Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμεις ημασταν το νοεμβριο του 2009 για 5 μερες.εμας εκανε μπαλονακι η μικρη και το εκανε ο κ. Ραμος.ευτυχως απο τοτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα και η μικρη παει πολυ καλα και μαλλον θα αργησει να χρειαστει κατι....εσας πως πηγε?

 

πετυχε το χειρουργειο αλλα δεν εφτιαξαν ολη την καρδουλα γιατι ηταν μονο 17 ημερων.. περιμενουμε κ εμεις το δευτερο κ καταλαβαινεις το πως νιωθουμε..τον μαρτη θα τον δουν οι γιατροι κ θα κρινουν γιατι εχει μια υπερτροφια στην καρδια οπωτε μαλλον δεν θα αργησουμε...να ειναι καλα ολα τα παιδια του κοσμου.... περαστικα στο παιδακι σου να ειναι ολα, κ απο εδω κ στο εξης να μην το αγγιζει...ουτε ο ανεμος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δοξα Τον Θεο μια χαρα παει.

Εμας εκανε το ανακουφιστικο χειρουργειο λογο λαθος φυσιοθεραπευτη.....

Η ηλιθι@ αυτη γιατρος,επεμενε να κανει φυσιοθεραπειες (λογο προωροτιτας)

Χωρις να την"απασχολει"οπως ειπε η καρδιοπαθεια!!!!

Εκανε λοιπον 4 συνεδριες και στο τσακ προλαβαμε το παιδακι μας ,απο μια γερη κριση που επαθε,λογο κουρασης!!!!

Τι να πεις για κατι τετοιους γιατρους τερατα που μονο το κερδος σκεφτονται και δεν νιαζονται για τιποτα....

Οι γιατροι μας ειναι πολυ αισιοδοξοι και μονο καλα λογια μας λενε.....

Ευτυχως μετα την επεμβαση,ολα θα ειναι φυσιολογικα....

Και η αναπτηξη του θα εχει μεγαλη διαφορα.....

ενταξη,δεν θα αθλείται,αλλα γερος να ναι......δεν χρειαζεται να γινει κι αθλητης!!!!!

Εσεις για ποτε περιπου η επεμβαση;Εμας μας ειπαν μεχρι το πασχα η λιγο μετα το πασχα θα εχει γινει.........

Ο ΘΕΟΣ να βοηθησει τα παιδακια μας...να γινουν γρηγορα καλα και μετα να ειναι παντα υγιη και ευτυχισμενα!!!!

 

ολα θα πανε καλα οχι ειμαι σιγουρη μονο.. αλλα εχω μεγαλη πιστη σε αυτο που κανουν αυτοι οι ανθρωποι..σωζουν ζωες..το ειδα το ενιωσα το εζησα..να ειναι καλα οι γιατροι μας .κ ολα τα παιδια του κοσμου ..θα γινουν τα παιδακια μας φυσιολογικα ασε πισω ολα οσα εγιναν κ κοιτα μπροστα ..ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και σας εύχομαι τα καλύτερα.

Ο Κωνσταντίνος μου, που τώρα είναι στα πέντε, γεννήθηκε με βαριάς μορφής συγγενή καρδιοπάθεια, στένωση αορτικής βαλβίδας και έκανε μπαλονάκι στο Αγία Σοφία όταν ήταν 15 ημερών από τον κ. Θανόπουλο.

Εκτός από το τρίπλεξ που κάνουμε κάθε έξι μήνες δεν μας απασχόλησε ποτέ το θέμα της καρδούλας του.

Αφού να φανταστείς το σημαντικότερο πρόβλημά του είναι η λαρρυγγομαλάκυνση που του προκαλεί κάποιες φορές λοιμώξεις, παρά η καρδιά που την θεωρούσαμε κάτι πολύ σοβαρό.

Καλό κουράγιο και δύναμη, δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και σας εύχομαι τα καλύτερα.

