Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Καλησπέρα!κατα αρχήν δεν το πήρα προσωπικά για την αγορά που έκανα αλλά απλώς μου φαίνεται περίεργο γιατί το δικό μου παιδί τουλάχιστον είναι τσίμα τσίμα με τη μπάρα και τη ζώνη και δε κουνιέται ρούπι....με δυσκολία κλείνει η ζώνη....κι εγώ είμαι ευχαριστημένη γιατι κι όταν τον παίρνει ο ύπνος ο αυχένας του δεν κρεμάει...μακάρι σε κανέναν να μη συμβεί τροχαίο είτε το παιδί έχει μέσα είτε όχι...!

 

Mitsouko simfono mazi sou gia tin apopsi pou eksefrases gia ta trohait. Epeita to endehomeno anatropis enos ohimatos einai statistika spanio me ti thesi deihnei to en logo video kai simfono oti to paidi prostatevetai eparkos se mia endehomeni sigrousi metopiki se kathisma me bara sigratisis omos an to skefteis pio sintheta tha katalaveis oti ena nipio trion eton pou einai malako to kormaki kai elafriou den sigratietai mesa se tetoio kathisma otan girisei anapoda masi me to amaxi kai tis opoies kataponiseis metatopiseis dehetai tin ashimi stigmi. Logo tis varititas glistraei kai peftei kia logo tis xafnikis allagis thesis.

 

Eilikrina kai ego tata theorousa exairetika asfali afta ta kathismatakia epeidi apotrepoun tin akraia ebrosthia metatopisi tou kormou k afhena se shesi me zoni 5 simeion. Kai epeidi to thavmasa to romer peggy pou to eihan ston adelfo mou palia oi goneis mou apo to exoteriko ithela kai ego sto diko mou paidi kathisma me bara mehri pou eida afto to video. Pantos einai poli efkola sti hrisi afta ta kathismata ki ehoun nomizo tin egrisi apo to germaniko elpa.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τα besafe διάβασα παραπάνω αρνητικά σχόλια

Ωχ!Πολύ με προβλημάτισες Τσάρλι με αυτο το ποστ που παρεθεσες!

Ευχαριστώ, θα το ψαξω οσο περισσοτερο μπορω (οχι τιποτ'αλλο αλλα η μαγαζατόρισσά μου, μου το παιζει πολύ ειδήμων και με ενοχλεί ωρες-ωρες:rolleyes:).

Ξερετε τι μου τη δινει περισσοτερο απ' όλα?

Τα μειονεκτήματα αυτών των προϊόντων παρουσιάζονται με τετοιον τρόπο που δεν ειναι απλα ότι "πήρα το καλό, δεν πήρα το καλύτερο", ειναι ότι "πήρα τη σκοτώστρα για το παιδί μου"!

Πόσο πια να το ψαξεις και να εχεις μια σιγουριά για το τι αγοράζεις, από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς ειμαστε ασχετοι με τετοιου ειδους προιόντα?

Ποιον ν'ακούσεις???????

Τες πα...:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!κατα αρχήν δεν το πήρα προσωπικά για την αγορά που έκανα αλλά απλώς μου φαίνεται περίεργο γιατί το δικό μου παιδί τουλάχιστον είναι τσίμα τσίμα με τη μπάρα και τη ζώνη και δε κουνιέται ρούπι....με δυσκολία κλείνει η ζώνη....κι εγώ είμαι ευχαριστημένη γιατι κι όταν τον παίρνει ο ύπνος ο αυχένας του δεν κρεμάει...μακάρι σε κανέναν να μη συμβεί τροχαίο είτε το παιδί έχει μέσα είτε όχι...!

 

Μητσουκο, καλησπερα!

Σκεφτομαστε κι εμεις για Cybex, μπορεις να μου πεις απο που το πηρες και τιμη; Θα σου εστελνα πμ, αλλα ειμαι πολυ φρεσκια στο φορουμ και δεν εχω ιδεα απο που....:-(

Σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

"Distihos opos deihnei to video afto sto internet to crush dummy to andrikelo otan anatrepetai to aftokinito se sigrousi me anatropi."

Renesa, καλησπερα!

 

Μηπως μπορεις να μου στειλεις το link απο το video που αναφερεσαι; Υπαρχουν απειρες καταχωρισεις....

 

Σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αντί να αποφασίσω, έχω μπερδευτεί περισσότερο. Λοιπόν, ψάχνουμε καθισματάκι που να κοιτά μπρος/πίσω για μωρό 1 έτους και πάνω.

