Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσυνη και ιος της νέας γριπης(εμβολιασμός)


Recommended Posts

Το εγγραφο της Υπηρεσίας Προστασίας Δημόσιας Υγείας ζητά από τους νευρολόγους όλης της χώρας να παρακολουθούν μια πιθανή αύξηση των κρουσμάτων της εγκεφαλικής διαταραχής που ονομάζεται σύνδρομο Guillain-Βarre (GΒS).

 

Με λιγα λογια ζητα να παρακολουθουν για τυχον αυξηση των κρουσματων και να την ενημερωσουν.Τα υπολοιπα ειναι τρομολαγνεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 424
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το εγγραφο της Υπηρεσίας Προστασίας Δημόσιας Υγείας ζητά από τους νευρολόγους όλης της χώρας να παρακολουθούν μια πιθανή αύξηση των κρουσμάτων της εγκεφαλικής διαταραχής που ονομάζεται σύνδρομο Guillain-Βarre (GΒS).

 

Με λιγα λογια ζητα να παρακολουθουν για τυχον αυξηση των κρουσματων και να την ενημερωσουν.Τα υπολοιπα ειναι τρομολαγνεια.

 

θα ήθελα σε παρακαλώ να μου απαντήσεις στο εξής:

 

  1. Εφόσον η Υπηρεσία Προστασίας Δημόσιας Υγείας της Μ. Βρεττανίας ζητά καταγραφή τυχούσας αύξησης κρουσμάτων σοβαρών νευρολογικών παρενεργειών όπως το σύνδρομο Guillain-Βarre, σημαίνει ότι κανένας δεν είναι σίγουρος για την ασφάλεια του συγκεκριμένου εμβολίου.
  2. Με βάση τα υπάρχοντα στατιστικά στοιχεία οι επιβεβαιωμένοι θάνατοι απ΄ τον ιό της γρίπης των χοίρων δεν υπερβαίνουν στον αριθμό τους θανάτους από την κοινή εποχική γρίπη και αφορούν σε ανθρώπους με βεβαρυμένο ιατρικό ιστορικό ή άτομα που βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή.

Με βάση τα παραπάνω δύο στοιχεία, γιατί τα ΜΜΕ σπέρνουν τον πανικό μιλώντας για πανδημία θανατηφόρου ιού (δεν είναι αυτό τρομολαγνεία; ) και για ποιο λόγο, εγώ ο απλός και άσχετος πολίτης θα πρέπει να ρισκάρω και να κάνω το εμβόλιο αυτό;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Eπισης αν μαθετε οτι το ατομο αυτο ουδεποτε υπηρξε υπουργος και οτι ειναι UFOλογος θα σας γεννηθουν νεες αποριες..

 

Rauni-Leena Luukanen-Kilde was a provincial medical officer in Finnish Lapland Province with a doctorate in medicine from 1975 until a car accident in 1986, which took away her ability to continue her work and career. Since then she has been best known for her UFO contacts and related thoughts

 

Για δες κι εδώ...

 

http://www.ihreinkauf.at/en/content/dr-rauni-leena-luukanen-kilde-about-real-w

 

http://www.naturodoc.com/library/public_health/microchip_implants.htm

 

 

Η κυρία αυτή υπογράφει τα άρθρα της ως πρώην Υπουργός Υγείας της Φινλανδίας.

 

Θα ήθελα επίσης να σου πω, ότι αρκετοί διακεκριμένοι επιστήμονες που ασχολούνται με την αστροφυσική, την φυσική υψηλών ενεργειών, την κοσμική ακτινοβολία, τη γένεση και την εξέλιξη του σύμπαντος κλπ. έχουν παρόμοιες ανησυχίες σε σχέση με την ύπαρξη ζωής στο σύμπαν πέρα απ' τον πλανήτη Γαία.

 

Καλό θα ήταν να μην απαξιώνουμε τους ανθρώπους μόνο και μόνο γιατί οι αντιλήψεις τους διαφέρουν απ' τις δικές μας!

 

Rauni-Leena Luukanen-Kilde and her take on Swine Flew

Posted by: StormyKnight on November 10, 2009 at 12:51PM CST

Rauni-Leena Luukanen-Kilde, former health minister of Finland [Finland has socialized medicine in case you didn't know] blames the World Health Organization and U.S. companies for hype about Swine flu or H1N1. The idea is to reduce the world's population and make a large amount of money at the same time. She also argues that the W.H.O. has manipulated circumstances in which governments have given them the power to mandate that every person gets the H1N1 vaccine. Hear it in her own words......I find this fascinating.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα κανάλια σήμερα...στα κεντρικά δελτία...ειπώθηκε ότι οι εγγυες πρέπει να εμβολιαστούν άμεσα....2 έγγυες λέει στην εντατική....όποια προσβληθεί....θα χάσει το έμβρυο...και άλλα τέτοια!!!εκτός αυτού το μωρό αποκτά αντισώματα μέχρι να γίνει έξι μηνών....πάνω που είχα ηρεμήσει..και είχα αποφασίσει να μην το κάνω...ξαναπροβληματίζομαι..!πάντως, θείος μου καρδιολόγος, μου είπε ότι στην ελβετία σταμάτησαν οι εμβολιασμοί εγγύων..καθώς και στη Γαλλία...έσεις .?είχατε κάτι νεότερο..?τι θα κάνουμε?να το κάνουμε....?και αν συμβεί κατι στο μωρό..?να μην το κάνουμε..?και αν κολλήσουμε..?ποιες θα'ναι οι συνέπειες?....ένα είναι σίγουρο..νομίζω ότι τσάμπα πανικοβάλουν τον κόσμο!να προσέχετε κοριτσάκια μου και όλα θα πάνε καλά!είστε όλες κούκλες!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή της ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ αποδεδειγμένη γιατί δεν έχει ακόμα "τσεκαριστεί" αυτό το εμβόλιο όσον αφορά τις παρενέργειες που μπορεί να έχει (σε μια έγκυο ή σε ένα έμβρυο).

