Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ ΤΗΣ/ΤΟΥ

Sofia32
 Share

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΧΕΔΟΝ 6ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ: ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ , ΕΔΩ ΚΑΙ 15ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ , ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ , ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ , ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ. ΑΝ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ , ΟΤΑΝ ΧΟΡΤΑΣΕΙ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ, ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ. ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ. ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ? ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Διαφημίσεις

Κι εμένα το κάνει αυτό πολλές φορές τραβάει τα μαλλιά της και ξύνει το κεφάλι με μανία. Η δικιά είναι σχεδόν 8μ. Δεν έχω βρεί ακόμα γιατί το κάνει. Ίσως εκείνη την ώρα πρέπει να τους αποσπούμε την προσοχή με κάτι ένα παιχνίδι, μια γκριμάτσα. Πάντως, μετά τους περνάει. Έχουν τα βάσανά τους και αυτά. Φαντάσου να σε ενοχλεί κάτι και κανείς να μην σε καταλαβαίνει.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Κι εμένα το κάνει αυτό πολλές φορές τραβάει τα μαλλιά της και ξύνει το κεφάλι με μανία. Η δικιά είναι σχεδόν 8μ. Δεν έχω βρεί ακόμα γιατί το κάνει. Ίσως εκείνη την ώρα πρέπει να τους αποσπούμε την προσοχή με κάτι ένα παιχνίδι, μια γκριμάτσα. Πάντως, μετά τους περνάει. Έχουν τα βάσανά τους και αυτά. Φαντάσου να σε ενοχλεί κάτι και κανείς να μην σε καταλαβαίνει.

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ, ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ. ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ, ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΓΙΝΕΙ ΝΕΥΡΙΚΟ.

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

• 1 month later...

μην ανησυχεις καθόλου.

και μενα το ιδιο έκανε αλλα μόνη της το έκοψε.

τωρα τραβάει τις δικές μου από το πόδι, ο μπαμπάς της είμαι.

φρόντισε και σύ λίγο να την σταματάς και θα δεις θα το κόψει, νομίζω πως δεν έχει αντίληψη πως είναι δικές του και απλά πιάνει κάτι διαφορετικό στην αφή που τα ακολουθει παντού

γεια σας

• 3 months later...

Γεια σας,

Η μικρουλα μου ξεκινησε να τραβαει τα μαλλακια της οταν ηταν 12 μηνων. Τωρα ειναι 18 μηνων. Ηταν τοσο ξαφνικο και πανικοβληθηκα. Ακολουθησε ενα διαστημα που το φαινομενο ηταν πολυ συχνο. Τοτε απευθυνθηκαμε σε παιδοψυχολογο και αναπτυξιολογο. Φυσικα η ανησυχια μας ηταν πολυ μεγαλη. Ο αναπτυξιολογος δεν διεγνωσε προβλημα ευτυχως. Ομως αυτη η συνηθεια συνεχιστηκε αν και οταν το εκανε, εμεις δεν της διναμε σημασια μετα απο τις συμβουλες της παιδοψυχολογου. Δεν ηταν ευκολο βεβαια. Σιγα σιγα το ελαττωσε και προσπαθησαμε κι εμεις να ηρεμησουμε γιατι ολο αυτο το διαστημα ειμαστε μονιμως με το αγχος. Πριν απο μια εβδομαδα ομως αρχισε παλι να τραβαει τα μαλλια της με ενταση και ξεριζωνει πολλες τριχες. Τι να πω...εχω στεναχωρεθει παρα πολυ. Ακομα και οταν προσπαθω να της αποσπασω την προσοχη με κατι αλλο, εκεινη το συνεχιζει. Σκεφτηκαμε να της κοψουμε τα μαλλακια της. Ειναι το μονο που μπορουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη ομως ανησυχω...

