Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άδεια μητρότητας-Τράπεζες (Ιδιωτικες)


katerina1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1098949&postcount=22

 

Διαβασε εδω ...... και το λινκ που δίνω ...... δεν ξερω τι καθεστως εχουν οι ιδιωτικές με τις κρατικες .......

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διαπιστώνω και εγώ...Μόνο μειωμένο ωράριο...Πώς αφήνεις το παιδάκι σου δύο μηνών να πας στην δουειά?

Όντως για κάποιες δουλειές δεν ήμαστε μητέρες και αυτό είναι πολύ άδικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα και για 3,5 μήνες άνευ αποδοχών.

Έχει ακούσει καμιά σας κάτι γι'αυτό?

Αν και πολύ φοβάμαι ότι ούτε αυτό θα συμπεριλαμβάνει τους τραπεζικούς υπαλλήλους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katia καλησπέρα!

Και εγώ είμαι στην Alpha και έχω ένα μωράκι 46 ημερών. Στο προηγούμενο παιδί είχα παρει 2 χρόνια άνευ αποδοχών, τώρα ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται με το 6μηνο. Είναι μεγάλη αδικία πάντως να μας αποκλείουν...Θα προσπαθήσω να μάθω από την υπηρεσία μου και θα σου πω...Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Δεν μας σώζει τίποτα...Κ εγώ προσπαθώ να μάθω τί γίνεται άλλα δεν βλέπω να δικαιούμαστε τίποτα εκτός του μειωμένου...Αν μάθω κάτι θα σου πω Pola.

Μακάρι να βρεθεί κάτι,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας αποκλείουν...

Να χαίρεστε κ εσείς τα μωράκια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Δεν μας σώζει τίποτα...Κ εγώ προσπαθώ να μάθω τί γίνεται άλλα δεν βλέπω να δικαιούμαστε τίποτα εκτός του μειωμένου...Αν μάθω κάτι θα σου πω Pola.

Μακάρι να βρεθεί κάτι,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας αποκλείουν...

Να χαίρεστε κ εσείς τα μωράκια σας!!!

 

Λοιπόν κι εγώ σε Τράπεζα δουλεύω και μάλιστα ιδιωτικότατη με ΙΚΑ και μόνο ΙΚΑ. Πίστευα λοιπόν οτι δικαιούμαι το 6μηνο. Αμ δε! Επειδή το είχα ψάξει αρκετά το συμπέρασμα είναι οτι ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει αλλά ο ΟΑΕΔ με εγκύκλιό του εξαιρεί όσες μητέρες ανήκουν σε κλάδους όπου βάση συλλογικής σύμβασης προβλέπεται "ευνοϊκότερο" καθεστώς μητρότητας όπως είναι οι Τράπεζες που έχουν περισσότερο καιρό μειωμένο ωράριο. Κι αυτό για να μην γίνονται "διακρίσεις"

 

[

 

Διευκρινίσεις ΟΑΕΔ για την άδεια μητρότητας

 

 

Σε απάντηση επιστολής (με την υπογραφή της κυρίας Ευαγγελίας Πρωΐου) που δημοσιεύσατε στη σχετική στήλη (επιστολές προς «Το Βήμα») της έγκριτης εφημερίδας σας, στο φύλλο της Πέμπτης 7 Αυγούστου 2008, θα θέλαμε να επισημάνουμε τα εξής για την αποκατάσταση της αλήθειας και την έγκυρη ενημέρωση του αναγνωστικού σας κοινού: Με βάση το άρθρο 142 του Ν. 3655/2008 και την Υπουργική Απόφαση με αρ. 33891/606/7.5.08, που εκδόθηκε κατ΄ εξουσιοδότηση του νόμου, χορηγείται η ειδική παροχή για την προστασία της μητρότητας (πρόσθετη άδεια έξι μηνών) σε εργαζόμενες μητέρες που πληρούν σωρευτικά τις παρακάτω προϋποθέσεις:

 

1. Απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις.

 

2. Εχουν ενεργή εργασιακή σχέση οποιασδήποτε μορφής (ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση).

 

3. Είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑΕΤΑΜ και

 

4. Υπάγονται στο άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ ετών 2004- 2005.

