Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΤΤΙΚΟ Vs ΕΛΕΝΑ


maira77

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!

 

Είμαι στην 21η βδομάδα και θα γεννήσω στο ΑΤΤΙΚΟ με γιατρό τον κ. Γράψα.

Μπορεί να μου πει κάποια τι αμοιβή παίρνει? Έίναι τα ίδια για καισαρική και για φ.τ?

Επίσης, το είχατε συζητήσει από πρίν στο ιατρείο του το θέμα της αμοιβής? Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να θείξεις ένα τέτοιο θέμα? Είναι η πρώτη εγκυμοσύνη και όλο αυτό το ζήτημα με τις αμοιβές με κάνει να νίώθω πολύ περίεργα....

Ευχαριστώ!

cmavrani

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σχετικά με τις αμοιβές στα δημόσια νοσοκομεία: είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός σου θα σου ζητήσει "αμοιβή"; Σε ρωτάω γιατί κανονικά δεν πρέπει να ζητήσει εννοείται. Η κοπέλα που στον σύστησε της είχε ζητήσει αμοιβή; Ξέρεις μερικές φορές πάμε γυρεύοντας. Εμάς ο δικός μας δεν μας ζήτησε πάντως (και γεννάμε σε λίγες μέρες). Νομίζω ότι αυτός που θέλει να ζητήσει τα ζητάει και χωρίς ερώτηση ( τουλάχιστον στις φίλες στο Έλενα που τους ζήτησαν οι γιατροί τους λεφτά, τους τα ζήτησαν χωρίς να ρωτήσουν οι ίδιες).

Link to comment
Share on other sites

Thanks zuzunaki για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ ιδεολογικά είμαι κατά φακελάκι. Δεν είναι μόνο το οικονομικό, που εννοείται ότι παίζει και αυτό ρόλο, απλά είναι και ενάντια στις αρχές μου το φακελάκι.Ειδικά όταν ένας άνθρωπος δε στο ζητάει δε βρίσκω το λόγο να τον βάζεις σε αυτή τη διαδικασία. Προτιμώ με τα ίδια λεφτά να πάω να του πάρω ένα δώρο, χίλιες φορές!

Η κοπέλα που μου το σύστησε μου είπε πως δεν της ζήτησε τιποτα, αυτή όμως του έδωσε ένα συμβολικό ποσό, δε μου είπε τόσο, και αυτός τελικά μετά από πίεση το πήρε....σα δώρο δηλαδή.

Απλά, επειδή έχω έρθει πρίν λίγο καιρό από το εξωτερικό δε θέλω να φέρομαι εντελώς διαφορετικά από όλο τον άλλο κόσμο...δηλαδή αν και είμαι ενάντια σε όλο αυτό, σκέφτομαι να υποχωρήσω και να δώσω και έγώ φακελάκι. Κυρίως επειδή όπως λέει και ο σύντροφος μου για το δεύτερο θα ξαναπάμε στον ίδιο γιατρό και δε θέλω να αλλάξει στάση απέναντί μας....εσείς τι λέτε?

Εξακολουθεί να με ενδιαφέρει το θέμα της αμοιβής του, οπότε αν κάποια μπορεί να μου πει θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ,

cmavrani

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα τον Γράψα γιατρό,τον ρώτησα στην 37η εβδομάδα πόσο αμοιβή παίρνει και μου είπε 1500!Με το καλό το μωρό σου!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Thanks zuzunaki για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ ιδεολογικά είμαι κατά φακελάκι. Δεν είναι μόνο το οικονομικό, που εννοείται ότι παίζει και αυτό ρόλο, απλά είναι και ενάντια στις αρχές μου το φακελάκι.Ειδικά όταν ένας άνθρωπος δε στο ζητάει δε βρίσκω το λόγο να τον βάζεις σε αυτή τη διαδικασία. Προτιμώ με τα ίδια λεφτά να πάω να του πάρω ένα δώρο, χίλιες φορές!

Η κοπέλα που μου το σύστησε μου είπε πως δεν της ζήτησε τιποτα, αυτή όμως του έδωσε ένα συμβολικό ποσό, δε μου είπε τόσο, και αυτός τελικά μετά από πίεση το πήρε....σα δώρο δηλαδή.

Απλά, επειδή έχω έρθει πρίν λίγο καιρό από το εξωτερικό δε θέλω να φέρομαι εντελώς διαφορετικά από όλο τον άλλο κόσμο...δηλαδή αν και είμαι ενάντια σε όλο αυτό, σκέφτομαι να υποχωρήσω και να δώσω και έγώ φακελάκι. Κυρίως επειδή όπως λέει και ο σύντροφος μου για το δεύτερο θα ξαναπάμε στον ίδιο γιατρό και δε θέλω να αλλάξει στάση απέναντί μας....εσείς τι λέτε?

