Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους γονείς.

Έχω έναν παιδί 11 κιλά 1 χρονών. Έχω 2 αυτοκίνητα ένα για μένα και ένα για την γυναίκα μου. Στο ένα έχω πάρει ένα recaro polaric http://www.recaro.com/en/product-areas/child-safety/products/child-seats/ece-group-i/recaro-polaric.html

Στην συνέχεια αγόρασα και το duologic 1 http://www.carseat.se/store.html. Και τα δύο έχουν τα συν και τα πλην.Το recaro δεν το συζητώ από ποιότητα είναι μακράν καλύτερο από duologic και πιστεύω και από παθητική ασφάλεια, νομίζεις ότι είναι κάθισμα για αγώνες. Το αρνητικό του είναι ότι δεν έχει μεγάλη ανάκληση για να μπορεί να κοιμάται το παιδί πιο άνετα.Έχω την εντύπωση ότι ο μικρός είναι πιο άνετα στο duologic.

Αντίθετα το σουηδικό κάθισμα το παιδί νιώθει πιο άνετα , με μεγαλύτερη ανάκληση αλλά τα πλαστικά του καθίσματος είναι κάκιστης ποιότητας που με οδηγεί στο συμπέρασμα για λιγότερη παθητική ασφάλεια από το recaro.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν είναι σωστό και ασφαλές, αλλά να σας πω τι κάνω εγώ με το μικρό. Καταρχήν εμείς έχουμε το παλιότερο izi της besafe (όχι το X3), το οποίο έχει και θέσεις ανάκλισης. Το βάζω λοιπόν στην πιο ξαπλωτή θέση (δεν κατάλαβα σε προηγούμενο ποστ, αν αυτή η θέση προτείνεται σαν πιο ασφαλής ή η εντελώς όρθια. Τελοσπάντων, εγώ τον ξαπλώνω γιατί πάντα κοιμάται και μας βολεύει γιατί δεν γκρινιάζει). Επειδή όμως και πάλι το κεφαλάκι του πέφτει και στο πλάι (συνήθως) και μπροστά, πήρα τελευταία κι ένα μαξηλαράκι λαιμού από τα jumbo (κάτι τέτοιο http://www.e-gadgets.gr/product.asp?catid=498) και στο τελευταίο ταξίδι, αφού κοιμήθηκε, του το έβαλα, από μπροστά όμως. Το κεφαλάκι του το κράτησε μια χαρά. Λέτε υπάρχει κίνδυνος πνιγμού ή κάτι τέτοιο; Πάντως δεν το πίεσα πολύ μέσα, ίσα που στηρίχτηκε το κεφαλάκι του. Και να πω ότι εγώ κάθομαι ακόμα πίσω, δίπλα του...

 

Να προσθέσω ότι πια το κεφαλάκι του εξέχει 2 δάχτυλα πάνω από το κάθισμα, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει άμεσα να αλλάξουμε κάθισμα. Μετά, δε, που διάβασα και την κουβέντα εδώ, δεν το συζητώ ότι θα παρατείνουμε το rear facing. Επειδή όμως δεν είμαι εξοικειωμένη με αγορές μέσω ιντερνετ, μήπως στο μεταξύ, έχετε αντιληφθεί να εισάγουν καθισματάκια κατηγορίας 9-25 (RF) και στην Ελλάδα;

 

Ψάχνω απελπισμένα εδώ και μέρες να προμηθευτώ ένα rare facing -ανάποδο καθισματάκι αυτοκινήτου. Το μόνο που βρήκα στην Ελλάδα ήταν το BeSafe Izi Combi και η τιμή που μου έδωσαν στο κατάστημα mobo ήταν σχεδόν απαγορευτική για την τσέπη μας (399 ?).

 

Υπάρχει κανείς που να έχει βρεί άλλες εταιρείες ανάποδων καθισμάτων με πιο οικονομικές τιμές; Δεν έχω πρόβλημα να το αγοράσω και από εξωτερικό αν χρειαστεί.