 

Από τον συνδυασμό των ανωτέρω προϋποθέσεων προκύπτει ότι, με τη νομοθετική ρύθμιση κατοχυρώνεται ενισχυμένη προστασία των δικαιωμάτων μητρότητας στις εργαζόμενες μητέρες που είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και που απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα με οποιαδήποτε σχέση εξαρτημένης εργασίας και ελάμβαναν μέχρι σήμερα άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο του άρθρου 9 της ΕΓΣΣΕ, δηλαδή τρεισήμισι μήνες. Στόχος της νομοθετικής ρύθμισης ήταν να άρει τις ανισότητες που υπήρχαν εις βάρος των γυναικών που καλύπτονταν αποκλειστικά από τις διατάξεις της ΕΓΣΣΕ, έναντι των γυναικών που απολαμβάνουν τα προνόμια κλαδικών ή ειδικών συμβάσεων εργασίας και οι οποίες προβλέπουν μεγαλύτερης διάρκειας άδειες θηλασμού και φροντίδας παιδιού.

 

Για αυτό τον λόγο όσες ασφαλισμένες μητέρες λαμβάνουν, με βάση ειδικές ή κλαδικές συλλογικές συμβάσεις εργασίας, άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού, διαφορετική και μεγαλύτερη από αυτή του άρθρου 9 της ΕΓΣΣΕ, δεν είναι δικαιούχοι της νέας ειδικής παροχής για την προστασία της μητρότητας. Οσον αφορά το αίτημα της καταγγέλλουσας κυρίας Ευαγγελίας Πρωΐου, έπειτα από τον έλεγχο των δικαιολογητικών προέκυψε ότι ορθώς εκρίθη πως δεν είναι δικαιούχος της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας. Και τούτο διότι, ως υπάλληλος ασφαλιστικής επιχείρησης, που είναι θυγατρική τραπέζης, δικαιούται ήδη- σύμφωνα με τα άρθρα 14 και 15 της (κλαδικής) Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας «Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων στις ασφαλιστικές επιχειρήσεις ολόκληρης της χώρας, που είναι θυγατρικές τραπεζών»- άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού διάρκειας δύο ωρών ημερησίως, για τα δύο πρώτα έτη από τη λήξη της άδειας λοχείας και μία ώρα ημερησίως για τα δύο επόμενα έτη, ή συνολική άδεια εννέα μηνών, ισόχρονης δηλαδή προς το μειωμένο ωράριο. Συνεπώς η άδεια που ήδη δικαιούται να λάβει η καταγγέλλουσα εργαζόμενη, βάσει της κλαδικής σύμβασης εργασίας στην οποία υπάγεται (δηλ. των ασφαλιστικών επιχειρήσεων, θυγατρικών τραπεζών) είναι εννέα (9) μήνες, δηλαδή κατά πολύ μεγαλύτερη αυτής που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ ετών 2004-2005. Είναι συνεπώς ανακριβής η επισήμανσή της ότι η άδειά της «έληξε». Θεωρούμε ότι η αναγνώστριά σας όφειλε να γνωρίζει τα εκτεταμένα ασφαλιστικά της δικαιώματα πριν επιχειρήσει να επωφεληθεί από τις διατάξεις του νέου νόμου, που αφορά γυναίκες με μη προνομιακό καθεστώς προστασίας.

 

Επιπρόσθετα, θα θέλαμε να τονίσουμε ότι η προφανής μεθόδευση που επιχειρήθηκε από τον διευθυντή της εν λόγω ασφαλιστικής επιχείρησης (ενδεχομένως με άγνοια της καταγγέλλουσας εργαζόμενης), υποκρύπτει ουσιαστικά μια προσπάθεια καταστρατήγησης της κλαδικής σύμβασης εργασίας των ασφαλιστικών επιχειρήσεων (θυγατρικών τραπεζών) και μετακύλισης των υποχρεώσεων που απορρέουν από αυτή στον ΟΑΕΔ. Κατανοείτε προφανώς ότι σε μια τέτοια προσπάθεια έμμεσης καταστρατήγησης των κλαδικών συλλογικών διαπραγματεύσεων δεν μπορεί να συνεργήσει ο Οργανισμός.

