Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια, ειμαι καινουρια και θα ηθελα τα φωτα σας.Εχω πητ 21/01 και θα γεννησω στο Λητω.Υπαρχει καμια νεα μανουλα που να γεννησε προσφατα εκει να με βοηθησει.Θελω να μαθω....λιγο απο ολα, καθαριοτητα, καθε ποτε φερνουν τα μωρακια,τι χαρτια σας ζητησαν στο ληξιαρχειο(μου ειπαν πιστοποιητικο γαμου κ πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης) και τελικα ποσο χρεωνουν γιατι αλλα λεει ο γιατρος αλλα λενε αυτοι στο τηλ. Ευχαριστω και καλη λευτερια σε ολες τις εγκυουλες!!

Διαφημίσεις

εγω γεννησα τον μαρτιο.πολυ καθαρο νοσοκομειο,πολυ ζεστη ατμοσφαιρα,πολυ καλα κοριτσια.πραγματικα σου μιλαω ηταν ολες γλυκυτατες κ εχει σημασια αυτο.τα μωρα προσεχανε να τα φερνουν μετα το επισκεπτηριο για να μην εχει κοσμο.απο χαρτια δ θυμαμαι..εγω εκανα καισαρικη κ καθησα 1 μερα παραπανω να παρω την μπεμπα γιατι ηταν στα προωρα.εδωσα 38880 σε δικλινο.παντως λενε πχ να φυγεις τριτη αλλα ειναι πληρωμενο μεχρι τεταρτη.ετσι εγινε σε μενα.εμεινα συν μια μερα κ πηγε αυτο το ποσο.τα δωματια πολυ καλα,δεν ενιωσα καθολου χυμα.μονο που θα ηθελα να εχουν κ παραβαν γιατι χρειαζεταιεγω με την αναμνηση που εχω θα ξαναπηγαινα.

Γειά σου fouli και με το καλο να γεννηθεί το παιδάκί σου.

Εγω γέννησα στο Λητώ πριν 7 μήνες περίπου και σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Από καθαριότητα και φαγητό μια χαρά. Οι μαίες στις ωδίνες ήταν πολύ γλυκές ενώ αντίθετα αυτές στον όροφο είχαν λίγο ύφος και τις περισσότερες φορές χρειαζόταν να χτυπήσουμε 2-3 φορές το κουδούνι για να έρθουν.

Υπάρχει μια σύντομη παρουσίαση σχετικά με το θηλασμό που θα σου πρότεινα να την παρακολουθήσεις εάν σε ενδιαφέρει να θηλάσεις. Εγώ που ήμουν αρκετά ενημερωμένη για το θέμα και περίμενα να ακούσω διάφορες λάθος συμβουλές μπορώ να πω οτι δεν άκουσα καμία :eek: ενώ δεν δόθηκε στο μωρό ξένο γάλα - απ'οσο μπορώ να ξέρω - ούτε μου πρότειναν κάτι τέτοιο για να ξεκουραστώ ή για άλλον λόγο. Αντιθέτως οι ίδιοι μας πρότειναν να έχουμε τα μωρά στο δωμάτιο παρόλο που ήμασταν σε 3κλινο.

Το επισκεπτήριο είναι πολύ αυστηρό. Εάν θυμάμαι καλά είναι το πρωί 10 με 1 και το απόγευμα 6 με 9. Για να είσαι όμως σίγουρη κοίταξε στο site τους ή ρώτησέ τους στο τηλέφωνο. Ειδικά στο απογευματινό δεν βγάζανε κανένα μωράκι πριν βεβαιωθούν ότι έχουν φύγει ΟΛΟΙ οι επισκέπτες. Και εννοώ πραγματικά ολοι (πχ γιαγιάδες, παππούδες, αδελφές κτλ έξω). Μόνο οι μπαμπάδες επιτρεπόταν να μείνουν.

Για το ληξιαρχείο δε θυμάμαι...Πιστοποιητικό γάμου σίγουρα αλλά για τα υπόλοιπα θα σε γελάσω...Έαν το πιστοποιητικό γάμου σου είναι παλιό (>6μήνες) βγάλε καινούριο. Νομίζω μπορείς να το κάνεις και στα ΚΕΠ.