Εξακολουθεί να με ενδιαφέρει το θέμα της αμοιβής του, οπότε αν κάποια μπορεί να μου πει θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ,

Eμένα μου πήρε 2000 και 300 για την αναισθησιολόγο, αλλά γέννησα δίδυμα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Πάντως 3 φίλες μου που γέννησαν με αυτόν και στις 3 διαφορετικά χρήματα πήρε.

Σαν γιατρός είναι πάρα πολύ καλός και στον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αν ξαναγεννούσα σε αυτόν και στο Αττικό θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι!

 

Καθως μπήκα στο τριτο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου, αρχιζω και σκεφτομαι πιο πολυ και το θεμα του τοκετου...μπορει καποια να πει την εμπειρια της απο τη μερα της γεννας στο ΑΤΤΙΚΟ?

Δηλ. πώς είναι οι χώροι? Μέχρι ποιου σημείου μπορεί να είναι ο σύντροφός μου μαζι? Είμαστε μόνοι ή είναι στο ίδιο δωμάτιο και άλλες κοπέλες στην ίδια φάση? Έπειτα, τι δυνατότητες παρέχονται...δηλ. ας πούμε έπιτρέπεται να περπατάω πάνω-κάτω αν νιώθω ότι μου κάνει καλό? Γενικά υποστηρίζουν εναλλακτικούς τροπους γέννας όπου μπορείς πχ να γεννήσεις ενώ είσαι στα τεσσερα ή κάθεσαι σε βαθύ κάθισμα υποβασταζόμενη από το σύντροφό σου ή πρέπει να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη στην κλασσική στάση με λυγισμένα γόνατα και ανοιχτά πόδια?

Ο χώρος τι χρώματα έχει, είναι ζεστός? Επιτρέπεται η μουσική? Επιτρέπεται να φας ή να πιείς κάτι όλες αυτές τις ώρες?

Ο χώρος που γίνεται ο φυσιολογικός τοκετός είναι το χειρουργείο ή κάποιος άλλος?

Επίσης...αφου γεννήσω, θα μου δώσουν αμέσως το μωράκι και θα το βάλουν στο στήθος μου, θα με βοηθήσουν να θηλάσω το πρώτο 2ωρο όπως συνιστάται?

Για άλλη μια φορά πολλές οι ερωτήσεις...απλά δεν έχω καμιά ιδέα για το πώς είναι τα πράγματα...

Θα ήμουν πολύ χαρούμενη αν μπορεί κάποια να περιγράψει την εμπειρία της. Μήπως ξέρετε, αν είναι δυνατό να πάω να επισκεφθώ και τους χώρους εκεί?

 

Ευχαριστώ!

cmavrani

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!

 

Καθως μπήκα στο τριτο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου, αρχιζω και σκεφτομαι πιο πολυ και το θεμα του τοκετου...μπορει καποια να πει την εμπειρια της απο τη μερα της γεννας στο ΑΤΤΙΚΟ?

Με το καλό το μωράκι σου!!Εγώ γέννησα στο Αττικό τον Φεβρουάριο 2011!

 

Δηλ. πώς είναι οι χώροι?

Τους χώρους μπορείς να τους δεις εδώ http://www.attikonhospital.gr/main.php?id=2

 

Μέχρι ποιου σημείου μπορεί να είναι ο σύντροφός μου μαζι?

Ο άντρας μου ήταν μαζί μου στο δωμάτιο όπου θα έμενα και μέχρι να με πάρουν στο χειρουργείο,στο χειρουργείο με πήραν όταν είχα φτάσει διαστολή 4!

Είμαστε μόνοι ή είναι στο ίδιο δωμάτιο και άλλες κοπέλες στην ίδια φάση?

Εγώ προσωπικά ήμουν με άλλες 3 κοπέλες από τις οποίες οι 2 είχαν γεννήσει και η μία νοσηλευόταν λόγω πρόωρων συσπάσεων!Στο χειρουργείο ήμουν μόνη,μπορεί να έτυχε...

Έπειτα, τι δυνατότητες παρέχονται...δηλ. ας πούμε έπιτρέπεται να περπατάω πάνω-κάτω αν νιώθω ότι μου κάνει καλό? Γενικά υποστηρίζουν εναλλακτικούς τροπους γέννας όπου μπορείς πχ να γεννήσεις ενώ είσαι στα τεσσερα ή κάθεσαι σε βαθύ κάθισμα υποβασταζόμενη από το σύντροφό σου ή πρέπει να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη στην κλασσική στάση με λυγισμένα γόνατα και ανοιχτά πόδια?

Ο χώρος τι χρώματα έχει, είναι ζεστός? Επιτρέπεται η μουσική? Επιτρέπεται να φας ή να πιείς κάτι όλες αυτές τις ώρες?

