Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

MAKΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΓΙΟ-ΒΕΡΜΟΥΔΕΣ ΜΕ ΔΙΧΤΥ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Την Παρασκευή η μητέρα μου, που της έχω παρκάρει τα παιδιά στο εξοχικό, φόρεσε στο γιο μου ένα μαγιό βερμούδα που από τη μέσα μεριά έχει διχτάκι. Υπάρχουν τέτοια μαγιό – βερμούδες που σίγουρα τα ξέρετε, δεν είναι μίας μόνο μάρκας αλλά τέτοια μαγιό βγάζουν σχεδόν όλες οι μάρκες.

Όταν λοιπόν πήγε να του το βγάλει το παιδί πετάχτηκε από τον πόνο: « Μη γιαγιά το πουλάκι μου». Όταν κοίταξε πιο προσεχτικά η μητέρα μου είδε ότι κομμάτια από το δέρμα στο πουλάκι του είχαν μπει στο δίχτυ της βερμούδας. Το αποτέλεσμα ήταν να το ελευθερώσουν 2 ώρες μετά στο κέντρο υγείας.

Ήταν το 3ο περιστατικό φέτος. Το διχτάκι δεν είχα καμία τρύπα. Πως φανταζόμαστε ότι γίνεται αυτό μετά από συζήτηση με τους γιατρούς; Το δερματάκι στο σημείο αυτό είναι πολύ μαλακό, φαφατιάζει και από το νερό και σε μία απότομη κίνηση (π.χ. βουτιά) μαγκώνει το πουλάκι. Τα παιδάκια δεν το καταλαβαίνουν. Στη συνέχεια το μαγκωμένο δερματάκι από την πίεση του διχτιού φουσκώνει σε μέγεθος φακής και δε βγαίνει με τίποτα. Τα παιδάκια εντωμεταξύ δε συνεργάζονται να κάτσουν ήσυχα για τον απεγκλωβισμό και αυτό κάνει τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα. Εμείς τώρα είμαστε με ένα κόκκινο πουλάκι, αλοιφή και γάζα στο σημείο, αντιβίωση και 4 ημέρες χωρίς μπάνιο!

 

περαστικα σας...................................τι να πω??????????????????

μονο που το διαβασα αυτο,πονεσα εγω...............οχι το παιδακι σου...........!!!!!!!!!!!!!!!!!11

και παλι περαστικα και ευχαριστουμε που μας ανοιξες τα ματια......................

LcNGp3.png

k90zp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πω πω το παιδάκι! Περαστικά του!!!

Ποιό δίχτυ λές, του μικρού είναι πολύ πολύ λεπτό. Αυτό εννοείς?

 

Κι όμως, μιλάω για αυτό το πολύ πολύ λεπτό!!!!!!!!!!!!!Γι αυτό σας το έγραψα, είναι απίστευτο. Είναι αυτό που λέμε κι αν σου κάτσει;;;;;;;;;;

 

Σας ευχαριστώ για τις ευχές αναρρωσης!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...καταγγελια δεν μπορει να γινει καπου? Οχι για αποζημιωση ισως και τετοια...αλλα να γινουν ερευνες..και ισως να απαγορευτουν...(νομιζω οτι για να κριθει κατι ακαταλληλο θα επρεπε ισως να γινονται οι καταγγελιες και οχι να το αφηνουμε ετσι)

Περαστικα στο μικρο σας..και να μην σας ξανασυμβει κανενα ατυχημα

Link to comment
Share on other sites

To σκέφτηκα και εγώ αυτό, αν βρω χρόνο θα το ψάξω σήμερα -αυριο. Αν όχι θα το ψάξω από Σεπτέμβριο μετά την άδειά μου. Αν ξέρει κάποια κοπέλα που μπορούμε να καταγκειλουμε τα μη ασφαλή προϊόντα ας μας το γνωρίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως το ιδιο παθαμε και εμεις περισυ και το παιδι ηταν και 12 χρονων νρεποταν φοβερα μονο εμενα και τον πατερα του ηθελε αλλα αναγκαστικα κεντρο υγειας και εμεις δεν εχουμε ξαναφορεσει εννοειτε παλι μαγιο με διχτυ ουτε και στον μικροτερο γιο μου

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα τηλ στο 1520 - Γραμμή Καταναλωτή

 

 

"Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή λειτουργεί τη "Γραμμή του Καταναλωτή - 1520". Καλώντας το 1520 οι καταναλωτές μπορούν να:

 

Υποβάλλουν ερωτήσεις

Κάνουν καταγγελίες

Κάνουν παράπονα

Ζητήσουν συμβουλές

Ενημερωθούν για καταναλωτικά ζητήματα"

 

Τίποτα από όλα αυτά δε κάνουν. Το 1520 μου έδωσε ένα άλλο τηλέφωνο από 38..... και το άλλο τηλ με έστειλε ξανά στο 1520. Η ερώτηση μου ήταν απλή: " Πείτε μου τη διαδικασία για να καταγγείλω ένα παιδικό μαγιό" Πέσανε από τα σύννεφα! (στην κυριολεξία μάλιστα γιατί μια μίλαγε σαν να την ξύπνησα, νόμιζα ότι έκανα λάθος και πήρα σε σπίτι) . Σαν να μην τους είχε ξανατύχει κάτι τέτοιο! Ο ένας με έστελνε στο άλλον και ένας ομολόγησε ότι πράγματι δε τους έχει ξανατύχει. Λογικό είναι να μη σας έχει ξανατύχει, απάντησα, γιατί με τόσο πέρα δώθε τη τηλ. γραμμή μας ζαλίζετε και τα παρατάμε!

Συγχύστηκα! Τα παράτησα για σήμερα. Αύριο σκέφτομαι να στείλω e-mail και ότι θέλουν ας κάνουν! Είναι κριμα όμως να ταλαιπωρηθούν έτσι άλλα παιδάκια, πραγματι θα είναι να τα λυπάσαι. Το δικό μου παιδί σίγουρα δε θα το ξαναπάθει, των άλλων όμως; παιδάκια και ψυχούλες είναι και αυτά. Είναι το ίδιο ανατριχιαστικό με το μάγκωμα του φερμουαρ. Εντάξει δε πεθαίνεις, αλλά ΓΙΑΤΙ;

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα στο παιδακι σου Παρασκευη κι εγω μολις το διαβασα και τρελλαθηκα γιατι σημερα το πρωι εβαλα στην βαλιτσα του γιου μου το εν λογω μαγιω (του το εκαναν δωρο απο γνωστο μαγαζι παιχνιδιων - οχι jumbo ) και σημερα το πρωι που το ετοιμαζα να το παρω μαζι σκεφτηκα αν θα αναβε με το διχτακι το δερματακι του αλλα τελικα πηρα κι αλλα κανονικα μαγιουδακια για καβατζα ...δεν το πιστευω οτι επαθες τετοια ζημια θα το πεταξω αμεσως και ευχομαι να ναι το τελευταιο παιδακι που το παθαινει αυτο ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BEAUTIFULL σ΄ευχαριστώ και σου ευχομαι καλές διακοπές. Κόψε με ψαλίδι το διχτάκι της βερμούδας και κράτα το. Μη το πετάς, για μετά τη θαλασσα που θα του βγάζεις το βρεχμένο μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί το έπαθε κι ο ανιψιός μου και μάλιστα με μαγιό γνωστής και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ μάρκας! Τελικά τι έγινε Παρασκευή13? Βρήκες ποτέ άκρη για καταγγελία??

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στο ανηψάκι σου! Όχι δε βρήκα άκρη, όπως γράφω και στο παραπάνω μου μνμ, και δε συνέχισα. Αν κάποιος έχει περισσότερη υπόμονή με το δημόσιο ας το προσπαθήσει. Εγώ δεν έχω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nikolekaki, περαστικά στο ανήψι!!! Δεν ρωτάω απο περιέργεια, αλλά επειδή μας έφεραν ένα "καλό" μαγιώ, μήπς θα μπορούσες να μου στείλεις σε πμ τη μάρκα? Το ίδιο & εσύ Παρασκευή 13??? Πάντως όλα τα αγορίστικα έχουν δίχτυ. Τι να κάνω, να το κόψω?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστουμε για τη πληροφορια.

πραγματικα δε το περιμενα και φετος ειχα σκοπο να του παρω τετοιο στυλ μαγιο.

τι να πω ευχαριστω για αλλη μια φορα το φορουμ και τις ενημερωμενες μανουλες.

αγορομανες προσοχη στα αγορια μας ...εχουμε και ενα "εργαλειο" να προστατεψουμε...;)

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki, περαστικά στο ανήψι!!! Δεν ρωτάω απο περιέργεια, αλλά επειδή μας έφεραν ένα "καλό" μαγιώ, μήπς θα μπορούσες να μου στείλεις σε πμ τη μάρκα? Το ίδιο & εσύ Παρασκευή 13??? Πάντως όλα τα αγορίστικα έχουν δίχτυ. Τι να κάνω, να το κόψω?

 

Το δικό μας ήταν Disney, αλλά δεν έχει σημασία η μάρκα γι΄αυτό έγραψα και το μνμ μου χωρίς μάρκα. Όλα αυτά τα μαγιό μέσα από τη βερμούδα έχουν δίχτυ. Μπορείτε να το κόψετε και να το κρατήσετε. Εγώ του φοράω τα λύκρα και είναι πιο άνετα, δεν φρενάρουν και στο κολύμπι. Και πέρσυ λύκρα του φόραγα , μία φορά μόνο του έβαλε η μαμά μου τη βερμούδα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας ήταν Disney, αλλά δεν έχει σημασία η μάρκα γι΄αυτό έγραψα και το μνμ μου χωρίς μάρκα. Όλα αυτά τα μαγιό μέσα από τη βερμούδα έχουν δίχτυ. Μπορείτε να το κόψετε και να το κρατήσετε. Εγώ του φοράω τα λύκρα και είναι πιο άνετα, δεν φρενάρουν και στο κολύμπι. Και πέρσυ λύκρα του φόραγα , μία φορά μόνο του έβαλε η μαμά μου τη βερμούδα.

 

Δίκιο έχεις, δεν έχει σημασία η μάρκα, αλλά σκέφτηκα μήπως ήταν π.χ. κακής ποιότητας το μαγιό -προφανώς δεν ήταν!!!-

Τώρα, αν το κόψω το διχτάκυ, θα το βολεύει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτησουλα .... απο πια ηλικια τα μωρα φορανε μαγιο? δεν ειναι κακο να στεγνωνει στα μωρακια επανω???

 

Θα το αλλάζεις το παιδί, δε θα το αφήνεις με το βρεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, δεν έχει σημασία η μάρκα, αλλά σκέφτηκα μήπως ήταν π.χ. κακής ποιότητας το μαγιό -προφανώς δεν ήταν!!!-

Τώρα, αν το κόψω το διχτάκυ, θα το βολεύει το παιδί?

 

Κοίτα, απ΄ότι έχω καταλάβει το δίχτυ εξυπηρετεί στο να μαζευει λίγο τα εξωτερικά γεννητικά όργανα των αρσενικών και να μη βγαίνουν έξω από δεξιά και αριστερά ( έχω δει παππούδες με απλές βερμούδες χωρίς δίχτυ και όταν ξάπλωναν για ηλιοθεραπεία κρεμόντουσαν όλα έξω, ΑΗΔΙΑ! ). Τώρα στα παιδάκια τι να μαζέψει; δεν έχει κανένα νόημα, ίσα -ίσα που θα νιώθουν πιο άνετα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...