 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΕΡΝΑΔΑΚΗΣ Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου ΟΑΕΔ

QUOTE]

 

Η διαφορά όμως είναι οτι ο εργοδότης αν θέλει σου δίνει το μειωμένο ως άδεια (που για τις Τράπεζες ολόκληρο φτάνει τους 9 μήνες) πράγμα που στη δική μας Τράπεζα δεν το κάνουν. Αυτό που έκανα εγώ τελικά γιατί δεν ήθελα να δικόψω το θηλασμό είναι οτι διαπραγματεύτηκα έντονα και κατάφερα να πάρω μέρος από το μειωμένο μου ωράριο σαν άδεια δηλ 3 μήνες. Υποσχέθηκα όμως οτι σε καμία περίπτωση δεν θα ζητούσα κι άλλο... Χάρη μου κάνανε όπως καταλαβαίνετε... Πάλι καλά λέω εγώ. Δες κι εσύ αν κάνουν κάτι τέτοιο αλλιώς φυσικά και δικαιούσαι να πάρεις "γονικά άδεια" ανευ αποδοχών΄εως και 3 1/2 μήνες σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν.1483/84.

 

Συγνώμη για το μεγάλο post..........:oops:

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις zouzounia!

Η αλήθεια είναι ότι έχω πελαγώσει...

Κάποιοι θα πρέπει να καταλάβουν ότι η άδεια μητρότητας αφορά όλες τις μανούλες!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:Οι 3,5 μήνες άνευ αποδοχών ισχύουν και στην δική μας περίπτωση ή απαιτείται και η συνέναιση του εργοδότη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Η γονική άδεια 3,5 μήνες ισχύει για όλους τους εργαζομένους ανεξαρτήτως φύλου (μαμά ή μπαμπάς) αλλά θέλει και την έγκριση του εργοδότη που όμως είναι πολύ δύσκολο να αρνηθεί. Ο νόμος λέει:

 

[

Γονική άδεια ανατροφής παιδιών

 

Η γονική άδεια χορηγείται στους μισθωτούς κάθε επιχείρησης ανεξάρτητα του αριθμού απασχολουμένων σ αυτήν . Επίσης κατά τον ν. 2639/98 γονική άδεια χορηγείται σ όλους τους γονείς με σειρά προτεραιότητας, χωρίς δηλαδή το όριο που καθόριζαν τόσο ο ν.1483/84, όσο και η ΕΓΣΣΕ της 9.6.93.(8% του συνόλου των απασχολουμένων στην επιχείρηση). Η άδεια χορηγείται μέχρι το παιδί να συμπληρώσει τα 3,5 έτη και η διάρκειά της μπορεί να φτάσει μέχρι και 3,5 μήνες για κάθε γονέα.

 

Οι προϋποθέσεις λήψεως της γονικής άδειας ανατροφής είναι:

 

1) η συμπλήρωση 1 έτους εργασίας στον ίδιο εργοδότη και

 

2) το να απασχολείται ο άλλος γονιός έξω από το σπίτι.

 

Το χρονικό διάστημα της άδειας αρχίζει από τη στιγμή που λήγει η άδεια μητρότητας.

 

Η γονική άδεια ανατροφής είναι άνευ αποδοχών. Σε περίπτωση που υπάρχουν περισσότερα παιδιά, το δικαίωμα των παιδιών είναι αυτοτελές για το κάθε ένα απ αυτά,

 

εφ όσον από την ημερομηνία που χορηγήθηκε για το προηγούμενο παιδί πέρασε ένας χρόνος πραγματικής απασχόλησης στον ίδιο εργοδότη.

 

Αν και οι δύο γονείς πληρούν τις προϋποθέσεις λήψεως της γονικής αδείας ανατροφής, αποφασίζουν με κοινή συμφωνία, κάθε φορά, ποιος απ τους δύο θα κάνει πρώτος χρήση αυτού του δικαιώματος και για πόσο χρονικό διάστημα.

 

Το δικαίωμα λήψεως της αδείας έχουν και όσοι έχουν υιοθετήσει παιδί. Σε περίπτωση διαστάσεως ή διαζυγίου ή χηρείας ή γεννήσεως τέκνου εκτός γάμου τη γονική άδεια και μέχρι 6 μηνών δικαιούται ο γονιός που έχει την επιμέλεια του παιδιού.

 

Μετά τη λήξη της γονικής άδειας ανατροφής, ο εργαζόμενος δικαιούται να επανέλθει στην εργασία του , στην ίδια ή σε παρόμοια θέση, η οποία δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι κατώτερη από αυτήν που κατείχε πριν πάρει την γονική άδεια ανατροφής.

 

Ο χρόνος αποχής από την εργασία λόγω γονικής άδειας ανατροφής υπολογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας για τον υπολογισμό αποδοχών τους (επιδόματα προϋπηρεσίας κλπ), για τη χορήγηση της ετήσιας κανονικής άδειας απουσίας και του επιδόματος αδείας, καθώς και για τον υπολογισμό της αποζημιώσεως σε περίπτωση απολύσεως.

 

Με το άρθρο 5 του ν.2335/95 προβλέπεται ότι ως χρόνος ασφαλίσεως υπολογίζεται και ο χρόνος γονικής άδειας ανατροφής παιδιών. Σχετικά με την καταβολή εισφορών, δικαιούται αυτό το χρόνο ο εργαζόμενος να συνεχίσει την ασφάλισή του αλλά καταβάλλοντας το σύνολο των εισφορών. (εγκ. ΙΚΑ 90/95).

 

Στο άρθρο 25 του ν.2639/98 για πρώτη φορά μπήκε διάταξη, σύμφωνα με την οποία η καταγγελία σύμβασης που γίνεται εξ αιτίας της ασκήσεως του δικαιώματος για λήψη γονικής άδειας είναι άκυρη.

 

]

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Οι απορίες μου συνεχίζοται...

Αν πάρω τους 3,5 μήνες το μειωμένο μου δεν θα επηρεαστεί,ε?

Δηλαδή γυρνόνας στην δουλειά μετά τους 3,5 μήνες θα δικαιούμαι κανονικά το μειωμένο ωράριο σαν να μην είχα πάρει τους 3,5 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Οι απορίες μου συνεχίζοται...

Αν πάρω τους 3,5 μήνες το μειωμένο μου δεν θα επηρεαστεί,ε?

Δηλαδή γυρνόνας στην δουλειά μετά τους 3,5 μήνες θα δικαιούμαι κανονικά το μειωμένο ωράριο σαν να μην είχα πάρει τους 3,5 μήνες?

 

Μμμ... δεν νομίζω να μην επηρεαστεί... αλλά μάλλον πρέπει να ρωτήσεις στο τμήμα προσωπικού γι' αυτό... Ένδεχομένως και να μην επηρεαστεί... δεν ξέρω καθόλου! :confused:

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μμμ... δεν νομίζω να μην επηρεαστεί... αλλά μάλλον πρέπει να ρωτήσεις στο τμήμα προσωπικού γι' αυτό... Ένδεχομένως και να μην επηρεαστεί... δεν ξέρω καθόλου! :confused:

 

Γιατί δεν ρωτάς καλύτερα πρώτα αν σου εγκρίνουν να πάρεις μέρος από το μειωμένο (όπως έκανα εγώ) ή και όλο το μειωμένο (9 μήνες δλδ) αν είσαι τυχερή! Που ξέρεις μπορεί και να στο εγκρίνουν και μετά κοιτάς για άλλες λύσεις...

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Οι απορίες μου συνεχίζοται...

Αν πάρω τους 3,5 μήνες το μειωμένο μου δεν θα επηρεαστεί,ε?

Δηλαδή γυρνόνας στην δουλειά μετά τους 3,5 μήνες θα δικαιούμαι κανονικά το μειωμένο ωράριο σαν να μην είχα πάρει τους 3,5 μήνες?

 

 

ΚΑΤΙΑ 83 ΕΙΣΑΙ STHN EUROBANK

 

EAN EIΣΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ 2 ΩΡΩΝ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ 1 ΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 2 ΕΤΗ ( ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΧΛΏΜΟ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ )

ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΑΙΚΑΙΟΥΣΑΙ 100%

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ , ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ

 

ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διαπιστώνω και εγώ...Μόνο μειωμένο ωράριο...Πώς αφήνεις το παιδάκι σου δύο μηνών να πας στην δουειά?

Όντως για κάποιες δουλειές δεν ήμαστε μητέρες και αυτό είναι πολύ άδικο!!!