Το 3κλινο με Φυσιολογικό Τοκετό και επισκληρίδιο μου κόστισε 2.000 και κάτι ψιλά.

Στο φόρουμ υπάρχει συζήτηση σχετικά με τα μαιευτήρια που ίσως μπορείς να βρείς και άλλες πληροφορίες.

Ελπίζω να σε φώτισα λιγάκι :lol:

CGeop2.png

c8Z1p1.png

αυτές στον όροφο είχαν λίγο ύφος και τις περισσότερες φορές χρειαζόταν να χτυπήσουμε 2-3 φορές το κουδούνι για να έρθουν.:

[εριεργο,εγω εχω ντιθετη εικονα.τρεχανε στο πρωτο ουδουνι.ημουν στον 2 οροφο

Ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για τη βοηθεια!!Ειναι πολυ ευχαριστο το γεγονος οτι δεν αφηνουν τα μικρουλια στο επισκεπτηριο.Περυσι στο ιασω που γεννησε μια φιλη μου ημασταν καποια στιγμη σε ενα δωματιο 12 επισκεπτες,3 μανουλες και 3 μωρακια!!Αισχος!!Οσο αφορα το θηλασμο ειμαι πολυ τυχερη, εχω μια καταπληκτικη μαια που με εχει βοηθησει σε ολα μεχρι τωρα και θα με βοηθησει και σε αυτο!

[εριεργο,εγω εχω ντιθετη εικονα.τρεχανε στο πρωτο ουδουνι.ημουν στον 2 οροφο

Ακριβώς την ίδια εικόνα έχω και εγώ που γέννησα πριν από 3 μήνες, το δεύτερο μωράκι μου εκεί.....Και εγώ στον 2ο όροφο ήμουν.

VxpTp3.png

lewJp3.png

Αγαπητές σου συμμφορουμίτισες,

Μου πήρε λίγο χρόνο μέχρι να αποφασίσω να ρωτήσω γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει ακόμα στο αν μου κάνει καλό ή κακό να ξέρω για εμπειρίες και μαρτυρίες άλλων γυναικών για τη γέννα (μάλλον οι περισσότερες με τρομάζουν)... αλλά τελικά δεν μπορώ να αντισταθώ...

Μπορείτε να μου πείτε όσες έχετε γεννήσω το Λητώ εντυπώσεις? Είναι καλά; Επίσης είχατε δικής σας μαια ή σας βοήθησαν οι του μαιευτηρίου;

Τέλος για όσες έχουν την όρεξη θα ήθελα να μου απαντήσουν στο εξής. Ακούω που λένε πολλές ότι η διπλανή πονούσε και φώναζε κτλ... και θέλω να ρωτήσω, δηλαδή όσο πονάει κανείς είναι στο ίδιο δωμάτιο με άλλες γυναίκες άρα και τους άνδρες τους?

Το ίδιο και στο χειρουργείο?

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μετά από ολα αυτά που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί

εγω γεννησα στο λητω πριν 2 χρονια. εχω πολυ ενταξει εμπειριεσ κ απο τις μαιες κ απο ολα τα υπολοιπα. κ το δωματιο μια χαρα ηταν κ το φαγητο.εγω ειχα παρει δικια μου μαια απο φοβο αλλα τελικα χαζομαρα γιατι κ μονο η μαια της βαρδιας να ταν,ολα ενταξει θα πηγαινανε. ειναι εσυ πως νιοθεις πιο ανετα.

κ οσο για τα δωματια ωδινων-ανανηψης εγω ετυχε κ ημουν μονη μου γενικα κ δεν ειχε αλλες επιτοκες. αλλα απ οτι καταλαβα, ειναι ξεχωριστα δωματιακια στη σειρα που χωρανε ενα κρεβατι μονο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

κ εγω εχω πολυ καλη εμπειρια,μονη μου ημουν στο δωματιο που περιμενα με τον αντρα μου,μαια δεν ειχα δικια μου, μου ειχε πει η γιατρος οτι θα ναι αυτη κ οι μαιες του λητω κ ετσι ηταν. στο δωματιο ηταν γλυκητατες οι κοπελες που ερχονταν κ σε καθε κουδουνι τρεχανε.ειμαι ευχαριστημενη

pasoumi σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

αχ έχω αρχίσει να αγχώνομαι αρκετά... και έχω έναν φόβο... όχι τόσο μην πονέσω αλλά φοβάμαι μην πανικοβληθώ /φοβηθώ!!!! Το λεω στον άντρα μου και με λέει τρελή!

