κατερινα/καστορια

Βρογχιολιτιδα και μωρα..Ποσο επικινδυνη ειναι?

Recommended Posts

ρε κοριτσια αναρωτιεμαι αφου ολοι οι παιδιατροι διδασκονται τα ιδια γιατι ο καθενας λεει τα δικα του.

αυτο αναρωτιεμαι κ εγω καιρο τωρα!

να ρωτήσω κ κατι...ο υγραντήρας που βοηθαει?

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Διαφημίσεις

Ο ένας μου γιος παθαίνει συνέχεια βρογχιολίτιδες και έχει και αλλεργίες.

Αυτό που έκανα είναι να καταργήσω την παιδίατρο (δεν μου έδινε ποτέ λύση) και πηγαίνω το μωρό σε παιδοπνευμονολόγο.

Τώρα μεετά από 20 μέρες με βρογχιολίτιδα κι αφού έχει πάρει κορτιζονη, εισπνοές και εισαγωγή στο νοσοκομείο, παίρνει πλέον αντιβίωση.

Τί να πώ; Φανταστείτε ότι και με τις μάσκες στο νοσοκομείο πάλι δεν βρήκαμε ίαση.

Όσο για το βάρος, αν και τρώει, έχασε 1 ολόκληρο κιλό.

frosobal καλημέρα, λέγομαι Ντορέτα, αν σε ενδιαφέρει διάβασε τα μηνύματά μου για την δικιά μας εμπειρία στην βρογχιολίτιδα, στο νεογνά & μωρά: ιατρικά θέματα βρογχιολίτιδα. Εγώ βρήκα την λύση.

irida ευχαριστουμε.εσας ποτε σταμάτησαν οι βρογχιολιτιδες?

εμενα ο καινουριος γιατρος μου ειπε οτι βρογχιολιτιδα λεγετε μεχρι 18 μηνων μετα το ιδιο πραγμα αλλαζει ονομα κ λεγετε παιδικο ασμα..

επισης μου ειπε οτι παιδι που εκανε 1φορα βροχ θα ξανακανει..

εμεις τωρα παλι παίρνουμε φαρμακα.. διανύουμε την 2 φορα :-(:sad::-(

Και πέρυσι (1,5 ετών) ο μικρός μου ενίοτε αρρώσταινε με βήχα και τα συμπτώματα της βρογχιολιτιδας. Και ο μεγάλος με αντίστοιχα συμπτώματα, μόνο που σε εκείνον δεν το ονόμαζε βρογχιολιτιδα, αλλά οξεία βρογχίτιδα ή .....απλά ίωση! Δεν ξέρω αν είναι ακριβές το "αφού έκανε θα ξανακάνει", αλλά ο μικρός μου όντως αφού έκανε ξαναέκανε την πρώτη χρονιά. Ο μεγάλος μου μέχρι τα 3,5 δεν είχε κάνει ποτέ.

Σε καταλαβαίνω γιατί το παιδάκι σου είναι μικρούλι και ανησυχείς, δεν ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου, αλλά έχω να πω ότι όλα τα παιδάκια αρρωσταίνουν, αν το ονομάζει ο γιατρός βρογχιολίτιδα, ή βροχίτιδα, ή ίωση (άσθμα δεν νομίζω, λίγα παιδάκια έχουν άσθμα) δεν έχει σημασία. Για όλες τις σχετικές ασθένειες υπάρχουν φάρμακα και όσο μεγαλώνουν τα λουλουδάκια μας, τόσο το ανοσοποιητικό τους αντιμετωπίζει καλύτερα τον "εισβολέα". Μην ανησυχείς, κάθε χρόνο θα είστε και καλύτερα.

wjhKp3.png

c5dop3.png

εμεις τελικα βρογχιολιτιδα, 23 μηνων, με aerolin και flixotide, βλεπω βελτιωση, κ οι μυξες υποχωρησαν μετα απο 1 μιση μηνα, singulair , και aerius, να δουμε, την ξαναεστειλα παιδικο σημερα, κ ο θεος βοηθος!!!εαν δω οτι χειροτερευει, θα την σταματησω !!ολο τον χειμωνα, ταλαιπωρηθηκε πολυ!!