Επειδή μου είχαν σπάσει τα νερά,μου απαγόρεψαν να περπατάω αλλά εγώ δεν τις άκουσα και πήγαινα πέρα δώθε στο δωμάτιο!Μια άλλη κοπέλα που γέννησε εκεί είπε ότι ίσα ίσα την ενθάρρυναν να περπατάει,άρα εξαρτάται από το ποια μαία θα πετύχεις!Όταν με πήγαν στο χειρουργείο,ήμουν ξαπλωμένη και είχα ελεύθερο στις κινήσεις μου μόνο όταν ήταν να σπρώξω μου σήκωσαν τα πόδια.Για μουσική θα ρωτήσεις τον γιατρό σου!Για φαγητό δεν νομίζω να επιτρέπεται μετά το κλίσμα τουλάχιστον,νερό σου δίνουν ελάχιστο με τη σύριγγα!

Ο χώρος που γίνεται ο φυσιολογικός τοκετός είναι το χειρουργείο ή κάποιος άλλος?

Χειρουργείο.

Επίσης...αφου γεννήσω, θα μου δώσουν αμέσως το μωράκι και θα το βάλουν στο στήθος μου, θα με βοηθήσουν να θηλάσω το πρώτο 2ωρο όπως συνιστάται?

Εγώ το ζήτησα και μου το έβαλαν αμέσως πάνω μου,μετά το πήραν για να το εξετάσουν και όταν με πήγαν στην ανάνηψη,μου το έφεραν να θηλάσω μέσα στην πρώτη ώρα από τη γέννηση και προθυμοποιήθηκαν να βοηθήσουν αν και δεν χρειάστηκε!Ο μικρός άρπαξε αμέσως τη θηλή και ξεκίνησε να θηλάζει.

Θα ήμουν πολύ χαρούμενη αν μπορεί κάποια να περιγράψει την εμπειρία της. Μήπως ξέρετε, αν είναι δυνατό να πάω να επισκεφθώ και τους χώρους εκεί?

Εγώ πήγα εκεί πριν διαλέξω μαιευτήριο για να δω τους χώρους!Επίσης έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο 3 τρίμηνο και ξαναείδα τους χώρους!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!

Πολυ γρήγορη και κατατοπιστική η απάντησή σου!

Κι εγώ ήθελα να κάνω τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο ΑΤΤΙΚΟ, αλλά όταν πήρα πριν από κανένα μήνα τηλέφωνο μου είπαν πως λόγω έλλειψης προσωπικού θα τελείωναν αυτά που είχνα ξεκινήσει και δεν ήξεραν αν θα κάνουν άλλα μέσα στο 2011....εγώ έχω τελική ημερομηνία 05.03.12, θα ξαναπάρω τηλέφωνο μέσα Δεκέμβρη όπως μου είπαν και ελπίζω να έχουν κανονίσει νέο γκρούπ κι έτσι να κάνω και τα μαθήματα και να δω και τους χώρους...

Θα συζητήσω με το γιατρό μου τί γίνεται με μουσική κτλ, αλλά όλα τα άλλα μου ακούγονται πολύ καλά!

cmavrani

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήθελα να κάνω τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο ΑΤΤΙΚΟ, αλλά όταν πήρα πριν από κανένα μήνα τηλέφωνο μου είπαν πως λόγω έλλειψης προσωπικού θα τελείωναν αυτά που είχνα ξεκινήσει και δεν ήξεραν αν θα κάνουν άλλα μέσα στο 2011....εγώ έχω τελική ημερομηνία 05.03.12, θα ξαναπάρω τηλέφωνο μέσα Δεκέμβρη όπως μου είπαν και ελπίζω να έχουν κανονίσει νέο γκρούπ κι έτσι να κάνω και τα μαθήματα και να δω και τους χώρους...

QUOTE]

 

Κοριτσια σορυ για την καταχρηση του τοπικ,αλλα επειδη διαβασα για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου στο Αττικο,απανταω εδω στη cmavrani.

Απλα για να ξερεις,σημερα τους πηρα τηλ και αφησα τα στοιχεια μου. Μου ειπαν λοιπον οτι μαλλον θα ξεκινησουν την Πεμπτη τα μαθηματα,αλλα περιμενω επιβεβαιωση για την ωρα.

Στο λεω για να μην περιμενεις μεχρι τα μεσα του Δεκεμβρη για να τους παρεις.

Ελπιζω να δεις το συντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας και από μένα. Γέννησα στο Αττικό στις 11 Ιουνίου 2016 χωρις προσωπικο γιατρό, με τον γιατρό της εφημερίας. Για το λόγο ότι δεν θα γεννούσα με προσωπικό γιατρό, ασχολήθηκα με το να διαλέξω νοσοκομείο .

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, είχα σαν "σπορ" να παρακολουθώ τα σεμινάρια που γίνονται από διαφορους φορείς για την προετοιμασία του τοκετού, και με τη λογική του όσα περισσότερα ακούς, τόσα περισσότερα μαθαίνεις, παρακολούθησα αρκετά, μεταξύ των οποίων ήταν και το σεμινάριο "Ψυχοπροφυλακτικής" στο Έλενα και το σεμινάριο "Ανώδυνου Τοκετού" στο Αττικό. 'Εμεινα ευχαριστημένη από όλα, αλλά το πιο οργανωμένο και ολοκληρωμένο είναι αυτό στο Έλενα...το συνιστώ!

