Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ και epadoren


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα ειχε το ενα κιριτσακι μου κ στενοχωριομασταν πολυ που εβγαζε το γαλατακι που της διναμε τοσο προσεκτικα. Θυμαμαι την ειχαμε με ψηλα υο κεφαλακι κ την κραταγαμε πολυ ωρα μετα ορθια αγκαλια. Μας ειχαν πει να δινουμε μικροτερες ποσοτητες γαλα αλλα αν πειναει δεν θα της δωσεις?  Της εδινα μητρικο κυριως σε μπουκαλι. Ειχα δοκιμασει κ ενα που πηζει αλλα δεν ειδαμε διαφορα κ δεν το χρησιμοποιησαμε. Το εοαντορεν τη βοηθησε να μην εχει ενοχλησεις καψιμο κτλ κ γκρινια μετα το γευμα. Μετα τον πεμπτο εκτι μηνα σταματησαν οι εμετοι κ ειναι τωρα δυο χρονων κ τρωει μια χαρα καλυτερα απο τα αδερφακια της. Ειναι στεναχωρο κ ταλαιπωρια αλλα να θυμασαι οτι ειναι περαστικο! Να το χαιρεστε!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η isis73! Και μένα είχε ο γιος μου (5 ετών σήμερα) αρκετά έντονη ΓΟΠ, έπινε ειδικό γάλα και epadoren μέχρι 1 έτους. Τους πρώτους μήνες δεν έπαιρνε και επαρκές βάρος, αλλά με υπομονή και ψυχραιμία το περάσαμε. Σήμερα δεν υπάρχει τίποτα που να θυμίζει εκείνη την περίοδο.

 

Μην ανησυχείς, να σκέφτεσαι ότι είναι περαστικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, ο μικρός μου είναι 7 εβδομάδων και ξεκινήσαμε σήμερα το Epadoren 0,5ml X 3 φορές την ημέρα και Almiron υπό αλλεργικό.

τον θηλάζω παράλληλα αλλά όχι αποκλειστικά γιατί μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν έπαιρνε το επιθυμητό βαρος με τον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Δεν ήθελα να δώσω φάρμακο αλλά το μωρό κλαίει ΣΥΝΕΧΕΙΑ και βγάζει σαν εμετό το γάλα του. Βαρος έπαιρνε κανονικά όμως, τώρα είναι 4,200kg. 

Υπάρχει κάποιος που της έλυσε το πρόβλημα το epadoren & το υπό αλλεργικό γάλα; Έχουν δημιουργηθεί πότε ανεπυθημητες ενέργειες όπως αναγράφονται στο φύλλο οδηγιών;

τελος, διάβασα ότι μπορούν να κοιμούνται με κλήση στην κούνια 30 μοιρες. 30 μοίρες όμως αν τις μετρήσεις είναι μεγάλη κλίση, ποια η γνώμη σας;;

 

Του δίνω 120ml ανά γεύμα με το συμπλήρωμα και τον σταματάω μια φορά ενδιάμεσα για να ρευτεί. Μήπως και αυτό είναι μεγσλη ποσότητα; Ακολουθώ τις οδηγίες του γάλακτος (οι οποίες παρεπιπτόντως αναφέρουν 150ml ανα γεύμα για τα κιλά του).

Link to comment
Share on other sites

Εδινα το σιροπι απ τον δευτερο μηνα στο μωρο μου γιατο ειχε κρυφη γοπ και ειχε κανει οισοφαγιτιδα. Εκλαιγε πολυ ολη μερα και ειδικα οταν επινε γαλα.το ξεκινησαμε τρεις φορες τη μερα απο 0,9ml και σε μια εβδομαδα ειχε ηρεμησει παρα πολυ.το κοψαμε μολις ξεκινησαμε στερεες. Δεν ειχε ποτε κανενα θεμα με το σιροπι.η κλιση ειναι απαραιτητη και πρεπει να ειναι 30 μοιρες για να μπορεσει να βγαλει το γαλα αν αυτο ανεβει.εγω ακομα δεν την εχω βγαλει απ την κουνια και κοντευει επτα μηνων.θελω να ειμαι σιγουρη για παν ενδεχομενο.απλα μειωσε λιγο τα ml που του δινεις.ειναι πολλα τα120.εγω θυμαμαι εδινα περιπου 90.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

32 minutes ago, μαριακουκου said:

Εδινα το σιροπι απ τον δευτερο μηνα στο μωρο μου γιατο ειχε κρυφη γοπ και ειχε κανει οισοφαγιτιδα. Εκλαιγε πολυ ολη μερα και ειδικα οταν επινε γαλα.το ξεκινησαμε τρεις φορες τη μερα απο 0,9ml και σε μια εβδομαδα ειχε ηρεμησει παρα πολυ.το κοψαμε μολις ξεκινησαμε στερεες. Δεν ειχε ποτε κανενα θεμα με το σιροπι.η κλιση ειναι απαραιτητη και πρεπει να ειναι 30 μοιρες για να μπορεσει να βγαλει το γαλα αν αυτο ανεβει.εγω ακομα δεν την εχω βγαλει απ την κουνια και κοντευει επτα μηνων.θελω να ειμαι σιγουρη για παν ενδεχομενο.απλα μειωσε λιγο τα ml που του δινεις.ειναι πολλα τα120.εγω θυμαμαι εδινα περιπου 90.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές σου!! Μου δίνεις θάρρος, μακάρι να βελτιωθεί, είμαστε ανάστατοι όλοι τις τελευταίες ημέρες, ποναει ο γλυκος μου..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Elena2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, ο μικρός μου είναι 7 εβδομάδων και ξεκινήσαμε σήμερα το Epadoren 0,5ml X 3 φορές την ημέρα και Almiron υπό αλλεργικό.

