Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λητώ!


marcella

Recommended Posts

Καλησπερα, εγω γεννησα πριν 2.5 μηνες στο Λητω...λοιπον πηγα βραδυ με 10λεπτους μια μερα μετα απο την πητ, εκανα εισαγωγη μετα με πηγαν σε ενα εξεταστηριο που μου εκαναν κλισμα μου πηραν αιμα(σε αυτη τη φαση σε ξυριζουν κιολας εγω το ειχα κανει μονη μου) και ακουν το μπουμπουκι, επειτα πηγα καρδιολογο για καρδιογραφημα.Μετα ανεβηκα στο δωματιο..α ξεχασα εβαλα κ το ροζ συνολακι....τρελα!!!Δεν εκατσα πολυ βεβαια γιατι μετα απο λιγο εσπασαν και τα νερα οποτε κατεβηκα στην αιθουσα.Προσωπικη μου αποψη να παρεις μαια...τωρα τι να πω αυτο ειναι στην κριση της καθε γυναικας.Εμενα η δικια μου ηταν υπεροχη με βοηθησε αφανταστα...της χρωσταω πολλα!!Ελπιζω να βοηθησα

 

Μπορείς να μου στείλεις ενα πμ με πλήροφορίες για την μαία σου.Αν ήταν μαζί σου απο την αρχή ,αν σε βοήθησε στην διάρκεια του τοκετού, αν είχατε κάνει κάποια μαθήματα απο πριν ,ποσα σου ζήτησε και τα τηλέφωνα της. Καλώς των πραγμάτων θα γεννήσω και εγω στο λητώ και θα ήθελα για ασφάλεια με δική μου μαία.Ευχαριστώ και sorry για τις τόσες ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να μου στείλεις ενα πμ με πλήροφορίες για την μαία σου.Αν ήταν μαζί σου απο την αρχή ,αν σε βοήθησε στην διάρκεια του τοκετού, αν είχατε κάνει κάποια μαθήματα απο πριν ,ποσα σου ζήτησε και τα τηλέφωνα της. Καλώς των πραγμάτων θα γεννήσω και εγω στο λητώ και θα ήθελα για ασφάλεια με δική μου μαία.Ευχαριστώ και sorry για τις τόσες ερωτήσεις...

 

Και εγω θα ήθελα αν γίνετε ένα πμ με πληροφορίες για την μαία σου

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

κοριτσια καλησπερα

θα ηθελα ν ρωτησω οσα κοριτσια γεννησαν στο Λητω η γνωριζουν αν το νοσοκομειο εχει παρκιν για τους επισκεπτες του νοσοκομειου?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

θα ηθελα ν ρωτησω οσα κοριτσια γεννησαν στο Λητω η γνωριζουν αν το νοσοκομειο εχει παρκιν για τους επισκεπτες του νοσοκομειου?

Εκει γεννησα και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Εχει παρκιν αλλα ειναι μικρο.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στο Λητώ για να ενημερωθώ σε σχέση με τις τιμές των δωματίων και γενικότερα για το συνολικό κόστος του φυσιολογικού τοκετού ή καισαρικής.

Η κα. με την οποία επικοινώνησα τηλεφωνικά μου είπε ότι για φυσιολογικό τοκετό το τρίκλινο δωμάτιο στοιχίζει 1500 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. 13%) και 1700 για καισαρική. Στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνονται οι τακτικές εξετάσεις του μωρού (230 ευρώ) αλλά και τα φάρμακα!!!! :Ο