Μέσα από τα σεμινάρια αυτά, εκτός του ότι ενημερώνεσαι για το τι συμβαίνει στο σώμα σου, σου δίνεται η ευκαιρία να καταλάβεις τη βιομηχανία γύρω από τη γέννα, το πόσο απαραίτητη είναι η αγωγή που συνήθως χορηγείται (ωκυτοκίνη, επισκληρίδιος) και καποια άλλα στανταρντς που εχουν καθιερωθεί νοσοκομειακά στην Ελλάδα (σταση τοκετού, καθήλωση επίτοκου στην ύπτια θέση, περινεοτομή, πρώιμη απολίνωση ομφάλιου λώρου, πρωτη επαφή με το μωρό κλπ)... με λιγα λογια ποια είναι τα δικαιώματα στη γέννα.

Έτσι λοιπόν, είχα αποφασίσει αρχικά ότι θα γεννούσα στο Αττικό. Ήταν κοντά στο σπίτι μου, ήταν Πανεπιστημιακό, mother-friendly / baby-friendly, ήταν σχετικά καινούριο και το μαιευτικό τμήμα είχε καλες κριτικές στο ιντερνετ.

Παρακολουθώντας όμως τα μαθήματα στο Έλενα και γνωρίζοντας την πληθωρική μαία (Ματούλα) που ήταν τόσο ενθουσιώδης.... πειστηκα οτι αξίζει να γεννήσω στο Έλενα....τοσα χρονια ιστορίας, πολύ οργανωμένο, πήρε και ο άντρας μου τη βεβαίωση που μπορει να παρευρεθεί την ώρα του τοκετού στο πλαι μου...συν του ότι ρωτώντας δικαιούμουν 2κλινο δωμάτιο με την ασφάλιση μου...πολύ ωραία.... έχω ανοίξει καρτέλα στο Αττικό, θα ανοίξω και στο Έλενα!

Πετυχαίνω το πρώτο μου ραντεβού το Έλενα σε εφημερία...ο κακός χαμός! πολύς κόσμος. Ραντεβού είχα στις 9, μου είχαν πει να πάω μια ώρα νωρίτερα για τα γραφειοκρατικά...έφυγα μετά τη 1... Επίσης, στο ραντεβού με το γιατρό, αποφάσισα να μιλήσω για όλα αυτα τα ωραία πράγματα που είχα ακούσει στα σεμινάρια Ψυχοπροφυλακτικής.... κατά πόσο δλδ εφαρμόζονται και αν εγώ τα ζητήσω, πόσο εφικτό είναι να πραγματοποιηθούν... Το ύφος που με αντιμετώπισε τόσο ο γιατρός, όσο και η μαία που ήταν δίπλα του, είναι απερίγραπτο... απαξιωτικό. Με έκαναν να νιώσω ότι ήμουν από άλλο σύμπαν. Με ρώτησαν άλλωστε....: ποιος σου τα είπε όλα αυτά?? (οτι γίνονται)...

Κάτι άλλο αρνητικό για το Έλενα που μπορεί να ενδιαφέρει, είναι ότι τελευταια φορά που ανακαινίστηκε ήταν πριν από πολλές δεκαετίες, καθώς επίσης ότι ξενοδοχειακά δεν είναι τόσο "πιασάρικο"..

Αυτή λοιπόν ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που πήγα στο Έλενα.

Το πρόβλημα με το Αττικό τώρα ήταν ότι (από τα λεγόμενα των μαιών στο σεμιναριο) η παρουσία του συζύγου δεν εξασφαλίζεται. Εξαρτάται. Αν δείξετε ότι το θέλετε, ειπαν στους άντρες, θα μπείτε.

Φτάνει, λοιπόν η ώρα να γεννήσω. Το Αττικό είναι σε γενική εφημερία. Παρόλα αυτά, ημέρα Σάββατο μεσημεροαπόγευμα, στο μαιευτικό ήμουν μόνη.

Κατά την εισαγωγή δεν επέτρεψαν στο σύζυγό μου να είναι μαζί μου στις ωδίνες, ενώ μέσα στην αίθουσα μπαινοβγαινε κόσμος. Το ίδιο συνέβη και πάνω στο μαιευτικό...στο μποξάκι... και ενώ επέμεινα, σχεδόν παρακάλεσα τις μαίες και τον ειδικευομενο που παρίστανται να έρθει μέσα ο άντρας μου, μου έλεγαν ότι Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ τo ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ...χωρίς να παίξει καποιο ρόλο το οτι εχουμε παρκολουθήσει σεμινάρια, ή το οτι είμαστε προετοιμασμένοι γι αυτό, ή το οτι ειναι υποστηρικτικός και με βοηθάει, τίποτα! έτσι ζήτησα τον επιμελητή (και τον πρωτο και τον δευτερο -πετυχα αλλαγή βάρδιας). Μου το αρνήθηκαν και οι δυο. Ο πρώτος μάλιστα ήταν ερειστικός. Τελικά άφησαν τον άντρα μου οι μαίες να μείνει μέσα για 10 λεπτά......

