Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Καποια απο τα μειονεκτηματα των καθισματων που κοιτάζουν πίσω - εκτός της τιμής τους - είναι οτι ειναι πολύ βαριά, τοποθετούνται δύσκολα και βγαίνουν και δύσκολα.

Θα ήθελα να μας πουν κάποιοι που έχουν αγοράσει τέτοια καθισματα τις εμπειρίες τους, ειδικά αυτοί που έχουν 3θυρα αυτοκίνητα αφου απο οτι καταλαβαίνω το κάθισμα αυτο δένεται στη θέση του συνοδηγού (ή του οδηγού) και για να βγάλεις το παιδί κάθε φορά πρέπει να λύνεις το κάθισμα απο τη θέση

 

 

Δεν χρειάζεται να λύνεις το κάθισμα για να βγάλεις το παιδί.Αυτό που εχω εγω οι ιμάντες πιάνουν κάτω στα σίδερα που ακουμπάει το κάθισμα για να κουνιέται μπρος πισω.

Πάντως εμείς δεν το μετακινούμε το κάθισμα γιατί είναι χρονοβόρο και μπελαλίδικο. Στο 3θυρο έχω πάρει άλλο κάθισμα οικονομικό πάντως, είναι αδύνατο να κάνω αυτη τη δουλειά συνέχεια.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνώμη τόσο βαριά είναι τα καθισματάκια;

To be safe izi sleep που σκέφτομαι να πάρω, εφόσον έχεις τη δυνατοτητα να αφήσεις το μωρό να κοιμηθεί εκεί και εκτός αυτοκινητου, δεν νομίζω να είναι βαρύ....

 

http://www.babyinn.gr/v1/products/view/325/

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τόσο βαριά είναι τα καθισματάκια;

To be safe izi sleep που σκέφτομαι να πάρω, εφόσον έχεις τη δυνατοτητα να αφήσεις το μωρό να κοιμηθεί εκεί και εκτός αυτοκινητου, δεν νομίζω να είναι βαρύ....

 

http://www.babyinn.gr/v1/products/view/325/

 

το izi slepp ειναι αρκετα βαρυ αλλα τελειο απο ποιοτητα υλικων κ σου δινει την αισθηση ασφαλειας.η besafe εβγαλε το izi go το οποο ειναι πο ελαφρυ 3.9 κιλα.παντως εξωτερικα οπτικα που εχω συγκρινει το δικο μου με bebecomfort chicco & renolux καμια σχεση στοιβαροτητας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θεωρω μειονεκτηματα τα παραπανω που επεσημανε το μελος Lyckos για ενα καθισμα αυτοκινητου.Μειονεκτημα για μενα θα αποτελουσε μονο το αν δεν παρειχε απολυτη ασφαλεια.

Ουτε νομιζω ειπε κανεις οτι αν εχεις το καθισμα γυρισμενο μπροστα απο καποιο σημειο και μετα ειναι λαθος.

 

Το πρωτο καθισμα,το βρεφικο να το πω με το χερουλι ηταν της Ρεκαρο και εννοειται οτι απο ενα σημειο και μετα ηταν ασηκωτο με το παιδι μεσα.Τι περιμενουμε??Δεν αγοραζουμε καρυδοτσουφλα αλλωστε κι οταν εκει μεσα μπαινει ενα μωρο που μπορει να ειναι 4 κιλα απο την ωρα που γεννιεται...εεε,φανταστειτε το βαρος 2 μηνες μετα!!

 

Το δευτερο καθισμα της besafe δεν εχει καν χερουλι,δεν ειναι σχεδιασμενο να μετακινειται,οποτε και παλι προσωπικα δεν με απασχολησε αυτο.

Το τοποθετησαμε πανευκολα και επισης πανευκολα βγαινει αν χρειαστει.

 

Οτιδηποτε αλλο σαφεστατα ειναι θεμα προτιμησεων,οικονομικης δυνατοτητας κλπ του καθενος...οποτε δεν μου πεφτει λογος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφέρομαι για 2 καρεκλακια που να κοιτανε προς τα πίσω, αλλά ο σύζυγός μου θέλει να εχουν τη δυνατότητα να γυρίσουν και μπροστα, αν κάποια στιγμή χρειαστει.

Τα παιδια ειναι τωρα 22 μηνών και 10 κιλά έκαστη. Το μόνο που καλύπτει αυτά τα κριτήρια ειναι το britax multi tech.

 

Ξερετε αν 2 απο αυτά τα καρεκλάκια, χωράνε σε saxo citroen? Ή έχει κάποιος εμπειρία από παρόμοιο αυτοκίνητο?

 

Και επιπλέον προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε αγοράσει ακόμη καρεκλάκια, για αυτό ψάχνουμε κάποια που να δίνουν και τις δύο δυνατότητες.