Βρήκα τα:

1) BE SAFE izi cobi x3 (0-18 κιλά) (μπροστά-πίσω)

2) BRITAX Dualfix (0-18 κιλά) (μπροστά-πίσω)

3) BRITAXFirst class plus (0-18 κιλά) (μπροστά-πίσω)

4) BRITAX Multi tech 2 (9-25 κιλά) (μπροστά-πίσω)

 

Ξέρετε αν τα recaro ή maxi cosi βγάζουν κάθισμα που να κοιτά μπροστά/πίσω?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μητσουκο, καλησπερα!

Σκεφτομαστε κι εμεις για Cybex, μπορεις να μου πεις απο που το πηρες και τιμη; Θα σου εστελνα πμ, αλλα ειμαι πολυ φρεσκια στο φορουμ και δεν εχω ιδεα απο που....:-(

Σ ευχαριστω πολυ!

Καλησπέρα!εμείς το πήραμε από το Ανατέλλω νομίζω 370ε.Εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί σε ανατροπή του αυτοκινήτου να φύγει το παιδί από το καθισμα αφου η ζώνη είναι τσίμα τσίμα.Θα σε συμβούλευα πριν το πάρεις να πας να το δοκιμάσεις αν κάνει στο αμάξι σου γιατί αν έχει το αυτοκίνητο κοντές ζώνες δεν κάνει.Στο Ανατέλλω στο δοκιμάζουν κι είναι και πολύ ευγενικοί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αντί να αποφασίσω, έχω μπερδευτεί περισσότερο. Λοιπόν, ψάχνουμε καθισματάκι που να κοιτά μπρος/πίσω για μωρό 1 έτους και πάνω.

Βρήκα τα:

1) BESAFEizicobix3 (0-18 κιλά) (μπροστά-πίσω)

2) BRITAX Dualfix (0-18 κιλά) (μπροστά-πίσω)

3) BRITAXFirst class plus (0-18 κιλά) (μπροστά-πίσω)

4) BRITAX Multi tech 2 (9-25 κιλά) (μπροστά-πίσω)

 

Ξέρετε αν τα recaro ή maxi cosi βγάζουν κάθισμα που να κοιτά μπροστά/πίσω?

 

 

To britax first class δεν θεωρειται καθισμα που κοιταει μπρος-πισω .Ειναι για να κοιταει αναποδα απο 0-13 και μετα πρεπει να το γυρισεις μπροστα.Επισης το britax two-way κοιταει μπρος-πισω.

 

Απο οτι ξερω δεν υπαρχει recaro-maxi cosi που να κοιταει μπρος-πισω,μονο πισω εχω δει ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

To britax first class δεν θεωρειται καθισμα που κοιταει μπρος-πισω .Ειναι για να κοιταει αναποδα απο 0-13 και μετα πρεπει να το γυρισεις μπροστα.Επισης το britax two-way κοιταει μπρος-πισω.

 

Απο οτι ξερω δεν υπαρχει recaro-maxi cosi που να κοιταει μπρος-πισω,μονο πισω εχω δει ;)

 

Σ' ευχαριστώ! Νομίζω maxi cosi βγαίνει το 2wayPearl (9-18 κιλά).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!εμείς το πήραμε από το Ανατέλλω νομίζω 370ε.Εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί σε ανατροπή του αυτοκινήτου να φύγει το παιδί από το καθισμα αφου η ζώνη είναι τσίμα τσίμα.Θα σε συμβούλευα πριν το πάρεις να πας να το δοκιμάσεις αν κάνει στο αμάξι σου γιατί αν έχει το αυτοκίνητο κοντές ζώνες δεν κάνει.Στο Ανατέλλω στο δοκιμάζουν κι είναι και πολύ ευγενικοί.

