Recommended Posts

Συγγνώμη δεν έχει γυρίσει ακόμη το παιδί;:shock:

εμένα ο γιος μου είναι κοντά στα 15 και γύρισε στις 10.

Και άντε αυτή είναι ας πούμε ανυπάκουη....με τί παρέα είναι έξω;

οι υπόλοιποι της παρέας τί ηλικία έχουν;

δεν μπορεί μια ολόκληρη παρέα εντεκάχρονων να ξενυχτάνε, έτσι δεν είναι;

το θέμα είναι να κατανοήσει το πρόβλημα και ο σύζυγός σου....

το βλέπει λάθος το όλο θέμα νομίζω.

Δεν του εξήγησες πως και το δικό σου παιδί θα του συμπεριφερόσουν έτσι ακριβώς αν αργούσε να γυρίσει;

Διαφημίσεις

Δεν είναι ξένο παιδί. Είναι το αδελφάκι του παιδιού σου!!! Σήκωσέ τον από τον καναπέ να τσακιστεί να το βρει...:evil::evil::evil:

mpimpi.......εσύ σαν σύζηγος,σαν μάνα κάνεις σωστά το καθήκον σου ,καιρός είναι και ο πατέρας της μικρής ν΄αναλάβει τις ευθύνες του.

Καλά δεν ανησυχεί που είναι το παιδί του τι κάνει.......τι να πω άλλο δεν ξέρω είμαστε και γονείς.

a63700a23b.png 87032dd023.png

Μα καλα ειμαστε σοβαροι? 11 χρ παιδι και το αφηνει και γυρναει εξω μονο του μεσα στη νυχτα? Μετα απορουνε γιατι τα βιαζουν , τα απαγαγουν, τα κακοποιουν τα παιδια τους.. Αυτοι ειναι ανευθυνοι γονεις.. (δεν λεω για σενα για τον αντρα σου λεω, εσυ δικιο εχεις)

Εμενα οι γονεις μου στα 15 με αφηναν να πηγαινω με 2 φιλεςμου 8 με 10 στο παρκο της περιοχης μας (οχι σε καφετεριες κλπ) και στο διαστημα που ημασταν εκει ο πατερας μου περνουσε 20 φορες να δει που ειμαι και τη κανω.. Και αν γυρνουσα σπιτι 10 και 5 γινοταν στην κακομοιρας. Υπερβολικο μεν αλλα ουσιαστικα να με προσταψει ηθελε ο ανθρωπος. και φανταστειτε οτι ακομα τοτε δεν ειχαμε το κυμα των μεταναστων που εχουμε τωρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Μου φαίνονται αδιανόητα αυτά που διαβάζω!

τι έγινε τελικά;

το παιδί είναι υπ ευθύνη των ανθρώπων που το προσέχουν, αν πάθει κάτι όλους θα σας τραβάνε! τότε τι θα γίνει με τη δική σου οικογένεια; και τι παράδειγμα θα ναι αυτό για το δικό σου το παιδί; τα ίδια δε θα κάνει ο άντρας σου όταν γίνει το δικό σου παιδί 10 ή και 8;;;

εκτός απ τους κινδύνους που παραμονεύουν για το κορίτσι και που πολύ καλά ειπώθηκαν πιο πάνω για να μην επαναλαμβάνομαι!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Μα καλα ειμαστε σοβαροι? 11 χρ παιδι και το αφηνει και γυρναει εξω μονο του μεσα στη νυχτα? Μετα απορουνε γιατι τα βιαζουν , τα απαγαγουν, τα κακοποιουν τα παιδια τους.. Αυτοι ειναι ανευθυνοι γονεις.. (δεν λεω για σενα για τον αντρα σου λεω, εσυ δικιο εχεις)

Ρε συ dora και εγω γυρνουσα οτι ωρα ηθελα σπιτι μου (ενταξει μεχρι 12:00-12:30 σ αυτη την ηληκια αν θυμαμαι καλα) . Απλα η μαμα μου παντα ηξερε που ειμαι και με ποιους. Δλδ επρεπε να με βιασουν, ή να με απαγαγουν?:shock::shock::shock::shock: Με ολη την εκτιμηση που τρεφω για το ατομο σου θεωρω οτι αυτα γινονται και μερα μεσημερι . Βεβαια τοτε ισως να ηταν και πιο "ακινδυνες" εποχες και επισης δεν το εχω περασει σαν μητερα αλλα σαν παιδι οποτε δεν ξερω ακομα πως θα επρατα. Ευχομαι να εχω τις αντοχες να συνεχισω το κλιμα εμπιστοσυνης που ειχα παρει απο την μαμα μου.:oops: Ηταν υπεροχο το συναισθημα του οτι η μαμα μου με εμπιστευετε και ποτε δεν το καταπατησα με παλαβομαρες για να μην προδωσω αυτο που μου προσφερε. Στο χωριο δε ... ειχα την απολυτη ελευθερια και απο τους 2

Στο θεμα τωρα θα εβαζα κατω το συζυγο και θα του ελεγα οτι υπαρχουν καποια πραγματα που θα ηθελες να τηρησετε στα παιδια σας και θα ηθελες να εχετε μια κοινη λογικη οποτε θα ηθελες να βρειτε μια οριακη αποδεκτη ωρα και απο τους 2 σας . Μετα θα του ελεγα να κανει μια συζητηση με την μικρη (γιατι δεν ξερεις πως θα δεχθει και πως θα αντιδραση αν γινει με σενα κατι τετοιο) ωστε να της εξηγησει καποιους κανονες. Θα τονιζα στον συζυγο οτι ανησυχω και μονο αυτο.

Η σχεση σου με την μικρη πως ειναι? Ο χωρισμος με την μαμα της εγινε πολυ καιρο πριν τον γνωρισεις? Γενικα εχουν χωρισει καιρο? Δεν θελω να απαντησεις δημοσιως απλα να τα σκεφτεις. Ολα ολα αυτα καθοριζουν το πως θα παρει παρατηρηση απο εσενα και να τα εχεις κατα νου. Επισης μπορει να μην θελει να την πιεσει και να το παιζει "καλος" πατερας στα ματια της για να κερδιζει ποντους. Πρεπει αυτο να το αναιρεσεις και να του εξηγησεις. Αν το κανει απο απολυτη εμπιστοσυνη παω πασο αλλα αν γινεται απο τυψεις κλπ ισως η μικρη το εκμεταλευετε :?

Η μικρη τελικα τι ωρα γυρισε?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Βρε παιδια πλακα κανετε ενα παιδακι 11 χρονων να γυρναει τετοια ωρα?Δηλαδη αμα παει 15 δεν θα γυρναει καθολου?Ας βαλουμε λιγο το μυαλο μας να δουλεψει.Η δικια μου που ειναι ιδια ηλικια δεν παει πουθενα μονη της οταν βραδυαζει ουτε τωρα που ειμαστε στο εξοχικο..........

Η ζωη ειναι χαμογελο:P

Είτε είναι δικό σου το παιδί, είτε του συντρόφου σου, έχεις κι εσυ ευθύνη γιαυτό, γιατί το φιλοξενείς σπίτι σου.Αφυπνήσου λοιπόν κι αν αδιαφορεί ο μπαμπάς της που γυρίζει, ενδιαφέρσου εσυ.Μην περιμένετε από το παιδάκι συμπεριφορά ώριμου ενήλικα...Αν εν τέλει κι εσένα δεν σε ενδιαφέρει, μην το ξαναπάρετε σπίτι σας...Αφήστε το στην μαμά του να αναλάβει εκείνη εξ ολοκλήρου τις ευθύνες του.

έχω κι εγω μια κόρη από προηγούμενο γάμο, και ο τωρινός μου σύζυγος δεν έχει παιδιά από τον δικό του.Λειτουργεί όμως καλύτερα απο πατέρας της σε όλους τους τομείς του μεγαλώματος της.

φιλικά στο λέω.

maria.jpg

Και δεν είναι ξένο παιδί...απότη στιγμή που είστε παντρεμένοι(αν είστε,δενξέρω) τότε είναι κ δικό σου..και πρέπει να το νιώθεις σαν δικόσου....καλυτερα τέτοιες φράσεις <<ξένο παιδί >> να μην ακούγονται στα αυτιά τους.

απο προσωπικη εμπειρια....

το παιδι οσο κ να το πονας, οσο και να το φροντιζεις, οσο κ να προσπαθεις για το καλυτερο ειναι ΠΑΝΤΑ αλλουνου παιδι!

6 χρονια μεγαλώνω τον γιο του αντρα μου... γιατι η μανα του δεν ηθελε.. βαριοτανε...

εχουμε δεθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

αλλα "μαμα" λεει την βιολογικη του μητερα!!!

δεν μπορεις να δεις σαν δικο σου παιδι ενα παιδι που δεν το μεγαλωνεις κ δεν το γαλουχεις απο μωρο!

και δεν υπαρχει ΠΡΕΠΕΙ να το νιωθεις δικο σου!!

το πονας, το φροντιζεις, το αγαπας, το μεγαλωνεις....

Διαφημίσεις

oxi menei sabatokiriaka giortes kai ta loipa!! den leo tipota!! blepei tileorasi!!!an endiaferete san gonios na paei na psaksei!!!!

απο την στιγμη που το παιδι το εχει η μητερα του κ σε εσας ερχεται για βολτα, διακοπες οπως θες πες το...

γνωμη μου...

γιατι η καθε πορτα εχει το καρφι της κ κανεις δεν ξερει αν κ ποσο στραβο ειναι....

γινε φιλη με την μικρη... μανα εχει... δεν θελει δευτερη.... οποια κ αν ειναι η μανα της, οπως κ αν την μεγαλωνει!

εφοσον το παιδι εχει μανα κ το μεγαλωνει εκεινη ... θεωρω πως δεν σου πεφτει λογος!

εσυ της ειπες να γυρισει εκεινη την ωρα.... ο πατερας της εχει αλλη γνωμη...

βαλε τον εαυτο σου στη θεση της κ σκεψου... εσυ ποιον θα ακουγες?

απο την στιγμη που το παιδι το εχει η μητερα του κ σε εσας ερχεται για βολτα, διακοπες οπως θες πες το...

γνωμη μου...

γιατι η καθε πορτα εχει το καρφι της κ κανεις δεν ξερει αν κ ποσο στραβο ειναι....

γινε φιλη με την μικρη... μανα εχει... δεν θελει δευτερη.... οποια κ αν ειναι η μανα της, οπως κ αν την μεγαλωνει!

εφοσον το παιδι εχει μανα κ το μεγαλωνει εκεινη ... θεωρω πως δεν σου πεφτει λογος!

εσυ της ειπες να γυρισει εκεινη την ωρα.... ο πατερας της εχει αλλη γνωμη...

βαλε τον εαυτο σου στη θεση της κ σκεψου... εσυ ποιον θα ακουγες?

Ειλικρινα indica δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου!!! Και χαιρομαι που ενω εισαι η μητρια (πολυ ασχημη λεξη αλλα ετσι ειναι) του παιδιου εχεις χτισει μαζι του μια σχεση φιλιας και εμπιστοσυνης!

Βαζοντας τον εαυτο μου στη θεση της μικρης κι εγω τη μητρια μου δε θα την ακουγα... Τον πατερα μου ναι, τη μανα μου σιγουρα, τη μητρια μου νομιζω πως οχι...

Η μικρη χρειαζεται μια πολυ καλη φιλη (που ισως την καλυπτε κιολας στον πατερα της σε τετοιες περιπτωσεις...). Μανα εχει...

Mpimpi δε λεω πως δεν τη νοιαζεσαι, αλλα αν δεις αλλιως τη σχεση τη δικη σου με τη μικρη, ισως κι εσυ να περνας καλυτερα με τον αντρα σου και να μην εχετε τετοια προβληματα.... Γνωμη μου παντα ετσι?:wink:

mpimpi μηπως υπαρχουν τιποτα περιουσιακα αναμεσα τους,καποιο οικονομικο ωστε ο αντρας σου θελει να το παιζει καλως ωστε η μικρη να εχει ευχαριστες εντυπωσεις οταν γυριζει στην μαμα της?σαν να μη θελει να της χαλαει χατηρια για να μη λεει στη ,μαμα της δε με αφησαν να κανω εκεινο-το αλλο-το παραλλο.οταν ερχεται η μικρη ο αντρας σου πως ασχολειται μαζι της και ποσο?

ka8olou den asxoleite me tin mikri!! einai teleios aneu8inos!! nomizei oti pera apo tin diatrofi pou dinei den einaiipoxreomenos na kanei kati allo. aporo giati tin fernei telika e autestis apopseis. den kanoune tipota mazi. oute mia bolta den pane. tin afinei na trigirnaei gia na min tin exei sto kefali tou. exei kai mena tin xazi pou noiazome gia ola kai den endiaferete ka8olou. oxi deka i ora tin eipena girisei opos panta alla kai ops panta argei alla den leei tipota. simera stis oxto girise k eipe koimi8ike se mia fili tis. kai autos to mono pou eipe itan: koritsi mou min to ksanakaneis auto!!! entaksei??? kai ego ftaio tora pou oriome giati den pire adeia apo kanenan na rotisei an mporei na koimi8ei stin fili tis????i pou den enimerose na parei ena tilefono???kai kinito exei alla to eixe kai klisto....bgalte akri!!!!

ka8olou den asxoleite me tin mikri!! einai teleios aneu8inos!! nomizei oti pera apo tin diatrofi pou dinei den einaiipoxreomenos na kanei kati allo. aporo giati tin fernei telika e autestis apopseis. den kanoune tipota mazi. oute mia bolta den pane. tin afinei na trigirnaei gia na min tin exei sto kefali tou. exei kai mena tin xazi pou noiazome gia ola kai den endiaferete ka8olou. oxi deka i ora tin eipena girisei opos panta alla kai ops panta argei alla den leei tipota. simera stis oxto girise k eipe koimi8ike se mia fili tis. kai autos to mono pou eipe itan: koritsi mou min to ksanakaneis auto!!! entaksei??? kai ego ftaio tora pou oriome giati den pire adeia apo kanenan na rotisei an mporei na koimi8ei stin fili tis????i pou den enimerose na parei ena tilefono???kai kinito exei alla to eixe kai klisto....bgalte akri!!!!

χωρίς να θέλω να κρίνω τις επιλογές κανενός, πώς πήρες την απόφαση να κάνεις παιδί με έναν όπως λες ανεύθυνο άνθρωπο που ήταν ήδη πατέρας άρα μπορούσες να δεις εκ των προτέρων τη συμπεριφορά του, γιατί όσες διαφορές και να έχει με την πρώην σύζυγο δεν είναι λόγος να μην ασχολείται και ενδιαφέρεται για την κόρη του, για το δικό σας παιδί ενδιαφέρεται τουλάχιστον?

1FdQp2.png

Διαφημίσεις

giato diko maspara poli!!!na to paiksei na totaisei na to kanei mpanio na to paei bolta!!!! ta panta. me to pou genisa allaksan ola. epapse na endiaferete gia tin mikri kai ola ta dinei ston mikro. tis proales pou ton tsitosa pali mou eipe itan la8os kai tora to plironei kai den mporei na kanei allios!!! ax 8a tin kano. idi psaxno spiti!!!!

