Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έγκυος και κακό τέστ pap - με ascus - τρομοκρατημένη!!!


Recommended Posts

Κάτσε, αν δεν έχεις κανει HPV test το οτι έχεις το στέλεχος 33 πώς το έμαθες τότε? Το PCR δεν ειναι το HPV test?

Η κολποσκόπηση μίλησε για μωσαϊκή ένδειξη του HPV, δεν μου είπε αν ειναι Cin1-2-3, τη βιοψία την περιμένω την άλλη εβδομάδα γραπτώς αλλα μίλησα με τη κοπέλα που την είδε και μου ειπε οτι δεν είδε κατι ανυσηχητικό.. απλά είπε θα ήθελε λίγο περισσότερο υλικό... τώρα τι να πώ δεν ξέρω... σκέφτομαι να ξαναπάω σε άλλον γιατρό απο βδομάδα, κάποιον με ειδίκευση στη παθολογία τραχήλου.

Η Κυτταρολόγος χτες μου έλεγε οτι το τεστ παπ μου έδειξε τραχηλίτιδα, δεν έδειξε δυσπλασία οπότε να μην ανησυχώ και οτι το PCR βρήκε τον ιό σαν στέλεχος και όχι απαραίτητα σαν φλεγμονή, τώρα τι να πιστέψω και ποιόν... δεν ξέρω!

 

σου ειπα και πριν δεν ξερω τι ειναι το hpv test, δεν το εχω ξανακουσει. Δεν ξερω αν ειναι η ιδια εξεταση, στο εγραψα οτι το pcr κανει ταυτοποιηση του ιου και σου δινει στελεχος, ετσι το ξερω! Σαν το παπ γινεται, ιδια διαδικασια.

Ρωτα εναν γιατρο αν εχεις τετοιες αποριες βασικα γτ εγω μονο βασει αυτων που εχω κανει μπορω να σου απαντω και εσυ εχεις κι αλλες αποριες που πιθανον δε μπορω να σου λυσω γιατι μαλλον μπλεκεσαι πιο πολυ.

Πηγαινε και σε εναν αλλο γιατρο αν ησυχασεις ετσι, δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι τρεχει, παντως ειδα τυχαια οτι εχεις στειλει και στο gyn.gr. Και εκει ο κυριος σου ειπε οτι στη τραχηλιτιδα μπορει να συμμετεχει και ο ιος hpv, δεν αποκλειεται. Στο ειπα κι εγω εχχθες.

Εγω τις κολποσκοπησεις μου τις κανω στο Μητερα και αν ρειαστει βιοψια περιλαμβανεται στο ποσο της κολποσκοπησης αν θυμαμαι καλα.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια ! Εγω πριν 1.5 χρονο απεκτησα τον ιο και επειδη ο γιατρος μου σαν εξεταση γυναικολογικη κανει κανονικα κολποσκοπηση χωρις να χρεωνει κατι εξτρα ειδαμε οτι μετα απο λιγο καιρο η βλαβη στον τραχηλο μετατοπιστηκε και λιγο πιο κατω καναμε βιοψια επιτοπου (και τα χρηματα ηταν 50? επιπλεον απ οτι πληρωνω συνηθως) η βιοψια εδειξε: ηπια εως μετρια πυρηνικη ατυπια και πολυμορφια των κοιλοκυτταρων χωρις στοιχεια ενδοεπιθηλιακης νεοπλασιας-δυσπλασιας CIN

Μου εξηγησε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο κλπ οτι το πρωτοκολλο λεει το αφηνεις δεν κανεις κατι και το κοιτας καθε 6 μηνο αλλιως μπορεις να κανεις εξαχνωση τραχηλου με laser. Εγω επελεξα να το κανω γιατι ενιωθα εγω ασφαλεστερη ας το πω ετσι ουτε με πιεσε να το κανω ουτε τιποτα ηταν καθαρα επιλογη μου. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οι δυσπλασιες χωριζονται σε κατηγοριες CIN 1 ,2,3 εμενα που η εξεταση μου δεν λεει κατι τετοιο τι εχω το CIN1?

