Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Κορίτσια, γεια σε όλες!

Ο λόγος που βρέθηκα στο forum σας, είναι γιατί έχω πάρει ήδη την απόφαση να μπω στο "club" ανύπαντρων μητέρων. Διάβασα όλες τις ιστορίες σας με μεγάλο ενδιαφέρον και ειλικρινά σας θαυμάζω όλες και κάθεμια ξεχωριστά. Προς το παρόν θα ήθελα τη βοήθειά σας σε 2 θέματα. Ισχύει πράγματι ότι οι ανύπαντρες μητέρες δικαιούνται δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; Και, ισχύει ότι, εάν στη ληξιαρχική πράξη γέννησης δηλώσεις το όνομα του μωρού, δεν είσαι υποχρωμένη να το βαπτίσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κΚαλημερα και σε σενα.Καλωσηρθες στο κλαμπ.Κοιτα γνωριζω πως εαν εισαι απορη μπορεις να απευθυνθεις στην κοινωνικη υπηρεσια του οποιου νοσοκομειου,δημοσιου παντα νοσοκομειου,και απο εκει να καλυφθεις σε οτι αφορα τοκετο,εξετασεις κ.τ.λ.Δεν ξερω εαν και εφοσον γεννησεις εαν εχεις δωρεαν περιθαλψη για σενα και το παιδι.Εγω αν και αγαμη μητερα πληρωνα τις εξετασεις μου,τις επισκεψεις στο γιατρο και βεβαια πληρωσα και τον τοκετο και την μαια.Τωρα σε σχεση με το ονομα,δεν εισαι υποχρεωμενη να βαπτισεις το μωρο ανεκαθεν,τουλαχιστον οχι για να δηλωσεις το ονομα του στο ληξιαρχειο.Αυτο νομιζω ισχυει.Ελπιζω να μην σου δινω λαθος ενημερωση και αν μεταφερω κατι λαθος ας με διορθωσει οποιος γνωριζει κατι αλλο.Παντως γενικα ως αγαμη μην νομιζεις πως πως απολαμβανουμε καποιων προνομιων.Τιποτα το σπουδαιο,εως και τιποτα δηλαδη υπαρχει για εμας.

Link to comment
Share on other sites

Γατούλα,

είναι προτιμότερο να μείνεις με έναν άνθρωπο που, κάποια πάθη του θα μπορούσαν κάποια στιγμή να καταστρέψουν, πέρα από τον ίδιο, εσένα και κυρίως την οικογένειά σου;; Είμαι 38 δεν έχω και πολλά περιθώρια να περιμένω τον επόμενο "πρίγκιπα". Έχω σκεφτεί το πόσο θ' αλλάξει η ζωή μου. Και από τα όσα γράφετε μαθαίνω περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν αξιζει να το κανεις.Απλα οι δυσκολιες ειναι τοσες,κυριως οταν δεν εχεις κανενα να σε βοηθησει που πολλες φορες θα το πεις,εστω και αν δεν το πιστευεις,εστω και αν ποτε δεν θα το ξαναεκανες.Ειναι φυσικο,να λυγιζεις καποιες φορες απο την κουραση,απο τα οποια αδιεξοδα θα αντιμετωπισεις,απο τις ηθικολογικες κουβεντες που θα ακουσεις.Εγω παντως οταν ειμαι ηρεμη και αναρωτιεμαι αν με τα δεδομενα που ειχα στην εγκυμοσυνη θα εκανα κατι διαφορετικα καταληγω να πω πως θα εκανα τα ιδια ξανα.Ε,και με ανακουφιζει η σκεψη.Και κυριως δεν μετανοιωνω την μπεμπα μου.Με απζημιωνει καθε δευτερολεπτο μαζι της.Εχε πιστη στις αποφασεις σου και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια σε όλες!