Διαφημίσεις

καλησπέρα...ο γιος μου (10 μηνων) έπαθε βρογχίτιδα και οτι κι αν καναμε δεν περναει...Δευτερα θα ερθει ο γιατρος να τον δει παλι...θα ηθελα να μου πειτε οσες ειχατε τα παιδια σας κατω του ενος ετους και παθανε βρογχίτιδα τι φαρμακα σας εδωσε ο παιδιατρος...και κατα ποσο βοηθησανε...

zTq9p2.png

OC8Op2.png

Καλησπέρα! Εμένα ο δικός μου που είναι έξι μηνών έπαθε βρογχιολίτιδα (νομίζω είναι το ίδιο απλά στους μεγάλους το λένε βρογχίτιδα). Πυρετό δεν έκανε μόνο βήχα συνάχι (καλά πέρα από τη μπουκωμένη μύτη που έχει συνέχεια!) και ακροαστικά. Μου έδωσε amoxil αντιβίωση δεκατέσσερις μέρες aerolin συρόπι και στις δέκα μέρες που δεν είχε περάσει μας έδωσε μάσκα aerolin΄η οποία μας βοήθησε πάρα πολύ και σε δέκα μέρες περίπου ηρέμησε! Βέβαια βιχαλάκι ακόμα έχουμε αλλά είπαμε είναι και η μύτη μας εμάς! Περαστικά εύχομαι!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

εμας δεν ειχε ουτε πυρετο...ουτε μυτη να τρεχει..ελαχιστο βηχα...αλλα ακουγεται ολοκληρος να βραζει....πολυ ομως...:( επειδη ο συγκεκριμενος παιδιατρος μας εχει απογοητευσει και θα τον αλλαξουμε ηθελα να ξερω αν οσα μας ειπε να κανουμε ειναι σωστα..μας εδωσε αντιβιωση augmentin...μετα τα εξης σιροπια : aerolin....soldesanil....mucosolvan....αλλα δεν του περασε σχεδον καθολου...για το soldesanil ειπε οτι ειναι το ιδιο σαν μασκα...

zTq9p2.png

OC8Op2.png

Ε άρα το ίδιο έχουμε μόνο που εμείς είχαμε καιπάρα πολύ βήχα! Και βράσιμο όπως λες! Απότι συζήτησα και με άλλες μαμαδες φίλες μου το σιρόπι δε κάνει δουλειά το είδα και εγώ. Με τη μάσκα βλέπεις αμέσως απετελέσματα! Εμάς μας έδωσαν να κάνουμε aerolin που δεν έχει και κορτιζόνη και πραγματικά βοήθησε! Εσπασε αμέσως ο βήχας και έγινε φλέμα! Τώρα αντιβίωση απότι μου είπαν δίνουν προληπτικά!

εμας δεν ειχε ουτε πυρετο...ουτε μυτη να τρεχει..ελαχιστο βηχα...αλλα ακουγεται ολοκληρος να βραζει....πολυ ομως...:( επειδη ο συγκεκριμενος παιδιατρος μας εχει απογοητευσει και θα τον αλλαξουμε ηθελα να ξερω αν οσα μας ειπε να κανουμε ειναι σωστα..μας εδωσε αντιβιωση augmentin...μετα τα εξης σιροπια : aerolin....soldesanil....mucosolvan....αλλα δεν του περασε σχεδον καθολου...για το soldesanil ειπε οτι ειναι το ιδιο σαν μασκα...

κ ο δικος μου ειχε παθει 5μιση μηνων. πρωτα μας ειχε δωσει εισπνοες αερολιν κ μετα αφου επεμενε συνεχισαμε κ αλλο το αερολιν κ πηραμε αντιβιωση(augmentin). πρεπει να ειναι επιθετικη η αγωγη γιατι σε τοσο μικρουλια υπαρχει φοβος να το γυρισει σε πνευμονια:?.

