Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραπεζικός λογαριασμός/Αποταμιευτικό πρόγραμμα για παιδιά


rita-

Recommended Posts

εμεις καναμε το προγραμμα της Πειραιως και ο θεος βοηθος...

ελπιζω ολα να πανε καλα....

στα 19 του θα τα παρει....

ευτυχως που δινουν οι παππουδες χαρτζηλικι και ετσι μαζευεται το ποσο για καθε μηνα πολυ ευκολα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις καναμε το προγραμμα της Πειραιως και ο θεος βοηθος...

ελπιζω ολα να πανε καλα....

στα 19 του θα τα παρει....

ευτυχως που δινουν οι παππουδες χαρτζηλικι και ετσι μαζευεται το ποσο για καθε μηνα πολυ ευκολα...

 

 

και εμένα ο μπαμπάς μου αυτό έκανε για τον γιό μου.Κάθε μηνα του παίρνουν 100 ευρώ και στα 18 θα τα πάρει μαζεμένα + μπόνους. Μου φαίνεται καλό πρόγραμμα απλά καθε μηνα πρεπει να κανεις καταβολες (κατι σαν δάνειο)

Αντε να δούμε...

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το τ.τ. καλο μου ακουγεται .τωρα βρε Παρασκευη 13 μου με τον τροπο που λες εσυ με τα μετοχικα,πως ενημερωνεσαι?πρεπει να εισαι πολυ μεσα στα πραγματα ή να υπαρχει καποιος να σου δειχνει αλλιως..,πως? Εμενα καλο μου ακουγεται αλλα πως τα καταφερνεις να ενημερωνεσαι και να το παρακολουθεις αν δεν εισαι μεσα στα πραγματα??

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις λογαριασμο σε μια τραπεζα μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο σε μια αλλη η οποια με παγια εντολη δικη σου μπορει να τραβαει το μηνιαιο ποσο που θα της ορισεις απο την αλλη τραπεζα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αυτο με το τ.τ. καλο μου ακουγεται .τωρα βρε Παρασκευη 13 μου με τον τροπο που λες εσυ με τα μετοχικα,πως ενημερωνεσαι?πρεπει να εισαι πολυ μεσα στα πραγματα ή να υπαρχει καποιος να σου δειχνει αλλιως..,πως? Εμενα καλο μου ακουγεται αλλα πως τα καταφερνεις να ενημερωνεσαι και να το παρακολουθεις αν δεν εισαι μεσα στα πραγματα??

 

Η αλήθεια είναι ότι θέλει και λίγη παρακολούθηση σε γενικές γραμμές όμως. Π.χ. τώρα πολύς κόσμος επενδύει στις αναδυόμενες αγορές. Μετά από λίγα χρόνια αυτές οι αγορές θα έχουν δώσει ότι είναι να δώσουν οπότε παρακολουθώντας τις εξελίξεις θα κρίνεις τότε που πρέπει να επενδύσεις, τί ευκαιρίες θα έχουν δημιουργηθεί τότε. Κατα τ΄άλλα όταν επενδύσεις σε μια μετοχική αγορά εννοείται ότι δε θα προσπαθείς να μαντευεις πότε θα πέσει για να μπεις ή πότε θα ανέβει για να βγεις διότι δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις έτσι, ίσα-ισα θα χάσεις και αυτά που έβαλες. Με το μικρό ποσό της πάγιας εντολής κάθε μήνα πιάνεις όλα τα επίπεδα τιμών και δε χρειάζεται να παρακολουθείς κάθε μέρα ή κάθε μήνα την αγορά. Την παρακολουθείς απλά σε βάθος χρόνου.