τον θηλάζω παράλληλα αλλά όχι αποκλειστικά γιατί μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν έπαιρνε το επιθυμητό βαρος με τον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Δεν ήθελα να δώσω φάρμακο αλλά το μωρό κλαίει ΣΥΝΕΧΕΙΑ και βγάζει σαν εμετό το γάλα του. Βαρος έπαιρνε κανονικά όμως, τώρα είναι 4,200kg. 

Υπάρχει κάποιος που της έλυσε το πρόβλημα το epadoren & το υπό αλλεργικό γάλα; Έχουν δημιουργηθεί πότε ανεπυθημητες ενέργειες όπως αναγράφονται στο φύλλο οδηγιών;

τελος, διάβασα ότι μπορούν να κοιμούνται με κλήση στην κούνια 30 μοιρες. 30 μοίρες όμως αν τις μετρήσεις είναι μεγάλη κλίση, ποια η γνώμη σας;;

 

Του δίνω 120ml ανά γεύμα με το συμπλήρωμα και τον σταματάω μια φορά ενδιάμεσα για να ρευτεί. Μήπως και αυτό είναι μεγσλη ποσότητα; Ακολουθώ τις οδηγίες του γάλακτος (οι οποίες παρεπιπτόντως αναφέρουν 150ml ανα γεύμα για τα κιλά του).

Ποσο δλδ βαρος επαιρνε με το θηλασμο? Λογικό είναι ενώ θηλαζες να μην έπαιρνε το επιθυμητό βάρος απ τη στιγμή που εχει παλινδρόμηση.. Το ίδιο θα συνέβαινε κ ξένο να εδινες απ την αρχή, αφού πονουσε το μωρακι.. Απλά τώρα σ είπε να δώσεις το φάρμακο κ καλυτερεψαν τα συμπτώματα.. Δεν καλυτερεψαν με το γάλα το ξένο! Η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν να σ πει να συνεχίσεις τον θηλασμό κ να παίρνεις κ το φάρμακο. Επειδή κ εγώ είχα θέμα με την παλινδρόμηση στην κόρη μ κ μεγάλο γιατί έκανε κ οισοφαγίτιδα κ δεν έτρωγε κ δεν έπαιρνε βάρος η Παιδογαστρεντερολογος μας συνέστησε φάρμακο κ να μην δίνω καθόλου ξένο (γιατί η παιδίατρος έλεγε να δίνω κανα 2 γεύματα για να παίρνει βάρος ειδικό για πρόωρα πιο θερμιδογονο) μόνο μητρικό.. Να ξέρεις ότι για την παλινδρόμηση το μητρικό γάλα είναι σωτήριο γιατί είναι πιο εύπεπτο κ γίνεται γρηγορότερα η εκκένωση απ ότι στο ξένο που πέφτει πιο βαρύ στο στομαχακι του κ άρα το γάλα ανεβαίνει στον οισοφάγο για περισσότερη ώρα κ επιδεινώνει την κατάσταση.  Συν του οτι ειναι πιο οικονομικο απο τα ειδικα γαλατα

 Αν θες μπορείς να ψαξεις στο ίντερνετ για παλινδρόμηση κ μητρικό γιατί εφόσον δίνεις συμπλήρωμα οδηγεισαι σε αποθηλασμο.. Εκτός κ αν το θες. Όπως είπε η άλλη η κοπέλα να βάζεις το μωρακι σ με κλίση να κοιμάσαι κ βοηθάει κ στα πλαγιά για τον εμετό! Να κάνεις μικρα κ συχνά γευματα γιατί το πολύ γάλα βαραίνει το στομαχακι κ όταν τελειωνεις το τάισμα να το κρατας όρθιο να ρευτει τουλάχιστον 20 λεπτά. Όταν αρχίσουν οι στερεές θα δεις ότι θα καλυτερεψει η κατάσταση απλά θέλει υπομονή για τώρα.. Να σ ζήσει κ ελπίζω να το ξεπερασετε γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Ποσο δλδ βαρος επαιρνε με το θηλασμο? Λογικό είναι ενώ θηλαζες να μην έπαιρνε το επιθυμητό βάρος απ τη στιγμή που εχει παλινδρόμηση.. Το ίδιο θα συνέβαινε κ ξένο να εδινες απ την αρχή, αφού πονουσε το μωρακι.. Απλά τώρα σ είπε να δώσεις το φάρμακο κ καλυτερεψαν τα συμπτώματα.. Δεν καλυτερεψαν με το γάλα το ξένο! Η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν να σ πει να συνεχίσεις τον θηλασμό κ να παίρνεις κ το φάρμακο. Επειδή κ εγώ είχα θέμα με την παλινδρόμηση στην κόρη μ κ μεγάλο γιατί έκανε κ οισοφαγίτιδα κ δεν έτρωγε κ δεν έπαιρνε βάρος η Παιδογαστρεντερολογος μας συνέστησε φάρμακο κ να μην δίνω καθόλου ξένο (γιατί η παιδίατρος έλεγε να δίνω κανα 2 γεύματα για να παίρνει βάρος ειδικό για πρόωρα πιο θερμιδογονο) μόνο μητρικό.. Να ξέρεις ότι για την παλινδρόμηση το μητρικό γάλα είναι σωτήριο γιατί είναι πιο εύπεπτο κ γίνεται γρηγορότερα η εκκένωση απ ότι στο ξένο που πέφτει πιο βαρύ στο στομαχακι του κ άρα το γάλα ανεβαίνει στον οισοφάγο για περισσότερη ώρα κ επιδεινώνει την κατάσταση.  Συν του οτι ειναι πιο οικονομικο απο τα ειδικα γαλατα

 Αν θες μπορείς να ψαξεις στο ίντερνετ για παλινδρόμηση κ μητρικό γιατί εφόσον δίνεις συμπλήρωμα οδηγεισαι σε αποθηλασμο.. Εκτός κ αν το θες. Όπως είπε η άλλη η κοπέλα να βάζεις το μωρακι σ με κλίση να κοιμάσαι κ βοηθάει κ στα πλαγιά για τον εμετό! Να κάνεις μικρα κ συχνά γευματα γιατί το πολύ γάλα βαραίνει το στομαχακι κ όταν τελειωνεις το τάισμα να το κρατας όρθιο να ρευτει τουλάχιστον 20 λεπτά. Όταν αρχίσουν οι στερεές θα δεις ότι θα καλυτερεψει η κατάσταση απλά θέλει υπομονή για τώρα.. Να σ ζήσει κ ελπίζω να το ξεπερασετε γρήγορα!