περαστικα σας!!!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Διαφημίσεις

εμεις ειχαμε παει σε παιδοπνευμονολογο ο οποιος μας εδωσε αντιβιωση, κλαριπεν αν θυμαμαι καλα, soldesalin, aerious, και εισνποες αερολιν και φλιξοταιντ..

εμεις βεβαια ειμαστε ενα βημα πριν την εισαγωγη..αποτελεσμα ειδα σε δυο μερες..

γνωμη μου, αν εχεις την παραμικρη αμφιβολια για τον παιδιατρο αμεσα παρε 2η γνωμη..

Εμεις παθαμε βροχιολίτιδα τον Ιούνιο. Πρωτοτυπήσαμε. Μας έδωσε μάσκα aerolin kai flixotide και σε μια εβομάδα ήταν πολύ καλά. Του είχε μείνει λίγο βηχαλάκι αλλά μόνο με το aerolin μετά σταμάτησε. Τωρα έχει ωτίτιδα, συνάχι και φυσικά βήχα. Πάλι aerolin για τα φλέματα και αν συνεχίσει θα δώσουμε πάλι flixotide για να μην κάνει ακροαστικά. Πάντως μας είχε πει ότι κάτω του έτους το σιρόπι δεν ενδείκνυται. Η μάσκα είναι πιο αποτελεσματική. Τώρα πώς πείθεις το παιδί να την κάνει, είναι άλλη υπόθεση.

εμεις ειχαμε παει σε παιδοπνευμονολογο ο οποιος μας εδωσε αντιβιωση, κλαριπεν αν θυμαμαι καλα, soldesalin, aerious, και εισνποες αερολιν και φλιξοταιντ..

εμεις βεβαια ειμαστε ενα βημα πριν την εισαγωγη..αποτελεσμα ειδα σε δυο μερες..

γνωμη μου, αν εχεις την παραμικρη αμφιβολια για τον παιδιατρο αμεσα παρε 2η γνωμη..

οχι μονο θα παρω 2η γνωμη αλλα οταν ερθει απο βδομαδα θα ειναι και η τελευταια του...εχω βρει ηδη πολυ καλο παιδιατρο τον εχει η αδελφη μου..καλα τι μου εχει πει αυτος που ειχα μεχρι τωρα...μου ελεγε οτι θα περασει χιλια τα εκατο με το αερολιν το σιροπι..του λεω αν δεν περασει; γιατι κ με τα αλλα ετσι λεγατε..κ ενω ηξερε οτι σιγουρα δεν θα περασει μου λεει θα ερθω να ακουσω το παιδι..του λεω καθε βδομαδα αυτο θα γινεται; αφου κ την πρωτη φορα που τον ακουσε ενω ηταν χαλια το παιδι μου λεει ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ... :shock:

zTq9p2.png

OC8Op2.png

Εμάς με τη μάσκα γέλαγε!!! Ανάποδο παιδί δε το συζητώ! Με το που του βάζαμε τη μάσκα έσκαγε κάτι χαμόγελα!!! Πάντως όντως η μασκα δουλεύει!

λοιπόν meli, εμας ο μικρούλης είναι 14,5 μηνών και έχει πάθει 5 φορές βρογχιολίτιδα μέχρι τώρα!

την πρώτη φορά ήταν 5,5 μηνών...! φ΄ρικη όλο αυτό που περνούσαμε...άσε!!!!

κάθε φορά κάνουμε μάσκες aerolin και κάποιες φορές αν επιμένει κάνουμε και flixotaid... μάσκες αυτά, όχι σιρόπια! υπαρχουν και κάποιες σταγόνες soldesanil οι οποίες πραγματικά είναι θαυματουργές!