Από την άλλη, ακόμα και στο carseat.se/store.html που έψαξα και βρήκα το DuoLogic1, το οποίο είναι το οικονομικότερο που διαθέτει (245?), δεν μπορώ να το προσθέσω στο καλάθι αγορών και να το παραγγείλω, συν ότι στην περιγραφή δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κατάλληλο μόνο για αυτοκίνητα που διαθέτουν isofix.

 

καμιά ιδέα;;; πλιιιιιιζ :confused:

 

Κορίτσια,

 

Μόλις πρόσφατα ανακάλυψα αυτό το τόπικ και έμεινα έκπληκτη. Δεν το ήξερα καθόλου, ότι υπάρχουν ανάποδα καθίσματα για μεγαλύτερα παιδιά και ότι είναι σκάλες ασφαλέστερα από τα κλασικά.

 

Μετά από ψάξιμο και αρκετή βοήθεια από τα μέλη του τόπικ με τα e-shops, κατέληξα στο BESAFE IZIKID 3 ISOFIX, το οποίο μέλη αγόρασαν από ελληνικό σαιτ, σε πολύ καλύτερη τιμή από όλα τα άλλα.

 

Δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση, αν θέλετε, στείλτε μου πμ να σας δώσω λεπτομέρειες.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπως βλέπεις έχω δίδυμα άρα για εμένα δεν ήταν θέμα επιλογής αλλά ανάγκης, τουλάχιστον στην αρχή να μην είμαι σε θέση ούτε να τα χαιδεύω ούτε να είμαι σε θέση να τους δώσω κάτι, αλλά πραγματικά δεν σταμάτησα ποτέ στον δρόμο για κάποιο πρόβλημα που αντιμετώπισα. Δεν σου λέω ότι ποτέ δεν έκλαψαν, έκλαψαν αλλά μετά απο λίγο σταματούσαν. Ολα θέμα συνήθειας είναι στα μωρά, άσε μετά απο αυτά που διάβασα εδώ πιστεύω ότι η ασφάλεια τους την ώρα που οδηγείς είναι πιο σημαντική απο τα χάδια. Το παιδί απο την άλλη δεν ξέρω εάν σε βλέπει αλλά του έχεις παιχνιδάκια για να ασχολείται. Ελπίζω να βοήθησα:P

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο ΛΗΤΩ να δω το BESAFE IZI COMBI, το έχουν 450 με ισοφιξ και 400 άνευ, δίνουν το 10% σε δωροεπιταγή.

 

Ρώτησα για ανάποδα καθίσματα γενικά και μου έδειξαν ένα της CHICCO (9-18 κιλά, 150 ευρώ) και δύο της PLAY (ισπανική εταιρεία, 9-18 κιλά, ένα με 200 και ένα με 250 ευρώ). Αυτά στην ουσία μου είπαν ότι είναι από την γέννηση και μέχρι περίπου 4 ετών. Η διαφορά στην ποιότητα του υφάσματος με το νορβηγικό είναι ... καμμία σχέση. Η πωλήτρια μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, είναι εξίσου ασφαλή με το νορβηγικό, απλώς αυτό, σαν κάθισμα εξ' αρχής μελετημένο για να χρησιμοποιείται αποκλειστικά ανάποδα, είναι αλλιώς. Ψιλοκόλλησα στην αρχή αλλά μετά ... ξεκόλλησα. Πάντως υπάρχει επιλογή, αν κάποιος θέλει κάτι φθηνότερο. Ενημερωτικά το λέω.

 

Εγώ πάω για το BESAFE, απλώς περιμένω μια ακόμα σύγκριση τιμής και έφυγα !!!!!!!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αγοράσαμε το britax multi tech και σε λίγο καιρό θα συμπληρώσουμε ένα χρόνο χρήσης. Μόνο καλά λόγια έχω να πω. Ευτυχώς και η μικρή δε ζαλίζεται καθόλου. Εγώ μπορεί να ζαλιστώ που κοιτάω και ευθεία, η μικρή όχι. Είναι ψηλή για την ηλικία της αλλά στο κάθισμα κάθεται άνετα.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση georef.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους...