Φυσικά παρ' όλη την επιμονή μου δεν πήρα καμία απάντηση σχετικά με το κόστος των φαρμάκων! Είναι δυνατόν να αφήνουν τέτοια "παραθυράκια" για υπερχρεώσεις; Νομίζω ότι τελικά θα επιλέξω το άλλο μαιευτήριο που συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου παρ'όλο που είναι πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με καισαρική πλήρωσα 2000 περίπου. Ναι, ήταν επιπλέον τα φάρμακα. Και να προσέχετε με το μαιευτήριο αυτό τις χρεώσεις. Δηλαδή θα δείτε τον λογαριασμό. Εμένα με είχαν χρεώσει ΘΗΛΑΣΤΡΟ. Την ιστορία μου θα την δείτε εκεί που γράφουμε τις εμπειρίες μας. Το θήλαστρο που μου έφεραν την 3η ημέρα μου το χρέωσαν 132 ευρώ. Και τους έκανα φασαρία και μου το έβγαλαν. Μου είπαν ότι εκείνη την εβδομάδα έτυχε πολλές να έχουμε ανάγκη θήλαστρου και δεν τους έφταναν. Αναγκάστηκαν να αγοράσουν και για να γίνει η απόσβεση έπρεπε να τα χρεώσουν κάπου και τα χρέωσαν σε μερικές που είχαμε τα μωρά μας στην ΜΕΝΝ. Μου ζήτησαν συγνώμη και μου το αφαίρεσαν από τον λογαριασμό (!)

 

Επιπλέον μου είχαν χρεώσει την εξέταση για υπέρηχο ισχύων του μωρού που ζήτησα αλλά δεν την έκαναν. Οταν ζήτησα εξηγήσεις μου είπαν ότι έλειπε ο υπεύθυνος και μου είπαν να πάω σε 1 μήνα με ραντεβού. Αρνήθηκα, να πω την αλήθεια, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείται ασαράντιστο μωράκι και μου τα επέστρεψαν αμέσως (40 ευρώ).

 

Και στις δύο περιπτώσεις αν δεν έλεγα τίποτα θα είχα φύγει με 132+40 ευρώ λιγότερα χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εγω οταν πηρα τηλ να ρωτησω μου εστειλαν με mail τις τιμες .για 3κλινο ειναι 600 για φτ και 700 για καισαρικη +φπα με τον εοπυυ.περιλαμβανεται αναισθησια.οι πρωτες εξετασεις του μωρου(εχει και καποιες πιο εξιδηκευμενες που στοιχηζουν 230 ευρω αλλα σε ρωτανε για να τις κανουν) και τα φαρμακα.τωρα η πορεια θα δειξει.σε 1 μηνα θα δουμε τελικα τι χρεωνουν.φιλη μου παντως που γεννησε πριν 20 μερες της χρεωσαν αυτα που μου ειπαν κι εμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πριν από 1 ακριβώς χρόνο η λήψη και η φύλαξη τους ανεξάρτητα για που ήταν δωρεάν ;) στο Λητώ......

 

το θέμα παρκινγκ είναι ...κόλαση...... ο χώρος τους δεν φτάνει ούτε για γειάσου..... απέναντι όμως έχει σταθμό του μετρό άρα βολεύει αν το εντάξουν στην μετακίνησή τους.......

 

είναι πολύ αυστηροί με τα μωρά ...όταν υπάρχουν επισκέψεις επίτηδες τα παίρνουν και καλά κάνουν..... υπάρχει αίθουσα με τζάμι για να τα δει όποιος θέλει

 

ενισχύουν την παραμονή του μωρού με την μαμά συνεχώς αν βέβαια το επιθυμεί και αυτή

 

σε γενικές γραμμές τηρούν τις τιμές που ανακοινώνουν (διαβάστε καλά το χαρτί που σας δίνουν κατά την εισαγωγή.... σας γλυτώνει από πολλά....) και ρωτήστε το λογιστήριο τους .......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας ρωτησω εσας που γεννησατε προσφατα στο Λητώ, κρατήσατε τα βλαστοκύτταρα?κ αν ναι πόσο σας κόστισε???

 

πριν 7 μηνες ηταν δωρεαν.πληρωνεις αμα θελεις να κρατησουν τον λωρο που ειναι 500 Ε.δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω εσας που γεννησατε προσφατα στο Λητώ, κρατήσατε τα βλαστοκύτταρα?κ αν ναι πόσο σας κόστισε???