 

Όπως επίσης και αν θα υπάρχει περίπτωση τερατογένεσης!!!

 

Μια απάντηση δεν "αποδεικνύεται". Με ενδιαφέρει η επιχειρηματολογία ενός επιστήμονα που βρίσκεται στην τόσο κρίσιμη θέση που βρίσκομαι κι εγώ ώστε να είναι πολύ προσεκτικός με τις αποφάσεις του.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!

Εγώ περιμένω μωράκι, είμαι σχετική με το χώρο της υγείας (οδοντίατρος) και η αδρεφή μου επίσης είναι έγκυος, ειδικευόμενη γιατρός και ο γαμπρός μου γιατρός.

Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει το εμβόλιο, γιατί είμαι στο πρώτο τρίμηνο. Και η αδερφή μου επίσης για τον ίδιο λόγο.

Να πω την αλήθεια, εγώ έχω αποφασίσει ότι θα το κάνω, αμέσως μόλις μου επιτραπεί, δηλ. μόλις κλείσω τον 3ο μήνα, αν και ακόμα αργεί αυτό, γιατί τώρα μπαίνω.

Εχω αγχωθεί αρκετά με τη νέα γρίπη και θεωρώ ότι δυστυχώς η μόνη σίγουρη προφύλαξη είναι το εμβόλιο, γιατί δεν είναι εφικτό να μην έρχεσαι σε επαφή με κανάναν που δεν έχει εμβολιαστεί. Σήμερα πήγε και το έκανε ο άντρας μου, οι γονείς μου θα πάνε αύριο, αλλά δυστυχώς δεν το έχουν κάνει τα πεθερικά μου, η κουνιάδα μου, τα παιδιά της κλπ., και όσο και να πεις ότι δεν έρχεσαι σε επαφή μαζί τους, δεν είναι εφικτό, γιατί κάποια ώρα κουραζόμαστε μα το παιδί και λες, ε, ας το πάω μια ωρίτσα.

Κι εκτός αυτού μόνο στο γιατρό να πας (είναι και στο νοσοκομείο ο δικός μου), στο σουπερ μάρκετ, και σε κάποιες άλλες δουλειές (τις αναγκαίες)

Το έχω συζητήσει το θέμα με τον παιδίατρο, όσον αφορά τον εμβολιασμό του παιδιού (9 μηνών). Αυτός είναι υπέρ του εμβολιασμού, το έχει κάνει στα δικά του παιδιά και μου σύστησε να το κάνω στο παιδί, κι ας μην είνα στις ηλικιακές ομάδες που προτείνεται.Γιατί έχει δημιουργηθεί τόσο θέμα με αυτό το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν ξέρω, δεν γνωρίζω όλες τις παραμέτρους. Ξέρω όμως ότι παρασκευάζεται με τον ίδιο τρόπο που παρασκευάζεται το εμβόλιο της κοινής γρίπης, το οποίο επίσης κάθε χρόνο είναι διαφορετικό γιατί μπαίνουν τα νέα στελέχη του ιού, που κάθε χρόνο μεταλλαγμένα. Άρα δεν είναι περισσότερο δοκιμασμένο. Γιατί να βλάπτει το εμβόλιο το έμβρυο; Ξέρω ότι δεν επιτρέπεται να κάνεις το εμβόλιο της ερυθράς στην εγκυμοσύνη, αλλά ακριβώς επειδή προκαλεί βλάβες ο ιός της ερυθράς που εισέρχεται στον οργανισμό, όχι κάποια ουσία του εμβολίου.

Όσον αφορά το Guillen Barre, αυτό είχε προκληθεί το 1976, λόγω του τρόπου παρασκευής του εμβολίου. Δηλ., κατά την παρασκευή του, είχε εισέλθει κάποιο αντιγόνο, που δημιούργησε συτή την παρενέργεια.

Τώρα όσον αφορά το θέμα του αν καταλήξουμε στην εντατική, ε, ας μην τρελαθούμε κιόλας. Δεν θα πεθάνουμε όλες οι έγκυες. Στο γενικό πληθυσμό, οι πιθανότητες επιπλοκών, να χρειαστείς ΜΕΘ είναι περίπου 1/1000. Στις εγκύους, νομίζω 9πλάσια πιθανότητα επιπλοκών, άρα 9/1000. Ε, μην χτυπήσουμε και υστερία. Οι πιθανότητες πάλι έιναι πολύ μικρές. Έχω όμως διαβάσει ότι οι έγκυοι με υποψία νόσησης, κατ' ευθείαν πρέπει να πάρουν tamiflu και να μην περιμένουν το τεστ να βγει θετικό. Εν τω μεταξύ δεν έχω υπόψη μου τίποτα για την ασφάλεια του tamiflu στην κύηση.

Αυτά σκέφτομαι εγώ για τη γρίπη και το εμβόλιο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν επηρεάζομαι από όλα όσα ακούγονται.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ν76 μου, στις παρενέργειες του συγκεκριμένου εμβολίου αναφερει ότι 1/10000 (πολύ σπάνιο) μπορει να εμφανίσει Guillen Barre, και ο λόγος είναι ότι ακριβώς όπως και το 1976, χρησιμοποιειται υδράργυρος στον τρόπο παρασκευης. Και αυτό στην ουσία είναι το πρόβλημα. Υπάρχουν τρία εμβόλια, τα λιγότερα ενοχοποιητικά συστατικά είναι σε αυτό της NOVARTIS αλλά έχει ένα άλλο συστατικό που κατηγορειται για καρκινογεννεση.

Παρ΄όλα αυτά και εγώ το σκεφτομαι για να προστατεψω το νεογέννητο. Έγκυος όμως δεν το έκανα και δεν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

Διαβαζω κι εγω με πολύ προσοχη οσα εχετε γραψει

Ειμαι εγκυος στη 31η εβδομαδα και χθες ο γιατρος μου που εναι σε δημοσιο νοσοκομειο της Αθηνας, ηταν απολυτος και καθετος να το κανω

Μου λεει οτι η πανδημια ακομα δεν εχει ξεκινησει, κι οτι αναμενονται τα χειροτερα, ενω μιλησε για σοβαρες παρενεργειες στις εγκυους απο το αν μολυνθουν

Εχω τοσο πολυ προβληματιστει κι εγω οπως κι εσεις, Ομως δε με απασχολει μονο αν θα προσβληθω εγω και θα πεθανω που λεει ο λογος, αλλα το οτι το εμβολιο φερεται να παρεχει ανοσια για εξι μηνες στο νεογεννητο και δεν ειναι και λιγο πραγμα

Γιατι αντε και κανω δυο μηνες υπομονη και τη γλυτωνω,,,, το νεογεννητο μετα?

Αυτο με καιει ακομα περισσοτερο............

Ο γιατρος μου με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει καμια απολυτως συνεπεια στο εμβρυο, και ειναι εξειδικευμενος, πανεπιστημιακος με ειδικοτητα σε υπερηχους και γενικα τον εμπιστευομαι τυφλα. Τι συμφερον εχει να συστησει στις εγκυους που παρακολουθει να κανουν το εμβολιο......... ουφ πολυ προβληματισμος

απο την αλλη, η κορη μου πηγαινει παιδικο και επειδη μολις ξεκινησε δε θελω να τη βγαλω, φτυσαμε αιμα μεχρι να προσαρμοστει,,,,,,, πολλα τα διλληματα

εκει που ημουν ετοιμη να μη το κανω, τωρα αρχιζω να το σκεφτομαι

Διαβαζα χθες οτι η ελλαδα διαθετει δυο παρτιδες, εκεινη που απαγορευτηκε στην ελβετια στις εγκυους, και της novartis με αδρανοποιημενα στελεχη που κανουν στις εγκυους, ενω ανακληθηκε η τριτη παρτιδα αυτη που φεροταν να προκαλει παρενεργειες στο Καναδα

Ευχαριστουμε πολυ την εγκυουλα που το εκανε και μας παρεθεσε τις αποψεις της, αν τελικα παρω τη μεγαλη αποφαση θα σας γραψω

Link to comment
Share on other sites

και εμενα για τις ιδιες παρενεργειες μουμιλησε ο γιατρος σε περιπτωση που μολυνθω οπως και στο οτι ηταν καθετος οτι ο εμβολιασμος δεν θα επηρρεασει με τιποτα το εμβρυο ετσι το πηρα και εγω αποφαση και το εκανα δεν μπορουσα να το ρισκαρω σημερα ειναι η 4η μερα και δεν ειχα καμια παρενεργεια μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ,θελω να σας δωσω μερικες πληροφοριες για την εποχικη γριπη (τί,μονο για τον Η1Ν1,θα μιλαμε)

Η εποχικη γριπη (Η3Ν2),εχει απο υπια συμπτωματα,μεχρι παρα πολυ σοβαρα.Στις εγκυους υπαρχει καπως μεγαλυτερη πιθανοτητα για επιπλοκες απο τον υπολοιπο πληθυσμο,διοτι το ανοσοποιητικο τους ειναι λιγο κατεσταλμενο.Επιπλεον ,οι εγκυες δεν μπορουν με τοση ευκολια να παρουν και αντιβιωτικα.Γι αυτο, πρεπει να προσεχουν.

Καθε χρονο ,η εποχικη γριπη μεταλλασεται και εχει διαφορετικα στελεχη απο την περσυνη,γι αυτον τον λογο καθε χρονο βγαινει νεο εμβολιο.

Ερχομαστε τωρα στην γριπη με το στελεχος Η1Ν1,οπως και η εποχικη γριπη Η3Ν2 ,μεταδιδεται με τον ιδιο τροπο , εχει τα ιδια συμπτωματα και τις ιδιες πιθανες επιπλοκες.Μαλιστα ,ολη η ιατρικη κοινοτητα παραδεχεται οτι η "νεα"γριπη εχει και πιο υπια συμπτωματα.

Η Η1Ν1,βρισκεται σε επιδημιολογικη παρακαλουθηση.Αυτο σημαινει οτι παγκοσμιως καταγραφονται τα κρουσματα για γραφειοκρατικους λογους του Π.Ο.Υ.

Η Η3Ν2,δεν βρισκεται σε επιδημιολογικη παρακολουθηση και ετσι ,δεν γνωριζει κανενας ποσοι νοσησαν,πηγαν στην εντατικη και ισως απεβιωσαν απο αυτην την γριπη.

Ο Π.Ο.Υ κατα καιρους,για γραφειοκρατικους λογους παρακολουθει διαφορες ασθενειες ,πχ πριν χρονια παρακολουθουσε επιδημιολογικα τις μυοκαρδιοπαθειες (ή την μυοκαρδιτιδα,θα σας γελασω)και κατα τον Π.Ο.Υ βρισκόμασταν εν μέσω επιδημίας (!) στις καρδιοπαθειες(!).

Σας παρακαλω,ρωτηστε τον γυναικολογο που σας προτρεπει να κανετε αυτο το εμβολιο ,γιατι δεν σας ειχε αναφερει στην αρχη της χειμερινης περιοδου ,να κανετε και το εμβολιο της εποχικης γριπης?Εαν κανεις το εμβολιο Η1Ν1,δεν σε προφυλασσει απο την εποχικη γριπη ,αρα μπορεις να την κολλησεις.

Απορω γιατι δεν προβληματιζει καποιους η εμμονη των γιατρων με το συγκεκριμενο εμβολιο ,μονο.Εαν θες κυριε γιατρε να ειμαι καλυμενη οπως λες (και εχεις αγνο ενδιαφερον για την υγεια μου),πρεπει να κανω και το εμβολιο της απλης γριπης ,μη σου πω και του πνευμονιοκοκκου,η απλη λογικη το λεει αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απάντηση δεν "αποδεικνύεται". Με ενδιαφέρει η επιχειρηματολογία ενός επιστήμονα που βρίσκεται στην τόσο κρίσιμη θέση που βρίσκομαι κι εγώ ώστε να είναι πολύ προσεκτικός με τις αποφάσεις του.

 

 

Φυσικά και αποδεικνύεται μια απάντηση

 

εάν σου πεί ο γιατρός "καν΄το γιατί δεν θα πάθεις τίποτα.Όλα θα πάνε καλά..."

πως το λέει αυτό χωρίς αποδείξεις!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ,θελω να σας δωσω μερικες πληροφοριες για την εποχικη γριπη (τί,μονο για τον Η1Ν1,θα μιλαμε)

Η εποχικη γριπη (Η3Ν2),εχει απο υπια συμπτωματα,μεχρι παρα πολυ σοβαρα.Στις εγκυους υπαρχει καπως μεγαλυτερη πιθανοτητα για επιπλοκες απο τον υπολοιπο πληθυσμο,διοτι το ανοσοποιητικο τους ειναι λιγο κατεσταλμενο.Επιπλεον ,οι εγκυες δεν μπορουν με τοση ευκολια να παρουν και αντιβιωτικα.Γι αυτο, πρεπει να προσεχουν.

Καθε χρονο ,η εποχικη γριπη μεταλλασεται και εχει διαφορετικα στελεχη απο την περσυνη,γι αυτον τον λογο καθε χρονο βγαινει νεο εμβολιο.

Ερχομαστε τωρα στην γριπη με το στελεχος Η1Ν1,οπως και η εποχικη γριπη Η3Ν2 ,μεταδιδεται με τον ιδιο τροπο , εχει τα ιδια συμπτωματα και τις ιδιες πιθανες επιπλοκες.Μαλιστα ,ολη η ιατρικη κοινοτητα παραδεχεται οτι η "νεα"γριπη εχει και πιο υπια συμπτωματα.

Η Η1Ν1,βρισκεται σε επιδημιολογικη παρακαλουθηση.Αυτο σημαινει οτι παγκοσμιως καταγραφονται τα κρουσματα για γραφειοκρατικους λογους του Π.Ο.Υ.

Η Η3Ν2,δεν βρισκεται σε επιδημιολογικη παρακολουθηση και ετσι ,δεν γνωριζει κανενας ποσοι νοσησαν,πηγαν στην εντατικη και ισως απεβιωσαν απο αυτην την γριπη.

Ο Π.Ο.Υ κατα καιρους,για γραφειοκρατικους λογους παρακολουθει διαφορες ασθενειες ,πχ πριν χρονια παρακολουθουσε επιδημιολογικα τις μυοκαρδιοπαθειες (ή την μυοκαρδιτιδα,θα σας γελασω)και κατα τον Π.Ο.Υ βρισκόμασταν εν μέσω επιδημίας (!) στις καρδιοπαθειες(!).

Σας παρακαλω,ρωτηστε τον γυναικολογο που σας προτρεπει να κανετε αυτο το εμβολιο ,γιατι δεν σας ειχε αναφερει στην αρχη της χειμερινης περιοδου ,να κανετε και το εμβολιο της εποχικης γριπης?Εαν κανεις το εμβολιο Η1Ν1,δεν σε προφυλασσει απο την εποχικη γριπη ,αρα μπορεις να την κολλησεις.

Απορω γιατι δεν προβληματιζει καποιους η εμμονη των γιατρων με το συγκεκριμενο εμβολιο ,μονο.Εαν θες κυριε γιατρε να ειμαι καλυμενη οπως λες (και εχεις αγνο ενδιαφερον για την υγεια μου),πρεπει να κανω και το εμβολιο της απλης γριπης ,μη σου πω και του πνευμονιοκοκκου,η απλη λογικη το λεει αυτο.

 

Επιτέλους άλλος ένας ΛΟΓΙΚΟΣ άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Vasso96 εμενα ο γυναικολογος μου δεν με προετρεψε να το κανω μαλιστα ο ιδιος απο οτι μου ειπε δεν το εκανε απλα μου εξεθεσε τους κινδυνους σε περιπτωση μολυνσης μου απο τον ιο μετα απο δικη μου ερωτηση με προετρεψε να το κανω αδελφικος μου φιλος παθολογος ο οποιος δεν ειχε λογο να με στειλει να το κανω και οποιος μαλιστα εμβολιασε και την επισης εγκυο συζυγο του

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Χθές επισκέφτηκα γυναικολόγο (καθηγητή σε Δημόσιο νοσοκομείο) και μέσα σε όλα τα άλλα τον ρώτησα και για το εν λόγω εμβόλιο. Ούτε με ενθάρρυνε ούτε με απέτρεψε να το κάνω. Όμως μου είπε ότι αν αποφασίσω να το κάνω, θα πρέπει να επιδιώξω επόμενη εγκυμοσύνη (είχα παλίνδρομη πριν δύο μήνες) το λιγότερο μετά από τρεις μήνες. Έτσι κι αλλιώς δε σκόπευα να το κάνω, όμως η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι ότι εφόσον το εμβόλιο είναι ακίνδυνο για το έμβρυο γιατί δεν πρέπει να μείνω αμέσως έγκυος?????

Νομίζω ότι όλος αυτός ο πανικός είναι μάλλον υπερβολικός. Φυσικά και δεν πιστεύω ότι υπάρχει σχέδιο συνομωσίας με σκοπό την εξόντωση μέρος του πληθυσμού του πλανήτη. Αν θέλουν να μας εξοντώσουν υπάρχουν πιο δραστικοί και λιγότερο δαπανηροί τρόποι. Ομολογώ ότι όταν πρωτοεμφανίστηκε ο H1N1 και ακούγοντας όλα αυτά τα σενάρια ότι θα νοσήσει το 50% του πληθυσμού και ότι 1 στις 3 έγκυες θα πεθάνουν και γω τρομοκρατήθηκα. Ευτυχώς όμως η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική και μάλλον διέψευσε όλα τα σενάρια τρομοκρατίας. Τα συμπτώματα του ιού είναι εξαιρετικά ήπια και τουλάχιστον από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω από άτομα της οικογένειας μου αλλα και φίλους που νόσησαν, το αντιμετώπισαν με αντιπυρετικά μόνο, ενώ στο δίχρονο ανιψιό μου και το γαμπρό μου που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας τους χορηγήθηκε αντιβίωση. Όσο για τη μεταδοτικότητα του ιού θα σας πω ότι παρόλο που ήμουν συνέχεια σε επαφή με την αδερφή μου και την οικογένεια της, οι οποίοι νόσησαν και είχα τα παιδάκια της (4 και 2 ετών) κολλημένα πάνω μου, ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου κολλήσαμε. Νομίζω ότι αν είμαστε λίγο ψύχραιμοι και αντιμετωπίσουμε το όλο θέμα με ηρεμία και προσοχή δε θα αντιμετωπίσουμε ιδιαίτερα προβλήματα και όλο αυτό θα περάσει έτσι (μέχρι βέβαια να εμφανιστεί ο επόμενος θανατηφόρος ιός που θα μας εξολοθρεύσει όλους:mrgreen:).

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ εχω απλώς πολλές απορίες...

 

Γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου δεν με προέτρεψε κανείς να κάνω τον ιό της γρίππης. Τότε το ανοσοποιητικό μου δεν ήταν αδύναμο και τώρα είναι; Περισσότερο επικίνδυνος δεν είναι ο νέος ιός, σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούν όλοι οι γιατροί.

 

Επίσης κανένας δεν μου είπε τότε να το κάνω για να δώσω αντισώματα στο βρέφος μέχρι τους έξι μήνες. Είναι χαράκτηριστικό μόνο του καινούριου εμβολίου αυτό; Αν όχι γιατί δεν γινόταν τέτοια καμπάνια στις εγκύους παλιότερα;

 

Όλοι οι γιατροί που βάζουν το χέρι τους στη φωτιά ότι είναι απολύτως ασφαλές για το έμβρυο πως το γνωρίζουν όταν δεν έχει περάσει ούτε ένας χρόνος από τις, πολύ λίγες κατά γενική ομολογία, δοκιμές σε εγκύους;

 

Όσον αφορά τα διάφορα βίντεο που μου στέλνουν και μένα, μου φαίνονται ατεκμηριώτα και τρομολαγνικά όσο και οι ειδήσεις στην τηλεόραση. Πολύ θεωρία συνωμοσίας....Πέρα από αυτό όμως νομίζω ότι η πιο πειστική απάντηση ήταν είναι και θα είναι τα λεφτά. Ούτε η εξόντωση του πληθυσμού, ούτε τίποτα άλλο....Τεράστια κέρδη και τεράστιες πιέσεις που ασκούν παντοδύναμες πολυεθνικές...Παρόλα αυτά έχω άγχος, είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο τελικά για το μωρό μου που έρχεται σε δυο μήνες.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα του ιού είναι εξαιρετικά ήπια και τουλάχιστον από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω από άτομα της οικογένειας μου αλλα και φίλους που νόσησαν, το αντιμετώπισαν με αντιπυρετικά μόνο, ενώ στο δίχρονο ανιψιό μου και το γαμπρό μου που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας τους χορηγήθηκε αντιβίωση. Όσο για τη μεταδοτικότητα του ιού θα σας πω ότι παρόλο που ήμουν συνέχεια σε επαφή με την αδερφή μου και την οικογένεια της, οι οποίοι νόσησαν και είχα τα παιδάκια της (4 και 2 ετών) κολλημένα πάνω μου, ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου κολλήσαμε. Νομίζω ότι αν είμαστε λίγο ψύχραιμοι και αντιμετωπίσουμε το όλο θέμα με ηρεμία και προσοχή δε θα αντιμετωπίσουμε ιδιαίτερα προβλήματα και όλο αυτό θα περάσει έτσι (μέχρι βέβαια να εμφανιστεί ο επόμενος θανατηφόρος ιός που θα μας εξολοθρεύσει όλους:mrgreen:).

 

 

Αυτό προσπαθώ να πω κι εγώ!