Ο Κωνσταντίνος μου, που τώρα είναι στα πέντε, γεννήθηκε με βαριάς μορφής συγγενή καρδιοπάθεια, στένωση αορτικής βαλβίδας και έκανε μπαλονάκι στο Αγία Σοφία όταν ήταν 15 ημερών από τον κ. Θανόπουλο.

Εκτός από το τρίπλεξ που κάνουμε κάθε έξι μήνες δεν μας απασχόλησε ποτέ το θέμα της καρδούλας του.

Αφού να φανταστείς το σημαντικότερο πρόβλημά του είναι η λαρρυγγομαλάκυνση που του προκαλεί κάποιες φορές λοιμώξεις, παρά η καρδιά που την θεωρούσαμε κάτι πολύ σοβαρό.

Καλό κουράγιο και δύναμη, δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

 

να ειναι ολα τα παιδια του κοσμου γερα κ καλοτυχα,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια....εμεις χειρουργηθηκαμε στο ωνασειο πριν 10 ημερες.......ολα πανε καλα...θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε κατι για βοηθητικο επιδομα......ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δικαιούσαι επίδομα απο την Πρόνοια. Πέρνεις το αντίγραφο ιστορικού του παιδιού απο το Νοσοκομείο και απευθύνεσαι στην Πρόνοια. Σου ορίζουν ημερομηνία που θα περάσει το παιδί επιτροπή, η επιτροπή δίνει ποσοστό αναπηρίας και μετά δίνεται το επίδομα. Η επιτροπή δεν εξετάζει το παιδί κοιτάει το Ιστορικό. Εμένα μου έδωσε ποσοστό 67%. Το επίδομα είναι 620 ευρώ το δίμηνο.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλησπερα.

 

ευχομαι ολες να ειστε καλα και κυριως τα μπουμπουκακια σας.

 

Εμεις ειμαστε καλα.Περασαμε μια ιωση με πυωδη αμυγδαλιτιδα,με εμετους πυρετο και ανορεξια τρομερη.

Ευτυχως τωρα ειναι καλα παλι....Δοξα Το Θεο.

 

Μιλησαμε με τον παιδοχειρουργο και μας ειπε οτι ο καιρος εφτασε πια.....

Απλα περιμενουμε να γινει το δικαστήριο μπας και ανοιξει το τμημα στο παιδων.Αλλιως θα μας στειλει στο Ωνασειο!!!!!

Αρχισε ξανα το μυαλλο μου να δουλευει υπερωριες!!!!!!!!

Ειμαι μεσα στο αγχος και στον πανοικο......

Πως θα δω ξανα το μωρακι μου σε καταστολη...με τον αναπνευστήρα;

Τρελαινομαι και μονο με την σκεψη.........

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Έλα Δωράκι μου, κουράγιο. Ο θησαυρός σου τα κατάφερε μια φορά που ήταν τόσο μικρούλης, θα τα ξανακαταφέρει μια χαρά. Σκέψου ότι θα είναι η τελευταία σας δοκιμασία κι ύστερα δεν έχεις πια τίποτα να φοβάσαι, θα τον χαίρεσαι υγιέστατο σε όλη σου τη ζωή. Μια φορά ακόμα και τέλος. Η Παναγία κοντά σας...σε φιλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσαι επίδομα απο την Πρόνοια. Πέρνεις το αντίγραφο ιστορικού του παιδιού απο το Νοσοκομείο και απευθύνεσαι στην Πρόνοια. Σου ορίζουν ημερομηνία που θα περάσει το παιδί επιτροπή, η επιτροπή δίνει ποσοστό αναπηρίας και μετά δίνεται το επίδομα. Η επιτροπή δεν εξετάζει το παιδί κοιτάει το Ιστορικό. Εμένα μου έδωσε ποσοστό 67%. Το επίδομα είναι 620 ευρώ το δίμηνο.