Κι μενα η παιδιατρος μου επεβαλε σχεδον να θηλαζω το μωρο επειδη ειναι πιο ευπεπτο το μητρικο γαλα και οτι καλυτερο για τη γοπ.απλα εδινα ξενο το βραδυ επειδη δεν αντεχα με την ολη κατασταση της ημερας καο επρεπε το βραδυ να κοιμαμαι λιγο περισσοτερο. Οταν θηλαζα ξυπνουσε καθε δυο ωρες..ενα τεταρτο να πιει γαλα και εικοσει λεπτα να ρευτει και κανενα τεταρτο παλι να τον κοιμισω..συνολο σχεδον μια ωρα.και μετα απο λιγο αντε παλι απτην αρχη.ειναι ποσο αντεχει η καθε μια. Οσον αφορα το σιροπι απλα προστατευει απο οισοφαγιτιδα για να μην ποναει το μωρο, δε μειωνει τις αναγωγες.αυτο περναει μονο του μετα τους δεκα μηνες απ οτι μου ειπε η παιδιατρος

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mama16 said:

Ποσο δλδ βαρος επαιρνε με το θηλασμο? Λογικό είναι ενώ θηλαζες να μην έπαιρνε το επιθυμητό βάρος απ τη στιγμή που εχει παλινδρόμηση.. Το ίδιο θα συνέβαινε κ ξένο να εδινες απ την αρχή, αφού πονουσε το μωρακι.. Απλά τώρα σ είπε να δώσεις το φάρμακο κ καλυτερεψαν τα συμπτώματα.. Δεν καλυτερεψαν με το γάλα το ξένο! Η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν να σ πει να συνεχίσεις τον θηλασμό κ να παίρνεις κ το φάρμακο. Επειδή κ εγώ είχα θέμα με την παλινδρόμηση στην κόρη μ κ μεγάλο γιατί έκανε κ οισοφαγίτιδα κ δεν έτρωγε κ δεν έπαιρνε βάρος η Παιδογαστρεντερολογος μας συνέστησε φάρμακο κ να μην δίνω καθόλου ξένο (γιατί η παιδίατρος έλεγε να δίνω κανα 2 γεύματα για να παίρνει βάρος ειδικό για πρόωρα πιο θερμιδογονο) μόνο μητρικό.. Να ξέρεις ότι για την παλινδρόμηση το μητρικό γάλα είναι σωτήριο γιατί είναι πιο εύπεπτο κ γίνεται γρηγορότερα η εκκένωση απ ότι στο ξένο που πέφτει πιο βαρύ στο στομαχακι του κ άρα το γάλα ανεβαίνει στον οισοφάγο για περισσότερη ώρα κ επιδεινώνει την κατάσταση.  Συν του οτι ειναι πιο οικονομικο απο τα ειδικα γαλατα

 Αν θες μπορείς να ψαξεις στο ίντερνετ για παλινδρόμηση κ μητρικό γιατί εφόσον δίνεις συμπλήρωμα οδηγεισαι σε αποθηλασμο.. Εκτός κ αν το θες. Όπως είπε η άλλη η κοπέλα να βάζεις το μωρακι σ με κλίση να κοιμάσαι κ βοηθάει κ στα πλαγιά για τον εμετό! Να κάνεις μικρα κ συχνά γευματα γιατί το πολύ γάλα βαραίνει το στομαχακι κ όταν τελειωνεις το τάισμα να το κρατας όρθιο να ρευτει τουλάχιστον 20 λεπτά. Όταν αρχίσουν οι στερεές θα δεις ότι θα καλυτερεψει η κατάσταση απλά θέλει υπομονή για τώρα.. Να σ ζήσει κ ελπίζω να το ξεπερασετε γρήγορα!

Λοιπόν, τις 2-3 πρώτες εβδομάδες έπαιρνε 120γρ ανα εβδομάδα ενώ εκείνος ηθελε 150-200γρ. Όσο θηλαζα δεν είχαμε κανένα θέμα. Όταν ξεκίνησα το συμπλήρωμα τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα αλλά τότε ο γιατρός μου είπε ότι είναι κολικοι. Δεν έβγαζε γουλιές ούτε έκανε εμετό τότε δηλαδή απλά δεν μπορούσε να χωνέψει εύκολα, σφιγγονταν..

με άγχωσαν όλοι, ο γιατρός και οι συγγενείς μου. Θηλάζω αλλά φοβαμαι να σταματήσω το συμπλήρωμα γιατί ακομα και με αυτό παίρνει 200γρ ανα μέσο όρο την εβδομάδα.

σε άλλες φίλες μου έχει έρθει τόσο όμορφα ο θηλασμός τα μωρά τους έπαιρναν αμέσως το επιθυμητό βαρος, τους έτρεχε γάλα, έβγαζαν και με το θηλαστρο..εμένα γιατί έτσι..;; Με το θηλαστρο δεν έβγαζα καθόλου το σταμάτησα γιατί πονούσα, ενώ δεν είχα πότε αυτό το να βγαίνει γάλα μόνο του, έχω πάρει επιθέματα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτε. Τον θηλαζα και μετά πεινούσε και έκλαιγε συνέχεια.. είχε έρθει και σύμβουλος θηλασμού σπίτι και μου είχε προβεί ότι όλα γίνονταν σωστά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Elena2015 είπε:

Λοιπόν, τις 2-3 πρώτες εβδομάδες έπαιρνε 120γρ ανα εβδομάδα ενώ εκείνος ηθελε 150-200γρ. Όσο θηλαζα δεν είχαμε κανένα θέμα. Όταν ξεκίνησα το συμπλήρωμα τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα αλλά τότε ο γιατρός μου είπε ότι είναι κολικοι. Δεν έβγαζε γουλιές ούτε έκανε εμετό τότε δηλαδή απλά δεν μπορούσε να χωνέψει εύκολα, σφιγγονταν..