Γι αυτό ρωτάω για τα δωμάτια... γιατί φοβάμαι μην έχω εγώ τους φόβους μου και ακούω και δίπλα φωνές κτλ και τελικά καταρρεύσω!!!

Ακούω τόσα και τόσα... αλλα για το καλό της μπεμπούλας μου προσπαθώ να το ελέγξω.

Διαφημίσεις

Εγω γεννησα τον Μαιο του 2009 στο λητω. Ειχα δικη μου μαια στο δωματιο ωδυνων και ευτυχως ημουνα μονη μου (μαζι με τον αντρα μου και την μαια μου). Τελικα γεννησα με καισαρικη τομη αφου η μικρη δεν ελεγε με τιποτα να γυρισει (ισχιακη προβολη). Εμεινα πολυ ικανοποιημενη απο την καθαριοτητα. Το φαγητο ηταν υπερ αρκετο και τα ωραρια του επισκεπτηριου τηρουντας αυστηρα. Τα μωρακια γυριζαν πισω στον θαλαμο τους και μετα αφηναν το επισκεπτηριο. Οι μαιες ερχονταν και σε βοηθουσαν καθε φορα που τις ειχαμε αναγκη απο τον θηλασμο μεχρι να μου καθαρισουν την τομη. Το λητω υποστηριζει πολυ τον θηλασμο μεχρι και μαθημα θηλασμου σου παρεχουν οπως επισης σου δειχνουν πως να φροντιζεις το νεογνο (μπανακι-αφαλος κ.α) Αφηναν μαζι μας εως 1 συνοδο. Το τρικλινο μου στοιχησε 2.361ευρω. Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη και ελπιζω η δευτερη γεννα μου να ειναι παλι εκει.

pasoumi σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

αχ έχω αρχίσει να αγχώνομαι αρκετά... και έχω έναν φόβο... όχι τόσο μην πονέσω αλλά φοβάμαι μην πανικοβληθώ /φοβηθώ!!!! Το λεω στον άντρα μου και με λέει τρελή!

Γι αυτό ρωτάω για τα δωμάτια... γιατί φοβάμαι μην έχω εγώ τους φόβους μου και ακούω και δίπλα φωνές κτλ και τελικά καταρρεύσω!!!

Ακούω τόσα και τόσα... αλλα για το καλό της μπεμπούλας μου προσπαθώ να το ελέγξω.

και εγω ειχα τους φοβους μου κ πριν κ κατα τη διαρκεια αλλα σκεφτομουνα οτι τωρα ειμαι σε σιγουρα χερια...οτι κ να παθω, μεσα σε νοσοκομειο ειμαι, δεν ειμαι αναμεσα σε ασχετους, τι στο καλο θα ξερουν τι να κανουν για να με συνεφερουν :wink:

ευχομαι να πανε ολα καλα κ πανω απ ολα να αποκτησεις ενα υγιες μωρακι.

Διάβασα πρόσφατα πως στο Λητώ προωθείται το rooming-in.

Όταν γέννησα το αγοράκι μου (8/2008) δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.

Σαφώς προωθούσαν το θηλασμό αλλά δεν είχες το μωρό συνέχεια δίπλα σου.

Κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα εκεί μπορεί να μου πει τι ισχύει τώρα?

Τα μωρά είναι συνέχεια κοντά σου?

Και εαν ναι,τι γίνεται την ώρα του επισκεπτηρίου?

Τα παίρνουν και τα ξαναφέρνουν όταν τελειώσει?

Και εγω στο ΛΗΤΩ γεννησα κ τα 2 μου παιδακια. το 2007 κ το 2009. την πρωτη φορα τον ειχα τον γιο μου οποτε ηθελα διπλα μου. ακομα κ τη νυχτα, τον ζηταγα κ μου τον αφηναν να κοιμαται κοντα μου. Ημουν σε 2κλινο δωματιο αλλα τη δευτερη μερα εφυγε η αλλη μαμα κ ετσι εμεινα μονη τις υπολοιπες μερες. Αφηναν κ τη μαμα μου να κοιμαται στο αδειο κρεβατι τη νυχτα. το 2009 παλι τον ειχα τον μπεμπη μου οποτε ηθελα. μονο οταν υπηρχε κοσμος στο δωματιο τον επαιρναν. Παντως οι κοπελες στο ΛΗΤΩ ειναι αψογες κ παντα κοντα σου, οποτε τις καλεσεις με πολυ υπομονη. Υπαρχει μεγαλη διαφορα σε αυτο τον τομεα με το αλλο μεγαλο μαιευτηριο.

