Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν


Recommended Posts

Και μένα τα ίδια ο παιδίατρός μου. Μας έδωσε σίδηρο απο 6 μηνών με τη δικαιολογία ότι το μητρικό γάλα μετα τον 6ο μήνα δεν περιέχει αρκετό σίδηρο για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού. Εγώ της έδωσα λίγο στην αρχή αλλά μετά διαβάζοντας κι εδώ αποφάσισα πως το καλύτερο είναι να της κάνω πρώτα εξετάσεις και μετά βλέπουμε! Όμως που μπορώ να της κάνω την εξέταση? Πρέπει να τη πάω στο Παίδων. Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?

Μήπως παίζει ρόλο το ότι έχω πρόβλημα (μονίμως) με τη φερριτίνη?

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 46 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 19 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 13 δημοσιεύσεις

Μη ξεχνάτε ότι η ιατρική πλέον είναι κυρίως "όργανο" των φαρμακευτικών εταιριών...αυτές διεξάγουν και τις περισσότερες έρευνες, προς το συμφέρον τους...το γνωρίζω εκ πείρας.

 

Οι καλοί γιατροί που είναι πιστοί στον όρκο του Ιπποκράτη και που δεν χορηγούν σκευάσματα απλά επειδή έτσι τους λένε να κάνουν είναι λίγοι.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και δευτερο γιατρο και μου ειπε οτι καλα εκανε και του το εδωσε!

επειδη λεει οτι το μωρο γεννηθηκε 2700!και περασε και απο ικτερο!

 

Το βαρος παιζει ρολο, γιατι οσο μικροτερο γεννηθει το μωρο (οι ερευνες λενε κατω απο 3 κιλα), τοσο μικροτερες ειναι οι αποθηκες φεριττινης του και τοσο μικροτερες ειναι οι ποσοτητες σιδηρου που εχει μπορεσει ν'αποθηκευσει απο τον πλακουντα. Αρα μπορει ο σιδηρος να του "τελειωσει" πριν γινει 6 μηνων που αρχιζουν συνηθως τις στερεες τροφες.

 

Το μωρο μετα τον τοκετο ΔΕΝ καλυπτει τις ημερησιες του αναγκες σε σιδηρο απο το μητρικο γαλα (πώς θα μπορουσε, αλλωστε, αφου ο σιδηρος στο μητρικο γαλα ειναι ελαχιστος, αν κι ευαπορροφησιμος), αλλά απο τα αποθεματα σιδηρου που απεκτησε κατα την ενδομητρια ζωη του. Οταν αυτα τα αποθεματα τελειωσουν γυρω στον 6ο μηνα (αναλογως του μωρου), καλυπτεται με την εισαγωγη στο διαιτολογιο του στερεων τροφων πλουσιων σε σιδηρο. Η σιδηροπενικη αναιμια ειναι κοινοτατη στα βρεφη 6-12 μηνων που γεννηθηκαν με μικρο βαρος και δε διατρεφονται με τροφες πλουσιες σε σιδηρο.

 

με τη δικαιολογία ότι το μητρικό γάλα μετα τον 6ο μήνα δεν περιέχει αρκετό σίδηρο για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού.

 

Αυτο οντως ισχυει (το μητρικο γαλα, οπως και το αγελαδινο και ολα τα γαλατα ειναι φτωχο σε σιδηρο), αλλά η λυση δεν ειναι η χορηγηση συμπληρωματος σιδηρου, αλλά η καθημερινη χορηγηση τροφων πλουσιων σε σιδηρο. Η φυση τα παντα εν σοφια εποιησε, γι'αυτο και το γαλα, η βασικη αυτη τροφη των βρεφων που τους δινει ο,τι πολυτιμοτερο για την αναπτυξη των οστων τους (το ασβεστιο!), δε θα ηταν δυνατον να ειναι πλουσια σε σιδηρο, μιας κι ετσι θα μειωνοταν η απορροφηση του ασβεστιου! Στα υποκαταστατα μητρικου γαλακτος οι εταιριες προσθετουν σιδηρο, αλλά αυτο δε σημαινει οτι κανουν καλα!

 

Μήπως παίζει ρόλο το ότι έχω πρόβλημα (μονίμως) με τη φερριτίνη?