 

γεννησα 07/05 στο λητω. δεν ειναι δωρεαν. ειναι 400 ευρω για το αιμα.για αιμα και μεσεγχυματικα κυτταρα ειναι 950, αλλα δεν αξιζει, συμφωνα με την γνωμη 2 γυναικολογων που πηρα

Link to comment
Share on other sites

να σας ζήσουν τα ζουζουνια σας κ ευχαριστω!!!!!! ο γιατρός μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητο να τα κρατήσω κ ο ιδιος δεν φάνηκε κ πολύ ενθουσιασμένος οταν τον ρώτησα ... μου είπε πως αμα θέλω να τα κρατήσω αλλά δεν είναι κ κάτι που πρέπει να το κάνω οπωσδήποτε...τεσπα.... κ αρκετές φίλες μου δεν τα κράτησαν, εκει που νόμιζα πως όλες το κάνουν....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δε ξέρω κατα πόσο είναι χαζή η ερώτηση, αλλά ναι, θα την κάνω.... το Λητώ έχει αυτό το τζάμι που απο πίσω έχει τα μωράκια για να τα βλέπουν απο εκεί???όπως βλέπουμε στις ταινίες δηλαδή...κ αν έχει πας οτι ωρα θες κ το βλέπεις?βασικα ρωταω γιατι οταν ερχονται οι συγγενεις θελω να το βλεπουν απο εκει...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

1)Όσες έχετε γεννησει στο Λητω επιτρεποντια συνοδοι στα δωμάτια κ συγκεκριμένα οι συζυγοι?????????

 

2)Επισης στην περιπτωση του rooming in επιτρεπονται οι συνοδοι ειδικα στην περιπτωση της καισαρικης?????????? Γιατι πώς να το φροντιζεις το μωρο μετα απο χειρουργειο μονη σου????????

 

3) Στο rooming in μπορεις να ζητησεις μια νυχτα να το πάρουν το μωρο απο το δωμάτιο αν υπαρχει αναγκη??????????

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1)Όσες έχετε γεννησει στο Λητω επιτρεποντια συνοδοι στα δωμάτια κ συγκεκριμένα οι συζυγοι?????????

 

Αντρες δεν επιτρεπονται, μονο σε μονοκλινο.

 

2)Επισης στην περιπτωση του rooming in επιτρεπονται οι συνοδοι ειδικα στην περιπτωση της καισαρικης?????????? Γιατι πώς να το φροντιζεις το μωρο μετα απο χειρουργειο μονη σου????????

 

Μονο η μητερα σου ή αδελφη ή καποια γυναικα.αν δεν εχεις καποιον μην ανησυχεις, οι μαιες βοηθανε παρα παρα πολυ!

 

3) Στο rooming in μπορεις να ζητησεις μια νυχτα να το πάρουν το μωρο απο το δωμάτιο αν υπαρχει αναγκη??????????

 

Το εχεις μαζι σου οποτε θελεις( στο επισκεπτηριο καλυτερα να το δινεις) και οποτε θελεις το δινεις μεσα.

 

Γεννησα την δευτερη κορη μου στις 10/10 κλεισαμε 2 εβδομαδες! Ολα καλα στο λητω, κανενα παραπονο.

Ρωτα οτι θες εδω ειμαστε να απανταμε οτι ζησαμε ή ξερουμε.

Με το καλο!!!Καλη λευτερια!

Ευχαριστω πολυ

 

Εχεις εοππυ;; Ειναι πολυ πιο οικονομικα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1)Όσες έχετε γεννησει στο Λητω επιτρεποντια συνοδοι στα δωμάτια κ συγκεκριμένα οι συζυγοι?????????

 

2)Επισης στην περιπτωση του rooming in επιτρεπονται οι συνοδοι ειδικα στην περιπτωση της καισαρικης?????????? Γιατι πώς να το φροντιζεις το μωρο μετα απο χειρουργειο μονη σου????????

