Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ειδες που ολα πηγαν τελεια; Συγχαρητηρια και παντοτε σιδερενιος. Ξερεις ποσο θα σας δεσει αυτη η δοκιμασια; Δεν φανταζεσαι. Μαμα και γιος θα ειστε πλεον ενα πραγμα! Ησουν ο φυλακας αγγελος του και απο τωρα και στο εξης θα ειναι ο δικος σου!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω και εγω ενα κοριτσακι που εγχειριστηκε με τετραλογια 11ημερων τωρα ειναι επτα μηνων και περιμενουμε την ωρα του δευτερου χειρουργειου χειρουργηθηκε στο μητερα απο τον κ.σαρρη και ολα ειναι καλα εσενα θα χρειαστει δευτερο χειρουργειο ή ειναι πιο ηπια μορφη και ειναι ενταξει με το ενα? ειμαι και εγω απο νικαια.

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε μόνο ένα χειρουργείο και ευτυχώς πήγε καλά! ο κ. Σαρρής ξέρω ότι είναι μέσα στους δύο ή τρείς που κάνουν αυτή την εγχείρηση στην Ελλάδα και ότι είναι πολύ καλός. Εγώ έχω να πώ τα καλύτερα για την ομάδα του Παίδων Αγία Σοφία που μας ανέλαβε. Πραγματικά τους αισθάνομαι δικούς μου ανθρώπους. Αν θέλεις πληροφορίες στείλε μου πμ . Το καλό με αυτή την αρρώστια είναι ότι αν το τελικό χειρουργείο πάει καλά έχεις λίγες πιθανότητες να γίνει κάτι στο μέλλον. Να φανταστείς ρώτησα δειλά αν θα μπορεί να αθλείται εννοώντας τη γυμναστική του σχολείου και μου απάντησε ότι για πρωταθλητισμό ίσως να μην τα καταφέρει! qc2par να βάλεις καλά στο μυαλό σου τη σκέψη ότι όλα θα πάνε καλά ! frida αυτό που λές είναι αλήθεια :) να ευχηθω καλό χειμώνα?

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα πήρα χαμπάρι το τοπικ, έλειπα και πολύ καιρό..

 

SSttaa μου σιδερένιος ο Παναγιώτης σου να είναι πάντα καλά να τον χαίρεσαι.. δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσεις αυτή την δοκιμασία αλλά νομίζω απλά θα σου θυμίζει πόσο δυνατοί ειστε και οι δύο !

 

Σας εύχομαι τα καλύτερα και με μια σουπερ βάφτιση!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ! σήμερα πήγαμε για την επανεξέταση του μήνα. Όλα καλά, αλλά ψόφησα να τρέχω με το παιδί πάνω κάτω! κάναμε ακτινογραφίες, καρδιογράφημα, υπέρηχους και εξέταση απο καρδιολόγο. Δόξα τω Θεώ! Η βάφτιση πάει λίγο πίσω γιατί είχαμε άλλα επεισόδια... Έπαθε ισχιαιμικό επεισόδιο ό νονός μας και θα περιμένουμε να συνέλθει λίγο.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα την περιπέτεια σας και συγκινήθηκα απίστευτα!! Θαύμασα το κουράγιο σου έτσι όπως τα έγραφες...μπορώ να καταλάβω λιγάκι τι ένιωσες γιατι και εμείς περάσαμε 6 μέρες στον παίδων (στο Α. Κυριακου) το καλοκαιρι και ήταν μια κόλαση!

 

Εύχομαι ο Παναγιώτης να σε "τρέχει" αλύπητα μόλις περπατήσει! :P

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kοριτσια γεια σας !

Ειμαι νεα στο φορουμ και αντιμετοπιζω το εξης προβημα: Ο καρδιολογος διεγνωσε τετραλογια fallot στο εμβρυο (ειμαι στον 6 μηνα).εχει καποια παρομοια εμπειρια?