 

Αυτο μπορει να παιζει ρολο, κυριως απο αποψη κληρονομικοτητας. Επισης, αν δεν επαιρνες συμπληρωματα σιδηρου στην εγκυμοσυνη κι ειχες ηδη προβλημα πριν την εγκυμοσυνη, οι αποθηκες σου φερριτινης πιθανοτατα εχουν αδειασει εντελως. Εσυ, λοιπον, πιθανοτατα θα επρεπε να παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου! Το μωρο, ομως, θα πρεπει να κανει πρωτα μια εξεταση αιματος για να εισαι σιγουρη οτι εχει κι αυτο προβλημα, ειδικα αν γεννηθηκε αρκετα πανω απο 3 κιλα κι επαιρνες συμπληρωματα σιδηρου κατα την εγκυμοσυνη, οπότε μπορει και να μην εχει προβλημα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια, εγω εκανα στο γιο μου εξεταση αιματος στους 8 μηνες (αν κι ηξερα εκ των προτερων τι θα δειξει, μιας κι ειχε γινει καταχλωμος με κυκλους κατω απο τα ματια) κι εδειξε οτι οντως ειχε σιδηροπενικη αναιμια, οπότε του χορηγησα σιδηρο για τρεις μηνες (την ακριβη ποσοτητα σταγονων την καθοριζε ο παιδιατρος καθε φορα βασει βαρους του μωρου).

 

Γεννηθηκε 3075, αλλά οταν αντικατεστησα το μεσημεριανο θηλασμο με τη χορτοσουπα στον 6ο-7ο μηνα, λογω παρανοησης με τον παιδιατρο δεν του εδινα καθημερινα κρεας, αλλά μονο 3 φορες τη βδομαδα και τις υπολοιπες ετρωγε σκετα λαχανικα! Κι επειδη θηλαζε αποκλειστικα (δηλαδη δεν καλυπτε τον σιδηρο που δεν επαιρνε στο μεσημεριανο του με το σιδηρο των υποκαταστατων μητρικου γαλακτος) κι επισης δεν ετρωγε κρεμα εμποριου γι'απογευματινο (που κι αυτες ειναι εμπλουτισμενες με σιδηρο) αλλά παλι θηλαζε, ανεπτυξε σιδηροπενικη αναιμια. Προσοχη ομως να μη γινει παρανοηση: το λαθος δεν ηταν οτι θηλαζε αποκλειστικα, αλλά οτι δεν ετρωγε καθημερινα καποια τροφη πλουσια σε σιδηρο. Κι εκ των υστερων ειδα οτι ηταν οντως προτιμοτερο να του δινω σταγονες σιδηρου και να θηλαζει αποκλειστικα, παρα να του δινω υποκαταστατο γαλα με σιδηρο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθηκε 3075, αλλά οταν αντικατεστησα το μεσημεριανο θηλασμο με τη χορτοσουπα στον 6ο-7ο μηνα, λογω παρανοησης με τον παιδιατρο δεν του εδινα καθημερινα κρεας, αλλά μονο 3 φορες τη βδομαδα και τις υπολοιπες ετρωγε σκετα λαχανικα!

 

Κι εγώ δίνω δύο φορές την εβδομάδα χορτόσουπα χωρίς κρέας, τις υπόλοιπες κοτόπουλο και μοσχάρι, υπάρχει φόβος να αναπτύξει σιδηροπενία; :roll: Και τα διάφορα χορταρικά δεν περιέχουν σίδηρο; Το σπανάκι, η πατάτα, αλλά και τα φρούτα, όπως η μπανάνα; Δεν παίρνει από αυτά τα τρόφιμα το σίδηρο που χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννηθηκε 3075, αλλά οταν αντικατεστησα το μεσημεριανο θηλασμο με τη χορτοσουπα στον 6ο-7ο μηνα, λογω παρανοησης με τον παιδιατρο δεν του εδινα καθημερινα κρεας, αλλά μονο 3 φορες τη βδομαδα και τις υπολοιπες ετρωγε σκετα λαχανικα!