 

Δεν χρειάζεται το εμβόλιο!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μάλλον διακρίνω μία αντιπαλότητα ανάμεσα με μας που είμαστε κατά του εμβολίου και σε όσους είναι υπερ, θα ήθελα να ξαναπώ ότι ο λόγος που εγώ αμφισβητώ το συγκεκριμένο εμβόλιο και μόνο, είναι γιατί δεν έχω πειστεί καθόλου για την ασφάλειά του. Εδώ και κάποιους μήνες υπάρχουν δύο στρατόπεδα ειδικών και μη, που προσπαθεί το καθένα να επιβάλλει την άποψή του χωρίς να την τεκμηριώνει με σοβαρά και ακλόνητα επιχειρήματα. Και γω αναρωτιέμαι, γιατί κανείς δε νοιάστηκε τόσα χρόνια για την εξάπλωση της κοινής γρίπης? Γιατί ποτέ δεν έγινε αναφορά στις επιπτώσεις που μπορεί να έχει στις εγκύους? Και γιατί αρχικά το συγκεκριμένο εμβόλιο θα συνοδεύονταν από δήλωση αποδοχής? Επειδή λοιπόν ιατρικές γνώσεις μπορεί να μην έχω, όπως και οι περισσότεροι από μας φαντάζομαι, έχω όμως τη γνώση και την κρίση να αποφασίσω πώς θα διαθέσω τον εαυτό μου.

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ,θελω να σας δωσω μερικες πληροφοριες για την εποχικη γριπη (τί,μονο για τον Η1Ν1,θα μιλαμε)

Η εποχικη γριπη (Η3Ν2),εχει απο υπια συμπτωματα,μεχρι παρα πολυ σοβαρα.Στις εγκυους υπαρχει καπως μεγαλυτερη πιθανοτητα για επιπλοκες απο τον υπολοιπο πληθυσμο,διοτι το ανοσοποιητικο τους ειναι λιγο κατεσταλμενο.Επιπλεον ,οι εγκυες δεν μπορουν με τοση ευκολια να παρουν και αντιβιωτικα.Γι αυτο, πρεπει να προσεχουν.

Καθε χρονο ,η εποχικη γριπη μεταλλασεται και εχει διαφορετικα στελεχη απο την περσυνη,γι αυτον τον λογο καθε χρονο βγαινει νεο εμβολιο.

Ερχομαστε τωρα στην γριπη με το στελεχος Η1Ν1,οπως και η εποχικη γριπη Η3Ν2 ,μεταδιδεται με τον ιδιο τροπο , εχει τα ιδια συμπτωματα και τις ιδιες πιθανες επιπλοκες.Μαλιστα ,ολη η ιατρικη κοινοτητα παραδεχεται οτι η "νεα"γριπη εχει και πιο υπια συμπτωματα.

Η Η1Ν1,βρισκεται σε επιδημιολογικη παρακαλουθηση.Αυτο σημαινει οτι παγκοσμιως καταγραφονται τα κρουσματα για γραφειοκρατικους λογους του Π.Ο.Υ.

Η Η3Ν2,δεν βρισκεται σε επιδημιολογικη παρακολουθηση και ετσι ,δεν γνωριζει κανενας ποσοι νοσησαν,πηγαν στην εντατικη και ισως απεβιωσαν απο αυτην την γριπη.

Ο Π.Ο.Υ κατα καιρους,για γραφειοκρατικους λογους παρακολουθει διαφορες ασθενειες ,πχ πριν χρονια παρακολουθουσε επιδημιολογικα τις μυοκαρδιοπαθειες (ή την μυοκαρδιτιδα,θα σας γελασω)και κατα τον Π.Ο.Υ βρισκόμασταν εν μέσω επιδημίας (!) στις καρδιοπαθειες(!).

Σας παρακαλω,ρωτηστε τον γυναικολογο που σας προτρεπει να κανετε αυτο το εμβολιο ,γιατι δεν σας ειχε αναφερει στην αρχη της χειμερινης περιοδου ,να κανετε και το εμβολιο της εποχικης γριπης?Εαν κανεις το εμβολιο Η1Ν1,δεν σε προφυλασσει απο την εποχικη γριπη ,αρα μπορεις να την κολλησεις.

Απορω γιατι δεν προβληματιζει καποιους η εμμονη των γιατρων με το συγκεκριμενο εμβολιο ,μονο.Εαν θες κυριε γιατρε να ειμαι καλυμενη οπως λες (και εχεις αγνο ενδιαφερον για την υγεια μου),πρεπει να κανω και το εμβολιο της απλης γριπης ,μη σου πω και του πνευμονιοκοκκου,η απλη λογικη το λεει αυτο.

 

Συμφωνώ! Ο γιατρός μου πάντως είναι αντίθετος και στο εμβόλιο της εποχικής γρίπης.

Νοσεί κάποιος φίλος μου με 39 πυρετό εδώ και 4 ημέρες. Είναι στο σπίτι αλλά έχει ένα παιδάκι 5 ετών και τη σύζυγο του στην 35η εβδομάδα εγκυμοσύνης. Δεν έχουν κολλήσει ακόμη αλλά ο γυναικολόγος της είπε ότι με τα πρώτα συμπτώματα θα πάρει φάρμακα και στην χειρότερη θα πάει για πρόωρο τοκετό. Ούτε λόγος για εμβόλιο...

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολόγος της είπε ότι με τα πρώτα συμπτώματα θα πάρει φάρμακα και στην χειρότερη θα πάει για πρόωρο τοκετό. Ούτε λόγος για εμβόλιο...

 

Εχεις τα στοιχεια αυτου του γυναικολογου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω απλώς πολλές απορίες...

 

Γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου δεν με προέτρεψε κανείς να κάνω τον ιό της γρίππης. Τότε το ανοσοποιητικό μου δεν ήταν αδύναμο και τώρα είναι; Περισσότερο επικίνδυνος δεν είναι ο νέος ιός, σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούν όλοι οι γιατροί.

 

Επίσης κανένας δεν μου είπε τότε να το κάνω για να δώσω αντισώματα στο βρέφος μέχρι τους έξι μήνες. Είναι χαράκτηριστικό μόνο του καινούριου εμβολίου αυτό; Αν όχι γιατί δεν γινόταν τέτοια καμπάνια στις εγκύους παλιότερα;

 

Όλοι οι γιατροί που βάζουν το χέρι τους στη φωτιά ότι είναι απολύτως ασφαλές για το έμβρυο πως το γνωρίζουν όταν δεν έχει περάσει ούτε ένας χρόνος από τις, πολύ λίγες κατά γενική ομολογία, δοκιμές σε εγκύους;

 

Όσον αφορά τα διάφορα βίντεο που μου στέλνουν και μένα, μου φαίνονται ατεκμηριώτα και τρομολαγνικά όσο και οι ειδήσεις στην τηλεόραση. Πολύ θεωρία συνωμοσίας....Πέρα από αυτό όμως νομίζω ότι η πιο πειστική απάντηση ήταν είναι και θα είναι τα λεφτά. Ούτε η εξόντωση του πληθυσμού, ούτε τίποτα άλλο....Τεράστια κέρδη και τεράστιες πιέσεις που ασκούν παντοδύναμες πολυεθνικές...Παρόλα αυτά έχω άγχος, είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο τελικά για το μωρό μου που έρχεται σε δυο μήνες.....

 

Μyrto, έχουμε διαφορά λίγες βδομάδες! Ο γιατρός σου τι λέει;

Nα σου πω, εσύ φαντάζομαι μιλάς με τη felinidoc (η οποία είναι και έγκυος και γιατρός, έτσι δεν είναι;) Θα μπορούσες να της πεις να μπει στο thread να μας εκθέσει την άποψή της ως προς το γιατί ή όχι θα το έκανε;

 

Όπως λέει κι η φίλτατη katerina2, θα ήθελα κι εγώ να ακούσω τη γνώμη μιας γιατρού - εγκύου.

 

Κι ένα update: ξαναμίλησα με τον πατέρα μου (παθολόγος), ο οποίος μου είπε ότι θα έπρεπε να εμβολιαστώ αλλά δεν επιμένει (προς το παρόν). Μου είπε ότι εάν δεν ήμουν έγκυος, δεν θα το πρότεινε ούτε σε εμένα, ούτε στο σύζυγο και στη μικρή, επειδή ακριβώς θα περνούσαμε, θα αποκτούσαμε και αντισώματα και τέλος (κανείς μας δεν έχει την παραμικρή ευαισθησία σε πνεύμονες κτλ, σπάνια αρρωσταίνουμε, η δε μικρή δεν πάει παιδικό και εδώ και 18 μήνες δεν έχει αρρωστήσει ποτέ!). Ο ίδιος θα εμβολιαστεί γιατί έχει ΧΑΠ είναι 68 χρονών. Επίσης, ούτε το εμβόλιο της κοινής γρίπης μου είχε συστήσει ποτέ - ούτε για τη μικρή. Ποτέ δεν μας φόρτωνε με αχρείαστα φάρμακα κτλ. Γι'αυτό το λόγο, το ότι μου προτείνει το νέο εμβόλιο τώρα, με κάνει να πιστεύω ότι πραγματικά πιστεύει ότι θα ήταν καλό για μένα.

 

Αλλά δεν επιμένει...

 

Και ξαναεπισημαίνω: όσες έγκυες το αποφασίσετε, ζητείστε συγκεκριμένα της novartis, όχι της glaxo.

 

Aυτά από μια μη ειδικό τριτοδεσμίτισσα. :-D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Ο γιατρός μου πάντως είναι αντίθετος και στο εμβόλιο της εποχικής γρίπης.

Νοσεί κάποιος φίλος μου με 39 πυρετό εδώ και 4 ημέρες. Είναι στο σπίτι αλλά έχει ένα παιδάκι 5 ετών και τη σύζυγο του στην 35η εβδομάδα εγκυμοσύνης. Δεν έχουν κολλήσει ακόμη αλλά ο γυναικολόγος της είπε ότι με τα πρώτα συμπτώματα θα πάρει φάρμακα και στην χειρότερη θα πάει για πρόωρο τοκετό. Ούτε λόγος για εμβόλιο...

 

Κατ αρχην ,η δημιουργία των αντισωμάτων ξεκινά την 10η ημέρα μετά τον εμβολιασμό,αλλα επαρκή αντισώματα υπαρχουν μολις δύο με τρεις εβδομάδες μετά την πραγματοποίηση του εμβολίου.Με αλλα λογια και να κανει τωρα το εμβολιο,εαν ερθει σε επαφη με αρρωστο αυριο ,σε μια εβδομαδα κλπ,μπορει να νοσησει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω απλώς πολλές απορίες...

 

Γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου δεν με προέτρεψε κανείς να κάνω τον ιό της γρίππης. Τότε το ανοσοποιητικό μου δεν ήταν αδύναμο και τώρα είναι; Περισσότερο επικίνδυνος δεν είναι ο νέος ιός, σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούν όλοι οι γιατροί.

 

Επίσης κανένας δεν μου είπε τότε να το κάνω για να δώσω αντισώματα στο βρέφος μέχρι τους έξι μήνες. Είναι χαράκτηριστικό μόνο του καινούριου εμβολίου αυτό; Αν όχι γιατί δεν γινόταν τέτοια καμπάνια στις εγκύους παλιότερα;

 

Όλοι οι γιατροί που βάζουν το χέρι τους στη φωτιά ότι είναι απολύτως ασφαλές για το έμβρυο πως το γνωρίζουν όταν δεν έχει περάσει ούτε ένας χρόνος από τις, πολύ λίγες κατά γενική ομολογία, δοκιμές σε εγκύους;

 

Όσον αφορά τα διάφορα βίντεο που μου στέλνουν και μένα, μου φαίνονται ατεκμηριώτα και τρομολαγνικά όσο και οι ειδήσεις στην τηλεόραση. Πολύ θεωρία συνωμοσίας....Πέρα από αυτό όμως νομίζω ότι η πιο πειστική απάντηση ήταν είναι και θα είναι τα λεφτά. Ούτε η εξόντωση του πληθυσμού, ούτε τίποτα άλλο....Τεράστια κέρδη και τεράστιες πιέσεις που ασκούν παντοδύναμες πολυεθνικές...Παρόλα αυτά έχω άγχος, είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο τελικά για το μωρό μου που έρχεται σε δυο μήνες.....

 

Μυρτώ, ακριβώς αυτό το σκεπτικό είναι η έναρξη του προβληματισμού μου. Δεν υιοθετώ βέβαια άσκεπτα σενάρια περί εξολόθρευσης του πληθυσμού της γης (παρόλο που σε πολλές γωνίες του πλανήτη συμβαίνουν τούτη την ώρα γενοκτονίες -βλέπε Αφγανιστάν, Ιρακ, Σομαλία- κι ας μην απασχολούν τα ΜΜΕ του "πολιτισμένου" δυτικού μας κόσμου...).

 

Ωστόσο παρέθεσα ένα βίντεο του οποίου η οπτική γωνία είναι διαφορετική από αυτές που ήδη εξετάζουμε έτσι ώστε να προβληματιστούμε και να εξετάσουμε το θέμα πολύπλευρα.

 

Τα κέρδη των πολυεθνικών όπως πολύ σωστά γράφεις είναι τεράστια. Και τεράστιες είναι και οι πιέσεις που ασκούν στις Κυβερνήσεις και στις οργανώσεις Υγείας. Υπάρχουν φυσικοί τρόποι ενίσχυσης του ανοσοποιητικού οι οποίοι όμως δεν προωθούνται απ' τα ΜΜΕ. Γιατί άραγε;

 

Γιατί πχ.

  • δεν συστήνουν πιεστικά στους γονείς να βγάζουν τα παιδιά τους καθημερινά στον ήλιο και τον καθαρό αέρα, να εμπλουτίσουν τη διατροφή τους με βιταμίνες (φρούτα και λαχανικά) και γενικά καλής ποιότητας τροφές, να χορηγήσουν συμπλήρωμα φυσικής βιταμίνης C, να αποφεύγουν τους κλειστούς παιδότοπους και γενικά τους κλειστούς χώρους όπου συνωστίζονται πολλοί άνθρωποι;
  • Γιατί προτιμούν να επικεντρώνουν την πρόληψη του ιού με στον μαζικό εμβολιασμό;
  • Γιατί χαρακτηρίζεται πανδημία μια γρίπη με ήπια συμπτωματολογία;
  • Γιατί δεν γίνεται το ίδιο για την κοινή γρίπη της οποίας η θνησιμότητα είναι συγκρίσιμη και ίσως μεγαλύτερη απ' αυτή του ιού των χοίρων;
  • Γιατί ισχυρίζονται πως ο ιός είναι νεοεμφανιζόμενος ενώ έχει προσβάλει τους ανθρώπους στο κοντινό παρελθόν;
  • Γιατί δε μας λένε ποια ήταν η έκβαση της γρίπης των χοίρων στο Νότιο ημισφαίριο;
  • Γιατί ζήτησαν καταγραφή Σύνδρομο Guillain-Barré (GBS) που προσβάλει το νευρικό σύστημα;
  • Γιατί να γονατίσει το ήδη ξεχαρβαλωμένο ασφαλιστικό μας σύστημα;
  • Γιατί το τεστ που κάνει διάγνωση του ιού Η1Ν1 είναι τόσο ακριβό; Αν πράγματι ο κίνδυνος είναι τόσο μεγάλος δε θα έπρεπε να έχουν πρόσβαση σε αυτό όσο το δυνατόν περισσότεροι άνθρωποι;
  • Γιατί άραγε επεκτείνουν τα σενάρια περί συνδυασμού του ιού των χοίρων με τον ιό της νόσου των πουλερικών;

Αυτές οι ερωτήσεις μου ήρθαν στο νου έτσι πρόχειρα....:rolleyes:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μyrto, έχουμε διαφορά λίγες βδομάδες! Ο γιατρός σου τι λέει;

Nα σου πω, εσύ φαντάζομαι μιλάς με τη felinidoc

 

Θα τις πω αν θέλει να γράψει....

 

 

Για πες κι εσύ, ο πατέρας σου πως διαφοροποιεί τον ιό αυτό από τον κοινό της γρίππης ως προς τις εγκύους; Γιατί τον θεωρεί πιο επικίνδυνο;Έχει φανεί μέχρι τώρα ότι κάνει πιο πολλές επιπλοκές;;; Τι είναι αυτό που τον κάνει τόσο πιο επικίνδυνο;;; Αυτό θέλω να μάθω και μπορώ!

 

Ο γυναικολόγος μου λέει αν θέλω να το κάνω....τα γνωστά.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω γιατί δεν υπήρξα έγκυος ποτέ ξανά? Πόσες από εσάς που υπήρξατε έγκυες πέρισυ ή προηγούμενες χρονιές σας "συμβούλευσαν" να κάνετε εμβόλιο για την κοινή γρίπη? Θα ήταν πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να το ξέραμε αυτό! Τα εισαγωγικά τα χρησιμοποίησα γιατί αυτό που γίνεται σήμερα έχει ξεφύγει από τα όρια της συμβουλής. Μιλάμε σχεδόν για εξαναγκασμό αφού χρησιμοποιούνται μέθοδοι τρομοκρατίας προκειμένου να πειστούμε και να το κάνουμε.

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...