Διάβασα πρόσφατα πως στο Λητώ προωθείται το rooming-in.

Όταν γέννησα το αγοράκι μου (8/2008) δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.

Σαφώς προωθούσαν το θηλασμό αλλά δεν είχες το μωρό συνέχεια δίπλα σου.

Κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα εκεί μπορεί να μου πει τι ισχύει τώρα?

Τα μωρά είναι συνέχεια κοντά σου?

Και εαν ναι,τι γίνεται την ώρα του επισκεπτηρίου?

Τα παίρνουν και τα ξαναφέρνουν όταν τελειώσει?

Γεννησα στο λυτω πριν 1 μηνα.

αν ζητήσεις αποκλειστικο θηλασμο σου φέρνουν το μικρο σου οποτε κλάψει.

μονο προσεξε να εχουν κολλήσει το ταμπελακι που λεει ( απολκειστικος θηλασμός)

μεσα στο πιρεξακι (κρεβατακι).

αλλιως τα μωρα τα φέρνουν καθε 4 ωρες για να φανε.5.00, 9.00, 13.00, 17.00, 21.00 κ.τ.λ.

επισκεπτήριο εχει 10.00 -13.00 και 18.00- 21.00.

λιγο πριν αρχισει το επισκεπτήριο έρχονται κ παίρνουν τα μωρα κ μετα περνάει ενας σεκιουριτας κ τσεκάρει τα δωμάτια.

βέβαια παντα υπαρχουν αυτοι που τρυπώνουν στα δωμάτια και σου ανεβάζουν το αιμα στο κεφάλι.

αλλα με ενα παράπονο στον κισε με τις μαιες έρχονται κ τους πετάνε εξω.χα.

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Διαφημίσεις

Γεννησα στο λυτω πριν 1 μηνα.

αν ζητήσεις αποκλειστικο θηλασμο σου φέρνουν το μικρο σου οποτε κλάψει.

μονο προσεξε να εχουν κολλήσει το ταμπελακι που λεει ( απολκειστικος θηλασμός)

μεσα στο πιρεξακι (κρεβατακι).

Μα υποτίθεται πως προωθούν μόνο τον αποκλειστικό θηλασμό,τουλάχιστον αυτό ισχυρίζονται ως μαιευτήριο.

Εγώ θυμάμαι τα μωρά την 1η και 2η μέρα μας τα έφερναν τις ώρες που αναφέρεις και την τρίτη μέρα στα καρτελάκια στα πυρεξάκια είδα γραμμένο το ΜΜΘ(μόνο μητρικός θηλασμός).Λες και τις προηγούμενες μέρες τα μωρά πείναγαν συγκεκριμένες ώρες!

Οπότε από ότι κατάλαβα δεν άλλαξε και κάτι.

Απλά,πες μου,αν ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό από την αρχή,το μωρό το παίρνουν την ώρα του επισκεπτηρίου ή όχι?

ναι τα παιρνουν νομιζω.καλο για το μωρο σου θα ειναι αυτο βεβαια..

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

ναι τα παιρνουν νομιζω.

Εσύ ήσουν σε μονόκλινο και δεν θυμάσαι?

καλο για το μωρο σου θα ειναι αυτο βεβαια..

Ακριβώς αυτό!

Ένας λόγος που γέννησα στο Λητώ ήταν επειδή δεν ήθελα τα μωρά να είναι με τις λεχώνες και όλους τους επισκέπτες μαζεμένους.

Απλά αποκλειστικός θηλασμός χωρίς να έχεις το μωρό συνέχεια δίπλα σου λόγω αυστηρών κανόνων επισκεπτηρίου δεν γίνεται,γι΄αυτό ρωτάω συγκεκριμένα για το τι γίνεται την ώρα του επισκεπτηρίου όταν έχεις ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό.