Τελικά κάθε τι έχει πράγματι δύο όψεις σε αυτό τον κόσμο!

Διαβάστε αυτή τη σειρα μυνημάτων απο το site :which.co.uk, ενα καταξιωμένο σαιτ δοκιμών παιδικών καθισμάτων που παίρνει πολύ σοβαρά τη δουλεία του και θα δείτε οτι τα πράγματα δεν ειναι όλα ρόδινα για τα καθισματα που κοιτούν πίσω.

Το σαιτ έχει subscription αλλά το συγκεκριμένο ποστ μπορειτε να το δείτε δωρεάν. Αν όμως θέλετε να αγοράσετε ένα καθισμα ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ πιστεύω οτι αξιζει τον κόπο να κανετε trial sign up με μια λιρα για ενα μήνα για να δείτε τα εμπερειστατωμένα τεστ για τα καθίσματα που σας ενδιαφέρουν. Τουλαχιστον εγώ θα το κάνω.

 

http://www.which.co.uk/baby-and-child/baby-transport/reviews/child-car-seats/britax-multi-tech--rearward-facing-group-1-/customer-views/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μην τα θέλουμε και ολα τζάμπα. Εξ΄ άλλου σε τι σκέψεις θα μπορούσε να σε βάλει; Αν ήθελαν να ευνοήσουν καποια μάρκα συγκεκριμενη δεν θα ηθελαν τα λεφτά μας, θα το εκαναν χαλαρα. Ετσι κι αλλιώς, ρίξτε και μια ματιά στο διεθνως αναγνωρισμένο ADAC.DE οπου περιέχεται βαθμολόγηση μεγάλου αριθμού παιδικών καθισμάτων των 4 τελευταίων ετών:

http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx

 

Για κοιτάξτε τη βαθμολόγηση που δίνει στα καθίσματα που προτείνει το carseat.se

Φυσικά και δεν κατηγορώ τους σκανδιναβούς, αντίθετα τους ζηλεύω για την ποιότητα ζωής τους, ούτε και αμφισβητώ κάποια στοιχεία όπως τον αριθμό των ατυχημάτων στην Σκανδιναβία σε σχέση με την υπολοιπη Ευρώπη. Απλώς λέω οτι πρέπει να ειμαστε λίγο πιο επίμονοι στην αναζήτησή μας και να μην πέφτουμε σαν τα κορόιδα στην παγίδα. Ασε που αυτά τα καθισματα του carseat.se έχουν τιμές φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος δείτε και αυτο το ποστ όπου παρουσιάζονται (παντοτε σύμφωνα με το συγκεκριμένο σάιτ) τα 4 χειροτερα καθίσματα και τα 10 καλύτερα και στις 3 κατηγορίες, ήτοι:

Group 0+

Group 1

Group 2/3

 

http://www.which.co.uk/about-which/press/press-releases/product-press-releases/which-magazine/2007/06/child-car-seats-warning/

Link to comment
Share on other sites

Τέλος δείτε και αυτο το ποστ όπου παρουσιάζονται (παντοτε σύμφωνα με το συγκεκριμένο σάιτ) τα 4 χειροτερα καθίσματα και τα 10 καλύτερα και στις 3 κατηγορίες, ήτοι:

Group 0+

Group 1

Group 2/3

 

http://www.which.co.uk/about-which/press/press-releases/product-press-releases/which-magazine/2007/06/child-car-seats-warning/

 

Κανένα ανάποδο, ούτε στα κακά ούτε στα καλά.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ας μην τα θέλουμε και ολα τζάμπα. Εξ΄ άλλου σε τι σκέψεις θα μπορούσε να σε βάλει; Αν ήθελαν να ευνοήσουν καποια μάρκα συγκεκριμενη δεν θα ηθελαν τα λεφτά μας, θα το εκαναν χαλαρα. Ετσι κι αλλιώς, ρίξτε και μια ματιά στο διεθνως αναγνωρισμένο ADAC.DE οπου περιέχεται βαθμολόγηση μεγάλου αριθμού παιδικών καθισμάτων των 4 τελευταίων ετών:

http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx

 