Ο λόγος που βρέθηκα στο forum σας, είναι γιατί έχω πάρει ήδη την απόφαση να μπω στο "club" ανύπαντρων μητέρων. Διάβασα όλες τις ιστορίες σας με μεγάλο ενδιαφέρον και ειλικρινά σας θαυμάζω όλες και κάθεμια ξεχωριστά. Προς το παρόν θα ήθελα τη βοήθειά σας σε 2 θέματα. Ισχύει πράγματι ότι οι ανύπαντρες μητέρες δικαιούνται δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; Και, ισχύει ότι, εάν στη ληξιαρχική πράξη γέννησης δηλώσεις το όνομα του μωρού, δεν είσαι υποχρωμένη να το βαπτίσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Καλημέρα, μάλλον εμείς θα πρέπει να σε συγχαρούμε για το κουράγιο σου να θέλεις να γίνεις άγαμη μητέρα ενώ έχεις διαβάσει τα όσο αναγράφονται. Νομίζω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι άγαμη μητέρα από όλες τις πλευρές. Σε ότι αφορά την απορία σου νομίζω ότι στο μαιευτήριο μητέρα παρέχουν δωρεάν τοκετό στην άγαμη μητέρα αλλά δεν είμαι σίγουρη, καλό θα ήταν να ρωτήσεις. Γενικότερα έχω διαβάσει διάφορα αλλά αν κάνεις ένα τηλέφωνο διαπιστώνεις ότι δεν ισχύουν. Όσο για την ονοματοδοσία μπορείς να δώσεις όνομα στο παιδί χωρίς να το βαπτίσεις αλλά νομίζω ότι γίνεται στο ληξιαρχείο. Άλλο ονοματοδοσία και άλλο βάπτιση.

 

Θα με συγχωρέσεις και σαφώς δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να σε φέρω σε δύσκολη θέση αλλά να φέρεις ένα παιδάκι στον κόσμο μόνο και μόνο για να έχεις ένα παιδί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος, ειδικά αν δεν έχεις τα μέσα να το ζήσεις. Δεν θεωρώ λάθος να κρατήσει μια μητέρα το παιδί της γιατί έμεινε έγκυος, όχι αυτό δεν το θεωρώ καθόλου λάθος αν και για κάποιους είναι. Η ανθρώπινη ζωή έχει αξία. Δεν λέω να σου τύχει και να πας να κάνεις άμβλωση αλλά ειλικρινά να πεις ότι θα κάνω ένα παιδί μόνη μου για να έχω παιδί είναι πολύ άσχημο, εκτός βέβαια εάν είσαι τόσο καλά οικονομικά που δεν σε νοιάζει καθόλου. Στο κράτος μην βασιστείς, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα (έτσι ακριβώς όπως το λέω). Συγνώμη για το προσωπικό σχόλιο δεν νομίζω ότι σχεδόν καμία άγαμη μητέρα δεν έχει επιλέξει να είναι άγαμη γιατί έτσι ήθελε, πιστεύω ότι οι περισσότερες απλά διαπιστώσαμε στην πορεία ότι ο πατέρας του παιδιού είναι ακατάλληλος οπότε τι χωρισμένες, τι άγαμες, γλιτώνουμε τα έξοδα και του δικηγόρου. Τώρα αν μου πεις ότι είσαι γιατρός, δικηγόρος, δημόσιος υπάλληλος, επιχειρηματίας κλπ και τέλος πάντων θέλεις ένα παιδάκι μόνη σου και μπορεί να το ζήσεις αξιοπρεπώς, κάντο αλλά αν είσαι μισθοσυντήρητη, με ένα μισθό άστα να πάνε και ενοίκιο πάνω από το κεφάλι σου και θέλεις παιδί (από εγωισμό μόνη σου) τότε να είσαι προετοιμασμένη για μεγάλες στεναχώριες και πίστεψε με και το παιδί σου θα σε κρίνει ανάλογα μετά. Εγώ ζητάω συγνώμη κάθε μέρα από την κόρη μου (8 μηνών τώρα) γιατί έκανα το λάθος και ερωτεύτηκα τον πατέρα της, ζητάω συγνώμη γιατί θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα και χωρίς δυο γονείς αγαπημένους, ζητάω συγνώμη γιατί δεν μου φταίει σε τίποτα η μικρούλα μου, ζητάω συγνώμη για την λάθος επιλογή μου. Όσο για μένα τώρα άντε να βρω άλλον άνθρωπο να εμπιστευθώ, άντε να βρω άνθρωπο να τον βάλω ξανά στο σπίτι μου και στην καρδιά μου.

 

Συγνώμη για τα πολλά αλλά απλά ένοιωθα ότι θα όφειλα να σου πω αυτό που νοιώθω. Δώσε στο εαυτό σου την ευκαιρία να γνωρίσει κάποιον που να θέλει ένα παιδί, θα είναι καλύτερα και για σένα και για το παιδάκι σου.

