Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρέθηκα να ακούω το μακρύ και το κοντό του καθενός...!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

ξέρω ότι είναι παλιό το θέμα αλλά ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου. Τα άκουγα από πολλές πριν αλλά δεν τα πίστευα. Διανύω τον 7ο και ήδη έχω ακούσει αρκετά. Πολύ κοντινό συγγενικό άτομο του αντρούλη μου μόλις είδε τους 3d υπερήχους από την β' επιπέδου είπε ότι το αγέννητο μωρό μας είναι άσχημο. Επίσης λίγες μέρες πριν πάλι πάρα πολύ κοντινό του πρόσωπο μου περιέγραφε με πολλές λεπτομέρειες πως κάποια κοπέλα έχασε δύο μωράκια στον 8ο, προσπαθούσα να αποφύγω την συζήτηση αλλά επέμενε. Ακόμα, σχόλια και ερωτήσεις του τύπου πάντα από ΚΟΝΤΙΝΑ συγγενικά του πρόσωπα "θα το κάνεις μαμμόθρεφτο;", "τα αγόρια είναι χαζά, δεν είναι τρυφερά, δεν, δεν, δεν", "δεν παθαίνουν τίποτα τα μωρά, δεν πνίγονται μέχρι 6 μηνών φροντίζει ο Θεός γι' αυτό αλλά πολλά έχουν πεθάνει από πνιγμό αλλά είχαν πρόβλημα και δεν το ήξεραν οι γονείς", "μήπως φοβάσαι;;", "αγχώνεσαι;;", "να σε δω πως θα ξυπνάς εσύ που σηκώνεσαι μεσημέρι(δουλεύω απόγευμα και η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και τόσο πρωινός τύπος)", "8 η ώρα να το βάζεις για ύπνο τα μωρά πρέπει να κοιμούνται 15 ώρες" και άλλα πολλά!!

Ειλικρινά σας λέω δεν αντέχω άλλο και ακόμα δεν έχει γεννηθεί. Θέλω να με αφήσουν όλοι ήσυχη και να μην με βοηθήσουν στο ελάχιστο. Έχω τη μητέρα μου για ό,τι χρειαστώ που στην τελική μπορώ και άνετα να την βρίσω αν μου σπάσει τα νεύρα. Τι θέλουν πια;;; Δεν είμαι ρομπότ, άνθρωπος είμαι, δεν έχω εμπειρία από μωρά, δεν ξέρω ούτε τα βασικά αλλά θα κάνω ό,τι θεωρήσω καλύτερο για το μωρό μου. Θα βάλω τα δυνατά μου για τα καλύτερα αποτελέσματα αλλά ΟΧΙ δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι δεν θα το κάνω μαμμόθρεπτο, ότι θα το βάζω κάθε βράδυ για ύπνο από τις 8, ότι δεν θα το παίρνω ποτέ στο κρεβάτι μας, ότι δεν θα φοβηθώ αν θα πνιγεί με το γάλα του ή το φαγητό του. Ναι έχω άγχος και φόβο και όλα αυτά με κάνουν να νιώθω χειρότερα!! Αλλά ρε κορίτσια όταν ακούγονται όλα αυτά για ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακόμα τι θα γίνει μετά;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 256
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πιστεψε θα ακουσεις παρα πολλααα!!!!μετα ειναι τα καλυτερα..πως το κανεις αυτο γιατι το κανεις ετσι,,μην ακους και τοσο την παιδιατρο δεν ξερει καλα αυτη,μην το ξυπνας το βραδυ για να φαει,μην το παιρνεις αγκαλια θα μαθει,αστο λιγο να κλαψει δεν θα παθει τιποτα (εχω κορη ),θηλασες;οχι;γιατι; και πολλα αλλα ολα αυτα ακουγα καθε μερα απο ολους οσπου μια μερα τα πηρα στο κρανιο και ειπα κθα την κανω οπως θελω θα ειναι το μονο κοριτσι που θα θελει τοσο πολυ την μανα της, και στην τελικη τι σας νοιαζει εσας εσεις ξυπνατε σε εσας πονανει η πλατη μεση κτλ...

για αυτο κοπελια αστους να λενε οτι θελουν,,,αντε γιατι τα πηρα τωρα που τα θυμηθηκα..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να ακούσεις μετα!!!!! Εκει να δεις!!!!

Αλλα για το καλο το δικό σου και του μωρού σου, προσπάθησε να μη συγχηστρις. Κοντινό πρόσωπο του συζηγου, που λες και εσυ, ήταν σίγουρο ότι δεν θα τα καταφρω να θηλασω, όπως και εκείνη. Μόλις βλέπει ότι παει καλα ο θηλασμος, αλλαξε σενάριο και θηλασε και εκείνη για κάτι μήνες και με θηλαστρο(?) και μετα πήρε χάπια για να της το κόψουν!!!!!

Ο μικρός μου είναι 17μηνων και ακόμα ακούω σχόλια. Για το πως το μεγαλώνω. Ότι είναι μαμακιας, κακομαθημενος κλπ. Και κυρίως απο άτομα που δεν έχουν παιδιά....

Θα σε τρελλανουν. Βαλ' τους στη θέση τους νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

Παντα θα υπαρχουν αυτοι που θα λενε οτι βλακεια μπορεις να φανταστεις...το τι εχω ακουσει ολα αυτα τα χρονια , τι να σας λεω!!! Γιατι εκανα το 1ο μου παιδι πολυ μικρη, γιατι και πολυ κακως αργησα να κανω το δευτερο, γιατι δεν θηλασα τα πρωτα μου παιδια αλλα και γιατι ακομα θηλαζω το τελευταιο που ειναι 8 μηνων εφοσον περαν του 6ου μηνα δεν του προσφερει ουσιαστικα ο θηλασμος

τιποτα:shock:(αυτο το ωραιο μαλιστα ηταν απο κυρια γιατρο) , γιατι, γιατι γιατι και "συμβουλες" και παρατηρησεις απο ατομα που ειτε δεν εχουν παιδια ή ειναι μεγαλυτεροι και επομενως "ξερουν " καλυτερα....η τακτικη που εφαρμοζω τωρα τελευταια ειναι η εξης: απλως χαμογελαω και τους αφηνω να λενε και να λενε...ισως σκεφτομαι τωρα εγω , αν σιωπω εγω και τους αφηνω να ακουνε μονοι τους τα χαζα που λενε , ισως λεω παλι , να καταλαβουν πως ουσιαστικα τους αγνοω.....!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια παραπάνω!

Εχεις να ακούσεις ακόμα πααααρα πολλά!Θα κλείσεις τα αυτιά σου και θα μεγαλωσεις το παιδάκι σου όπως νομίζεις ΕΣΥ!!!κι εγώ πρωταρα είμαι αλλα μετα την γέννα σου ξυπνανε κάτι ένστικτα που μόνο ΕΣΥ ξέρεις το καλό του παιδιού σου!!!Να ξέρεις ότι οποία έχει γεννήσει τα ξέρει ΟΛΑ,είτε φίλη είτε συγγενής!!Εγώ εφαγα το πακέτο με τον θηλασμο."μη στο κάνει τοβυζι πιπιλα,μετα δεν κόβεται" το άκουσα απο φίλη.η δε ατάκα "και να μη θηλασεις ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία!!!!" θα σου πουν και για την αγκαλιά να ην το "κακομαθεις".κακομαθε το όσο πιο πολυ μπορείς,πάρτι συνέχεια αγκαλιά και φιλα το συνέχεια.εγώ αυτό κάνω με την κόρη μου!!κι ότι άλλο θες είμαστε κι εμείς εδώ!!καλή συνέχεια να έχεις μια υπεροχή εγκυμοσύνη κι έναν εύκολο τοκετο

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου καλό, μόνο με χιούμορ και πολύ θράσσος μπορείς να τους αντιμετωπίσεις όλους αυτούς. Και απαντώντας αποστομωτικά στις βλακείς που ξεστομίζουν, δεν θα ξανατολμήσουν να πουν τη γνώμη τους. Μη σου πω δεν θα ξαναπατήσουν στο σπίτι σου. θα σου γράψω ατάκες που μου ήρθαν στο μυαλό διαβάζοντας αυτά που έγραψες. Αν μη τι άλλο, ελπίζω να ευθυμήσεις λίγο.

 

Γεια σας κορίτσια,

ξέρω ότι είναι παλιό το θέμα αλλά ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου. Τα άκουγα από πολλές πριν αλλά δεν τα πίστευα. Διανύω τον 7ο και ήδη έχω ακούσει αρκετά. Πολύ κοντινό συγγενικό άτομο του αντρούλη μου μόλις είδε τους 3d υπερήχους από την β' επιπέδου είπε ότι το αγέννητο μωρό μας είναι άσχημο.

 

"Άσε θείο, έχω δει δικές σου φωτογραφίες πολύ χειρότερες."

 

Επίσης λίγες μέρες πριν πάλι πάρα πολύ κοντινό του πρόσωπο μου περιέγραφε με πολλές λεπτομέρειες πως κάποια κοπέλα έχασε δύο μωράκια στον 8ο, προσπαθούσα να αποφύγω την συζήτηση αλλά επέμενε.

 

"Και στην ηλικία σου ένας προχθές, δεν πρόλαβε να βγει απ' την πόρτα και τον χτύπησε αυτοκίνητο. Στον τόπο έμεινε! Και σου έμοιαζεεεεε! Ίδιος εσύ! "

 

Ακόμα, σχόλια και ερωτήσεις του τύπου πάντα από ΚΟΝΤΙΝΑ συγγενικά του πρόσωπα "θα το κάνεις μαμμόθρεφτο;",

 

"Δεν θα το κάνω τίποτα. Θα στο φέρω εσένα να το μεγαλώσεις"

 

"τα αγόρια είναι χαζά, δεν είναι τρυφερά, δεν, δεν, δεν",

 

"Ναι ε; Και τα δικά σου χαζά βγήκανε;"

 

"δεν παθαίνουν τίποτα τα μωρά, δεν πνίγονται μέχρι 6 μηνών φροντίζει ο Θεός γι' αυτό αλλά πολλά έχουν πεθάνει από πνιγμό αλλά είχαν πρόβλημα και δεν το ήξεραν οι γονείς", "μήπως φοβάσαι;;"

 

"Ναι, φοβάμαι μην δεν κρατηθώ και σου φέρω το τασάκι στο κεφάλι."

 

"αγχώνεσαι;;", "να σε δω πως θα ξυπνάς εσύ που σηκώνεσαι μεσημέρι(δουλεύω απόγευμα και η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και τόσο πρωινός τύπος)",

 

"Δεν αγχώνομαι καθόλου! Θα βάζω εσένα που είσαι πρωινή, να με παίρνεις τηλέφωνο και να μου κάνεις το ξυπνητήρι."

 

"8 η ώρα να το βάζεις για ύπνο τα μωρά πρέπει να κοιμούνται 15 ώρες" και άλλα πολλά!!