αχ συγνώμη που σας ζαλίζω κορίτσια μου αλλά μήπως μπορεί καμία που γέννησε πρόσφατα να μου περιγράψει τα βήματα που ακολούθησε στο Λητώ για να γεννήσει. Πχ κάνεις εισαγωγή, μετά σε βάζουν σε δωματιάκι για τον καλοπισμό κτλ

Εγώ σκέφτομαι να ζητήσω δίκλινο και να μην έχω μαία δική μου. Τι λέτε?

Ευχαριστώ

αχ συγνώμη που σας ζαλίζω κορίτσια μου αλλά μήπως μπορεί καμία που γέννησε πρόσφατα να μου περιγράψει τα βήματα που ακολούθησε στο Λητώ για να γεννήσει. Πχ κάνεις εισαγωγή, μετά σε βάζουν σε δωματιάκι για τον καλοπισμό κτλ

Εγώ σκέφτομαι να ζητήσω δίκλινο και να μην έχω μαία δική μου. Τι λέτε?

Ευχαριστώ

Καλησπερα, εγω γεννησα πριν 2.5 μηνες στο Λητω...λοιπον πηγα βραδυ με 10λεπτους μια μερα μετα απο την πητ, εκανα εισαγωγη μετα με πηγαν σε ενα εξεταστηριο που μου εκαναν κλισμα μου πηραν αιμα(σε αυτη τη φαση σε ξυριζουν κιολας εγω το ειχα κανει μονη μου) και ακουν το μπουμπουκι, επειτα πηγα καρδιολογο για καρδιογραφημα.Μετα ανεβηκα στο δωματιο..α ξεχασα εβαλα κ το ροζ συνολακι....τρελα!!!Δεν εκατσα πολυ βεβαια γιατι μετα απο λιγο εσπασαν και τα νερα οποτε κατεβηκα στην αιθουσα.Προσωπικη μου αποψη να παρεις μαια...τωρα τι να πω αυτο ειναι στην κριση της καθε γυναικας.Εμενα η δικια μου ηταν υπεροχη με βοηθησε αφανταστα...της χρωσταω πολλα!!Ελπιζω να βοηθησα

καλησπερα κι απο εμενα. εγω γεννησα στο λητω στις 16/3 το δευτερο παιδακι μου και πρεπει να πω πως εχουν αλλαξει τα πραγματα ως προς τον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο σε σχεση με πεντε χρονια πριν που ειχα γεννησει. ολες οι μαιες ενθαρρυνουν και βοηθανε τη μητερα να θηλαζει και αν θελεις μπορεις να εχεις το μωρο διπλα σου ολη την ωρα (εγω ημουν σε δικλινο, δε ξερω αν ισχυει και για το τρικλινο). οσο για τις ωρες επισκεπτηριου ειναι γενικα αυστηροι και δεν αφηνουν πανω απο δυο επισκεπτες στο δωματιο οταν ειναι το μωρο. μαλιστα γινονται και σεμιναρια θηλασμου τα οποια σχεδον με πιεζαν να παω να παρακολουθησω...

εγω ειχα φερει δικια μου μαια που ηταν παρουσα στο τοκετο αλλα δεν εργαζοταν σε αλλο νοσοκομειο. συνεργαζοταν με ενα γνωστο μου γυναικολογο.δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα.

Μήπως γνωρίζει καμμία αν στο Λητώ επιτρέπεται να φέρεις δική σου μαία από άλλο νοσοκομείο;

εννοειτε οτι μπορεις..

Albert Einstein

Σε αυτό που λες με τα δωμάτια, έχεις απόλυτο δίκιο. Όταν γέννησε η ξαδέρφη μου, στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Πάτρας έφεραν δίπλα της μία κοπέλα που της είχαν σπάσει τα νερά στον έβδομο μήνα. Η κοπέλα το έχασε το μωράκι της. Ήταν λοιπόν σε ένα δωμάτιο γεμάτο μπλε μπαλόνια για το μωράκι της ξαδέρφης μου και έβλεπε κόσμο να έρχεται και να κοιτάζουν το μωρό. Δεν έλεγε τίποτα βέβαια, αλλά καταλαβαίνω πως ένοιωθε.

Απαράδεκτο....!!!!:evil:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα