Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραπεζικός λογαριασμός/Αποταμιευτικό πρόγραμμα για παιδιά


rita-

Recommended Posts

Καθώς έχω μαζέψει ένα μικρό ποσό από δώρα και την βάφτιση, θα ήθελα να ανοίξω έναν αποταμιευτικό λογαριασμό για την μικρή μου. Αναρωτιέμαι λοιπόν σε ποια τράπεζα συμφέρει καλύτερα και έχει τα περισσότερα προνόμια.

Ποια είναι η δική σας εμπειρία?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω δεν το εψαξα καθολου με τα επιτοκια.

Ενα ποσο που μαζεψα απο την βαφτιση,ανοιξα ενα λογαριασμο στην τραπεζα απ την οποια πληρωνομαι και εκανα μια παγια εντολη να μπαινουν απ το μισθο μου στο λογαριασμο του μικρου 50 ευρω καθε μηνα.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καθώς έχω μαζέψει ένα μικρό ποσό από δώρα και την βάφτιση, θα ήθελα να ανοίξω έναν αποταμιευτικό λογαριασμό για την μικρή μου. Αναρωτιέμαι λοιπόν σε ποια τράπεζα συμφέρει καλύτερα και έχει τα περισσότερα προνόμια.

Ποια είναι η δική σας εμπειρία?

 

εγώ έχω βάλει στην alpha bank το 1-2-3 άνοιγμα ζωής...όχι ότι εχει κανένα τρομερό επιτοκιο, λίγο περισσότερο από τους κανονικούς ταμιευτηρίου.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άνοιξα στη Εθνική, αποταμιευτικό λογαριασμό "Εθνική παίδων" και βάζω εκεί ότι μου δίνουν παπούδες, κλπ και παράλληλα έκανα και το αποταμιευτικό πρόγραμμα "φροντίζω", από το οποίο μου κρατάνε ένα ποσό κάθε μήνα και έχει διπλάσια απόδοση από τον απλό λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

και εγω εθνικη παιδων οπως η fragola.εαν καθε μηνα κανεις καταθεση,ακομα και 10-20 ευρω(αλλα χωρις να κανεις αναληψη),στο τελος του χρονου αναλογα με το ποσο που θα μαζευτει σου δινουν καποιο ποσο π.χ αν καταθεσεις 1,200 ευρω θα σου δωσει 200 ευρω δωρο.αλλα τα 200 ευρω ειναι το οριο.δεν δινει παραπανω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Χαίρετε,

 

Ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το αν πρέπει ή όχι να ανοίξουμε λογαριασμό στο παιδί, στο όνομά του. Τι κάνατε εσείς μανούλες;

 

Έτσι όπως το σκέφτομαι, οι ανάγκες που έχει το βλασταράκι μου καλύπτονται όλες από τις αποταμιεύσεις τις δικές μας και από δώρα/μετρητά που του κάνουν οι γιαγιάδες/παππούς. Δεν θεωρώ απαραίτητο να του ανοίξω λογαριασμό στο όνομά του εφόσον ότι χρειάζεται το έχει και με το παραπάνω. Εμένα όμως οι γονείς μου, μου είχαν ανοίξει λογαριασμό, τότε, εκείνα τα χρόνια.

 

Τι λέτε; Εσείς τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εμενα ανοιξε ο παππους μου στη μικρη μου μολις σαραντησε στο προγραμμα Εθνικη Παιδων, ειναι κλειστα μεχρι να ενηλικιωθει και εχει και προνομια....

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμείς θα της ανοίξουμε με τα λεφτά που μαζέψαμε από την γέννηση και την βάφτισή της. Θα προσπαθούμε να καλύπτουμε τις ανάγκες της από την δική μας αποταμίευση και να κρατάμε όσα της δίνουν για όταν ενηλικιωθεί. Σε περίπτωση ανάγκης βέβαια, μπορεί να χρησιμοποιήσουμε και τα δικά της για εκείνη, αλλά ελπίζουμε να μην χρειαστεί.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το προγραμμα Εθνικη Παιδων, που εχουμε και εμεις, πρεπει να σας πω οτι για να εχει το παιδι τα προνομια, πρεπει να κατατιθενται χρηματα στο λογαριασμο ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

 

Στο τελος του χρονου, η τραπεζα υπολογιζει το μεσο ορο των μηνιαιων καταθεσεων και επιβραβευει με ενα 5 η 10 % νομιζω (οχι στο συνολικο ποσο.)

