Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται και δεν ξυπνάει


myrto21

Recommended Posts

Το κοριτσάκι μου είναι δύο μηνών και εξετάσεις της έκανα γενική αίματος και ούρων που βγήκαν καλές και για αυτό έχω ανησυχήσει, τι να συμβαίνει. Σήμερα π.χ. από τις 1 το βράδυ (εχθές) ξύπνησε για μισή ώρα το πρωί που την τάισα (6:30) και μετά ξαναξύπνησε στις 4:30 όπου κάθησε ξύπνια με μέχρι τις 6:30 και μετά την ξύπνησα στις 8:15 για να φάει όπου κατά τις 10:00 ξανακοιμήθηκε, δηλαδή είναι ξύπνια μέχρι τώρα μόνον 4,5 ώρες περίπου και να πω ότι τρώει πολύ, πίνει το ανώτερο 100μλ μητρικό γάλα (που βγάζω με θήλαστρο) ανά 3,5 ώρες όπου έχει και παλινδρόμηση και πολλές φορές το βγάζει σχεδόν όλο το γεύμα.

 

Τη θηλάζεις; Γιατί καμιά φορά τα μικρουλια απλά κάθονται στο στηθος χωρίς να τρωνε και εμεις νομιζουμε οτι τρωνε, κατα συνέπεια να μένουν νηστικά και σιγά σιγα πεφτουν τα επιπεδα γλυκόζης στο αιμα τους και παθαινουν υπογλυκαιμια γι αυτό και κοιμουνται... Δε θέλω να σε αγχώσω, μπορεί απλά να είναι υπναρου, αλλά επειδη συνεβη στο ανηψάκι μας και ολοι ελεγαν "καλε μην το ξυπνάτε αφηστε το να κοιμαται οσο θέλει" και τελικά το παιδάκι είχε παθει υπογλυκαιμια και το τρέχαμε...

Συγνωμη αν σε αγχωσα...:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

καλημέρα σας.. ανησυχώ γιατί η μικρή μου κόρη που είναι 50 ημερών τώρα τρία βραδιά κοιμάται πολλές ώρες το βραδύ.. την μέρα είναι τις περισσότερες ώρες ξύπνια και τρώει ανά δίωρο περίπου. χθες συγκεκριμένα κοιμήθηκε από τις 12 μέχρι τις 5μιση που την ξύπνησα κ την τάισα σχεδόν κοιμισμένη . είναι φυσιολογικός τόσες ώρες ύπνου? να σημειώσω ότι θηλάζω αποκλειστικό.. ευχαριστώ

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.. ανησυχώ γιατί η μικρή μου κόρη που είναι 50 ημερών τώρα τρία βραδιά κοιμάται πολλές ώρες το βραδύ.. την μέρα είναι τις περισσότερες ώρες ξύπνια και τρώει ανά δίωρο περίπου. χθες συγκεκριμένα κοιμήθηκε από τις 12 μέχρι τις 5μιση που την ξύπνησα κ την τάισα σχεδόν κοιμισμένη . είναι φυσιολογικός τόσες ώρες ύπνου? να σημειώσω ότι θηλάζω αποκλειστικό.. ευχαριστώ

μιλησε με τον παιδιατρο σου! η ανηψια μου που ειχε γεννηθει εν μεσω καυσωνα ειχα παθει το ιδιο κομοταν πολυ κ οταν ηταν ξυνια ηταν υποτονικη. ο παιδιατρος τοτε μας ειχε πει να δροσισουμε το δωματιο(αιρ κοντισιον οχι στον ιδιο χωρο με το μωρο ή ανεμιστηρα στο ιδιο δωματιο) κ το παιδι με βρεγμενα πετσετακιακ συχνα μπανακια)κ αν δεν συνερχοταν εντοσ 24ωρου τοτε στο παιδων. φυσικα ηταν λογω ζεστης αλλα τα μικρουλια δεν μπορουν να ρυθισουν την θερμοκρασι τους κ θελουν βοηθεια. ελπιζω να δροσισει συντομα κ ολα καλα!:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

σε υχαριστω για την αμεση απαντηση θα τον παρω τηλεφωνο το απογευμα κ ελπιζω ν μην ειναι κατι... παντως οσο ειναι ξυπνια ειναι ζωηρουλα..

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera kai apo emena.emena h mploumplou eixe to thema me ton upno gia mia mera mono (pali kala)...(twra exoume to thema koloikous!!!)..otan milhsa me th paidiatro mou eipe na proseksw mhpws exw polu zesth sto spiti,mhpws exei pureto kai an otan ksupnaei exei kalh diathesh...an ola einai kala na thn afhsw na koimhthei gia 5 wres oxi parapanw kai meta na th ksupnhsw me to zori.epeidh otan vghka apo to nosokomeio h mploumplou mou den eixe ta kila pou eprepe (100gr ligotera htan to nini mou,oxi kai toso sovaro dld) mou eipan na th ksupnaw kathe 2 wres gia fai, me apotelesma telika ap oti mou eipe kai h giatros na mhn xortainei upno to mwro....etsi kapoia mera eipe na tou dwsei na katalavei :) !!!apo tote den eixa ksana tetoio thema. kathe paidi omws exei tous logous tou opote kalutera na rwtame to paidiatro mas...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...