Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος εμβρύου στην 36η εβδομάδα


Recommended Posts

ο δικός μου στις 36 και 4 ήταν 2500. μικρός σχετικά αλλά όχι όμ ως για ανυσηχία είπε η γιατρός. την τρίτη πάω για καρδιοτοκογράφημα και να δούμε τι θα δείξει... μου είπε επίσης να περπατάω πολύ για να κατέβει. αν την ανυσηχούσε το βάρος δε θα μου έλεγε ξεκούραση για να πάρει και τις 40 εβδομάδες?

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κι εμείς πήγαμε χθες στη γιατρό, 2770 ο μπεμπης μας εβδομαδα 35+5. Η γιατρός είπε ότι το φυσιολογικό βάρος για αυτή την εβδομάδα είναι 2600-2800,οποτε ολα καλα.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια μου τι να πω και εγώ?????Η μικρή μου στις 34+6 ηταν 3255 !!!!!!!Απίστευτο και όμως αληθηνό!Και ο γιος μου βγήκε 3350 στις 37 εβδομάδες αλλά αυτή είναι αρκετά μεγαλύτερη σε κάθε μέτρηση!Βέβαια ο γιατρός μου δεν αγχ΄νεται αλλά με ρωτάει διαρκώς μήπως έκανα λάθος στην τελευταία περίοδο.Φυσικά και δεν έκανα λάθος!Απλά αν συνεχίσει έτσι,φανταστείτε να μπω στον μήνα μου...Αν και πιστεύω ότι θα γεννήσω πολύ πρώορα!Το νοιώθω!Το Σάββατο 9 Απριλίου κμπαίνω στον μήνα μου,λέτε να προλάβω?Ήδη έχω πολλές ενοχλήσεις!Υγεία να έχουν όλα τα μωρά του κόσμου και οι μαμάδες αντοχή να τα μεγαλώνουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

35+1 κ ημασταν 2.898 ! Ηδη μια βδομαδα μπροστα λεει ο γιατρος αλλα το βρηκε φυσιολογικοτατο !!!

θα ξαναπαω την πεμπτη που θα ειμαι 37+1 κ εχω περιεργεια ποσο θα εχει παει η γλυκουλα μου !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Χθές πήγα για τον υπέρηχο του μήνα(είμαι 36 +2),και μου είπε ο γιατρός οτι το έμβρυο είναι 2 εβδομάδες μικρότερο..Απο κιλά είναι 2380.Μου είπε να μην ανησυχώ,αλλα αυτό είναι αναπόφευκτο όπως καταλαβαίνετε..Τί σημαίνει αυτό για το μωρό;Τα κιλά του γιατί εμένα μου φαίνονται κανονικά;είμαι μικρόσωμη,με 1.60 ύψος και τώρα είμαι 59 κιλά απο 50 που ξεκίνησα την εγκυμοσύνη.όταν ρώτησα τον γιατρό ,μου είπε οτι αυτό έχει το καλό του οτι θα γεννήσω εύκολα,αλλα θα αργησει λίγο το μωρό να πάρει τα πάνω του..:confused:.Να μην περπατάω πολύ και να μην κουράζομαι καθόλου,για να πάρω όλο το μήνα.Εσείς πώς τα βλέπετε όλα αυτά;έχετε παρόμοια εμπειρία;

 

Αχ τι μου θυμιζεις. Αγχος χωρις λογο. Εμενα ο γιατρος 1 εβδομαδα πριν μπω στο μηνα μου ειχε μετρησει το μωρο κατω απο 2 κιλα. Το τι ακουσα: τρωγε, ξεκουρασου κλπ. Μεσα στο χειρουργειο υπηρχε ειδικος νεογνολογος γιατι θεωρουσαν οτι θα βγει μικροτερο απο 2500 κλπ. Τελικα ο μπεμπης μου 38 εβδομαδα γεννηθηκε (με καισαρικη, λογω προηγηθεισης), 2750. Μια χαρα, οπως ο μεγαλος του αδερφος. Εχω παρει αποφαση οτι γενναω παιδια ιδιου μεγεθους....ετσι θα βγει και το τριτο μου. Ομως οι υπερηχοι πεφτουν εξω και λιγο, μην ανησηχεις