Ένα δευτερο "φάουλ", για ένα υποτίθεται mother friendly και baby friendly νοσοκομειο ειναι η απολίνωση. Το είχα συζητήσει με τις μαίες κατα τη διαρκεια της εξέλιξης του τοκετού μου για το αν θα μπορούσε να κοπει ο ομφάλιος λώρος λίγο αργότερα, όταν θα σταματήσει να σφίζει... το είχαμε συμφωνήσει θαρρω...Τελικά έγινε 2-3 λεπτά μετά τη γέννα. Κρίμα γιατί "έκαψα" και τη δωρεά ΟΠΑ (ομφαλοπλακουντιακού αίματος). Το χοντρό σε αυτο το σημείο ειναι οτι ο γιατρός-επιμελητής που με ξεγέννησε, όταν υπενθύμισα στις μαίες (δυστυχώς καθυστερημένα) να μην τον κόψουν αμέσως, μου λεει: "Δεν θα μας πεις εσυ τι θα κάνουμε"!!!!!!

Το 3ο "φάουλ" είναι τα ράμματα, καθότι η μαια δεν με έραψε πολύ καλά και ανοιξαν καποια ραμματα της τομής αργότερα.....

Σημαντικό είναι ότι κατά την 4ήμερη διάρκεια παραμονής μας στο Νοσοκομείο μετέπειτα μάθαμε ότι ΟΛΟΙ οι σύζυγοι είχαν παρευρεθεί μέσα στη γέννα!!! ΟΛΟΙ!! ακόμα το ίδιο πρωι, ο ίδιος γιατρός που με ξεγεννησε ...!! ηταν μεγάλη απογοήτευση να το μάθω αυτό....

Και ποιά η διαφορά του δικού μου άντρα με εκείνον?? ..προφανώς το ΦΑΚΕΛΑΚΙ και όχι η Πολιτική του Νοσοκομείου που Απαγορέυει.

Η αλήθεια είναι ότι η απόφασή μου να μην έχω γιατρό, δεν ξεκίνησε τόσο από το γεγονός οτι έχω οικονομικό πρόβλημα, όσο από το γεγονός ότι πιστευω οτι την περισσότερη δουλεια σε μια γέννα την κάνει η μαία, οτι ειχα φυσιολογική εγκυμοσύνη και θα είχα μια φυσιολογική γέννα και ότι όλοι οι γιατροί μπορεί να είναι και καλοί και κακοί και σε μια φυσιολογική γεννα δεν χρειαζεται να υπαρχει διπλα σου ο σουπερ γιατρός. Τελικά δεν ειναι τοσο απλά τα πραγματα....

Να αναφέρω οτι στην περιπτωση που καποια διαλέξει προσωπικό γιατρό στο Αττικό-Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο, τα φακελάκια κυμαίνονται στα 1500 ευρώ συν 250 ο αναισθησιολόγος, συν 60 η επίσκεψη κάθε φορά στο ιδιωτικό του ιατρείο....

Αν δεν ειχα προσδοκίες από τη γεννα μου, ισως να μην με ενοιαζαν ολα αυτα, γιατί πραγματικά είχα μια φυσιολογική γεννα αν και με μια μικρή παρέμβαση στο τελος (εμβρυουλκό), που στο τέλος όλα πήγαν καλά.

Αλλά είχα προετοιμαστεί, είχα τα θέλω μου και με νοιαζει που ειχα τετοια αντιμετώπιση. Περίμενα, εστω και από τις μαίες περισσότερη υποστήριξη, για τις οποίες λυπάμαι, γιατι καταλαβα οτι σιωπουν υπό το φοβο(?) των γιατρών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 3ο "φάουλ" είναι τα ράμματα, καθότι η μαια δεν με έραψε πολύ καλά και ανοιξαν καποια ραμματα της τομής αργότερα.....

Από όοοοολα όσα αναφέρεις, αυτό μου φαίνεται τραγικό. Καταρχάς γιατι σε έραψε η μαία, αυτό δεν είναι κατεξοχήν αρμοδιότητα του γιατρού?? Αν δεν κάνει και τα ράμματα, τι κάνει τελικά αυτός ο γιατρός σε μια φυσιολογική γέννα??

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι λίγο-πολύ αναμενόμενα. Ενδεχομένως να μην αφήσαν τον άντρα σου να μπει όχι λόγω φακελακίου αλλά λόγω ξερολίασης που διαγνώσανε σε σένα :rolleyes:. Δεν το λέω κατακριτικά, αλλά είναι γεγονός ότι στους γιατρούς δεν αρέσει να τους υποδείξουν ακριβώς τι και πώς θα κάνουν-όπως δεν αρέσει σε κανέναν να του υποδεικνύουν πώς θα κάνουν την δουλειά τους. Στο είπε και ο επιμελητής άλλωστε μες στα μούτρα.

