Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το ηθελε ο θεος παραπανω αποτι εγω?


erin

Recommended Posts

Ειναι και αυτα τα βραδια βρε παιδια που δεν περνανε με τιποτα...νυχτες αξημερωτες...ευτυχως εχω μια πολυ καλη φιλη ..καθεται μαζι μου τα λεμε τα ξαναλεμε ..κλαιει και αυτη μαζι μου..τι μου φταιει η κοπελα?

σκεφτομουν οταν ανακοινωσα την εγκυμοσυνη....το χαζο γελιο ,αμηχανο μαλλον του αντρα μου..ο πατερας μου εκλαιγε απο ευτυχια...69 χρονων ηθελε να δει ακομα ενα εγγονι..η μανα μου που ο θεος να της δινει ολα τα καλα του κοσμου μου ειπε και παλι εγω ειμαι εδω κοριτσι μου...θα το μεγαλωσουμε οπως και το αλλο ...εδω ειμαι κοντα σου..βραχος η καημενη..ακομα και τωρα δεν λυγισε....Θελω εσυ να εισαι καλα μου ειπε...εσυ το παιδακι μου...εσυ θελω να εισαι καλα...ευχαριστω τα αδερφια μου που στεκονται διπλα μου με περισση αγαπη..την κολλητη μου..και τωρα και εσας που η καλη σας η κουβεντα πραγματικα με γαληνεψε λιγο...

δεν γραφω αλλο γιατι βαραινω τις μελλουσες μανουλες και δεν το θελω.Ηταν πολυ σπανιο αυτο που εγινε σε εμας..Σπανιοτατο.Ολες οι εξετασεις κοπελες μου.Τιποτα μην αφηνεται στην τυχη.Εγω ισως ημουν λιγο χαλαρη.Ημουν ατρωτη.Δεν θα συνεβαινε αυτο σε μενα..Με πληγωμενα τα φτερα κοιταω τον γιο μου στα ματια..Μην κλαις παλι μανουλα..ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ μου ελεγε το απογευμα..τραγουδα μαμα ..τραγουδα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι να γινονται αραγε, ολα αυτα τα 'φευγατα' πιτσιρικια, οι λευκες ψυχες........

 

οπως ειπε και η νικολιτσα, καποιον παραδεισο στολιζουν...

 

 

 

 

και γω εχω ενα.. καπου θα παιζει με μια μπαλα τωρα, και θα γελαει, το πουλακι μου

 

 

επειδή είχα χοντρό πρόβλημα, και για να συνέλθω έπρεπε να μάθω αν οι ψυχούλες μου υπάρχουν, αν εκείνες με ένιωσαν για μαμα τους, το έψαξα όσο δεν πάει....

 

σε κάποιο βιβλίο του γέροντα Παίσιου γράφει ο γέροντας γι αυτές τις ψυχούλες

δεν χάνονται. υπάρχουν στον παράδεισο κι όταν έρθει η στιγμή που η μανούλα τους πεθάνει τότε οι ψυχούλα τους με αναμένη λαμπάδα την περιμένουν να την οδηγήσουν στον τελικό προορισμό...

 

δεν φοβάμαι τον θάνατο μετά απο αυτό, ξέρω οτι έχω τα αγγελούδια μου

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα χοντρό πρόβλημα, και για να συνέλθω έπρεπε να μάθω αν οι ψυχούλες μου υπάρχουν, αν εκείνες με ένιωσαν για μαμα τους, το έψαξα όσο δεν πάει....

 

σε κάποιο βιβλίο του γέροντα Παίσιου γράφει ο γέροντας γι αυτές τις ψυχούλες

δεν χάνονται. υπάρχουν στον παράδεισο κι όταν έρθει η στιγμή που η μανούλα τους πεθάνει τότε οι ψυχούλα τους με αναμένη λαμπάδα την περιμένουν να την οδηγήσουν στον τελικό προορισμό...

 

δεν φοβάμαι τον θάνατο μετά απο αυτό, ξέρω οτι έχω τα αγγελούδια μου

μακάρι νικόλ να τα δούμε εστώ και έτσι....

εμένα 3 λαμπαδούλες θα με περιμένουν:(:(:(:(

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

μακάρι νικόλ να τα δούμε εστώ και έτσι....

εμένα 3 λαμπαδούλες θα με περιμένουν:(:(:(:(

 

κι εμένα 3

 

την επόμενη λαμπαδίτσα όμως θα πας εσύ να την ανάψεις στην εκκλησία γιατί θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου

, όπως έκανα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι τα βραδια μονο δυσκολα,ειναι και τα πρωινα...Ξυπναω το πρωι και νοιωθω εναν πονο αφορητο.Λεω "Πρεπει να βγει η μερα...".Και,ολως περιεργως βγαινει...Παιζω με τα κοριτσια μου,τα φροντιζω,μιλαω στο τηλεφωνο με σας...

Μου λενε ολοι "Εχεις δυο κοριτσια,εισαι τυχερη,απο αυτα θα παρεις δυναμη,θα νοιωσεις καλυτερα....".

Ναι,ειμαι τυχερη.

Οχι,δεν θα παρω δυναμη απο τα κοριτσια μου.Εγω θα τους δινω δυναμη.

Οχι.Με ντροπη σας λεω οτι δεν νοιωθω καλυτερα.

4 μηνες πριν μπουσουλαγε η μικρη μου...Το βρηκε παιχνιδι η μεγαλη και ετρεχε πισω της.Και ειπα στον αντρα μου..."Σε λιγο θα ειναι 3,σαν κατσαριδουλες..."

Βλεπω την Βασια μου και λεω "Σε ενα χρονο ετσι θα ηταν το κοριτσι μας".Μου λεει η Σοφουλα μου κουβεντουλες καινουριες,απιστευτες και λεω "Μα τι ζητησα,αλλο ενα τετοιο αγγελο...".

Ο,τι και να κανουν,εγω σκεφτομαι οτι θα το εκανε η μικρουλα μου.

Τιποτε δεν εχουμε τρελο...Μονο παιδακια θελαμε...

Και ολες οι κοπελες που εχουν και θελουν αλλο η δεν εχουν καθολου,δεν ζητησαν τον ουρανο με τ'αστρα...Μονο ενα παιδακι...

Συγχωρεστε με...Δεν γουσταρω να κλαιγομαι,αλλα ειπαμε...

Και οι νυχτες ειναι δυσκολες....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα 3

 

την επόμενη λαμπαδίτσα όμως θα πας εσύ να την ανάψεις στην εκκλησία γιατί θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου

, όπως έκανα κι εγώ

και να μην έρθει άλλο παιδάκι την λαμπαδίτσα θα την ανάψω σίγουρα.να χαίρεσε το παιδάκι σου

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει,καρδουλα μου.Δεν υπαρχουν πολλα που μπορει κανεις να κανει η να πει.Ειναι αδικια για ολα τα παιδακια του κοσμου.Δεν καταλαβαινω γιατι και ουτε προκειται να το καταλαβω...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

συγκλονιστικο θεμα..δεν υπαρχουν λογια..απλα διαβαζοντας τετοιες ιστοριες εκτιμαω απιστευτα καθε δευτερολεπτο που περναω με το νικολα μου..μακαρι να μην συνεβαιναν τοσο δυσαρεστα πραγματα..ειναι κριμα, πολυ κριμα..να εχετε δυναμη κοριτσια!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κλαις παλι μανουλα..ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ μου ελεγε το απογευμα..τραγουδα μαμα ..τραγουδα..[/QUOTE]

 

Κορίτσια εύχομαι καλή δύναμη σε όλες. Οσο και να λέω ότι σας καταλαβαίνω, δεν είναι αλήθεια. Ο Θεός να μην αξιώσει άλλες μανούλες να δοκιμαστούν σε αυτή την εμπειρία.

 

Καλή δύναμη σας εύχομαι.

Χριστιάννα, κοπέλα μου λυπάμαι, δεν γνώριζα....

Link to comment
Share on other sites

ένας παράδεισος δε μπορεί να έχει μόνο γέρικα δέντρα

 

ναι μου θυμησες κατι....

 

προπερσι μετα την παλινδρομη εκλαιγα στις μανουλας μου την αγκαλια...την ρωτουσα γιατι...μου ειπε οταν πας και κοβεις λουλουδια διαλεγεις τα μπουμπουκια σωστα??...ετσι και η Παναγια διαλεγει τα μπουμπουκια για να εχει κοντα της μικρα αγγελακια ....

 

εκτοτε το σκεφτομαι....

 

 

δεν φοβάμαι τον θάνατο μετά απο αυτό, ξέρω οτι έχω τα αγγελούδια μου

 

αχ βρε νικολ , αχ βρε πουλακι μου....

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι τόσο πολύ...

Θα συμφωνήσω με τη Νάνσυ, μπορείτε να βοηθηθείτε από έναν ψυχολόγο, δεν είναι κάτι που μπορείς να ξεπεράσεις έτσι απλά.

 

ενας καλος φιλος μαιευτηρας μου ειπε καποτε οτι μονο μια επομενη καλη εγκυμοσυνη σε βοηθα να ξεπερνας μια προηγουμενη ασχημη εγκυμοσυνη..και ενω ειμουν στα προθυρα να παω σε ψυχολογο τελικα το πιστεψα, επεμεινα και τελικα τα καταφερα.

 

ας ξεκινησουμε απο το καλο Νο 1..η φιλη μας λογικα μπορει να συλλαβει ξανα

και καλο Νο 2 εχει ηδη ενα παιδακι, αλλες δεν εχουν η δεν ειχαμε σε εκεινη την περιπτωση καπου να αφοσιωθουμε και να διοχετευσουμε την αγαπη μας και την αναγκη μας να διωξουμε τον πονο..

Link to comment
Share on other sites

sorry erin δεν εχεις αποσαφινησει μαλλον αν υπαρχει και αλλο παιδακι..δικο μου λαθος..

 

ωστοσο να απαντησω στην χριστιαννα που περιγραφει το σοκ και τη δυσκολια των επομενων ημερων

 

οταν περασα για πρωτη φορα αυτη τη διαδικασια, οταν γυρισα σπιτι το επομενο πρωι ξυπνησα μεσα στο χαραμα γιατι ακουγα τη φωνη ενος μικρου παιδιου να φωναζει βοηθεια και "μη με αφηνετε μονο μου"..βγηκα εξω στην αυλη και εψαχνα να βρω απο που ερχοταν αυτη η σπαραχτικη φωνη αλλα δεν μπορουσα να βρω απο που..ειμουν συγκλονισμενη..ξαφνικα επαψε να ακουγεται μεσα στη γειτονια και γυρισα κλαιγοντας τσο κρεβατι..ακομη δεν ξερω αν ηταν απο το σοκ η αν ηταν πραγματικοτητα..

για τους επομενους 5 μηνες οπου ξεκινησα να ξαναπροσπαθω καθε μερα εκλαιγα, με το παραμικρο, με το ασχετο..εγω που εκλαιγα μεχρι τοτε σπανια εως καθολου..

 

οταν απεβαλλα την επομενη χρονια ξανακλαψα την ημερα που εφευγα απο το μαιευτηριο..γιατι εφευγα μονη χωρις το μωρακι που ακουγα και αισθανομουν καθε μερα..

και ομως το αντιμετωπισα και το ξεπερασα πιο ψυχραιμα..αφοσιωθηκα και εγραψα ενα διηγημα σε 10 ημερες ασταματητα κολλημενη σε εναν υπολογιστη..οταν τελειωσα ειχα καπως συνελθει και επεστρεψα στη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Με κατασυγκινησατε,κι εγω για το δικό μου σκεφτομαι οτι ήταν πολύ όμορφο για την γη.Οποτε ακούω τραγούδι για αγγέλους πάντα μα πάντα το σκέφτομαι.Πριν ένα χρόνο σαν σήμερα ηταν η τελευταια φορά που μου ηρθε περίοδος και μετά έμαθα οτι ήμουν έγκυος,από τότε ξανά τίποτα.Πένθος για μηνες,κλεισουρα ατελειωτη,αλλά έπρεπε να συνελθω για τον αντρα μου που έβλεπε μια μιζερη γυναικα συνεχως.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με κατασυγκινησατε,κι εγω για το δικό μου σκεφτομαι οτι ήταν πολύ όμορφο για την γη.Οποτε ακούω τραγούδι για αγγέλους πάντα μα πάντα το σκέφτομαι.Πριν ένα χρόνο σαν σήμερα ηταν η τελευταια φορά που μου ηρθε περίοδος και μετά έμαθα οτι ήμουν έγκυος,από τότε ξανά τίποτα.Πένθος για μηνες,κλεισουρα ατελειωτη,αλλά έπρεπε να συνελθω για τον αντρα μου που έβλεπε μια μιζερη γυναικα συνεχως.

 

καποια στιγμη πρεπει να "αναγγενηθουμε απο τις σταχτες μας" στην αρχη για τους συντροφους μας και το καλο του γαμου μας εν συνεχεια ομως διαπιστωνουμε οτι το κανουμε για να βοηθησουμε εμας..γιατι στην τελικη εμεις υποφερουμε οσο υποφερουν και οι γυρω μας που μας αγαπουν αλλα πονεσαμε περισσοτερο απο ολους γιατι το περασαμε μονες..

 

εχω μια φιλη απο εδω μεσα που γεννησε στον 6ο μηνα διδυμα, εχασε το ενα στη γεννα και το αλλο μετα απο 30 μερες θερμοκοιτιδα και αεροβαπτισης απεβιωσε..σε εκεινη τι ναπω? η τι να πω στη φιλη της που γεννησε τελειομηνα και απο μικροβιο του μαιευτηριου το μωρο επαθε πνευμονια και απεβιωσε στην εντατικη..και αλλα πολλα τραγικα..αξεπεραστα..υπαρχουν σιγουρα χειροτερα αλλα ξερω οτι υπαρχουν και πολυ καλυτερα..κοιταμε μπροστα λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβαζω μανουλες να περνανε αυτη την διαδικασια απλα ραγιζει η καρδια μου. Ποση δυναμη εχει μια μανα και γυναικα για να τα περασει ολα αυτα?Δεν ξερω αν θα το αντεχα πιστευω οτι θα τρελαινομουν. Ευχομαι ολοκαρδα να αποκτησεις αλλο υγιεστατο παιδακι και να χαιρεσαι αυτο που ηδη εχεις.

 

αντιγραφω, στο γιο περασα μια αγωνια :-( και το μυαλο μου πηγαινε στο κακο, αν επρεπε να διακοψω νομιζω δεν θα ξαναεκανα αλλο:cry: δεν θα το αντεχα.

Link to comment
Share on other sites

αντιγραφω, στο γιο περασα μια αγωνια :-( και το μυαλο μου πηγαινε στο κακο, αν επρεπε να διακοψω νομιζω δεν θα ξαναεκανα αλλο:cry: δεν θα το αντεχα.

 

και εγω ελεγα οταν εκανα τη πρωτη φορα την διακοπη κυησης πως αν μου ξανατυχει κατι τοσο ασχημο θα αυτοκτονουσα αλλα οχι μονο δεν αυτοκτονησα οταν μετα απεβαλλα αλλα το αντεξα ακομη περισσοτερο..οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο λενε..

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οταν πας και κοβεις λουλουδια διαλεγεις τα μπουμπουκια σωστα??...ετσι και η Παναγια διαλεγει τα μπουμπουκια για να εχει κοντα της μικρα αγγελακια ....

 

εκτοτε το σκεφτομαι....

 

.

 

Να εισαι καλα ...ξερω πλεον ότι τα δυο μου μπουμπουκια θα μου τα φυλάει η Παναγια.....

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

και αλλο ενα προσθεστε...μαλλον αγορι...αντρας τωρα...δεν ξερω γιατι εχω ακομη αυτη την αισθηση πως ηταν αγορι!!!!!:cry:

μεγαλο λαθος...:cry:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόπο κορίτσια έχω συγκινηθεί απίστευτα! Όλες οι ψυχούλες μας κοιτάζουν από κάπου εκεί ψηλά και μας περιμένουν!

 

Χριστιάννα δεν ήξερα κορίτσι μου, δεν έχω λόγια...

Link to comment
Share on other sites

 

σε κάποιο βιβλίο του γέροντα Παίσιου γράφει ο γέροντας γι αυτές τις ψυχούλες

δεν χάνονται. υπάρχουν στον παράδεισο κι όταν έρθει η στιγμή που η μανούλα τους πεθάνει τότε οι ψυχούλα τους με αναμένη λαμπάδα την περιμένουν να την οδηγήσουν στον τελικό προορισμό... /QUOTE]

 

Πολύ με συγκίνησε το παραπάνω.Είχα κι εγώ μια παλίνδρομη αλλά στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και η στεναχώρια μου μεγάλη. Μπορώ να σας καταλάβω ως ένα βαθμό.Στην επόμενη εγκυμοσύνη φοβόμουν πάρα πολύ. Ένα χρόνο ακριβώς μετά την τελευταία εξέταση της παλίνδρομης γέννησα την κόρη μου και είναι το μεγαλύτερο δώρο της ζωής μου. Εύχομαι ο χρόνος να απαλύνει λίγο τη στεναχώρια σας και να είστε δυνατές για τα άλλα σας παιδάκια. Όσες δεν έχετε εύχομαι να αποκτήσετε παιδάκι. Κι εγώ σκέφτομαι ότι αυτό το μωρό που δε γέννησα είναι αγγελάκι δίπλα στη μεγαλύτερη μάνα όλων, την Παναγία.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ένας παράδεισος δε μπορεί να έχει μόνο γέρικα δέντρα

 

υ.γ. έχω κι εγώ ομορφύνει τον κήπο του με 3 λουλουδάκια

επειδή είχα χοντρό πρόβλημα, και για να συνέλθω έπρεπε να μάθω αν οι ψυχούλες μου υπάρχουν, αν εκείνες με ένιωσαν για μαμα τους, το έψαξα όσο δεν πάει....

 

σε κάποιο βιβλίο του γέροντα Παίσιου γράφει ο γέροντας γι αυτές τις ψυχούλες

δεν χάνονται. υπάρχουν στον παράδεισο κι όταν έρθει η στιγμή που η μανούλα τους πεθάνει τότε οι ψυχούλα τους με αναμένη λαμπάδα την περιμένουν να την οδηγήσουν στον τελικό προορισμό...

 

δεν φοβάμαι τον θάνατο μετά απο αυτό, ξέρω οτι έχω τα αγγελούδια μου

 

Νικόλ με έχεις κάνει κομμάτια... κλαίω και δε μπορώ να σταματίσω...

 

κουράγιο και δύναμη κορίτσια...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...