βρε κοριτσι ηρεμησε δεν ειναι λογος αυτος να φυγεις απ το σπιτι ολα με συζητηση θα λυθουν.μην χαλασεις την οικογενεια σου προσπαθησε να την κρατησεις ενωμενη.το κοριτσι θελει καθοδηγηση και σωστες συμβουλες.ειναι η προεφηβεια και ειναι καπως δυσκολα.καλο ειναι σιγα σιγα να χτισεις μια σχεση εμπιστοσυνης αναμεσα σας.οσο για τον αντρα σου προσπαθησε να του μιλησεις ηρεμα και αυτος να με την σειρα του να μιλησει στην μητερα του παιδιου να χει γνωση το τι γινεται.θελει προσπαθεια αλλα δεν αξιζει να σωσεις τον γαμο σου αν αγαπας αυτον τον ανθρωπο?

Nrdkp3.png

giato diko maspara poli!!!na to paiksei na totaisei na to kanei mpanio na to paei bolta!!!! ta panta. me to pou genisa allaksan ola. epapse na endiaferete gia tin mikri kai ola ta dinei ston mikro. tis proales pou ton tsitosa pali mou eipe itan la8os kai tora to plironei kai den mporei na kanei allios!!! ax 8a tin kano. idi psaxno spiti!!!!

τότε μάλλον η αδιαφορία μπορεί να σχετίζεται με την πρώην, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί ένα παιδί να μεγαλώνει κατ'αυτόν τον τρόπο! αλήθεια ποιο ήταν λάθος, το πρώτο παιδί? κρίμα για το ίδιο το παιδί, από την άλλη είναι τυχερό που ενδιαφέρεσαι, πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να το συζητήσετε και να σου εξηγήσει γιατί συμπεριφέρεται έτσι με κάθε ειλικρίνεια!

1FdQp2.png

οχι ρε κοπελα μου μη χαλιεσαι και σηκωθεις και φυγεις.συζητησε μαζι του,τι πρεπει να γινει με την κορη του,γιατι ολη αυτη η σταση.δε ειναι λογος αυτος να τα μαζευεις και να φευγεις.εκτος αν υπαρχουν και αλλα.

βρε μπιμπι βλεπεις τι γραφεις?

το κοριτσι νομιζεις δεν καταλαβαινει οτι ο πατερας εχει αδυναμια στον μικρο κ οχι στην ιδια?

πως νομιζεις να νιωθει?

κ εσυ πας να της κανεις κουμαντο με τον χειροτερο τροπο!!!!!!

βαλε στην ακρη οτισηποτε αρνητικο νιωθεις κ ξεκινα απο την αρχη με το παιδι!

βγες εξω μαζι της για ψωνια, για καφε! γινετε φιλες! να δεις που με τον καιρο κ θα σε ακουει κ ολα θα σου τα λεει!

και συχωρεσε με τωρα για αυτο που θα σου πω (αλλα παραθέτωντας μας την κατάσταση ... αυτοματα σημαίνει πως εισαι ετοιμη να ακουσεις τα παντα)

μην κανεις ενα κοριτσακι 11 χρονων να σε βλέπει σαν την σκυλα μητρια που πηρε τον μπαμπα της!

στο δικο σου παιδι η μητρια πως θα ηθελες να φερθει? σαν δυναστης?

μα καλα δεν βλεπετε οτι το παιδι αντιδρα? κατι το ενοχλει κ αντιδρα! αν ητανε φιλικο το περιβάλλον ετσι θα αντιδρουσε?

τα ξεχασαμε τα δικα μας τα εφηβικα???????

Βρε κοπελιά ........ εσύ δεν εχεις περασει εφηβεία;

Τι περιμενεις να κανει η μικρη .... να σου πει ναι μαμά θα ερθω στις 11 και να γυρίσει στις 10:30 για να την πεις καλή;

Φανταζομαι πως δεν ειναι και το πιο ευκολο πράγμα να χωρίζουν οι γονείς σου και να τους βλέπεις να ξαναφτιαχνουν τη ζωή τους κανοντας και άλλα παιδακια!

Ενιωσε χάδι ποτέ αυτο το παιδί;

Πήρε μια αγκαλιά;

Η το μόνο που ξέρει ειναι μια βαλίτσα στο χερι και αλλαγη σπιτιών καθε 5 μέρες!