 

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν ξέρω μπαίνω και στη θέση των γιατρών λίγο... όταν ο άλλος τους λεει πώς θα κάνουν τη δουλειά τους..προφανώς ειχες φτιαξει μια κατάσταση στο κεφάλι σου που δεν ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα..και αν είναι να μιλάμε για φακελάκια, γιατί να μην πάμε σε ιδιωτικό..

και αυτές οι μαίες..έχω τύχει σε σχετικό σεμινάριο .. τόσο εριστικές ορισμένες, τόσο κατάφωρα ανταγωνιστικές με τους γιατρούς..και μια κοπέλα με τις δικές σου απόψεις να τύχει , έδεσε το γλυκό και νά τα τα προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσαι το μωρακι σου.

 

Για να καταλαβω εσυ μετα απο σεμιναρια που διενεργηθηκαν απο μαιες πηγες διαβασμενη και υποδεικνυες στον γιατρο τι θα κανει. Τα ειχες συζητησει με γιατρο ολα αυτα η το θεωρησες περιττο; Γιατι στο Ελενα απ'οτι καταλαβα στο αποκλεισανε ενω στο Αττικο απλα σκεφτηκαν "καλα ελα εσυ και βλεπουμε" και φυσικα κανανε αυτα που κανουν παντα σε ολες τις εγκυμονουσες. Ο αντρας σου ειχε παρακολουθησει τα σεμιναρια αυτα? Στο Ελενα ειναι απαραιτητη προυποθεση για να παρισταται στον τοκετο.

 

Ερχομαι και λιγο στη θεση του γιατρου. Σπουδασα 10 χρονια, δουλευω σε κρατικο νοσοκομειο κι εχω δει και χειριστει ενα σκασμο περιπτωσεις κι ερχεται μια κοπελα και μου λεει λοιπον γιατρε ετσι κι ετσι θα τον χειριστεις τον τοκετο. Το διαβασα στο internet, στο parents μου το ειπανε και οι μαιες τι αλλο θες? Μαλλον την ιδια απαντηση θα επαιρνες.

 

Και υπαρχουν και γιατροι που δεν παιρνουν φακελακι. Αξιζει τον κοπο να τους γνωρισεις για να εχεις κι εναν γιατρο να σε παρακολουθει και ως γυναικολογος οχι μονο ως μαιευτηρας.

Link to comment
Share on other sites

θα περάσουν τα χρόνια και θα καταλάβεις κάποια στιγμή πόσο ανούσιες έιναι όλες αυτές οι συζητήσεις..ξεκίνησε ένα υπέροχο ταξίδι με χαρές και ευθύνες ..να το χαρείς χωρίς τέτοιες αρνητικές σκέψεις..στο λέω έχοντας δύο κόρες 10 και 4 χρονών..καμία σημασία δεν έχουν όλα αυτά τα διαδικαστικά πραγματικά..δεν σε σφάξανε κιόλας απ' ό,τι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ζητάμε και να πιέζουμε και πολύ καλά έκανες. Απλά για να αλλάξουν οι νοοτροπίες και οι πρακτικές χρειάζεται περισσότεροι άνθρωποι να ζητούν και να πιέζουν, αλλά και χρόνος. Αυτά για τα οποία πιέζουμε τώρα ευελπιστώ να θεωρούνται κεκτημένα όταν θα γεννηθούν τα εγγόνια μου.

 

Ο σεβασμός στη γέννα είναι πολύ σπουδαία υπόθεση

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 4,5 μήνες γέννησα το δεύτερο παιδί μου στο Αττικό. Ο γιατρός μου με παρακολουθούσε στο ιδιωτικό του ιατρείο γιατί το ζήτησα εγώ. Γέννησα με καισαρική με τον δικό μου γιατρό στο νοσοκομείο, ο άντρας μου ήταν μέσα στο χειρουργείο όταν έκανα την επισκληρίδιο και βγήκε 1 λεπτό πριν με ανοίξουν. Το μωρό μου το έφεραν δίπλα στο κεφάλι μου μόλις ολοκληρώθηκαν οι εξετάσεις της και το κρατούσε η μαία στα χέρια της έτσι ώστε να είμαστε προσωπο με πρόσωπο μέχρι να με ράψουν(πάνω από μισή ώρα δηλαδή). Στην ανάνηψη ήμασταν αγκαλιά, δεν χωρίσαμε ούτε δευτερόλεπτο και αρχίσαμε προσπάθειες για θηλασμό αμέσως. Ο γιατρός μου, αν και "επιλεγμένος" και ήρθε έκτακτα απόγευμα μόνο για'μένα στο νοσοκομείο, δεν μου ζήτησε καθόλου χρήματα, ούτε για αναισθησιολόγους ούτε τίποτα. Ο άντρας μου του έδωσε κάποια λίγα χρήματα για τον ίδιο και κάποια για να μοιράσει σε αναισθησιολόγους/μαίες. Θα μπορούσαμε να μην τα έχουμε δώσει καν, η δουλειά τους είχε ήδη γίνει και με είχαν προσέξει όσο δεν παίρνει (πολύ περισσότερο από το χρυσοπληρωμένο "Μητέρα" πριν 6 χρόνια που γέννησα την πρώτη μου κόρη).