 

Σ ευχαριστω πολυ μητσουκο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!! Διάβασα τα περι ανάποδων καθισμάτων και πείστηκα απόλυτα για την μεγαλύτερη ασφάλειά τους. Απλά το πρόβλημα μου είναι ότι ο μικρός αν και κοντεύει 2μιση είναι πολύ ανεπτυγμένος γυρω στο 98 πόντους υψος και 17 κιλα. Υπάρχει κάποιος που να έχει το παιδί του σε ανάποδο καθισματάκι και να είναι περίπου σε αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρω? Και τι μάρκα έχει? Είμαι σε φάση που πρέπει να αλλάξω κάθισμα και θα με ενδιάφερε αν υπήρχε αναποδο καθισματάκι που να μας χωράει. Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Διάβασα τα περι ανάποδων καθισμάτων και πείστηκα απόλυτα για την μεγαλύτερη ασφάλειά τους. Απλά το πρόβλημα μου είναι ότι ο μικρός αν και κοντεύει 2μιση είναι πολύ ανεπτυγμένος γυρω στο 98 πόντους υψος και 17 κιλα. Υπάρχει κάποιος που να έχει το παιδί του σε ανάποδο καθισματάκι και να είναι περίπου σε αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρω? Και τι μάρκα έχει? Είμαι σε φάση που πρέπει να αλλάξω κάθισμα και θα με ενδιάφερε αν υπήρχε αναποδο καθισματάκι που να μας χωράει. Σας ευχαριστώ!!!

 

Καλησπέρα. Εμείς δεν είμαστε σε αυτές τις διαστάσεις αλλά όταν χρειάστηκε να αλλάξουμε κάθισμα από την κατηγορία 0+ το σκεφτήκαμε πολύ και τελικά επιλέξαμε το Britax MaxWay που είναι ανάποδο & δεν έχει την δυνατότητα να γυρίσει μπροστά. Είναι για παιδάκι μέχρι 25κλ περίπου δηλ την ηλικία των 4-5. Υπάρχει το αντίστοιχο της Britax που είναι ανάποδο αλλά μπορείς να το βάλεις να κοιτάζει & μπροστά επίσης για παιδάκια μέχρι 25 κιλά.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!! Τελικά παρόλο που θεωρώ ότι τα ανάποδα καθισματάκια είναι πιο ασφαλή πηραμε το chicco oasys με ανάκληση που κοιτάει μπροστά και ρυθμίζονται και τα πλαινά προστατευτικά και το προσκέφαλο γιατί έτσι όπως μεγαλώνει ο μικρός σε λίγο πάλι επρεπε να αλλάξουμε παλι καθισματάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρωτη μου δημοσιευση και μενα! μια ερωτηση θα ηθελα γιατι οσο το ψαχνω τοσο μπερδευομαι! εχω παρει ενα καροτσι στο οποιο προσαρμοζονται διαφορα καθισματα αυτοκινητου(0-13) και αναρωτιεμαι αν ειναι σωστο μεχρι να μεγαλωσουνε λιγο και να καθονται στο καροτσι αν ειναι σωστο να κανουμε τις βολτες μας σε ενα τετοιο καθισμα και για ποση ωρα ενδεικνεται να καθονται σε ενα τετοιο καθισμα μιας και δεν ειναι τελειως ξαπλα και απο ποια ηλικια?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε ένα Besafe izi combi Isofix και αν και ανησυχούσαμε για το κατά πόσο θα χωρούσε στο δικό μου αυτοκίνητο (Daihatsu Sirion) και φοβόμασταν ότι θα καταλήγαμε να το βάλουμε στο αμάξι του άντρα μου και να πάρουμε άλλο τελικά χώρεσε μία χαρά και δεν χρειάστηκε να μετακινήσουμε καθόλου το κάθισμα του συνοδηγού. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, το κάθισμα είναι πολύ άνετο για τον μικρό και τα πόδια του αν και είναι ψηλός χωράνε μιά χαρά. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μου δημοσιευση και μενα! μια ερωτηση θα ηθελα γιατι οσο το ψαχνω τοσο μπερδευομαι! εχω παρει ενα καροτσι στο οποιο προσαρμοζονται διαφορα καθισματα αυτοκινητου(0-13) και αναρωτιεμαι αν ειναι σωστο μεχρι να μεγαλωσουνε λιγο και να καθονται στο καροτσι αν ειναι σωστο να κανουμε τις βολτες μας σε ενα τετοιο καθισμα και για ποση ωρα ενδεικνεται να καθονται σε ενα τετοιο καθισμα μιας και δεν ειναι τελειως ξαπλα και απο ποια ηλικια?