Link to comment
Share on other sites

Χθές πήγα για τον υπέρηχο του μήνα(είμαι 36 +2),και μου είπε ο γιατρός οτι το έμβρυο είναι 2 εβδομάδες μικρότερο..Απο κιλά είναι 2380.Μου είπε να μην ανησυχώ,αλλα αυτό είναι αναπόφευκτο όπως καταλαβαίνετε..Τί σημαίνει αυτό για το μωρό;Τα κιλά του γιατί εμένα μου φαίνονται κανονικά;είμαι μικρόσωμη,με 1.60 ύψος και τώρα είμαι 59 κιλά απο 50 που ξεκίνησα την εγκυμοσύνη.όταν ρώτησα τον γιατρό ,μου είπε οτι αυτό έχει το καλό του οτι θα γεννήσω εύκολα,αλλα θα αργησει λίγο το μωρό να πάρει τα πάνω του..:confused:.Να μην περπατάω πολύ και να μην κουράζομαι καθόλου,για να πάρω όλο το μήνα.Εσείς πώς τα βλέπετε όλα αυτά;έχετε παρόμοια εμπειρία;

και η δικια μου οταν ειχα μπει στον ενατο ηταν 2100 και γεννηθηκε στις 41 εβδομαδες 3 κιλα, κ εκτος απο τα 280 γρ που εχασε την πρωτη μερα απο την επομενη κιολας αρχισε να παιρνει και τον πρωτο μηνα πηρε 1 κιλο!. εμας απο τον πρωτο υπερηχο φαινοταν οτι ηταν ηλικιακα πιο μικρη απο τον τροπο που υπολογιζουν οι γιατροι βαση ΤΕΡ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα.Εμένα η μικρή στισ 35+3 ειναι 2414.Ειναι καλά? βγαίνει λίγο μικρότερη απ'οτι είναι.το θέμα είναι οτι μεχρι τον προηγούμενο μήνα εβγαινε λίγο μεγαλυτερη απο την ηλικια κυησης.Εγω νόμιζα ότι στον 8ο και στον 9ο τα μωρα παιρνουν το περισσότερο βάροσ.Ο γιατροσ δεν ειπε κατι για τα κιλά της ειπε ειναι στο μεσο ορο.

αλλα εγω σκεφτομαι γατι βρεθηκε 6 μερεσ μικροτερη απο την ηλικια κυησης .συμβανει αυτο?

μακαρι να φτασουμε τα 3 οταν γεννηθει με το καλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα.Εμένα η μικρή στισ 35+3 ειναι 2414.Ειναι καλά? βγαίνει λίγο μικρότερη απ'οτι είναι.το θέμα είναι οτι μεχρι τον προηγούμενο μήνα εβγαινε λίγο μεγαλυτερη απο την ηλικια κυησης.Εγω νόμιζα ότι στον 8ο και στον 9ο τα μωρα παιρνουν το περισσότερο βάροσ.Ο γιατροσ δεν ειπε κατι για τα κιλά της ειπε ειναι στο μεσο ορο.

αλλα εγω σκεφτομαι γατι βρεθηκε 6 μερεσ μικροτερη απο την ηλικια κυησης .συμβανει αυτο?

μακαρι να φτασουμε τα 3 οταν γεννηθει με το καλο.

 

Kαλά δεν το πιστεύω. Μπήκα στο θέμα για να γράψω ακριβώς αυτό. Τις τελευταίες 20 μέρες ο μπέμπης πήρε μόνο 150 γραμ. Σήμερα 35+4 είναι 2300.

'Εχω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό. Πώς ενώ έως τώρα ήταν βαρύτερος από την ηλικία του τώρα έχει μείνει πίσω στην ανάπτυξη;...

Εγώ για να είμαι ειλικρινής έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Kαλά δεν το πιστεύω. Μπήκα στο θέμα για να γράψω ακριβώς αυτό. Τις τελευταίες 20 μέρες ο μπέμπης πήρε μόνο 150 γραμ. Σήμερα 35+4 είναι 2300.

'Εχω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό. Πώς ενώ έως τώρα ήταν βαρύτερος από την ηλικία του τώρα έχει μείνει πίσω στην ανάπτυξη;...