Διαφημίσεις

Γεια σας,

Η μικρουλα μου ξεκινησε να τραβαει τα μαλλακια της οταν ηταν 12 μηνων. Τωρα ειναι 18 μηνων. Ηταν τοσο ξαφνικο και πανικοβληθηκα. Ακολουθησε ενα διαστημα που το φαινομενο ηταν πολυ συχνο. Τοτε απευθυνθηκαμε σε παιδοψυχολογο και αναπτυξιολογο. Φυσικα η ανησυχια μας ηταν πολυ μεγαλη. Ο αναπτυξιολογος δεν διεγνωσε προβλημα ευτυχως. Ομως αυτη η συνηθεια συνεχιστηκε αν και οταν το εκανε, εμεις δεν της διναμε σημασια μετα απο τις συμβουλες της παιδοψυχολογου. Δεν ηταν ευκολο βεβαια. Σιγα σιγα το ελαττωσε και προσπαθησαμε κι εμεις να ηρεμησουμε γιατι ολο αυτο το διαστημα ειμαστε μονιμως με το αγχος. Πριν απο μια εβδομαδα ομως αρχισε παλι να τραβαει τα μαλλια της με ενταση και ξεριζωνει πολλες τριχες. Τι να πω...εχω στεναχωρεθει παρα πολυ. Ακομα και οταν προσπαθω να της αποσπασω την προσοχη με κατι αλλο, εκεινη το συνεχιζει. Σκεφτηκαμε να της κοψουμε τα μαλλακια της. Ειναι το μονο που μπορουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη ομως ανησυχω...

μην ανησυχεις,τα παιδια εκτονωνονται ετσι.το ξεκινησε κ η δικια μου-9 μηνων- κ της αδερφης μου απο την ωρα που γεννηθηκε! ειναι σαν το μεταβατικο αντικειμενο

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΧΕΔΟΝ 6ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ: ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ , ΕΔΩ ΚΑΙ 15ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ , ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ , ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ , ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ. ΑΝ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ , ΟΤΑΝ ΧΟΡΤΑΣΕΙ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ, ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ. ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ. ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ? ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ

Μην ανησυχείς καθόλου! Ο ένας από τους γιους μου έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα και μάλιστα όχι μόνο στα δικά του μαλλιά αλλά και στα δικά μου ή του μπαμπά του, τα οποία και δεν προτιμούσε, γιατί ήταν κοντά. Παρακαλώ, σήμερα στα 17 του, όταν έρχεται κοντά μου, πρώτα πιάνει τα μαλλιά μου...

Όταν διαβάζει τα δυο του δάχτυλα τα'χει χωμένα μέσα στα μαλλιά του...Αλίμονο στην κοπέλα του!!!

Μήπως αν τους δίνατε να κρατάνε κάτι για να κοιμηθούν, άφηναν τα μαλλιά;

Εγώ έδινα στους μικρούς να κρατάνε ένα σεντονάκι μαζί με την πιπίλα.

Συγνώμη δεν διάβασα ολες τις απαντήσεις και ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι.

Λοιπον το ολοιδιο εκανε ως τα 2+ η δικιά μου και την λύση την βρήκα ευτυχώς γρήγορα: ξαπλώνεις διπλα της και πριν αρπάξει τα μαλλιά της της .........προσφερεις τα δικά σου.

Πραγμα που σημαινει :

1. για πολυ πολυ καιρό θα ξαπλώνεις διπλα της οση ωρα τρωει (δες το σαν το υποχρεωτικό σου διάλλειμμα)

2.μια αραίωση στην φραντζα :rolleyes: αλλα τι να κανουμε μαμαδες είμαστε μια θυσία θα την τραβήξουμε.

(οχι τπτ αλλο αλλα θα εχουμε και κατι να τους ...κοπαναμε οταν θα αυθαδιάζουν στην εφηβεία :lol::lol::lol::lol:)

[URL="http://www.glitter-graphics.com"][/URL]

Εμεις σημερα κουρεψαμε την μικρουλα μας. Πιστευαμε οτι ηταν τοσο κοντα που δεν θα μπορουσε να τα τραβηξει. Δυστυχως ομως αυτο δεν την εμποδιζει. Τι να κανω? Εχω απελπιστει. Νομιζω οτι το παιδι μου εχει προβλημα.

