Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

γεια σας

Μεταφέρθηκαν δημοσιεύσεις σε κρυφό αρχείο που είχαν να κάνουν με δυσφήμηση της κ.Ζερβακάκου.

Μας εστάλει απο την κ.Ζερβακάκου διευκρινιστικό μήνυμα που αναφέρεται στο νομικό πλάισιο όσον αφορά την δωρεά ωαρίων:

 

 

 

Αγαπητοί/-ές αναγνώστριες σας παραθέτω μερικές πληροφορίες για το θέμα που συζητήθηκε. Τα ωάρια ούτε αγοράζονται ούτε πωλούνται. Η διάθεση των ωαρίων και γενικότερα των γαμετών (τόσο ωαρίων όσο και σπέρματος), καθώς και των γονιμοποιημένων ωαρίων (εμβρύων), γίνεται χωρίς κανένα αντάλλαγμα προς το δότη.

Η δωρεά ωαρίων είναι μία από τις θεραπείες της Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής και γίνεται όταν υπάρχουν σαφείς ενδείξεις.

Στην Ελλάδα είναι απόλυτα νόμιμη. Υπάρχει νομικό πλαίσιο που ρυθμίζει όλες τις προϋποθέσεις και διασφαλίζει πλήρως τόσο τη δότρια (τη γυναίκα που δωρίζει τα ωάρια) όσο και τη λήπτρια (τη γυναίκα που επιθυμεί να αποκτήσει ένα παιδάκι). Το ίδιο νομικό πλαίσιο καλύπτει απόλυτα και τον ιατρό που εφαρμόζει τη συγκεκριμένη μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Σύμφωνα με την υπάρχουσα νομοθεσία, το άρθρο 8ν.3305/2005 καθορίζει επακριβώς τις προϋποθέσεις για τη διάθεση γαμετών και γονιμοποιημένων ωαρίων.

Με το άρθρο 1460 του ν.3089/2002 κατοχυρώνεται η ανωνυμία των δοτών γεννητικού υλικού – είτε πρόκειται για γυναίκα που δωρίζει ωάρια είτε για άνδρα που δωρίζει σπέρμα.

Όπως ορίζει το Προεδρικό Διάταγμα ΦΕΚ 670/Β/16.04.08 καταβάλλονται αποζημιώσεις στους δότες γεννητικού υλικού, για τις ώρες εργασίας που χάνουν για την προετοιμασία τους, τη λήψη των γαμετών και όλες οι προϋποθέσεις καθορίζονται επακριβώς.

Σύμφωνα με το νόμο, υπογράφονται όλες οι συγκαταθέσεις και οι υπεύθυνες δηλώσεις ώστε να διασφαλιστούν όλα τα μέλη.

Για τη δωρεά ωαρίων, στην Ελλάδα, δεν χρησιμοποιούνται ωάρια από τράπεζες ωαρίων. Για τη θεραπεία γίνεται συγχρονισμός της θεραπείας της δότριας με τη λήπτρια. Ο λόγος είναι ότι η κρυοσυντήρηση και η μετέπειτα απόψυξη και χρήση των ωαρίων για γονιμοποίηση, δίνει μικρότερα ποσοστά επιτυχίας. Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα ωάρια όταν είναι ώριμα, είναι πολύ πιο ευαίσθητα από ότι τα έμβρυα ή τα σπερματοζωάρια. Συγκεκριμένα, υπήρχε μέχρι τώρα η ανησυχία σχετικά με την επίδραση της κατάψυξης/απόψυξης στην ακεραιότητα της ατράκτου των ωαρίων και στην κατανομή των χρωμοσωμάτων, την επίδραση στα μιτοχόνδρια και στην κυτταρική μεμβράνη του ωαρίου. Πρόσφατα όμως, με την χρήση νέων μεθόδων κρυοσυντήρησης, τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά. Η διάδοση στοιχείων που δεν έχουν σχέση με την αλήθεια, παραπληροφορεί της γυναίκες που ψάχνουν την ορθή ενημέρωση.

 

Με εκτίμηση

Γ. Ζερβακάκου

Χειρουργός-Γυναικολόγος

Εξειδικευμένη στην Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας

 

το θέμα ξανα ανοίγει, παρακαλούμε πριν τοποθετήσετε την άποψή σας για ιατρικά θέματα

διασφαλίστε ότι βασίζεται σε έγκυρα νομικά δεδομένα/στοιχεία.

Επίσης, δεν επιτρέπεται η δυσφήμιση (νόμος περι δυσφήμισης δια του τύπου).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια γεια σας.!!! Ειμαι κι εγω παιδί του embryolab. Εχω κάνει συνολικα 8 εξωσωματικές. 1 στη γενικη κλινικη, 1 στο γέννεσις, 6 στο embryolab εκ των οποίων στην 4η καταφερα και γέμισα την αγκαλια μου με ενα αγοράκι και τωρα έχω κάνει ήδη 2αποτυχημένες, δυστυχως, προσπάθειες για το δευτερο. Τωρα ετοιμάζομαι για μια νέα προσπάθεια. Ξέρετε τι παρακαλάω το Θεο κάθε μέρα, να μ΄εχει γερή να μεγαλώσω το παιδί μου και να προσπαθώ συνεχώς για το δεύτερο.

Καλή και μεγάλη επιτυχία σε όλες σας.

 

Διάβαζω το μήνυμα σου μέρες και παίρνω κουράγιο για την νέα προσπάθεια που ξεκινάω.Ελπίζω να μου "κάτσει΄" αυτήν την φορά όπως κι εσένα μετά τόση υπομονή που έκανες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...