με άγχωσαν όλοι, ο γιατρός και οι συγγενείς μου. Θηλάζω αλλά φοβαμαι να σταματήσω το συμπλήρωμα γιατί ακομα και με αυτό παίρνει 200γρ ανα μέσο όρο την εβδομάδα.

σε άλλες φίλες μου έχει έρθει τόσο όμορφα ο θηλασμός τα μωρά τους έπαιρναν αμέσως το επιθυμητό βαρος, τους έτρεχε γάλα, έβγαζαν και με το θηλαστρο..εμένα γιατί έτσι..;; Με το θηλαστρο δεν έβγαζα καθόλου το σταμάτησα γιατί πονούσα, ενώ δεν είχα πότε αυτό το να βγαίνει γάλα μόνο του, έχω πάρει επιθέματα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτε. Τον θηλαζα και μετά πεινούσε και έκλαιγε συνέχεια.. είχε έρθει και σύμβουλος θηλασμού σπίτι και μου είχε προβεί ότι όλα γίνονταν σωστά..

Δεν εκλαιγε επειδη πεινουσε αλλα επειδη ανεβοκατεβαινε το γαλα.κι εγω ετσι νομιζα οτι πεινουσε κι οτι δεν εφτανε το γαλα μου.μπορει να τον ειχα και μιση ωρα να θηλαζει και παλι τα ιδια.με το σιροπι θα δεις οτι θα στρωσει και θα μπει σε προγραμμα. Μην ανησυχεις κανε λιγη υπομονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δ μπορω να βοηθησω οσον αφορα την παλινδρομηση.ισως ομως αν δινεις συμπληρωμα να ειναι αρκετα τα μλ που δινεις

Αν θελεις να συνεχισεις με τον θηλασμο,προσπαθησε να το κοψεις.σταδιακα.για 4μερες δινε απο 90μλ,μετα 60,μετα 30,μετα αντι για 3φορες,δυο,μετα απο 4μερες 1,κ τελος .πιστευω θα ειναι πιο ηρεμο με μονο μητρικο κ φαρμακο

Εφοσον κ με το ξενο δ ειναι οτι παιρνει παραπανω βαρος,το οποιο βαρος σας μου φαινεται καλο.

Εφοσον σας εχει δει κ συμβουλος κ θηλαζεις καλα,δ ειναι απαραιτητο οτι κλαιει επειδη πειναει

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαριακουκου είπε:

Κι μενα η παιδιατρος μου επεβαλε σχεδον να θηλαζω το μωρο επειδη ειναι πιο ευπεπτο το μητρικο γαλα και οτι καλυτερο για τη γοπ.απλα εδινα ξενο το βραδυ επειδη δεν αντεχα με την ολη κατασταση της ημερας καο επρεπε το βραδυ να κοιμαμαι λιγο περισσοτερο. Οταν θηλαζα ξυπνουσε καθε δυο ωρες..ενα τεταρτο να πιει γαλα και εικοσει λεπτα να ρευτει και κανενα τεταρτο παλι να τον κοιμισω..συνολο σχεδον μια ωρα.και μετα απο λιγο αντε παλι απτην αρχη.ειναι ποσο αντεχει η καθε μια. Οσον αφορα το σιροπι απλα προστατευει απο οισοφαγιτιδα για να μην ποναει το μωρο, δε μειωνει τις αναγωγες.αυτο περναει μονο του μετα τους δεκα μηνες απ οτι μου ειπε η παιδιατρος

Ξέρω είναι δύσκολο, στην ουσία όλη μέρα ταιζεις το μωρό.. Εμένα η δικιά μ από την παλινδρόμηση δεν ήθελε καθόλου γάλα κ έπινε πολύ αργά, έκανα 1-1,2 ώρα να την ταισω, 20 λεπτά να ρευτει, καθόμουν στο ενδιάμεσο 20 λεπτά έως μισή ώρα, άλλη μισή ώρα να βγαλω  γάλα με το θηλαστρο κ μετά ζεσταινα το γάλα να την ταισω... Κ όλα αυτά μέχρι 7 μηνών, όταν άρχισε να τρώει περισσότερη ποσότητα στερεάς άρχισα να ξεκουραζομαι λίγο καλύτερα! Οι πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι..

6 ώρες πρίν, Elena2015 είπε:

Λοιπόν, τις 2-3 πρώτες εβδομάδες έπαιρνε 120γρ ανα εβδομάδα ενώ εκείνος ηθελε 150-200γρ. Όσο θηλαζα δεν είχαμε κανένα θέμα. Όταν ξεκίνησα το συμπλήρωμα τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα αλλά τότε ο γιατρός μου είπε ότι είναι κολικοι. Δεν έβγαζε γουλιές ούτε έκανε εμετό τότε δηλαδή απλά δεν μπορούσε να χωνέψει εύκολα, σφιγγονταν..

με άγχωσαν όλοι, ο γιατρός και οι συγγενείς μου. Θηλάζω αλλά φοβαμαι να σταματήσω το συμπλήρωμα γιατί ακομα και με αυτό παίρνει 200γρ ανα μέσο όρο την εβδομάδα.