 

 

ακριβως το ιδιο.. 620€ αν κ τωρα λενε θα το κατεβασουν το επιδομα...το περνεισ ανα 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια καλησπερα.

 

ευχομαι ολες να ειστε καλα και κυριως τα μπουμπουκακια σας.

 

Εμεις ειμαστε καλα.Περασαμε μια ιωση με πυωδη αμυγδαλιτιδα,με εμετους πυρετο και ανορεξια τρομερη.

Ευτυχως τωρα ειναι καλα παλι....Δοξα Το Θεο.

 

Μιλησαμε με τον παιδοχειρουργο και μας ειπε οτι ο καιρος εφτασε πια.....

Απλα περιμενουμε να γινει το δικαστήριο μπας και ανοιξει το τμημα στο παιδων.Αλλιως θα μας στειλει στο Ωνασειο!!!!!

Αρχισε ξανα το μυαλλο μου να δουλευει υπερωριες!!!!!!!!

Ειμαι μεσα στο αγχος και στον πανοικο......

Πως θα δω ξανα το μωρακι μου σε καταστολη...με τον αναπνευστήρα;

Τρελαινομαι και μονο με την σκεψη.........

 

κανε κουραγιο σφιξε τα δοντια..κ κοιτα μπροστα ,το μελλον του..οπως ακριβως θα κανω κ εγω...ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

emeis tin tetarti pou mas erxete tha kanoume tin epemvasi tin diorthotikitis sto mitera emeis eimaste me ton kirio ΣΑΡΡΗ!

 

ολα θα πανε τελεια ..ειναι πολυ καλος γιατρος..αντε θα ειναι η τελευταια σας δοκιμασια..κ θα τα καταφερετε μια χαρα η Παναγια να ειναι κοντα του κ να κατευθηνει τα χερια του γιατρου..

Link to comment
Share on other sites

emeis tin tetarti pou mas erxete tha kanoume tin epemvasi tin diorthotikitis sto mitera emeis eimaste me ton kirio ΣΑΡΡΗ!

Καλη επιτυχια κοριτσι μου.Ευχομαι να ειναι οσο το δυνατον πιο ανώδυνο για το παιδι και γρηγορα να ανναρωσει!!!!!

κανε κουραγιο σφιξε τα δοντια..κ κοιτα μπροστα ,το μελλον του..οπως ακριβως θα κανω κ εγω...ολα θα πανε καλα..

Αχ τι αλλο μπορω να κανω;τιποτα!!!!

Αλλα ποναει..........πολυ.......και μονο η σκεψη.

 

Μονο να προσευχομαι Στην Παναγια μας και Στον Θεο μας να ειναι διπλα του και να τον βοηθουν παντα.

Οπως ευχομαι και για ολα τα παιδακια του κοσμο!!!!

 

Και οπως ειπες κι εσυ,ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!

Και θα ειμαστε και παλι εδω να λεμε πια μονο για ευχαριστα πραγμματα,για ευχαριστες στιγμες-μερες!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

ολυμπία με το καλό! Για την ομάδα του μητέρα έχω ακούσει τα καλύτερα. Γράψε μας νέα

 

Δωράκι καταλαβαίνω την αγωνία σου. Το διάστημα μετά την εγχείρηση μπορείς να το δείς σαν τέλος της περιπέτειας. (κάτι σαν προσγείωση για άνθρωπο που φοβάται τα αεροπλάνα :?) μετά όλα ξεχνιούνται! Το δικαστήριο πότε ορίστηκε?

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

ολυμπία με το καλό! Για την ομάδα του μητέρα έχω ακούσει τα καλύτερα. Γράψε μας νέα

 

Δωράκι καταλαβαίνω την αγωνία σου. Το διάστημα μετά την εγχείρηση μπορείς να το δείς σαν τέλος της περιπέτειας. (κάτι σαν προσγείωση για άνθρωπο που φοβάται τα αεροπλάνα :?) μετά όλα ξεχνιούνται! Το δικαστήριο πότε ορίστηκε?

