Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάπτυξη: Tι κάνουν πότε ??


tozdel

Recommended Posts

γειά σας και πάλι!!

 

μήπως μπορείτε να μου πείτε τι καινούριο κάνει ένα μωρό και πότε??

 

πχ χαμογελάει περίπου στον μήνα.

 

μιλάει - την δική του γλώσσα - πότε???

 

όταν μπρούμητα μπορεί να γυρίσει ανάσκελα πότε???

 

όταν μπρούμητα ανασηκώνει και τον θώρακα πότε???

 

μήπως σας ζητάω πολλά??? συγχωρέστε με!!! αλλά όπου διαβάζω τα γράφουν κάπως γενικά, ανά τρίμηνο κλπ.

 

επίσης πότε βλέπουν καθαρά, σε τί απόσταση?? χρώματα???

 

:?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για την ομιλία των βρεφών μπορείς να διαβάσεις εδώ κάτι πολύ ενδιαφέρον!

https://parents.org.gr/category/arthra/psychologia-anaptyxi/

 

για τις σωματικές κινήσεις είναι θέμα παιδιού. Αδέρφια μπορεί να κάνουν διαφορά 2 και 3 μήνες μέχρι να κατακτήσουν κάτι που το μεγαλύτερό τους πχ παιδί κατέκτησε νωρίς.

Δεν υπάρχει δηλαδή συγκεκριμένος μήνας που αυτό γίνεται.

σωστά δηλαδή περιγράφονται αυτά ανα τρίμηνο..

 

ένα βιβλίο γράφει ότι απο τον 3ο μήνα καταφέρνουν να σηκώσουν το κεφάλι σε μπρούμυτα θέση, λίγο αργότερα το θώρακα.

απο τον 6ο μήνα μπορούν να αλλάξουν απο μπρουμυτα σε ανάσκελα, 7ο να κάθεται σε παιδική καρέκλα, 9 -10 να κάθεται χωρίς στήριξη κτλ,,..

 

σε συμβουλεύω να αγοράσεις το βιβλίο "τα έξι πρώτα χρόνια της ζωής"(

"Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής" της Λουκίας Δημητρίου-Χατζηνεοφύτου, εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, ISBN 960 393 844Χ

)

μιάς και περιγράφει απο κει και πέρα όλες αναλυτικά τις εξελίξεις...

απο το ότι στην αρχή είναι σφιγμένο το χεράκι του νεογνού και σταδιακά ξεσφίγγει...

είναι αδύνατο να σου τα γράψω όλα είναι πάραπολλά!

 

πάντως εκεί τα γράφει ανά μήνα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

οκ - θα φροντίσω να αποκτήσω το βιβλίο.

 

εκπλήσσομαι, γιατί η μπέμπα μας - μόλις 45 ημερών, κρατά γερά και σταθερά το κεφάλι της όταν είναι ξεκούραστη και δε νυστάζει. επίσης από μπρούμητα (που σηκώνει και τον θώρακα... :shock: ) γυρνάει ανάσκελα αλλά όχι επειδή το θέλει, απλά το κάνει!!!

 

γεννήθηκε μεγάλο μωρό (4,200 γρ) δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο!!

 

από όσο διάβασα μάλλον τα καταφέρνει αυτά λιγακι νωρίς!!

επίσης έχει αρχίσει να μας ¨μιλάει¨...- ακόμα δεν διαβασα το άρθρο σας...το κάνω αμέσως!!!

Link to comment
Share on other sites

αααα, αυτό το είχα διαβάσει...αλλά δεν πείστηκα!! :?

 

μιλώντας για φωνούλες...αναφέρομαι στα πρώτα ¨αγκού¨και τα πρώτα φωνήεντα- δυνατές στριγγλιές!!

Link to comment
Share on other sites

tosdel καλημέρα!!!

φωνούλες από 2 μηνών περίπου.Ξεκινούν με αγκού και φωνήεντα και εξελίσσονται!!! :wink:

Η δικιά μου είναι τώρα 6 μηνών και μπαμπαλίζει όλη την ώρα...το σάλιο που βγάζει στη προσπάθεια να μιλήσει δεν περιγράφεται!!! Έχει πολύ έντονο το μπ... πάντως.Επίσης στριγγλίζει συνέχεια!!!

Από τον 4ο πιάνει αντικείμενα και τα εναλάσσει από το ένα χέρι στο άλλο και στον 5ο έβαλε την πιπίλα στο στόμα πάλι οταν της έπεφτε.

Τώρα κάθεται λίγο στον κώλο της αλλά με στήριγμα μαξιλάρια (αν και επειδή είναι ομπροσθόβαρη πέφτει μπροστά συνέχεια) και όταν είναι μπρούμυτα γυρίζει ανασκελα και το ανάποδο από τον 5ο.Πάντως από ότι μου έχουν πει είναι ανάλογα το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thanx bizeli

 

η δικιά μας ξεκίνησε τα αγκού και τα φωνήεντα στις 40 μέρες, μιμείται μάλιστα τα φωνήεντα που της λέμε και στριγγλίζει συχνά πυκνά!!

 

τώρα είναι 50 ημερών.

μόλις χτες πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε πως την βρίσκει πολύ δυνατή και πως από την πείρα της αναμένεται να μας τα κάνει όλα νωρις!!

θα περπατήσει νωρίς, θα μιλήσει νωρίς κλπ....τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ!!!

έχει πολύ κυνηγητό εεε??? :lol::lol::shock::shock::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ!!! και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα!!! Φαντάσου ότι πλέον για να την αλλάξω στην αλλαξιέρα πρέπει να κάνω χίλιες καραγκιοζιές και να την έχω απασχολημένη συνέχεια με πράγματα...γυρίζει ανάποδα, πάει να πιάσει ότι υπάρχει δίπλα-πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά της!!! :shock: Φαντάσου να περπατήσει δηλαδή!!! Ας ετοιμαζόμαστε για πολύ τρέξιμο!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

το μπομπιράκι μου από 15 ημερών γυρνούσε όπως ήταν ξαπλωμένος μπρούμυτα το κεφαλάκι του χωρίς πρόβλημα από δεξιά προς τα αριστερά. Λίγες μέρες αργότερα το σήκωνε κανονικότατα (ίσως τόσο νωρίς γιατι εξασκήθηκε...βλέπετε κοιμόμαστε μπρούμυτα). Στον μήνα πάνω άρχισε να σηκώνει και τον θώρακα...

τελικά κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό... :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Βρε κοριτσια τα μωρα σας βραχνιαζουν απο τις στριγγλιες η να ανησυχισω??? Ο δικος μου ειναι 4,5 μηνων και στις 3 τις 2 μερες ειναι βραχνιασμενος κ τη μια στριγγλιζει μεχρι που του ερχεται βηχας!!!! :/

eNortjKzUjI0NzIxtVCyBlwwFZgC2A,,63.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας κοριτσάκια μου! Έχω κάποιες απορίες... ( ...πάλι :D )

1. Πότε άρχισαν τα μωρά σας να σχεδιάζουν συγκεκριμένα πράγματα; Δηλαδή π.χ. ένα λουλουδι ή ένα προσωπο και όχι αφηρημένες μουτζούρες;

2. Πότε εμαθαν να αναγνωρίζουν και να λένε τους αριθμούς (0-9) και να προσπαθούν να μετρήσουν αντικείμενα ή τα δάχτυλά τους;

3. Πότε έμαθαν να αναγνωρίζουν τα γράμματα;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Καλησπέρα σας κοριτσάκια μου! Έχω κάποιες απορίες... ( ...πάλι :D )

1. Πότε άρχισαν τα μωρά σας να σχεδιάζουν συγκεκριμένα πράγματα; Δηλαδή π.χ. ένα λουλουδι ή ένα προσωπο και όχι αφηρημένες μουτζούρες;

2. Πότε εμαθαν να αναγνωρίζουν και να λένε τους αριθμούς (0-9) και να προσπαθούν να μετρήσουν αντικείμενα ή τα δάχτυλά τους;

3. Πότε έμαθαν να αναγνωρίζουν τα γράμματα;

 

η κόρη μου είναι 21 μηνών.

 

1) τώρα ζωγράφισε ένα πρόσωπο με όλα τα χαρακτηριστικά. μην φανταστείς τέλεια ευθυγράμμιση αλλά τέλος πάντων καταλαβαίνει κανείς οτι πρόκειται για "νινί". εκτός από αυτό το μόνο που κάνει είναι κουλουράκια "ο" και γραμμές. τίποτε άλλο.

 

2) δεν αναγνωρίζει όλους τους αριθμούς και σε καμμία περίπτωση μέχρι το 9. Μέχρι το 5 κάτι καταφέρνουμε στο μέτρημα αλλά δεν μπορώ να πώ οτι μετράει τέλεια χωρίς λάθη.

 

3) επίσης δεν αναγνωρίζει όλα τα γράμματα. τα επαναλαμβάνει μετά από εμένα, αναγνωρίζει κάποια (αυτά που της αρέσουν άραγε?) αλλά κι εκεί έχουμε δουλειά ακόμα.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 6 μηνών και γυρίζει μόνο απο ανάσκελα μπρούμητα.Οχι το αντίστροφο.Πιάνει πράγματα με τα χέρια της και τα βάζει στο στόμα της αλλά την πιπίλα όχι σωστά.Βγάζει φωνούλες τύπου αγκου,βγάζει τη γλώσσα και στριγγλίζει.΄κάθετε στο κωλαράκι της αλλ΄'α πέφτει μπροστά.

Ο γίος μου σε αυτή την ηλικία τα έκανε όλα.Νομίζω είναι στο παιδί τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις είμαστε 3μιση μηνων και λέμε συνέχεια μπμπμπμπμπ και παράλληλα φεύγουν τα σαλακια του έχει πολυ φάση!! Φωνήεντα λέμε ααα οοοοο ουουου έχουμε πει και μααααα αλλα πρώτα το μπα, ο μπαμπάς δε ξετρελαμενος!! Το κεφαλακι μας το σηκωναμε απο τον πρώτο μήνα όταν ήταν μπρουμητα. Κάθεται άνετα σε καθιστη θέση με στήριγμα βέβαια αλλα εγώ δεν θέλω και πολυ, μπορει να μην κάνει καλο στην σπονδυλική του στήλη απο τοσο νωρίς.... Ξέρω κι εγώ..!! Πιάνουμε (καποιεσ φορεσ με δυσκολια)ότι βρίσκεται μπροστά μας και προσπαθούμε να το φέρουμε στο στόμα,αν δεν μας έχει πέσει στη διαδρομή για το στόμα βέβαια. Αυτα!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα εγω εχω ενα αγορακι 10μηνων και κατι.....βασικα πιστευως πωσ ειναι στο παιδι ..εμενα ο γιος μου περπαταει εδω και ενα μηνα μπουσουλουσε απο απο τα 5μηνων και η πλακα ειναι οτι μιμιτε και ηχους.Τωρα της τελευταιες μερες προσπαθει να κρατησει το μπουκαλι του να πει γαλα ...ακομα και το κουταλι του να φαει..ειναι καθαρα στο παιδι αλλα θα πρεπει να εχει και καποια κινητρα απο το περιβαλλον

a4C0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα εχω μια κορουλα 3 μηνων και κατι απο 5 ημερων σηκωνει το κεφαλι της και απο 2 μηνων ελεγε αγκου παταει και σπρωχνει με τα ποδια της απο 2 μηνων αλλα το αποφευγω και καθεται τωρα που ειναι 3 αλλα παλι δεν την αφηνω το μπουκαλι το ψιλοεπιανε απο 2 μηνων με λιγη βοηθεια ενω τωρα μονη της:P

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κλησπερα αποκτισα το πρωτο μου παιδακι πριν 40 μερες κ οπως καταλαβενετε υπαρχει αγχος .θα ηθελα να μαθω ποτε περιπου τραβαει την προσοχη του μωρου ενας ηχος?γιατι σημερα πυγαμε στην παιδιατρο τησ κουνισε ενα καμπανακι στο αυτη τησ κ δεν γυρισε το κεφαλι τησ παρολο που στουσ εντονου ηχουσ αντιδρα

Link to comment
Share on other sites

κλησπερα αποκτισα το πρωτο μου παιδακι πριν 40 μερες κ οπως καταλαβενετε υπαρχει αγχος .θα ηθελα να μαθω ποτε περιπου τραβαει την προσοχη του μωρου ενας ηχος?γιατι σημερα πυγαμε στην παιδιατρο τησ κουνισε ενα καμπανακι στο αυτη τησ κ δεν γυρισε το κεφαλι τησ παρολο που στουσ εντονου ηχουσ αντιδρα

Koιτα μην ανησυχεις μπορει να τις τραβηξε κατι αλλο την προσοχη..εμενα απο ανεκαθεν τρελενοταν για μουσικη δλδ οτι και να ακουγε μολις ξεκινουσε η μουσικη η καποιο νανουρισμα αφουγκαζοταν αυτο....και γω νεα μαμα ημουν πριν απο μερικους μηνες τα παιδια αλλαζουν καθε μερα

a4C0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολες τις μανουλες.εχω και εγω μια κορουλα η οποια ειναι 6 μηνων στηρηζει το κεφαλακι της απο ημερων βγαζει καποιες φωνουλες χαμογελαει αλλα δεν πιανει πραγματα της βαζω δλδ την κουδουνιστρα στο χερι την κραταει ελαφρια αλλα μολις παει να κανει μια κινηση με το χερι της πεφτει..δλδ δεν την κραταει γερα ενω τα δαχτυλαμας οταν της τα βαζουμε τα σφηγκει...ααα και κατι αλλο οταν της περναμε πραγματα απο μπροστα της δεν δινει καμια σημασια η το κοιταει για δευτερολεπατα [μισο δλδ]και μετα κοιταει αλλου..

 

Η ΜΠΕΜΠΑ ΤΟ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΗ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 22-10-11:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες.εχω και εγω μια κορουλα η οποια ειναι 6 μηνων στηρηζει το κεφαλακι της απο ημερων βγαζει καποιες φωνουλες χαμογελαει αλλα δεν πιανει πραγματα της βαζω δλδ την κουδουνιστρα στο χερι την κραταει ελαφρια αλλα μολις παει να κανει μια κινηση με το χερι της πεφτει..δλδ δεν την κραταει γερα ενω τα δαχτυλαμας οταν της τα βαζουμε τα σφηγκει...ααα και κατι αλλο οταν της περναμε πραγματα απο μπροστα της δεν δινει καμια σημασια η το κοιταει για δευτερολεπατα [μισο δλδ]και μετα κοιταει αλλου..

 

Η μπέμπα μου είναι 5 μέρες μεγαλύτερη από τη δική σου. Κρατάει την κουδουνίστρα της για λίγο και μετά την πετάει για να βάλει τα χέρια στο στόμα. Δε δίνει τα αντικείμενα από το ένα χέρι στο άλλο, ούτε γυρνάει ακόμα από ανάσκελα μπρούμυτα. Το παλεύει τις τελευταίες μέρες. Πριν κανα μήνα γύρισε από μπρούμυτα ανασκελα, από τότε δεν το ξανάκανε. Ο γιος μου στην ηλικία της έκανε όλα αυτά που περιγράφω, έπιανε τα ποδαράκια του και γενικά ήταν πιο κινητικός. όμως κάθε παιδί είναι διαφορετικό και λέω στον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να τα συγκρίνω. Όλα θα τα κάνουν, απλά θέλουν το χρόνο τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμενα ειναι 5 μηνων..τωρα αρχισε να τα αλλαζει απο χερι σε χερι..πιο πριν μονο τα επιανε δεν τα κουναγε οπως τωρα ..το κεφαλι το εχει ορθιο απο 2 ημερων..ειναι πολυ κινητικη απο την κοιλια μου ηταν..εχει πει αγκου 2 μηνων και μαμ μαμ τωρα..βγαζει φωνες απο τον 4 μηνα.. και γελαει απο 1 μηνου..τωρα δεν θυμαμαι αλλα...αλλα οπως που εχουν πει κοριτσια απο εδω μεσα καθε παιδακι ειναι διαφορετικο..α!ξεχασα μπρουμητα της αρεσει απο τον 4 μηνα και δεν εχει γυρισει ακομα αλλα εαν την βαλεις να κατσει καθεται μονη της για λιγο..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

η μπουμπου μου γινεται 4 μηνων την αλλη παρασκευη!! οπως της giasof κ εμενα το κεφαλακι της απο την 1η μερα το εχει ορθιο!! ειπε πολυ γρηγορα το αγου κ τωρα λεει τα φωνηεντα(καλα το αγου το εχουμε για ψωμοτυρι:D), βγαζει κραυγουλες,γελαει.μας παρατηρει οταν φευγουμε,γυρναει οταν της μιλαμε,παρατηρει το στομα μας οταν της μιλαμε,συκωνεται κ καθεται(την στηριζω βεβαια).ειναι πολυ πολυ ζωηρη γι'αυτο μου κανει εντυπωση που με τα παιχνιδια δεεεεν...σαν να μην τα θελει κ καθολου:?:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου παρομοια με τα δικα σας.Ειναι ολα διαφορετικα και εχω καταλαβει απο την μπουμπου μου οτι μπορει να μπορουν να κανουν πραγματα απλα δεν θελουν.πχ αν την βαλω να ξαπλωσει (οχι τελειως) βαζει δυναμη και σηκωνεται,εγω την ξαπλωνω αυτη εκει να σηκωθει!Και στηριζεται μονη της για αρκετα δευτερολεπτα χωρις να την κραταω καθολου.Αλλα αν την βαλω μπρουμητα δεν γυριζει ανασκελα ενω μπορει να το κανει,το εκανε 2-3 φορες,απλα δεν θελει της αρεσει να καθεται ετσι

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...