 

Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παρεξηγώ τα όσα μου έγραψες, αλήθεια. Την ηλικία μου την έχω πει ήδη, 38. Δεν είναι θέμα εγωισμού το να θέλει κάποια γυναίκα να γίνει μητέρα. Η ατυχία μου ήταν ότι νόμιζα πως είχα βρει έναν αξιόπιστο σύντροφο αλλά τελικά δεν ήταν έτσι. Δεν είναι απλώς το ότι θέλω να έχω ένα παιδί. Η δουλειά μου μου δίνει τη δυνατότητα να μπορώ να του προσφέρω κάποια πράγματα, όχι βέβαια τα πάντα. Βοήθεια σίγουρα θα χρειαστώ. Απλώς, γιατί να θεωρείται ανεύθυνη μία απόφαση που είναι συνειδητή;

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι εγραψες συμφωνω σχεδον σε ολα.Τωρα για να μιλησω για μενα,ημουν αρραβωνιασμενη,συζουσα,φτασαμε να συζηταμε για το πως θα στησουμε τον γαμο,ομως πανω σε αυτη την φαση και με καποια δεδομενα που προεκυψαν εκεινη την περιοδο τα οποια εγω θεωρησα προσβλητικα και μου εδειξαν ενα προσωπο του γεννητορα το οποιο επ'ουδενι δεν μου ταιριαζε αποφασισα να χωρισω.Τοτε εμαθα και την εγκυμοσυνη.

Ακου μπεμπα,προφανως,οταν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα που λενε δεν πας να κανεις παιδι ειτε με τον συντροφο,ειτε μονη σου.Η κοπελα ειπε πως εχει δουλεια και πως η σχεση της δεν ειναι αυτο που περιμενε.Δεν μας ειπε ουτε πως σκοπευει να ξεγελασει τον φιλο της για να κανει παιδι,ουτε κατι αλλο.Βασικα δεν την αφησαμε να μας πει κατι περισσοτερο.Κυριολεκτικα την πηραμε απο τα μαλλια.Αρχισες να της λες για τις ασθενειες στην ηλικια της,λες και εμεις δεν ειχαμε την αγωνια αν το παιδι μας θα γεννηθει καλα.Επιπλεον θελω να ξερεις και εχω πολλα παραδειγματα να σου δωσω πως και οι οικογενειες που ειναι τυπικα νομιμες δεν ειναι στα καλυτερα τους παντα.Οπως επισης πως η αξιοπρεπεια δεν εχει να κανει με τα λεφτα που βγαζουμε,ουτε με το αν διαθετουμε σπιτι.Υπσρχουν ανθρωποι,μαναδες που ζουν με το βασικο μισθο σε νοικι και δεν ζητιανευουν δεν κλαιγονται κ.τ.λ.Παρε παραδειγμα τον εαυτο σου,δεν ζεις στο σπιτι σου,στους γονεις σου ζεις και δεν εχεις δουλεια,σε τρεφουνε οι δικοι σου.Θελεις να μου πεις πως δεν εχεις αξιοπρεπεια ή η αξιοπρεπεια σου εξαρταται απο το αν οι δικοι σου σου δωσουν χρημματα για το παιδι σου?Οπως επισης οι κυριες που βγηκανε στη τηλεοραση,εγω συμφωνω πως η τηλεοραση δεν θα τους λυσει τα προβληματα,ειναι καποιες μητερες δεν ειναι ολες οι αγαμες μητερες.Ειμαστε κατηγορια οικογενειας οχι ειδος ανθρωπων.(Αν και δεν πιστευω στις κατηγοριες ανθρωπων.)

Τωρα για το κατα ποσο πατερας ειναι ο καθενας για το παιδι του εχω να πω πως μπορει να'ναι πολυ πατερας αν μπορει να'χει καλη συνεννοηση με την μητερα του παιδιου.Δυσκολο βεβαια αλλα εχει να κανει με την ποιοτητα του καθενος απο εμας.Για μενα καλος πατερας δεν ειναι σωνει και ντε ατρος που καλυπτει ολα τα εξοδα του παιδιου αλλα αυτος που προσπαθει να τα καλυψει,οπως και να καλυψει τις αναγκες του παιδιου του σε ποιοτητα χρονου μαζι του.Τελοσπαντων μεγαλο θεμα αυτο και δεν εξαντλειται σε πεντε γραμμες.Εχω να κανω και μπανιο στην μικρη!Φιλακια πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες τι παθαινεις αν δεν εχεις αντρα λεμε?Ξυπνας μεσα στην νυχτα και μπαινεις στο φορουμ!Ε,βρε κολλημα!

Βρε αρια που ησουν τοσες μερες?

Θελεις να κανεις μπεμπα και δευτερο με τον ιδιο πατερα?Ε,τι να πω τωρα?!

Κανε,να'χουν τα παιδια σου τον ιδιο πατερα και να μην ψαχνονται δεξια και αριστερα οταν μεγαλωσουν.Τι λες μωρε μπεμπα,δινεις και συμβουλες με υφος δασκαλου!!!Αν τωρα το σοι σου σε λεει τρελη,τοτε θα σου φορεσουν την ασπρη ρομπα!χα,χα.

 

Τωρα ποια ειναι η μοιρα κατω απο τον ηλιο,πραγματικα δεν ξερω,δεν αναρωτηθηκα ποτε.

Βρε αρια γιατι εισαι αρνητικη για αλλο παιδακι?Βρες ενα καλο μπαμπα,με βαση τα στανταρς της μπεμπας(σπιτι,καλο μισθο,αυτοκινητο) τα βασικα δηλαδη για να κανει κανεις οικογενεια και κανε ενα αδελφακι στο παιδι σου,να μην ειναι μονο στην ζωη του και αυτο!Για σκεψου το,δεν ειναι κακο,ουτε δυσκολο!χαχαχαχαχα

Θα εισαι και αξιοπρεπης τοτε.Δεν θα ζεις με τρεις και εξηντα αλλα με επτα και εικοσι.

Sorry beba,το παρακανα!

 

Καλημερα κοριτσακια μου,καλη βδομαδα!!

Link to comment
Share on other sites

Αλξια δε προλαβα να τα δω ολα ακομα, ΑΛΛΑ οταν λεω τους δικους σας, δεν εννοω Γεννητορα!!!!! Τη μανα σου και τον πατερα σου!!!!! Που εγω δεν εχω (πατερα εχω μεν αλλα βοηθεια δυσκολο) για να βοηθησουν και τελικα ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ αποκουμπι σε μια αγαμη μητερα.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι μερικές κοπέλες νομίζουν ότι τα μωρά είναι ΜΟΥΓΚΑ και ΑΚΙΝΗΤΑ και πως δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να κοιμούνται και βλέπουν το θέμα της μητρότητας πολύ ρομαντικά, δεν είναι αστείο να κάνεις ένα παιδάκι. Ας το σκεφτούν καλά πολύ πριν γίνουν μανούλες άγαμες και τέλος πάντων να είναι προετοιμασμένες. Κορίτσια δεν είμαστε Σουηδία και εγώ προσωπικά δεν θα προέτρεπα καμία να γίνει άγαμη μητέρα μόνο και μόνο για να έχει ένα παιδί. Μπορώ να πω ότι πολλές έγγαμες (που τους έχει βγει η πίστη) με συγχαίρουν για την επιλογή μου αλλά εμείς ξέρουμε τις δυσκολίες που περνάμε σε όλα τα επίπεδα.

 

κοιτα κατι ... θέλω να τοποθετηθω λίγο σοβαρα επι του θεματος

την αναγκη μιας γυανικας που ηταν Η ΟΧΙ ατυχη σε θέματα διαπροσωπικών σχεσεων , να αποκτήσει ενα παιδι

δεν μπορούμε να την κατακρήνουμε ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΙΣ μπεμπα μου...!

η τεχνολογία η επιτημη, η συνχρονη ψυχολογια και ψυχοατρική το επιτρεπουν

ποι είμαστε μεις να πουμε οχι ? (σαν ανθρωποι θελω να πω εμεις)

 

το ιδιο υποστηρίζω και για τους ανττρες γκει ή μη ! εχουν κι αυτοί δικαίωμα στην πατρότητα και στην οικογενεια

το μοντελάκι μαμα μπαμπας παιδια σε σετ (αγορι κοριτσι) ειναι μονο γι α τα παραμυθια ....

 

τωρα

αν αντιμετωπίζεις προβλήματα σε πληροφορω δεν εισαι μονη !

ΟΛΕΣ εχουμε θεμα με την ανατροφη και πολύ περισσοτερο εμεις που ειμαστε μονες

αλλα να σου πω κατι

ΜΟΝΟ με την αγαπη μπορείς να λύσεις αυτα τα προβλήματα

ουτε κι εγω δεν προτρεπω καμια να κανει μονη παιδι

αλλα αν το θελει ποια ειμαι εγω που θα της πω οχι !?

επειδη εγω τα βρηκα σκουρα οικονομικα?