Μπορεί να ειναι σκληρη .... και να ειπα και χοντραδες .... αλλα η ψυχη ενος έφηβου θέλει προσοχή!!!!

μήπως γίνεται να μη γράφεις greeklish?? στραβώθηκα να σε διαβάζω καλή μου!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

το κοριτσι νομιζεις δεν καταλαβαινει οτι ο πατερας εχει αδυναμια στον μικρο κ οχι στην ιδια?

πως νομιζεις να νιωθει?

κ εσυ πας να της κανεις κουμαντο με τον χειροτερο τροπο!!!!!!

βαλε στην ακρη οτισηποτε αρνητικο νιωθεις κ ξεκινα απο την αρχη με το παιδι!

βγες εξω μαζι της για ψωνια, για καφε! γινετε φιλες! να δεις που με τον καιρο κ θα σε ακουει κ ολα θα σου τα λεει!

Συμφωνώ 100% με τα γραφόμενα της Indica και εγώ εχθες κάτι ανάλογο σου πρότεινα μπιμπι...Μίλα της, πάρτην με το καλό, με υπομονή, μην την πας κόντρα. Η προεφηβεία είναι μια -έτσι και αλλιώς- ιδιαίτερη περίοδος για τα παιδιά και χρειάζεται ειδική μεταχείριση και μεγάααααλη υπομονή από τους γονείς.

Αλλά το να κοιμηθεί σε φίλη της, χωρίς ειδοποίηση, να γυρίσει 8 το πρωί όπως λες και να έχει κλειστό το κινητό, το βρίσκω εξωφρενικό για 11 χρονών παιδάκι...πρέπει να της μιλήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται (αν και εφόσον φυσικά εχεις διάθεση να το κάνεις) γιατί μου φαίνεται ότι μόνο εσύ ίσως μπορέσεις να προλάβεις καταστάσεις...

ax ksereis poses fores tis milisa??? den me upologizei giati etsi tin exoun ma8ei. blepei kai ton patera tis adiaforo kai kanei tou kefaliou tis. kai an po ego kati oti prepei na kanoume auto i ekeino exo kai tin pe8era na tin fountonei kai na tin kakoma8ainei kai einai ena xaos!!!!!!!!!!!!adieksodo!!! gia na tin koitazo ego ipoxreosei lene oloi oi dikoi tou. alla an po ti gnomi mou gia kati pano sto paidi eimai i kakia mitria!!!bare8ika!!!!!

Λοιπον..

1ο. το θεωρω αδιανοητο ενα παιδι 11 χρ να φευγει και να γυριζει οποτε θελει χωρις ειδοποιηση...

2ο θεωρω επισης τρελο να φιλοξενηθηκε καπου..χωρις οι γονεις (η μηπως δεν κοιμηθηκε σε σπιτι παιδιου??) να σας παρουν τηλ να συννενοηθειτε μεταξυ σας

3ο τ οτι ξυπνησε 8 παρα και γυρισε σπιτι...κατι δεν παει καλα...

4ο στο σπιτι ΜΟΥ κανονες βαζω εγω..ακομα και αν δεν ειμαι κηδεμονας καποιου...τα συκα συκα λοιπον και η σκαφη σκαφη ..θα τους ελεγα (γενικα δλδ στον αντρα μου στην μανα της και στην πεθερουλα) οτι οποιος μπαινει εδω μεσα οφειλει να σεβεται καποιους κανονες...και οτι δεν δεχομαι απ την στιγμη που την εχω στην ευθυνη μου να κανει του κεφαλιους του..γιατι τοτε 2 σεναρια θ ακολουθησω...ενα χαρτι στην αστυνομια..οτι παρολο που μενει σ εμενα ...δεν φερω καμια ευθυνη τι ωρα ερχεται -φευγει...η δεν ξαναερχεται..μεχρι να τους σεβαστει..

και τελευταιο....

Πως κοιμηθηκατε..γνωριζοντας οτι ενα 11χρ ειναι μονο του στο δρομο και μη ξεροντας εαν εχει παθει κατι κακο?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα