Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ποσες απο σας φορτωθηκατε την πεθερα σας μετα τη γεννα???

Recommended Posts

Οχι πειτε μου, υπαρχει πιο σπαστικο πραγμα απο το να εχεις τις πρωτες μερες στο σπιτι και την πεθερα μαζι σου επειδη ο αντρας σου νοιωθει ανασφαλεια και να ακους συνεχεια υποδειξεις!!! Ειναι που ειναι τα νευρα μου απο την αυπνια εχω και ουσιαστικα εναν ξενο ανθρωπο μεσα στο σπιτι μου, ηρθε και εδεσε που λενε. Εγω θελω να χαρω το μωρο μου με τον αντρα μου, να εχω τα συναισθηματικα μου ξεσπασματα με την ανεση μου και οχι καποια που να με ρωταει τι θα φανε για μεσημερι!!! Το μονο που με εχει βοηθησει ειναι με το σιδερο που ομολογουμενος ειχα πολλα πλυντηρια, αλλα στην αναγκη επαιρνα γυναικα για αυτα.

Διαφημίσεις

• Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπομονη!!!!!!!!!!!!

Προσπαθησε να πεις στον αντρα σου,οτι μπορειτε και μονοι σας....οτι ουτως η'

αλλως,καποια στιγμη θα μεινετε μονοι,γιατι οχι απο τωρα,για να μαθετε και ολας!!!!!

Και ας ερχεται ρε παιδι μου...2-3 φορες την εβδομαδα.

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Κουράγιο!!! Πάντως θα συμφωνήσω με την ειρήνη κ. Αργά ή γρήγορα θα είστε εσείς και το μωρό. Γιατί όχι από τώρα?? Οι συνεχείς υποδείξεις είναι ότι χειρότερο! Οπλίσου με υπομονή γιατί δεν παλεύεται αλλιώς!

The love of my life....

Αν πεις στο συζυγο καθαρα οτι ολο αυτο δυσκολευει την προσαρμογη σου?

Κουραγιο. Αυτο που ζεις θα τρελαινε οποιαδηποτε νεα μανουλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

το παν ειναι να πιστεψει οτι οτι της πεις ειναι για δικο της καλο

ετσι θα κερδισεις το παιχνιδι

εγω στις τρεις μερες της λεω "ε τωρα συνηθισα με το μωρο δεν εχω προβλημα με βοηθαει και ο συζυγος ,να πατε σπιτι σας κι εσεις να ξεκουραστειτε εχουν μεινει και οι δουλειες σας πισω...εμεις μια χαρα θα ειμαστε μην ανησυχειτε..."

το επομενο πρωι εφυγε με χαρα...χαχα

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Διαφημίσεις

υπάρχει!

να μη την έχεις βέβαια τη πεθερά στο σπίτι αλλά να σας χει θυμώσει, να μη σας μιλάει, να μην έρχεται να φέρει ούτε για ένα πιάτο φαί, ούτε για να δει το εγγόνι, να λέει σε όλους να μην έρθουν να σας δουν και να σας βοηθήσουν και το καλύτερο;;; να παίρνει συνέχεια τη ΜΑΜΑ ΣΑΣ στο τηλέφωνο και να σας βρίζει και να μιλάει απαίσια και απαξιωτικά!

κι όλα αυτά λίγες ώρες μετά την άφιξη στο σπίτι απ το μαιευτήριο και για 2 μήνες!

άντε κουράγιο μέχρι να πάει σπιτάκι της να ηρεμήσεις! αν δε μπορείς να κάνεις αλλιώς.