 

3) Στο rooming in μπορεις να ζητησεις μια νυχτα να το πάρουν το μωρο απο το δωμάτιο αν υπαρχει αναγκη??????????

 

Ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα! Εγώ γέννησα στο Λητώ τον Απρίλιο και έκανα rooming in.

Στο δωμάτιο μου επιτρεπόταν να μείνει συνοδός όλα τα βράδια που ήμουν εκεί - ήμουν σε μονόκλινο δεν ξέρω αν έχει σχέση ή αν ισχύει σε όλα τα δωμάτια.

Το μωρό στο αλλάζουν και το φροντίζουν οι μαίες ακόμα και στο rooming in. Εγώ το τάιζα και το έβαζα για ύπνο όλα τα υπόλοιπα τα έκαναν εκείνες, βέβαια γέννησα φυσιολογικά και δεν είχα πόνους κλπ αλλά και πάλι σε βοηθάνε σε ότι χρειαστείς.

Αν νιώθεις κουρασμένη ή έχεις επισκέπτες και δεν θέλεις να είναι το μωρό με κόσμο ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο μπορείς να ζητήσεις να το πάρουν και να στο φέρουν όταν πεινάσει για να το θηλάσεις (αν θέλεις). Εγώ αυτό έκανα τις ώρες του επισκεπτηρίου.

Μην ανησυχείς γενικά οι κοπέλες βοηθάνε πολύ τις νέες μανούλες, όλα θα πάνε μια χαρά!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις

 

Εχω εοπυυ Βεβαια γεναω γεναρη και φοβαμαι τι θα θα ισχυει μεχρι τοτε.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι μαζι μου θα ειναι μονο ο αντρας μου γιατι η μαμα μου θα καρατα το άλλο μας παιδι Ειμαι απο επαρχια εν τωμεταξυ. Αλλα κ ν α μην ημουν μονο με τον αντρα μου αισθανομαι πιο ανετα.

 

Οντως ακομα κ στο roominh in μπορουν να το αλλαζουν οι μαιες?? Δηλ καθε φορα τις ζητας????????

Ειμαι λιγο ανησυχη γιατι θα ειμαι απο καισαρικη κ δεν ξερω ειδικα την πρωτη νυχτα πως θα ειμαι κ τι θα καταφερνω μονη μου.

Link to comment
Share on other sites

γέννησα πριν από 15 μήνες την τρίτη μου κόρη.... (τρίτη καισσαρική).... και έκανα rooming in σε τρίκλινο..... μην φανταστείς ότι τα κάνεις όλα εσύ ...κάνεις ΜΟΝΟ όσα θέλεις και κρατάς το παιδί μόνο όσο θέλεις π.χ. πάταγα το κουδούνι και έρχονταν το άλλαζαν και το ξαναέφερναν, στις επισκέψεις το έπαιρναν για να το προστατέψουν....... την πρώτη νύχτα το κράτησαν πιο πολύ γιατί κοιμόμουν βαριά από την νάρκωση και φοβόμουν.... γενικά δεν ...υπογράφεις και κανένα συμβόλαιο....ΧΑΛΑΡΩΣΕ.........

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτί το κάνουν και το άλλαγμα και το μπάνιο του και όλα. Εγώ δεν το άλλαξα ούτε μία φορά πατούσα το κουμπάκι και ερχοντουσαν να το κάνουν εκείνες. Ακόμα και ο άντρας σου να μην μπορεί να μείνει θα σε βοηθήσουν εκείνες σε ότι χρειάζεσαι. Μην ανησυχείς όλα θα είναι μιά χαρά, θα δεις! Η ώρα η καλή.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγώ στο λητώ γέννησα και είχα rooming in αλλά πολύ χαλαρά.είμαι έγκυος στο δεύτερο και θα ξανακάνω αλλά σε άλλο νοσοκομείο στο ρέα αυτή τη φορά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ας πω κι εγω την εμπειρια μου στο Λητω, το οποιο επελεξα τελικα ως πιο οικογενειακο και υπερ του θηλασμου.