 

Εμείς χρησιμοποιούσαμε το κάθισμα του αυτοκινήτου για τις βόλτες από 3-4 μηνών. Με βόλευε γιατί έτσι ο μικρός ήταν πιό ψηλά από το απλό κάθισμα. Οι βόλτες μας ήταν το πολύ μισάωρες και από όσο γνωρίζω το μάξιμουμ που επιτρέπεται να μένει εκεί ένα μωρό είναι 45'.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτη μου δημοσιευση και μενα! μια ερωτηση θα ηθελα γιατι οσο το ψαχνω τοσο μπερδευομαι! εχω παρει ενα καροτσι στο οποιο προσαρμοζονται διαφορα καθισματα αυτοκινητου(0-13) και αναρωτιεμαι αν ειναι σωστο μεχρι να μεγαλωσουνε λιγο και να καθονται στο καροτσι αν ειναι σωστο να κανουμε τις βολτες μας σε ενα τετοιο καθισμα και για ποση ωρα ενδεικνεται να καθονται σε ενα τετοιο καθισμα μιας και δεν ειναι τελειως ξαπλα και απο ποια ηλικια?

 

Οχι δυστυχώς δεν ειναι καλο για την στάση του παιδιου και την σπονδυλική του στήλη

Οτι παιδιατρο, φυσιοθεραπευτή και οστεοπαθητικο εχω ρωτήσει το ίδιο πράγμα λένε... Οσο το λιγοτερο δυνατο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παρακαλώ πάρα πολύ δείτε όλοι τι σημαίνει ανάποδο παιδικό κάθισμα για τη ζωή των παιδιών μας...

 

 

 

Διαβάστε κι αυτό

http://www.e-mama.gr/mithi-gia-anapodo-kathisma-tou-aftokinitou/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι απο μένα! Το συγκεκριμένο θέμα είναι που με έκανε να κάνω εγγραφή στο forum αν και το διαβαζω πολύ καιρό χωρίς εγγραφή!

 

Μιας και η μικρή μας είναι 13 μηνων και αρχίσαμε να ψάχνουμε για το επόμενο μας καρεκλάκι θα ήθελα 1-2 διευκρινήσεις (προσπάθησα να διαβάσω όλες τις σελίδες εδώ αλλα δεν είμαι σίγουρος οτι τα εχω καταλάβει σωστά!)

 

Καταρχήν θα ήθελα κάποιο pm για το απο πού μπορώ να αγοράσω τα καθισματάκια της BeSafe.

 

Επίσης τη στιγμή που μιλάμε το BeSafe iZi Combi X3 είναι το μόνο που μπορείς να το βάλεις ανάποδα μέχρι τα 18 κιλά? (και χωρίς το isofix μπορείς να το γυρίσεις και μπροστά?)

 

Επειδή είδα πως είναι κατηγορίας 0-18 κιλά, είναι οκ για χρήση απο 9-18 ή καλύτερα να πάμε σε κάτι άλλο? (με τις κατηγορίες εχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια!)

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και συγχαρητήρια για τη δουλειά που γίνετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα καθίσματα 0-18 μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε από τώρα και μέχρι τα 18 κιλά. Απλώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από μικρότερα μωρά, δηλαδή κάτω των 9 κιλών. Το σημαντικό που πρέπει να προσέξει κανείς είναι να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανάποδα και από μεγάλα παιδάκια (ως 18 κιλά), και να μην πρέπει οπωσδήποτε να γυρίσουν προς τα μπρος στα (πχ) 13 κιλά. Το συγκρκριμένο Besafe αν θυμάμαι καλά είναι και ανάποδο μέχρι τα 18 κιλά.

 

Για την αγορά των besafe δεν ξέρω... αν δεν υπάρχει η πληροφορία στο ίντερνετ ελπίζω να απαντήσει κάποιος γνώστης!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν!

Ναί γι αυτό ρώτησα κι εγώ γιατί μόνο για το besafe κατάλαβα πως μπορείς να το έχεις σίγουρα ανάποδα μέχρι τα 18 και αν κατάλαβα καλά γυρνάει και μπροστά αν θες χωρίς το isofix (γιατί εμείς μπορεί να θέλουμε να το εχουμε ανάποδα ως τότε αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!)

 

Αν καποιος ξέρει και σίγουρα καποιο αλλο μοντέλο που να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις προς τα πίσω μέχρι τα 18 κιλά αλλά και μπροστά ας μας αναφέρει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από μοντέλα υπάρχουν πολλά, δείτε πχ στο www.carseat.se, ή στο αγγλικό site της Britax. Στην Ελλάδα όμως δύσκολα βρίσκεις... Οι περισσότεροι που έχουμε τέτοια καθίσματα τα παραγγείλαμε από το εξωτερικό.