Το μόνο που θα άλλαζα σ'αυτόν τον τοκετό μου είναι ότι θα επέλεγα μονόκλινο με το όποιο κόστος, γιατί στο τετράκλινο έμπλεξα με κάτι ελληνάρες και μου βγάλανε τις πρώτες μέρες με το μωρό μου από τη μύτη. Αλλά γι'αυτό δεν φταίει το νοσοκομείο ούτε οι γιατροί ούτε οι μαίες.

Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ιστορία της κοπέλας, γιατί εγώ είμαι τόσο ευχαριστημένη και το έχω πρόσφατο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ζητάμε και να πιέζουμε και πολύ καλά έκανες. Απλά για να αλλάξουν οι νοοτροπίες και οι πρακτικές χρειάζεται περισσότεροι άνθρωποι να ζητούν και να πιέζουν, αλλά και χρόνος. Αυτά για τα οποία πιέζουμε τώρα ευελπιστώ να θεωρούνται κεκτημένα όταν θα γεννηθούν τα εγγόνια μου.

 

Ο σεβασμός στη γέννα είναι πολύ σπουδαία υπόθεση

 

 

 

Θα συμφωνήσω σε όλα και θα προσθέσω πως εκτός από σπουδαία υπόθεση, είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας να σεβαστούν τις επιθυμίες της για το πως θα γεννήσει. ΠΑΝΤΑ με προτεραιότητα την υγεία του μωρού και τη δικιά της.

 

Θα είναι κάτι που θα ξεχάσεις με τα χρόνια, όμως στην ευαίσθητη περίοδο της λοχείας σου είναι πολύ λογικό όλα αυτά να σε κάνουν να νιώθεις άσχημα.

 

Δεν λέω πως πρέπει να πηγαίνουν ΟΛΑ όπως τα έχουμε σκεφτεί, τα απρόοπτα υπάρχουν, όταν γίνεται κι όσο γίνεται όμως γιατί να μην ακολουθείται το πλάνο που θέλουμε?

 

Κάποια από αυτά που αναφέρεις τα έχω συζητήσει με το γιατρό μου, με έχει ακούσει προσεχτικά και μου χει πει πως όλα αυτά θα γίνουν, εκτός απροόπτου.

 

Το να μην κόψει -χωρίς λόγο- το περίνεο.

 

Το να αργήσει λιγάκι να κοπεί ο ομφάλιος. Γιατί να μην αργήσει λίγο? Αφού δεν έγινε αυτό, έχασες και την ευκαιρία της δωρεάς των βλαστοκυττάρων. Ήταν απλό και δικαίωμα σου. Γιατί να στραβώσει ο γιατρός? Εκτός και αν υπήρχε λόγος που δεν έγινε και δεν μας το λες (ή δεν στο είπανε)

 

ςΕπίσης, γιατί να μην παρευρεθεί ο σύζυγος? Αφού στους υπόλοιπους τοκετούς μάθανε πως παρευρέθηκαν κανονικά? Δεν είναι ότι υπάρχει πάγια πρακτική σε αυτό. Γιατί να μην έχεις κοντά σου τον άντρα σου? γιατί να μην ζήσει ο άντρας σου από κοντά τη γέννηση του παιδιού του εφόσον το ήθελε?

 

Να ενημερώνονται οι γυναίκες για το τι θέλουν από τον τοκετό τους, σε μια χώρα ειδικά που οι -χωρίς λόγο- καισαρικές θερίζουν. Δεν είναι ξερόλας μια γυναίκα που ενημερώνεται περί γέννας, θηλασμού και φροντίδας μωρού πριν γεννήσει, είναι ενήμερη. Το ότι πήγες με το γιατρό της εφημερίας ενός δημοσίου νοσοκομείου, δεν θα έπρεπε -κανονικά....- να σου στερεί το δικαίωμα να γεννήσεις όπως θέλεις.

 

Αλλλλλά..... δυστυχώς....

 

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, αλλά πραγματικά προσπάθησε να εστιάσεις στο σημαντικότερο, πως μαμά και μπεμπάκι είστε οκ και σε βάθος χρόνου αλλά και στην ουσία της ουσίας μόνο αυτό έχει σημασία.