Αν βεβαίως χωράνε στο αυτοκίνητο μας.

 

Και ο σύζυγος έχει πιστεί για τη μεγαλύτερη ασφάλεια που προσφέρουν τα rear facing car seats. Απλά θέλει όταν τα παιδιά μεγαλώσουν κι άλλο και θέλουν πχ να βλεπουν μπροστά ή ανακατεύονται ή οτιδήποτε άλλο, να μη χρειαστεί να αγοράσουμε άλλα καρεκλάκια. Όπως είπα έχουμε δίδυμα και το έξοδο είναι διπλό για εμάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το BESAFE μπορεί να κοιτά και μπροστά και πίσω, δεν είμαι σίγουρη, για δέστο.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε αγοράσει ακόμη καρεκλάκια, για αυτό ψάχνουμε κάποια που να δίνουν και τις δύο δυνατότητες.

Αν βεβαίως χωράνε στο αυτοκίνητο μας.

 

Και ο σύζυγος έχει πιστεί για τη μεγαλύτερη ασφάλεια που προσφέρουν τα rear facing car seats. Απλά θέλει όταν τα παιδιά μεγαλώσουν κι άλλο και θέλουν πχ να βλεπουν μπροστά ή ανακατεύονται ή οτιδήποτε άλλο, να μη χρειαστεί να αγοράσουμε άλλα καρεκλάκια. Όπως είπα έχουμε δίδυμα και το έξοδο είναι διπλό για εμάς.

 

 

αν είναι να ανακατεύονται αυτό θα γίνεται και με τα μπροστινά. Λογικά θα τα βάλεις σε μπροστινά όταν φτάσουν σε κιλά γύρω στα 16-17. θεωρώ ότι τα 18 που λένε οι εταιρίες είναι αρκετά στενά τα καθίσματα γι αυτά τα κιλά

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αυτά αγοράσαμε για τον ίδιο ακριβώς λόγο...εάν κάτι δεν τους πάει καλά αργότερα να μην πρέπει να αγοράσουμε άλλα( μας στοιχισαν 700 ευρώ με την αποστολή απο Σουηδία). Οσο για τα αυτοκίνητο στείλε μήνυμα στον Σουηδικό σαιτ που τα πουλάει και θα σου απαντήσουν αμέσως.Τα συγκεκριμενα είναι πολύ άνετα και εύχομαι να τα καταφέρουμε να τα κρατήσουμε έως όσο πιο πάει.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα email στο carseat.se και ρωτησα τον Hakan, ο οποιος μου απάντησε πραγματικά σε μία ημέρα!

Κατά τη γνώμη του θα ήταν καταληλότερα για το αυτοκίνητό μας τα Hi-way, γιατί χρειάζονται λιγότερο χώρο.

 

Έχει κάποιος γονιός χρησιμοποιησει αυτο το μοντέλο να μας πει εντυπώσεις;

 

Twinmama αν δε γίνομαι αδιάκριτη, τι τύπο αυτοκινήτου έχετε, ώστε να χωράνε 2 multi tech στο πίσω κάθισμα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω Nissan note. Το κάθε καθισματάκι έχει περίπου πλάτος 45 εκατοστά. Πίσω έχω κάτσει ( 56 κιλά 1.60 μς το ζόρι:lol:) 1-2 φορές για μικρές αποστάσεις όμως (15 λεπτά) γιατί μετά πιάνεσε αφού δεν σου μένει και πολύ χώρος.Και για μεταφορά απο το ένα στο αυτοκίνητο στο άλλο πήραμε εξτρα υμάντες γιατί είναι μανούρα να βάζεις και να βγάζεις τους υμάντες που στερεώνονται τα καθισματάκια στα μπροστινά καθίσματα ( το αυτοκίνητό δεν έχει isofix)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω Nissan note. Το κάθε καθισματάκι έχει περίπου πλάτος 45 εκατοστά. Πίσω έχω κάτσει ( 56 κιλά 1.60 μς το ζόρι:lol:) 1-2 φορές για μικρές αποστάσεις όμως (15 λεπτά) γιατί μετά πιάνεσε αφού δεν σου μένει και πολύ χώρος.Και για μεταφορά απο το ένα στο αυτοκίνητο στο άλλο πήραμε εξτρα υμάντες γιατί είναι μανούρα να βάζεις και να βγάζεις τους υμάντες που στερεώνονται τα καθισματάκια στα μπροστινά καθίσματα ( το αυτοκίνητό δεν έχει isofix)

 

Βρε συ, ΝΟΤΕ έχω και εγώ, ρώτησα στη ΝΙΣΑΝ και μου είπαν ότι έχει ισοφιξ, είσαι σίγουρη ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για 2 καρεκλακια που να κοιτανε προς τα πίσω, αλλά ο σύζυγός μου θέλει να εχουν τη δυνατότητα να γυρίσουν και μπροστα, αν κάποια στιγμή χρειαστει.

