Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ και epadoren


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

εχουμε ενα μωράκι 3 μηνών.το πρόβλημα είχε ξεκινήσει απο την 3 βδομάδα γέννησης που το μωρακι καθως θήλαζε έβγαινε και έκλαιγε .Δυστυχως έπεσα σε αδιάφορη παιδίατρο που το μόνο που την απασχολούσε ήταν τα κιλά του παιδιού,οποτε αγνοησε τελειως την υπαρξη της παλινδρόμησης και το παιδακι μου επαθε οισοφαγιτιδα.τρεχουμε απο γιατρο σε γιατρό αλλα ποτε είναι καλά και πότε χειροτερεύει .το καημένο απο το δευτερο γεύμα υποφέρει και ενώ θέλει να φάει κλαίει από τον πόνο .Αν μπορείτε να με καθοδηγείσετε που να απευθυνθώ και πως να λύσουμε το πρόβλημα θα είμαι ευγόμων.Είναι αμαρτία να υποφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/4/2018 at 1:49 PM, ellinakou said:

Καλημέρα σε όλους

εχουμε ενα μωράκι 3 μηνών.το πρόβλημα είχε ξεκινήσει απο την 3 βδομάδα γέννησης που το μωρακι καθως θήλαζε έβγαινε και έκλαιγε .Δυστυχως έπεσα σε αδιάφορη παιδίατρο που το μόνο που την απασχολούσε ήταν τα κιλά του παιδιού,οποτε αγνοησε τελειως την υπαρξη της παλινδρόμησης και το παιδακι μου επαθε οισοφαγιτιδα.τρεχουμε απο γιατρο σε γιατρό αλλα ποτε είναι καλά και πότε χειροτερεύει .το καημένο απο το δευτερο γεύμα υποφέρει και ενώ θέλει να φάει κλαίει από τον πόνο .Αν μπορείτε να με καθοδηγείσετε που να απευθυνθώ και πως να λύσουμε το πρόβλημα θα είμαι ευγόμων.Είναι αμαρτία να υποφέρει.

Παίρνετε σιρόπι;  το θηλάζεις ακομα ;

Εμένα ο μικρος εχει παλινδρόμηση . Τβρα ειναι σχοδον 4 μηνων. Το εχουμε καταλάβει οτι  κατι δεν παει σωστά οταν ηταν 40 ημερων. Ενω θηλάζε κανονικά και μου εβγαλε μια μεγαλη γουλιά και εβγαλε αρκετο γαλα . Ο παιδιατρος μας πρότεινε να παμε σε ειδικό να κανουμε το υπέρηχο. Εδιξε ουι εχουμε ήπια παλινδρόμηση και μαα εγραψε να παιρνουμε σιρόπι epadoren  3 φορες την ημερα . Μετα απο 10 μερες περιπου οδαμε την βελτίωση . Και τωρα που ειναι σχεδοβ 4 μηνων καμια σχέση . Ειναι πολυ καλυτερα το μωρο βεβαια συνεχίζει να βγαζει γουλιές και να κανει ρουκέτες αλλα δεν τον ενοχλουν . Το βαρος το παιρνει κανονικα . 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2018 at 1:49 ΜΜ, ellinakou είπε:

Καλημέρα σε όλους

εχουμε ενα μωράκι 3 μηνών.το πρόβλημα είχε ξεκινήσει απο την 3 βδομάδα γέννησης που το μωρακι καθως θήλαζε έβγαινε και έκλαιγε .Δυστυχως έπεσα σε αδιάφορη παιδίατρο που το μόνο που την απασχολούσε ήταν τα κιλά του παιδιού,οποτε αγνοησε τελειως την υπαρξη της παλινδρόμησης και το παιδακι μου επαθε οισοφαγιτιδα.τρεχουμε απο γιατρο σε γιατρό αλλα ποτε είναι καλά και πότε χειροτερεύει .το καημένο απο το δευτερο γεύμα υποφέρει και ενώ θέλει να φάει κλαίει από τον πόνο .Αν μπορείτε να με καθοδηγείσετε που να απευθυνθώ και πως να λύσουμε το πρόβλημα θα είμαι ευγόμων.Είναι αμαρτία να υποφέρει.