Ετσι προσπαθω να σκεφτομαι......αλλα το αγχος με εχει κυριευσει.

Το δικαστηριο ειναι για πριν το πασχα,αλλα κανεις δεν ξερει αν δεν παρει παραταση.

Το παιδακι μου ομως πρεπει να χειρουργηθει αμεσα.

Οχι οτι δεν αντεχει αλλο,αλλα καλο ειναι να χειρουργηθει πριν παθει κατι και χωρις να ειναι κουρασμενη η καρδουλα του.

 

Πριν ημουν πιο χαλαρη,αλωστε ειχαμε χρονο μπροσταμας.Τωρα που φτανει ο καιρος,το σκεφτομαι πιο πολυ...πιο εντωνα.......

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γειά.

Δεν ξέρω αν το τοποθετω στη σωστη ενότητα, αν κανω λαθος, ας είστε λιγο επιεικεις οι μοντς, μετακινήστε το αν είναι.

Βρήκα το φόρουμ σε αναζήτηση.

Ο ενας ο μικρος μου (ενας απο τους δίδυμους) χειρουργηθηκε για τετραλογια Fallot σε ηλικια 14 μηνων (συγγενης καρδιοπαθεια)

Πάει αρκετα καλα πια, ειναι 6μιση.

Αλλα πριν ενα μηνα περιπου εκανε αξονική και μας ειπαν οτι θα απαιτηθει μια ακομα επεμβαση, επειδη παρατεηρειται μεγαλη διαταση δεξιας κοιλίας και στένωση πνευμονικης αορτης.

Μας καθησυχασαν, το χειρουργειο αυτο έχει πολυ καλη προγνωση λεει, και μηδενικη θνησιμοτητα.

Το θέμα μας ειναι πως θα το πουμε στο παιδί.

Με οσα εχει περάσει, βλεπει άσπρη μπλούζα και τρέχει...

..άντε να μπει αυτός στην εντατική πάλι

Αν έχει καποιος παρόμοια εμπειρία, ας γράψει.

Ευχαριστω, και ζητω συγγνωμη εκ προοιμίου αν κάνω κάποιο λάθος στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα ελπίζω να εξακολουθούν να είναι ολα καλά στη ζωή του παιδιού σας.

Χθέσ διαγνωστηκε κ το δικό μου μωρακι με το ιδιο προβλημα...στένωση ισθμου της αορτής κ μεσοκοιλιακη επικοινωνια ακόμα μικρή τουλάχιστον.

Ειμαι στην 22 εβδομάδα κ μασ είπαν να το παρακολουθήσουμε. Την Δευτέρα κλείσαμε ραντεβού για μία δεύτερη γνωμη στο Ωνάσειο.Αν έχετε κάτι επιπλέον να μου πείτε θα με βοηθήσετε πολύ γιατί το έχετε περάσει...Είναι δύσκολο να ξέρεις οτι έχει 2 διαφορετικά προβλήματα στην καρδιά κ πως θα εξελιχθούν.Μπράβο για το κουράγιο σας κ την επιμονή σας....

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
emeis tin tetarti pou mas erxete tha kanoume tin epemvasi tin diorthotikitis sto mitera emeis eimaste me ton kirio ΣΑΡΡΗ!

 

Καλησπέρα!Ηθελα να μάθω πως τα πήγατε με τη διορθωτική επέμβαση..Ρωτάω γιατί και εμείς πρόκειται να χειρουργηθουμε την άλλη εβδομάδα..Ελπίζω να πήγαν όλα κατ ευχήν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή σας μέρα, είμαι 43 χρονών και χειρουργήθηκα με Τετραλογία Fallot σε ηλικία 6 ετών.