Τα παιδια ειναι τωρα 22 μηνών και 10 κιλά έκαστη. Το μόνο που καλύπτει αυτά τα κριτήρια ειναι το britax multi tech.

 

Ξερετε αν 2 απο αυτά τα καρεκλάκια, χωράνε σε saxo citroen? Ή έχει κάποιος εμπειρία από παρόμοιο αυτοκίνητο?

 

Και επιπλέον προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες

Το Britax Multi Tech είναι μεν εως 25 κιλά αλλά μόνο rear-facing. Αν το γυρίσεις μπροστά είναι με τις ζώνες 5 σημείων μέχρι 18 κιλά και μετά μέχρι τα 25 το έχεις ως booster seat με τη ζώνη του αυτοκινήτου.

Μπορείς να δεις το Britax Two-Way που είναι επίσης εως 25 αλλά και προς τις δυο κατευθύνσεις έχεις τις ζώνες 5 σημείων.

Τα δύο αυτά έχουν την ποιό ψηλή πλάτη αν το πρόβλημα σου είναι το ύψος. Αλλιώς υπάρχει και το Brio Zento που επίσης είναι σαν το Britax Multi Tech, rear-facing εως 25-ζώνες 5 σημείων και forward-facing έως 18 και μετά μέχρι τα 25 με τη ζώνη του αυτοκινήτου. Το Besafe Izi Combi, οχι το Izi KId που είναι μόνο rear-facing, είναι και για τις δύο κατευθύνσεις αλλά είναι μέχρι τα 18 κιλά. Δεν έχεις άλλες επιλογές και για τις δυο κατευθύνσεις γιατί τα άλλα είναι μόνο rear-facing.

Ελπίζω να βοήθησα και να μήν σε μπέρδεψα. Εμείς είμαστε 20 μηνών και 12 κιλά και ταξιδεύουμε με Besafe Izi Combi. Το επόμενο που ψάχνω θα είναι Britax Multi Tech ή Britax Two-Way λόγο ύψους πλάτης και 25 κιλών.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω Nissan note. Το κάθε καθισματάκι έχει περίπου πλάτος 45 εκατοστά. Πίσω έχω κάτσει ( 56 κιλά 1.60 μς το ζόρι:lol:) 1-2 φορές για μικρές αποστάσεις όμως (15 λεπτά) γιατί μετά πιάνεσε αφού δεν σου μένει και πολύ χώρος.Και για μεταφορά απο το ένα στο αυτοκίνητο στο άλλο πήραμε εξτρα υμάντες γιατί είναι μανούρα να βάζεις και να βγάζεις τους υμάντες που στερεώνονται τα καθισματάκια στα μπροστινά καθίσματα ( το αυτοκίνητό δεν έχει isofix)

Να σε ρωτήσω μια που έχει Britax Multi Tech. Είναι άνετο κάθισμα? Δεν έχει ανάκληση έτσι? Τι γίνεται όταν κοιμάτε το παιδί? Γιατί και στο Befase Izi combi που έχω εγώ το κεφάλι του πέφτει μπροστα όταν κοιμάτε. Χώρος για τα πόδια υπάρχει? Και το μπροστινό κάθισμα έχει καλό χώρο ή είναι λίγο στενά?

Σόρρυ αν σε ζάλισα αλλά είμαι μεταξύ Multi tech και Two-way για το επόμενο.

Thanks

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Τα καθίσματα όπως το Britax Multi Tech, Britax Two-way, Maxi-Cosi Mobi που είναι μέχρι 25 κιλά δεν έχουν Isofix. Το Isofix είναι μόνο μέχρι 18 κιλά και τώρα σκέφτονται να το κάνουν τα επόμενα χρόνια μέχρι τα 22 κιλά. Όπότε άλλο αν έχει το αυτοκίνητο Isofix και άλλο αν είναι το κάθισμα Isofix. Καθίσματα rear-facing με Isofix είναι τα Besafe Izi Combi και Izi Kid, και τα Graco/Akta Buologic και Belogic τα οποία είναι μέχρι 18 κιλά.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά εάν έχει isofix to Note θα βάλω τον άντρα μου να φάει τους υμάντες και να πληρώσει πολλές ώρες μασαζ για το κουβάλημα που έχω ρίξει:P:p. Εχω επιφυλάξεις όμως γιατί είναι μοντέλο 2005 και Ιαπωνικό και όχι Ευρωπαικό!

 

Καλά Σόνια....πολύ ψάξιμο έχεις ριξει! Πληρως ενημερωμένη. Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Καλά εάν έχει isofix to Note θα βάλω τον άντρα μου να φάει τους υμάντες και να πληρώσει πολλές ώρες μασαζ για το κουβάλημα που έχω ρίξει:P:p. Εχω επιφυλάξεις όμως γιατί είναι μοντέλο 2005 και Ιαπωνικό και όχι Ευρωπαικό!

