Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση παιδικού σταθμού στην περιοχή της Φιλοθέης-Ψυχικού


Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Έχω και τα δύο μου παιδιά στη Βίλλα Αιμιλία (4 και 5 ετών), ξεκινάνε φέτος νήπιο και μεγάλο προνήπιο, ενώ είναι ήδη ο καθένας δύο χρόνια εκεί. Για τη δουλειά που γίνεται στη Βίλλα Αιμιλία πραγματικά δεν έχω λόγια! Οι παιδαγωγοί είναι όλες άψογες, τα παιδιά αναπτύσσουν όλες τις πτυχές της προσωπικότητάς τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ενώ και οι ίδιοι γονείς μέσα από τα εργαστήρια γονέων που γίνονται από τη Διευθύντρια και την Ψυχολόγο του σχολείου ξαναγυρνάνε στα καρεκλάκια του νηπιαγωγείου και "μαθαίνουν" με τη σειρά τους πως να μεγαλώνουν αρμονικά παιδιά τους.

 

Ο χώρος είναι ένα παλιό σπίτι στο Ψυχικό με μεγάλο κήπο και μπορεί στην πρώτη ματιά να μην εντυπωσιάσει κάποιον που δίνει σημασία στο περιτύλιγμα περισσότερο παρά στο περιεχόμενο, εντούτοις διαθέτει ζεστασιά και θαλπωρή, καθαριότητα και ασφάλεια. Το φαγητό μας έχει βάλει σε μπελάδες, γιατί ποτέ στο σπίτι δεν κατορθώνουμε να φθάσουμε το επίπεδο νοστιμιάς των αντίστοιχων πιάτων της Βίλλας Αιμιλίας :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα

για τη μαιρη ποππινς δεν εχω ακουσει και πολυ καλα λογια παντως. το καλλιτερο ειναι να τη στηνουμε εξω απο τους παιδικους και να ρωταμε τις μαμαδες την αποψη τους... αν εχουν..

μηπως ξερει κανεις για τον αγγλοφωνο jack n jill στο γερακα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα να πω δυο λογια για τον Δημοτικο Σταθμο στο Ψυχικο.Ειμαι πατερας 2,5χρονου κοριτσιου και εξαιρετικα απογοητευμενος απο το δημοσιο χαρακτηρα του παιδικου σταθμου αυτου. αφενος διοτι μου ζητειται ενα εξωφρενικο ποσον για τροφεια-που πλησιαζει σε ιδιωτικου παιδικου σταθμου τα διδακτρα-αλλα χωρις να υπαρχει σχολικο,χωρις να εχει τις εγκαταστασεις ενος ιδιωτικου και κυριως χωρις να εχει απο πλευρας διευθυντριας και δασκαλων τη νοοτροπια ενος ιδιωτικου. καμια αναφορα ως προς το τι κανει το παιδι μου ολη μερα,μαλιστα την τεταρτη μερα το παρελαβα κατουρημενο και οταν ρωτησα γιατι,η απαντηση ηταν:"ε,τα πηγαμε το πρωι,το δικο σας δεν ηθελε"...καμια ενασχοληση με δραστηριοτητες-μονο αυλη και μετα dvd-,ακοσμες εκφρασεις του στυλ: (ρωταω εγω) το παιδι πως τα παει? και ακουω απο την αλλη πλευρα της γραμμης:"Φ.....,η ταδε αντεχει????" Ελεος.Μαστιγιο επεφτε? Εν κατακλειδι,ειναι ενας παιδικος ανευ προγραμματος,με τη νοοτροπια τη δημοσιοϋπαλληλικη αλλα τιμες ιδιωτικου τομεα,και μαλιστα ακριβου για αυτα που παρεχει. Ενας παιδικος με παλιες εγκαταστασεις,κανενα ιχνος ανακαινισης και καμια διαθεση ενασχολησης με το παιδι και την ψυχολογια του.Μονος λογος να το στειλει κανεις?Να μην εχει θεση κανενας αλλος παιδικος της Ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτο! Στο ψυχικό, ομως, υπαρχει και ο Συνδεσμος Ελληνίδων Μητέρων, γιατί δεν τη στελνεις εκει τη μικρούλα σου? Δεν ειναι δημοτικός αλλά η οικονομικη συμμετοχη καθορίζεται από πολες παραμέτρους. Και φυσικά τετοια αδιάφορη και εξοργιστικη συμπεριφορά δε θα συναντησεις, σου το υπογραφω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σκεφτομαι να στειλω τον μικρο που ειναι 28μηνων παιδικο και ψαχνω κατι κοντα στου γκυζη .Συζηταω και την περιοχη ψυχικου εχετε να προτεινετε κατι;ειναι πρωτη φορα που στελνω μηνυμα.ευχαριστω για την συνεργασια.Α!και οι ωρες δεν θα ειναι πολλες γιατι δεν δουλευω.

 

Edit admin δείτε κ εδω

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Έχω και τα δύο μου παιδιά στη Βίλλα Αιμιλία (4 και 5 ετών), ξεκινάνε φέτος νήπιο και μεγάλο προνήπιο, ενώ είναι ήδη ο καθένας δύο χρόνια εκεί. Για τη δουλειά που γίνεται στη Βίλλα Αιμιλία πραγματικά δεν έχω λόγια! Οι παιδαγωγοί είναι όλες άψογες, τα παιδιά αναπτύσσουν όλες τις πτυχές της προσωπικότητάς τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ενώ και οι ίδιοι γονείς μέσα από τα εργαστήρια γονέων που γίνονται από τη Διευθύντρια και την Ψυχολόγο του σχολείου ξαναγυρνάνε στα καρεκλάκια του νηπιαγωγείου και "μαθαίνουν" με τη σειρά τους πως να μεγαλώνουν αρμονικά παιδιά τους.

 

Ο χώρος είναι ένα παλιό σπίτι στο Ψυχικό με μεγάλο κήπο και μπορεί στην πρώτη ματιά να μην εντυπωσιάσει κάποιον που δίνει σημασία στο περιτύλιγμα περισσότερο παρά στο περιεχόμενο, εντούτοις διαθέτει ζεστασιά και θαλπωρή, καθαριότητα και ασφάλεια. Το φαγητό μας έχει βάλει σε μπελάδες, γιατί ποτέ στο σπίτι δεν κατορθώνουμε να φθάσουμε το επίπεδο νοστιμιάς των αντίστοιχων πιάτων της Βίλλας Αιμιλίας :).

 

 

Όντως ο παιδικός σταθμός-νηπιαγωγείο Βίλλα Αιμιλία στο Παλαιό Ψυχικό είναι πολύ καλός.Και το πιο σημαντικό απ'όλα είναι ότι λειτουργει επίσημα και σαν Νηπιαγωγείο.Είναι ένα σχολείο καταρτισμένο και με υψηλές προδιαγραφές μαθησιακά.Εγώ έστελνα το πρώτο μου παιδί από 3 ετών μέχρι και το Νηπιαγωγείο και συνεχίζει και το δεύτερο εκεί και πραγματικά περνάνε υπέροχα :) Για περισσότερες πληροφορίες στο site του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 6 months later...

Καλήμερα σας ενδιαφέρομαι να μάθω αν κάποια μητέρα έχει εμπειρία από παιδικούς στην περιοχή Φιλοθέη Ψυχικό. Πιο συγκεκριμένα Νηπιακή Αγωγή, Βιλλα Αιμιλία και "έλα να παίξουμε".

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας ενδιαφέρομαι να μάθω αν κάποια μητέρα έχει εμπειρία από παιδικούς στην περιοχή Φιλοθέη Ψυχικό. Πιο συγκεκριμένα Νηπιακή Αγωγή, Βιλλα Αιμιλία και να παίξουμε.

 

Έχω γνωρίσει στο δημοτικό (ως συμμαθητές των παιδιών μου) παιδιά που πήγαιναν στη Βίλλα Αιμιλία και έχω πολύ καλή εντύπωση για την προετοιμασία που γίνεται για την α' δημοτικού, σε όλα τα επίπεδα, όχι μόνο στο γνωστικό. Δεν ξέρω κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Δεν έχω προσωπική άποψη γι αυτά που ανέφερες, αλλά κοντά στην περιοχή έχει έναν παιδικό σταθμό, τον Owly, που τα παιδιά που τον έχουν μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση πέρσι.

Γενικότερα όμως, οι απόψεις που παραθέτω στο forum, δεν είναι από τη ματιά της μαμάς, αλλά της νηπιαγωγού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Χαιρετώ όλη την παρέα.

Είμαι στην αναζήτηση παιδικού σταθμού/ νηπιαγωγείου στις περιοχές Ψυχικό και Φιλοθέη.

Ο Owly και ο Mary Poppins μου αρέσουν μιας και διαθέτουν και γαλλόφωνα τμήματα.