έχω τρέξει 10 μαραθωνίους (42 χλμ) και δόξα τω Θεώ είμαι καλά. Να έχετε ελπίδα και αισιοδοξία και με τη βοήθεια του Θεού εύχομαι να πάνε όλα καλά.!

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι μην το λές ότι δεν θα αθλείται! Εμένα μου είπαν ότι μόνο πρωταθλητισμό δεν πρέπει να κάνει. Τώρα που γίναμε 3 θα γραφτούμε κολύμβηση.

Κοπέλα μου δεν ξέρεις πως σε νοιώθω! Να σκέφτεσαι μόνο θετικά. Μετά το χειρουργείο αποκατάστασης πραγματικά αφήνεις το θέμα πίσω σου.

Καλή σας μέρα, είμαι 43 χρονών και χειρουργήθηκα με Τετραλογία Fallot σε ηλικία 6 ετών.

έχω τρέξει 10 μαραθωνίους (42 χλμ) και δόξα τω Θεώ είμαι καλά. Να έχετε ελπίδα και αισιοδοξία και με τη βοήθεια του Θεού εύχομαι να πάνε όλα καλά.!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσιά.Εμάς ο ξαδελφός μου έκανα χειρουργεί 4 χρονών ανοικτής καρδιάς για μεσοκοιλιακή επικοινωνία με τον Σπύρου τότε στο Παπανικολάου θεσσαλονίκης.Σήμερα είναι 23χρονών υγιέστατος.Για πολλά χρόνια έπαιζε χαντμπολ απλώς οι γιατροί είχαν πει τη θεια μου όχι πρωταθλητισμό,ολα΄τα αθλήματα με μέτρο.Ο δικός μου δεύτερος γιός γεννήθηκε τώρα με δεξί αορτικό και μάλλον διπλό τόξο.Αν του δημιουργήσει πρόβλημα θα είναι στην κατάποση των στέρεων τροφών απο 6 μην΄ν και μετά και τότε ίσως χρειαστεί χειρουργείο.Προς το παρών όπλα καλά δεν έχει δύσπνοιες καθόλου γιατί για αυτό φοβόμασταν για αρχή.Εχει καμμιά σας εμπειρια απο διπλό αορτικό τόξο.Ανήκει και αυτό στις συγγενείς καρδιοπάθειες.Φιλιά με γερά παιδιά πανω από όλα και κουράγιο σε όλους τους γονείς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, έχω μήνες να μπω εδώ τον Μάρτιο κάναμε την επέμβαση πήγαμε πολύ καλά ο γιατρός μας κ. Σαρρής ΑΝΘΡΩΠΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ την Πέμπτη πού μας πέρασε πήγαμε στην Αθήνα για το triplex και όταν γίνει η Μαρία μου 4 χρ. θα κάνει και την τελευταία της επέμβασης. Το όνομα της επέμβασης : FONTAN,(είναι από της ποιο δύσκολες καρδιοπάθειες. Μακάρι το Μαράκι μου να βγει νικήτρια από αυτόν τον αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, έχω μήνες να μπω εδώ τον Μάρτιο κάναμε την επέμβαση πήγαμε πολύ καλά ο γιατρός μας κ. Σαρρής ΑΝΘΡΩΠΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ την Πέμπτη πού μας πέρασε πήγαμε στην Αθήνα για το triplex και όταν γίνει η Μαρία μου 4 χρ. θα κάνει και την τελευταία της επέμβασης. Το όνομα της επέμβασης : FONTAN,(είναι από της ποιο δύσκολες καρδιοπάθειες. Μακάρι το Μαράκι μου να βγει νικήτρια από αυτόν τον αγώνα.
σας το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου......ευχομαι ολα καλα να πανε στο μαρακι σου..ολα τα παιδακια να ειναι καλα!γερα κ δυνατα! καλο κουραγιο και σε σας τους γονεις..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες που περνάνε ή περάσανε τον δικό τους "Γολγοθά" μέσα από τα μάτια και το σώμα των μικρών τους ηρώων, των παιδιών τους...των δικών μας παιδιών...! Αυτών των ανθρωπάκων που χωρίς να έχουν γνωρίσει ακόμα καλά την ζωή, παλεύουν (από τις πρώτες μέρες που είδαν το φως αυτού του ονειρικού κόσμου) να χαρούν...