 

Βρε συ, στείλε ένα μέιλ στη ΝΙΣΑΝ

 

http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/contact.html

 

έτσι έκανα, μου απάντησαν με μέιλ, με πήραν και τηλέφωνο. Πολύ εξυπηρετικοί. Το δικό μου είναι μοντέλο 2010 και έχει. Θεωρώ ότι και το δικό σου έχει, είναι σχετικό καινούριο σχέδιο σαν αυτοκίνητο και έχει σύγχρονες προδιαγραφές.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα email στο carseat.se και ρωτησα τον Hakan, ο οποιος μου απάντησε πραγματικά σε μία ημέρα!

Κατά τη γνώμη του θα ήταν καταληλότερα για το αυτοκίνητό μας τα Hi-way, γιατί χρειάζονται λιγότερο χώρο.

 

Έχει κάποιος γονιός χρησιμοποιησει αυτο το μοντέλο να μας πει εντυπώσεις;

Καλημέρα.

Εμείς πήραμε το britax hi-way από το carseat.se και είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι. Το μικρό αυτοκίνητο είναι ένα peugeot 107 4θυρο (πολύ μικρούλι!). Το κάθισμα χώρεσε καλά στην πίσω δεξιά θέση και χωράει και κάποιος στη θέση του συνοδηγού, χωρίς τρελή άνεση όμως, γιατί έχουμε τραβήξει το κάθισμα αρκετά μπροστά.

Σαν κάθισμα το hi-way μου φαίνεται σταθερό, το παιδί κάθεται μέσα μια χαρά και έχω πάρει και το έξτρα μαξιλαράκι για την προστασία του κεφαλιού για να μην "φεύγει" το κεφάλι του δεξιά-αριστερά όταν κοιμάται. Επίσης, τοποθετείται εύκολα και έχουμε πάρει δεύτερο σετ ιμάντες για το άλλο αυτοκίνητο και θέλω περίπου 5 λεπτά να κάνω την αλλαγή.

Στα αρνητικά του είναι το ότι η ανάκλιση είναι περιορισμένη και αν έχεις καθίσματα που γέρνουν προς τα πίσω, το καρεκλάκι στέκεται σχεδόν όρθιο. Το πρόβλημα αυτό λύνεται εν μέρει αν κατά την παραγγελία ζητήσεις μία σφήνα για το κάθισμα (ο Hakan μου την ανέφερε ως styrofoam wedge). Εγώ δεν το ήξερα και εκ των υστέρων έλυσα το πρόβλημα τοποθετώντας πετσέτες διπλωμένες κάτω από το καρεκλάκι, ώστε να κάνω το κάθισμα του αυτοκινήτου πιο επίπεδο.

Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες πες μου!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εμείς το britax hi way πήραμε από το carseat.se και είναι πολύ στιβαρό και καλό κάθισμα.

Αυτό όμως που με απασχολεί είναι ότι η θέση του συνοδηγού έχει στριμωχτεί πάρα πολύ, είναι σχεδόν κάθετη δεν γέρνει πιο πίσω, και αυτό πολύ στενόχωρο για μεγάλα ταξίδια....εσείς Χρύσα με αυτό το styrofoam wedge το λύσατε αυτό το θέμα?

Αυτοκίνητο έχουμε το vw polo τριθυρο...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα καθίσματα του αυτοκινήτου που γέρνουν προς τα πίσω το λύσαμε με μία παχιά στρώση πετσέτες στο πίσω κάθισμα (προς την πλάτη, εκεί που κάνει τη γούβα). Κάνουν πολύ καλό πάτο για το καρεκλάκι και το βοήθησαν να αποκτήσει λίγη ανάκλιση.

Το ότι η θέση του συνοδηγού στριμώχνεται, δε μπορείς να το αποφύγεις. Γιατί, όσο μικρό και αν είναι το καρεκλάκι, χρειάζεται μία ελάχιστη απόσταση μεταξύ πίσω και μπροστινού καθίσματος για να τοποθετηθεί σωστά, γιατί πρέπει η βάση του να στέκεται στο χείλος του πίσω καθίσματος.

Φοβάμαι ότι δεν τα περιγράφω πολύ καλά, αλλά έχω βγάλει φωτογραφίες με το καρεκλάκι τοποθετημένο στο πεζώ, θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω το απόγευμα.

 

Μου φαίνεται περίεργο όμως να στριμώχνεται τόσο πολύ το μπροστινό σας κάθισμα, λογικά το πόλο είναι μεγαλύτερο από το 107 που είναι μια σταλίτσα! Εγώ πάντως κάθομαι δίπλα στο παιδί πίσω, γιατί δεν οδηγώ ακόμα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...