Για κοιτάξτε τη βαθμολόγηση που δίνει στα καθίσματα που προτείνει το carseat.se

Φυσικά και δεν κατηγορώ τους σκανδιναβούς, αντίθετα τους ζηλεύω για την ποιότητα ζωής τους, ούτε και αμφισβητώ κάποια στοιχεία όπως τον αριθμό των ατυχημάτων στην Σκανδιναβία σε σχέση με την υπολοιπη Ευρώπη. Απλώς λέω οτι πρέπει να ειμαστε λίγο πιο επίμονοι στην αναζήτησή μας και να μην πέφτουμε σαν τα κορόιδα στην παγίδα. Ασε που αυτά τα καθισματα του carseat.se έχουν τιμές φωτιά.

 

Τα γερμανικά μου είναι φτωχά, που βλέπεις στην λίστα τα καθίσματα του carseat ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Τα γερμανικά μου είναι φτωχά, που βλέπεις στην λίστα τα καθίσματα του carseat ?

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Google chrome το οποιο σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις μεταφραση απο γερμανικα σε οποια αλλη γλώσσα θέλεις, αλλά αυτο δεν έχει σχέση

κάνεις ένα search μέσα στην ιστοσελίδα της adac το καθισματα ενα προς ενα που έχει το carseat.se και σου τα βρισκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ΄'οτι ξέρω το ADAC τα δοκιμάζει όλα προς τα μπρος είτε είναι forward είτε είναι rear facing. Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι πέφτει έτσι η βαθμολογία, αφου το κάθισμα χρησιμοποιείται λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Απ΄'οτι ξέρω το ADAC τα δοκιμάζει όλα προς τα μπρος είτε είναι forward είτε είναι rear facing. Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι πέφτει έτσι η βαθμολογία, αφου το κάθισμα χρησιμοποιείται λάθος...

 

πως το ξέρεις αυτό;

Εγώ καθισα και διαβασα όλο τη μεθοδολογία των δοκιμών και δεν αναφέρει πουθενά κατι τετοιο

Μαλλον υποθετεις

Link to comment
Share on other sites

Τέλος δείτε και αυτο το ποστ όπου παρουσιάζονται (παντοτε σύμφωνα με το συγκεκριμένο σάιτ) τα 4 χειροτερα καθίσματα και τα 10 καλύτερα και στις 3 κατηγορίες, ήτοι:

Group 0+

Group 1

Group 2/3

 

http://www.which.co.uk/about-which/press/press-releases/product-press-releases/which-magazine/2007/06/child-car-seats-warning/

 

συγνωμη το αρθρο που εβαλες ειναι του 2007 κ εχουμε 2011

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Google chrome το οποιο σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις μεταφραση απο γερμανικα σε οποια αλλη γλώσσα θέλεις, αλλά αυτο δεν έχει σχέση

κάνεις ένα search μέσα στην ιστοσελίδα της adac το καθισματα ενα προς ενα που έχει το carseat.se και σου τα βρισκει

 

πως το ξέρεις αυτό;

Εγώ καθισα και διαβασα όλο τη μεθοδολογία των δοκιμών και δεν αναφέρει πουθενά κατι τετοιο

Μαλλον υποθετεις

 

Χωρίς καμμία παρεξήγηση, ποιά είναι η αποψή σου ? Τίθεσαι υπέρ ή κατά των ανάποδων παιδικών καθισμάτων ? Άσχετα με το αν και πόσο ακριβά είναι & το από που τα αγοράζει κανείς.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

πως το ξέρεις αυτό;

Εγώ καθισα και διαβασα όλο τη μεθοδολογία των δοκιμών και δεν αναφέρει πουθενά κατι τετοιο

Μαλλον υποθετεις

Δεν υποθέτω αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τεκμηριώσω αυτό που λέω. Το είχα διαβάσει όταν κι εγώ έψαχνα τα crash tests αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πού το διάβασα για να το παραθέσω.