 

Κι εγώ δίνω δύο φορές την εβδομάδα χορτόσουπα χωρίς κρέας, τις υπόλοιπες κοτόπουλο και μοσχάρι, υπάρχει φόβος να αναπτύξει σιδηροπενία; :roll: Και τα διάφορα χορταρικά δεν περιέχουν σίδηρο; Το σπανάκι, η πατάτα, αλλά και τα φρούτα, όπως η μπανάνα; Δεν παίρνει από αυτά τα τρόφιμα το σίδηρο που χρειάζεται;

 

Marle ο σίδηρος από τα λαχανικά δεν είναι τόσο απορροφίσιμος όσο από το κρέας... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθηκε 3075, αλλά οταν αντικατεστησα το μεσημεριανο θηλασμο με τη χορτοσουπα στον 6ο-7ο μηνα, λογω παρανοησης με τον παιδιατρο δεν του εδινα καθημερινα κρεας, αλλά μονο 3 φορες τη βδομαδα και τις υπολοιπες ετρωγε σκετα λαχανικα!

 

Κι εγώ δίνω δύο φορές την εβδομάδα χορτόσουπα χωρίς κρέας, τις υπόλοιπες κοτόπουλο και μοσχάρι, υπάρχει φόβος να αναπτύξει σιδηροπενία; :roll: Και τα διάφορα χορταρικά δεν περιέχουν σίδηρο; Το σπανάκι, η πατάτα, αλλά και τα φρούτα, όπως η μπανάνα; Δεν παίρνει από αυτά τα τρόφιμα το σίδηρο που χρειάζεται;

 

Marle ο σίδηρος από τα λαχανικά δεν είναι τόσο απορροφίσιμος όσο από το κρέας... :wink:

 

Κάνω δηλαδή κακό που του δίνω σκέτα λαχανικά και χορταρικά δυο φορές τη βδομάδα ε; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου μου έχει πει ότι τα μωρά χρειάζονται μέχρι 1 έτος κάθε μέρα μοσχάρι (μου έιπε να μη του δίνω πάνω από μία φορά την εβδομάδα κοτόπουλο γιατί είναι φτωχό σε σίδηρο). Μετά το έτος μπορείς να μην του δίνεις κάθε μέρα...

Τώρα αυτή αυτά μου είπε, εγώ τα ακολουθώ αλλά δεν το έχω ψάξει περαιτέρω...

Το ανήψι μου που θήλαζε μέχρι 18 μηνών ανέπτυξε και αυτό σιδηροπενική αναιμία επειδή και αυτό η μάνα του του έδινε μόνο 2 φορές την εβδομάδα μοσχάρι...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας η παιδίατρος είχε δώσει συμπλήρωμα σιδήρου, όταν ήταν περίπου 5 μηνών-για τρείς μήνες, μας είπε- αλλά επειδή είχα διαβάσει τα όσα είχαν γραφτεί εδώ σε συνδυασμό με μια μικρή δυσκοιλιότητα που υποψιάζομαι ότι προκάλεσε στο μικρό, το σταμάτησα μετά από μερικές μέρες και της είπα ότι θα κάνω πρώτα εξετάσεις. Μας τύχανε διάφορα και καθυστέρησα τελικά να τον πάω. Τελικά, ο μικρός έχει μια ελαφρά σιδηροπενία (ίσως και λόγω κληρονομικότητας, δεν ξέρω), αλλά επειδή αρχίσαμε στο μεταξύ στερεές τροφές, η γιατρός είπε ότι τώρα δε χρειάζεται γιατί θα τον πάρει από το φαγάκι του.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα τα ίδια ο παιδίατρός μου. Μας έδωσε σίδηρο απο 6 μηνών με τη δικαιολογία ότι το μητρικό γάλα μετα τον 6ο μήνα δεν περιέχει αρκετό σίδηρο για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού. Εγώ της έδωσα λίγο στην αρχή αλλά μετά διαβάζοντας κι εδώ αποφάσισα πως το καλύτερο είναι να της κάνω πρώτα εξετάσεις και μετά βλέπουμε! Όμως που μπορώ να της κάνω την εξέταση? Πρέπει να τη πάω στο Παίδων. Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?

Μήπως παίζει ρόλο το ότι έχω πρόβλημα (μονίμως) με τη φερριτίνη?

Pepi, εγώ πήγα σε μια γνωστή μας στο Χαλάνδρι. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω στοιχεία. Πάντως, να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν είναι και πολύ εύκολο και μπορεί να κλαίει αρκετά το μικρό σου. Είναι λίγο δύσκολο να βρούνε φλέβα σε αυτή την ηλικία... :?

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάλι ο παιδίατρος μας έχει πει δυο μέρες μοσχάρι, δυο μέρες κατσικάκι και δυο μέρες κοτόπουλο. Το κατσικάκι λίγο το φοβάμαι αλλά θα του δώσω τελικά αυτή τη βδομάδα. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?

Μήπως παίζει ρόλο το ότι έχω πρόβλημα (μονίμως) με τη φερριτίνη?

Pepi' date=' εγώ πήγα σε μια γνωστή μας στο Χαλάνδρι. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω στοιχεία. Πάντως, να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν είναι και πολύ εύκολο και μπορεί να κλαίει αρκετά το μικρό σου. Είναι λίγο δύσκολο να βρούνε φλέβα σε αυτή την ηλικία... :?[/quote']

 

Αν πας το μωρο στο Παιδων να του παρουν αιμα, προσεξε να μην το πας στο "Αγλαϊα Κυριακου" αλλά στο "Αγια Σοφια" - παρολο που τα νοσοκομεια ειναι διπλα-διπλα, εχουν εντελως διαφορετικη τακτικη στο θεμα της αιμοληψιας βρεφων. Στο αιματολογικο του Αγια Σοφια βαζουν τη μαμα να κατσει στην καρεκλα αιμοληψιας με το μωρο στην αγκαλια της και του παιρνουν το αιμα στο αψε-σβησε, ενω στο Αγλαϊα Κυριακου βαζουν το μωρο ξαπλα κρατωντας του χερια και ποδια και προσπαθουν να του παρουν αιμα ενω αυτο φυσικα σπαραζει στο κλαμα. (κι άλλες μαμαδες μου ειπαν οτι δεν τις αφησαν καν να μπουν μεσα, απλά πηραν το μωρο κι εκλεισαν την πορτα)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?

Μήπως παίζει ρόλο το ότι έχω πρόβλημα (μονίμως) με τη φερριτίνη?

Pepi' date=' εγώ πήγα σε μια γνωστή μας στο Χαλάνδρι. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω στοιχεία. Πάντως, να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν είναι και πολύ εύκολο και μπορεί να κλαίει αρκετά το μικρό σου. Είναι λίγο δύσκολο να βρούνε φλέβα σε αυτή την ηλικία... :?[/quote']

 

Αν πας το μωρο στο Παιδων να του παρουν αιμα, προσεξε να μην το πας στο "Αγλαϊα Κυριακου" αλλά στο "Αγια Σοφια" - παρολο που τα νοσοκομεια ειναι διπλα-διπλα, εχουν εντελως διαφορετικη τακτικη στο θεμα της αιμοληψιας βρεφων. Στο αιματολογικο του Αγια Σοφια βαζουν τη μαμα να κατσει στην καρεκλα αιμοληψιας με το μωρο στην αγκαλια της και του παιρνουν το αιμα στο αψε-σβησε, ενω στο Αγλαϊα Κυριακου βαζουν το μωρο ξαπλα κρατωντας του χερια και ποδια και προσπαθουν να του παρουν αιμα ενω αυτο φυσικα σπαραζει στο κλαμα. (κι άλλες μαμαδες μου ειπαν οτι δεν τις αφησαν καν να μπουν μεσα, απλά πηραν το μωρο κι εκλεισαν την πορτα)

 

Εγώ πήγα στο Τζάνειο, είχα μία συγγενή και με «προώθησε», αλλά οι κύριες γιατρίνες βρήκαν το μπέλα τους μαζί μου :oops: ...

Γιατι πήρα το μώρο το έβαλαν κάτω και το έψαχναν για φλέβες και αύτος βεβαια σπαραζέ στο κλαμα, έμενα με έιχαν πετάξει έξω και κοιτούσα απο το τζαμάκι. Δεν άντεχα και έμπενα μέσα με ξαναπέταξαν έξω μεχρι που έιδαν οτι αγρίεψα και με άφησαν να είμαι μέσα.Δεν μιλήσα γιατι ήθελα να τελειωσει οσο το δύνατον πιο σύντομα...Και δεν τους τα «εψαλα» γιατι είχα παει σφίνα...

 

Καλύτερα, που έγινε όμως γιατι μόνο έτσι, μπόρεις να είσαι σίγουρη γιατο έαν θα πρέπει να το δίνεις στο παιδί σου ή οχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατόπιν μακράν συζητήσεως με τον παιδίατρο και λόγω του ότι η μικρή μου μάλλον έχει κοιλιοκάκη :cry: (δεν μπορεί να φάει δημητριακά και οτι περιέχει γλουτένη με αποτέλεσμα να μην απορροφούνται οι βιταμίνες απο τα δημητριακά κλπ) αποφάσισα να της δίνω σίδηρο. Ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το συμπλήρωμα γιατί έτσι κι αλλιώς χρειάζονται πολύ σίδηρο σε αυτή την ηλικία, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το μωρό και μου είπε ότι αν δεν της δώσω θα έχω προβλήματα αργότερα! Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν το διακινδυνέυω.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. :)

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικα ολα ειναι θεμα γνωσεων των ιατρων...

ο δικος μου ο γυναικολογος μου συνεστησε να τη θηλασω χωρις να μου δωσει κανενα σκευασμα σιδηρου..

τη θηλαζω εδω και 8 μηνες χωρις να παιρνουμε οι δυο μας τιποτε.

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη xrysalis

 

Aν συνεχιζεις να θελεις ιατρο υπερ του θηλασμου και με εκπαιδευση σε θεματα θηλασμου στειλε μου πμ

μενει στη Ηλιουπολη

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

tasuki μου εισαι σιγουρη ; εμεις πηγαμε στο αγιας σοφιας για εξεταση αιματος και το μωρακι το ξαπλωσαν και με εβαλαν να του κραταω τα ποδαρακια! νομιζα οτι θα λυποθυμουσε απο το κλαμα, το θυμαμαι και σπαραζει η καρδια μου!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

tasuki μου εισαι σιγουρη ; εμεις πηγαμε στο αγιας σοφιας για εξεταση αιματος και το μωρακι το ξαπλωσαν και με εβαλαν να του κραταω τα ποδαρακια!

 

Ναι ειμαι σιγουρη, γιατι ηταν οντως εφιαλτικη εμπειρια, αλλά ηταν στο Αγλαϊα Κυριακου. Στο Αγια Σοφιας ηταν τυπος και υπογραμμος στην αιμοληψια. :?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι σιγουρη, γιατι ηταν οντως εφιαλτικη εμπειρια, αλλά ηταν στο Αγλαϊα Κυριακου. Στο Αγια Σοφιας ηταν τυπος και υπογραμμος στην αιμοληψια.

 

τοτε μαλλον εμεις ειμασταν ατυχοι! ή τα πραγματα αλλαξανε και στο αγιας σοφιας. χαιρομαι μονο που το μωρο ειναι μικρο και μολις την εβαλα στο στηθος μου ηρεμησε! μετα ηταν μια χαρα ... και αρκετα ταλαιπωρημενη!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μας τρέφεται με μητρικό γάλα αποκλειστικά, παίρνει κανονικά βάρος και η παιδίατρος μας χορήγησε σε σταγόνες σκεύασμα βιταμινών Α και D. Είναι σύνηθες, σας έχει συμβεί? Είμαι λίγο επιφυλακτική..

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στο Aquasol; Δεν ξερω για ποιο λογο σας το εδωσε, παντως κακο δεν θα κανει. Αντιθετως βοηθαει στο νευρικό συστημα και στην καλη απορροφηση των θρεπτικών συστατικών του γαλακτος. Μην ξεχνας να το διατηρεις στο ψυγειο!

Link to comment
Share on other sites

..της έδινα κι εγώ μέχρι 2 μηνών...νομίζω ότι μου είχε πει ότι η βιταμίνη d βοηθάει στην απορρόφηση ασβεστίου;;;δεν είμαι σίγουρη όμως..της έδωσα έχοντας εμπιστοσύνη στον παιδίατρό μου ο οποίος γενικά είναι κατά των φαρμάκων...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...