Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ


Recommended Posts

Κορίτσια, μεταφερθηκαμε!!!

(edit admin αφαιρεση φράσης καθώς δεν ίσχυε)

Για να βοηθηθούμε όλες μας αλλά και οι καινούργιες μανούλες που θα χρειαστούν βοήθεια, συμπαράσταση και παρέα (για να μην νιώθουν μόνες)...

Κι είμαστε ωραία παρέα...

 

Ξεκινάω την αναζήτηση και ότι σωθεί (βοηθέιστε κι εσείς, pls)

 

 

1) Test πατρότητας

"Λοιπον στο '' Γεννηματας '' στοιχιζει 390 ευρω. Τα αποτελεσματα ελεγχονται εδω και στελνονται και στην Αμερικη οπου ελεγχονται ξανα και κοινωποιουνται στον εισαγγελεα ωστε να μην μπορει κανενας '' κυριος '' να τα αμφισβητησει. "

 

"Όσο για το τέστ πατρότητας είναι γύρω στα 3.000  για εξετάσεις πάντα σε κρατικό νοσοκομείο( στο Αλεξάνδρας 500 για τοπαιδί και 500 για τον πατέρα) , για πραγματογνώμονα (π.χ. ο Πάγκαλος ζητάει αμοιβή 900) και δικηγόρο(αλλά 1000-1200). Το δικαστήριο για απόδοση διατροφής είναι ξεχωριστό και είναι άλλα έξοδα. ΄Γίνεται και πρίν αλλά δεν σε πολυ πιστεύουν και τα έξοδα πάνε χαμένα, οπότε καλυτερα να το κάνεις μετά το αποτέλεσμα του τέστ. (και αυτό πάει γύρω στα 500 γιατί είναι τα λεγόμενα ασφαλιστικά)

Ο χρόνος εκδίκασης πάει μακριά την βαλίτσα μιας και έχει το δικαίωμα στην 1η εκδίκαση 4μηνης αναβολής αλλά μετά θέλει και ένα 6-8μηνο ώστε να βγεί και να οριστικοποιηθεί η απόφαση και το αποτέλεσμα. Ακόμα είμαστε στην αρχή. Όσο για την βάφτιση αφού θα αργήσει τόσο πολύ το δικαστήριο δεν θα περιμένω γιατι το μωρό μου θα είναι αρκετά μεγάλο."

 

 

2) Σύλλογοι

 

"Σύλλογος Ανύπαντρης Μητέρας Ανθέων 19 Άγιοι Ανάργυροι τηλ 2102315142

ο συλλογος ανυπαντρων μητερων ειναι ανενεργος, η γυναικα ειχε πει .... εγω τα παρατησα κουραστηκα....ας τον συνεχησει καποια αλλη...για αυτο δεν απανταει κανεις , σαν θεσμος υπαρχει αλλα ειναι ανεργος στην παρουσα ο συλλογος"

 

 

 

3) Βάφτιση

 

"οι κληρικοι απαιτουν μια υπευθυνη δηλωση που να λεει

2. Εδικές περιπτώσεις

 

α) Σέ περίπτωση πού μέ δικαστική πόφαση, τήν πιμέλεια το παιδιοχει νας γονεύς Κηδεμόνας γιά τήν τέλεση το Μυστηρίου καί τήννοματοδοσία παιτεται πεύθυνη Δήλωση τοτέρου γονέα τι συμφωνε σέ κατάσταση Κηδεμονίας, μφοτέρων τν γονέων, τι συμφωνον.

 

β) Σέ περίπτωση διαφωνίας τν γονέων, γιά τό Βάπτισμα τήν νοματοδοσία μπορε ατά νά γίνουν κατόπιν Δικαστικς ποφάσεως.

 

 

Προσοχή! Δικαστική πόφαση, ποία ναθέτει μόνο τήν πιμέλεια το τέκνου, προσωρινή μή, στόν να κ τν δύο γονέων, δέν καλύπτει τόν φημέριο γιά τήν τέλεση Βαπτίσεως.

δες εδω αν θες επισης

http://ec.europa.eu/civiljustice/par...esp_cze_el.htm

κι εδω

 

 

4)ΓΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ

 

Η γονική μέριμνα αποτελεί καθήκον και δικαίωμα των γονιών οι οποίοι την ασκούν από κοινού. Σύμφωνα με το άρθρο 1510 του Α.Κ. αυτή περιλαμβάνει την επιμέλεια του παιδιού, την διοίκηση της περιουσίας του και την εκπροσώπησή του σε κάθε υπόθεση ή δίκη ή δικαιοπραξία που αφορά το παιδί ή την περιουσία του.

 

 

4)ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

 

Η επιμέλεια του παιδιού κατά το άρθρο 1518 περιλαμβάνει ιδίως την ανατροφή, την επίβλεψη, την μόρφωση , την εκπαίδευση του και τον προσδιορισμό του τόπου διαμονής του.

 

Οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να φροντίζουν και ενισχύουν την ανάπτυξη της προσωπικότητας, της ψυχικής και σωματικής υγείας του παιδιού τους. Επίσης να επιβλέπουν τις κοινωνικές του συναναστροφές , να το προτρέπουν να καλλιεργηθεί πνευματικά , πέραν της σχολικής του εκπαίδευσης, να το προσανατολίζουν επαγγελματικά αναλόγως με τις προσωπικές ικανότητες και κλήσεις του κάθε παιδιού, και να το βοηθήσουν να αναπτύξει μια υγιή και σωστή προσωπικότητα απέναντι στο κοινωνικό σύνολο , απαλλαγμένο από φυλετικές ή άλλου είδους διακρίσεις . Να επιμελούνται της σωματικής υγείας του παιδιού τους , προσέχοντας την διατροφή , την υγιεινή του και την ιατρική του περίθαλψη. "

 

 

 

 

5)Μετά το θάνατο της μητέρας

 

Αχ και εγώ το έχω σκεφτεί..

την διαθήκη...

 

θα μπω σε αυτό που είπατε..

 

αλλά αν είναι αναγνωρισμένο πάει κατ' ευθείαν στον πατέρα ?

 

πείτε μου ναι...

να πέσω να πεθάνωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

Παράθεση:

Οχι βρε Τεση μην τρελλαινεσαι. Αυτο ισχυει για τεκνα εντος γαμου.

Εκει ο πατερας εχει αλλα δικαιωματα. Στην περιπτωση που ειναι αναγνωρισμενο εκτος γαμου ο πατερας θα πρεπει να κανει δικαστηριο για να παρει μεριμνα επιμελεια και λοιπα. Σε τετοιες περιπτωσεις το παιδι διδεται στους πιο στενους συγγενεις [ μαμα μπαμπα αδελφη αδελφο] αν δεν υπαρχουν σε θειους ξαδελφια, κι αν δεν υπαρχουν και αυτοι σε νονα ή ειδικο επιτροπο. Απλα η αναγνωριση και οι συμβολαιογραφικες πραξεις ειναι περικλυουν πολλους κινδυνους, θελει ψαξιμο η ιστορια γιατι ειναι και τα κληρονομικα στη μεση. Το εχω ψαξει πολυ, λιγο πολυ οι περισσοτερες γνωριζετε την περιπετεια μου, και σας συμβουλευω εκ πειρας να προσεξετε πολυ το θεμα της αναγνωρισης και τους ορους του συμβολαιου.

Προς Θεου δεν ειμαι κατα του δικαιωματος της επαφης του πατερα με το παιδι του. Αλοιμονο! Αλλα αν η αναγνωριση γινεται απλα για τα χαρτια τοτε προχωρηστε μονο αν ειστε απολυτα σιγουρες για το ατομο που θα βαλετε να υπογραψει.

 

frida μου κανεις λαθος

αν το παιδι ειναι αναγνωρησμενο ακομα και εκτος γαμου ΠΑΕΙ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΤΟΡΑ μετα θανατο !!!!

δυστηχως

τωρα επιδη η δικη σου περιπτωση ειναι δισκολη κι εχεις κανεις κι αλλες διαδηκασιες μπορει να υσχηει αυτο που λες

αλλα αν πεθανει η μητερα το παιδι αν εχει αναγνωρηστει παει στον γεννητορα

χωρις δικαστηρια χωρις τιποτα...!

 

Οχι Αρια πιστεψε με δεν ισχυει μονο για την δικη μου περιπτωση. Εχω συναδελφο στη δουλεια που ο γεννητορας εχει αναγνωρισει το παιδι του και ο δικηγορος της της εχει πει ακριβως τα ιδια πραγματα.

Η κοπελα εχει κανει ενα συμβολαιο που λεει οτι σε περιπτωση θανατου της επιθυμει η μεριμνα την οποια ασκει εξολοκληρου να μεταφερθει στη μητερα της. Εαν λοιπον εμφανιστει ο γεννητορας μετα απο 9 χρονια που εχει να δει το παιδι του και το διεκδικησει θα πρεπει να παει δικαστικα.