 

Γειά σου Έλενα, ποιό τύπο ιού έχεις έμαθες? Επίσης η ατυπία κυττάρων που σου βρήκαν νομίζω μπορει να δηλώνει τη προδιάθεση για δυσπλασία και να μην έχεις καν Cin1, απο ότι ξέρω το λέω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ελεγε αυτο ακριβως εγραφε μεσα γι αυτο ρωτησα κοιταζω την εξεταση και λεω το δικο μου δεν γραφει. Πλεον δεν φοβαμαι τοσο οσο στην αρχη ρωταω πολλα τον γιατρο μου συζηταμε το θεμα,απλα μου εκανε εντυπωση που σε μενα δεν γραφει τι ειναι. Σ΄ευχαριστω για την αμεση απαντηση :D

 

:P δεν κανει τιποτα!! Καλα κανεις και δεν ανησυχεις, αφου προσεχεις κι εισαι τακτικη! μιλας και πολυ με τον γιατρο, μια χαρουλα! Τωρα ακριβως να σου πω γιατι δεν γραφει.....δεν ξερω ειλικρινα. Ισως ηταν πολυ λιγο? δεν ξερω, φανταζομαι καθε εργαστηριο ειναι διαφορετικο - αλλα αν απορεις απλα ρωτα τον στο εομενο ραντεβου.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofakiii αυτο θα κανω!😊

Puppet1 κι εγω τετοια εντυπωση εχω αλλα επειδη εκανα προσφατα παπ και ξανασυζητησα το θεμα με τον γιατρο μου ειπε να μην ανησυχω δεν ειναι κατι σοβαρο (μιλαω παντα για την περιπτωση μου) και οτι ολα αντιμετωπιζονται αρκει να κανεις check! Η αληθεια ειναι οτι δεν εγραφε τον τυπο οχι.😐

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν σας πώ οτι μόλις πήρα και πάλι ενα Πάπ που είχα δώσει τα πλακάκια απο το προηγούμενο για 2η γνώμη θα με πείτε υπερβολική? Πάλι μια τραχηλίτιδα είδε η κοπέλα και όχι δυσπλασία, τι να πιστέψω τώρα, τον κολποσκόπο με την βιοψία των 800ε ή τα 4 Τεστ παπ? Να πάω και αλλού για κολποσκόπηση? Τι να κάνω με έχουν σκάσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Puppet1

Υπερβολικη δε θα σε ελεγα γιατι απλα το ψαχνεις αλλα μηπως η κολποσκοπηση ειναι πιο συγκεκριμενη? γιατι οταν σου τη κανει ο γιατρος βλεπεις κι εσυ την οθονη και σου εξηγει τι συμβαινει εκει. Εγω θα ελεγα μια κολποσκοπηση δε θα ηταν κακο να κανεις να σου φυγει η ιδεα να παρεις και τις απαντησεις που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, δηλαδή η δυσπλασία κάνει τραχηλίτιδα; Όλες σας δλδ παρουσιάσατε πρώτα τραχηλίτιδα και βρήκατε τη δυσπλασία;

 

Τέλος, η PCR όταν βγαίνει θετική, δηλώνει βλάβη απο τον HPV ή οτι απλά υπάρχει το DNA του στον τράχηλο; Σε αυτό μπερδεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Πριν 4 μηνες πηγα στο γυναικολογο(πρωτη φορα σε αυτο το γιατρο) και κατα την εξεταση μου ειπε οτι ο τραχηλος μου δειχνει οτι εχω λοιμωξη hpv.Μου ειπε οτι ειμαι τυχερη που δεν εχω μεινει εγκυος με ''τετοιο τραχηλο'' γιατι ''αυτα επιδεινωνονται ραγδαια στην εγκυμοσυνη'' και οτι ''εγκυμοσυνη με τετοιο τραχηλο δεν θα αναλαμβανα''.Εκανα παπ και στο συμπερασμα γραφει ''ενδοεπιθ.αλλοιωση,στοιχεια παρακερατωσης,ASCUS''.Εκανα hpv dna τεστ και εχω τον 51 (υψηλου κινδυνου).Καθυστερησαμε την κολποσκοπη/βιοψια (εγινε την προηγουμενη εβδομαδα κ το αποτελεσμα θα βγει την αλλη Πεμπτη) λογω γιατρου.Στην αρχη μου ελεγε οτι θα κανουμε εξαχνωση της βλαβης με λειζερ,σε 7 συνεδριες,μια καθε μηνα.Την τελευταια φορα που πηγα ομως,αρχισε να μου τα ''μασαει''.''Να δουμε τα αποτελεσματα της βιοψιας,ελπιζω το λειζερ να επαρκει,μπορει να χρειαστει loop,αλλα δεν εχετε κανει ακομα παιδι οποτε το loop μπορει να σας δημιουργησει προβλημα'' κλπ.Εχω σοκαριστει.Ειχα συμφιλιωθει με την ιδεα των συνεδριων λεηζερ,αλλα το loop μου φαινεται πολυ ζορικο σαν ιδεα.Αν καποια ειχε παρομοια εμπειρια με αλλοιωσεις στον τραχηλο κλπ,ας γραψει τι μεθοδο ακολουθησε,πως ηταν το ''μετα'',αν ειχε προβλημα να μεινει εγκυος  κλπ.Ειμαι 34,παντρευτηκα περυσι και δεν εχω ακομα παιδακι,θελαμε να ξεκινησουμε προσπαθειες αλλα αυτη η ιστορια μας εχει παει πισω.