 

Ο λογαριασμος αυτος δεν προτεινεται απο την Εθνικη για "κλειστα χρηματα", γιατι οπως ειπα χανεις τα προνομια.

 

Μπορεις να κανεις και αναληψεις αν βαλεις και το ονομα σου στους δικαιουχους.

Αν ομως κανεις αναληψη, χανεις τα προνομια για ενα χρονο.

 

Μας εδωσαν ομως ενα μπλουζακι για το παιδι γιατι κατι αλλο απο αυτους δεν προκειται να δουμε μαλλον. Ηδη καποιους μηνες ξεχασα να καταθεσω...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το προγραμμα Εθνικη Παιδων, που εχουμε και εμεις, πρεπει να σας πω οτι για να εχει το παιδι τα προνομια, πρεπει να κατατιθενται χρηματα στο λογαριασμο ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

 

Στο τελος του χρονου, η τραπεζα υπολογιζει το μεσο ορο των μηνιαιων καταθεσεων και επιβραβευει με ενα 5 η 10 % νομιζω (οχι στο συνολικο ποσο.)

 

Ο λογαριασμος αυτος δεν προτεινεται απο την Εθνικη για "κλειστα χρηματα", γιατι οπως ειπα χανεις τα προνομια.

 

Μπορεις να κανεις και αναληψεις αν βαλεις και το ονομα σου στους δικαιουχους.

Αν ομως κανεις αναληψη, χανεις τα προνομια για ενα χρονο.

 

Μας εδωσαν ομως ενα μπλουζακι για το παιδι γιατι κατι αλλο απο αυτους δεν προκειται να δουμε μαλλον. Ηδη καποιους μηνες ξεχασα να καταθεσω...

Ετσι ειναι ακριβως, εμεις μεχρι στιγμης ειμαστε συνεπεις καθε μηνα... Περιμενω να δω τα προνομια.... Μονο ενα περιδικο μου εχει ερθει μεχρι τωρα με εκδηλωσεις που φυσικα δεν αφορουν την μικρη ηλικιακα...

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια,εγω οσα χρηματα ελαβε η μπεμπα στην γεννηση κι ολα οσα θα λαμβανει ως δωρακια απο εδω και περα τα εβαλα στην τραπεζα δικα της αλλα στο ονομα μου και πιο πολυ για να μην υπαρχουν στο σπιτι,γιατι δεν νομιζω οτι θα εχουμε κανενα αλλο κερδος:|Παλια,τα επιτοκια ηταν πολυ μεγαλα κι οτι εβαζες στην ακρη επαιρνε κι αλλη αξια,τωρα πιο πολυ σαν αποθηκευση το βλεπω.

Εννοειται οτι ολες τις αναγκες της,τις καλυπτουμε εμεις κι ευχομαι να μπορει να χρησιμοποιησει αυτα τα χρηματα αργοτερα αυγατισμενα αλλα νομιζω οτι στην ουσια μονο για φυλαξη τα καταθετουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ανοίξαμε λογαριασμό στο όνομα το δικό μου, του ανδρός μου και της μικρής.

Βάζω χρήματα όποτε έχω ή όποτε μας δίνουν χαρτζιλίκι. Αφού έχει τα πάντα καλύτερα να αποταμιεύουμε τα χαρτζιλίκια της.

Και μας μας είπαν για προγράμματα αλλά δεν θέλαμε γιατί σε υποχρεώνουν να βάζεις το λιγότερο 50 ευρώ το μήνα και αν ξεχάσεις 3 νομίζω σου ακυρώνουν όλους τους τόκους, δηλ την πάτησες.

Με την οικονομική κρίση που υπάρχει δεν μπορεις να δεσμεύεσε κάθε μήνα να βαζεις τέτοι ποσόν εκτός αν τα έχετε ή είσαι δημόσιος υπάλληλος.

Αλλά καλύτερα να τα κλείσετε μόνο. εμείς δεν τα κλείσαμε αλλά καλύτερα να πάω να ρωτήσω. Αλλά και πάλι νομίζω πως ο τόκος είναι μικρός γύρω στο 1,5%. Καλά εννοείται πως μας δουλεύουν με τους τόκους.

Να ανοίγετε όμως λογαριασμό στα παιδάκια σας, καλό είναι. Η γιαγιά μου μου έβαλε 1.000.000 δραχμές σε 18 χρόνια και είχε και άλλα 4 εγγόνια που άνοιξε λογαριασμους.