Κι αυτο ειναι και το λογικο. Ειναι δυνατον να εμφανιστει ο .... γεννητορας μετα απο 10 χρονια που δεν ξερει ουτε πως ειναι εμφανισιακα το παιδι του και να αναλαβει επιμελεια ή ακομη χειροτερα να διεκδικει και την περιουσια του παιδιου; Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Ειπαμε οταν εισαι ανυπανδρη ασκεις εξολοκληρου τη γονικη μεριμνα, απλα χρειαζεται προσοχη στους ορους του συμβολαιου. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ για να μην υπαρχουν παραθυρακια.

 

ΠΡΩΤΟΝ ... Οτι ανηκει στη μητερα απο κινητη και ακινητη περιουσια μεταβιβαζεται στο τεκνο και κανεις δεν εχει το δικαιωμα να πουλησει εστω και μια πετρα απο αυτα που του ανηκουν καθως επισης και να διαχειριστει λογαριασμους που εχει κληρονομησει το παιδι. Αυτα ολα θα πανε στα χερια του μολις εκεινο ενηλικιωθει.

 

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ... Απο οτι ισχυε μεχρι και το 2008[ δεν γνωριζει αν κατι αλλαξε φετος ή ειναι στα σκαρια για να αλλαξει] δεν μπορεις να ονοματισεις στη διαθηκη σου σε ποιον επιθυμεις να μεταφερθει η γονικη μεριμνα γιατι βαση του υπαρχοντος νομου αυτη δεν μεταβιβαζεται.

 

ΤΡΙΤΟΝ ... Σε περιπτωση λοιπον θανατου καλουνται οι στενοι συγγενεις και ο πατερας στον Ειρηνοδικη και εκει συζητειτε το θεμα και βγαινει η αποφαση για το ποιος θα αναλαβει την επιμελεια του παιδιου.

 

ΤΕΤΑΡΤΟΝ ... Αν δεν υπαρχει πατερας τοτε ή οι συγγενεις κολυονται για καποιο λογο να αναλαβουν την επιμελεια του ανηλικου τοτε το δικαστηριο διοριζει ειδικο επιτροπο. Δεν γνωριζω αν εχουν το δικαιωμα οι συγγενεις να υποδειξουν καποιον. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ

 

ΠΕΜΠΤΟΝ ... Αν ο πατερας της ανυπανδρης μητερας θελησει να παρει την επιμελεια του παιδιου μπορει να γινει αν και εφοσων κριθει ικανος απο το δικαστηριο που θα εξετασει ολα τα στοιχεια. Θα πρεπει δηλαδη να παρευρεθει κι εκεινος με τους υπολοιπους συγγενεις στο οικογενειακο συμβουλιο που θα γινει ενωπιον του ειρηνοδικη και αφου συμφωνουν και οι δυο πλευρες τοτε θα παρθει η αποφαση.

 

ΕΚΤΟΝ ... Αν οι δυο πλευρες αντιδικησουν τοτε θα πανε δικαστικα, θα κανει δηλαδη ο πατερας αγωγη και αναλογως της αποφασης θα παρει ή οχι την επιμελεια του τεκνου.

 

 

 

 

6) Διατροφή

 

edit admin σου επιδηκασαν το ελαχιστο απο οτι βλέπω. Πιθανοτατα θα τα παρεις γιατι πλεον δεν τον συμφερει οινομικά να μην τα δωσει. Για καθε μερα καθυστερησης θα πληρωσει στο δημοσιο 20.

Αν δε τα δωσει εννοω και προσφήγεις δικαστικά, δηλ του κανεις μυνηση.

Να υποθεσω οτι ειναι αποφαση πρωσορινά εκτελεστή και περιμένεις τη κανονική δικάσιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Το ιδιωτικό συμφωνητικό(που φυσικά και έχει ισχύ) για τα επιμέρους θέματα(επικοινωνία,διατροφή)δεν έχει σχέση με την παραχώρηση γονικής μέριμνας που η ανύπαντρη μητέρα ασκεί αποκλειστικά και αυτό είναι αναμφισβήτητο.

Το ιδιωτικό συμφωνητικό είναι ένας βελούδινος και ιδανικός τρόπος να συμφωνήσετε(παζαρέψετε)σε όσα θέλετε.Αν δεν το υπογράψετε τότε ο βιολογικός πατέρας μπορεί να καταφύγει στα δικαστήρια(και μάλλον θα καταφύγει,γιατί πολύ επίμονο τον κόβω) με τη διαδικασία των ασφαλιστικών και να ζητήσει επικοινωνία που όπως έχω ξαναπεί σε ορισμένες, πλέον οτι ζητήσουν το παίρνουν....για αποφυγή αποξένωσης και παπά...ρια(βλέπε Βούλα).Επίσης με το συμφωνητικό ο πατέρας θα συμμετέχει ως έχει υποχρέωση στη διατροφή του μικρού.Αν 3,4,5 μήνες δεν δώσει μπορείς να πάς και να ζητήσεις εφόσον πρόκειται για δημόσιο υπάλληλο(στρατιωτικός γάρ) να παρακρατηθούν απο το μισθό του.Απο δημόσιο υπάλληλο δεν χάνεις ποτέ διατροφή και αφού αυτός θέλει,ας ζοριστεί αυτός...Εξάλλου τα 300 που προτείνει είναι καλά(σου είπα γιατί..)και ίσως το δικαστηριο βγάλει πιο λίγα αν καταφύγετε εκεί.

 

'Εχει ισχύ νομική διότι συντάσσεται και υπογράφεται παρουσία των δικηγόρων(κάπου έχω και ένα προσχέδιο,είναι φασόν).Είναι όπως στο συναινετικό διαζύγιο ας πούμε.Μαζευόμαστε ,ορίζουμε τα διάφορα,υπογράφουμε.Εκείνη δεν έχει πρόβλημα.Εκείνος θέλει να υπογράψουν.Στην περίπτωση αυτή δεν την συμφέρει να του το αρνηθεί γιατί :

1)αν του το αρνηθεί,μπορεί να καταφύγει εκείνος στα δικαστήρια,να ζητήσει DNA ,να αρχίσουν τα πανηγύρια και να πεί "Κύριοι,θέλω να το αναγνωρίσω,θέλω να συμμετέχω στη διατροφή του και η κακή μάνα δεν με αφήνει...".Δεν θέλω να φανταστώ τί απόφαση θα βγάλουν αν δούν τον ταλαίπωρο πατέρα να αποζητάει διακαώς το βλαστάρι του και η άκαρδη μάνα να του το αρνείται..(να ξεράσω τώρα;;ή μετά

2)Αυτό μετά θα το χρησιμοποιήσει αυτός με όλους τους τρόπους και θα την πηδ...ηξει μετα συγχωρήσεως.Θα ζητήσει επικοινωνία όση θέλει και ξαναλέω ότι ζητάνε παίρνουνε συνήθως σε λογικά πλαίσια.Τα δικαστήρια είναι ο χειρότερος δρόμος,δεν βρίσκεις άκρη εκεί....Δεν υπάρχει επιλογή με λίγα λόγια..Αν του το αρνηθεί,θα την ταράξει στο δικαστήριο και θα της χρεώνει και τα δικαστικά έξοδα.Αφού ο τύπος συνεννοείται,αφού ζεί αλλού και δεν θα το βλέπει ούτως ή άλλως συχνά ας το πάρει το ποτάμι.

3)Αν υπογράψουν συμφωνητικό που θα ορίζει την επικοινωνία,πολύ δύσκολα θα πάει μετά αυτός δικαστικά να ζητήσει μετά απο χρονια νεα ρύθμιση επικοινωνίας δικαστικά.Γιατί;Γιατί και η Τέση θα έχει δικαιώμα να ζητήσει μεγαλύτερη διατροφή και πιθανότατα θα την πάρει.Άρα φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη.Συμφωνία κυρίων(μη με πολυζορίζεις ,να μην σε πολυζορίσω) αν ζητήσεις ,θα ζητήσω οπότε το συμφωνητικό είναι η ιδανική λύση.Η ΛΥΣΗ.

 

ΔΙΑΘΗΚΗ

Τώρα για τη διαθήκη,θα σου πώ μόνο οτι η συμβουλή είναι οτι δεν γράφουμε τίποτα στο παιδί όσο διαρκούν τα δικαστήρια ή έστω τα διαδικαστικά.Όταν τελεσιδικήσουν και υπάρχει το προηγούμενο των δικών,συμφωνητικών,χαρτιών ,αποφάσεων κ.α και κάτι συμβεί και αναχωρήσουμε για Άγιο-Πέτρο(χτύπα ξύλο,τί λέμε ρε Χριστέ μου;τότε ο αντίδικος-πατέρας δεν μπορεί να βάλει χέρι σε αυτά ακόμα και αν είναι του παιδιού.Δεν μπορεί να σκοτωνόμαστε εν ζωή και να μου φάς την περιουσία ρε φίλε. Παραμένουν στο παιδί μέχρι να ενηλικιωθεί και διαχειρίζονται απο επίτροπο(τους γονείς σου ας πούμε) που αν θέλεις τον ορίζεις.Αλλά μιλάμε για μεγάλες περιουσίες πάντα,αν πρόκειται για 5 χωράφια στη Άνω -Γούβα αξίζει να το σκέφτεσαι για διαθήκες και να μην κάνεις συμφωνητικό;;

 

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Επίσης η επιμέλεια δεν μεταβιβάζεται.Αν αναχωρήσεις...πάει στον πατέρα το παιδί εφόσον το θέλει αλλά με δικαστήριο.Συνήθως πάει στον πατέρα.Πολύ σπάνια(και απίστευτα δύσκολα) μένει στους παπούδες μετά το θάνατο της μητέρας και για σοβαρότατο λόγο(υπάρχει πρόσφατη περίπτωση στο Ηράκλειο Κρήτης με πατέρα παιδεραστή,που δεν είχε καταδικαστεί ωστόσο).Δεν κάνεις διαθήκη για την επιμέλεια του παιδιού σου.Δεν υπάρχει αυτό.

 

Επίσης παραχώρηση γονικής μέριμνας με δικαστική απόφαση απο ανύπαντρη ,σπάνια γίνεται.Πρεπει να συντρέχουν λόγοι σοβαροί.Και έπειτα δύσκολα τη ζητούν οι πατεράδες-εξαφανιεζόλ.Να γράψω γιατί;;Αργότερα θα γράψω αναλυτικά.Έχει να κάνει με την εγκατάλειψη της εγκυου ,όσο καιρό κυοφορεί το έμβρυο.Είναι ποινικό αδίκημα,αυτό.Αν βρεθούν μάρτυρες(συγγενείς,φίλοι)με ένορκες βεβαιώσεις,αποδείξεις ονομαστικές απο μαιευτήρια,γιατρούς κ.ά τότε στοιχειοθετείται οτι ο πατέρας ήταν απών και αλλού τύρβαζε όταν εσύ παλευες να φέρεις το παιδί σου στη ζωή.Άρα τί ζητάς ,τώρα ρε άνθρωπε;Πού ήσουν τόσο καιρό;ήσουν αδιάφορος και μακάκας.Τί γονική μέριμνα να πάρεις;Δύσκολα,πολύ δύσκολα...τη ζητούν.Είναι εξ'ορισμού χαμένη υπόθεση.

 

 

ΠΡΟΣΔΟΣΗ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΠΑΤΕΡΑ

http://www.nath.gr/asset_details.cfm?ID=9C2A4C0C%2D347B%2DD563%2D6020

τι δικαιολογητικά χρειάζοται για τη πρόσδωση πατρωνύμου και επωνύμου τέκνου. Μου είπαν:

1. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης

2. Πιστοποιητικό εγγραφής του τέκνου στα Μητρώα Αρρένων

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης με ημερομηνία και υπογραφή μία μέρα πριν πάω και τους καταθέσω τα χαρτιά. Θα πάω δηλαδή να τη πάρω μία μέρα πριν από το Ληξιαχείο, γιατί αυτές που μου έδωσαν όταν πήγα και έκανα την εγγραφή (στο Ληξιαρχείο) μετά τη γέννηση δεν κάνουν....;;;

 

 

 

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ - DNA

Αν το δικαστηριο διαταξει εξεταση ντι εν ει κι εσυ αρνηθεις να την κανεις τοτε ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ. Ειναι νομος αυτος. Οποτε σκεψου καλα τι θα κανεις γιατι ειναι δικοπο μαχαιρι. Απο τη μια, αν δεν το κανεις θα απαλλαγεις ολοκληρωτικα απο την παρουσια του με οτι αυτο συνεπαγεται, απο την αλλη θα ειναι σαν να παραδεχεσαι οτι ο συγκεκριμενος δεν υπηρξε ποτε ο φυσικος πατερας του παιδιου σου αρα οτι εχεις κανει μεχρι σημερα το εχεις κανει πιθανοτατα απο εκδικηση. Σκεψου και πραξε.

Σου λεω παντως και παλι οτι η αρνηση της μιας ή της αλλης πλευρας συνεπαγεται την δικαιωση του αντιδικου.

 

Η μητερα ειτε ειναι αναγνωρισμενο το παιδι ειτε οχι απο τη στιγμη που ειναι ανυπανδρη εξακολουθει να ασκει εξ ολοκληρου τη γονικη μεριμνα.

Αυτο οριζεται βαση του αρθρου 1515 [ εχω γραψει ακριβως τι λεει σε προηγουμενες σελιδες. ] Για το ντι εν ει που γραφεις εγω ειχα ρωτησει σε μια εταιρεια που συνεργαζεται με το Γεννηματας παρουσια δικαστικου επιμελητη για να μην μπορει να αμβισβητησει το αποτελεσμα και μου ειχανε πει οτι η εξεταση πατερα παιδιου στοιχιζει 380 ευρω.

Οσα και να' ναι παντως τα εξοδα αστον να τα πληρωσει αυτος.

Επισης να ξερεις οτι εξωδικως δεν μπορει να σε υποχρεωσει να κανεις ντι εν ει οπως δεν μπορεις και εσυ. Μονο το δικαστηριο εαν εχει αμφιβολιες μπορει να διαταξει κατι τετοιο.

 

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

1. Χαιρομαστε την καθε στιγμη της ζωης μας γιατι η μερα που φευγει δεν ξαναρχεται.

 

2. Χαιρομαστε την καθε στιγμη της εγκυμοσυνης μας και ευχαριστουμε το Θεο για την ευλογια που μας χαρισε και μας εκανε μανουλες.

 

3. Δεν αφηνουμε τις μαυρες σκεψεις να κυριευουν το μυαλο μας απλως αφηνουμε στη μιζερια της ψυχης τους τους κακους και κομπλεξικους ανθρωπους.

 

4. Δεν αφηνουμε κανεναν μ.... να βαζει σε κινδυνο τη ζωη της ψυχουλας που κουβαλαμε μεσα μας.

 

5. Σκεφτομαστε παντα οτι ο Θεος δεν μας δινει ποτε κατι για το οποιο δεν ειμαστε ετοιμοι να ανταποκριθουμε [ Αυτο ισχυει για τους μακακες ...]

 

6. Οταν μας πληγωνουν και κομματιαζουν την ψυχη μας απλως γυριζουμε την πλατη μας γιατι οσο το σκεφτομαστε σημαινει οτι εχουμε αρχισει να συμβιβαζομαστε.

 

7. Σκεφτομαστε παντα οτι αυτο που συντελειται μεσα μας ειναι ενα πραγματικο θαυμα και τιποτα δεν ειναι πανω απο αυτο.

 

8. Δεν σκυβουμε ποτε το κεφαλι, προσεχουμε τον εαυτο μας γιατι ειμαστε υπευθυνες γι αυτη τη ζωουλα που μεγαλωνει μεσα μας.

 

9. Οταν μας κυριευουν οι μαυρες σκεψεις [ ανθρωπινο ειναι ] χαλαρωνουμε κλεινουμε τα ματια και σκεφτομαστε τη στιγμη που θα κραταμε στα χερια μας το αγγελουδι μας.

 

10. Σκεφτομαστε παντα οτι η ζωη παει μπροστα και οχι πισω. Εχει να μας προσφερει οχι μονο λυπες αλλα και χαρες.

 

Επισης οταν ειμαστε καλοι ανθρωποι δεν ειμαστε ποτε μονοι. Εμεις ειμαστε ολες διπλα σου και ετοιμες να σου συμπαρασταθουμε σε οτιδηποτε θελησεις. Εγω τουλαχιστον ετσι θελω να με αισθανεσαι, σαν ενα μελος της οικογενειας σου. Θα σου στειλω και το τηλεφωνο μου και μπορεις να με παιρνεις οποτε θελεις για οποιοδηποτε λογο.

Σου ευχομαι καλη Ανασταση και του χρονου τετοια μερα να εισαι στην εκκλησια με τη μπεμπουλα σου. Πολλα φιλια!

 

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΟΝΟΓΟΝΕΪΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

http://www.ypatia-kethi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=242&Itemid=38

Έβαλα το link για πλάκα, γιατί αν το διαβάσεις μόνο να γελάσεις μπορείς!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ

 

αυτο που γινετε ειναι πας στην Νομαρχια και κανεις μια αιτηση για να δωσεις το ΜΙΚΡΟ ΟΝΟΜΑ πατρος και να αναγραφετε στα πιστοποιητικα του παιδιου,

 

δεν μπορεις (ετσι ηξερα ) να πας να δηλωσεις πχ Νικος Παπαδομπουρδας...

μονο Νικος

(εγω δεν τον εχω κανει και δεν με ενδιαφερει να το κανω)

επισης ειναι παρανομο να αναγραφετε σε οποιοδηποτε πιστοποιητικο οι λεξεις πχ ΑΝΕΦ /ΑΓΝΩΣΤΟΥ /ΕΚΤΟς ΓΑΜΟΥ , ο νομος εχει αλλαξει και επιτρεπει μονο πχ στις ΔΟΕ και μονον σε αυτες κατα την αιτηση για αποδοωση ΑΦΜ σε ανηλικο να αναγραφονται τα αρχικα Α.Π. ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ οπως επισης κι οταν θα βγαλεις διαβατηριο σου ζητανε να αναγραφετε (κατεξερεση ) στο πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης την αιτια που ειναι κενο το οναμα πατρος ...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ! κατεξερεση!

 

 

Γατουλα

ενημερωτικα τσου στα παραπανω αμα θελεις τον λες και Βαρδινογι@ννη τον μπαμπα σας, τοσο απλα

υπαρχει αιτηση για προσθηκη πατρωνυμου μονο η και ονοματεπωνυμο. εγω εκανα το 2ο απλα εβαλα το ιδιο επωνυμο με εμενα

Βεβαια επειδη οι μακακες της Νομαρχιας μου ειπαν οτι δε χρειαζεται να παω στο Δημο να τα γραψω (ελεγα να τα παω μια και καλη μετα την αλλαγη) τελικα ηρθε χαρτι απο νομαρχια και ζηταγε το Δημοτολογιο

Τωρα εχω μπλεξει σε μια γραφειοκρατια μεταξυ δημου και νομαρχιας και θα κανει κανα τριμηνο το ξεμπερδεμα!

αλλα ολα καλα....θα τελειωσει και αυτο!

 

 

ενημερωτικα οταν προχωρησει το χαρτι απο νομαρχια, αυτο ανακοινωνεται δημοσια ωστε αν καποιος θελει να αρνηθει την αλλαγη αυτη και αν δεν υπαρχει καμια αντιρηση προχωρανε προς την οριστικη αλλαγη

 

sstaa

αρια το άκουσα κι εγω στην τηλεόραση απο ένα δικηγόρο σε μεσημεριανή εκπομπή. Η διαδικασία γίνεται με μια απλή αίτηση στη Νομαρχία λεγεται "επίδοση πατρωνύμου" (νομίζω) γίνεται για ψυχολογικούς λόγους (για την ταυτότητα) και δεν σημαίνει κάτι για την αναγνώριση ή τον πατερα του παιδιού. Αν μετά ο πατέρας το αναγνωρίσει (και είναι αλλος) απλά το παιδί αλλάζει πατρώνυμο. Μπορείς δηλαδή να διαλέξεις ένα ωραίο ονοματεπωνυμο πατέρα να ακούγεται καί εύηχο! Το γράφω μέ κάποια επιφύλαξη γιατί δεν έχω πάει να ρωτήσω η ίδια!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχει εκδικαστει αποφαση ειναι υποχρεωμενος να καταβαλει τη διατροφη που εχει οριστει. Διαφορετικα συλλαμβανεται και εχει ολες τις νομικες κυρωσεις. Γι αυτο εγραψα πιο πανω οτι δεν εχει μονο διεκδικησεις εχει και υποχρεωσεις. Με καλυψε βεβαια η Τεση σε αυτο που ειπε περι ανατροφης αλλα εγω αλλο εννοουσα. Οταν γινεται δικαστηριο για επιμελεια ή ασκηση γονικης μεριμνας απο την πλευρα του πατερα και το δικαστηριο τον κρινει '' ικανο '' να την ασκει ενω ταυτοχρονα του παραχωρει και το δικαιωμα να παιρνει το παιδι καποιες ημερες [ υπο προυποθεσεις παντα] τοτε και η μητερα προσκομιζει αγωγη για τη διατροφη και τα λοιπα εξοδα του παιδιου. Απορω ομως ποτε προλαβαν να γινουν ολα αυτα και πως το δικαστηριο εβγαλε τετοια αποφαση για παιδι που ειναι τοσο μικρο και για πατερα που βρισκεται εκτος γαμου;

 

 

αρθρο 1515 του αστικου κωδικα το οποιο αναφερει τα εξης.

ΤΕΚΝΑ ΧΩΡΙΣ ΓΑΜΟ ΤΩΝ ΓΟΝΝΕΩΝ ΤΟΥΣ.

 

Η γονικη μεριμνα του ανηλικου τεκνου που γεννηθηκε και παραμενει χωρις γαμο των γοννεων του ανηκει στη μητερα του. Σε περιπτωση αναγνωρισης του αποκτα γονικη μεριμνα και ο πατερας που ομως την ασκει αν επαψε η γονικη μεριμνα της μητερας ή αν αυτη αδυνατει να την ασκησει για νομικους ή πραγματικους λογους.

Με αιτηση του πατερα το δικαστηριο μπορει και σε καθε αλλη περιπτωση και ιδιως αν συμφωνει η μητερα να αναθεσει και σε αυτον την ασκηση γονικης μεριμνας ή μερους της εφοσον αυτο επιβαλλεται απο το συμφερον του τεκνου. Σε περιπτωση δικαστικης αναγνωρισης στην οποια αντιδικησε ο πατερας αυτος δεν ασκει γονικη μεριμνα ουτε αναπληρωνει τη μητερα στην ασκηση της.

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 1515 ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΓΑΜΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΤΗΝ ΓΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ ΑΣΚΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟΤΕ Η ΓΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΕΙ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥΣ Η ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Η ΕΚΤΟΣ ΑΝ Η ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ.

Ο πατερας εχει το δικαιωμα να ζητησει μερος αυτης ΜΟΝΟΝ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΣΥΝΕΝΑΙΣΕΙ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ. ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΧΘΕΣ ΚΑΙ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ.

Παμε παρακατω, εαν ο πατερας ζητησει να εχει επικοινωνια με το παιδι κι εσυ αρνηθεις για χ λογους τοτε καταθετει αγωγη κι ΕΦΟΣΩΝ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ με βαση την ασφαλεια του ανηλικου τεκνου ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ του παρεχει αυτο το δικαιωμα, ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. Εχεις μαλιστα το δικαιωμα αν φοβασαι για την ασφαλεια του τεκνου να ζητησεις και τον διορισμο επιτροπου ή ειδικου επιμελητη που θα ειναι παρων στις συναντησεις.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ - ΔΙΑΘΗΚΗ - αποσπασματα

 

Εξαφανισμενος δεν θεωρειται απο το δικαστηριο μονον ο πατερας που ειναι αφαντος. Εξαφανισμενος θεωρειται κι εκεινος που δεν συμβιει με τη συντροφο του και δεν μετεχει ενεργα στα θεματα επιμελειας του παιδιου του οπως ΑΥΤΑ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ.

Οταν λοιπον ο πατερας δεν διατηρει την επαφη με το παιδι του, δεν πληρωνει τη διατροφη του παιδιου του, δεν συμμετεχει στις αποφασεις που αφορουν στο παιδι του χανει αυτοματως το οποιοδηποτε δικαιωμα του γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗ ΓΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ.

Οταν λοιπον εμφανιστει ξαφνικα και ζητησει το παιδι του και οι συγγενεις της εκλιπουσας αρνηθουν θα αναγκαστει να καταφυγει στο δικαστηριο.

Εκει λοιπον θα κριθει θα αναρωτηθουν ευλογα και οι δικαστες τι συνεβη ξαφνικα και ο γεννητορας '' αγαπησε το παιδι του '' Μηπως συντρεχουν λογοι συμφεροντος;

Το οικογενειακο δικαιο αλλαζει σχεδον καθε χρονο.

Αλλα ισχυαν το 2006 αλλα ισχυουν σημερα. Βεβαια καλο ειναι να υπαρχει ενα χαρτι, η διαθηκη που λεμε, σε εναν συμβολαιογραφο για να μην μπαινουνε αλλοι ανθρωποι σε τετοιες διαδικασιες.

 

Στη συμβολαιογραφικη πραξη που σκεφτεσαι να κανεις καλο θα ειναι να θεσεις σαν ορο οτι εσυ δεν παραχωρεις τη γονικη μεριμνα ή οποιοδηποτε μεριδα αυτης στον πατερα.

 

 

 

***************************************

 

 

Εσυ θελεις να κανεις δυο διαφορετικα πραγματα. Θελεις την αναγνωριση αλλα θελεις και ενα ιδιωτικο συμφωνητικο που να συμφωνειτε στους ορους της μεριμνας και της επιμελειας σωστα;;;;; Λοιπον κανεις πρωτα το συμφωνητικο, το κατοχυρωνεις οπως σου ειπε ο δικηγορος με τους ΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ, και μετα κανεις την πραξη αναγνωρισης οπως ειπαμε.

Απλα να ξερεις οτι με το συμφωνητικο του παραχωρεις μερος της γονικης μεριμνας. Φανταζομαι καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο; Και κατι ακομη.

Αν του παραχωρηθει η γονικη μεριμνα αυτος ανετα αυριο μπορει να αντιδικησει και να ζητησει βαση νομου και διανυκτερευσεις, για συζητα το λοιπον με τον δικηγορο σου πριν το πατε για κατοχυρωση.

Γιατι ενας πατερας που εχει αναγνωρισει το παιδι του με τη δικη σου συνεναιση και εχει και μεριδιο γονικης μεριμνας βαση συμφωνητικου εχει και το δικαιωμα να παρει το παιδι του διακοπες ενα μηνα το καλοκαιρι π.χ, 20 μερες τα Χριστουγεννα, δυο φορες την εβδομαδα. Ειδικα αμα ειναι και ενταξει με τις υποχρεωσεις του .... ανετα ....

 

 

**************************************************

 

Αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι οτι με την απλη πραξη αναγνωρισης δεν του παραχωρεις γονικη μεριμνα. Βεβαια αν του απαγορευσεις ας πουμε να βλεπει το παιδι εχει το δικαιωμα να παει στο δικαστηριο και να ζητησει να εχει τοσες επαφες με το παιδι, τοσες διανυκτερευσεις κ.λ.π. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ.

Εαν εχεις κανει συμφωνητικο που λεει οτι θα το βλεπει τοτε και τοτε και θα δινει αυτα τα χρηματα αυτο σημαινει οτι συμμετεχει ενεργα στις υποχρεωσεις απεναντι στο παιδι του αρα τι σημαινει αυτο; Δεν σημαινει οτι ασκει επιμελεια; Οταν για παραδειγμα δινει τα χ χρηματα για τον παιδικο σταθμο ή για το ντυσιμο ή για το φαγητο του παιδιου δεν μετεχει ενεργα στις αποφασεις; Δεν ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ; Αρα δεν ασκει γονικη μεριμνα;

Αυτο σου λεω. Καλυτερα ειναι κατα τη γνωμη μου να κανετε το συμφωνητικο μεταξυ σας και να τα βρειτε οι δυο σας χωρις μπλεξιματα με τα δικαστηρια. Για καλο και για καλο παντως ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΣΟΥ για να εισαι σιγουρη ΤΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ.

 

 

********************************************

 

Ξερω πολυ καλα οτι απο τη στιγμη που αναγνωρισει το παιδι τοτε αυτο ειναι νομιμος κληρονομος του.

 

 

*********************************************

 

Το ιδιωτικό συμφωνητικό(που φυσικά και έχει ισχύ) για τα επιμέρους θέματα(επικοινωνία,διατροφή)δεν έχει σχέση με την παραχώρηση γονικής μέριμνας που η ανύπαντρη μητέρα ασκεί αποκλειστικά και αυτό είναι αναμφισβήτητο.

Το ιδιωτικό συμφωνητικό είναι ένας βελούδινος και ιδανικός τρόπος να συμφωνήσετε(παζαρέψετε)σε όσα θέλετε.Αν δεν το υπογράψετε τότε ο βιολογικός πατέρας μπορεί να καταφύγει στα δικαστήρια(και μάλλον θα καταφύγει,γιατί πολύ επίμονο τον κόβω) με τη διαδικασία των ασφαλιστικών και να ζητήσει επικοινωνία που όπως έχω ξαναπεί σε ορισμένες, πλέον οτι ζητήσουν το παίρνουν....για αποφυγή αποξένωσης .Επίσης με το συμφωνητικό ο πατέρας θα συμμετέχει ως έχει υποχρέωση στη διατροφή του μικρού.Αν 3,4,5 μήνες δεν δώσει μπορείς να πάς και να ζητήσεις εφόσον πρόκειται για δημόσιο υπάλληλο(στρατιωτικός γάρ) να παρακρατηθούν απο το μισθό του.Απο δημόσιο υπάλληλο δεν χάνεις ποτέ διατροφή και αφού αυτός θέλει,ας ζοριστεί αυτός...

 

Τώρα για τη διαθήκη,θα σου πώ μόνο οτι η συμβουλή είναι οτι δεν γράφουμε τίποτα στο παιδί όσο διαρκούν τα δικαστήρια ή έστω τα διαδικαστικά.Όταν τελεσιδικήσουν και υπάρχει το προηγούμενο των δικών,συμφωνητικών,χαρτιών ,αποφάσεων κ.α και κάτι συμβεί και αναχωρήσουμε για Άγιο-Πέτρο(χτύπα ξύλο,τί λέμε ρε Χριστέ μου;τότε ο αντίδικος-πατέρας δεν μπορεί να βάλει χέρι σε αυτά ακόμα και αν είναι του παιδιού.Δεν μπορεί να σκοτωνόμαστε εν ζωή και να μου φάς την περιουσία ρε φίλε. Παραμένουν στο παιδί μέχρι να ενηλικιωθεί και διαχειρίζονται απο επίτροπο(τους γονείς σου ας πούμε) που αν θέλεις τον ορίζεις.Αλλά μιλάμε για μεγάλες περιουσίες πάντα,αν πρόκειται για 5 χωράφια στη Άνω -Γούβα αξίζει να το σκέφτεσαι για διαθήκες και να μην κάνεις συμφωνητικό;;

Επίσης η επιμέλεια δεν μεταβιβάζεται.Αν αναχωρήσεις...πάει στον πατέρα το παιδί εφόσον το θέλει αλλά με δικαστήριο.Συνήθως πάει στον πατέρα.Πολύ σπάνια(και απίστευτα δύσκολα) μένει στους παπούδες μετά το θάνατο της μητέρας και για σοβαρότατο λόγο(υπάρχει πρόσφατη περίπτωση στο Ηράκλειο Κρήτης με πατέρα παιδεραστή,που δεν είχε καταδικαστεί ωστόσο).Δεν κάνεις διαθήκη για την επιμέλεια του παιδιού σου.

 

 

*******************************************************

 

Το ότι η ανύπανδρη μητέρα έχει την γονική μέριμνα το είπαμε.

Ακόμα και αναγνώριση να έχει γίνει. Δεν αλλάζει αυτό εκτός αν το θέλει η μητέρα.

 

Εγκατάλειψη εγκύου δεν στέκει σε κανένα δικαστήριο, υπάρχει ο νόμος αλλά... δεν εφαρμόζεται. Μόνο σε περιπτώσεις που κάποιος θα έχει χτυπήσει μια έγκυο γυναίκα ή θα την έχει πετάξει έξω από το σπίτι. Σε ακραίες καταστάσεις δηλαδή.

 

230? κατώτερη διατροφή μου είπε δεν υπάρχει. Η διατροφή βγαίνει ανάλογα περιπτώσεων.

Για τα δικά μας παιδιά που είναι μικρά τα 230 με 250 είναι μια λογική διατροφή που πιθανώς να βγάλει ένα δικαστήριο.

Λογική για το δικαστήριο γιατί για εμάς δεν είναι .. καθώς όλες γνωρίζουμε τα έξοδα ενός παιδιού.

 

Το παιδί μπαίνει στην μερίδα του πατέρα αναγκαστικά εκ νόμου μου είπε μόλις γίνει η αναγνώριση.

 

 

Μου είπε να κάνω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ιδιωτικό συμφωνητικό γιατί έτσι διασφαλίζω το ελάχιστο της διατροφής. Δηλαδή πολύ δύσκολα θα αλλάξει ένα ποσό προς τα κάτω αν το έχεις δηλώσει με αυτό τον τρόπο. Καλό είναι να πάει αυτό το έγγραφο και δικαστικά αλλά μου είπε ας τα κάνουμε τα βήματα ένα ένα και βλέπουμε.

 

και θα αναφέρονται και οι επισκέψεις, ώρες αναλυτικά όλα. Να μην μπορεί αύριο μεθαύριο να μπαινοβγαίνει στο σπίτι.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ είναι ειδικό Κέντρο του Ι.Κ.Α.

 

Λειτουργεί από το 1966 και αποτέλεσε μια από τις πρώτες οργανωμένες υπηρεσίες στο χώρο της Παιδοψυχιατρικής στην Ελλάδα. Στην πορεία του διαφοροποιήθηκε ποιοτικά ακολουθώντας τις επιστημονικές εξελίξεις στον τομέα της Ψυχικής Υγείας.

 

 

Διευθυντής: Δημήτρης Καραγιάννης

Ηπείρου 17

104 33 Αθήνα

Τηλ.: 210 3641681

Fax: 210 3601903

e-mail: [email protected]

 

 

 

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ.ΙΚΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.

 

2108801400

2108801403

2108801406

ΑΠΟ ΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12.30 ΜΕΤΑ ΦΕΥΓΟΥΝ.

ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΛ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΣΕ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

AMKA και ανευ πατρος

 

Ο ΑΜΚΑ (Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης) είναι ουσιαστικά η ταυτότητα εργασίας και ασφάλισης κάθε εργαζόμενου, συνταξιούχου και προστατευόμενου μέλους της οικογένειάς τους στη χώρα μας. Με τον ΑΜΚΑ θα εξυπηρετήστε πιο εύκολα και γρήγορα σε όλες σας τις συναλλαγές που αφορούν την εργασία και την ασφάλιση όπως: να προχωρήσετε σε έναρξη απασχόλησης και ασφάλισης, να καταβάλετε τις ασφαλιστικές σας εισφορές, να εκδώσετε ή να ανανεώσετε το βιβλιάριο ασθένειας, να πάρετε τη σύνταξή σας ή τις οποιεσδήποτε παροχές, επιδόματα και βοηθήματα και όλα αυτά με πολύ λιγότερες καθυστερήσεις και γραφειοκρατικές διαδικασίες.

 

Ο ΑΜΚΑ αντικαθιστά τον Αριθμό Μητρώου (ΑΜ) που μέχρι σήμερα χορηγούν οι Ασφαλιστικοί Φορείς στους ασφαλιζόμενους και στους συνταξιούχους, κάνοντας τη ζωή σας ακόμα πιο εύκολη.

 

Θα είναι απαραίτητος από τον Ιούλιο του 2009. Η απόδοσή του γίνεται σε όλα τα ΚΕΠ και τα γραφεία ΑΜΚΑ που λειτουργούν σε Ασφαλιστικά Ταμεία.

 

Πήγα σήμερα και στο πεδίο όνομα πατρός έπρεπε να μπει οπωσδήποτε κάτι γιατί αυτός που έφτιαξε το πρόγραμμα δεν προέβλεψε για τις δικές μας τις περιπτώσεις.

Έβαλαν αναγκαστικά "άνευ" γιατί μου είπαν ότι αυτό λέει η εγκύκλιος.

 

 

********************************************

 

αυτός ο ΑΜΚΑ μας αφορά όλες!

εγώ τρέχω για άλλα τώρα λόγω του κωλονόμου και συστήματος που μας έχουν γραμμένες αλλά μάζι με τα δικά μου μπορώ να προωθώ και αυτό, αφού ούτως ή άλλως τα στέλνω σε Γραμματεία Ισότητας, ΚΕΘΙ, Συνήγορο του πολίτη και σε όποιο βουλευτή βρίσκω διεύθυνση ή όποιος φίλος έχει γνωστό στην πολιτική και προσβαση σ'αυτούς τους ανεγκέφαλους που μας τρώνε τα λεφτά και μας κυβερνούν και από πάνω...(αν έχει καμία σας κανέναν τέτοιο γνωστό πέιτε μου σας παρακαλώ)

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! γράψε σε ένα word document ένα υπόμνημα με όλα αυτά τα στοιχεία περί ΑΜΚΑ και Ανευ, ζήτα από το ΚΕΠ αντίγραφο της εγκλυκλίου που λέει για 'ανευ' για να μπει ως παράθεση και περιέφραψε ακριβώς την κατάσταση. Θα πρέπει να βρούμε και τους αντίστοιχους νόμους για την κατάργηση του 'ανευ'. Δυστηχώς θέλουν εμπεριστατομένα πράγματα, αυτοί οι βλάκες δεν πρόκειται να κάνουν τη δουλειά και να ψάξουν μόνοι τους τους νόμους κτλ. Στείλτο μου, θα το δώσω και σε μια φίλη μου γλωσσολόγο που κάνει διορθώσεις και δομεί το λόγω έτσι που σπάει κόκκαλα και θα το προωθήσω σε όλους τους φορείς που μπορώ...αν θέλετε βάζουμε και υπογραφές και το κάνουμε καταγγελία...

 

 

 

*******************************************

 

Βρε κοριτσια τι θα πει τα ΚΕΠ δεν μπορουν να μηχανογραφησουν διαφορετικα την αιτηση;

Ειμαστε σοβαροι τωρα;;;;;; ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;;;; Οταν υπαρχει νομος του κρατους θα μας πουνε τα ΚΕΠ το κοντο τους και το μακρυ τους; ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΣΕ Κ Α Μ Μ Ι Α . Το ανευ και το αγνωστου πειτε τους εχουν καταργηθει εδω και χρονια και απαγορευεται να αναφερονται σε οποιοδηποτε δημοσιο εγγραφο.

Δεν ξερουν τι θα πει νομοθεσια;;;;; Πηγαινετε στον Εισαγγελεα κατευθειαν αν επιμεινουν. Αυτο εχει γινει ειδικα για την διασφαλιση των δικαιωματων των παιδιων.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια νομίζω ότι θα πρέπει να οργανωθούμε πιο συστηματικά. Καλό το να ανταλλάσουμε απόψεις, εμπειρίες και ανησυχίες, αλλά μήπως θα πρέπει να κινηθούμε πιο δραστικά;

Το μόνο που ξέρω ότι υπάρχει είναι ο Σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού κι αυτοί σε βοηθάνε μόνο αν έχεις απευθυνθεί πριν γεννήσεις.

Υπάρχουν τόσα θέματα για τα οποία εθελοτυφλούν οι "προύχοντες" και δυστυχώς επειδή οι περισσότερες ανύπαντρες μητέρες είναι οικονομικά εξαθλιωμένες και κοινωνικά αποκλεισμένες, προσποιούνται ότι δεν υπάρχουν.

 

Μήπως θα πρέπει να κάνουμε πιο αισθητή την παρουσία μας???

 

Γιατί δηλαδή θα πρέπει να πληρώνω ψυχολόγο και παιδοψυχολόγο, για να μπορώ να προσφέρω στο παιδί μου τη μητέρα που του αξίζει?

 

Γιατί να αναγράφεται "ανευ" στα χαρτιά του? Τον κρίνο μύρισα και το γέννησα?

 

Γιατί θα πρέπει να είμαι στα όρια της εξαθλίωσης για να δικαιούμα ένα επιδομα που δεν φτάνει για να αγοράσω πάνες στο μωρό μου?

 

Γιατί θα πρέπει να φιλάω κατουρημένες ποδιές για να μου πάρουν το παιδί μου σε βρεφονηπιακό σταθμό, ενώ θα έπρεπε να έχω προτεραιότητα για εύνόητους λόγους (αυτό ισχύει και για τις χωρισμένες μητέρες)?

 

Γιατί θα πρέπει να υποκύπτω σε εκβιασμούς μόνο και μόνο επειδή δεν έχω τα χρήματα να κινηθώ δικαστικά και να πληρώσω δικηγόρο για να διεκδικήσω αυτά που αξίζουν στο παιδί μου και να το προστατέψω από τις παράλογες απαιτήσεις του γεννήτορά του?

 

Κορίτσια, είμαστε ΠΟΛΛΕΣ και όχι τόσο λίγες όσο θέλουν να πιστεύουν!

Και είμαστε πιο ΔΥΝΑΤΕΣ απ΄όσο φοβούνται!

 

Ας κάνουμε κάτι για τους εαυτούς μας!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

•Οι Δ/νσεις Πρόνοιας των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων καταβάλλουν μηνιαίο επίδομα 44 Ευρώ σε κάθε απροστάτευτο παιδί ηλικίας μέχρι 16 χρόνων, με την προϋπόθεση ότι το μηνιαίο οικογενειακό εισόδημα δεν υπερβαίνει για τριμελή οικογένεια τα 294 Ευρώ προσαυξανόμενο κατά 24 Ευρώ για κάθε επιπλέον μέλος αφαιρουμένου του ποσού που τυχόν καταβάλλεται για ενοίκιο.

 

Και για πιο αναλυτικά κοιτάξτε εδώ...

 

http://www.ypatia-kethi.gr/index.php...=277&Itemid=40

 

Μας ενδιαφέρει!

 

Επίσης βρήκα και αυτά... Δεν ξέρω αν ισχύουν

Πανελλήνιος Σύλλογος Μελών Μονογονεϊκών Οικογενειών 210-7482752

Πανελλήνιος Σύλλογος Άγαμων Μητέρων 210-2315142

 

Σύλλογος Ανύπαντρης Μητέρας Ανθέων 19 Άγιοι Ανάργυροι τηλ 2102315142

ο συλλογος ανυπαντρων μητερων ειναι ανενεργος, η γυναικα ειχε πει .... εγω τα παρατησα κουραστηκα....ας τον συνεχησει καποια αλλη...για αυτο δεν απανταει κανεις , σαν θεσμος υπαρχει αλλα ειναι ανεργος στην παρουσα ο συλλογος

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πάρει αποκλειστική επιμέλεια όταν δεν υπάρχει γάμος;;;;

 

Η ανύπαντρη μητέρα έχει βάση νόμου την αποκλειστική επιμέλεια του τέκνου της.Αυτό δε σημαίνει οτι ο πατέρας αποκλείεται ή δεν μπορεί να τη διεκδικήσει για τους χ ,ψ λόγους καποια στιγμή.Στην ....,ο πατέρας του παιδιού έκανε ασφαλιστικά για επικοινωνία.Πήρε μεγάλη επικοινωνία,ακόμα και για διανυκτερεύσεις σε βρέφος ,γεγονός τραγικό και ανεπίτρεπτο.Το χειρότερο όμως είναι οτι μπήκε ρήτρα απο τον πατέρα,σε περίπτωση που παρεμπόδιζε την επικοινωνία να της απειληθεί πρόστιμο και προσωποκράτηση.Το δικαστήριο αυτό το αίτημα το έκανε δεκτό και γράφτηκε στην απόφαση.

 

 

Αν τώρα λοιπόν δεν το έδωσε το μωρό μια μέρα το χειμώνα,ο πατέρας(μη χ..σω)της έκανε μήνυση επί τόπου στο αστυνομικό τμήμα,που μάλιστα κινεί κανονικά αυτόφωρη διαδικασία και ζήτησε να εφαρμοστεί αυτή η παράγραφος της απόφασης.Τώρα,επομένως την καλούν σε απολογία.Θα καταθέσει υπόμνημα απολογητικό και μετά απο καιρό πάει στο ακροατήριο.

 

Την αποκλειστική επιμέλεια νομίζω την παίρνει μόνο αν η μάνα είναι ναρκομανής, πουτ..να ή έχει ψυχολογικά προβλήματα?

 

Πλέον όχι μόνο....Παράδειγμα ,ο Μανωλίδης την πήρε απο τη Μανωλίδαινα,νύν κυρία Άδωνι-Γεωργιάδη και φτάσανε στον Άρειο-Πάγο πρόσφατα.Τελικά τα βρήκαν συναινετικά λίγο καιρό πριν το γάμο με Άδωνι.Ο Χριστοφοράκος απο τη Χριστοφοράκαινα.Ξέρω και αρκετές άλλες,λιγότερο διάσημες, περιπτώσεις.

Αν η μητέρα απομονώνει αποδεδειγμένα το παιδί απο τον πατέρα,είναι λόγος και μάλιστα σοβαρός.Επίσης,12 χρονών τα παιδιά μπορούν να ερωτηθούν με ποιόν θέλουν να πάνε και μετράει πολύ η στάση τους.Οι αποφάσεις των δικαστηρίων όταν έχεις να κάνεις με καθίκια και παλιουποκείμενα ,πρέπει να τηρούνται,δεν θέλει συναισθηματισμούς γιατί σου την έχουν στημένη σε κάθε ευκαιρία.

 

 

 

 

ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η γατούλα έκανε την περισσότερη δουλειά!!!

Σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ όλες!!!

Η δική σου συμμετοχή σ'αυτά που μετέφερες είναι ακόμη πιο πολύτιμη αν σκεφτεί κανείς ότι είσαι μία μανούλα που δεν θα αντιμετωπίσει "θέματα" με τον γεννήτορα των παιδιών της!

Αυτό θα πει ανιδιοτέλεια!!!

Σέυχαριστούμε πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μπορεί να πάρει αποκλειστική επιμέλεια όταν δεν υπάρχει γάμος;;;;

 

Η ανύπαντρη μητέρα έχει βάση νόμου την αποκλειστική επιμέλεια του τέκνου της.Αυτό δε σημαίνει οτι ο πατέρας αποκλείεται ή δεν μπορεί να τη διεκδικήσει για τους χ ,ψ λόγους καποια στιγμή.Στην ....,ο πατέρας του παιδιού έκανε ασφαλιστικά για επικοινωνία.Πήρε μεγάλη επικοινωνία,ακόμα και για διανυκτερεύσεις σε βρέφος ,γεγονός τραγικό και ανεπίτρεπτο.Το χειρότερο όμως είναι οτι μπήκε ρήτρα απο τον πατέρα,σε περίπτωση που παρεμπόδιζε την επικοινωνία να της απειληθεί πρόστιμο και προσωποκράτηση.Το δικαστήριο αυτό το αίτημα το έκανε δεκτό και γράφτηκε στην απόφαση.

 

 

Αν τώρα λοιπόν δεν το έδωσε το μωρό μια μέρα το χειμώνα,ο πατέρας(μη χ..σω)της έκανε μήνυση επί τόπου στο αστυνομικό τμήμα,που μάλιστα κινεί κανονικά αυτόφωρη διαδικασία και ζήτησε να εφαρμοστεί αυτή η παράγραφος της απόφασης.Τώρα,επομένως την καλούν σε απολογία.Θα καταθέσει υπόμνημα απολογητικό και μετά απο καιρό πάει στο ακροατήριο.

 

Την αποκλειστική επιμέλεια νομίζω την παίρνει μόνο αν η μάνα είναι ναρκομανής, πουτ..να ή έχει ψυχολογικά προβλήματα?

 

Πλέον όχι μόνο....Παράδειγμα ,ο Μανωλίδης την πήρε απο τη Μανωλίδαινα,νύν κυρία Άδωνι-Γεωργιάδη και φτάσανε στον Άρειο-Πάγο πρόσφατα.Τελικά τα βρήκαν συναινετικά λίγο καιρό πριν το γάμο με Άδωνι.Ο Χριστοφοράκος απο τη Χριστοφοράκαινα.Ξέρω και αρκετές άλλες,λιγότερο διάσημες, περιπτώσεις.

Αν η μητέρα απομονώνει αποδεδειγμένα το παιδί απο τον πατέρα,είναι λόγος και μάλιστα σοβαρός.Επίσης,12 χρονών τα παιδιά μπορούν να ερωτηθούν με ποιόν θέλουν να πάνε και μετράει πολύ η στάση τους.Οι αποφάσεις των δικαστηρίων όταν έχεις να κάνεις με καθίκια και παλιουποκείμενα ,πρέπει να τηρούνται,δεν θέλει συναισθηματισμούς γιατί σου την έχουν στημένη σε κάθε ευκαιρία.

 

 

 

 

ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ!

ΓΑΤΟΥΛΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΓΩ ΤΗΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΔΙΚΗΘΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ. ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΣ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΧΤΥΠΟΥΝ ΑΝΕΛΕΗΤΑ!! ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΓΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΜΑΣ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ???? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΑΛΛΑ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΤΗΤΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΓΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΜΑΣ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ???? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΑΛΛΑ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΤΗΤΑ!!!!!!

ολο λογια ειμαστε τιποτα αλλο δεν κανουμε αυτο ειναι το θεμα.. και η φωνη μας και η αδικια δεν ακουγετε η καλυτερα δεν υπαρχει περιπτωση να ακουστη ας το παρουμε καλυτερα αποφαση και ετσι οπως γινανε τα πραγματα ετσι και χειροτερα θα γινονται... εγω αυτη την αληθεια βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

ολο λογια ειμαστε τιποτα αλλο δεν κανουμε αυτο ειναι το θεμα.. και η φωνη μας και η αδικια δεν ακουγετε η καλυτερα δεν υπαρχει περιπτωση να ακουστη ας το παρουμε καλυτερα αποφαση και ετσι οπως γινανε τα πραγματα ετσι και χειροτερα θα γινονται... εγω αυτη την αληθεια βλεπω....

Νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι... εγω εχω αρχισει να να δειχνω τα δοντια μου και εγινε συνεπεστατος στο ωραριο και στην διατροφη. Οσο για το σπασιμο νευρων που προσπαθει να μου κανει μια λεξη απλα...............ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ!!!( Αυτο το ξεκινησα τις τελευταιες μερες και επιασε γιατι καταλαβε "τελος τα παιχνιδια!!!!")

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλα βρε κοριτσια που τα βρηκατε ολα αυτα...εχω μεινει με το στομα ανοιχτο.εγω δεν ειχα τη τυχη να μπλεξω με δικαστηρια ακομα .............κ εχω μαυρα μεσανυχτα...κ ελπιζω ετσι να παραμεινω..μπραβο σασ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια γειά σας . εχω και εγω ενα κοριτσακι τριών μηνών με τον πατερα της ειμαστε ακόμα μαζί είμαστε ανύπαντροι αλλά είμαστε σε μία κατάσταση πολέμου και εκβιασμών . με βοήθησαν πολύ αυτά που έχετε γράψει . μήπως γνωρίζετε αν από την στιγμή της γέννησης του παιδιού υπάρχει κάποιο χρονικό όριο μέχρι να αναγνωρίσει ο πατέρας το παιδί του? και πρέπει να πάρει και την άδεια μου για να την αναγνωρίσει την μίκρή ή μπορεί απο μόνος του με την ληξιαρχική πράξη γέννησης? . Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Το δικαίωμα του πατέρα να αναγνωρίσει το παιδί του δεν σβήνει ποτέ.

Αν όμως στο ζητήσει (φαντάζομαι εγγράφως) και εσύ αρνηθείς μέσα σε δύο χρόνια έχει δικαίωμα να σου κάνει αγωγή. Αν μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια δεν κάνει τίποτα τότε το δικαίωμά του αποσβήνεται.

Ενώ αντίθετα της μητέρας το δικαίωμά της να ζητήσει αναγνώριση τελειώνει 5 χρόνια μετά τη γέννηση.

Σε περίπτωση εκούσιας αναγνώρισης χρειάζεται και η δική σου συγκατάθεση (γίνεται σε συμβολαιογράφο ΜΟΝΟ και κοστίζει περίπου 50ευρώ), αλλιώς αν θέλει

ττττόοοοσσσσοοο πολύ να την αναγνωρίσει και εσύ αρνηθείς σου κάνει δικαστική αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά...

 

Άρθρο 1475

 

Εκούσια αναγνώριση

Ο πατέρας μπορεί να αναγνωρίσει ως δικό του το τέκνο του που γεννήθηκε χωρίς γάμο, εφόσον συναινεί σ' αυτό και η μητέρα. Αν η μητέρα έχει πεθάνει ή δεν έχει δικαιοπρακτική ικανότητα, η αναγνώριση γίνεται με μόνη τη δήλωση του πατέρα.

 

Αν ο πατέρας έχει πεθάνει ή δεν έχει δικαιοπρακτική ικανότητα, η αναγνώριση μπορεί να γίνει από τον παππού ή τη γιαγιά της πατρικής γραμμής.

 

Αν το τέκνο έχει πεθάνει, η αναγνώριση ενεργεί υπέρ των κατιόντων του.

 

(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο δεύτερο παρ.8 του ν 3089/2002)

 

Άρθρο 1476

Η αναγνώριση από τον πατέρα ή τους γονείς του γίνεται με δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου ή με διαθήκη. Η συναίνεση της μητέρας, σύμφωνα με το προηγούμενο άρθρο, παρέχεται με δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου. Οι δηλώσεις της αναγνώρισης και της συναίνεσης γίνονται αυτοπροσώπως και χωρίς αίρεση ή προθεσμία. Ανάκληση των δηλώσεων είναι ανίσχυρη.

 

Άρθρο 1479

Η μητέρα έχει δικαίωμα να ζητήσει με αγωγή την αναγνώριση της πατρότητας του τέκνου της που γεννήθηκε χωρίς γάμο της με τον πατέρα του. Το ίδιο δικαίωμα έχει και το τέκνο. Όταν η μητέρα αρνείται την προβλεπόμενη από την πρώτη παράγραφο του άρθρου 1475 συναίνεσή της, δικαίωμα δικαστικής αναγνώρισης έχουν επίσης ο πατέρας και, στην περίπτωση της δεύτερης παραγράφου του άρθρου 1475, ο παππούς ή η γιαγιά της πατρικής γραμμής.

 

Άρθρο 1480

Η αγωγή της μητέρας ασκείται κατά του πατέρα ή των κληρονόμων του. Η αγωγή του τέκνου ασκείται κατά του γονέα που δεν έχει προβεί στην αναγκαία για την εκούσια αναγνώριση δήλωση ή κατά των κληρονόμων του. Η αγωγή του πατέρα ή των γονέων του ασκείται κατά της μητέρας ή των κληρονόμων της.

 

Άρθρο 1481

Η πατρότητα τεκμαίρεται, αν αποδειχθεί ότι αυτός, για τον οποίο προβάλλεται ισχυρισμός ότι είναι πατέρας, είχε σαρκική συνάφεια με τη μητέρα κατά το κρίσιμο διάστημα της σύλληψης. Το τεκμήριο δεν ισχύει, αν η αγωγή ασκείται από το τέκνο μετά τη ενηλικίωσή του και ο πατέρας πέθανε πριν από το τέλος της αποδεικτικής διαδικασίας στον πρώτο βαθμό.

 

Άρθρο 1482

Το τεκμήριο του προηγούμενου άρθρου ανατρέπεται, αν προκύπτουν σοβαρές αμφιβολίες για την πατρότητα.

 

Άρθρο 1483

Το δικαίωμα της μητέρας να ζητήσει την αναγνώριση της πατρότητας του τέκνου της αποσβήνεται όταν περάσουν πέντε χρόνια από τον τοκετό. Το δικαίωμα του τέκνου αποσβήνεται, ένα έτος μετά την ενηλικίωσή του, και το δικαίωμα του πατέρα ή των γονέων του δύο έτη αφότου αρνήθηκε τη συναίνεσή της η μητέρα.

 

Αν η μητέρα ήταν έγγαμη κατά το κρίσιμο διάστημα της σύλληψης του τέκνου, η προθεσμία του πρώτου εδαφίου της προηγούμενης παραγράφου αρχίζει αφότου γίνει αμετάκλητη η απόφαση που δέχεται την προσβολή της πατρότητας. Στην περίπτωση του άρθρου 1473 το δικαίωμα δεν υπόκειται σε αποσβεστική προθεσμία.

 

Άρθρο 1484

Αποτελέσματα

Σε περίπτωση αναγνώρισης, εκούσιας ή δικαστικής, αν ο νόμος δεν ορίζει διαφορετικά, το τέκνο έχει ως προς όλα θέση τέκνου γεννημένου σε γάμο απέναντι στους δύο γονείς και τους συγγενείς τους.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 1515

 

Τέκνα χωρίς γάμο των γονέων τους

 

Η γονική μέριμνα του ανηλίκου τέκνου που γεννήθηκε και παραμένει χωρίς γάμο των γονέων του ανήκει στη μητέρα του. Σε περίπτωση αναγνώρισής του, αποκτά γονική μέριμνα και ο πατέρας, που όμως την ασκεί αν έπαψε η γονική μέριμνα της μητέρας ή αν αυτή αδυνατεί να την ασκήσει για νομικούς ή πραγματικούς λόγους.

 

Με αίτηση του πατέρα το δικαστήριο μπορεί και σε κάθε άλλη περίπτωση, και ιδίως αν συμφωνεί η μητέρα, να αναθέσει και σ' αυτόν την άσκηση της γονικής μέριμνας ή μέρους αυτής, εφόσον αυτό επιβάλλεται από το συμφέρον του τέκνου.

 

Σε περίπτωση δικαστικής αναγνώρισης, στην οποία αντιδίκησε ο πατέρας, αυτός δεν ασκεί γονική μέριμνα ούτε αναπληρώνει τη μητέρα στην άσκησή της. Το δικαστήριο μπορεί, αν το επιβάλλει το συμφέρον του τέκνου, αν αποφασίσει διαφορετικά με αίτηση του πατέρα, εφόσον έπαψε η γονική μέριμνα της μητέρας ή αυτή αδυνατεί να την ασκήσει για νομικούς ή πραγματικούς λόγους ή υπάρχει συμφωνία των γονέων.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ με βοηθήσαν πολύ αυτα που βρήκες!!! αν και δεν βλέπω να την γλιτώνω την αναγνώριση τελικά!! αντί να χαιρόμαστε τα ζουζουνάκια μας μόνο!! προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να τα προστατέψουμε. υπομονή και κουράγιο σε όλες σας κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλες τις μανούλες, παντρεμένες και μη :D.

γνωρίζεται τι ύψος έχει η διατροφή σε μία άγαμη μητέρα?

δηλαδή εάν προχωρήσω με δικηγόρο πόσα λεφτά μπορώ να πάρω από αυτόν τον κύριο που δυόμισι χρόνια τώρα δεν έχει δώσει ούτε ένα ευρώ για το αγγελούδι μου?

ευχαριστώ κορίτσια.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...