σε άλλες φίλες μου έχει έρθει τόσο όμορφα ο θηλασμός τα μωρά τους έπαιρναν αμέσως το επιθυμητό βαρος, τους έτρεχε γάλα, έβγαζαν και με το θηλαστρο..εμένα γιατί έτσι..;; Με το θηλαστρο δεν έβγαζα καθόλου το σταμάτησα γιατί πονούσα, ενώ δεν είχα πότε αυτό το να βγαίνει γάλα μόνο του, έχω πάρει επιθέματα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτε. Τον θηλαζα και μετά πεινούσε και έκλαιγε συνέχεια.. είχε έρθει και σύμβουλος θηλασμού σπίτι και μου είχε προβεί ότι όλα γίνονταν σωστά..

Δυστυχώς τα προβλήματα ξεκινάνε αν μπει ξένο γάλα, είτε έχει παλινδρόμηση ένα μωρό είτε αλλεργία αν θηλάζει αποκλειστικά τα συμπτώματα δεν ειναι τόσο έντονα, αν τυχόν δοθεί ξένο γάλα χειροτερεύουν τα πράγματα.. Μαλαξεις στο στήθος κάνεις γενικά?? Βοηθάνε αρκετά. Αν δεν έχεις πολύ γάλα απ οτι ξέρω βοηθάει κ η μαγιά μπύρας, να πίνεις πολλά υγρά κ να ξεκουράζεσαι (όσο μπορείς βέβαια)! Γενικά το θηλαστρο πονάει αλλά σιγα σιγά το συνηθιζεις. Κάποιες κοπέλες είναι τυχερες στο θέμα αυτό άλλες δυστυχώς περνάνε δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

τελικά ήταν όντως παλινδρόμηση το πρόβλημά μας! Πρέπει να το είχε εξαρχης (έκλαιγε από την πρώτη εβδομάδα το μωρό) αλλά ήταν κρυφή και δεν το είχαμε καταλάβει. Κάναμε υπέρηχο και εξετάσεις αίματος, γενικές και για δυσανεξία στη λακτόζη. Οι εξετάσεις μας βγήκαν καλές, δεν έχει δυσανεξία. Ο υπέρηχος όμως έδειξε ευρεία παλινδρόμηση. Οπότε παίρνουμε το Epadoren και θα έχουμε σαν συμπλήρωμα γάλα HA.

Πολύ ύπουλη αυτή η παλινδρόμιση, έφτασε το μωρό δύο μηνών για να το καταλάβουμε!!

Πολλά φιλιά και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή μου με θύλαστρο αυτές τις ημέρες, ελπίζω να πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεις σας κοριτσια. Και μενα ο γιος μου εχει παλινδρόμηση . Παίρνουμε  το σιροπι  Epadoren  3 φορές  την ημερα.  Στα περισσοτερα γευματα κλαιει ειτε μετα απο 5-7 λεπτα θηλασμου ειτε μετα απο 15 λεπτα. Τον σηκώνω  να ρευτει. Τις περισσοτερες φορες βγαζει πολυ αερα και μερικες φορες οχι παντα τις γουλιες είτε   απλα γαλατακι ειτε ρουκετα. Και μετα που θα ρευτει δεν θελει ουτε να το μυρίσει  το στήθος.  Ταλαιπωρειομαστε και στον ύπνο  γιατι το παιδι ενω φαίνεται  πως νυστάζει  δεν μπορει να κοιμηθει Επειδή του ανεβαίνει  συνέχεια  το γαλατακι .  Εχει συνεχεια πολλα σαλια που καμια φορα οταν το βαζω στην  αλλαξιερα η στο γυμναστήριο  σαν να πνίγεται  με αυτα. Ειναι πολυ δύσκολο  να βλεπεις πως ταλαιπωρείται ενα τοσο μικρο πλασματάκι.  Πως το εχετε αντιμετωπίσει  εσεις . Το κρεβατι ειναι σε κληση και το καροτσι, τον θηλάζω  αποκλειστικά, πινουμε και το σιροπο προσπαθω να τον κραταω μετα  το γευμα οσο περισσοτερο μπορω όρθια  αλλα το παιδακι υποφέρει.  Επίσης  εδω και μια εβδομάδα  εχω κόψει  και γαλακτοκομικά.  

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, valeriakorfiati είπε:

Γεις σας κοριτσια. Και μενα ο γιος μου εχει παλινδρόμηση . Παίρνουμε  το σιροπι  Epadoren  3 φορές  την ημερα.  Στα περισσοτερα γευματα κλαιει ειτε μετα απο 5-7 λεπτα θηλασμου ειτε μετα απο 15 λεπτα. Τον σηκώνω  να ρευτει. Τις περισσοτερες φορες βγαζει πολυ αερα και μερικες φορες οχι παντα τις γουλιες είτε   απλα γαλατακι ειτε ρουκετα. Και μετα που θα ρευτει δεν θελει ουτε να το μυρίσει  το στήθος.  Ταλαιπωρειομαστε και στον ύπνο  γιατι το παιδι ενω φαίνεται  πως νυστάζει  δεν μπορει να κοιμηθει Επειδή του ανεβαίνει  συνέχεια  το γαλατακι .  Εχει συνεχεια πολλα σαλια που καμια φορα οταν το βαζω στην  αλλαξιερα η στο γυμναστήριο  σαν να πνίγεται  με αυτα. Ειναι πολυ δύσκολο  να βλεπεις πως ταλαιπωρείται ενα τοσο μικρο πλασματάκι.  Πως το εχετε αντιμετωπίσει  εσεις . Το κρεβατι ειναι σε κληση και το καροτσι, τον θηλάζω  αποκλειστικά, πινουμε και το σιροπο προσπαθω να τον κραταω μετα  το γευμα οσο περισσοτερο μπορω όρθια  αλλα το παιδακι υποφέρει.  Επίσης  εδω και μια εβδομάδα  εχω κόψει  και γαλακτοκομικά.  