Εγώ έστω και 10 ευρω να έχω πηγαίνω και της βάζω..εδώ τα δίνουμε για χαζομάρες.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τα χρήματα απο τη γέννηση και τη βάπτιση τα καταθέσαμε στο Τ.Τ στο δικό του όνομα, κλειστά. Μας έχουν δώσει κουμπαρά (αυτόν τον κλασικό, που είχαμε και εμείς σας παιδάκια) και όταν μας δίνουν χαρτζιλίκι το ρίχνουμε μέσα. Μία φορά το χρόνο τα πάμε στο Τ.Τ. Αφού προς το παρόν καλύπτουμε τις ανάγκες του, γιατί να μην έχει αυτά τα χρήματα όταν τα χρειαστεί!!!

 

Ελπίζω να μην θέλει να πάρει μηχανή με αυτά και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

σε εμας δε περισσευουν για τετοιες πολυτελειες..... ακομα και με το χαρτζιλικι που του δινουν του παιρνω οτι χρειαζεται η εχει αναγκη.........

 

κι εμενα οι δικοι μου, μου ειχαν λογαριασμο....... αλλα εγω δεν τα εκανα κατι της προκοπης.... τα χαλασα απο δω κι απο κει....

 

φυσικα αν καποιου του περισσευουν και μπορει να το κανει ειναι καλο για το παιδι.... αλλα να του τα δωσει οταν αυτο θα τα χρειαστει και θα πιασαουν τοπο....

Link to comment
Share on other sites

μπουνιτσα συμφωνω με το τελευταιο που ειπες!

εγω παντως δεν εχω σκοπο να της αποκαλυψω απο μικρη οτι εχει χρηματα "δικα της",κι οταν με το καλο μεγαλωσει θα φροντισω να τα εμφανιζω οταν πραγματικα θα τα χρειαζεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια έχω ανοίξει και στα δύο μου παιδιά κλειστο λογαριασμό στο όνομά τους μέχρι να γίνουν 18, στη millenium, από τον οποίο ούτε εγώ μπορώ να κάνω ανάληψη ούτε ο σύζυγος! Έχω δώσει παγια εντολή να μπαίνουν από 50 ευρώ το μήνα σε κάθε λογαριασμό από τον δικό μας λογαριασμό που έχουμε στην ίδια τράπεζα. Και ό,τι εξτρά μαζεύω για τα παιδιά τα καταθέτω σε αυτούς τους λογαριασμούς. Έτσι για να υπάρχει κάτι όταν μεγαλώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε λογαριασμους στα παιδια , μονο στο ονομα τους, που κανεις δεν εχει δικαιωμα αναληψης (μονο οι νομιμοι κληρονομοι ,μακρυα απο μας)

θαεχουν αυτα δικαιωμα με την ενηλικιωση τους.

Βαζουμε μεσα οτι μαζευουν απο χατζηλικια στον κουμπαρα τουςαπο γιορτες γενεθλια κλπ..

τα ποσα βεβαια δεν ειναι τεραστια αλλα γυρω στα 500 ευρω το χρονο μπαινουν..

μεχρι τα 18 τους θα ειναι ενα σεβαστο ποσο αν συνεχισουμε ετσι.(γιατι μεγαλωνοντας προτιμουν τα χαρτζηλικια να τα καταναλωνουν αλλου)

 

Πιστευω πως οποια κ να ειναι η οικονομικη κατασταση του καθενος καλο ειναι να υπαρχει ενας "κλειστος" (απο την αποψη οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα αναληψης) λογαριασμος στο ονομα του παιδιου..

Γιατι δεν ξερεις πως θαειναι τα οικονομικα σου σε 20 χρονια που το παιδι σου θα θελει να σπουδασει,παντρευτει, κανει δικια του δουλεια κλπ... κ αυτα μια βοηθεια ειναι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή δουλέύω σε τράπεζα (δε διαφημίζω, δε λέω σε ποια) είμαι υπέρ του τραπεζικού λογαριασμού για τα μικρά μας. Στα δικά μου ανοίκτηκαν την ημέρα που γεννήθηκαν.