κλείνε τη πόρτα του δωματίου σου για όσο πιο πολλή ώρα μπορείς!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Το πρώτο βράδυ που ήρθαμε σπίτι έμεινε η μαμά μου, από την επόμενη όμως ήρθε η πεθερά μου και έμεινε μία εβδομάδα. Δες το από τη θετική πλευρά! Την έβαζα να κάνει όλες τις δουλειές, να πλύνει, να σιδερώσει, να μεγειρέψει..Φαντάζεσαι τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα να τα έκανες εσύ όλα αυτά? Κι εμένα με ενοχλούσαν κάποια πράγματα, όπως ότι κρυφοκοιτούσε όταν θήλαζα το μωρό ενώ της είχα πει ότι δεν θέλω να με κοιτάνε αλλά οκ. βάλτην να κάνει δουλειες και να βοηθάει. Σκέψου αισιόδοξα, οι μέρες αυτές είναι αφιερωμένες στο μωρό σου αποκλειστικά και μη χαλάς τη διαθεση σου και μην αναλώνεσαι με τη σχέση σου με τη πεθερά!;)

εγω τυχαινει και μενω με την πεθερα μου στην ιδια πολυκατοικια οσο ημουν εγκυος ηρθε μονο μια φορα στο σπιτι στην γιορτη του γιου της..ε απο τοτε που γεννησα εχουμε γινει κολλητες γα#@ την ατυχια μου...:twisted::twisted:

Η δική μου πεθερά (το έχω ξαναγράψει αυτό, βλ. θέμα: Κουραστικές πεθερές), όσο ημουν έγκυος μου έλεγε ότι όταν γεννήσω δεν θα ξεκολλάει από το σπίτι μας, θα βρίσκεται από το πρωί μέχρι το βράδυ και ακόμα και όταν της λέμε να φύγει δεν θα φεύγει.

Τελικά όταν γέννησα ερχόταν κάθε δεύτερη μέρα και καθόταν από το απόγευμα μέχρι το βράδυ. Είναι βέβαια λιγότερο από όσο έλεγε στην αρχή ότι θα καθήσει αλλά λόγω του ότι με κουράζει πολύ σαν παρέα, ένιωθα ότι είναι μονίμως μαζί μας.

Το χειρότερο είναι ότι το είχε καθιερώσει από μόνη της ότι θα έρχεται Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο και ίσως καμιά Κυριακή. Ήξερα ότι εκείνες τις μέρες θα χτυπήσει το τηλέφωνο κατά τις 6 και θα πει: Θέλω να έρθω να δω το μωρό. (αντί, θα μπορούσα να έρθω να δω το μωρό;). Δεν βοήθησε ποτέ στο παραμικρό παρά μόνο κρατούσε αγκαλιά όλη την ώρα το μωρό χωρίς να το δίνει ούτε στον πεθερό μου και να μιλάει με τις ώρες για τα βρεφικά και παιδικά χρόνια του άντρα μου. Τι με νοιάζει εμένα πως έμαθε να κάνει κακά στο γιογιό ο άντρας μου;

Ποτέ δεν παρέλειπε να μου λέει (ακόμα το κάνει) πόσο εκπληκτικά μοιάζει το παιδί στον άντρα μου.

10 μέρες μετά τη γέννα, σταμάτησαν να με πονάνει το ράμματα, και έτσι όταν είπε ότι θα έρθει της είπαμε ότι θα πάμε μια βόλτα για καμιά ώρα και να μείνει με το παιδί. Χάρηκε πολύ.Λείψαμε μία ώρα, το παιδί όλη την ώρα κοιμόταν οπότε δεν την απασχόλησε, εκείνη στο μεταξύ είχε φέρει και το πλέξιμό της για να απασχολείται. Όταν γυρίσαμε βρήκαμε στο σπίτι τον παππού του άντρα μου, τον πατέρα του τον αδερφό του και τον ξάδερφό του. Τους είχε φέρει η πεθερά μου για παρέα όσο λείπαμε. Δύο ποτήρια άπλυτα που είχα στο νεροχύτη ακόμα εκεί ήταν και με περίμεναν μαζί με μερικά ακόμα.