Εγώ για να είμαι ειλικρινής έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου...

Πρωτον ευχομαι να πανε ολα καλα και να γεννησεις με εναν πονο και δευτερον να σου πω οτι οι υπερυχοι πολλες φορες κανουν λαθοι στο θεμα κιλων και γενικα...εμενα ο δικος μου ο γιατρος μια ωρα πριν την γεννα εβλεπε στον υπερυχο τον μικρο 2500 κιλα,γεννηθηκε 3200,μην αγχωνεσαι για τα κιλα ολα ειναι μια χαρα,δεν εχει τιποτα το παιδακι σου αν ηταν κατι θα σου το ελεγε ο γιατρος,χαλαρωσε και θα δεις που ο μικρος θα ειναι φυσιολογικοτατος,μην αγχωνεσαι και απολαυσε,ερχονται τα δυσκολα...αστειευομαι ετσι....ευχομαι τα καλυτερα...ενας υγιες παιδακι,να μην σε αγχωνουν τα κιλα κρατα δυναμεις για την γεννα...
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον ευχομαι να πανε ολα καλα και να γεννησεις με εναν πονο και δευτερον να σου πω οτι οι υπερυχοι πολλες φορες κανουν λαθοι στο θεμα κιλων και γενικα...εμενα ο δικος μου ο γιατρος μια ωρα πριν την γεννα εβλεπε στον υπερυχο τον μικρο 2500 κιλα,γεννηθηκε 3200,μην αγχωνεσαι για τα κιλα ολα ειναι μια χαρα,δεν εχει τιποτα το παιδακι σου αν ηταν κατι θα σου το ελεγε ο γιατρος,χαλαρωσε και θα δεις που ο μικρος θα ειναι φυσιολογικοτατος,μην αγχωνεσαι και απολαυσε,ερχονται τα δυσκολα...αστειευομαι ετσι....ευχομαι τα καλυτερα...ενας υγιες παιδακι,να μην σε αγχωνουν τα κιλα κρατα δυναμεις για την γεννα...

 

Αχ μακάρι να είναι έτσι. Σε μια εβδομάδα που θα με ξαναδεί θα δούμε αν έγινε λάθος...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

tamar μην αγχωνεσαι για το βάρος.ξερω παρα πολλες περιπτωσεις που οι γιατροι εχουν πεσει αρκετα γραμμάρια εξω στις μετρησεις .Οπως εγραψε κ άλλη κοπέλα αλλο λενε τουσ τελευταιουε μηνεσ κ αλλο βαρος έχει το μωρο στη γεννηση.Κ εγω σε καμια 10 μερες που θα παω έχω αγωνια να δω τι βαρος πήρε.ελπιζω να αιματωνει καλα ο πλακουντας κ να τρεφεται σωστα.

θα ηθελα να φτασουμε τα 3 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

tamar μην αγχωνεσαι για το βάρος.ξερω παρα πολλες περιπτωσεις που οι γιατροι εχουν πεσει αρκετα γραμμάρια εξω στις μετρησεις .Οπως εγραψε κ άλλη κοπέλα αλλο λενε τουσ τελευταιουε μηνεσ κ αλλο βαρος έχει το μωρο στη γεννηση.Κ εγω σε καμια 10 μερες που θα παω έχω αγωνια να δω τι βαρος πήρε.ελπιζω να αιματωνει καλα ο πλακουντας κ να τρεφεται σωστα.

θα ηθελα να φτασουμε τα 3 κιλά.

 

Kι εγώ αυτό θέλω. Να γεννηθεί 3 κιλά. Να μπορώ να το πιάσω...:)

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και όντως να έχει πέσει έξω ο υπέρηχος.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα?Σας εβαλε ο γιατρος να κανετε καλλιέργεια κολπικου υγρου? κ αν ναι που την κανατε?

εγω την έκανα σε ένα μικροβιολογικό της γειτονιάς κ προβληματιζομαι αν ειναι αξιόπιστο..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα?Σας εβαλε ο γιατρος να κανετε καλλιέργεια κολπικου υγρου? κ αν ναι που την κανατε?