να γευτούν και να μεγαλώσουν με όλες τις χαρές που μπορεί να τους προσφέρει αυτή η ζωή...σαν μικρά πριγκιπόπουλα...σαν μεγάλοι ήρωες...! Πρίν 39 ημέρες γεννήθηκε και ο δικός μας πρίγκιπας..ο πρίγκιπας που ήρθε να ζήσει σε αυτή την ζωή όπως και όλα τα άλλα παιδάκια όλου του κόσμου! Γεννήθηκε όμως με ένα πρόβλημα στην καρδούλα του..με ένα μεγάλο φύσημα (1cm) στην περιοχή του διαφράγματος! Στην αρχή μας είπαν ότι υπάρχει ένα φύσημα στην καρδιά του στο νοσοκομείο που γεννήθηκε, αλλά χωρίς περαιτέρω εξετάσεις και με υπόδειξη ότι σε ένα μήνα πρέπει να πάμε στην Θεσσαλονίκη σε ειδικό παιδιοκαρδιολόγο για πιο αναλυτικές εξετάσεις (υπέρηχο,triplex,doppler). "Ο γίος σας έχει μεσικοιλιακή επικοινωνία" η διάγνωση του γιατρού μας!! Το πρώτο "πάγωμα" στο πρόσωπο το δικό μου και της γυναίκας μου και φυσικά μετά ένα σωρό απορίες για το πως και το γιατί! Οι γνωστές ερωτήσεις και απορίες όπως και σε όλους και όλες εσάς! Για αρχή μας έδωσε μια "Τριπλέτα" φαρμακευτικής αγωγής και σε ένα μήνα επανεξέταση για να δούμε την πορεία του μικρού μας, αν και μας είπε πως την εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς έχουμε πολύ λίγες πιθανότητες να την γλυτώσουμε (στο Ωνάσειο Κ.Κ. σε διάστημα 5 με 6 μήνες)! Θέλω να πω πως ο μικρός, παίρνει βάρος κανονικά (είναι ήδη 5 κιλά και έχει 62cm ύψος), αναπτύσεται φυσιολογικά και πως δεν παρουσιάζει κάποια συμπτώματα (κυάνωση, δυσκολία στην σίτιση, δεν ιδρώνει και δεν κοιμάται με το παραμικρό!!!). Δε ξέρω τι να πω! Θέλω ο Χριστός μας να μας δώσει δύναμη και κουράγιο να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε με πραότητα και ηρεμία για το καλό των παιδιών μας που μας χρειάζοντε όσο ποτέ άλλοτε σε αυτή την στιγμή της ζωής τους! Εύχομαι ο Θεός να έχει υγιή και ευλογημένα όλα τα παιδιά..να τα έχει σκεπασμένα κάτω από την Θεία Χάρη του και η καλή μας Παναγίτσα να τα φυλάει μέσα στην αγκαλιά της γιατί είναι δικά της παιδιά, όπως είμαστε όλοι μας! Εύχομαι περαστικά σε όλους μας, τα παιδάκια μας να τα καμαρώσουμε έτσι ακριβώς όπως θα θέλανε τα ίδια να γίνουνε...και να θυμάστε πως όλα γίνοντε για κάποιο λόγο! Ο Θεός όλα τα γράφει στο κιτάπι του και κανέναν δεν αφήνει! Σε όλους μας δίνει τον Σταυρό που μπορούμε να σηκώσουμε..και ποτέ κάτι που δε θα μπορούσαμε να το σύρουμε αν δεν θα είχαμε την δύναμη να το κάνουμε! Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτό που περνάτε και εσείς στις οικογένειας σας.....! Νιώθω καλύτερα που μιλάω μαζί σας αυτή τη στιγμή και ας μη σας γνωρίζω! Το δικό σας πρόβλημα το νιώθω καλύτερα από κανέναν άλλο..όπως τις αγωνίες σας και τις σκέψεις σας...! Σας εύχομαι ολόψυχα καλό Πάσχα και η Ανάσταση του Χριστού μας να φέρει το φως τις ελπίδας με τα φωτεινότερα χαμόγελα μέσα στα σπίτια μας...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες που περνάνε ή περάσανε τον δικό τους "Γολγοθά" μέσα από τα μάτια και το σώμα των μικρών τους ηρώων, των παιδιών τους...