Ειδικά για το BeSafe, που είναι κάπως μεγάλο σε μέγεθος, είναι όντως σκόπιμο να το βρείτε σε κατάστημα, για να μπορέσετε να το δοκιμάσετε. Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα να το έχουν πολλά καταστήματα του ελληνικού ίντερνετ, οπότε τουλάχιστον στην Αθήνα ή Θεσ/νίκη θα υπάρχει τρόπος να το βρει κανείς. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Το besafe ειναι τέλειο (αλλα πανάκριβο) αλλα τα περισσότερα ανάποδα καθίσματα ειναι ΠΑΡΑ πολυ ταλαιπωρία οταν τα μικρα μεγαλώνουν απο σχεδόν 2 και πανω

Και η ίδια η Besafe λέει μετα τα δυο τα βαζεις σε κανονική θέση οχι ανάποδη

Αν και η besafe μου άρεσε παρα πολυ οταν κλείσαμε τα δυο πήραμε της maxi cosi to axiss που το γεγονός οτι γυρίζει προς το πλάι για να βάλεις το παιδι ειναι οτι καλύτερο

Με λιγά λόγια αν το ανάποδο καθισματακι στα 2 το χρησιμοποιήσεις σαν κανονικό χαλάλι αλλιώς αν το πουλήσεις και πάρεις άλλο κανονικό χάλας πολλα λεφτά :-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Εμείς φτάσαμε 1.5 και 3.5 ετών με ανάποδα καθίσματα , από αυτά που δεν γυρίζουν προς τα μπροστά, κι ως εδώ καλά. Κάνουμε συχνά δίωρες διαδρομές, χωρίς στάσεις, και έχουμε κάνει το τελευταίο εξάμηνο και πορείες εξάωρες ως οκτάωρες (αυτές όμως με στάσεις... μεγάαααλες στάσεις!). Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με τα καθίσματα. Η μεγάλη μας κόρη έχει μάλιστα μπει σε καθισμα που βλέπει προς τα μπρος σε άλλο αυτοκίνητο αλλά δεν έδειξε να το προτιμά. Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για μια φιλενάδα της που έχει κλείσει πλέον τα 4, αυτή αν θυμάμαι καλά έχει το Besafe (εμείς όχι).

 

Το σίγουρο είναι ότι τα ανάποδα καθίσματα καταλαμβάνουν πολύν χώρο στο αυτοκίνητο- αυτό όντως είναι ταλαιπωρία. Για να χωρέσουν και τα δυο παιδιά βάλαμε το ένα καθισματάκι στη θέση του συνοδηγού (χωρίς αερόσακο). Πάντως έτσι χωράνε δυο (αδύνατοι και καλόβολοι) επιβάτες πίσω, μαζί με το άλλο κάθισμα.

 

Η μεγάλη μας κόρη μπαινοβγαίνει μόνη της στο κάθισμά της (δε χρειάζεται να τη σηκώνουμε) και μάλιστα βάζει τις φωνές αν ξεχάσουμε καμιά φορά να δέσουμε τη ζώνη της. Επίσης φωνάζει και στους επιβάτες αν καμιά φορά δεν δεθούνε κι αυτοί :D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε το Besafe Easy Combi και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι. Ο μικρός είναι 26 μηνών και αρκετά ψηλό παιδάκι, κάθεται ανετότατα και ποτέ δεν έχει διαμαρτυρηθεί. Το πήραμε από το Τρίκυκλο στο Π.Φάληρο αλλά υπάρχει σε πολλά μαγαζιά.

Μπορείς να το γυρίσεις προς τα εμπρός και να το δέσεις με ζώνες ή να το έχεις ανάποδα πιασμένο στο isofix. Είναι όντως ακριβό αλλά κατά τη γνώμη μου η ασφάλεια των παιδιών μας δεν κοστολογείται.

 

Πάντως στο φυλλάδιο του καθίσματος αναφέρει τα σαφέστατα οφέλη της χρήσης ανάποδου παιδικού καθίσματος μέχρι την ηλικία των 4 ετών.

http://www.besafe.com/en/rear-facing-5-x-safer/rear-facing-car-seats-are-safer

Μάλιστα η Besafe έχει και ένα άλλο μοντέλο για παιδάκια βάρους 15-36 κιλών για να καλύπτει μεγαλύτερες ηλικίες και πιό ψηλά παιδάκια. Εμείς πάντως μέχρι τα 4 σίγουρα θα έχουμε τα παιδιά σε ανάποδα καθίσματα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...