Θα με βοηθουσε πολυ

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι το τόπικ. Πάντα γερό και καλότυχο να' ναι το μωρό σου, να'ναι η πρώτη και τελευταία περιπέτεια της ζωής σας και μακάρι σύντομα να αποτελεί μια μακρινή ανάμνηση!!! Να μου τον φιλήσεις!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα silber,

 

κι εγώ είχα το ίδιο θέμα, στην 20η εβδομάδα διαγνώστηκε Τετραλογία Fallot, γένησα κανονικά, κάναμε εγχείριση όταν ήταν 10 μηνών στην Αγγλία και τώρα είναι 2,5 χρονών.

 

Αν θέλεις στείλε μου πμ για να σου πω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα μου είχαν διαγνώσει τετραλογία fallot στην 21η εβδομάδα και αποφασίσαμε από κοινού με τον σύζυγο την διακοπή της κύησης, αφού βέβαια πρώτα πήγαμε σε κάμποσους γιατρούς και ακούσαμε διάφορες γνώμες. Υπάρχει μια καλή γιατρός στο Ωνάσεο λέγεται Λάσκαρη πηγαίνεται να την δείται ίσως βοηθήσει. Η απόφαση είναι πολύ δύσκολη γίνεσαι θεός στην θέση του θεού και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Εμείς θεωρήσαμε πως θα ήταν άδικο για το παιδί να μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία, διότι από ότι μας είπαν θα χρειαζόταν σίγουρα μια επέμβαση ανοιχτής καρδιάς πριν χρονίσει και συνεχή παρακολούθηση και ίσως και δεύτερη, σημειωτέον ότι τα αποτελέσματα της εγχείριση δεν είναι άμεσα ορατά, σε κάθε περίπτωση το παιδί δεν θα είναι εκατό τοις εκατό φυσιλογικό, πάντα θα υπάρχει η αγωνία για το αύριο. Δεν ξέρω αν βοήθησα, αλλά αν έχεις κάποια απορία γράψε μου γιατί τόσο πριν όσο και μετά το έψαξα πάρα πολύ, θα ήμουν πρόθυμη να σε βοηθήσω όπου μπορώ, γιατί καταλαβαίνω στο 100% τι περνάς.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη χαρα για μια μανούλα είναι να βλέπει το παιδί της καλά!!! Οι ευχές όλων μας είναι μαζί σας... να μην ξαναχρειαστεί να ξανασχοληθέιτε με κάτι τέτοιο. και συγχαρητήρια στη μαμά και στο μπαμπά που έδειξαν πόσο καλοί γονείς είναι!!!! ¨οχι μόνο επειδή τον έκαναν καλά, με τη βοήθεια του Θεού και των γιατρών, αλλά γιατί του έδωσαν την δυαντότητα να γίνει καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα μηνύματά σας, σε μία από τις συχνές μου αναζητήσεις για την Τετραλογία Fallot.

Ο λόγος που σας γράφω είναι γιατί ελπίζω και εύχομαι η ιστορία μου να βοηθήσει όλες τις μανούλες που αντιμετωπίζουν παρόμοια θέματα.

Είμαι 23 ετών και εγχειρίστηκα, για Τετραλογία όταν ήμουν 6 μηνών στο Λονδίνο.

Έκτοτε δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα μα κανένα προβλημα και καμία αξιόλογη επιπλοκή. Ορισμένες φορές, ταλαιπωρούμαι από λίγες αρρυθμίες, ωστόσο αφενώς είναι αρκετά σπάνιες, αφετέρου γνώριζα από μικρή πως μετά τα 18 τις "περιμέναμε", και για αυτό δε μου προκαλούν την παραμικρή ανησυχια. Πράγματι η καρδιά μου, χτυπάει λίγο πιο γρήγορα, αλλά επίσης δε μου κάνει καμία αίσθηση μιας και έτσι έμαθα να ζω.