των δικών μας παιδιών...! Αυτών των ανθρωπάκων που χωρίς να έχουν γνωρίσει ακόμα καλά την ζωή, παλεύουν (από τις πρώτες μέρες που είδαν το φως αυτού του ονειρικού κόσμου) να χαρούν...να γευτούν και να μεγαλώσουν με όλες τις χαρές που μπορεί να τους προσφέρει αυτή η ζωή...σαν μικρά πριγκιπόπουλα...σαν μεγάλοι ήρωες...! Πρίν 39 ημέρες γεννήθηκε και ο δικός μας πρίγκιπας..ο πρίγκιπας που ήρθε να ζήσει σε αυτή την ζωή όπως και όλα τα άλλα παιδάκια όλου του κόσμου! Γεννήθηκε όμως με ένα πρόβλημα στην καρδούλα του..με ένα μεγάλο φύσημα (1cm) στην περιοχή του διαφράγματος! Στην αρχή μας είπαν ότι υπάρχει ένα φύσημα στην καρδιά του στο νοσοκομείο που γεννήθηκε, αλλά χωρίς περαιτέρω εξετάσεις και με υπόδειξη ότι σε ένα μήνα πρέπει να πάμε στην Θεσσαλονίκη σε ειδικό παιδιοκαρδιολόγο για πιο αναλυτικές εξετάσεις (υπέρηχο,triplex,doppler). "Ο γίος σας έχει μεσικοιλιακή επικοινωνία" η διάγνωση του γιατρού μας!! Το πρώτο "πάγωμα" στο πρόσωπο το δικό μου και της γυναίκας μου και φυσικά μετά ένα σωρό απορίες για το πως και το γιατί! Οι γνωστές ερωτήσεις και απορίες όπως και σε όλους και όλες εσάς! Για αρχή μας έδωσε μια "Τριπλέτα" φαρμακευτικής αγωγής και σε ένα μήνα επανεξέταση για να δούμε την πορεία του μικρού μας, αν και μας είπε πως την εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς έχουμε πολύ λίγες πιθανότητες να την γλυτώσουμε (στο Ωνάσειο Κ.Κ. σε διάστημα 5 με 6 μήνες)! Θέλω να πω πως ο μικρός, παίρνει βάρος κανονικά (είναι ήδη 5 κιλά και έχει 62cm ύψος), αναπτύσεται φυσιολογικά και πως δεν παρουσιάζει κάποια συμπτώματα (κυάνωση, δυσκολία στην σίτιση, δεν ιδρώνει και δεν κοιμάται με το παραμικρό!!!). Δε ξέρω τι να πω! Θέλω ο Χριστός μας να μας δώσει δύναμη και κουράγιο να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε με πραότητα και ηρεμία για το καλό των παιδιών μας που μας χρειάζοντε όσο ποτέ άλλοτε σε αυτή την στιγμή της ζωής τους! Εύχομαι ο Θεός να έχει υγιή και ευλογημένα όλα τα παιδιά..να τα έχει σκεπασμένα κάτω από την Θεία Χάρη του και η καλή μας Παναγίτσα να τα φυλάει μέσα στην αγκαλιά της γιατί είναι δικά της παιδιά, όπως είμαστε όλοι μας! Εύχομαι περαστικά σε όλους μας, τα παιδάκια μας να τα καμαρώσουμε έτσι ακριβώς όπως θα θέλανε τα ίδια να γίνουνε...και να θυμάστε πως όλα γίνοντε για κάποιο λόγο! Ο Θεός όλα τα γράφει στο κιτάπι του και κανέναν δεν αφήνει! Σε όλους μας δίνει τον Σταυρό που μπορούμε να σηκώσουμε..και ποτέ κάτι που δε θα μπορούσαμε να το σύρουμε αν δεν θα είχαμε την δύναμη να το κάνουμε! Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτό που περνάτε και εσείς στις οικογένειας σας.....! Νιώθω καλύτερα που μιλάω μαζί σας αυτή τη στιγμή και ας μη σας γνωρίζω! Το δικό σας πρόβλημα το νιώθω καλύτερα από κανέναν άλλο..όπως τις αγωνίες σας και τις σκέψεις σας...! Σας εύχομαι ολόψυχα καλό Πάσχα και η Ανάσταση του Χριστού μας να φέρει το φως τις ελπίδας με τα φωτεινότερα χαμόγελα μέσα στα σπίτια μας...!!