τελευταία φορά που είχε βρογχιολίτιδα ο μικρός (πριν λίγες μέρες) πήγαμε μέχρι και στο νοσοκομείο γιατί είχε πολύ δύσπνοια και λίγες ώρες πριν πάμε του δώσαμε σολντεσανίλ και έτσι λίγο μπορούσε να ανασάνει καλύτερα!

όσον αφορά τα σιρόπια...ο γιατρός μας είπε και πέρναμε aerius μόνο και αυτό προς το τέλος της βρογχιολίτιδας λόγω του ότι είχε μυξούλες και ακούστε τί έγινε στο νοσοκομείο...!!!!

ένας μπαμπάς έιχε την κορούλα του με βρογχιολίτιδα και είπε στους γιατρούς οτι της έδινε mucosolvan επειδή είχε βήχα και όλοι οι γιατροί του είπαν οτι έτσι την κάνει χειρότερα! η βρογχιολίτιδα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΙΡΟΠΙΑ...!!!

γιατί πρέπει να βήξει το παιδί για να μπορέσει μετα να βγάλει φλέμα και τα σιρόπια αυτά του κόβουν το βήχα και αντί για καλό του κάνουν κακό..!!!

δεν ξέρω αν βοήθησα...!

εμείς τώρα ξεκινήσαμε τα........δεν θυμάμαι πως τα λένε...κάτι φακελάκια με μια σκόνη μέσα ουτως ώστε και να κολλήσει κάποια ιωσούλα ο μικρός να μην τον γυρίζει σε βρογχιολίτιδα,,,, είδωμεν!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Διαφημίσεις

και εννοείται να αλλάξεις γιατρό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

περαστικούλια σας!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

λοιπόν meli, εμας ο μικρούλης είναι 14,5 μηνών και έχει πάθει 5 φορές βρογχιολίτιδα μέχρι τώρα!

την πρώτη φορά ήταν 5,5 μηνών...! φ΄ρικη όλο αυτό που περνούσαμε...άσε!!!!

κάθε φορά κάνουμε μάσκες aerolin και κάποιες φορές αν επιμένει κάνουμε και flixotaid... μάσκες αυτά, όχι σιρόπια! υπαρχουν και κάποιες σταγόνες soldesanil οι οποίες πραγματικά είναι θαυματουργές!

τελευταία φορά που είχε βρογχιολίτιδα ο μικρός (πριν λίγες μέρες) πήγαμε μέχρι και στο νοσοκομείο γιατί είχε πολύ δύσπνοια και λίγες ώρες πριν πάμε του δώσαμε σολντεσανίλ και έτσι λίγο μπορούσε να ανασάνει καλύτερα!

όσον αφορά τα σιρόπια...ο γιατρός μας είπε και πέρναμε aerius μόνο και αυτό προς το τέλος της βρογχιολίτιδας λόγω του ότι είχε μυξούλες και ακούστε τί έγινε στο νοσοκομείο...!!!!

ένας μπαμπάς έιχε την κορούλα του με βρογχιολίτιδα και είπε στους γιατρούς οτι της έδινε mucosolvan επειδή είχε βήχα και όλοι οι γιατροί του είπαν οτι έτσι την κάνει χειρότερα! η βρογχιολίτιδα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΙΡΟΠΙΑ...!!!

γιατί πρέπει να βήξει το παιδί για να μπορέσει μετα να βγάλει φλέμα και τα σιρόπια αυτά του κόβουν το βήχα και αντί για καλό του κάνουν κακό..!!!

δεν ξέρω αν βοήθησα...!

εμείς τώρα ξεκινήσαμε τα........δεν θυμάμαι πως τα λένε...κάτι φακελάκια με μια σκόνη μέσα ουτως ώστε και να κολλήσει κάποια ιωσούλα ο μικρός να μην τον γυρίζει σε βρογχιολίτιδα,,,, είδωμεν!!!!