Πάντως υπάρχουν και άλλοι φορείς που κάνουν crash tests.

Link to comment
Share on other sites

RinMar: Δεν θα ηταν κακή ιδέα να αναφέρεις εδω τις web adresses των φορεων τους οποιους αναφερεις για να δουμε και καποιες αλλες συγκρισεις.

 

chatzico: Η αποψή μου διαμορφώνεται αυτή τη στιγμή.Δεν ειμαι ούτε κατά αλλά ούτε και υπέρ των καθισματων που κοιτάν πισω, με κλειστά τα μάτια οπως κανουν μερικοι εδώ μέσα.

Η πείρα μου με εχει μάθει οτι πρέπει πάντα να ψάχνεις πίσω απο το θόρυβο που κάνει ένα προιόν είτε αυτός ειναι θετικός είτε αρνητικός

Ακόμα ψάχνω.

Θα προσπαθήσω να βρω κι αλλους φορείς που κάνουν crash test σε παιδικά καθίσματα και να τους δημοσιοποιήσω εδω πέρα για να κοιτάξει όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο τα μειονεκτηματα των καθισματων που κοιτάζουν πίσω - εκτός της τιμής τους - είναι οτι ειναι πολύ βαριά, τοποθετούνται δύσκολα και βγαίνουν και δύσκολα.

Θα ήθελα να μας πουν κάποιοι που έχουν αγοράσει τέτοια καθισματα τις εμπειρίες τους, ειδικά αυτοί που έχουν 3θυρα αυτοκίνητα αφου απο οτι καταλαβαίνω το κάθισμα αυτο δένεται στη θέση του συνοδηγού (ή του οδηγού) και για να βγάλεις το παιδί κάθε φορά πρέπει να λύνεις το κάθισμα απο τη θέση

Link to comment
Share on other sites

luckos, τα ανάποδα καθίσματα αυτοκινητου το μόνο που δεν έχουν κάνει είναι ¨"θόρυβο" και ούτε νομίζω ότι υπάρχόυν γονείς που θα αγόραζαν κάθισμα αυτοκινήτου για το παιδί τους μόνο και μόνο απο τον ντόρο που έχει γίνει και χωρίς να το ψάξουν πόσο μάλιστα όπως λες και λόγο της τιμής του. Πίστεψε με Ελλάδα και Κύπρο όταν τους ζητάς ανάποδο κάθισμα αυτοκινητου έως 4 ετών σε κοιτάνε σαν εξωγήινο!:rolleyes:

Οσο για τις απορίες σου, (3θυρο αυτοκίνητο δεν έχουμε) αλλά Ναι είναι βαριά, Ναι είναι μια διαδικασία να τα βάλεις. Δεν υπάρχει περίπτωση κατά την γνώμη μου να πέρνεις το καρεκλάκι απο το ένα αυτοκίνητο( μαζί με τους υμάντες που τα δένεις όπως λες) στο άλλο για αυτό και εμείς πήραμε έχτρα υμάντες και τους έχουμε στο άλλο αυτοκίνητο και έτσι κάνουμε την αλλαγη.Μιλάω πάντα για αυτοκίνητο χωρίς isofix. Δεν ξέρω πως γίνεται με αυτοκίνητα με isofix.Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

σε τριθυρο αυτοκινητο καλο θα ειναι να μπει πισω απο την θεση του οδηγου ετσι να ειναι ελευθερη η θεση του συνοδηγου να παει μπροστα πισω .

αν θελετε αλλαγη απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο παρτε επιπλεον ιμαντες και ειναι πολυ ευκολο .

αυτο που προερχει ειναι η ασφαλεια του παιδιου μας και οχι τοσο η "ευκολια"μας .

εγω εχω το μπριταξ χαι γουει και δεν ειναι πολυ βαρυ και ειναι σχετικα μικρο και βολικο και πιο φτηνο απο τα μπι σειφ .το πηρα απο σαιτ του εξωτερικου πριν απο πολλουσ μηνεσ και το λατρευουμε ολοι μας .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...