εγω την έκανα σε ένα μικροβιολογικό της γειτονιάς κ προβληματιζομαι αν ειναι αξιόπιστο..

 

Όχι. Γιατί θα πρέπει να κάνουμε;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλη. εγω ειμαι στην 25η εβδομάδα και εκανα κολπικα υγρα ήδη μια φορά και εχω αλλη μια ακομα. μην ανυσηχεις καθολου. πηγα στον γυναικολόγο μου πηρε υγρα, και μετά πηρα το διαφανο δοχειο με το βουρτσακι και το πηγα σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο εκει κοντα. το χαρτι του γυναικολογου εγραφε εξεταση κολπικου επιχρισματος για αμεσο παρασκευασμα, αεροβια -αναεροβια, και hominis.

ευχομαι να βοήθησα

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

tamar δεν ειναι απαραιτητο να την κανεις.Αναλογως το γιατρο.Αλλοι τη ζητάνε κ άλλοι όχι.βασικά υποθετω οτι ο λογος που τη ζητάνε είναι μην τυχον υπαρχει κανενα μικροβιο στον κολπο κ το κολλήσει το μωράκι κατά τον τοκετό.

smara εμενα το δείγμα μου το πήρε η κοπέλα του μικροβιολογικου.κ εμενα για αεροβια ,αναεροβια κ κάτι άλλα .Αλλα θελω να πισευω οτι κ τα μικροβιολογικα τα τοπικα ειναι αξιόπιστα ως προσ τα αποτλεσατα των εξετασεων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες που ξαναμετρήσαμε το βάρος του μπέμπη καμία σχέση η μέτρηση με αυτή της προηγούμενης εβδομάδας. Ενώ την προηγούμενη Κυριακή ήταν 2260 χθές ο υπέρηχος έδειξε 2730. Άρα είχατε δίκιο. Οι μετρήσεις δεν είναι διόλου ακριβείς.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ tamar που πηρε βάρος ο μπεμπης σου...

Μακαρι κ εγω την Πέμπτη που θα πάω να με δει να έχει φτασει τα 2700 η μπεμπουλα γτ μια μικρη ανησυχια την έχω αν τρεφεται σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ tamar που πηρε βάρος ο μπεμπης σου...

Μακαρι κ εγω την Πέμπτη που θα πάω να με δει να έχει φτασει τα 2700 η μπεμπουλα γτ μια μικρη ανησυχια την έχω αν τρεφεται σωστα.

 

Kαλημέρα. Βασικά αμφιβάλλω αν μέσα σε μια εβδομάδα πήρε τόσα γραμμάρια. Από 2260 να φτάσει 2700 σε μια εβδομάδα χλωμό. Απλά ή η πρώτη ήταν λάθος ή όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω όλες οι μετρήσεις είναι απλά ενδεικτικές. Οπότε μην ανησυχείς. Γερά μωρά να κάνουμε και μας αρκεί.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

μακαρι απλα μετα κ την κοπελα που την εστειλε για ελεγχο θρομβοφιλιας ο γιατρος αρχισα να ανησυχω λίγο αν τρεφεται η οχι σωστα.

Ναι εσενα λογικα ήταν πιο μεγαλος στον προηγούμενο υπέρηχο απλα η μετρηση δεν θα ηταν σωστη.Παντως αυτες οι μετρησεις εχουν αποκλισεις ,αυτο ειναι σιγουρο πια..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στις 36 ήταν σχεδόν 2600. Ο γιατρός μου παρόλο που εξέτασε τον τράχηλο και ήταν μαλακός μου πρότεινε περπάτημα και επαφές. Εγώ θέλω να πάρει κι άλλο βάρος όμως. Εύχομαι να γεννηθεί κοντά στα 3 και μετά την 37η εβδομάδα για να είναι εντάξει και το αναπνευστικό!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου παρόλο που εξέτασε τον τράχηλο και ήταν μαλακός μου πρότεινε περπάτημα και επαφές.

 

 

Δηλαδή σου έκανε κολπική εξέταση; Εμένα δεν μου έχει κάνει ακόμα και παρόλο που δεν έχει κατέβει ούτε για περπάτημα μου μίλησε ούτε για sex

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...