Όταν το παιδί ήταν 15 ημερών άρχισα να το βγάζω και να το παίρνω μαζί μου στις βόλτες. Την πρώτη φορά που έτυχε να το πάρω Τρίτη, Πέμπτη ή Σαββατοκύριακο και πήρε τηλ και δεν μας βρήκε, έκανε 10 μέρες να μας μιλήσει. Ήταν λέει, η "μέρα" της. Δεν έπρεπε να φύγω.

Συγνώμη πήρα φόρα! Όταν βλέπω θέμα με πεθερές, κάτι με πιάνει.

10 μέρες μετά τη γέννα, σταμάτησαν να με πονάνει το ράμματα, και έτσι όταν είπε ότι θα έρθει της είπαμε ότι θα πάμε μια βόλτα για καμιά ώρα και να μείνει με το παιδί. Συγνώμη πήρα φόρα! Όταν βλέπω θέμα με πεθερές, κάτι με πιάνει.

Το καλυτερο ηταν οτι οταν της ειπα πεταγομαι μεχρι το φαρμακειο φρικαρε και αρχισε να μου λεει οτι δεν κανει και πρεπει να περασουν 40 μερες και ουτε το παιδι να βγαλω μεχρι τη βεραντα!!!! Κοντευει να παθει ασθσμα κλεισμενο μεσα στο σπιτι με το aircondition το καημενο. Εγω να ανοιγω παραθυρα και αυτη να τα κλεινει γιατι λεει ιδρωνει απο τη ζεστη!!!

Διαφημίσεις

• 4 weeks later...

Γι 'αυτο και εγώ τα ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ! Για να μην παρεξηγηθεί η πεθερά δεν είπα ούτε στην μάνα μου να έρθει να με βοηθήσει που μένουμε και κοντά. Μόνο λεχώνα δεν είμουν εγώ! Ολα μονη μου. Δεν ξεκουράστηκα καθόλου.... αλλά τουλάχιστον κορίτσια γλίτωσα την πεθερά μου να είναι όλη την μέρα στα πόδια μου. Γιατί κοριτσάκι μου να μην σε βοηθήσω/ γιατί δεν μ'αφήνεις να ξεκουραστείς εσύ? γιατί να μην σου κανω αυτό να μην σου κάνω το άλλο? γιατί να μην σου μαγειρέψω?

ΥΓ: Μαγειρεύει απαίσια, στο σπίτι της σπανίως κανει δουλειές του σπιτιού και όταν την πιάνει η προκοπή όσα βλέπει η πεθερά τα κάνει. Οπότε να άφηνα μια τέτοια γυναίκα να μου κάνει το σ σπίτι? ΟΧΙ και βγαίνω και απο πάνω λέγοντας οτι ΕΙΜΑΙκαι ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΣ

DOXip3.png

DtXgp3.png

Εγ αρνηθηκα οποια βοηθεια απο μαμα μου πεθερα αδελφες κ φιλες....κουραστηκα παρα πολυ αλλα ημασταν οι 3 μας στο σπιτι χωρις ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ κτλ...αυτα ηρθα επειτα 9υποδειξεις) αλλα εχω μαθει πλεον να μην δινω σημασια...προσπαθω τουλαχιστον

Αλήθεια, κορίτσια, δεν χρειάστηκε ποτέ να συμβουλευτείτε τη μάνα, ή την πεθερά, σχετικά με το νεογεννητό σας? Εγώ είμαι στις προσπάθειες, δεν έχω ούτε μαμά ούτε πεθερά, και ήδη έχω άγχος για ό τ α ν θα έχω ένα μωρό πχ 3 ημερών στο σπίτι μου...

it's never too late to start all over again

kai βεβαια γινετε.και αν ειναι το μονο σου παιδακι τα πραματα ειναι πιο ευκολα μαζι με τον αντρα σου θα τα πατε μια χαρα.Αν δεν ξερεις κατι ρωτας εδω μεσα εμας η περνεις τηλ πεθερα , μαμα σου.