Θα παρακαλούσα για σχόλια,

Ευχαριστώω!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποια χρόνια είχα περάσει από interview στο Owly. Αν και δε συνεργαστήκαμε, μου άφησαν μια πολύ θετική εντύπωση. Απ'ό,τι θυμάμαι, οι ιδιοκτήτες είναι δύο αδέρφια. Η κοπέλα είναι εκπαιδευτικός και ο αδερφός της διαχειρίζεται (και είχε σπουδάσει κάτι αντίστοιχο κιόλας) τα οικονομικά. 

Αν μιλάμε για παιδί άνω των 4 ετών, ας περιμένετε πριν καταλήξετε, μιας που συζητιέται πολύ εντόνως να γίνει υποχρεωτική η εκπαίδευση και των προνηπίων. Θα είστε καλυμμένοι βέβαια, αν επιλέξετε ένα παιδικό σταθμό, που θα έχει και νηπιακά τμήματα που ανήκουν στο ΥΠΕΠΘ, γιατί τότε θα σας καλύψει, ακόμα κι αν τα προνήπια χρειαστεί να λάβουν υποχρεωτικά εκπαίδευση, κατά το καινούριο σχολικό έτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα, μήπως κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για τη Βίλα Αιμιλία; Θα πάω να δω δεύτερη φορά τον παιδικό σταθμό για την μικρή μου που θα γίνει 2,5.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα, εχει κανεις πιο προσφατες πληροφοριες για νηπιακη αγωγη, βιλλα αιμιλια και owly? Ψαχνω να στειλω την κορη μου που θα γινει 2,5 ετων. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για την Νηπιακή Αγωγή, που γνωρίζω, έχω να πω πολύ καλά λόγια αλλά δεν τα κοιμίζουν το μεσημέρι. Αν το παιδάκι σου μένει στο σχολείο μέχρι τις 4:30 μπορεί να κουράζεται πολύ. Αν πάλι σκέφτεσαι να την αφήνεις μέχρι τις 2:30 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έχουν πολύ καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, καλή διατροφή, όλο το προσωπικό είναι πάντα ευγενικό και χαμογελαστό και ο μικρός μου γυρίζει πάντα χαρούμενος. Θα ήθελα να είχαν και άντρες νηπιαγωγούς αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Τουλάχιστον έχει άντρες δασκάλους στις δραστηριότητες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 χρόνο μετά...
5 ώρες πρίν, Anastasia_84 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες!! Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για τον παιδικό σταθμό Owly στο Νέο Ψυχικό! Είστε ευχριστημένοι; 

Τον είχα εγγράψει εκεί και τελικά τον απέσυρα για προσωπικούς λόγους. 

Ο Γιώργος που τον έχει και τον τρέχει είναι ευγενέστατος και κατατοπιστικοτατος. 

Αλλά θεωρώ

1) απαράδεκτο το κτίριο για παιδικό σταθμό . 

Γκριζο, χωρίς ουσιαστική αυλή και με υπερβολικά χαμηλό φωτισμό για τα γούστα μου. 

2) δύσκολο το ωράριο - τελειώνουν στις πέντε και αυτός ήταν ο λόγος που τελικά τον απέσυρα - από καμία διαδρομή που δοκίμασα δεν κατάφερα να είμαι στην ώρα μου λόγω εργασίας. 

3) η διγλωσσία δεν μου πολυαρεσει . Δεν κάνει για όλα τα παιδιά. 

4) με ακριβώς τα ίδια χρήματα βρήκα πολύ καλύτερες παροχές σε σταθμό κοντά στη δουλειά μου τελικά από άποψη κτιρίου, ωραρίου κλπ 

η φροντίδα των παιδιών και στον έναν και στον άλλο σταθμό ήταν εξαιρετική . 

Στα απόλυτα θετικά του owly: 

1) νορμαλ τιμές για την ευρύτερη περιοχή (καμία σχέση με τη Νηπιακή Αγωγή που ήθελε και δέσμευση για καταβολή όλου του ποσού σε περίπτωση διακοπής) 

2) iso certified

3) καλό φαγητό και εννοώ : ποιοτικό πχ θα άλλαζαν τα ζυμαρικά με ολικής κλπ 

4) πολύ σωστή ενημέρωση για οτιδήποτε συμβαίνει - διατηρούν ηλεκτρονικό αρχείο με password για όλες τις ενημερώσεις κλπ κλπ 

γνωμη μου: αν δουλευεις κοντά, αξίζει τον κόπο σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους της περιοχής (τους έχω δει ΟΛΟΥΣ) 

αν όμως απλά μένεις κοντά και δουλευεις μακριά , θα γνωρίζεις ότι οι εναλλακτικές διαδρομές είναι εξαιρετικα περιορισμένες όποτε η θα πρέπει να επιβαρύνθεις με σχολικό (για πολύ μικρές ηλικίες δεν το θέλω) η θα έπρεπε να εργάζεσαι part time για να προλαβαίνεις . 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/5/2019 at 9:58 ΜΜ, Macgyver είπε:

Τον είχα εγγράψει εκεί και τελικά τον απέσυρα για προσωπικούς λόγους. 

Ο Γιώργος που τον έχει και τον τρέχει είναι ευγενέστατος και κατατοπιστικοτατος. 

Αλλά θεωρώ

1) απαράδεκτο το κτίριο για παιδικό σταθμό . 

Γκριζο, χωρίς ουσιαστική αυλή και με υπερβολικά χαμηλό φωτισμό για τα γούστα μου. 

2) δύσκολο το ωράριο - τελειώνουν στις πέντε και αυτός ήταν ο λόγος που τελικά τον απέσυρα - από καμία διαδρομή που δοκίμασα δεν κατάφερα να είμαι στην ώρα μου λόγω εργασίας. 

3) η διγλωσσία δεν μου πολυαρεσει . Δεν κάνει για όλα τα παιδιά. 

4) με ακριβώς τα ίδια χρήματα βρήκα πολύ καλύτερες παροχές σε σταθμό κοντά στη δουλειά μου τελικά από άποψη κτιρίου, ωραρίου κλπ 

η φροντίδα των παιδιών και στον έναν και στον άλλο σταθμό ήταν εξαιρετική . 

Στα απόλυτα θετικά του owly: 

1) νορμαλ τιμές για την ευρύτερη περιοχή (καμία σχέση με τη Νηπιακή Αγωγή που ήθελε και δέσμευση για καταβολή όλου του ποσού σε περίπτωση διακοπής) 

2) iso certified

3) καλό φαγητό και εννοώ : ποιοτικό πχ θα άλλαζαν τα ζυμαρικά με ολικής κλπ 

4) πολύ σωστή ενημέρωση για οτιδήποτε συμβαίνει - διατηρούν ηλεκτρονικό αρχείο με password για όλες τις ενημερώσεις κλπ κλπ 

γνωμη μου: αν δουλευεις κοντά, αξίζει τον κόπο σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους της περιοχής (τους έχω δει ΟΛΟΥΣ) 

αν όμως απλά μένεις κοντά και δουλευεις μακριά , θα γνωρίζεις ότι οι εναλλακτικές διαδρομές είναι εξαιρετικα περιορισμένες όποτε η θα πρέπει να επιβαρύνθεις με σχολικό (για πολύ μικρές ηλικίες δεν το θέλω) η θα έπρεπε να εργάζεσαι part time για να προλαβαίνεις . 

 

ευχαριστώ πάρα πολύ. Ήσουν πολύ κατατοπιστική. Κι εμένα μου φάνηκε συμπαθής και ευγενικός ο κ. Γιώργος. Όντως το κτηριακό είναι λίγο θέμα. Αλλά το βλέπω κι αντίστροφα. Ότι οι αίθουσες και η αυλή δεν είναι "φορτωμένες" και αυτό μπορεί να ενισχύσει τη συγκέντρωση και τη φαντασία του παιδιού, καθώς δεν αποσυντονίζεται από τα πολλά ερεθίσματα σε τοιχογραφίες, παιχνίδια, κτλ. Το κυριότερο που με προβλημάτισε προσωπικά  - και θα ήθελα να μου πεις την εμπειρία σου - είναι η προσαρμογή, καθώς το τριήμερο μού φαίνεται πολύ λίγο. Ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Σκέφτομαι απο τον Σεπτέμβριο που θα γινει 2 χρονων ο μικρος να τον στειλω παιδικο σταθμο.

Γνωριζει καποιος αν ειναι καλα στον Owly - Ελληνοαγγλικός Παιδικός Σταθμό στο ψυχικό ?

Επισης κοιταω και το παιχνιδι της χαρας χολαργο αν και μου ειπαν οτι δεν εχουν θεση απο Σεπτέμβριο αλλα απο φλεβαρη.

Και εχω κλεισει ραντεβου να δω και το αργυρη λαιμου.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  Γειά σας  δείτε και εδω - αν πατήσετε εδώ θα σας εμφανιστούν όλες οι δημοσιεύσεις που περιέχουν την λέξη κλειδί owly

https://parents.org.gr/forum/search/?q=owly&quick=1

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...