 

"8 είναι ήδη αργά, από τις 6 θα το βάζω για ύπνο. Κι αν δεν κοιμάται, θα σε φωνάζω να του λες παραμύθια που τα ξέρεις καλύτερα"

 

 

Ειλικρινά σας λέω δεν αντέχω άλλο και ακόμα δεν έχει γεννηθεί. Θέλω να με αφήσουν όλοι ήσυχη και να μην με βοηθήσουν στο ελάχιστο. Έχω τη μητέρα μου για ό,τι χρειαστώ που στην τελική μπορώ και άνετα να την βρίσω αν μου σπάσει τα νεύρα. Τι θέλουν πια;;; Δεν είμαι ρομπότ, άνθρωπος είμαι, δεν έχω εμπειρία από μωρά, δεν ξέρω ούτε τα βασικά αλλά θα κάνω ό,τι θεωρήσω καλύτερο για το μωρό μου. Θα βάλω τα δυνατά μου για τα καλύτερα αποτελέσματα αλλά ΟΧΙ δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι δεν θα το κάνω μαμμόθρεπτο, ότι θα το βάζω κάθε βράδυ για ύπνο από τις 8, ότι δεν θα το παίρνω ποτέ στο κρεβάτι μας, ότι δεν θα φοβηθώ αν θα πνιγεί με το γάλα του ή το φαγητό του. Ναι έχω άγχος και φόβο και όλα αυτά με κάνουν να νιώθω χειρότερα!! Αλλά ρε κορίτσια όταν ακούγονται όλα αυτά για ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακόμα τι θα γίνει μετά;;

 

 

Λοιπόν αν τους δείξεις ότι δεν σηκώνεις πολλά πολλά, δεν θα τολμήσουν να σου ξαναδώσουν συμβουλή για τίποτα. Σου μιλάω εκ πείρας. Εγώ είμαι νευρικιΑ και δε σηκώνω πολλές κουβέντες, με ξέρουν κι έχει τρομάξει το μάτι τους. Στα λένε γιατί κάθεσαι και τ' ακούς. Άλλαξε λίγο το βιολί, δείξε πως δε μασάς και κάνε λίγο την τρελή, πέτα τους και κάτι που θα τους πειράξει και να δεις που δεν θα σου ξαναπούνε τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εχεις να ακουσεις ετσι και γεννησεις...εκει να δεις...αυτα που ακους τωρα θα σου φανουν αστεια.Μαθε να απαντας και να κοβεις τον αερα αλλιως θα ζουρλαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με τις απαντησεις της Newbie θα τους αποστομοσεις!ΟΙ ανθρωποι που εχουν θρασος.. θελουν θρασος!Ουτε εγω ειχα ιδεα απο μωρα κοπελα μου.. δεν ειχα ξαναπιασει νεογεννητο..μου αρεσει ο υπνος κλπ κλπ.. αλλα μια χαρα τα καταφερνω και οσο περναει ο καιρος μαθαινω.Το ιδιο το παιδι θα σε μαθει .. μην φοβασαι και απολαυσε την εγκυμοσυνη.Αυτοι η γλυκια αναμονη στο τελευταιο τριμηνο ειναι οτι καλυτερο!Εμενα ηταν οι καλυτεροι μηνες της εγκυμοσυνης μου!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι κλασικες βλακειες που λενε ολοι---κ οχι οι γονεις μας αλλα οι παραεξω!!!! "δεν θα κοιμασαι καθολου!, " αμα θηλασεις υπαρχει περιπτωση να σου κοψει τη ρωγα!!!( χριστος κ παναγια, ω ναι, μου το εχουν πει)" .και εμενα στη β επιπεδου μου ειπε καποιος " το παιδι φαινεται σαν να εχει μεγαλα αυτια!!!" εγω βεβαια δεν τα αφηνω να πεσουν κατω...αντιμιλω κ τους βαζω στη θεση τους!!!! και το κλασικο " πω,πω, φουσκωσε η κοιλια σου, τωρα φαινεται οτι εχεις παχυνει!!!!!"( και αυτο μου το ειπε μια κοπελα με παραπανω κιλα....ε ναι λοιπον, ξεκινησα 54 κιλα κ τωρα μπηκα στην 25η βδομαδα κ εχω παρει 7μιση κιλα!!!!) και τους λεω "παιδι θα κανω, οχι φασολι, το μονο που με ενδιαφερει ειναι να γεννηθει υγιες!αλλα ακομα μπορω κ φοραω στενο τζην!!!) και το κλεινουν το στομα τουσ!!!!εμενα με τσαντιζουν παρα πολυ αυτα....κ οπως προειπε καποια κοπελα, αυτοι ειναι θρασεις κ εγω δεν αντεχω να μην μιλησω!!!!παντα υπερασπιζομουν την οικογενεια μου--ποσοσ μαλλον τωρα το παιδι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!Φοβερο θεμα,πολυ γελιο κι οπως τα παρουσιαζετε.

Εμενα ευτυχως δεν επεμβαινει ιδιαιτερα πουθενα.Το μονο που με εχει χαλασει ειναι που μου χε πει:"Η νυφη της πεθερας μοιαζει στην εγκυμοσυνη",η οποια πεθερα μου εκανε εμετους μεχρι να γεννησει και τις ειχαν πεσει 5-6 δοντια:shock::shock::shock::shock: και το κακο ειναι οτι μεχρι και τωρα που μαι στον 7ο μηνα δεν εχω ευχαριστηθει φαι!!!Ολο εμετους ειμαι.Αχ Θεουλη μου μη μου συμβει τπτ κ στα δοντακια μου:evil::evil::evil::evil:

Οσο για την αγαπημενη μου θεια με εχει τρομοκρατησει με το θεμα της γεννας,το ποσο δυσκολο ειναι κτλ και το οτι οταν ερθει το μωρακι μου να ξεχασω τα παντα(υπνο,ψυχαγωγια,ξεκουραση....):roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκαρδιστεί από τα γέλια!!!

Πολύ ωραίο θέμα....

Εγώ ευτυχώς είμαι μακριά από όλους και δεν άκουσα πολλές μπούρδες μέχρι τώρα..

Αλλά σε 3 εβδομάδες που θα πάω στην πόλη μου να γεννήσω θα μένω στη μανούλα μου και όλοι οι συγγενείς μας μένουν κοντά και όλοι έχουν κάτι να πουν πάντα... οπότε πρέπει να αποστηθίσω μερικές ατάκες για να τους αποστομώνω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πάντως το πιο απαράδεκτο και εκνευριστικό είναι να ακούς βλακείες από κοπέλες της ηλικίας σου που έχουν και παιδιά και σημαίνει ότι τα έχουν περάσει αυτά....

Το πιο γελοίο και εκνευριστικό που μου έχει τύχει είναι πριν αρκετό καιρό που είχαμε μαζευτεί με παρέα και ψήναμε με ρώτησε μια κοπέλα αν λιμπίζομαι και τι κάνω που δεν έχω κανένα (μαμά, πεθέρα, σόι) να μου φτιάχνει αυτά που θέλω... Της λέω ότι και πριν την εγκυμοσύνη μου εγώ λιμπιζόμουν εύκολα πράγματα αλλά αφού δόξα το Θεό είμαι καλά μέχρι τώρα ότι λιμπιστώ πάω και το αγοράζω ή απλά το φτιάχνω και το τρώω.... Σταματάει τη συζήτηση και σε διάστημα 30 δευτερολέπτων λέει αχ να είχαμε ένα καρπουζάκι τώρα ωραία δεν θα ήταν έτσι δροσερό κτλ κτλ (μου περιέγραφε τη γεύση του καρπουζιού Μάρτη μήνα!!!). Στο καπάκι θυμήθηκε τρίγωνα Πανοράματος και τσουρέκια από τον Τερκενλή (είμαστε σε νησί)!!!!!

Της λέω: όταν μείνεις έγκυος ξανά θα ήθελες να σου τα λένε αυτά???? Κόκκαλο η κυρία τώρα με βλέπει και με στο σεις και με το σας είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια μου δεν με ανησυχησε ουτε στην εγκυμοσυνη αλλα ουτε και τωρα που μεγαλωνω το κοριτσακι μου τιποτε απο οσα λενε..ειλικρινα δεν εδινα σημασια ιδιως αν ενιωθα οτι κατι λεγεται κακοπροαιρετα το εγραφα στα παλια μου παπουτσια και συνεχιζα να κοιταω την δουλεια μου!

Ομως δεν εφτασα και στο σημειο να θεωρω οτι σε ολα εχω δικιο εγω και να αποκλειω καθε αλλη αποψη.Οταν ενιωθα οτι οι ανθρωποι γυρω μου με ρωταγαν με ενδιαφερον ή απο ενδιαφερον μου ελεγαν την αποψη τους την ακουγα,την επεξεργαζομουν κι αν εβρισκα οτι λενε κατι σωστο εμπαινα και στην διαδικασια να προσπαθησω να το εφαρμοσω. Επισης δεν εδινα σημασια εαν πιστευα οτι ο ανθρωπος που μου λεει κατι εχει παρωχημενες αντιληψεις λογω ηλικιας ή νοοτροπιας..σχετικα με τον θηλασμο ας πουμε ή την διατροφη ή το τι παπουτσια θα παρω στο παιδι μου...:rolleyes:

Παρολο που ειμαι αρκετα δυναμικος χαρακτηρας και αντιδραστικος καμια φορα...ευτυχως ποτε δεν αφησα να με στεναχωρησει καμια και κανενας συγγενης ή ξενος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Φοβερο θεμα,πολυ γελιο κι οπως τα παρουσιαζετε.

Εμενα ευτυχως δεν επεμβαινει ιδιαιτερα πουθενα.Το μονο που με εχει χαλασει ειναι που μου χε πει:"Η νυφη της πεθερας μοιαζει στην εγκυμοσυνη",η οποια πεθερα μου εκανε εμετους μεχρι να γεννησει και τις ειχαν πεσει 5-6 δοντια:shock::shock::shock::shock: και το κακο ειναι οτι μεχρι και τωρα που μαι στον 7ο μηνα δεν εχω ευχαριστηθει φαι!!!Ολο εμετους ειμαι.Αχ Θεουλη μου μη μου συμβει τπτ κ στα δοντακια μου:evil::evil::evil::evil:

Οσο για την αγαπημενη μου θεια με εχει τρομοκρατησει με το θεμα της γεννας,το ποσο δυσκολο ειναι κτλ και το οτι οταν ερθει το μωρακι μου να ξεχασω τα παντα(υπνο,ψυχαγωγια,ξεκουραση....):roll::roll:

 

 

Ρε κορίτσια, μην ακούω βλακείες!!!

Ο τοκετός είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!!Ακόμα κι ο ίδιος άνθρωπος, η ιδια γυναίκα έχει άλλον τοκετό και εγκυμοσύνη στο ένα παιδί κι άλλο στο άλλο!!!Μπορεί να γεννήσεις στο λεπτό και ναι μπορεί να ταλαιπωρείσαι πόσες ώρες και τελικά να στο πάρει με καισαρική!!!Να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου ότι θα προσεξει εσενα και το παιδακι σου κι ό,τι όλα θα πανε καλα.Άλλωστε όλα τα ξεχνάς μετά.Κι όσο για διασκέδαση ένα παιδί είναι τσάμπα θέατρο.Εγώ γελάω από τώρα με την μικρή μου κι είναι μόλις 43 ημερών!!!Ξέρεις τί είναι το νεογέννητο να έχει άποψη και προσωπικότητα???Την βγάζω βόλτα κι επειδή είναι βαμπιρ, με καποιον τροπο κατεβαζει το σκουφι της για να κρυψει τα ματια της απ'το φως!!!Είναι εξελιγμενα τα μοντελα σημερα!!!χαχαχα

Κι όσο για το ξενυχτι, σημερα οι αντρες βοηθουν τις γυναικες τους παααρα πολυ σε σχεση με τους πατεραδες μας που δεν εκαναν τπτ!!!

Επισης να σου πω ότι τοση ωρα γραφω κι εχω και την μικρη αγκαλια.Αν θες ολα τα προλαβαινεις...κι ειμαι κι εγω φαν του υπνου και της ξεκουρασης!!]

Παντως χωρις πλακα κοφτε τους τον αερα και κρατειστε τους μακρυα οσους σας κανουν κακο-ακομα κι η μανα σας αν ειναι!!!!Εγω τουλαχιστον την δικια μου την ψιλο-απομακρυνα και τις εκοψα τα πολλα-πολλα γτ μου εκανε κακο, με αγχωνε.Την αγαπω,την εκτιμω αλλα απο μακρυα!!!Ευτυχως βεβαια εχω εξαιρετικο αντρουλη που με βοηθαει πολύ και με ενθαρρυνει....

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τι κουλτουρες παιδια, εχουν τα δικα τους "κουφα" και λενε. Εμεις να δειτε τι εχουμε ακουσει και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και μετα.

 

α. Μην τρωει καυτερα (τα λατρευει η γυναικα μου) η εγκυμονουσα γιατι το μωρο καιγεται στην κοιλια. (και οι Ταιλανδες τι κανουν δηλαδη οταν ειναι εγκυες?)

 

β. Δεν κανει να πινει καφε ή κοκα κολα η εγκυμονουσα γιατι το μωρο θα βγει μαυρο:lol::lol::lol:!!!! (παντα τους ελεγα, οτι αν βγει μαυρο το μωρο κατι θα εχει παει πολυυυυυυυ στραβα)

 

γ. Δεν κανει να πιανει ψαλιδι ή αλλα αιχμηρα αντικειμενα η εγκυμονουσα γιατι οταν γεννηθει το μωρο θα του λειπει ενα κομματι απο το αυτι.

 

Αφου γεννησαμε και κατα την περιοδο της λοχειας.

 

δ. δεν κανει να λουστει η λεχωνα για 40 μερες (ωχ θα μας φαει η βρωμα, ελεγα) 8 μερες αντεξε η γυναικα μου χωρις λουσιμο μαλλιων.

 

ε. να της κοψουμε τις βλεφαριδες της μικρης για μακρυνουν πιο πολυ μετα να ειναι ομορφη. (αμα πλησιασετε με ψαλιδι στα ματακια του βρεφους, θα σας κυνηγησω.)

 

ζ. να το κουρεψουμε για να μακρυνουν τα μαλλακια (στον τριτο μηνα του ξυρισε το κεφαλακι η πεθερα)

 

η. μετα το ξυρισμα και αφου ειχε γινει γλομπος το κοριτσακι μου, αρχισανε ολοι οι φιλοι και γνωστοι "γιατι το κουρεψατε το μωρο, ακομα δεν εχει βγαλει μαλλακια, μην το κουρευετε ολη την ωρα, αφηστε τα μαλλακια του να μεγαλωσουν" (μια φορα το ξυρισαμε)

 

θ. αχ αδυνατο ειναι, να το ταιζετε, το γαλα της Χριστινας δεν ειναι αρκετο, θελει και αλλο.....(κουμαντο στα παιδια σας ρε)

 

ι. Θα του μαθετε και Ελληνικα? οπως εχει γινει τωρα η Ελλαδα, τι να τα κανει τα Ελληνικα? (θα σας πω τωρα τιποτα για το νησι σας και θα γινω κακος)

 

κ. Το μωρο μας εχει 2 birth marks, ενα στο πωπο, (στο δεξι μαγουλο) και ενα στη πατουσα, ειναι λιγο μαυρισμενο το δερμα εκει. οποτε αρχισανε οι συγγενεις, αχ το μωρο το καημενο εχει σημαδακι στο πωπο τι θα κανεις? (δεν με νοιαζει για τον πωπο της, αφου δεν ειναι στο προσωπο, το προβλημα ειναι του γκομενου της στο μελλον)

 

λ. παλι για τα birth marks μας λεει μια αλλη μανουλα, φιλη της γυναικας μου, ξερω εγω λεει γιατι μερικα μωρα εχουν "μαυρισμενα σημεια", γιατι λεει οπως τα σπρωχνουν οι θεοι (Taoist η φιλη μας) να ξαναγεννηθουν τα κλωτσανε και μελανιαζουνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια,

ξέρω ότι είναι παλιό το θέμα αλλά ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου. Τα άκουγα από πολλές πριν αλλά δεν τα πίστευα. Διανύω τον 7ο και ήδη έχω ακούσει αρκετά. Πολύ κοντινό συγγενικό άτομο του αντρούλη μου μόλις είδε τους 3d υπερήχους από την β' επιπέδου είπε ότι το αγέννητο μωρό μας είναι άσχημο. Επίσης λίγες μέρες πριν πάλι πάρα πολύ κοντινό του πρόσωπο μου περιέγραφε με πολλές λεπτομέρειες πως κάποια κοπέλα έχασε δύο μωράκια στον 8ο, προσπαθούσα να αποφύγω την συζήτηση αλλά επέμενε. Ακόμα, σχόλια και ερωτήσεις του τύπου πάντα από ΚΟΝΤΙΝΑ συγγενικά του πρόσωπα "θα το κάνεις μαμμόθρεφτο;", "τα αγόρια είναι χαζά, δεν είναι τρυφερά, δεν, δεν, δεν", "δεν παθαίνουν τίποτα τα μωρά, δεν πνίγονται μέχρι 6 μηνών φροντίζει ο Θεός γι' αυτό αλλά πολλά έχουν πεθάνει από πνιγμό αλλά είχαν πρόβλημα και δεν το ήξεραν οι γονείς", "μήπως φοβάσαι;;", "αγχώνεσαι;;", "να σε δω πως θα ξυπνάς εσύ που σηκώνεσαι μεσημέρι(δουλεύω απόγευμα και η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και τόσο πρωινός τύπος)", "8 η ώρα να το βάζεις για ύπνο τα μωρά πρέπει να κοιμούνται 15 ώρες" και άλλα πολλά!!

Ειλικρινά σας λέω δεν αντέχω άλλο και ακόμα δεν έχει γεννηθεί. Θέλω να με αφήσουν όλοι ήσυχη και να μην με βοηθήσουν στο ελάχιστο. Έχω τη μητέρα μου για ό,τι χρειαστώ που στην τελική μπορώ και άνετα να την βρίσω αν μου σπάσει τα νεύρα. Τι θέλουν πια;;; Δεν είμαι ρομπότ, άνθρωπος είμαι, δεν έχω εμπειρία από μωρά, δεν ξέρω ούτε τα βασικά αλλά θα κάνω ό,τι θεωρήσω καλύτερο για το μωρό μου. Θα βάλω τα δυνατά μου για τα καλύτερα αποτελέσματα αλλά ΟΧΙ δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι δεν θα το κάνω μαμμόθρεπτο, ότι θα το βάζω κάθε βράδυ για ύπνο από τις 8, ότι δεν θα το παίρνω ποτέ στο κρεβάτι μας, ότι δεν θα φοβηθώ αν θα πνιγεί με το γάλα του ή το φαγητό του. Ναι έχω άγχος και φόβο και όλα αυτά με κάνουν να νιώθω χειρότερα!! Αλλά ρε κορίτσια όταν ακούγονται όλα αυτά για ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακόμα τι θα γίνει μετά;;

 

Πίστεψέ με όπως είπαν και οι κοπέλες θα ακούσεις πολλά περισσότερα όταν θα γεννήσεις. Εγώ τσακώθηκα με τα πεθερικά μου διότι μου λέγανε από το πρωϊ μέχρι το βράδυ τα ίδια πράγματα από 10 φορές. Επίσης, επειδή φοβούνται πάρα πολύ έπρεπε να μου μεταδώσουν και μένα τον φόβο τους. όπου μια ημέρα τους πήρε και τους σήκωσε όλους. Δεν με ενδιαφέρει που δεν είναι γονείς μου όπου μπορώ να τα λέω άνετα, με ενδιαφέρει η ψυχική μου υγεία και ας είμαι η κακιά της υπόθεσης. Είμαι ΜΑΜΑ και θα κάνω ότι θέλω πάνω στο παιδί μου ακόμη κι αν είναι λάθος......Δεν είμαστε ο ΘΕΟΣ είμαστε μαμάδες που αγαπάμε τα παιδιά μας και θέλουμε το καλύτερο....Δεν θέλω να ακούω καμία γνώμη μόνο αν το ζητήσω και αν το χρειαστώ. Κουράστηκα και εγώ να ακούω ηλιθιότητες. Δεν έχει σχέση αν είναι τα πρώτα μας παιδιά. Έχουμε ένστικτο να τα μεγαλώσουμε με την αγάπη μας και με την αφοσίωσή μας. Σου μιλάω εγώ που δεν φτάνει που είχα τις ορμόνες μου είχα και τον κάθε ένα να εκφράζει την άποψή του.

Βαρέθηκα να μου λένε πως να το κάνω, πως να μην το κάνω και πως να μεγαλώσω το παιδί μου. ΒΑΡΕΘΗΚΑ. Δεν θέλω να μπλέκεται κανείς για τον τρόπο που θα αναθρέψω το παιδί μου. Κάνουν όντως λες και δεν έχουν μαμά και εκείνοι ενδιαφέρονται πιο πολύ από εσένα. Καλά δεν το καταλαβαίνει κανένας τους πόσο φορτικοί πόσο ανυπόφοροι είναι. Πλέον έχω γίνει στρίγγλα και η κακιά ΝΥΦΗ. Δεν με ενδιαφέρει. Θα γίνεται αυτό που θέλω εγώ γιατί το παιδί είναι δικό μου και του άντρα μου. Εκφράσου χωρίς αναστολές και θα δεις ότι θα κοπούν με την μία οι συμβουλές το καθένα......:?

Link to comment
Share on other sites

Α καλά, από κουλά άλλο τπτ... η πεθερά μου ελεγε στη συνυφάδα μου που δεν μπορούσαν να κάνουν παιδί για χρόνια να κάτσει πάνω από λεκάνη με ζεστό νερό μέσα στο οποίο θα υπάρχουν λουλούδια από τον επιτάφιο, για "ν'ανοίξει":shock:.

εμένα με εκνεύρισε άλλο: όταν τελικά έμεινε έγκυος (με εξωσωματική, όχι με τον τρόπο που πρότεινε η πεθερά:-)) και παράλληλα ήμουν κι εγώ, με ρωτούσε συνεχώς για το βάρος μου. μα μετά από κάθε επίσκεψη από το γιατρό! τι εμμονή κι αυτή! και όταν απαντούσα, έλεγε και για τον εαυτό της "α εγώ πήρα τόσα...λιγότερα". μου 'ρχόταν να της πω: και τι συγκρίνεις μία που διανύει την 1η εγκυμοσύνη με μία που διανύει την 3η;άσε που έκανε και αυστηρή δίαιτα γιατί είχε ζάχαρο, άσε που και χωρίς εγκυμοσύνη ήταν πιο παχουλή από μένα.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με όπως είπαν και οι κοπέλες θα ακούσεις πολλά περισσότερα όταν θα γεννήσεις. Εγώ τσακώθηκα με τα πεθερικά μου διότι μου λέγανε από το πρωϊ μέχρι το βράδυ τα ίδια πράγματα από 10 φορές. Επίσης, επειδή φοβούνται πάρα πολύ έπρεπε να μου μεταδώσουν και μένα τον φόβο τους. όπου μια ημέρα τους πήρε και τους σήκωσε όλους. Δεν με ενδιαφέρει που δεν είναι γονείς μου όπου μπορώ να τα λέω άνετα, με ενδιαφέρει η ψυχική μου υγεία και ας είμαι η κακιά της υπόθεσης. Είμαι ΜΑΜΑ και θα κάνω ότι θέλω πάνω στο παιδί μου ακόμη κι αν είναι λάθος......Δεν είμαστε ο ΘΕΟΣ είμαστε μαμάδες που αγαπάμε τα παιδιά μας και θέλουμε το καλύτερο....Δεν θέλω να ακούω καμία γνώμη μόνο αν το ζητήσω και αν το χρειαστώ. Κουράστηκα και εγώ να ακούω ηλιθιότητες. Δεν έχει σχέση αν είναι τα πρώτα μας παιδιά. Έχουμε ένστικτο να τα μεγαλώσουμε με την αγάπη μας και με την αφοσίωσή μας. Σου μιλάω εγώ που δεν φτάνει που είχα τις ορμόνες μου είχα και τον κάθε ένα να εκφράζει την άποψή του.

Βαρέθηκα να μου λένε πως να το κάνω, πως να μην το κάνω και πως να μεγαλώσω το παιδί μου. ΒΑΡΕΘΗΚΑ. Δεν θέλω να μπλέκεται κανείς για τον τρόπο που θα αναθρέψω το παιδί μου. Κάνουν όντως λες και δεν έχουν μαμά και εκείνοι ενδιαφέρονται πιο πολύ από εσένα. Καλά δεν το καταλαβαίνει κανένας τους πόσο φορτικοί πόσο ανυπόφοροι είναι. Πλέον έχω γίνει στρίγγλα και η κακιά ΝΥΦΗ. Δεν με ενδιαφέρει. Θα γίνεται αυτό που θέλω εγώ γιατί το παιδί είναι δικό μου και του άντρα μου. Εκφράσου χωρίς αναστολές και θα δεις ότι θα κοπούν με την μία οι συμβουλές το καθένα......:?

 

Γουσταρω οτι ειπες οπως το ειπες και το λογο που το ειπες.

Εγω να δειτε τι εχω ακουσει.Ειδικα τους πρωτους 3 μηνες που ηταν και καλα πιο επικινδυνο.Απο ποιον?Απο τη πεθερα φυσικα η οποια ειναι τελειως ανυποφορη σε ολα.Και επειδη η αλλη νυφη ειχε πολλες αποβολες σε καθε τηλ μου ελεγε η πεθερα ''να προσεχεις μην εχουμε τα ιδια οπως η δημητρα.λεω οκ" μετα απο 3 μερες το ιδιο ξανα μετα ξανα και ξανα........ και νευριασα μια φορα και της λεω σταματα επιτελους ελεος δεν καταλαβαινεις επιτελους οτι μου κανεις κακο?ολη την ωρα μη το χασω μη το χασω αι στο καλο πια.Αυτο ηταν το χειροτερο απο ολα.Και το αμεσως επομενο για τα κιλα μου.Επειδη ημουν πολυ αδυνατη μου λενε δεν πηρες πολλα λεω πηρα 15 που καλε.ουτε που φαινονται.ε ρε κοψιμο επειδη δεν φαινονται.εγω φταιω????

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν ειχες παρει πολλα κιλα θα σου λεγανε ακριβως το αντιθετο. πολλα πηρες και πως θα τα χασεις μετα. τετοια ατομα πουθενα δεν τα βρισκεις. την ''καλη'' κουβεντα παντα την εχουν ετοιμη να την ξεστομισουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τι κουλτουρες παιδια, εχουν τα δικα τους "κουφα" και λενε. Εμεις να δειτε τι εχουμε ακουσει και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και μετα.

 

α. Μην τρωει καυτερα (τα λατρευει η γυναικα μου) η εγκυμονουσα γιατι το μωρο καιγεται στην κοιλια. (και οι Ταιλανδες τι κανουν δηλαδη οταν ειναι εγκυες?)

 

β. Δεν κανει να πινει καφε ή κοκα κολα η εγκυμονουσα γιατι το μωρο θα βγει μαυρο:lol::lol::lol:!!!! (παντα τους ελεγα, οτι αν βγει μαυρο το μωρο κατι θα εχει παει πολυυυυυυυ στραβα)

 

γ. Δεν κανει να πιανει ψαλιδι ή αλλα αιχμηρα αντικειμενα η εγκυμονουσα γιατι οταν γεννηθει το μωρο θα του λειπει ενα κομματι απο το αυτι.

 

Αφου γεννησαμε και κατα την περιοδο της λοχειας.

 

δ. δεν κανει να λουστει η λεχωνα για 40 μερες (ωχ θα μας φαει η βρωμα, ελεγα) 8 μερες αντεξε η γυναικα μου χωρις λουσιμο μαλλιων.

 

ε. να της κοψουμε τις βλεφαριδες της μικρης για μακρυνουν πιο πολυ μετα να ειναι ομορφη. (αμα πλησιασετε με ψαλιδι στα ματακια του βρεφους, θα σας κυνηγησω.)

 

ζ. να το κουρεψουμε για να μακρυνουν τα μαλλακια (στον τριτο μηνα του ξυρισε το κεφαλακι η πεθερα)

 

η. μετα το ξυρισμα και αφου ειχε γινει γλομπος το κοριτσακι μου, αρχισανε ολοι οι φιλοι και γνωστοι "γιατι το κουρεψατε το μωρο, ακομα δεν εχει βγαλει μαλλακια, μην το κουρευετε ολη την ωρα, αφηστε τα μαλλακια του να μεγαλωσουν" (μια φορα το ξυρισαμε)

 

θ. αχ αδυνατο ειναι, να το ταιζετε, το γαλα της Χριστινας δεν ειναι αρκετο, θελει και αλλο.....(κουμαντο στα παιδια σας ρε)

 

ι. Θα του μαθετε και Ελληνικα? οπως εχει γινει τωρα η Ελλαδα, τι να τα κανει τα Ελληνικα? (θα σας πω τωρα τιποτα για το νησι σας και θα γινω κακος)

 

κ. Το μωρο μας εχει 2 birth marks, ενα στο πωπο, (στο δεξι μαγουλο) και ενα στη πατουσα, ειναι λιγο μαυρισμενο το δερμα εκει. οποτε αρχισανε οι συγγενεις, αχ το μωρο το καημενο εχει σημαδακι στο πωπο τι θα κανεις? (δεν με νοιαζει για τον πωπο της, αφου δεν ειναι στο προσωπο, το προβλημα ειναι του γκομενου της στο μελλον)

 

λ. παλι για τα birth marks μας λεει μια αλλη μανουλα, φιλη της γυναικας μου, ξερω εγω λεει γιατι μερικα μωρα εχουν "μαυρισμενα σημεια", γιατι λεει οπως τα σπρωχνουν οι θεοι (Taoist η φιλη μας) να ξαναγεννηθουν τα κλωτσανε και μελανιαζουνε.

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol: Ααα καλά αυτοί έχουν ξεφύγει! Ρε τι έχεις ακούσει κι εσύ δόλιε πατέρα! Και δεν έπνιξες ακόμα κάνεναν; ΗΡΩΑΣ, ΗΡΩΑΣ!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ελεγαν να μην κάθομαι σταυροπόδι γιατί δεν είναι καλό για το παιδί...που λέτε ρωτάω τον γιατρό μου κ γέλαγε...μου λέει μην ακούς κανέναν κ οτι χαζομάρα λέει..οτι θες κάνε με μέτρο πάντα κ εαν εχεις αμφιβολίες για οτιδήποτε πάρε με τηλεφ να ρωτήσεις εμένα...επίσης είπε να τους λέω να σταματήσουν να μου λένε τέτοια γιατί με αγχώνουν κ μόνο καλό δεν κάνει..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω οτι ειπες οπως το ειπες και το λογο που το ειπες.

Εγω να δειτε τι εχω ακουσει.Ειδικα τους πρωτους 3 μηνες που ηταν και καλα πιο επικινδυνο.Απο ποιον?Απο τη πεθερα φυσικα η οποια ειναι τελειως ανυποφορη σε ολα.Και επειδη η αλλη νυφη ειχε πολλες αποβολες σε καθε τηλ μου ελεγε η πεθερα ''να προσεχεις μην εχουμε τα ιδια οπως η δημητρα.λεω οκ" μετα απο 3 μερες το ιδιο ξανα μετα ξανα και ξανα........ και νευριασα μια φορα και της λεω σταματα επιτελους ελεος δεν καταλαβαινεις επιτελους οτι μου κανεις κακο?ολη την ωρα μη το χασω μη το χασω αι στο καλο πια.Αυτο ηταν το χειροτερο απο ολα.Και το αμεσως επομενο για τα κιλα μου.Επειδη ημουν πολυ αδυνατη μου λενε δεν πηρες πολλα λεω πηρα 15 που καλε.ουτε που φαινονται.ε ρε κοψιμο επειδη δεν φαινονται.εγω φταιω????

 

Ευχαριστώ Έλενα....Εγώ να δεις τι άκουσα πριν γεννήσω αλλά τους έγραφα. Την προηγούμενη ημέρα της γέννησης του γιου μου πήγα και γυμναστήριο. Κάτι που δεν σταμάτησα ποτέ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βρε δεν πάνε όλοι να κουρευτούν.....μας έπρηξαν....

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!Πωπω βρε κοριτσια, πολυ γελιο καλε!!Τι ζορι τραβανε ολοι με τα μωρακια μας ε??

Εγω παντως δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο απο την πεθερουλα μου, ισα ισα που ειναι ο πιο διακριτικος ανθρωπος που εχω γνωρισει!Ομως δεν εχω να πω τα ιδια και για τη δικια μου μανουλιτσα και μπαμπα!!Οι οποιοι εχουν ξεφυγει!!Επειδη εχουμε 2 σκυλακια μεσα στο σπιτι...το τι μας εχουν πει δεν λεγεται,και οχι μονο οι γονεις μου αλλα ολοι οι συγγενεις!Μας βαζουν κατω πολλοι μαζι και μας κανουν κυρηγμα λες και ξερουν καλυτερα απο τον μαιευτηρα ή τον κτηνιατρο, ή οτι εμεις θελουμε να βλαψουμε το μωρο μας!!Οχι απλα μας εχουν πρηξει...κατι παραπανω!

Ή το αλλο!!!Μολις ειπε ο αντρουλης μου σε εναν "φιλο" του οτι θα γινει μπαμπας...εκεινος του ειπε:

"Καποτε ηταν τα γυαλια στη μοδα, τωρα ειναι τα παιδια"

:shock::shock::shock::shock:

...............Οτι του φανει του λωλοστεφανη!

Βρε κοριτσια και αγορια...εγω καταλαβα οτι εχουμε να ακουσουμε πολλαααα,

πρεπει να το ριξουμε μαλλον στην παλαβη, ή να προσπαθησουμε τουλαχιστον!

Υπομονη και......συνδεση με Κάιρο!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλά βρε παιδιά, έχω ρίξει το γέλιο της ζωής μου διαβάζοντας τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα.

Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω κάτι ανάλογο να προσθέσω εκτός ίσως από το ότι ο μπέμπης μας είναι μεγαλούλης, από την 25η βδομάδα έχει ξεπεράσει το ένα κιλό και έχω μια κοιλιά ...να!!!..εντάξει μου τη δίνει που η πεθερά μου και η κουνιάδα μου κάνουν πλάκα που έχω "κοιλάρα" και ότι και καλά τέτοια κοιλιά είχε η κουνιάδα μου στον 8ο αλλά κι εγώ δεν χάνω ευκαιρία να διαλαλώ ότι είμαι γυναίκα ψηλή με καμπύλες κλπ, ο άντρας μου είναι δεμένος, είμαστε και οι δυο γεροί και καλοζωισμένοι ..ε, τί γιο θα κάνουμε?

Επίσης τρομάζουν όλοι πόσο γρήγορα περπατάω κι ότι οδηγώ και τους φαίνεται περίεργο ότι βαριέμαι ειλικρινά να μιλάω συνέχεια περί εγκυμοσύνης, για το δωμάτιο του μπέμπη, τα προικιά του μπέμπη κλπ κλπ.

Περνάω φάση ανίας με την εγκυμοσύνη και ανυπομονώ να γεννήσουμε, να ξαναγίνω ο εαυτός μου. Όταν το ακούν οι δικοί μου με κοιτούν περίεργα. Μάλλον δεν είμαι στον μέσο όρο, τί να πω:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...