 

Kαλημέρα και ΄γω συνάδελφος είμαι αλλά όταν γέννησα δεν υπήρχε το 6μηνο. Η άδεια μητρότητας είναι 4,5 μήνες, + 1μ η κανονική σου άδεια πας στους 5,5μήνες. Εκεί μπορείς να ζητήσεις την ανευ αποδοχών 3,5μ μετά καμια ανναρωτική κανά μήνα και το παιδάκι σου θα έχει ήδη πάει 10μηνών. Καμία σχέση με 2μηνών που γράφεις. Όλες οι μανούλες του ιδιωτικού τομέα το περάσαμε αυτό. Μάλλον τα παιδάκια των μαμάδων του Δημοσίου έχουν πιο πολύ ανάγκη γι΄αυτό η άδεια μητρότητας γι΄αυτές είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Στην Alpha Bank είμαι αλλά από ότι καταλαβαίνω ισχύουν τα ίδια πράγματα...

Εννοείται πως θα το διαπραγματευτώ.Θα επικοινωνήσω με το τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού να δούμε τί μπορεί να γίνει...

Πάντως είναι διαφορετικά αν το παιδάκι είναι 7-8 μηνών.Έχει ξεπεταχτεί λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα θα γίνω μια χαζομαμά...Δεν έχω γεννήσει ακόμα (είμαι στον όγδοο) και έχω ήδη πανικοβληθεί πως θα μπορέσω να περάσω περισσότερο χρόνο με το μωράκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Alpha Bank είμαι αλλά από ότι καταλαβαίνω ισχύουν τα ίδια πράγματα...

Εννοείται πως θα το διαπραγματευτώ.Θα επικοινωνήσω με το τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού να δούμε τί μπορεί να γίνει...

Πάντως είναι διαφορετικά αν το παιδάκι είναι 7-8 μηνών.Έχει ξεπεταχτεί λιγάκι.

 

Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση να αφήνεις ένα μωρό 3-4 μηνών με ένα μωρό 7-8 μηνών που θα έχει ξεκινήσει να τρώει και κάποια γεύματα στερεές τροφές. Ειδικά αν θηλάσεις και δεν θέλεις να διακόψεις τον επιτυχημένο θηλασμό σου (όπως εγώ) και να υποβάλεις το μωρό σου στην ταλαιπωρία. Μ' αυτά και μ' εκείνα κατάφερα να γυρίσω στη δουλειά όταν ο μπέμπης ήταν 6,5 μηνών περίπου και είχε μόλις αρχίσει στερεές. Κι από τότε το πρόγραμμα είναι πρωί θηλασμός (πριν φύγω για δουλειά), στις 10:00 φρουτόκρεμα, στις 13:00 σουπίτσα, στις 16:00-16:30 που γυρίζω θηλασμός, στις 19:00-20:00 κρέμα ή γιαουρτάκι και στις 21:30-22:00 θηλασμός και νάνι! Οπότε δεν χρειάζεται να αντλώ καθόλου γάλα ούτε να αποθηκεύω ούτε να του δίνει άλλος γάλα γιατί μπιμπερό ΔΕΝ παίρνει με τίποτα!! Ενώ με την πρώτη μου κόρη που γύρισα όταν ήταν 4 μηνών αφού πήρα και όλη την καλοκαιρινή μου άδεια ταλαιπωρήθηκα πολύ να βγάζω γάλα με το θήλαστρο στη δουλειά, να το βάζω στο ψυγείο, να το μεταφέρω σε cooler, να το ζεσταίνει μετά η μαμά μου, να το δίνει σε αποστειρωμένα μπιμπερό και όλα αυτά για να μην διακόψω το θηλασμό...

Δεν βοηθάνε τις μητέρες πάντως σε αυτή τη χώρα, μόνο να τις σαμποτάρουνε ξέρουνε...:evil:

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας και πάλι!Αυτή τη φορά σας γράφω σαν μανούλα!!!

Ναι!Εδώ και λίγες μέρες κρατάω την μπεμπούλα μου στην αγκαλιά μου και έχω τρελαθεί από την χαρά μου!!!!!!

Να ρωτήσω, μήπως καμιά συνάδελφος από ιδιωτική τράπεζα έμαθε κανένα νεότερο για την άδεια μητρότητας???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...