Link to comment
Share on other sites

@fenia1983 Πριν απο 3 χρόνια όταν έκανα το καθιερωμένο ετήσιο έλεγχο βρέθηκα και εγώ να έχω ενδοεπιθηλιακη αλλοίωση με αρκετά στοιχεία παρακεράτωσης (ASCUS).. Έτσι επανέλαβα το τεστ παπ μετά απο ένα τετράμηνο και το αποτέλεσμα ήταν πάλι ενδοεπιθηλιακή αλλοίωση με στοιχεία παρακεράτωσης και ευρήματα συμβατά με ιογενή HPV λοίμωξη... Ο γυναικολόγος μού ανέφερε ότι αν ήθελα θα μπορούσα να κάνω ένα HPV DNA τεστ ώστε να κάνουμε τυποποίηση του ιού αλλά μου πρότεινε καλύτερα να μην το κάνω και να περιμένω να δούμε το επόμενο τεστ παπ το οποίο έκανα μετά από ένα έτος και βγήκε αρνητικό για ενδοεπιθηλιακή αλλοίωση ή κακοήθεια, όπως επίσης αρνητικό βγήκε και το επόμενο μετά απο αυτό που έκανα επίσης μετά από ένα χρόνο... 

Ειλικρινα δεν βλέπω για ποιο λόγο θα πρέπει να προχωρήσεις σε loop, προσωπικά ο γιατρός μου δεν μου είχε αναφέρει ποτέ μα ποτέ κάτι τέτοιο, όπως επίσης δεν μου είχε πει και τίποτα για συνέδριες με λέιζερ, απλώς πρέπει να το παρακολουθείς έως ότου έχεις 2 συνεχή τεστ παπ αρνητικά... Μάλιστα θυμάμαι που μου είχε πει οτι οι πιθανότητες εξέλιξης του ιού είναι πολύ πολύ μικρές..

Εγώ βέβαια τότε δεν το σκεφτόμουν καθόλου για εγκυμοσύνη και δεν είχαμε συζητήσει τι θα γινόταν σε αυτήν την περίπτωση και αν θα δημιουργούσε περαιτέρω πρόβλημα!!  

Εχω την εντύπωση,όμως, οτι με loop τραχήλου μικραίνεις το μήκος του και σε περίπτωση εγκυμοσύνης ίσως χρειαστεί περίδεση εφόσον υπάρχει κίνδυνος για πρόωρο τοκετό λόγω μικρού μήκους... 

Θα συνιστούσα να ρωτήσεις και κάποιον άλλο γιατρό πρώτου κάνεις οτιδήποτε!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Εχω 5 μέρες καθυστέρηση και χτες έκανα τεστ εγκυμοσύνης και μου βγήκε θετικό! 
Πριν από 5 μήνες είχα κάνει τεστ Παπ και μου εμφάνισε ASCUS, η γιατρός μου είχε πει να ξανά κάνουμε το τεστ μετά από 6 μήνες, και τώρα που μάλλον είμαι έγκυος έχω αγχωθεί πολύ! Την Παρασκευή έχω ραντεβού στον γιατρό.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 29/6/2020 at 3:00 ΜΜ, Emily1234 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Εχω 5 μέρες καθυστέρηση και χτες έκανα τεστ εγκυμοσύνης και μου βγήκε θετικό! 
Πριν από 5 μήνες είχα κάνει τεστ Παπ και μου εμφάνισε ASCUS, η γιατρός μου είχε πει να ξανά κάνουμε το τεστ μετά από 6 μήνες, και τώρα που μάλλον είμαι έγκυος έχω αγχωθεί πολύ! Την Παρασκευή έχω ραντεβού στον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...