώπη ή και στην Ελλάδα

 

https://parents.org.gr/2018/09/11/anapoda-paidika-kathismata-odigia-aap/

 

rearfacing1.thumb.jpg.212614aaa8af4d5012ecc3ee2d1db233.jpg

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...