Σε καταλαβαίνω απόλυτα με αυτό που περνάς γιατί τα πέρασα κ εγώ με την μικρή μου, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά πράγματα πέρα από αυτά που κάνεις τώρα.. Πχ μικρά κ συχνά γευματα, να την κρατάς μετά το γάλα σε όρθια στάση περίπου  20-30 λεπτά. Όχι πολύ ζορισμα την κοιλιτσα, κλίση στο κρεβατακι, βοηθάει να την έχεις στα πλαγιά όταν κοιμάται, σε περίπτωση που ανέβει γαλατάκι να μην πνιγεί.. Απλά περιμένεις να μεγαλώσει για να σταματήσουν τα συμπτώματα, όταν ξεκινήσει να τρώει κανονικά στερεές αρχίζουν υποχωρούν σιγά σιγα! Εμένα η μικρή μου μετά τον 8 μήνα άρχισε να κάνει σπάνια εμετό, στην αρχή μπορεί να έκανε μία φορά στις 3-4 μέρες κ τώρα πλέον μπορεί να κάνει  αν ζοριστεο με το φαγητό κ έχει φάει μεγάλη ποσότητα. Αλλά όταν καταλαβαίνω ότι δεν θέλει να φάει άλλο την σταματάω.. Έχει να κάνει εμετό 2-3 μήνες σίγουρα.. Πλέον κοντεύει τους 15 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Πως το αντιμετωπισες ; Ειχε αλλαξει πολυ η ζωη σας ; Γιατι εμενα τωρα ουτε κοιμαται καλα . Την νυχτα μονο . Συνεχεια εχει τα σαλια του και σαν να τον ενοχλούν  πολυ :( . Αρχιζει και μαθαινεο στην αγκαλιά  γιατι φοβόμαστε  να τον αφήσουμε  κατω . Τον βαζουμε αφου κοιμηθει  και μάξιμουμ  στο 15' μισή  ωρα εζει ξυπνήσει.  Τι να πω ; Απλως πρειπει να το δεχτώ  δεν μπορω να κανβ κατι παραπάνω  απο αυτό  που κανω. Η παιδίατρος μας ειπε εχετε πολυ υγιές αγορι ειναι τωρα 6,5 κλ. 64 ποντους .  Παιρνει βάρος  κανονικά  και με το παραπάνω  αλλα δεν μπορω να τον βλεπω να ταλαιπωρείται  . :(

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valeriakorfiati είπε:

 Πως το αντιμετωπισες ; Ειχε αλλαξει πολυ η ζωη σας ; Γιατι εμενα τωρα ουτε κοιμαται καλα . Την νυχτα μονο . Συνεχεια εχει τα σαλια του και σαν να τον ενοχλούν  πολυ :( . Αρχιζει και μαθαινεο στην αγκαλιά  γιατι φοβόμαστε  να τον αφήσουμε  κατω . Τον βαζουμε αφου κοιμηθει  και μάξιμουμ  στο 15' μισή  ωρα εζει ξυπνήσει.  Τι να πω ; Απλως πρειπει να το δεχτώ  δεν μπορω να κανβ κατι παραπάνω  απο αυτό  που κανω. Η παιδίατρος μας ειπε εχετε πολυ υγιές αγορι ειναι τωρα 6,5 κλ. 64 ποντους .  Παιρνει βάρος  κανονικά  και με το παραπάνω  αλλα δεν μπορω να τον βλεπω να ταλαιπωρείται  . :(

Ο ύπνος είναι δύσκολος, εγώ είχα άλλο πρόβλημα, επειδή δεν έπαιρνε κ πολύ βάρος κ δεν ήθελε να πίνει γάλα την κρατούσα όλη μέρα ξύπνια για να την παίρνει ο ύπνος όταν την δίνω γάλα.. Κοιμόταν κάθε φορά το πολύ μισή ώρα στην αγκαλιά μ κ ξυπνούσε, μην αγχωνεσαι πάντως είναι μικρούλη κ όταν μεγαλώσει δεν θα θέλει συνέχεια αγκαλιά για να κοιμηθει, θα αλλάξουν προς το καλύτερο μεγαλώνοντας τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valeriakorfiati είπε:

Γενικα μηνα με τον μηνα αλλαζει καθολου η κατασταση ; καλυτερευει;  σημερα μου βγαζει πολλές  γουλιές  που μπορει να οφείλεται  ; 

Γενικά στον 4° με 5° μήνα φτάνει στο αποκορύφωμα.. Μετά σιγά σιγά αρχίζει να καλυτερευει.. Μπορεί να έφαγε μεγαλύτερη ποσότητα σήμερα ή πιο λαιμαργα κ να έκανε περισσότερο εμετό ή μπορεί κάτι που εφαγες να το ενόχλησε.. Ξέρω ότι ταλαιπωρειστε τώρα αλλά να θυμάσαι ότι θα περάσουν τα δύσκολα κ θα το αφήσεις πίσω σ!!! Το μωρακι σ είναι απ τα τυχερά που ενώ έχει παλινδρόμηση θέλει να πιει γάλα κ βάζει βάρος.. Όταν είχα πάει την μικρή μ σε παιδογαστρεντερολογο της είχα πει ότι μόνο στον ύπνο της μπορώ να την ταιζω κ μ είπε ότι τα μωρακια με παλινδρόμηση συνήθως έτσι κάνουν.. Επειδή νιώθουν δυσφορία όταν πίνουν γάλα το αποφεύγουν! Ακόμα κ τώρα εμένα η μικρή μ δεν θέλει να πίνει γάλα καθόλου, το έχουμε κόψει κ από ροφήματα δεν πίνει μεγάλη ποσότητα.. Χυμό που της στιβω πίνει ίσα ίσα τα 3/4 του φλιτζανιου καφέ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναει να τρωει κανονικα και μετα αρχιζει είτε  πνίγεται ειτε κλαιει . Τον σηκώνω  να ρευτει η βγαινει ο αερος ή βγαζει γουλιές.  Τον θηλαζω αποκλειστικά  . Εχω απελπιστεί δεν ξερω πως να τον βοηθήσω  . Τι μπορει να φταει να κοψω ολα οτι εχουν συντηρητικά,το ψωμι , το μοσχαρι. Φρουτα και λαχανικα τρωω ειτε βραστα ειστε ψητα . Απο φρουτα μονο μπανανα . :( Πολυ αγχος ομως σε καθε γευμα . Πως θα πάει  αν θα κλαιει και αν θα θηλάζει.  Γιατι αντι να καλυτερεύει  χειροτερεύει  ;  πως μπορω να τον βοηθήσω;  μονο σημερα εβγαζε πολλες γουλιες και μετα ρουκετες . :(

Σε ποια  ηλικία  ανακαλύψατε  πως εχετε παλινδρομιση ; Εμενα εμφανίστηκε  εντονα μετα τις 40 ημερων. Πεινάτε το σιροπι; Βοήθησε; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, valeriakorfiati είπε:

Ξεκιναει να τρωει κανονικα και μετα αρχιζει είτε  πνίγεται ειτε κλαιει . Τον σηκώνω  να ρευτει η βγαινει ο αερος ή βγαζει γουλιές.  Τον θηλαζω αποκλειστικά  . Εχω απελπιστεί δεν ξερω πως να τον βοηθήσω  . Τι μπορει να φταει να κοψω ολα οτι εχουν συντηρητικά,το ψωμι , το μοσχαρι. Φρουτα και λαχανικα τρωω ειτε βραστα ειστε ψητα . Απο φρουτα μονο μπανανα . :( Πολυ αγχος ομως σε καθε γευμα . Πως θα πάει  αν θα κλαιει και αν θα θηλάζει.  Γιατι αντι να καλυτερεύει  χειροτερεύει  ;  πως μπορω να τον βοηθήσω;  μονο σημερα εβγαζε πολλες γουλιες και μετα ρουκετες . :(

Σε ποια  ηλικία  ανακαλύψατε  πως εχετε παλινδρομιση ; Εμενα εμφανίστηκε  εντονα μετα τις 40 ημερων. Πεινάτε το σιροπι; Βοήθησε; 

Εμένα είχε μείνει στην θερμοκοιτιδα λόγω προωρότητας για 3 εβδομάδες κ όταν την πήρα σπίτι δυσκολευομουν παρά πολύ να την ταισω, αφού με το ζόρι να φανταστεις την έδινα 20μλ. Απ την αρχή που την ταιζα έβγαζε γουλιες αλλά αφού έπινε πολύ λίγο γάλα ήταν μικρή η ποσότητα, το έλεγα στη γιατρό κ μ έλεγε ότι συνήθως όλα τα μωρακια βγάζουν. Μετά από καμιά εβδομάδα όμως άρχισε να κάνει ρουκέτες αλλά φάρμακο η γιατρός δεν έδινε γιατί έλεγε ότι απ την στιγμή που παίρνει κανονικά βάρος δεν ανησυχουμε. Εγώ ήμουν σίγουρη ότι ειχε παλινδρόμηση κ γι αυτό δυσκολευομουν να την ταισω αλλά τα κατάφερνα τλκ.. Έτρωγε μέσα σε 45 λεπτά περίπου. Όταν όμως έφτασε γύρω στα 3,5 μηνών επιδεινώθηκε πολύ η κατάσταση κ δεν ήθελε με τπτ να φάει, την ταιζα με κλάμα κ έκανε να φάει τουλάχιστον 1 ώρα κ έφτανε κ τη 1,5 ώρα.. Γύρω απ 4,5 μηνων ειχε κ στασιμοτητα βαρους κ άρχισε να παίρνει φάρμακο αφότου μίλησε η γιατρός με παιδογαστρεντερολογο κ μας έδωσε το nexium. Μετά καλυτερεψε λίγο όχι ότι έτρωγε πάλι απλά δεν έκλαιγε τόσο πολύ! Σιγά σιγά μπήκαν κ οι στερεές κ γύρω στους 6,5 με 7 μήνες που έτρωγε ικανοποιητική ποσότητα άρχισαν να υποχωρούν αρκετά τα συμπτώματα. Οπότε καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία σου κ πόσο σε στεναχωρει η κατάσταση αλλά κάνε υπομονή κ όλα θα περάσουν. Δεν νομίζω να πρέπει να κόψεις κ τα φρούτα κ όλα.. Αν θες κοψε γαλακτοκομικά, αυγά, μοσχάρι που συνήθως κάνουν αλλεργίες κ θα δεις πως θα πάει.. Θέλει περίπου 2 εβδομάδες για να καθαρίσει ο οργανισμός, οπότε αν δεις αποτελέσματα μετά τις 2 εβδομάδες θα δεις.. Πόσο είναι το μωρακι σ τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Το μωρακι μου ειναι τωρα 2 μηνων  και 4 ημερων . Ειναι τωρα 6,5 κ7λα 64  ποντους ειναι  αρκετα ανεπτυγμένος.  Και η παιδιατρος μου ειπε πως ειναι υγιέστατο  αγοράκι  απο οκες τις απόψεις.  Απλα στην ωρα του φαγητού και μετα το φαγυτο  ειναι πολυ ανήσυχος  . Καποιες φορες κλαιει  ακριβος στην αρχη του γευματος. Εγω τον θηλαζω αποκλειστικά.  Δεν του δινω μπιμπερο.  Εχω κοψει τα γαλακτοκομικά  τα αυγα δεν εχω φαει καθολου μετα τη γεννα .  Το μοσχαρι τρώω  . Να το κοψω και αυτο  οποτε .  Εχει πολλα σάλια και οταν το βαζεις κάτω  καμια φορα πνίγεται  με αυτα :( . Τωρα η μικρουλα σου ειναι καλα ; ποσο ειναι τωρα ; Μπραβο σου ομως !!! Τέτοια  υπομονή  και κουράγιο!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , valeriakorfiati είπε:

Το μωρακι μου ειναι τωρα 2 μηνων  και 4 ημερων . Ειναι τωρα 6,5 κ7λα 64  ποντους ειναι  αρκετα ανεπτυγμένος.  Και η παιδιατρος μου ειπε πως ειναι υγιέστατο  αγοράκι  απο οκες τις απόψεις.  Απλα στην ωρα του φαγητού και μετα το φαγυτο  ειναι πολυ ανήσυχος  . Καποιες φορες κλαιει  ακριβος στην αρχη του γευματος. Εγω τον θηλαζω αποκλειστικά.  Δεν του δινω μπιμπερο.  Εχω κοψει τα γαλακτοκομικά  τα αυγα δεν εχω φαει καθολου μετα τη γεννα .  Το μοσχαρι τρώω  . Να το κοψω και αυτο  οποτε .  Εχει πολλα σάλια και οταν το βαζεις κάτω  καμια φορα πνίγεται  με αυτα :( . Τωρα η μικρουλα σου ειναι καλα ; ποσο ειναι τωρα ; Μπραβο σου ομως !!! Τέτοια  υπομονή  και κουράγιο!!! 

Εγώ της έδινα μητρικό γάλα με μπιμπερο γιατί τόσο καιρό που ήταν στη θερμοκοιτιδα είχε μάθει έτσι. Δεν είναι σίγουρο ότι θα το πειράζουν τα γαλακτοκομικά κλπ, μόνο αν έχει κ αλλεργία. Κ εγώ θα είχα κομμένα κ όταν 6,5 μηνών την είδε κ η παιδογαστρεντερολογος μ είπε να τρώω κανονικά γιατί το μωρό φαινόταν να έχει μόνο παλινδρόμηση. Κ όντως δεν βλέπω να την πειράζει κάτι. Εμένα η δικιά μ πλέον είναι 14 μηνών, κακοφαγη κ όπως είπα δεν πίνει καθόλου γάλα, όταν παω να την δώσω το σπρώχνει κ κλαίει. Οπότε ίσως να της έχει μείνει όλο αυτό που πέρασε από μικρή κ να μην της αρέσει καθόλου. Πριν 1 μήνα που πήγα παιδίατρο ήταν 6900 σε κιλά κ 71 πόντους.. Απο 4 μεχρι 7 μηνων ειχε στασιμοτητα βαρους. Είναι πολύ μικροκαμωμένη κ σε βάρος κάτω απ την 3η εκατοστιαία θέση απλά πλέον το έχω πάρει απόφαση κ δεν αγχωνομαι οσο παλιά. Βέβαια κ τώρα αν την δω ότι δεν τρώει καθόλου στεναχωριεμαι κ νευριαζω γιατί σαν μαμά δεν μπορώ να το αποβαλω τελείως.. Ευτυχως που εσένα είναι καλά σε βάρος γιατί αλλιώς θα αγχωνοσουν ακόμα περισσότερο.. Θα μεγαλώσει κ θα αφήσεις όλες τις δυσκολίες πίσω σ! :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει η γλυκούλα.  Το καθε παιδακι είναι διαφορετικό .  Εσυ ειδες την καλυτέρευση  στον 6 με 7 μηνα ; Μερα ξανακανατε τον υπέρηχο; Μπραβο ομως που τα βρήκες  και  με τον εαυτό  σου. Φαντάζομαι  τι πέρασες  στην αρχή.  Ειναι πολυ δύσκολα  στην αρχη ιδικα με τον πρωτο  παιδακι ... Ολο αυτον τον καιρο εισαι μαζι της η την αφήνεις  καπου στη γιαγια η στη νταντά  ; εμενς στη δουλεια μου δινουν το 6μηνο αλλα μετα τι θα γινει οταν το σκεφτομαι οτι θα χρειαστεί να τον αφήσω  με ποιανει κρίση . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , valeriakorfiati είπε:

Να σου ζησει η γλυκούλα.  Το καθε παιδακι είναι διαφορετικό .  Εσυ ειδες την καλυτέρευση  στον 6 με 7 μηνα ; Μερα ξανακανατε τον υπέρηχο; Μπραβο ομως που τα βρήκες  και  με τον εαυτό  σου. Φαντάζομαι  τι πέρασες  στην αρχή.  Ειναι πολυ δύσκολα  στην αρχη ιδικα με τον πρωτο  παιδακι ... Ολο αυτον τον καιρο εισαι μαζι της η την αφήνεις  καπου στη γιαγια η στη νταντά  ; εμενς στη δουλεια μου δινουν το 6μηνο αλλα μετα τι θα γινει οταν το σκεφτομαι οτι θα χρειαστεί να τον αφήσω  με ποιανει κρίση . 

Ευχαριστώ πολύ κ σε σένα να σ ζήσει ο μπεμπακος.. Όχι άλλη φορά δεν έκανα υπέρηχο, δεν είναι πολύ αξιόπιστο το αποτέλεσμα αλλά τώρα είναι καλά εμετούς δεν κάνει, απλά αν καταλάβει ότι δεν μπορεί να φάει άλλο σταματάει. Εγώ είχα πάρει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ κ μετά σταμάτησα για να φροντίζω εγώ την μικρούλα τώρα ομως πρέπει να ξανά αρχίσω να δουλεύω, βρήκα μία δουλειά κ θα ξεκινησω σε μισό μήνα περίπου κ το σκέφτομαι πολύ. Η μικρή είναι κολλημένη σε μένα κ επειδή δεν τρώει κ εύκολα το σκέφτομαι παρά πολύ να την αφήσω αλλά δεν εχω επιλογή.. :-( εσύ σε παππούδες θα το αφήσεις μετά?? Αν ναι προσπάθησε να έχει επαφή μαζί τους σιγά σιγά κ να το ταιζουν καμία φορά όταν μπουν οι στερεές για να μάθει να τρώει κ στους άλλους! Είναι δύσκολο να τα αφήνουμε για να δουλεύουμε αλλά αν δεν έχουμε επιλογή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...