Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαθήματα μουσικής


Recommended Posts

Εχω ένα κοριτσάκι 5 ετών το οποίο βλέπω να έχει ένα ενδιαφέρον για τη μουσική και σκέφτηκαότι θα ήταν ωραίο να κάνει μαθήματα μουσικής, ότι ίσως να της τραβούσαν την προσοχή αρκετά. Εχετε παρόμοια εμπειρία από μαθήματα μουσικής σε αυτή την ηλικία. Αν ναι γνωρίζετε κάποια σχολή στον Πειραιά που κάνει μαθήματα σε παιδιά αυτής της ηλικίας?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ακούσει ότι σ'αυτή την ηλικία είναι καλύτερα να ψάξεις για κάποιο ωδείο που έχει το σύστημα orf (τρόπος εκμάθησης ειδίκος για παιδιά).

 

το σύστημα orff είναι το μάθημα ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. συνδιάζει κίνηση με μουσική. το διδάσκουν κυρίως μουσικοί και ο ΝΑΚΑΣ της Αθήνας το έχει. πήγαινε η ξαδέλφη μου τα παιδιά της. και νομίζω τα δέχονται από 6 μηνών.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για παιδιά απο 10-22 μηνών υπάρχει το σύστημα robbie.

Για παιδιά απο 22 μ.-4 ετών υπάρχει το σύστημα teddy.

Τα μαθήματα γίνονται μία φορά την εβδομάδα .Η παρουσία γονιού είναι συνιθισμένη.

Το σύστημα orff είναι για παιδιά απο 4-8 ετών,και συνδυάζουν μουσική ,κίνηση και λόγο.

Μπες στο nakas.gr ,να δείς περισσότερα.

Ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχω δει ότι όντως ο Νάκας κάνει τέτοια δουλειά, απλά ελπίζω να κάνει και στον Πειραιά. Θα το κοιτάξω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νάκας του Πειραιά έχει σίγουρα, ρώτησα πριν λίγο καιρό.Περίπου 500 ευρώ για όλο το χρόνο μου είπαν, 1 φορά την εβδομάδα για 1 ώρα, και μπορείς να κάνεις μια αίτηση και να σε καλέσουν για δοκιμαστικό από Σεπτέμβρη που ξεκινούν τα τμήματα. Απλά κάλεσέ τους μετά τις 15.30.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρά. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο ωδείο προς τα Δυτικά Προάστεια με τμήματα για πολύ μικρά παιδιά (η μπέμπα μου είναι 13 μηνών)?

Don't Stop At The Top

Touch The Sky Before You Drop

 

www.myspace.com/chris_kappas

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα κοριτσάκι 5 ετών το οποίο βλέπω να έχει ένα ενδιαφέρον για τη μουσική και σκέφτηκαότι θα ήταν ωραίο να κάνει μαθήματα μουσικής, ότι ίσως να της τραβούσαν την προσοχή αρκετά. Εχετε παρόμοια εμπειρία από μαθήματα μουσικής σε αυτή την ηλικία. Αν ναι γνωρίζετε κάποια σχολή στον Πειραιά που κάνει μαθήματα σε παιδιά αυτής της ηλικίας?

 

Σας ευχαριστώ

 

eftixia καλημέρα. Τυχαίνει να είμαι μουσικός. Αν ενδιαφέρεσαι για οποιοδήποτε μουσικο όργανο , είναι πολύ νωρίς ακόμη. Πρέπει τουλάχιστον να πάει σχολείο το παιδί και να μπορεί να διαβάζει. Η προτεινόμενη ηλικία ειναι γύρω στα 7 για να ξεκινήσει ένα παιδί μουσικό όργανο. Προσωπικά έκανα μαθήματα σε ένα κοριτσάκι που πήγαινε νήπιο. Είχα βρει κολπάκια για να μάθει τις νότες κλπ, της άρεσε πολύ , αλλά στο τέλος ήταν λίγο κουραστικό. Όχι για εμένα αλλά για το ίδιο. Διότι στεναχωριόταν κιόλας που δεν μπορούσε να φτάσει τους ρυθμούς τηςς αδερφούλας του η οποία ήταν τότε στην 2α Δημοτικού. Και είναι φυσικό και εύλογο να μην μπορεί να ακολουθήσει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως , αφού το παιδί δείχνει ενδιαφέρον για την μουσική , έιναι να να το πας σε κάποιο ωδείο όπου παραδίδονται μαθήματα Orff. Είναι μουσικο παιδαγωγικο κινητικό σύστημα και μέσα από το παιχνίδι το παιδί μαθαίναι αρκετά πράγματα για την μουσική , τους ήχους , τον ρυθμό κλπ.

Αν θέλεις μπορώ να σου στειλω με πμ, για να μην θεωρηθεί διαφήμιση , ωδεία στον Πειραιά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα πάω κι΄γω την μικρή μου φέτως στον Νάκα στον Πειραιά. Είχα τον γιό μου εκεί για 3 χρόνια, ακολουθούσε Junior Music course και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τηλεφώνησα στον Νάκα και εμαθα πληροφορίες για τα τμήματα robbie & teddy

αυτά τα βρήκα στο site.

 

Σύστημα Robbie για ηλικίες από 10 έως 22 μηνών

Η μικρή φώκια με το όνομα 'Robbie' συνοδεύει μουσικά, με απλές ιστορίες, τις διάφορες βαθμίδες ανάπτυξης των παιδιών από τεσσάρων έως δεκαοκτώ μηνών. Παρακολουθεί εκδηλώσεις της καθημερινής ζωής, όπως το μπάνιο, ο ύπνος, το φαγητό, το ντύσιμο, τα γενέθλια κ.λπ. Πυρήνας του συστήματος είναι η αρχή της 'ελεύθερης ανακάλυψης', που επιτρέπει στα παιδιά να προχωρούν σε μικρές ανακαλύψεις ανάλογα με το δικό τους επίπεδο μάθησης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ομαδικό τραγούδι, παιχνίδι, μουσικές ακροάσεις και κίνηση.

Οι γονείς που θα προσφέρουν στα παιδιά τους το προνόμιο να συμμετέχουν στο σύστημα αυτό θα δουν θετικότατα 'απτά' αποτελέσματα, όπως, μεταξύ άλλων, πιο ήρεμο ύπνο και αλματώδη ανάπτυξη της συναισθηματικής και κοινωνικής συμπεριφοράς του βρέφους.

 

Σύστημα Teddy για ηλικίες από 22 μηνών έως 4 ετών

Σίγουρα χαίρεστε με κάθε του καινούριο βήμα, κάθε του καινούρια λέξη. Καιρός να ενθουσιαστείτε ανακαλύπτοντας κι άλλα 'κρυφά' ταλέντα του παιδιού σας.

Ένα μικρό αρκουδάκι, με πολύ σημαντική παρουσία σε όλα τα μαθήματά μας στο Ωδείο, χαρίζει το όνομά του στο σύστημα αυτό, το οποίο απευθύνεται σε νήπια από δεκαοχτώ μηνών έως τεσσάρων ετών.

Όλοι οι γονείς ξέρουμε καλά πόση χαρά και ενθουσιασμό μας προσφέρει κάθε νέο βήμα που κάνουν τα παιδιά μας, κάθε καινούριος ήχος, κάθε λεξούλα τους... Φανταστείτε λοιπόν, τα παιδιά σας να τραγουδούν, να χορεύουν, να 'αφουγκράζονται' τη μουσική.

Είναι κάτι που τους προσφέρει ασφάλεια, ικανοποίηση, ηρεμία. Και κάτι παραπάνω: είναι ένα σημαντικότατο ερέθισμα που τα βοηθά να προχωρήσουν με μεγαλύτερη άνεση και ταχύτητα από το ένα στάδιο ανάπτυξης στο επόμενο.

 

 

 

Πού και πώς γίνεται το μάθημα.

Το μάθημα γίνεται μία φορά την εβδομάδα και διαρκεί 45 λεπτά.

Oι τάξεις μας έχουν διαμορφωθεί ειδικά για τις ανάγκες των ευαίσθητων αυτών ηλικιών, με χαρούμενα και ζωηρά χρώματα. Με τα κρουστά όργανα ως απαραίτητο 'μουσικό' εξοπλισμό, τα υλικά και τα παιχνίδια που χρησιμοποιούνται είναι μαλακά, υποαλλεργικά και στόχο έχουν να εξάψουν τη φαντασία και να επιστρατεύσουν όλες τις αισθήσεις των λιλιπούτειων μαθητών μας.

 

 

ρώτησα για το teddy. κοστίζει €522 ετησίως (ΟΚΤ-ΙΟΥΝ) με €35 εγγραφή

εχει τμήμα τα απογέυματα καθημερινά εκτός τετάρτης και το σαββατο πρωινό.

σκέφτομαι να πάω για ενα δομικάστικό (μου το προτείνανε από το ωδείο) και να τη γράψω. πρεπει να είναι πολύ ενδιαφέρον. κι επειδή η δική μου μετά το πάσχα θα ξεκινήσει και μπαλετο, πιστεύω θα τη βοηθήσει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mickey συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ είχα ξεκινήσει μαθήματα πιάνου γύρω στα 7 αν θυμάμαι καλά. Καλή ηλικία είναι εκεί. Σίγουρα όμως υπάρχουν τρόποι και μέθοδοι όπου μπορείς να κινητοποιήσεις τη μουσική προδιάθεση του παιδιού.

 

ismeni Γνωρίζεις αν αυτά τα μαθήματα γίνονται και στη Θεσσαλονίκη; Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να ξεκινήσω τον γιο μας από μικρό με τη μουσική. Είναι πραγματικά ένας πολύ ωραίος τρόπος έκφρασης και σε βοηθάει επίσης να είσαι πιο δημιουργικός.

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Mickey συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ είχα ξεκινήσει μαθήματα πιάνου γύρω στα 7 αν θυμάμαι καλά. Καλή ηλικία είναι εκεί. Σίγουρα όμως υπάρχουν τρόποι και μέθοδοι όπου μπορείς να κινητοποιήσεις τη μουσική προδιάθεση του παιδιού.

 

ismeni Γνωρίζεις αν αυτά τα μαθήματα γίνονται και στη Θεσσαλονίκη; Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να ξεκινήσω τον γιο μας από μικρό με τη μουσική. Είναι πραγματικά ένας πολύ ωραίος τρόπος έκφρασης και σε βοηθάει επίσης να είσαι πιο δημιουργικός.

 

 

 

Θεσσαλονίκη Ν. Πλαστήρα 47, Χαριλάου 2310 320560 & 2310 330188 2310 330191

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα κοριτσάκι 5 ετών το οποίο βλέπω να έχει ένα ενδιαφέρον για τη μουσική και σκέφτηκαότι θα ήταν ωραίο να κάνει μαθήματα μουσικής, ότι ίσως να της τραβούσαν την προσοχή αρκετά. Εχετε παρόμοια εμπειρία από μαθήματα μουσικής σε αυτή την ηλικία. Αν ναι γνωρίζετε κάποια σχολή στον Πειραιά που κάνει μαθήματα σε παιδιά αυτής της ηλικίας?

 

Σας ευχαριστώ

 

το καλοκαιρι γνωρισα μια συνεργατιδα της μαριζας κωχ κ μου ειπε οτι η κωχ κανει καποιο προγραμμα μουσικης καπου στην πλακα για παιδια απο 4 κ πανω, αν καταλαβα καλα εχει να κανει με τ να μαθουν τα παιδια να ακουνε σωστα. μου αρεσε που το ακουσα,ρωτα να δεις τι ακριβως ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγραψα τον Στελιο στην μουσικοκινητική του Δημου Κερατσινιου και ειναι τρελλαμενος...(την λεει...μουσικινικιτη...πολύ γελιο...)

Του αρεσει πολύ...φυσικά παιζει ρολο το γεγονος οτι ειναι και κανα δυο ακομη παιδάκια απο το σχολειο του και περναει πολύ ωραια...

Περιμενεις πως και πως να ξαναπάει...1 φορά τη βδομαδα απο 1 ωρα...

Και μονο 5 ευρω το μηνα με 20 εγγραφή...πολύ καλά για ενα μικρο παιδι που δεν ξερεις αν θελει να ξαναπάει...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μονο 5 ευρω το μηνα με 20 εγγραφή...πολύ καλά για ενα μικρο παιδι που δεν ξερεις αν θελει να ξαναπάει...

 

πολύ καλά, γιατί θελει να ξαναπάει. αυτή είανι η επιτυχία.

όσο αφορά το οικονομικό... δήμος είναι και μπορεί να εχει τόοοοοοοοοοοσο χαμηλά δίδακτρα. κανονικά οι δήμοι πρεπει να προσφέρουν δωρεάν μαθηματα, γιατί χρηματοδοτούνατι από την ευρωπαίκή ένωση για να το κανουν αυτό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω τον γιο μου στο Ωδείο του Δήμου μας. Κάνει μουσική προπαιδεία φέτος και του χρόνου θέλει κιθάρα. Θα δούμε!. Πληρώνουμε όμως πιο πολλά από το Δήμο της Aggeloudia. 15Ε εγγραφή και 30Ε /μήνα για 1 ώρα την εβδομάδα.

 

Διάβασα κάτι άλλο στο metro, μπορείτε να το τσεκάρετε εσείς που πάτε τα παιδάκια σας στον Νάκα και να μας πείτε. Δίνει το μουσικό όργανο ΔΩΡΕΑΝ στα παιδάκια με την εγγραφή τους, ενώ το πιάνο το δίνει για 1 χρόνο.

 

Αλήθεια γνωρίζει καμία πόσο μπορεί να στοιχίζει μία κιθάρα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει γενικως τον Δημο σε δραστηριοτητες παιδιων και ειδα οτι ειναι "τιγκα"...

Απο 5 ετων και πάνω ομως, γιαυτο και το εγραψα εκει που ειναι απο πιο μικρά αλλά και γιατι δεν πληρωνουμε πολλά...

Δυστυχως σαυτη την ηλικια εχουμε ενα θεμα με το που θα πανε και αν θα μεινουν και ποσο θα κοστισει...

Τον εγραψα κολυμβητηριο στον Εθνικό (40 εγγραφη-40 ο μηνας)...πήγε 3-4 φορες...σταματησε...

Το γράψαμε Ταεκβοντό...(το ολυμπιακο αθλημα), (20 εγγραφη-50 ο μηνας) εχει παει 4-5 φορες...αρχιζει να κανει νερά...

Εεεεε δεν θα ξεπαραδιαστώ χωρις λόγο κιολας...ειναι μικρός το ξερω ...θελεις χρονο για να διαλεξει τι τον ενθουσιάζει και του παει...αλλά και τα διδακτρα τρεχουν και ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειναι λίγα...Υπομονή κάνω για να δω τι του πάει...

Ο Δημος εχει σχεδον ολα αυτά τα προγράμματα και αλλα τοσα, στοιβο, ποδοσφαιρο...αλλά κλεισμενα 5...και με διδακτρα παρα πολύ πιο χαμηλά...

Η μουσικοκινητική ειναι το μονο που ζητάει κάθε μερα να πάει και λάμπει το προσωπό του...

Ψαξτε τους Δημους σας...εχουν πολλά και σε πολλύ καλες τιμες...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Aggeloudia καλά κάνεις και ψάχνεις τις δραστηριότητες του Δήμου, κι εγώ πιστευω ότι συμφαίρουν. Εγώ βέβαια ενδιαφερόμουν για μπαλέτο στη μικρή μου από το δήμο μας (κάπου το έχω ξαναγράψει) αλλά τα μαθήματα ξεκινούν ώρα που εγώ σχολάω από τη δουλειά. Πάντως, αν βολευουν οι ώρες, οι τιμές των δήμων είναι τέτοιες που βοηθούν στον πειραματισμό των μικρών μας. Πράγματι τα μικρά όλα θέλουν να τα δοκιμάζουν και τα περισσότερα τα βαριούνται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

...ακριβως αυτό που γράφεις αλλά η διαφορά ειναι οτι στα ιδιωτικά δεν δεχονται πάνω απο μια δοκιμή λές και το 4χρονο σε μια μόνο δοκιμη θα καταλάβει τι του αρεσει!!!!!

...και φυσικά το 50αρικο το εχεις σκάσει...στο Ταε-κβο-ντό δεν δεχτηκαν ΟΥΤΕ μια δοκιμή...:evil:...πλάκα πλάκα νατο το 70αρι και εχω τωρα το Στελάκια να μου τριβεται ...και δεν ξερω αν θελω...και να μην πάω σημερα...και ...και ...και...τι να πω...!!!!!!

Καλά στο κολυμβητηριο τα 80 εφυγαν ετσι...!!!!!!!!!!

ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!

Δημος και πάλι Δημος...σιγουρα θα βρεις ωρα που να σε βολεύει...

Μπές στο site του Δημου σου και χτυπα στις δραστηριοτξ=ητες...μετά επέλεξε εκει που λεει για παιδιά και θα στα βγάλει με τα τηλέφωνα...πάρε και ενημερωσου...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει γενικως τον Δημο σε δραστηριοτητες παιδιων και ειδα οτι ειναι "τιγκα"...

Απο 5 ετων και πάνω ομως, γιαυτο και το εγραψα εκει που ειναι απο πιο μικρά αλλά και γιατι δεν πληρωνουμε πολλά...

Δυστυχως σαυτη την ηλικια εχουμε ενα θεμα με το που θα πανε και αν θα μεινουν και ποσο θα κοστισει...

Τον εγραψα κολυμβητηριο στον Εθνικό (40 εγγραφη-40 ο μηνας)...πήγε 3-4 φορες...σταματησε...

Το γράψαμε Ταεκβοντό...(το ολυμπιακο αθλημα), (20 εγγραφη-50 ο μηνας) εχει παει 4-5 φορες...αρχιζει να κανει νερά...

Εεεεε δεν θα ξεπαραδιαστώ χωρις λόγο κιολας...ειναι μικρός το ξερω ...θελεις χρονο για να διαλεξει τι τον ενθουσιάζει και του παει...αλλά και τα διδακτρα τρεχουν και ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειναι λίγα...Υπομονή κάνω για να δω τι του πάει...

Ο Δημος εχει σχεδον ολα αυτά τα προγράμματα και αλλα τοσα, στοιβο, ποδοσφαιρο...αλλά κλεισμενα 5...και με διδακτρα παρα πολύ πιο χαμηλά...

Η μουσικοκινητική ειναι το μονο που ζητάει κάθε μερα να πάει και λάμπει το προσωπό του...

Ψαξτε τους Δημους σας...εχουν πολλά και σε πολλύ καλες τιμες...

 

Aggeloudia καλά κάνεις και ψάχνεις τις δραστηριότητες του Δήμου, κι εγώ πιστευω ότι συμφαίρουν. Εγώ βέβαια ενδιαφερόμουν για μπαλέτο στη μικρή μου από το δήμο μας (κάπου το έχω ξαναγράψει) αλλά τα μαθήματα ξεκινούν ώρα που εγώ σχολάω από τη δουλειά. Πάντως, αν βολευουν οι ώρες, οι τιμές των δήμων είναι τέτοιες που βοηθούν στον πειραματισμό των μικρών μας. Πράγματι τα μικρά όλα θέλουν να τα δοκιμάζουν και τα περισσότερα τα βαριούνται ευκολα.

 

 

 

ναι, συμφωνω να δοκιμάζετε στους δήμους. αλλά...είναι σίγουρο οτι οι δήμοι κανουν τη δουλειά που πρέπει να κανουν;

μπορώ να μιλησω για το μπαλετο... στους περισσότερους δήμους δεν γινεται η η σωστή δουλειά και πολλές φορές καταστρέφουν τα παιδιά. δεν προσφέρουν την καλλητεχνική εκπάιδευση που εχει ο χόρος. απλώς μπάινουν στην τάξη και...κάνουν. ο χορός είανι ΤΕΧΝΗ δεν ειναι αθλημα για να γινεται ωμα και στεγνά. ο χορός προσφέρει ψυχική και σωματική καλλιέργεια. οι δημοι τις περισσότερες φορες δεν εχουν τις κτηριακές υποδομές που χρειάζεται το μπαλετο.

δεν πρεπει να πειραματιζόμαστε με την υγεία των παιδιών μας. καλά τα λιγότερα έξοδα, αλλά μπροστά στην εκπάιδευση κια στην υγεία;

αν η δασκάλα στη σχολή μπαλέτου ειναι καλή...το παιδί δεν θα βαρεθει (ειτε αμα πηγαίνει στον δήμο είτε αμα πηγαίνει σε ιδιωτική σχολή).

γιατί οι δήμοι δεν κάνουν δημοτικά καθαριστήρια; γιατί δεν επιδοτούνται. ενώ με τις καλλιτεχνικες δραστηριότητες παίρνουν λεφτά από την ΕΕ. οι δήμοι πρέπει να προσφέρουν τα ΠΑΝΤΑ δωρεάν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω για το μπαλέτο γιατι δεν εχω εικονα, αλλά θεωρω πως κακή δουλειά μπορει να γινει και σε κάποια ιδιωτική σχολή.Απλώς με τον καιρό θα σταματήσει να λειτουργει...και πως μπορει κάποια μάνα να καταλάβει που γινεται καλή η κακή δουλειά;;;Δεν ειμαι μπαλαρινα η δασκάλα μουσικής να καταλάβω τη διαφορά...!!!!

Στηριζομαι απλώς σαυτο που μου λεει το παιδι μου και σε συστάσεις άλλων μαμάδων..

Το μονο που μπορω -και θα το κάνω- ειναι να παρακλουθησω ενα μαθημα κρυφά απο τα παιδιά για να μην τα αναστατωσω και με τα πολύ λίγα που γνωριζω και φυσικά απο το ενστικτο να πάρω μια μυρωδιά...ΜΟΝΟ...Τι άλλο;;;

Θεωρω οτι δεν ειναι θεμα Δημου η ιδιωτικου για την καλή η την κακή δουλειά...και οσον αφορα το δωρεάν...αστο ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω για το μπαλέτο γιατι δεν εχω εικονα, αλλά θεωρω πως κακή δουλειά μπορει να γινει και σε κάποια ιδιωτική σχολή.Απλώς με τον καιρό θα σταματήσει να λειτουργει...και πως μπορει κάποια μάνα να καταλάβει που γινεται καλή η κακή δουλειά;;;Δεν ειμαι μπαλαρινα η δασκάλα μουσικής να καταλάβω τη διαφορά...!!!!

Στηριζομαι απλώς σαυτο που μου λεει το παιδι μου και σε συστάσεις άλλων μαμάδων..

Το μονο που μπορω -και θα το κάνω- ειναι να παρακλουθησω ενα μαθημα κρυφά απο τα παιδιά για να μην τα αναστατωσω και με τα πολύ λίγα που γνωριζω και φυσικά απο το ενστικτο να πάρω μια μυρωδιά...ΜΟΝΟ...Τι άλλο;;;

Θεωρω οτι δεν ειναι θεμα Δημου η ιδιωτικου για την καλή η την κακή δουλειά...και οσον αφορα το δωρεάν...αστο ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ...

 

δεν ανεφερα οτι στις ιδιωτικες γινεται καλή δουλειά κι εκει υπάροχυν σχολές που κάνουν κακή δουλειά. το τιμημα ειανι αυτό ακριβώς που ειπες. να κλέισουν. που και παλι...δεν κλέινουν.

σιγουρα το παιδι ξερει καλύτερα. αν περνάει καλά, τοτε εισαι σε καλό δρόμο.

το ένστικτό σου, ειναι πολύ σημαντικός παράγωντας. ολο και κάποιυ εχεις δει παράδειγμα μπαλετο... ξεριες περιπου πώς είναι. αν δεις μια παρασταση χωρις κοστούμια, τα παιδιά ξυπόλυτα να χορεύουν, χωρίς συγχρονισμό και με τη δασκάλα να τους λεει τι να κάνουνε ή να τραγουδάει τη μουσική; εεεε αυτό κάποια αρνητική εικόνα θα σου δώσει. κάποιο καμπανάκι θα σου χτυπήσει.

η καλή δασκάλα κανει τη διαφορά, σιγουρα οχι ο δημος, οχι η ιδιωτικη σχολή. απλώς στις ιδιωτικες σχολες...ελέγχονται τα διπλώματα των δασκάλων (περισσότερο).

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...