Πάγια εντολή από μία τράπεζα σε άλλη δε γνωρίζω αν μπορείς να δώσεις, δε νομίζω όμως. Θα σου πει η τράπεζα σου. Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mariori δεν είσαι η μόνη που έχεις χάσει από αμοιβαία κεφάλαια, πολύς κόσμος έχει χάσει. Αλλος τόσος όμως έχει κερδίσει. Τα αμοιβαία δεν είναι τόκος, είναι επένδυση και έτσι πρέπει να τα χρησιμοποιεί κάποιος προκειμένου να κερδίσει. Στη δική σας περίπτωση πιστευω δεν είχε γίνει σωστή εννημέρωση από τον υπάλληλο έτσι ώστε να καταλάβετε και εσείς τι αγοράζετε.

Το έχω ξαναγράψει: Αλλο το ταμιευτήριο και άλλο η επένδυση!

 

Συγνωμη για το χιουμορ παρακατω αλλα διαφωνω καθετα με αυτη τη λογικη.......Πολλοι εχασαν αλλα και πολλοι κερδισαν.........

 

Ε, τοτε παρε ενα δανειο 100,000 και παιξε κοκκινο-μαυρο που εχεις 50-50 πιθανοτητες να κερδισεις:D........Μπορει ομως και να χασεις.....:( (το πιο πιθανο ειναι η αληθεια)

 

Οταν μιλαμε για το μελλον των παιδιων μας, ετσι τουλαχιστον σκεφτομαι εγω, δεν παιζουμε τζοκερ ή λοττο.......Βαζεις οσα μπορεις να βαλεις σε ενα λογαριασμο, οποτε μπορεις να βαλεις ενα ποσο και αν δεν μπορεις δεν βαζεις και οταν σου χρειαστουν για κατι πολυ επειγον, οπως θεμα υγειας του παιδιου (χτυπα ξυλο) τα βγαζεις για καλο σκοπο......Και εαν δεν σου προκυψει κατι επειγον τοτε οταν θα γινει 18 χρ. θα εχεις να του προσφερεις εστω κατι.......10,000 θα ειναι , 20,000 θα ειναι, 5,000 θα ειναι ....εστω θα ειναι κατι ΣΙΓΟΥΡΟ!!!!!!!

 

Ολα τα υπολοιπα προγραμματα ειναι τζογος......Μπορει να χασεις μπορει και να κερδισεις......Και ο κοσμος την παταει γιατι θελει οσο γινεται περισσοτερο κερδος....Αλλα δυστυχως το ευκολο κερδος εχει και τα ρισκα του......ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΩΝ......

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το χιουμορ παρακατω αλλα διαφωνω καθετα με αυτη τη λογικη.......Πολλοι εχασαν αλλα και πολλοι κερδισαν.........

 

Ε, τοτε παρε ενα δανειο 100,000 και παιξε κοκκινο-μαυρο που εχεις 50-50 πιθανοτητες να κερδισεις:D........Μπορει ομως και να χασεις.....:( (το πιο πιθανο ειναι η αληθεια)

 

Οταν μιλαμε για το μελλον των παιδιων μας, ετσι τουλαχιστον σκεφτομαι εγω, δεν παιζουμε τζοκερ ή λοττο.......Βαζεις οσα μπορεις να βαλεις σε ενα λογαριασμο, οποτε μπορεις να βαλεις ενα ποσο και αν δεν μπορεις δεν βαζεις και οταν σου χρειαστουν για κατι πολυ επειγον, οπως θεμα υγειας του παιδιου (χτυπα ξυλο) τα βγαζεις για καλο σκοπο......Και εαν δεν σου προκυψει κατι επειγον τοτε οταν θα γινει 18 χρ. θα εχεις να του προσφερεις εστω κατι.......10,000 θα ειναι , 20,000 θα ειναι, 5,000 θα ειναι ....εστω θα ειναι κατι ΣΙΓΟΥΡΟ!!!!!!!

 

Ολα τα υπολοιπα προγραμματα ειναι τζογος......Μπορει να χασεις μπορει και να κερδισεις......Και ο κοσμος την παταει γιατι θελει οσο γινεται περισσοτερο κερδος....Αλλα δυστυχως το ευκολο κερδος εχει και τα ρισκα του......ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΩΝ......

 

Το θέμα της επένδυσης δεν είναι καθόλου απλό για να το καταννοήσει κάποιος γι΄αυτό δε σε κατηγορώ ούτε για την ειρωνεία σου ούτε για την επιθετικότητά σου. Να είσαι σίγουρη πάντως ότι όλοι μας θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Τεσπα, δε θα κάτσω να κάνω τον επενδυτικό σύμβουλο μέσα στο forum και δε θα ήθελα να ξαναγράψω πάνω σ΄αυτό. Καλό θα ήταν όποιος δε θέλει τα χρήματά του να τα φάει ο πληθωρισμός και να έχουν και στο μέλλον αγοραστική δύναμη να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό, λύσεις υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα δεν σε ειρωνευτηκα και δεν σου επιτεθηκα ...Πιστευω οτι ξερεις τι ειναι η πλακα, οπως το εγραψα και παραπανω.. Εαν διαφωνεις σε κατι που λεω μπορεις να το αντικρουσεις με επιχειρηματα και οχι με γενικοτητες.....Διαφωνεις οτι ειναι τζογος το να επενδυσεις ολα σου τα χρηματα η εστω καποια σε αμοιβαια? Διαφωνεις πως στην εποχη που ζουμε καλο ειναι να δεις πως θα διασφαλισεις τα χρηματα που ηδη εχεις (ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ) και οχι να προσπαθησεις να τα πολλαπλασιασεις?

 

Εσυ μπορει να εχεις διαφορετικη γνωμη....Δικαιωμα σου.....

 

Δυστηχως αυτο μας εφαγε τοσα χρονια τους Ελληναρες......Η μεγαλη ζωη και το ευκολο και γρηγορο χρημα.....Και ετσι φτασαμε σε αυτο το σημειο.....

 

Ο καθενας κανει οτι νομιζει στην τελικη......

 

Στην τραπεζα παντως σε εναν απλο λογαριασμο ενα ειναι το σιγουρο.....ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ.......ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.....Αλλα το θεμα μας ειναι πως θα μαζεψουμε καποια χρηματα απο το υστερημα μας , ωστε αυριο που θα μεγαλωσουν τα παιδια μας να εχουμε να τα προσφερουμε κατιτις.......

 

Υ.Γ. και δεν ειμαι γυναικα...Γραφουν και αντρες στο φορουμ...:)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα δεν σε ειρωνευτηκα και δεν σου επιτεθηκα ...Πιστευω οτι ξερεις τι ειναι η πλακα, οπως το εγραψα και παραπανω.. Εαν διαφωνεις σε κατι που λεω μπορεις να το αντικρουσεις με επιχειρηματα και οχι με γενικοτητες.....Διαφωνεις οτι ειναι τζογος το να επενδυσεις ολα σου τα χρηματα η εστω καποια σε αμοιβαια? Διαφωνεις πως στην εποχη που ζουμε καλο ειναι να δεις πως θα διασφαλισεις τα χρηματα που ηδη εχεις (ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ) και οχι να προσπαθησεις να τα πολλαπλασιασεις?

 

Εσυ μπορει να εχεις διαφορετικη γνωμη....Δικαιωμα σου.....

 

Δυστηχως αυτο μας εφαγε τοσα χρονια τους Ελληναρες......Η μεγαλη ζωη και το ευκολο και γρηγορο χρημα.....Και ετσι φτασαμε σε αυτο το σημειο.....

 

Ο καθενας κανει οτι νομιζει στην τελικη......

 

Στην τραπεζα παντως σε εναν απλο λογαριασμο ενα ειναι το σιγουρο.....ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ.......ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.....Αλλα το θεμα μας ειναι πως θα μαζεψουμε καποια χρηματα απο το υστερημα μας , ωστε αυριο που θα μεγαλωσουν τα παιδια μας να εχουμε να τα προσφερουμε κατιτις.......

 

Υ.Γ. και δεν ειμαι γυναικα...Γραφουν και αντρες στο φορουμ...:)

 

Η επένδυση δεν είναι τζόγος, όποιοι την είδαν σαν τζόγο έχασαν (και καλά έπαθαν). Αλλά επαναλαμβάνω ότι είναι δύσκολο να την καταλάβεις, άλλοι σπουδάζουν χρόνια πάνω στην επένδυση και τη διαχείρηση των διαθέσιμων χρημάτων. Το να βάζεις 50Ε το μήνα ή το 2μηνο ή το 3μηνο σε μετοχικό αμοιβαίο κεφάλαιο δε νομίζω να είναι ρίσκο. Αυτό είναι κάτι που κάνω εγώ για τα παιδιά μου και το έγραψα όπως και οι άλλες κοπέλες. Ποτέ δεν έγραψα να βάλει κάποιος όλες τις οικονομίες του εκεί. Επίσης αν δε σου αρέσει και δεν το καταλαβαίνεις απλά δεν το κάνεις. Οι απαντήσεις σου είναι σαν να σε πίεσε κάποιος να το κάνεις. Δεν είναι κακό να γράφονται σε μία συζήτηση όλες οι εναλακτικές, εξάλλου το τί θα κάνει κάποιος το επιλέγει μόνος του αφου πρώτα δει τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής.

Εγώ τα 50Ε που βάζω κάθε μήνα στα αμοιβαία τα βλέπω σαν μία έξοδο (για φαγητό π.χ.) λιγότερη το μήνα και στην τελική δε νομίζω να μηδενιστουν διότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα μηδενιστεί και το ταμιευτήριο ενώ υπάρχουν σημαντικές ελπίδες στο βάθος του χρόνου να μου υπεραποδόσουν. Αλλος βάζει εκεί ένα μέρος από τόκους προθεσμιακής κατάθεσης, άλλος σου λέει αυτά που λες και εσύ. Ελευθερία επιλογών υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην μικρή μου έχω κάνει κλειστό συμβόλαιο για 20 χρόνια. Κλείδωσα το επιτόκιο 3%. Έχω φυσικά και τη δυνατότητα να το σπάσω λαμβάνοντας χρήματα, όχι όμως όλο το ποσό. Αν κρατήσω την αποταμίευση για 20 χρόνια, ξέρω ακριβως το ποσό που θα λάβω. Το ποσό της αποταμίευσης το έχω κάνει με αναπροσαρμογή.

Παράλληλα έχω ανοίξει και έναν απλό λογ/σμό όπου καταθέτω κάθε μήνα την αποταμίευση των 100 ευρώ + διάφορα δώρα από συγγενείς έτσι το συμβόλαιο πληρώνεται από μόνο του (ετησίος) χωρίς μεγάλο κόπο.

Οι απλοί λογ/σμοι δεν δίνουν μεγάλο επιτόκιο, απλά παρέχουν τα χρήματα άμεσα διαθέσιμα.

Όσο για τα αμοιβαία που συζητάτε, κάτω από τις συνθήκες που ζούμε τώρα δεν τα εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
πω πω κοριτσια καποιες ειστε πολυ ενημερωμενες μπραβο!!!

εγω εχω κανει παγια εντολη απο το μισθο μου να πηγαινουν σε ενα λογαριασμο του μικρου 30€ το μηνα.

δεν κοιταω για κατι αλλο γιατι εχουμε και στεγαστικο- αλλα ειμαστε απο τους λιγο τυχερους και οταν ο μικρος θα ενηλικιωθει θα παρει ενα αρκετα αξιοσεβαστο ποσο απο τη δουλεια του μπαμπα του(στρατιωτικος)[/QUOTE]

Yπαρχει κατι για τα παιδια των στρατιωτικων? Γιατι και εγω θελω να ανοιξω ενα λογαριασμο στο μωρακι μου,ειναι ηδη 1 ετους, αλλα δε γνωριζω κατι συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα.

 

Έχετε διαλέξει κάποιο αποταμιευτικό πρόγραμμα για τα παιδιά σας? Ποια τράπεζα ή ποιο πρόγραμμα θα μου προτείνατε από την προσωπική σας εμπειρία?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Χωρίς διάθεση ειρωνίας, αλλά σίγουρα με διάθεση κριτικής και υπενθύμισης σε όσους εδώ αγνοούν τι σημαίνει "επενδύω σε μετοχικά κεφάλαια" είτε είναι επαγγελματίες είτε όχι, θα ήθελα να θέσω το ρητορικό ερώτημα, 5 χρόνια μετά το σχετικό ποστ: πώς τα πήγαν άραγε οι αποδόσεις από τα funds των μετοχών στην παγκόσμια κινητήρια δύναμη που λέγεται Ασιατική οικονομία και που έτρεχε κάποτε με διψήφια νούμερα;

 

Τώρα ίσως θα χρειαστεί να εξηγήσουμε στα παιδιά μας (να θυμίσω για αποταμιευτικό παιδιών ήταν το αρχικό ποστ) ότι "εντάξει, παίξαμε και χάσαμε. Αλλά ποιος θα το φανταζόταν αυτό;"

 

Ας είμαστε λίγο συγκρατημένοι όταν δίνουμε συμβουλές. Και ας βάζουμε πολλά disclaimers όπως βάζουν τα ίδια τα ΑΚ. Προσωπικές εμπειρίες και επιλογές ΔΕΝ είναι εγγύηση αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα, εμείς κάναμε για το μικρό το NN Orange Genius πριν 6 μήνες, καθαρά για λόγους ασφαλείας, μιας και δεν βλέπω να μαζεύουμε αλλιώς λεφτά για το παιδί. Αν θέλετε λεπτομέρειες να παραθέσω.

 

Πάντως για τραπεζικό λογαριασμό που το ψάξαμε, λόγω capital controls δεν ανοίγουν απλούς καταθετικούς σε ανήλικα πλέον, αλλά μόνο προθεσμιακούς και δεν είχαμε αυτή τη δυνατότητα.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ξανανοίγω το θέμα, να πούμε τις απόψεις μας για αποταμιευτικά προγράμματα για παιδιά.

εχει κάνει η μάνα μου στην κόρη μου το ''παιδί και μέλλον'' της Πειραιώς, για 15 χρόνια. ψάχνοντάς το όμως μου βγαίνει ότι δεν συμφέρει καθόλου. το εγγυημένο κεφάλαιο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγγυημένο. όσο για τα τυχόν επιτόκια, το ίδιο. ξέρει κάποια που είναι της δουλειάς να μας κατατοπίσει λιγάκι; αξίζουν αυτά τα προγράμματα ή μας κοροιδεύουν οι τράπεζες; το συγκεκριμένο είναι σε συνεργασία με μια ασφαλιστική.

Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2019 at 9:06 PM, ster said:

Ξανανοίγω το θέμα, να πούμε τις απόψεις μας για αποταμιευτικά προγράμματα για παιδιά.

εχει κάνει η μάνα μου στην κόρη μου το ''παιδί και μέλλον'' της Πειραιώς, για 15 χρόνια. ψάχνοντάς το όμως μου βγαίνει ότι δεν συμφέρει καθόλου. το εγγυημένο κεφάλαιο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγγυημένο. όσο για τα τυχόν επιτόκια, το ίδιο. ξέρει κάποια που είναι της δουλειάς να μας κατατοπίσει λιγάκι; αξίζουν αυτά τα προγράμματα ή μας κοροιδεύουν οι τράπεζες; το συγκεκριμένο είναι σε συνεργασία με μια ασφαλιστική.

 

Θα πρεπει να τα κανεις με χαρτι και με μολυβι (να δεις τι δίνεις, ποσα θα πάρεις αν παίζουν αμοιβαία κεφάλαια στην επένδυση κλπ).

Εγω εχω ενα της ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ που δεν έχει επένδυση σε αμοιβαία ούτε σε παράγωγα.

Δεν θα εκανα καμμία ασφάλεια μέσω τράπεζας πάντως. Δεν τους έχω πολύ εμπιστοσύνη ...

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...