Υποβλήθηκα σε μία μόνο επέμβαση και δε χρειάστηκε ουδέποτε, ούτε καν σαν σκέψη να συζητηθεί το ενδεχόμενο μιας δεύτερης. Δεν έχω πάρει ουδέποτε καμία φαρμακευτική αγωγή και ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν ζω με κανέναν ουσιαστικό περιορισμό.

Για τη γυμναστική, που διάβασα παραπάνω, ισχύει πως δε θα μπορούσα να ασχοληθώ με πρωταθλητισμό, ωστόσο τα τελευταία χρόνια όλοι οι γιατροί που έτυχε να με παρακολουθήσουν με παροτρύνουν να αρχίσω να γυμνάζομαι. Ευτυχώς ήμουν τυχέρη, μιας και είμαι αδύνατη, οπότε το συγκεκριμένο θέμα δε με προβλημάτισε ποτέ ιδιαίτερα. Γενικώς όμως οι απόψεις των γιατρών τα τελευταία χρόνια προτρέπουν τους ασθενείς με Fallot, να γυμνάζονται ..με μέτρο.

Προσωπικά, κάνω άτσαλη ζωή και αυτό σίγουρα δεν είναι στα υπέρ μου. Καπνίζω από τα 16 μου ένα πακέτο την ημέρα, ξενυχτάω πολύ και πίνω αρκετά. Ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχω πάθει το παραμικρό. Οι σωματικές μου αντοχές, είναι ικανοποιητικότατες και ορισμένες φορές που κουράζομαι κάπως εύκολα το αποδίδω κυρίως στο κάπνισμα, παρά στην Τετραλογία.

Κάνω τις εξετάσεις μου, οι οποίες είναι Triplex και καρδιογράφημα μια φορά το χρόνο και περίπου κάθε δυο-τρία χρόνια τοποθετώ στη μέση μου για ένα 24ωρο ένα Holter.

Όλοι σχεδόν οι γιατροί οι οποίοι με έχουν παρακολουθήσει όλα αυτά τα χρόνια (συμπεριλαμβανομένου και το καρδιοχειρούργου, που με είχε αναλάβει τότε στην Αγγλία), είναι εξαιρετικά καθησυχαστικοί και ...χαλαροί με την περιπτωσή μου.

Ποτέ δεν αισθάνθηκα διαφορετική από κανέναν, ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι χρήζω ειδικής μεταχείρισης. Αυτό το κομμάτι βέβαια, πρεπει να δουλευτεί και από τον περίγυρο του "ασθενούς". Η ψυχολογία είναι ίσως το Α και το Ω.

Η ουλή που στολίζει το στήθος μου, δε με ενόχλησε ποτε ουσιαστικά. Και ας ξεκινά από το λαιμό και ας καταλήγει αρκετά μετά το στήθος. Είναι σημαντίκο από τα πρώτα χρόνια να αισθανθεί το παιδί άνετα με το "σημάδι" του και είμαι κατηγορηματικά εναντίον οποιασδήποτε διορθωτικής επέμβασης.

 

Για το τέλος να σας αναφέρω, πως όταν το θελήσω, μπορώ να ολοκληρώσω με επιτυχία δύο εγκυμοσύνες. Μόνος περιορισμός, πως ο τοκετός θα πραγματοποιηθεί με καισαρική.

 

Εύχομαι να σας βοήθησα και είμαι έτοιμη να δεχτώ τις απορίες και τα ερωτήματά σας.

 

Η Τετραλογία Fallot δεν είναι ανίατη, δεν είναι νόσος και είναι πραγματικά κρίμα πως ακόμη και σήμερα υπάρχουν γονείς οι οποίοι καταφεύγουν σε αμβλώσεις.

Ίσως αν η πληροφόρηση για το ζήτημα, ήταν εντονότερη να μη δρούσε τόσο έντονα ο φόβος για το άγνωστο. Μπορεί πράγματι οι πιθανότητες να είναι 1 στις 1000, αλλά όπως βλέπετε, είναι δίπλα μας.

Ας μάθευτούν λοιπόν οι ιστορίες μας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα μηνύματά σας, σε μία από τις συχνές μου αναζητήσεις για την Τετραλογία Fallot.

Ο λόγος που σας γράφω είναι γιατί ελπίζω και εύχομαι η ιστορία μου να βοηθήσει όλες τις μανούλες που αντιμετωπίζουν παρόμοια θέματα.

Είμαι 23 ετών και εγχειρίστηκα, για Τετραλογία όταν ήμουν 6 μηνών στο Λονδίνο.

Έκτοτε δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα μα κανένα προβλημα και καμία αξιόλογη επιπλοκή. Ορισμένες φορές, ταλαιπωρούμαι από λίγες αρρυθμίες, ωστόσο αφενώς είναι αρκετά σπάνιες, αφετέρου γνώριζα από μικρή πως μετά τα 18 τις "περιμέναμε", και για αυτό δε μου προκαλούν την παραμικρή ανησυχια. Πράγματι η καρδιά μου, χτυπάει λίγο πιο γρήγορα, αλλά επίσης δε μου κάνει καμία αίσθηση μιας και έτσι έμαθα να ζω.

Υποβλήθηκα σε μία μόνο επέμβαση και δε χρειάστηκε ουδέποτε, ούτε καν σαν σκέψη να συζητηθεί το ενδεχόμενο μιας δεύτερης. Δεν έχω πάρει ουδέποτε καμία φαρμακευτική αγωγή και ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν ζω με κανέναν ουσιαστικό περιορισμό.

Για τη γυμναστική, που διάβασα παραπάνω, ισχύει πως δε θα μπορούσα να ασχοληθώ με πρωταθλητισμό, ωστόσο τα τελευταία χρόνια όλοι οι γιατροί που έτυχε να με παρακολουθήσουν με παροτρύνουν να αρχίσω να γυμνάζομαι. Ευτυχώς ήμουν τυχέρη, μιας και είμαι αδύνατη, οπότε το συγκεκριμένο θέμα δε με προβλημάτισε ποτέ ιδιαίτερα. Γενικώς όμως οι απόψεις των γιατρών τα τελευταία χρόνια προτρέπουν τους ασθενείς με Fallot, να γυμνάζονται ..με μέτρο.

Προσωπικά, κάνω άτσαλη ζωή και αυτό σίγουρα δεν είναι στα υπέρ μου. Καπνίζω από τα 16 μου ένα πακέτο την ημέρα, ξενυχτάω πολύ και πίνω αρκετά. Ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχω πάθει το παραμικρό. Οι σωματικές μου αντοχές, είναι ικανοποιητικότατες και ορισμένες φορές που κουράζομαι κάπως εύκολα το αποδίδω κυρίως στο κάπνισμα, παρά στην Τετραλογία.

Κάνω τις εξετάσεις μου, οι οποίες είναι Triplex και καρδιογράφημα μια φορά το χρόνο και περίπου κάθε δυο-τρία χρόνια τοποθετώ στη μέση μου για ένα 24ωρο ένα Holter.

Όλοι σχεδόν οι γιατροί οι οποίοι με έχουν παρακολουθήσει όλα αυτά τα χρόνια (συμπεριλαμβανομένου και το καρδιοχειρούργου, που με είχε αναλάβει τότε στην Αγγλία), είναι εξαιρετικά καθησυχαστικοί και ...χαλαροί με την περιπτωσή μου.

Ποτέ δεν αισθάνθηκα διαφορετική από κανέναν, ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι χρήζω ειδικής μεταχείρισης. Αυτό το κομμάτι βέβαια, πρεπει να δουλευτεί και από τον περίγυρο του "ασθενούς". Η ψυχολογία είναι ίσως το Α και το Ω.

Η ουλή που στολίζει το στήθος μου, δε με ενόχλησε ποτε ουσιαστικά. Και ας ξεκινά από το λαιμό και ας καταλήγει αρκετά μετά το στήθος. Είναι σημαντίκο από τα πρώτα χρόνια να αισθανθεί το παιδί άνετα με το "σημάδι" του και είμαι κατηγορηματικά εναντίον οποιασδήποτε διορθωτικής επέμβασης.

 

Για το τέλος να σας αναφέρω, πως όταν το θελήσω, μπορώ να ολοκληρώσω με επιτυχία δύο εγκυμοσύνες. Μόνος περιορισμός, πως ο τοκετός θα πραγματοποιηθεί με καισαρική.

 

Εύχομαι να σας βοήθησα και είμαι έτοιμη να δεχτώ τις απορίες και τα ερωτήματά σας.

 

Η Τετραλογία Fallot δεν είναι ανίατη, δεν είναι νόσος και είναι πραγματικά κρίμα πως ακόμη και σήμερα υπάρχουν γονείς οι οποίοι καταφεύγουν σε αμβλώσεις.

Ίσως αν η πληροφόρηση για το ζήτημα, ήταν εντονότερη να μη δρούσε τόσο έντονα ο φόβος για το άγνωστο. Μπορεί πράγματι οι πιθανότητες να είναι 1 στις 1000, αλλά όπως βλέπετε, είναι δίπλα μας.

Ας μάθευτούν λοιπόν οι ιστορίες μας..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε για επανεξέταση προχτές (η εγχείρηση έγινε τέλος Ιουλίου) και τα νέα ήταν υπέροχα! Το παιδί δεν είχε ούτε το μικρό φύσημα, που οι γιατροί πίστευαν ότι θα παραμείνει, ούτε ίχνος αρρυθμίας που αναμενόταν! Κόψαμε και την τελευταία φαρμακευτική αγωγή και θα τους ξαναδούμε το Πάσχα. Πραγματικά μιλάνε για πλήρη αποκατάσταση. Το τυχερό μου εμένα ήταν που απο λάθος του γιατρού, δεν το είδαν στην Β' επιπέδου κι έτσι δεν είχα διλλήματα. Τώρα λέω ότι δεν θα έκανα διακοπή κύησης, αλλά καλύτερα που δεν μου τέθηκε το ερώτημα....

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pastel_K, σε ευχαριστώ για το μήνυμα που δημοσίευσες στο forum. Είμαι μητέρα ενός αγοριού 3 χρ. που εγχειρίστηκε στην Αγγλία 10 μηνών. Χάρηκα πολύ που διάβασα πόσο καλά πηγαίνεις και πραγματικά αξίζει τον κόπο να μάθει ο κόσμος ότι αυτά τα προβλήματα αντιμετωπίζονται. Υποθέτω ότι δεν σου έμεινε από την επέμβαση ανεπάρκεια στην πνευμονική αρτηρία (λόγω αποκατάστασης της στένωσης) για αυτό και δεν συζητήθηκε ποτέ δεύτερη επέμβαση. Εμείς δεν είμαστε αυτή η περίπτωση, όπως και άλλοι υποθέτω, κάποια στιγμή θα χρειαστεί αντικατάσταση βαλβίδας. Ελπίζουμε μέχρι τότε τέτοιες επεμβάσεις να γίνονται χωρίς εγχείριση ανοιχτής καρδιάς.

 

Πες μου σε παρακαλώ, μήπως στις αναζητήσεις σου έχεις βρει κανένα forum για το θέμα? Η κάποια άλλη πηγή πληροφοριών?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λόγω της εμπειρίας που είχα, ήρθα σε επαφή με οικογένειες που έχουν κάποιο μέλος με πρόβλημα στην καρδιά, μάλιστα συγκεκριμένα είναι ένα παιδάκι που είχε τετραλογία με ατρησία βαλβίδας και είχε χειρουργηθεί στο Μεγιο κλίνικς στην Αμερική και είχε μπεί μόσχευμα στην καρδούλα του. Η μητέρα λοιπόν του παιδιού, με την οποία είμαστε πλέον φίλες μου, έλεγε τις προάλλες ότι ψάχνει να δει αν υπάρχει τρόπος να αποκατασταθεί στένωση χωρίς αναγκαιότητα επέμβασης ανοιχτής καρδιάς και μου είπε ότι υπάρχει μια μέθοδος που λέγετε "Μέθοδος Μπονχόφε" όπου μέσα από τον καθετηριασμό επιτυγχάνεται η αποκατάσταση της στένωσης, απλά το μειονέκτημα που έχει επί της παρούσης αυτή η μέθοδος είναι ότι δεν διαρκεί όσα χρόνια διαρκεί η μέθοδος με την αντικατάσταση του μοσχεύματος και χρειάζετε επανάληψη σε πιο σύνομο χρονικό διάστημα, ο χρόνος όμως που κερδίζεις αποφεύγοντας την επέμβαση ανοιχτής καρδιάς είναι πολύτιμος με δεδομένο ότι η επιστήμη και η τεχνολογία τα τελευταία χρόνια καλπάζει και έτσι κάνοντας την μέθοδο Μπονχόφε μπορεί στα επόμενα χρόνια να έχει βρεθεί και τρόπος ώστε να έχει και πιο οριστικά ή μακροχρόνια αποτελέσματα. Αν θέλεις γράψε μου μήνυμα να σου συγκεντρώσω περισσότερα στοιχεία για το θέμα.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι η Λάσκαρη, Ωνάσειο είναι η καλύτερη αυτη τη στιγμή στην Ελλάδα μαζί με τον Παπαγιάννη, Μητέρα το έχω ψάξει το θέμα . το 2009 εγχειρήσαμε το γιό μας για μεσοκολπική επικοινωνία που δέν είχαν δει ούτε στον προγεννητικό ούτε καν φύσημα δεν είχαν ακούσει οι παιδίατροι και το παιδί ήταν 2 ετών ασυπτωματικό. Και ξαφνικά σε προληπτικό έλεγχο η Λάσκαρη μας τα βρήκε όλα ...είναι πάνω από όλα άνθρωπος και μετά γιατρός.Βέβαια είναι λίγο ωμή μερικές φορές αλλά μόνο έτσι θα συνεφέρει τους γονείς από το σοκ... σου εύχομαι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η Λάσκαρη είναι και σωστή σαν επιστήμονας, αλλά και σαν άνθρώπος. Όταν μάθαμε για το πρόβλημα που είχε το μωρό μας, περιπλανηθήκαμε στα ιατρεία της "αφρόκρεμας" των Αθηνών, όλοι έπαιρναν 150 ευρώ ταρίφα, κανείς όμως δεν μπήκε στον κόπο να μας εξηγήσει από τι ακριβώς έπασχε το παιδί με απλά ελληνικά ώστε να καταλάβουμε και εμείς τι είχε το μωράκι μας, ένας μάλιστα μόλις άκουσε πως είμαι δικηγόρος για να έχει καλυμμένα τα νώτα του, αφού είχε ολοκληρώσει το χαρτί όπου έγραφε την γνωμάτευση του, το ξαναπήρε και έγραψε με κόκκινο στυλό επάνω ότι έχει 40 με 60 % πιθανότητες ορθής διάγνωσης. Η Λάσκαρη, καλή της ώρα, ήταν η μόνη που με εξέτασε για άρκετή ώρα και εν συνεχεία μαζί με τον σύζυγο μας πήγε σε ένα χωριστό δωμάτιο μας εξήγησε αναλυτικά τι συνέβαινε στο παιδί και το τι ακριβώς περίμενε το παιδί και εμάς αν το γεννούσαμε. Σκεφετείτε κορίτσια ότι μέχρι να φτάσουμε στο Ωνάσειο δεν είχαμε καταλάβει ότι τα χειρουργεία για τα οποία όλοι συζητούσαν ήταν ανοιχτής καρδιάς, η Λάσκαρη μας τα εξήγησε.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...