Βάζω όλα τα λεφτά από δώρα κια χαρτζιλίκια και τους έχω και από 'ένα τραπεζοασφαλιστικό πρόγραμμα όπου βάζω από 25?/μήνα και τα χρήματα αυτά επενδύονται. Το πρόγραμμα είναι για 25 έτη, αλλά από την 5ετία και μετά μπορείς να τα πάρεις. είναι χρήματα που αποταμιεύονται και τα ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανονίζουν οι άλλοι για μας. Πήγε η πεθερά μου χωρίς να μας ενημερώσει και άνοιξε λογαριασμό στο παιδί. Δεν μίλησα ακόμα μαζί της και δεν ξέρω ούτε σε ποία τράπεζα. Τι να πω ρε παιδί μου αυτές οι πεθερές. Δεν έπρεπε να ενημερώσει τους γονείς; Το είπε εκ τον υστέρων στον άντρα μου. Οπότε κορίτσια κι εμείς έχουμε λογαριασμό τον οποίο θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς την άνοιξε λογαριασμό η μαμά μου στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο στο οποίο καταθέτει αυτή χρήματα στις γιορτές. Επίσης απο την υπηρεσία του άντρα μου έχουν το βιβλιάριο νεότητας. Του κρατάν 50 ευρώ απο το μισθό του και τα καταθέτουν κάθε μήνα μέχρι να ενηλικιωθεί το παιδί και στο τέλος βάζει και η υπηρεσία ένα ποσό. Υπολογίζουμε τέλος πάντων να πάρει κανένα 20χίλιαρο χωρίς κόπο στην ουσία:wink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανονίζουν οι άλλοι για μας. Πήγε η πεθερά μου χωρίς να μας ενημερώσει και άνοιξε λογαριασμό στο παιδί. Δεν μίλησα ακόμα μαζί της και δεν ξέρω ούτε σε ποία τράπεζα. Τι να πω ρε παιδί μου αυτές οι πεθερές. Δεν έπρεπε να ενημερώσει τους γονείς; Το είπε εκ τον υστέρων στον άντρα μου. Οπότε κορίτσια κι εμείς έχουμε λογαριασμό τον οποίο θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ κι εγώ.

 

 

Νομίζω άδικα την κατηγορείς. δεν έκανε κάτι κακό. Θεώρησε μάλλον οτι όταν δίνεις λεφτά σε ένα παιδί , μόνο στο παιδί δεν πάνε αλλά στο ταμείο του σπιτιού. Και σε μας έχει συμβεί. Δεν σε δεσμεύει να καταθέτεις ντε και καλά. Ας το αναλάβει αυτή και όταν ενηλικιωθεί το παιδί ας του το κάνει δωράκι!

Link to comment
Share on other sites

AngiCat κι εμένα το ίδιο έκανε η πεθερά μου.Έβαλε όως και 1000 ευρώ!

Οπότε καλά έκανε.Έβαλε και το όνομα του γιου της.

 

Ακούστε μια ιστορία.Ένας παππούς που έκανε το πρώτο του εγγόνι ήθελε να βγάλουν το όνομα του "Γιώργος".Οι γονείς ως μοντέρνοι εξήγησαν στον παππού ευγενικά ότι σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα και σε αυτούς ταιριάζει το όνομα "Οδυσσέας" που τους θυμίζει τα μεγάλα ταξίδια και τον τεράστιο πόθο να φτάσεις σε μια Ιθάκη και τέτοια....

Ο παππούς απάντησε:

"Kαλά δεν πάτε να το πείτε και Μαρία δε με νοιάζει.Εγώ έχω ανοίξει ένα βιβλιάριο στην τράπεζα με 200.000 ευρώ στο όνομα Γιώργος Ευθυμίου!"

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

AngiCat κι εμένα το ίδιο έκανε η πεθερά μου.Έβαλε όως και 1000 ευρώ!

Οπότε καλά έκανε.Έβαλε και το όνομα του γιου της.

 

Ακούστε μια ιστορία.Ένας παππούς που έκανε το πρώτο του εγγόνι ήθελε να βγάλουν το όνομα του "Γιώργος".Οι γονείς ως μοντέρνοι εξήγησαν στον παππού ευγενικά ότι σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα και σε αυτούς ταιριάζει το όνομα "Οδυσσέας" που τους θυμίζει τα μεγάλα ταξίδια και τον τεράστιο πόθο να φτάσεις σε μια Ιθάκη και τέτοια....

Ο παππούς απάντησε:

"Kαλά δεν πάτε να το πείτε και Μαρία δε με νοιάζει.Εγώ έχω ανοίξει ένα βιβλιάριο στην τράπεζα με 200.000 ευρώ στο όνομα Γιώργος Ευθυμίου!"

 

 

Τελικά πώς το βάφτισαν το παιδί????????:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...