Κατ'αρχην την ωρα των ωδινων ολα καλα, το δωματιο πολυ φιλοξενο και ζεστο, ενιωθα οτι ημουν διακοπες, αν εξαιρεσεις τον πονο...:) Οταν τελικα προεκυψε προβλημα και πηγαμε επειγοντως για καισαρικη, με πηραν κατι κλαματα γοερα απο το αγχος για το μωρο αλλα και την απογοητευση (ηθελα φυσικο τοκετο ουτε καν επισκληριδιο δεν ηθελα) ηταν δυο μαιες που μου μιλαγαν σαν να ημουν αδερφη τους... Φοβερα κοριτσια, ειδικα εκεινη που ηταν μαζι μου στο χειρουργειο με κατασυγκινησε.

Παμε τωρα στα δωματια.... Ειχα παρει δικλινο κι ολα καλα, ουτε κατι φοβερο ουτε κατι ασχημο, και ειχα και καλη γειτονισσα τα δυο πρωτα βραδια. Το φαι καλο, μας κακομαθαιναν μαλιστα με δυο τρια γλυκακια την ημερα! Η προισταμενη ηταν ενας καταπληκτικος ανθρωπος, πολυ καθησυχαστικη και βοηθαει παρα πολυ στον θηλασμο. Και γενικα οι μαιες καλες, ΑΛΛΑ:

πως τα καταφερνανε και τα βραδια ηταν ολες οι ξινες... Χωρις υπομονη, χωρις κατανοηση, να εχεις εσυ τον πονο σου κι αυτες να σου δειχνουν οτι τις κουραζεις κιολας. Και δεν ειμαι και κανας απαιτητικος ανθρωπος. Αλλα ρε παιδια ειμαι ξενυχτισμενη, ποναω απο την επεμβαση, εχουν ματωσει οι θηλες μου και ο μπεμπης θηλαζει εδω και τεσσερις ωρες. Οκ ισως το συμπληρωμα ηταν η καλυτερη λυση, δεν ειμαι και ειδικος, αλλα μη με κανεις να νιωθω και ασχημα απο πανω. Και σε αλλα περιστατικα, με τους διπλανους μου, τη νυχτα οι μαιες του τριτου ηταν απαραδεκτες. Οχι ολες βεβαια αλλα μην λεμε και ονοματα.

Επισης αλλο ενα παραπονο ηταν οτι μου κρατησανε τον μπεμπη για ικτερο ενα εικοσιτετραωρο ενω ο παιδιατρος μου λεει οτι δεν υπηρχε λογος, με αυτη την χολερυθρινη... Δεν ξερω αν το εκαναν για λεφτα η αν αυτη ηταν οντως η γνωμη τους, αλλα ρε παιδι μου δεν χωριζεις το νεογεννητο απο τη μαμα του χωρις λογο.

Τελος παντων αυτα ειχα να πω, δεν εχω εμπειρια κι απο αλλου για να συγκρινω, κι εδω που τα λεμε απο το Μητερα και το Ιασω εχω ακουσει πολυ χειροτερα.. Γενικα ικανοποιημενη θα ελεγα, αλλα με παραπονα....

Α και δεν ειχα rooming in αλλα μου τον εφερναν οποτε εκλαιγε και μου τον αφηναν οσο ηθελα.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους!

Να ρωτήσω κάτι, αν και δεύτερη γέννα τον Φεβρουάριο, δηλδή χρεώνουν παραπάνω αν το παιδί παρουσιάσει ίκτερο... και πόσο?

Γέννησα την κόρη μου σε δημόσιο για να γλυτώσω αυτά ακριβώς αλλά αυτή την φορά πρέπει να πάω Γαία ή Λητώ.

Γενικά, τι πρέπει να προσέξω για να μην βγω εκτός προϋπολογισμού?

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...