 

Να σου ζήσει και να μην στεναχωριέσαι, πάει πέρασε κι έρχονται μόνο ωραίες μέρες!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

kelly μπορεις να μου στειλεις σε πμ τα στοιχεια του γιατρου σου? κ γενικα υπαρχει γιατρος στο αττικο που να μην παιρνει συγκεκριμενο ποσο κ να δινεις ο.τι θες? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ( ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΡΟΥΧΑ ΣΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ - 5 ΕΤΩΝ ) ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ. ΜΕΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ:

1. ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ - ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ...

2. ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ

3. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ( ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΡΟΥΧΑ ΣΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ - 5 ΕΤΩΝ ) ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ. ΜΕΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ:

1. ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ - ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ...

2. ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ

3. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ( ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΡΟΥΧΑ ΣΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ - 5 ΕΤΩΝ ) ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ. ΜΕΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ:

1. ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ - ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ...

2. ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ

3. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ

Αγαπητή, εγω παω στο Ελενα βρηκα μετα απο ψαξιμο τον κυριο Σούλο ειναι πολυ καλος ανθρωπος και γιατρος δεν εχει ζητησει φακελάκι απο μας και γενικα δεν ζητάει...

Θα κανω καισαρικη αλλα αυτο για την πλαστική δεν το ξερω....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Πριν 4,5 μήνες γέννησα το δεύτερο παιδί μου στο Αττικό. Ο γιατρός μου με παρακολουθούσε στο ιδιωτικό του ιατρείο γιατί το ζήτησα εγώ. Γέννησα με καισαρική με τον δικό μου γιατρό στο νοσοκομείο, ο άντρας μου ήταν μέσα στο χειρουργείο όταν έκανα την επισκληρίδιο και βγήκε 1 λεπτό πριν με ανοίξουν. Το μωρό μου το έφεραν δίπλα στο κεφάλι μου μόλις ολοκληρώθηκαν οι εξετάσεις της και το κρατούσε η μαία στα χέρια της έτσι ώστε να είμαστε προσωπο με πρόσωπο μέχρι να με ράψουν(πάνω από μισή ώρα δηλαδή). Στην ανάνηψη ήμασταν αγκαλιά, δεν χωρίσαμε ούτε δευτερόλεπτο και αρχίσαμε προσπάθειες για θηλασμό αμέσως. Ο γιατρός μου, αν και "επιλεγμένος" και ήρθε έκτακτα απόγευμα μόνο για'μένα στο νοσοκομείο, δεν μου ζήτησε καθόλου χρήματα, ούτε για αναισθησιολόγους ούτε τίποτα. Ο άντρας μου του έδωσε κάποια λίγα χρήματα για τον ίδιο και κάποια για να μοιράσει σε αναισθησιολόγους/μαίες. Θα μπορούσαμε να μην τα έχουμε δώσει καν, η δουλειά τους είχε ήδη γίνει και με είχαν προσέξει όσο δεν παίρνει (πολύ περισσότερο από το χρυσοπληρωμένο "Μητέρα" πριν 6 χρόνια που γέννησα την πρώτη μου κόρη).

Το μόνο που θα άλλαζα σ'αυτόν τον τοκετό μου είναι ότι θα επέλεγα μονόκλινο με το όποιο κόστος, γιατί στο τετράκλινο έμπλεξα με κάτι ελληνάρες και μου βγάλανε τις πρώτες μέρες με το μωρό μου από τη μύτη. Αλλά γι'αυτό δεν φταίει το νοσοκομείο ούτε οι γιατροί ούτε οι μαίες.

Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ιστορία της κοπέλας, γιατί εγώ είμαι τόσο ευχαριστημένη και το έχω πρόσφατο ακόμα...

 

Γεια σου Κελυ μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποιος ηταν ο γιατρος σου?Ψαχνω κ γω να βρω απελπισμενα.Εν το μεταξυ μολις γραφτηκα κ δε ξερω αν εγραψα σε σωστο σημειο ζητω συγνωμη ελπιζω να το δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ψάχνω κι εγώ γιατρό στο Αττικο γιατί ο δικός μου δεν είναι πλέον εκεί.

Βασικά με ενδιαφέρει να έχει ειδικευση σε υστεροσκοπηση, λαπαροσκοπηση καθ'οτι με ενδιαφέρει να αφαιρέσω έναν πολυποδα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, Είμαι στην 17 εβδομάδα και ψάχνω να βρω γυναικολόγο στο Αττικό, έχω κλείσει ραντεβού για τις 5/07 αλλά δεν ξέρω την διαδικασία, μέχρι πρότινος κατοικουσα και εργαζόμουν στην Ηγουμενίτσα γιατί είμαι συμβασιούχος αλλά πλέον επειδή η σύζυγος άλλαξε δουλειά επιστρέψαμε στην "Βάσης μας", έχω διαβάσει και έχω ακούσει ότι στο Αττικό επικρατούν πολύ καλές συνθήκες, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να βρω έναν σωστό γυναικολόγο και να μου πείτε πως λειτουργούν; σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...