χεστηκα(με το συμπαθειο ειναι και μεσημερι ΧΑΧΑΧΑΧΑ)

επειδη εγω ...ζορίζομαι ...? ναι ζορίζομαι ναι τα βρηκα σκουρα αλλα ΑΛΛΑ ειμαι τοσο ευτυχησμενη με αυτο το παιδι που κανεις δεμπορεί να μου το παρει αυτο !

ε και τι εγινε που δε παω για καφε..?

που πρεπει να χορευω για να γελαει οταν ειναι αρρωστη

που πρπει να κανω δυο δουλειες για να ΦΑΜΕ !

(ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟς ΦΑΜΕ ... )

που κοιμαμαι σε εναν καναπε

το παιδι αυτο μου δίνει ΧΑΡΑ και τα σβηνει ολα τα αλλα

και αυτο να σαι σίγουρη οτι το βλεπει μια γυναια που θελει να γίνει ανύπαντρη μητερα και το απαοζητα

την ευτυχια ....

που το μεπμπτο !!!????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορούμε να παμε τυπου εκδρομή πορτο γερμενο ή

πάχη ...για ψαρακι (σε ταβέρνα)

μπορούμε χαιδάρι ... στο βοτανικό κήπο ...

(πικ νικ ..πιο οικονομικό αλλα εχει και μια ταβέρνα σουπερ εκει κοντα)....

όχι δειτε δλδ ...: %CE%92%CE%9F%CE%A4%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3+%CE%9A%CE%97%CE%A0%CE%9F%CE%A3+005.jpg

 

ε???ε???ε??? καλημερα κόρες ...! :)

Link to comment
Share on other sites

1.που ειναι το πορτο γερμενο-παχη?

2.στο χαιδαρι οταν λες κοντα η ταβερνα ποσο κοντα?

3.μου εχουν πει πολλες φορες για εκει αλλα δεν εχω παει

αν ειναι να πω και στη φιλη μου απο χαιδαρι να ερθει με τα διδυμα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, ναι!!!

Να σας πω την αλήθεια μου εγώ πιο πολύ ψήνομαι για πικ-νικ...

είναι αυτά που λέγαμε... έχω απίστευτες αναμνήσεις από οικογενειακά πικ-νικ...

μαγείρευε η μαμά και τα παίρναμε στην εξοχή και παίζαμε εκεί όλη τη μέρα...

είναι αυτά που λέγαμε... ότι δεν είναι τα λεφτά που κάνουν τη διαφορά αλλά η διάθεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Πορτο γερμενό είναι κοντα στην ψαθα φαντασου (είναι δεκα λεπτά απο τα βίλια, εκει που γεννηθηκε και μεγαλωσε η ελλη λαμπετη)

παχη ειναι κοντα στα μεγαρα

η ταβερνα στο χαϊδαρι απο τον βοτανικό κήπο να καταλαβεις ...ειναι 7 λεπτα με τα πόδια (55 δευτερόλεπτα με το αμαξι (συμπεριλαβάνεται και το χρονος που θα χρειαστείς για να παρκάρεις :):) )

Link to comment
Share on other sites

εγω καθε σκ ... επαιρνα δρόμο αφηνα δρομο και ανεβαινα με την συμμορία στα βουνα , στα δάση και στα όροι ....

και μετα δίναμε ραντεβού με τα γερόντια (χοχοχο) και πικνιζόμασταν .... τελεια ....!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπα δεν ειναι τετοιο θεμα μαναρι! αλλα θεμα γονιων!

στα νιατα μου ο περιφερειακος και η κατεχακη ηταν για αγριοκατσικα

ασφαλτοστρωσανε το δρομο μας μετα τα 15 μου!!!!!

οποτε "αγροτοπαιδο" ημουνα και εγω χαχαχαχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δειχνει πολυ ομορφος ο κηπος.Και ΟΚ ας παμε εκει.Ευχομαι μονο ο καιρος να μας βοηθησει.Θα παρουμε ταπερακια με κεφτεδακια κ.τ.λ?

Ωστοσο ψηνομαι και για την ταβερνα διπλα.

 

Θα ειμαι αυτη με το πορτοκαλι καροτσι!!

Link to comment
Share on other sites

και να εξηγησω λιγο στη μικρη μπεμπα....

Εχουμε ηδη ξεκινησει να σκεφτομαστε κατι πολυ πιο δραστικο, να επαναδημιουργησουμε το συλλογο μονογονεικων οικογενειων ο οποιος εχει αδρανησει εδω και χρονια.