πατουσακι πραγματικα με βοηθησες παρα πολυ...χιλια ευχαριστω...απλη λογικη πως δεν το ειχα σκεφτει οτι οταν δεν βηχει τα φλεματα παραμενουν...η πλακα ειναι οτι τις ιατρικες συνταγες που μου εδινε δεν τις προσεχα ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ..και στην τελευταια που μου εδωσε παρατηρησα οτι ΔΕΝ γραφει ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ...και στο ιντερνετ που εψαξα ως παθολογο τον εμφανιζει...βλεπω Δευτερα που θα ερθει θα μας ακουσει ολη η πολυκατοικια..

zTq9p2.png

OC8Op2.png

Eγώ θα σου πρότεινα να μη περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα! Βρες ένα άλλο γιατρό να σου δώσει τη σωστή αγωγή γιατί είναι επικίνδυνο να γυρίσει σε ωτίτιδα όλο αυτό! Περαστικά και τι να πω με αυτούς τους ανεύθυνους γιατρούς!!!

Δεν εχει παθει η κορη μου κατω τους ετους βρογχιτιδα. Επαθε ομως περυσι γυρω στους 20 μηνες.

Πηραμε αντιβιωση (augmentin), aerius και σιροπακι αερολιν.

Περαστικα σας και περιμενουμε νεα σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

καλημερα εμεις εχουμε παρει μαστερ στην βρολιοχιτιδα και τα 2 μου παιδια εχουν παθει αρκετες φορες, το aerolin βοηθαει μονο μασκα οχι σιροπι το σιροπι δεν κανει τιποτα μαζι με σπρει flixotide, το soldesanil ειναι κορτιζινη σε σταγονες και πολυ πικρες και γι αυτο δεν αρεσει σε κανενα παιδακι αλλα ειναι παρα πολυ καλες και τις δινουν σε περιπτωσεις με αρκετο βρασιμο και βηχα, αντιβιωση εμεις περναμε μαζι οταν ηταν βαρια περιστατικα για να μην μας το γυρισει σε πνευμονια, το mucosolvan το πηραν παλι σε πολυ βαριες περιπτωσεις που δεν τους περναγε ευκολα σε συνδιασμο με ολα τα παραπανω φαρμακα το aerius ειναι για την μυτουλα για να βοηθηση την καταροη, εμεις καναμε απο 6 μηνων μασκες και τα 2 αφου εχουμε και ηλεκτρικη μασκα σαν αυτες του νοσοκομειου φανταστειτεψ τι εχουμε τραβηξη, παντως η βροχιολιτιδα θελει σπρει aerolin και flixotide σταγονες καλο καθαρισμο μυτης και υπομονη 10 μερες καμμια δεν περναει σε 2 μερες.

α ναι ξεχασα και τα σακουλακια με την σκονη που λεει και το papoutsaki κοιτα να δεις που κολλησε το μυαλο μου τωρα και δεν μπορω να τα θυμηθω τα περναμε και εμεις μετα απο καθε βροχιολιτιδα για προστασια ο γιος μου για ενα χρονο και η κορη μου για 6 μηνες.

Συνηθως τα singulair δινονται σαν προληπτικο φαρμακο σε παιδια που εχουν συνεχως προβληματα με το αναπνευστικο και οι μασκες με εισπνεομενα δεν κανει τιποτα ουτε οι σταγονες soldesanil [σημειωση ειναι κορτιζονη γι'αυτο εχει αμεσα αποτελεσματα αλλα και ποση κορτιζονη να δωσεις σε μικρα παιδια].η μικρη μου κορη εχει ενα θεμα με το αναπνευστικο και περνουμε τετοια θεραπεια . Η μεγαλη ομως που ειναι 5 και επαθε βρογχιτιδα η παιδιατρος μου εδωσε εισπνεομενα aerolin και flixotid και σιροπι mucosolvan.

Παντως και εγω θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα να δει το παιδι τωρα ενας γιατρος γιατι να περιμενεις μεχρι τη δευτερα;ειναι κριμα να ταλαιπωρειται και ειναι και μικρουλι

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα