Recommended Posts

Η Φριντα μου ειναι 10 μηνων (-8 ημερες). Μπορει και μπουσουλαει σε ολο το σπιτι, μιλαμε για φοβερη ταχυτητα ε, οχι αστεια!:lol: Εχει μια κοκκινη μπαλιτσα με βωλους μεσα που κανουν θορυβο και μπορει να κυνηγαει το μπαλακι αυτο για καμια ωρα! Τα παντα της τραβανε την προσοχη, ειδικα τα χαρτια και προσπαθει να τα βαλει στο στομα της. Εχει μια μανια με φωτογραφιες μωρων, τις δικες της, ή δικες μου (οταν ημουν μωρο) ή της γυναικας μου (οταν ηταν μωρο). Καθεται και τις κοιταει για ωρα και μιλαει μαζι τους (στην δικη της γλωσσα). Αν βρει κρατημα, σκαρφαλωνει και σηκωνεται. Περπαταει σαν το καβουρα, προς τα δεξια και αριστερα. Απο λογακια λεμε γουα! ντα ντα (επειδη την φωναζουμε Φριντα συνεχεια, το ντα το εμαθε πολυ γρηγορα) μπα μπα μπα, μα μα μα (πολυ σπανια και οταν ειναι λυπημενη) τα τα τα, οταν μιλαει μονη της! γελαει και ξεκαρδιζεται οταν κατι της φαινεται αστειο. και οταν θυμωνει και δεν θελει να κατσει καπου (πχ σημερα να της αλλαξω την πανα) αρχιζει και κανει σβουρες!

Διαφημίσεις

Τι δεξιοτητες εχουν τα μωρα σας σε αυτη την ηλικια; Εχω αρχισει και παρατηρω τον μικρο μου, ηλικιας 2 μηνων και 19 ημερων. Ας πουμε διαβαζω οτι πρεπει να κρατανε σφιχτα ενα αντικειμενο, ο δικος μου δεν το κανει. Του βαζω την κουδουνιστρα στο χερι και την κραταει για δευτερολεπτα και οχι σφιχτα. Μετα διαβασα οτι πρεπει να παρατηρουν τα χερια τους. Το κανουν τα δικα σας αυτο;

Εμενα χαμογελαει, κανει καποιους ηχους, γκα, να, για, τετοια πραγματα, αλλα το βιβλιο που εχω ελεγε οτι πρεπει να κανει α και ο.Ουτε κραταει το κεφαλακι ορθιο οταν τον γυριζω μπρουμυτα, μονο φερνει το κεφαλι στο πλαι, για να ξεκολλησει η μουριτσα απο την κουβερτουλα του. Αγχωνομαι με τις δεξιοτητες, κανω οτι μπορω για να τον "δουλεψω", του μιλαω, του διαβαζω, του κανω ηχους και γκριματσες, του τραγουδαω, του εχω παιχνιδια, αλλα δεν ξερω τι να περιμενω οσον αφορα την αναπτυξη, και οσο διαβαζω αγχωνομαι. Παντως απο αντανακλαστικα ειναι καλα, στην παιδιατρο κανουμε επιδειξη κρατωντας το κεφαλι ορθιο,στο σπιτι δεν μας ενδιαφερει!Πειτε κοριτσακια!!!

vasfa να γνωρίζεις ότι το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Και εμένα ο δικός μου που είναι 14 μηνών όλα αυτά που γράφουν πολλές φορές δεν τα έκανε ή έκανε κάποια πράγματα που αναφέρονταν σε μεγαλύτερες ηλικίες. Βάσει αυτά που γράφουν τα βιβλία ο δικός μου έπρεπε να περπατάει, ε δεν το έχει κάνει ακόμη τι να κάνω να αρχίσω να ανησυχώ? Η γιατρός μου μου έχει πει ότι αυτό που πρέπει να βλέπουμε είναι το παιδάκι μας να έχει εξέλιξη. Να βλέπεις διαφορά δηλ. από μήνα σε μήνα

Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό.....Εσύ ασχολήσου μαζί του και μην αγχώνεσαι για το τι γράφουν τα βιβλία.

Πολλές φορές βλέπουμε το δέντρο και δεν βλέπουμε το δάσος με αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία των πραγμάτων και στιγμές από την καθημερινότητα του παιδιού μας.

http://www.babyzone.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CF%85/%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-0-12-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

http://www.babyzone.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CF%85/%CE%BF%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-1-%CE%AD%CF%89%CF%82-3-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

και αυτο για την συναισθηματικη αναπτυξη...

Πώς να αναπτύξετε τη συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών σας

http://www.gonios.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126&Itemid=54

Παράθεση
    Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό.....Εσύ ασχολήσου μαζί του και μην αγχώνεσαι για το τι γράφουν τα βιβλία.

Πολλές φορές βλέπουμε το δέντρο και δεν βλέπουμε το δάσος με αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία των πραγμάτων και στιγμές από την καθημερινότητα του παιδιού μας.

συμφωνώ απόλυτα!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Νομίζω πως αυτό το άγχος το έχουμε όλες οι μαμάδες...εμένα ο μικρός μου είναι 9,5 μηνών....κάνει αρκετά πράγματα εκτός απο αυτά που όπως λένε τα βιβλία θα έπρεπε...λέει μπαμπά , τσα , ντα , για για (μαμά δεν βλέπω να λέει), παίζει και παρατηρεί τα παιχνίδια του αρκετή ώρα , έχει καλό πάτημα αν τον έχει όρθιο, αλλά δεν χτυπάει παλαμάκια (μονό 2 παιχνίδια μεταξύ τους), δεν μπουσουλάει , δεν σηκώνεται μόνος του στο πάρκο...και με έχει αγχώσει η γιατρός ...λέει οτι θα αργήσει γιατί είμαστε λίγο χοντρούληδες...11230 ήταν όταν πήγαμε 9 μηνών...και φώναζε λίγο η γιατρός μας...δίαιτα λέει..μα ρε κορίτσια δεν νομίζω ότι κάνω κάτι υπερβολικό...θηλάζουμε ακόμα πρωί-βράδυ (μπορεί και 2-3 φορές ακόμα στην διάρκεια της νύχτας , γιατί είναι πολύ ανήσυχος ),δεν έχουμε ακόμα δόντια, και απο κρέμες frezylac γιατί είμαστε και λίγο δυσκοίλιοι.

Αγχώνομαι γιατί το συγκρίνω με την μπέμπα μιας φιλενάδας μου που έχουν 13 μέρες διαφορά (ποιο μεγάλη αυτή) και βλέπω διαφορές αλλά μετά σκέφτομαι ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει τον δικό του ρυθμό...

a>

a>

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι που έκλεισε τον 4ο μήνα πριν μια εβδομάδα! Ενώ έβγαζε κανονικά κραυγές και προσπαθούσε να μιμηθεί αυτά που της κάναμε έχει τώρα 1 εβδομάδα και που μουγκρίζει! Γελάει δυνατά και είναι χαρούμενη όπως ήταν αλλά από κραυγές τίποτα! Αναγκαστικά την κάνω να κλάψει μέχρι να μου πει αου! Κλαίει από τα νεύρα της! Αρχίζω και ανησυχώ! Είναι κάποια φάση ή πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό? Ευχαριστώ πολύ! ❤️

• Μπερδεμένη/-ος 1

Τι εννοείς την κάνεις να κλαψει για να κάνει αου:confused:

Πάντως δ περιγράφεις κτ περίεργο. Μπορει να βαρέθηκε τις κραυγές, να τις σταμάτησε για λιγο κ να τις ξαναρχίσει, η να επικεντρώνεται σε κτ κινητικό τώρα όπως το να γυρίσει-να κάνει βαρελακια

• Μου αρέσει 1

Να χαλαρώσεις και να χαρείς το παιδάκι σου.η τρίτη μικρή μου είχε αρχίσει κραυγουλες γύρω στον 5 ο μήνα,μετά σταμάτησε για λίγο .γύρω στον όγδοο άρχισε τα μπαμπαλισματα.τη μια μέρα έλεγε μπααμπααα,την επομενη μααααααμααα και μόνο αυτο.την αλλη τατααατα.μετα από κανένα μήνα τα έλεγε όλα κάθε μέρα.και ξαφνικά τα σταμάτησε για λίγο και άρχισε λεξουλες.μαμ μπαμπά μαμά νταντά.αυτα λέμε τώρα στον έντεκατο.οποτε θα δεις πολλά κουλά από τα μωρά μην ανησυχείς.εμενα είναι το τρίτο και πάλι κάποιες φορές με αγχωνει με αυτά που κάνει .

16 ώρες πρίν, Nbiz είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι που έκλεισε τον 4ο μήνα πριν μια εβδομάδα! Ενώ έβγαζε κανονικά κραυγές και προσπαθούσε να μιμηθεί αυτά που της κάναμε έχει τώρα 1 εβδομάδα και που μουγκρίζει! Γελάει δυνατά και είναι χαρούμενη όπως ήταν αλλά από κραυγές τίποτα! Αναγκαστικά την κάνω να κλάψει μέχρι να μου πει αου! Κλαίει από τα νεύρα της! Αρχίζω και ανησυχώ! Είναι κάποια φάση ή πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό? Ευχαριστώ πολύ! ❤️

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου. Φυσιολογικό είναι. Μπορεί να σταμάτησε να βγάζει κραυγές κ να ξεκίνησε μια άλλη δεξιότητα. Πχ να γυρνάει μπρούμυτα η ανάσκελα η κάτι άλλο. Σιγά σιγά θα βλέπεις να κάνει κάθε μέρα κ διαφορετικά πράγματα!

Γειά σας μανούλες!!!!! Έχω δίδυμακια 5 μηνών, αγοράκι και κοριτσακι. Το θέμα είναι ότι η μικρή μου δεν μπαμπαλιζει, δηλαδή φωνήεντα κάνει ααααα εεεε οοοουυυυ κτλ αλλά δεν λέει αγκου. Ο μικρός μου το κάνει από 2 μηνών. Ξέρω ότι δεν πρέπει να συγκρίνω τα δύο μωράκια αλλά μερικές φορές γίνεται αυτόματα. Επίσης τον τελευταίο καιρό ξύνει με τα χεράκια της ένα μαξιλάρι από τον καναπέ όταν την έχω εκεί και ξαπλώνει. Πείτε μου βρε κορίτσια το έκαναν και τα δικά σας μωράκια? Ευχαριστώ! 

Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Mwroudakia είπε:

Γειά σας μανούλες!!!!! Έχω δίδυμακια 5 μηνών, αγοράκι και κοριτσακι. Το θέμα είναι ότι η μικρή μου δεν μπαμπαλιζει, δηλαδή φωνήεντα κάνει ααααα εεεε οοοουυυυ κτλ αλλά δεν λέει αγκου. Ο μικρός μου το κάνει από 2 μηνών. Ξέρω ότι δεν πρέπει να συγκρίνω τα δύο μωράκια αλλά μερικές φορές γίνεται αυτόματα. Επίσης τον τελευταίο καιρό ξύνει με τα χεράκια της ένα μαξιλάρι από τον καναπέ όταν την έχω εκεί και ξαπλώνει. Πείτε μου βρε κορίτσια το έκαναν και τα δικά σας μωράκια? Ευχαριστώ! 

Δεν είναι ανάγκη να το κάνουν όλα τα μωρα αυτό πιστεύω. Ο μικρός μου γιος τώρα είναι 6 μηνών και αυτός λέει διαφορα αουυυ , ουααα , αφφφφ και διαφορά αλλά τέτοια περίεργα αλλά δεν θυμάμαι να είναι ποτέ «αγκου». Η παιδίατρος τι λέει ; .. αυτό με το μαξιλάρι δεν το κατάλαβα ... εμένα ο δικός μου τώρα ξέρεις ποσο γρατσουναει ; Δεν μπορείς να φανταστείς ... έτσι και σε πιάσει με το χέρι του τελείωσες :D

19 hours ago, Mwroudakia said:

Πολλά μωράκια δεν λένε ποτέ αγκου. Το μαξιλάρι γιατί είναι πρόβλημα που το ξυνει δεν κατάλαβα?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από MamaFot,
        Καλησπερα σας..
        θα ήθελα να μαθω πως περνάτε την μερα σας με ένα 10 μηνών μωρό; 
        Τι κάνετε, τι παιχνίδια παίζεται... 
        Εχω αρχίσει να αγχώνομαι για κάποιο λόγο και νομίζω πως δεν της είμαι καθόλου καλή... δεν ξέρω με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη που και που... 

• Από Πηγή,
        Καλησπερα σας μανούλες!! 
        Τι κάνει το παιδί στην ηλικια των 3 μηνών? Πως αναπτύσσεται? 
      • Από Πηγή,
        Καλησπερα μανούλες! 
        Γίναμε 4 μηνών! Θελω να μου πειτε, ποσο τρώει το μωρό, τι παιχνίδια να του πάρω κ αν ξεκινήσατε φαγητό. 
        Ευχαριστω Πολυ 
      • Από o mpempis mas,
        Καλησπέρα στις μαμάδες και στους μπαμπάδες !!
        Ο γιόκας μου στις 28 Νοεμβρίου θα κλείσει τους 19 μήνες. Δεν περπατάει και δεν μιλάει … σε βαθμό ανησυχητικό για μία μαμά αλλά και για μία παιδίατρο. Η δεύτερη δε μας παρότρυνε να τον δει παιδονευρολόγος , αναπτυξιολόγος και παιδοψυχολόγος. Όπως και ακολουθήσαμε την συμβουλή της μέχρι στιγμής για τον πρώτο γιατρό ( παιδονευρολόγο ).
        Τα ανησυχητικά σημάδια ήταν τα εξής -σε ηλικία 16 μηνών:
        1. Δεν έλεγε καμία λέξη (μαμά, μπαμπά, νάνι, γεια, άτα … ) ή να το πω αλλιώς δεν είχε μάθει καμία λέξη που συνήθως μαθαίνουν οι γονείς στο παιδί τους. Κάποιος ας πούμε μπορεί να μάθει το γιο του να φωνάζει «γκολ» ή «γιούπι»
        2. Δεν «μπαμπάλιζε» … ούτε το «ντα ντα» όταν χτυπούσε τα χέρια του στο τραπέζι ή σε κάποιο αντικείμενο.
        3. Δεν δίνει μεγάλη προσοχή σε όποιον του μιλάει ιδίως όταν παίζει με συγκεκριμένα παιχνίδια
        4. Δεν δείχνει με το χέρι του τίποτα και κανέναν – σαν να μην γνωρίζει ότι υπάρχει αυτή η κίνηση
        5. Δεν περπατούσε και δεν έκανε καμία προσπάθεια να σηκωθεί … ήταν αρνητικός στο να τον αγγίξουν για στράτα ή για να τον σηκώσουν
        6. Και κατά την διάρκεια της μέρας όπου και αν καθόταν από μωρό μέχρι και τότε κουνιόταν ολόκληρος , φανταστείτε ένα παιδί με καρφωμένο τον ποπό του στο πάτωμα και να κουνάει χέρια πόδια σαν κομπρεσέρ και το στόμα ανοικτό χωρίς όμως να βγαίνει τίποτα.

Τα ίδια σημάδια παραμένουν. Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο ελάχιστο!

Ο παιδονευρολόγος τότε μας είχε γράψει να κάνουμε μαγνητική εγκεφάλου και μέσης, αιματολογικές άπειρες και όλες βγήκαν καθαρές. Ο ίδιος μας είχε πει ότι το θέμα περπάτημα δεν τον απασχολεί …. Θα περπατήσει απλά θέλει χρόνο …. Έπρεπε να επικεντρωθούμε στην ομιλία και στην επικοινωνία. Δεν πρότεινε άλλη ειδικότητα – αναπτυξιολόγο, παιδοψυχολόγο.
        Τις ίδιες εξετάσεις τις είδε και άλλος γιατρός με την ειδικότητα του παιδονευρολόγου-αναπτυξιολόγου. Να του δίνουμε ερεθίσματα για να επικοινωνεί ήταν η απάντηση του. Δεν πρότεινε άλλη ειδικότητα.

Αύριο έχουμε πάλι ραντεβού με τον πρώτο γιατρό.

Αυτά....
        Καλό βράδυ σε όλους.
      • Από Σάρα Μισσακιάν,
        Ο μικρούλης μου είναι κι όλας 16 μηνών. Είναι ένα πολύ χαριτωμένο, χαμογελαστό παιδάκι με πολύ καλή αντίληψη και μνήμη. Τον προσέχουν 3 άτομα εναλλάξ και μια εγώ 4, γιατί πολύ απλά δεν έχω εναλλακτική. Επιπλέον είναι δίγλωσσο και ακούει ταυτόχρονα και τις δύο γλώσσες μέσα στη μέρα. Κατά τα άλλα ούτε μαμά λέει ούτε μπαμπά (λέξεις που είναι κοινές και στις δύο γλώσσες), για να έχω απαιτήσεις να πει κι άλλες λέξεις. Το πιο ανησυχητικό όμως είναι ότι δεν αρθρώνει καν συλλαβούλες. Πέρα από το κλάμα και το γέλιο του, δεν έχω ακούσει τη φωνή του παιδιού μου. Όταν θέλει κάτι το δείχνει και συνεννοείται με έναν ήχο που βγάζει από τη μύτη του. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω να μιλήσει;
      • Από **nikos**,
        Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 
      • Από Stella pav,
        Καλησπέρα σας.
        Είμαι καινούρια στο φόρουμ.ειμαι 22+ 3, εχθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου κ το μωράκι μου ζυγίζει 315 γρ. Που κανονικά θα πρεπε να είναι 450γρ.μου είπε ο γιατρός ότι δε τρέφεται σωστά απο τον πλακούντα.επισης, θα κάνουμε εξετάσεις για τυχόν λοιμώξεις.παιρνω σαλοσπιρ από τη 13 εβδομάδα λόγω πλακουντιακης ανεπάρκειας. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη κοπέλα?κοντεύω να τρελαθώ. Από εχθές.
      • Από freedom1,
        ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΟ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΟΛΟ Κ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΚΟΥΩ Κ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΩΔΥΝΗ Κ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΑΝ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΑΠ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΝΕΑ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ???ΕΙΔΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
        ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΝΑ ΝΕΚΡΟ ΜΩΡΟ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΘΑΝΕ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΛΟΓΟ ΞΑΦΝΙΚΗΣ Κ ΑΠΟΤΟΜΗΣ ΑΝΩΔΟΥ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΟΙ 2 ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!!
        ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ "ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ" ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΝΙΓΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ..!!!!!!