Η κουραση ειναι το ξυπνημα καθε 2-3 ωρες γιατι ολο κ κατι θα κανεις μεσα στην ημερα δουλιτσα.Εναν υπνο να κρατησει 3 ωρες προλαβαινεις μια χαρα να μαζεψεις,..μοναχα το βραδυ ειναι λιγο δυσκολο αλλα επιβιωνεις!!!!

Διαφημίσεις

Αλήθεια, κορίτσια, δεν χρειάστηκε ποτέ να συμβουλευτείτε τη μάνα, ή την πεθερά, σχετικά με το νεογεννητό σας? Εγώ είμαι στις προσπάθειες, δεν έχω ούτε μαμά ούτε πεθερά, και ήδη έχω άγχος για ό τ α ν θα έχω ένα μωρό πχ 3 ημερών στο σπίτι μου...

Δεν ειναι τρομαχτικο τελικα ...ετσι νομιζα κ εγω.Αλλα δεν ειναι.Τοσο μωρο το μονο που θελει ειναι το γαλα του και να κοιματε,,,ετσι κ αλλιως δεν μπορεις να παιξεις μαζι του τποτα.Μονο μαμα κακα νανι κ αγγαλιτσες....!!!Εαν χρειαστεις βοηθεια σε κατι εδω μεσα θα βρεις την λυση και αν εχεις καμια φιλη αδελφη που ξερεις ενα τηλεφωνημα ειναι.

Να μην ανυσηχεις κ καλη επιτυχια σε αυτο που θελεις!!!

Αχ, τι μου θυμίζετε!Όχι και πολύ παλιά βέβαια!Πριν 8 1/5 μήνες γέννησα!

Ενώ πριν δεν πολυερχόταν, μόλις γέννησα ήθελε να είναι συνέχεια εδώ, να μου λέει τι να κάνω, να κάνει αυτή τα πάντα στο παιδί...Δεν άντεξα. Οπότε, έκανα ότι και η Σωτηρία!

Μια χαρά γίνεται να τα κάνεις όλα μόνη σου, μάλιστα είχα γεμίσει (όσο ήμουν έγκυος) μαγειρευτά φαγητά την κατάψυξη (όσπρια, κρέατα κτλ) και δεν μαγείρευα τις πρώτες μέρες...Πολύ της κακοφάνηκε αυτό, σχεδόν μαλώσαμε, αλλά τουλάχιστον απαλλάχτηκα από το να ακούω τις υποδείξεις, τι έκανε αυτή στα παιδια της και τι έκανε η κόρη της στα δικά της.

Και απόλαυσα τις καλύτερες μέρες που έχω να θυμάμαι με τον αντρούλη μου και το παιδάκι μου!Μόνοι μας, οι δυο μας τα μάθαμε όλα, από την αρχή, από το μηδέν και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!Βέβαια, η πεθερά ακόμα το κοπανάει ότι δεν την άφησα να κάνει τίποτα, ότι δεν έλουσε ΑΥΤΗ το παιδί για πρώτη φορά (!!!) αλλά πλέον δε με νοιάζει!Δεν θυσιάζω για κανέναν τρίτο την οικογενειακή μου γαλήνη!

EukOp3.png 

kane upomoni, ma an den to antexeis allo suzitise to me ton antra sou. sigoura ena trito atomo sto spiti den einai kai oti kalutero gia to zeugari kai sou milaw ek peiras. apo eleu8eri mexri pou i kori mou pige 8 minwn emena me tin pe8era mou kai sto telos giname mpilies. ase pou paraligo na to dialusoume kai me ton antra mou ontas mamakias...ase sou lew se katalavainw apoluta!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Εγω πεθερα δεν εχω αλλα δεν μπορω να διανοηθω να επαιρνα το παιδι απο την θερμοκοιτιδα και εκτος απο τον ανδρα μου να εμενε και αλλο ατομο μεσα στο σπιτι για να μας βοηθησει. Εδω οι τρεις μας ημασταν και τις πρωτες ημερες σκοτωνομασταν για γελιους λογους απο την πιεση της αυπνιας και το αγχος του μωρου. Και στη μητερα μου που προσφερθηκε να ερθει να μεινει λιγο μαζι μας μεχρι να δυναμωσω της το αρνηθηκα.

Για μενα το ζευγαρι πρεπει να αντιμετωπιζει τα παντα μαζι χωρις τριτα ατομα μεσα στο σπιτι γιατι αλλιως αρχιζουν τα παρατραγουδα. Για τις δουλειες του σπιτιου πηρα βοηθεια απο μια κυρια και ολα μια χαρα. Μπηκαμε σε προγραμμα με τον αντρα μου και τα καταφερνουμε μια χαρα με τον μπεμπη. Εχω ψοφησει απο την αυπνια βεβαια αλλα ετσι συμβαινει οταν γινεσαι μανουλα. Η γιαγια ερχεται καθημερινα και βλεπει το παιδι.

Μενει αρκετα κοντα η μαμα μου και ερχεται για καμια ωρα και φευγει. Φαντασου οτι εμεις λογω προωροτητας μεχρι τριων μηνων ο μπεμπης δεν εβγαινε εξω και ημουν κλεισμενη ολη την ημερα μεσα μαζι του. Ετσι ερχοταν μια φορα την ημερα για να μας φερει ψωνια και να μας δει.

sigoura ena trito atomo sto spiti den einai kai oti kalutero gia to zeugari kai sou milaw ek peiras. apo eleu8eri mexri pou i kori mou pige 8 minwn emena me tin pe8era mou kai sto telos giname mpilies. ase pou paraligo na to dialusoume kai me ton antra mou ontas mamakias...ase sou lew se katalavainw apoluta!!!

και

Για μενα το ζευγαρι πρεπει να αντιμετωπιζει τα παντα μαζι χωρις τριτα ατομα μεσα στο σπιτι γιατι αλλιως αρχιζουν τα παρατραγουδα. Για τις δουλειες του σπιτιου πηρα βοηθεια απο μια κυρια και ολα μια χαρα. Μπηκαμε σε προγραμμα με τον αντρα μου και τα καταφερνουμε μια χαρα με τον μπεμπη. Εχω ψοφησει απο την αυπνια βεβαια αλλα ετσι συμβαινει οταν γινεσαι μανουλα. Η γιαγια ερχεται καθημερινα και βλεπει το παιδι.

Πόσο συμφωνώ, όμως απόλυτα!!!

Τελικά αν δεν ζήσει αυτά το ζευγάρι, τι θα έχει να θυμάται, πώς θα δεθούν οι 3 σαν οικογένεια??

EukOp3.png 

H πεθερά μου ευτυχώς μένει μακριά και είναι και αρκετά μεγάλη για να μπορέσει να προσφέρει ουσιαστικά κάτι, έτσι δεν τη φορτώθηκα μετά τη γέννα.

Αλλά τη μάνα μου... τη φορτώθηκα κανονικά (κάπου θα τα έχω γράψει). Έμπαινε κάθε μέρα με το κλειδί της (άσχετα αν της είχα πει όχι) και ήθελε να έχει το γενικό πρόσταγμα στο σπίτι μου. Μου βγήκε από τη μύτη το φαΐ που έφερνε.

Ώσπου μία ωραία πρωία την κλείδωσα απ' έξω (κυριολεκτικά, είχα βάλει την ασφάλεια στην πόρτα, ήρθε χωρίς τηλέφωνο κι εμείς... κοιμόμασταν βρε...) και άρχισε να ηρεμεί.

Όσο για τις υποδείξεις της πεθεράς μου... απλά τις γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια... Βρε δεν πα να λέει, σπάνια απαντάω και σχεδόν ποτέ δεν τις ακούω!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png