 

 

Καλησπερα....εγω γεννησα πριν απο 9 μηνες ενα κοριτσακι βαρους 2430 στις 37+5 εβδομαδες....καθως βγηκαμε απο το νοσοκομειο με τους παιδιατρους να κενε οτι ειναι ολα καλα και φευγετε χωρις κανενα προβλημα παρα μονο με λιγο ικτερο...θεωρησα σωστο να παω το μωρο στον εξωτερικο μας παιδιατρο οπου απο την λρωτη κιολας επισκεψη διαγνωσθηκε φυσημα 3-4/6 αλλαευτυχως ηταν λειτουργικο και οχι παθολογικο....δυνατο τοσο ωστε να μπορει να το ακροαστει και ο πιο ασχετος παιδιατρος.....η πρωτη του φραση.....το μωρακι εχει φυσημα αρκεταδυνατο αλλα μαλλον οχι τοσο ανησυχητικο.....σας συστηνω να πατε αμεσως στην θεσσαλονικη....και ετσι καναμε...πηγαμε στον παιδοκαρδιολογο και να ειναι καλα ο ανθρωπος μας ειπε ταιδια ακριβως.....φυσημα δυνατο αλλα λειτουργικο...επανεξεταση σε ενα μηνα οπως και εγινε....να σημειωσω εδω οτι μωρακι μου ετρωγε κανονικα, επαιρνε βαρος κανονικα, δεν λαχανιαζε και δεν ιδρωνε.....ενδειξεις πολυ ευχαριστες για εμας....επειτα ξαναπηγαμε παλι για ελεγχο και μας ειπε οτι αρχισε να κλεινει και να γεφυρωνει απο μονο του....αλλα ελεγχος σε 3 μηνες...τωρα θα παμε μετα το πασχα....και ελπιζω να μην εχει αλλαξει τιποτα τουλαχιστον ως προς το χειροτερο...

 

Υγ.....οσος για το μικρο σας πριγκηπα ....ηρθε για να μεινει...δυνατος...θα παλεψει και θα τα καταφερει....ευχομαι περαστικα, κουραγιο, υπομονη, πιστη και επιμονη και ολα θα φτιαξουν....καπου παρακατω θα ειναι απλως μια κακη αναμνηση ολο αυτο που παιρνατε....και τιποτα δεν θα υπαρχει να σας το θυμιζει....ειναι τοσες πολλες οι καλες στιγμες που θα ζησετε με το αγγελουδι σας που ολα θα ξεχαστουν......οσο αυτο ειναι εφικτο....καλη επιτυχια σε ολα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...