Καλο ειναι να διαβαζουμε ΟΛΕΣ τις σελιδες εδω μεσα και μετα να πρωτοπορουμε.....

Οι ιστοσελιδες καλες θα ειναι αλλα ...απροσωπες και τελειως αδυναμες....

 

 

Πικ νικ μεσα! Ειτε το αλλο ΣΚ αν ο καιρος δε μας κατσει!

Πηρα GPS!!!! Με εφερε στο σπιτι μου σημερα!!! Ο κυριουλης βεβαια καπου επεμενε να παω απο αλλου αλλα δε του εκανα τη χαρη!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

και να εξηγησω λιγο στη μικρη μπεμπα....

Εχουμε ηδη ξεκινησει να σκεφτομαστε κατι πολυ πιο δραστικο, να επαναδημιουργησουμε το συλλογο μονογονεικων οικογενειων ο οποιος εχει αδρανησει εδω και χρονια.

Καλο ειναι να διαβαζουμε ΟΛΕΣ τις σελιδες εδω μεσα και μετα να πρωτοπορουμε.....

Οι ιστοσελιδες καλες θα ειναι αλλα ...απροσωπες και τελειως αδυναμες....

 

 

Πικ νικ μεσα! Ειτε το αλλο ΣΚ αν ο καιρος δε μας κατσει!

Πηρα GPS!!!! Με εφερε στο σπιτι μου σημερα!!! Ο κυριουλης βεβαια καπου επεμενε να παω απο αλλου αλλα δε του εκανα τη χαρη!!!!!

 

 

 

δεν αναφέρομαι σε σύλλογο (αυτό είναι άλλο) αλλά σε ιστοσελίδα... ναι έχω διαβάσει τα προηγούμενα Post ...μια ιστοσελίδα θα μπορούσε πχ. να αναφέρει την ύπαρξη του συλλόγου κλπ, δεν θα έχει σκοπό να ζητήσει κάτι συγκεκριμένο ούτε θα έχει ονόματα μόνο ενημέρωση για κάποια που είναι ή θα γίνει άγαμη μητέρα.....κορίτσια τσάμπα είναι, εγώ την φτιάχνω με τα χεράκια μου..απλά κατα καιρούς στο διαδίκτυο έχω βρει διάφορους νόμους κλπ

 

ωραία ιδέα το πικ νικ κάτι τέτοιες ώρες λέω μακάρι να οδηγούσα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Στην συνάντηση που είχαμε προσφάτως-με πρωτοβουλία της Άριας- συνεννοηθήκαμε να επαναλειτουργήσει ο Σύλλογος.

Όλο το τρέξιμο το κάνει η Άρια...:oops::oops::oops:

 

Όταν θα γίνει αυτό, θα στηθεί και η επίσημη σελίδα του συλλόγου.

Θα είναι ένας σύλλογος, σίγουρα όχι απρόσωπος, γιατί θα είναι φτιαγμένος από εμάς για μας και όλες τις άλλες ανύπαντρες μητέρες, και θα λειτουργεί από εμάς, με γνώμονα τις πραγματικές ανάγκες που θα πρέπει να καλύπτει.

Ήδη έχει βρεθεί νομική κάλυψη που θα παρέχεται και τα υπόλοιπα θα στηθούν σιγά σιγά...

Το βασικό είναι ότι πλέον το αποφασίσαμε!!!

Εννοείται ότι κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, αλλά επείδη λειτουργούμε πλέον ως ομάδα καλό θα ήταν όποιες κινήσεις γίνουν να είναι οργανωμένες και υπό τη σκέπη του συλλόγου.

 

Επομένως μπέμπα μου, φυσικά και θα χρειαστούμε τη βοήθεια σου, εφόσον έχεις τις γνώσεις και το χρόνο και τη διάθεση να κάνεις κάτι τέτοιο αφιλοκερδώς.

Εάν πάλι επιμένεις να στήσεις κάτι μόνη σου ώστε να έχει την προσωπική σου σφραγίδα, είναι δικαιώμά σου...

Α, και στο thread "ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ", υπάρχουν συγκεντρωμένα αρκετά στοιχεία, νομοθεσίας, κ.λ.π.

 

Επισημαίνω απλά ότι το θέμα είναι να αρχίσουμε πλέον να κινούμαστε "συλλογικά", ώστε να μπορούμε να ακουστούμε και να κάνουμε πράγματα και να σταματήσουμε απλά να παραπονιόμαστε ότι τίποτα δεν συμβαίνει!!!

 

Και πάλι καλημέρα... συντρόφισσες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...