 

Εχετε διάγνωση οισοφαγίτιδας από εξετάσεις ή είναι υπόθεση;

Σύμβουλος θηλασμού σας είδε; Αν βγάλεις το μωρό από το στήθος μετά τις πρώτες γουλιές, πετάγεται το γάλα; 

Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2018 at 8:48 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εχετε διάγνωση οισοφαγίτιδας από εξετάσεις ή είναι υπόθεση;

Σύμβουλος θηλασμού σας είδε; Αν βγάλεις το μωρό από το στήθος μετά τις πρώτες γουλιές, πετάγεται το γάλα; 

@ΑΡΓΚ, στους πόσους μήνες περίπου ρυθμίζεται αυτό το πράγμα με τα συντριβάνια και σταματάει να πετιέται το γάλα; Τα 'χω ξεχάσει και εκτός αυτού τον πρώτο μου γιο δεν τον πολυενοχλούσε το συντριβάνι. Τώρα στον δεύτερο που έχει γουλιές, αλλά σε ήπιο βαθμό, το φαγητό έχει γίνει σε ορισμένα γεύματα αγώνας, όταν ξεκινάει το διπλό και τριπλό συντριβάνι σαν να στραβοκαταπίνει και να πνίγεται και το παρατάει απελπισμένος και κλαίει. Τον βάζω να ρευτεί και να ηρεμήσει και μετά από κανένα τέταρτο ξαναδοκιμάζω. Αλλά με αυτόν τον τρόπο κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να προσπαθούμε να φάμε και μου φαίνεται ένας αγώνας για τον μικρό όλο αυτό, πολύ κοπιαστικό να σταυρώσει ένα ήρεμο και ολοκληρωμένο γεύμα έτσι. Απ' την΄αλλη, σε άλλα γεύματα όλα κυλούν ήρεμα και απορώ. Στα κιλά του είναι πολύ καλά, 50 ημ. και 6 κιλά τώρα. Δεν ανησυχώ για την ποσότητα που τρώει (γτ το βράδυ καλοτρώει), αλλά περισσότερο που υποφέρει σε ορισμένα γεύματα και δεν ξέρω τελικά αν σ' εκείνα τα γεύματα (μέρα συνήθως) έφαγε αρκετά ή αν πρέπει ξανά σε μερικά λεπτά να ξαναπροσφέρω.

 

Σόρρυ για το οφ τόπικ

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Josephine είπε:

@ΑΡΓΚ, στους πόσους μήνες περίπου ρυθμίζεται αυτό το πράγμα με τα συντριβάνια και σταματάει να πετιέται το γάλα; Τα 'χω ξεχάσει και εκτός αυτού τον πρώτο μου γιο δεν τον πολυενοχλούσε το συντριβάνι. Τώρα στον δεύτερο που έχει γουλιές, αλλά σε ήπιο βαθμό, το φαγητό έχει γίνει σε ορισμένα γεύματα αγώνας, όταν ξεκινάει το διπλό και τριπλό συντριβάνι σαν να στραβοκαταπίνει και να πνίγεται και το παρατάει απελπισμένος και κλαίει. Τον βάζω να ρευτεί και να ηρεμήσει και μετά από κανένα τέταρτο ξαναδοκιμάζω. Αλλά με αυτόν τον τρόπο κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να προσπαθούμε να φάμε και μου φαίνεται ένας αγώνας για τον μικρό όλο αυτό, πολύ κοπιαστικό να σταυρώσει ένα ήρεμο και ολοκληρωμένο γεύμα έτσι. Απ' την΄αλλη, σε άλλα γεύματα όλα κυλούν ήρεμα και απορώ. Στα κιλά του είναι πολύ καλά, 50 ημ. και 6 κιλά τώρα. Δεν ανησυχώ για την ποσότητα που τρώει (γτ το βράδυ καλοτρώει), αλλά περισσότερο που υποφέρει σε ορισμένα γεύματα και δεν ξέρω τελικά αν σ' εκείνα τα γεύματα (μέρα συνήθως) έφαγε αρκετά ή αν πρέπει ξανά σε μερικά λεπτά να ξαναπροσφέρω.

 

Σόρρυ για το οφ τόπικ

 

To συντριβανι δεν είναι "φυσιολογικό". Συμβαίνει σε πολλές γυναίκες, αλλά θέλει τρόπο στο τάισμα, δηλαδή, να βγάζεις το παιδί μετά από λίγες γουλιές, να αφήνεις τη ροή να μειωθεί και μετά να ξαναταϊζεις. Μην το αφήνεις να πνιγεί, ρουφάει κυριολοκτικά 2 φορές, το βγάζεις για ένα λεπτο και αφήνεις το γάλα να τρέξει σε μια πετσέτα και μετά θηλάζεις κανονικά. Η δοκιμάζεις να θηλάσεις στο πλάι ξαπλωτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλησπερα!

 

Γενικα οσες δινατε epadoren, τι ποσοτητα δινατε και τι βαρος ειχε το μωρακι; Εμας μας ειπε 0.3ml μιση ωρα πριν απο καθε γευμα (6 φορες τη μερα), δηλαδη 1.8ml για μωρακι βαρους 5 κιλων..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...