Διαφημίσεις

Και η δικη μας το κανει καμια φορα οχι συχνα. Συνηθως οταν πινει γαλα και εκεινη. Νομιζω οτι στην αρχη δεν καταλαβαινουν οτι το κανουν στον εαυτο τους (στην ηλικια της δικια σου) και πονανε χωρις να ξερουν γιατι (θα σε εντυπωσιασει τι ΔΕΝ καταλαβαινουν σε εκεινη την ηλικια-ακομα και τα χερια τους οτι ειναι δικα τους δικα τους και οχι δικα σας - εκεινης και εσενα-αργοτερα το καταλαβαινουν)........σε μεγαλυτερη ηλικια το κοβουν η το κανουν πολυ πιο απαλα. Εμας που και που τα χαιδεβο-τραβαει. Απαλα περισσοτερο παρα βιαια. Νομιζω της αρεση η αισθηση. Η απλα τα τραβαει για να βγαλει καποιο κοκκαλακι που της εχω βαλει εγω. Περναει παντως η φαση. Στην δικια σας αμφιβαλω οτι το καταλαβαινει οτι το κανει εκεινη στον εαυτο της. Τραβα της ελαφρα το χερι καθε φορα που το κανει και ας γκρινιαζει. Εγω παντως πλεον οταν το κανει της λεω 'Εχει βασανα η ζωη ε? Αστα.......':lol::lol::lol::lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

• 3 weeks later...

γεια σασ κοριτσια η κορουλα μου αρχισε να τραβαει τα μαλλια της πριν ενα μηνα. τωρα ειμαστε σχεδον 4 μηνων. συνηθως το κανει οταν νυσταζει. προσπαθω να της παιρνω τα χερακια οταν το κανει ομως αυτο δεν εχει ιδιαιτερη επιτυχια. και επειδη εχει και μια ταση να γρατζουναει συχνα το προσωπο της, δοκιμασα τα βαμβακερα γαντακια υπνου. ετσι στην προσπαθεια της να πιασει τα μαλλακια της πιανει τα γαντακια τα οποια της αποσπουν την προσοχη απο τις υπεροχες αλλα λιγοστες πλεον τριχιτσεσ της. δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο να κοιμαται που και που με γαντακια προς το παρον παντως ειναι μια λυση.

helenap :-P

H βρεφικη τριχοτιλλομανια (το τραβηγμα των μαλλιων) ειναι συνηθισμενο φαινομενο και συνηθως η εξηγηση ειναι η εξης :το παιδι βιωνει μια αντιδραση και θελει να το ξανανιωσει π.χ. οπως οταν ριχνει τη μπαλα κατω για να δει τι θα συμβει. Μια πολυ καλη ερευνα ειναι αυτη εδω . Στ'αγγλικα λεγεται baby hair pulling

http://www.babycenter.com/0_hair-pulling_11553.bc

Δεν προλαβαινω αυτη τη στιγμη να το μεταφρασω αλλα θα προσπαθησω καποια στιγμη

H βρεφικη τριχοτιλλομανια (το τραβηγμα των μαλλιων) ειναι συνηθισμενο φαινομενο και συνηθως η εξηγηση ειναι η εξης :το παιδι βιωνει μια αντιδραση και θελει να το ξανανιωσει π.χ. οπως οταν ριχνει τη μπαλα κατω για να δει τι θα συμβει. Μια πολυ καλη ερευνα ειναι αυτη εδω . Στ'αγγλικα λεγεται baby hair pulling

http://www.babycenter.com/0_hair-pulling_11553.bc

Δεν προλαβαινω αυτη τη στιγμη να το μεταφρασω αλλα θα προσπαθησω καποια στιγμη

kel πολύ ωραίο το άρθρο, το διάβασα με ενδιαφέρον.

Περιλαμβάνει όμως αναφορές όπου τα μωρά / νήπια τραβάνε τα μαλλιά άλλων, όχι τα δικά τους.

Θα ψάξω και εγώ να βρω κάτι επιπλέον που να περιλαμβάνει εξήγηση του φαινομένου, έτσι όπως το ζουν οι προηγούμενες ανήσυχες μανούλες.

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Καλησπέρα μανούλες. Ο μικρός μου είναι 9,5 μηνών. Εχει ένα συνήθειο από πολύ μωρό που ήταν να τραβάει τα μαλλιά του. Ολες τις ώρες της ημέρας. Ακόμα και όταν τρώει. Γιατί άραγε;

Διαφημίσεις

και η δικιά μου τα ίδια όταν πίνει γάλα όμως μόνο... στην αρχή με απασχόλησε λίγο τώρα δεν το δίνω σημασία.... με το βάζεις το μπουκάλι στο στόμα της αρχίζει το τράβηγμα! το μόνο που με στεναγχωρει είναι οτι εξαιτίας αυτής της συνήθειας δεν μαθαίνει να κρατάει μπουκάλι και ποτήρι μόνη της....

tb2xm4.png

H κορούλα μου είναι 22 μηνών πριν 4 μήνες περίπου πρόσεξα ότι το βράδυ την ώρα που έπεινε το γάλα της τραβούσε τα μαλλιά της. Της εβγαζα και της χαϊδευα το χεράκι και έτσι αυτό το κόψαμε.

Έχει συνηθίσει όταν κοιμάται και την έχω αγκαλιά να βάζει το δάχτυλό της στο στόμα μαζί με κάπιες τρίχες από τα δικά μου μαλλιά. Ένα πρωί που ξύπνησε στη χουφτα της είχα ένα σωρό τρίχες από τα μαλλάκια της. Το ίδιο έκανε και κατα τη διάρκεια της μέρας, τα τράβαγε και τα έβαζε στο στόμα της. Ξαφνικά σταματήσαμε να έχουμε μαλλιά.

Μια μέρα πήρα την απόφαση ότι θα κάνω τα πάντα για να το κόψει. Έτσι και έγινε. Την εβλεπα να πιάνει τα μαλλιά της και άρχισα να της φωνάζω σαν τρελλή και της χτυπούσα τα χέρια. Αυτό γινόταν επί μιάμιση μέρα. Σήμερα 3 εβδομάδες μετά δεν τα έχει πειράξει καθόλου από την μέρα με τους καβγάδες μας. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά αυτό έπιασε με μας.

iro εχεις δικιο για αυτο που αναφερεις για το αρθρο που παρεθεσα. Τωρα λοιπον που εχω λιγο χρονο να αναφερω τα εξης.

Γενικα το τραβηγμα των μαλλιων που κανει το παιδι στον εαυτο του ειναι μια συνηθεια περιπου οπως το χτυπημα του κεφαλιου, οι επαναλαμβανομενες κινησεις τους σωματος, το πιπιλισμα του δαχτυλου και εμφανιζεται συχνα στη βρεφικη ηλικια. Οι γονεις συχνα ανησυχουν αλλα σε γενικες γραμμες ειναι "αυτορυθμιστικες συμπεριφορες" δηλαδη με αυτο τον τροπο τα παιδια αποσυμφορουν το αγχος και την ενταση τους.

Συνδεονται συχνα με τη βαρεμαρα που μπορει να εχει ενα βρεφος, την αισθηση μοναξιας ή καποιου ειδους στρες. Ευτυχως οι συνηθειες αυτες δε σχετιζονται συνηθως με συναισθηματικές ή αναπτυξιακες δυσκολιες και συχνα σταματουν μετα απο λιγο καιρο χωρις ειδικη παρεμβαση.Αυτο που ανησυχει περισσοτερο τους γονεις ειναι μηπως το παιδι τραυματιστει με αυτο το τροπο ή προκαλεσει καποια ανεπανορθωτη ζημια.Δεν εχει παρατηρηθει οτι αραιωνουν τα μαλλια των παιδιων λογω αυτης της συνηθειας.

Καποιες φορες ορισμενα παιδια εχουν περισσοτερες απο μια τετοιες αρνητικες συνηθειες. Εχει παρατηρηθει οτι οταν σταματησει η μια συνηθως σταματα και η αλλα συντομα.

Στην ερωτηση των γονιων τι μπορουν να κανουν για να σταματησουν το παιδι απο αυτη τη συνηθεια μια ειναι η απαντηση:

Η καλυτερη συμβουλη για να κοψει το παιδι μια κακη συνηθεια ειναι να την αγνοησουμε.

Αποφυγετε να του φωναζετε εκεινη την ωρα ή να του τραβατε επιμονα το χερι.

Ησυχα προσφερετε του κατι αλλο να κανει. Δωστε του να κρατησει ενα παιχνιδακι, τραβηξτε του την προσοχη με κατι ευχαριστο .

Μη του δινετε επιπλεον προσοχη επειδη εχει αυτη τη συνηθεια. Το παιδι ασυνειδητα θα συνδεσει αυτη τη συνηθεια με την εξτρα προσοχη που θα του δινετε και θα το κανει συνεχως οπως το κλαμα (κλαιω γιατι τοτε η μαμα με παιρνει αγκαλια - τραβαω τα μαλλια μου γιατι τοτε θα παιξει μαζι μου η μαμα)

Τελος, κανουμε τη συνηθεια του λιγοτερο ευχαριστη (το κοψιμο των μαλλιων βοηθαει ή μια αλογοουριτσα ή κατι τετοιο)

Νομιζω οτι η τελικη ερωτηση σας θα ειναι :"Ποτε τελικα να αρχισω να ανησυχω οτι αυτη η συνηθεια εχει ξεπερασει τα ορια και ειναι τελικα κατι πιο ανησυχητικο?"

Θα χρειαστειτε επαγγελματικη βοηθεια αν:

-Περασει πολυς καιρος και η συνηθεια επιμενει και το παιδι σχεδον κοντευει να παει σχολειο.

-Αν υπαρχουν και αλλα περιστατικα τριχοτιλλομανιας στην οικογενεια ή αν υπαρχουν άτομα στην οικογενεια με ψυχαναγκαστικες, ιδεοληπτικες ή αγχωδεις διαταραχες.

-Αν υπαρχουν και αλλα χαρακτηριστικα (στο λογο στην αναπτυξη, στην επικοινωνια, στη συναισθηματικη ανταποκριση, στην κατανοηση) που σας ανησυχουν

-Σε οποιαδηποτε απο τις παραπανω ανησυχιες συμβουλευομαστε τον παιδιατρο και εκεινος θα μας παραπεμψει σε ειδικο.

Μια μέρα πήρα την απόφαση ότι θα κάνω τα πάντα για να το κόψει. Έτσι και έγινε. Την εβλεπα να πιάνει τα μαλλιά της και άρχισα να της φωνάζω σαν τρελλή και της χτυπούσα τα χέρια. Αυτό γινόταν επί μιάμιση μέρα. Σήμερα 3 εβδομάδες μετά δεν τα έχει πειράξει καθόλου από την μέρα με τους καβγάδες μας. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά αυτό έπιασε με μας.

Καταλαβαίνω οτι ανησυχούσες και επέλεξες αυτό τον ακραίο τρόπο συμπεριφοράς.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού ανησυχούσες τόσο πολύ, δεν επικοινώνησες με κάποιον αρμόδιο (π.χ παιδίατρο, κλπ) για να σου υποδείξει αυτός τι θα πρέπει να κάνεις.

Αν θες, μας διαφωτίζεις για το σκεπτικό σου.

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

ΑΡΧΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΑΠΟ (kel)

Νομιζω οτι η τελικη ερωτηση σας θα ειναι :"Ποτε τελικα να αρχισω να ανησυχω οτι αυτη η συνηθεια εχει ξεπερασει τα ορια και ειναι τελικα κατι πιο ανησυχητικο?"

Θα χρειαστειτε επαγγελματικη βοηθεια αν:

-Αν υπαρχουν και αλλα περιστατικα τριχοτιλλομανιας στην οικογενεια ή αν υπαρχουν άτομα στην οικογενεια με ψυχαναγκαστικες, ιδεοληπτικες ή αγχωδεις διαταραχες.

Εχω μια κορουλα 3,5 μηνων κ εδω κ αρκετο καιρο οταν την βαζω να κοιμηθει ξυνεται κ τραβαει τα μαλλια της,χωρις ομως να ξεριζωνει τριχες ακομα.Την εχω απο 40 ημερων βαλει στο δωματιο της κοιμοταν μια χαρα,τωρα τελευταια αρχισε να καταλαβαινει κ να θελει παρεα μεχρι να κοιμηθει.Κ οταν δεν της κανω το χατηρι αρχιζει κλαιει ξυνεται τραβαει τα μαλλια.

Κ εγω στην εφηβεια περασα μια παρομοια φαση μονο που επασχα απο νευροδερμιτιδα κ απ τη φαγουρα ξυνομουνα κ τραβουσα τις τριχες.

3 χρονια πριν γενννησω τη μικρη μου περασα μια κριση με τα ψυχολογικα μου κ μου διεγνωσαν οτι πασχω απο ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες.

Μπορει αυτο να ειναι κληρονομικο κ γι αυτο να τα κανει αυτα?

ανησυχο πολυ!!!!!!!!!!!

Καταλαβαίνω οτι ανησυχούσες και επέλεξες αυτό τον ακραίο τρόπο συμπεριφοράς.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού ανησυχούσες τόσο πολύ, δεν επικοινώνησες με κάποιον αρμόδιο (π.χ παιδίατρο, κλπ) για να σου υποδείξει αυτός τι θα πρέπει να κάνεις.

Αν θες, μας διαφωτίζεις για το σκεπτικό σου.

Δεν βρίσκω ότι ο τρόπος συμπεριφοράς μου ήταν ακραίος. Δε θεωρώ ότι είναι ακραίο όταν το παιδί κάνει κάτι κακό και του χτυπάς το χέρι ή του φωνάζεις.

Ο παιδίατρος μου είπε ότι θα το κόψει από μόνη της

Επανέρχομαι και έχω να πω ότι μετα από ενάμιση μήνα σχεδόν δεν έχει ξαναακουμπήσει τα μαλλιά της. Άρζισαν να μεγαλώνουν πάλι και να βγαίνουν και καινούρια. Δόξα τω Θεώ γιατί είχε ξεκινήσει να με πιάνει κατάθλιψη. Δεν μπορούσα να την αφήσωόύτε λεπτό μόνη της όταν ξύπναγε τα βράδια γιατί αμέσω θα τράβαγε τα μαλλιά της. Τώρα είμαστε πολύ καλύτερα.

• 2 months later...

και η δική μου που είναι 7 μηνών και 11 ημερών άρχισε πριν 2-3 μέρες να χαιδεύει-τραβάει τα μαλλάκια της, κυρίως όταν βαριέται στο πάρκο μετά από ώρα με τα παιχνίδια της. αυτό το παρατήρησα ότι το κάνει για να πάω να ασχοληθώ μαζί της, να την πάρω αγκαλιά! και το κάνω! δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα, αλλά θα το παρακολουθώ.

• 4 months later...

Καλημέρα ! Έχω ένα κοριτσάκι 21 μηνών και το τελευτάιο διάστημα παρουσιάζει την εξής περιέργη συμπεριφορά. Σε ανύποπτο χρόνο τραβάει τα μαλλιά της με αποτέλεσμα να της μένουν στα χέρια και να κάθεται να τα κοιτάει. Δεν ξέρω γιατι το κάνει αυτό και ανησυχώ παράπολύ. Εδώ και ένα μήνα έχει ξεκινήσει παιδικό σταθμό στον οποίο θα έλεγα προσαρμόστηκε πολύ έυκολα οπότε δεν είμαι σίγουρη αν η συμπεριφορά αυτή είναι κάποια αντίδραση στο ότι την πηγαινω εκεί για αρκετές ώρες.