Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μόνο εμένα μου φαίνονται κουφά ??? ( παραλία )

DALIA
 Share

Recommended Posts

μήπως φταίει η ζέστη???

τι να πει κανείς?

εγώ πάντως είδα ένα παιδάκι 4 χρονών που η γιαγιά δεν το αφήνει να κούνήσει βήμα από κοντά της στα ρηχά....(την βλέπω αρκετά συχνά στην παραλία)

το κρατάει αγκαλιά ενώ αυτό θέλει να κολυμπήσει, να παίξει στην άμμο...

αφού τα άλλα παιδάκια πιο μικρά το κοιτούσαν...σίγουρα με λύπηση...

άσε που την ακούει όλη η παραλία..."μην κουνιέσαι...που πας?είναι βαθυά...θα πνιγείς..."

και το νερό είναι ως την γάμπα!!!!

Τη γιαγια και ειδικα αν ηταν και μιας περασμενης ηλικιας τη δικαιολογω στο οτι δεν εχει την ιδια αντοχη να κυνηγαει ενα 4αχρονο και φοβαται διπλα μην παθει κατι μεχρι να το επιστρεψει στους γονεις του! Αλλα με το να το περιοριζεις τοσο καλυτερα να κατσει σπιτι!

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Διαφημίσεις

• Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τη γιαγια και ειδικα αν ηταν και μιας περασμενης ηλικιας τη δικαιολογω στο οτι δεν εχει την ιδια αντοχη να κυνηγαει ενα 4αχρονο και φοβαται διπλα μην παθει κατι μεχρι να το επιστρεψει στους γονεις του! Αλλα με το να το περιοριζεις τοσο καλυτερα να κατσει σπιτι!

παιδιά συμφωνώ...

και επίσης να σας πω κάτι:oops::oops:..εγώ δεν εμπιστεύομαι σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τον μικρό στη θάλασσα..αν δεν είμαι εγώ η ο μπαμπάς του δεν έχει θάλασσα.

rQGhp3.png

Κι εγω την θαλασσα την τρεμω, αλλα αν ειναι να παει με τους γονεις μου δεν εχω προβλημα, ξερω οτι την προσεχουν καλυτερα κι απο μενα!

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Μόλις φάγαμε το παγωτό η μικρή στο καρότσι άρχισε να κλαίει και μια κυρία από το διπλανό τραπέζι πετάχτηκε και είπε, καλά είναι δυνατόν το παιδί να είναι τέτοια ώρα έξω και όχι στο κρεβάτι του. Κρίμα, είστε και γονείς. Κορίτσια ένιωσα τόσο άσχημα που δεν ξαναβγήκαμε έξω με τον άντρα μου. Φαντάσου και η ώρα ήταν μόλις 9:30. Στις 10:30 το παιδί ήταν στο κρεβάτι του. Γι αυτό σου λέω ότι έπρεπε να μιλήσεις θα έβαζαν μυαλό. Μπορεί!!!!

θα χαμε παιξει μπουνιες.... θα με βλεπατε στις ειδησεις...

:evil::evil:

απο που κι ως που (εμοτικον που βαζει το χερι του στο στομα για να μη ξεστομισει ασχημες κουβεντες) μου λες τι να κανω!!!!!

εμενα ρε φιλε, δε κοιμαται το παιδι μου νωρις, τι ζορι τραβας!!! να το κλεισω μεσα, επειδη σε ενοχλει εσενα η αισθητικη του θεματος?????

εμεις παμε βολτες αργα.... αλλες φορες το παιδι κοιμαται στο καροτσι του, αλλες οχι... εχουμε κανει και κουνια στις 11 τη νυχτα!!!! ποια θα μου πει εμενα κουβεντα?????? ακου εκει!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

....γιατί αυτό με τις Φιλιππινέζες που βλέπω συχνά πυκνά στο Σούνιο???

Μαμά και μπαμπάς αραχτοί κάτω από την ομπρελίτσα πίνουν ανέμελοι τα fredoccino τους και τα παιδάκια παίζουν και κολυμπούν με τις Φιλιππινέζες νταντάδες τους!

Καλά αυτοί οι γονείς πότε ασχολούνται με τα παιδιά τους?Μα ούτε λίγο χρόνο στην παραλία δεν είναι ικανοί να τους προσφέρουν?Δε ξέρω εγώ το θεωρώ απαρέδεκτο, όπως και το string όταν είσαι "χλαπάτσα" προσβάλλει την αισθητική μου (αν είσαι κορμάρα δε με ενοχλεί τόσο...), καλά για τα μωρά το θεωρώ επίσης απαράδεκτο...

Το λουράκι δεν το σχολιάζω κάν...απλά αίσχος!

Όσο για τις ώρες τι να πω?Χτες πήγαμε στις 7 παρα τέταρτο το απόγευμα για μπάνιο και όλοι έφευγαν εκείνη την ώρα...οικογένειες με μωρά...είναι δυνατόν???Τι ώρα πήγαν δηλαδή, μέσα στο καταμεσήμερο με 40 βαθμούς Κελσίου?

Διαφημίσεις

αχ δλδ ποιος ξέρει τι θα άκουγα αν με έβλεπαν 12.00-01.00 που γυρνάμε σπίτι το σαβατόβραδο με το παιδί?

αφού το παιδάκι μου είναι ήσυχο ακόμα και κοιμάται στο καροτσάκι του!!:)

χθες είμασταν σε σπίτι φίλων και γυρίσαμε 1.30.

δεν έχουμε άνθρωπο να μας το κρατήσει ρε φίλε!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Αχ ΛΗΤΩ... άσχετο! Η κορούλα σου έχει το πιο όμορφο όνομα! Γιατί άραγε? χεχε.. Είμαστε συνονόματες! Γιαγιά ή... επιλογή μαμάς-μπαμπάς?

Και για να μην βγω off topic...

Αυτό με το λουράκι ναι.. είναι φρικτό αλλά πολύ συνηθισμένο σε χώρες εξωτερικού.

Σε λίγα χρόνια θα το βλέπουμε και στην Ελλάδα και δε θα μας κάνει εντύπωση!

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

αχ δλδ ποιος ξέρει τι θα άκουγα αν με έβλεπαν 12.00-01.00 που γυρνάμε σπίτι το σαβατόβραδο με το παιδί?

αφού το παιδάκι μου είναι ήσυχο ακόμα και κοιμάται στο καροτσάκι του!!:)

χθες είμασταν σε σπίτι φίλων και γυρίσαμε 1.30.

δεν έχουμε άνθρωπο να μας το κρατήσει ρε φίλε!!!

Όταν την έβγαλες από το καρότσι για να την αλλάξεις παμπεράκι και να την βάλεις στην κούνια δεν ξύπνησε?

1-2 φορές πήγα να το κάνω κι εγώ και ξύπνησε και την πήρε ο ύπνος μετά από ένα 2ωρο! Με τέντωσε η μικρή μου!

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

και μενα ξυπναει,αν εχει κοιμηθει και γυρναμε απο εξω, αργα...

και πολλες φορες, αργει να ξανακοιμηθει...

αλλα, δε γινεται.... θα σαλταρουμε ολοι μαζι, αμα μενουμε συνεχεια μεσα.... αμα δεν εχεις κανεναν να σου κρατησει το παιδι, αυτο γινεται....

ενταξει, μη φανταστεις και καθε μερα... αλλα μια στο τοσο... ε,ναι...

Διαφημίσεις

:shock::shock::shock:

γιατι σε εκπλήσει??? όλες αυτές οι περιγραφές ειναι από την πραγματική μας ζωή...κάποιες από δω μέσα θα εχουμε γιαγιάδες που φοβούνται υπερβολικά, κάποιες μπορεί να έχουν χρησιμοποιήσει το "λουρί", κάποιες μπορεί να φοράνε στρινγκ στην παραλία ....

έτσι και μενα το περιστατικό που περιέγραψες μου θύμισε την μάνα μου..στο "Μιχαλάκη όχι στα βαθιά....."""

Αχ ΛΗΤΩ... άσχετο! Η κορούλα σου έχει το πιο όμορφο όνομα! Γιατί άραγε? χεχε.. Είμαστε συνονόματες! Γιαγιά ή... επιλογή μαμάς-μπαμπάς?

!

Γιαγιά!!!!!!Είμαστε από τους τυχερούς πραγματικά!!!!!

γιατι σε εκπλήσει??? όλες αυτές οι περιγραφές ειναι από την πραγματική μας ζωή...κάποιες από δω μέσα θα εχουμε γιαγιάδες που φοβούνται υπερβολικά, κάποιες μπορεί να έχουν χρησιμοποιήσει το "λουρί", κάποιες μπορεί να φοράνε στρινγκ στην παραλία ....

συμφωνώ με τη Μαρία...έτσι είναι καλώς ή κακώς...

φαντάσου λίγο την ευθύνη της γιαγιάς...

εγώ όπως είπα και πριν δεν τον αφήνω καθόλου για θάλασσα με γιαγιαδες..έχω ψύχωση..

rQGhp3.png

Για το λουρί, δεν θα πω κάτι, απλά είναι ΑΠΑΙΣΙΟ!

Για το στριγκάκι της μανούλας εάν έχει κορμί τότε δεν με ενοχλεί καθόλου,

Για string στα κοριτσάκια το θεωρώ απαράδεκτο.

Δεν μου αρέσει όμως το στενό "σλιποειδές" μαγιό των ανδρών και άντε μην ποτε και τίποτα άλλο

Για το θέμα του ήλιου, εμείς είτε θα πάμε στις 9 και θα φύγουμε στις 11 είτε θα πάμε στις 18.00 και θα φύγουμε όταν βαρεθούμε. Είναι πολύ λευκό δερμά της μικρής (έχουμε και ένα σημάδι που δεν κάνει να το βλέπει ο ήλιος).

Κάπου διάβασα και για τις κάλτσες, εμείς όταν φοράμε κλειστό παπούτσι φοράμε κάλτσες διότι αλλιώς μας χτυπάνε τα παπουτσιά μας

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

cHmop2.png

έτσι και μενα το περιστατικό που περιέγραψες μου θύμισε την μάνα μου..στο "Μιχαλάκη όχι στα βαθιά....."""

έχεις δίκιο!!!!

:-D

ο μιχαλάκης πόσο να ήταν άραγε?

κάνας τριαντάχρονος?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Διαφημίσεις

καλά αυτο το λουράκι δεν μου αρέσει κι εμένα καθόλου σαν ιδέα, δεν θα το έβαζα ποτέ στο παιδί μου

όσο για το στρινγκ, τι να πω, ότι θέλει φοράει ο καθένας και ποιά είμαι εγώ για να μου χαλάσει η αισθητική μου, ή για να κρίνω τον άλλον...δεν κοιτάω τις δικές μου βιοχλαπάτσες που κρέμονται δεξιά κι αριστερά? Τώρα εντάξει, εγώ δεν θα το φόραγα άμα ήμουνα με το παιδί μου γιατί απλά δεν θα μου άρεσε να βλέπει φάτσα φόρα τον κwlo μου ή να τον βλέπουν άλλα παιδάκια.

κι όσο γιαυτούς που πετάνε τα σχόλιά τους μην πω τι να πάνε να κάνουνε, τι λε ρε φίλε που θα μου πεις τι θα κάνω με το παιδί μου και που ξέρεις εσύ τι συμβαίνει σπίτι μου και μιλάς μπαααααααααα, άντε με τον κάθε περίεργο ξερόλα!

Όταν την έβγαλες από το καρότσι για να την αλλάξεις παμπεράκι και να την βάλεις στην κούνια δεν ξύπνησε?

1-2 φορές πήγα να το κάνω κι εγώ και ξύπνησε και την πήρε ο ύπνος μετά από ένα 2ωρο! Με τέντωσε η μικρή μου!

την βάζω στην κούνια και την αλλάζω εκεί κατευθείαν...βγάζω ρούχα...

ψιλοκοιμάται,τις περισσότερες φορές είναι οκ.καμμια φορά μπορεί να την πάρει ο ύπνος μετά από μισή ώρα.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Προσωπικά αυτό με το λουράκι έχω σκεφτεί άπειρες φορές να το πάρω για το γιο μου.

Είναι πολύ υπερκινητικός και σου ξεφεύγει σε δευτερόλεπτα.

Αφού έχουμε γλιτώσει τα ατυχήματα μέχρι τώρα είμαι πολύ τυχερή.

Να φανταστείτε μια μέρα τον κράταγα απο το χέρι και ξαφνικά εκεί που κοιτάγαμε για να περάσουμε το δρόμο, με τραβάει απότομα και φεύγει προς τα πίσω (ευτυχως δηλαδή γιατί αν έφευγε προς τα μπροστά θα ήμασταν στο κατ τώρα)

Ε κάτι τέτοιες στιγμές θα το χρειαζόμουνα το λουρί με το στοπ.

Τώρα όσον αφορά την παραλία

Τα στρινγκ δεν με ενοχλούν αν είναι καλαίσθητα, οι παρατηρήσεις απο άλλους πάλι δεν με ενοχλούν γιατί απλά δεν τους δίνω σημασία

Για το στριγκάκι της μανούλας εάν έχει κορμί τότε δεν με ενοχλεί καθόλου,

αν έχει κορμί η μανούλα και για εμένα δεν είναι υπερβολή..

Προσωπικά αυτό με το λουράκι έχω σκεφτεί άπειρες φορές να το πάρω για το γιο μου.

ναι αλλά δεν το πήρες..;)

ΝΙΚ πίστεψε με υπάρχουν πάρα πολλά παιδάκια υπερκινητικά, ταλιμπανάκια και πολλά άλλα...

αυτό το παιδάκι με το λουρί και όλα τα άλλα παιδάκια γύρω του πως θα ένιωθε άραγε ??

να πάει να ξεμυτίσει λίγο και η άλλη να πατάει το stop :?

rQGhp3.png

ΤΟ ΛΟΥΡΑΚΙ ...ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ (ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ)ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΜΕ.

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΜΕ ΕΚΡΙΝΑΝ ΩΣ ΓΟΝΙΟ...ΚΑΛΑ ΘΑ ΡΙΧΝΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΕΛΙΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ 12 Η ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΤΟ ΣΤΡΙΝΓΚ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΟ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Κορίτσια είμαι αισίως 38 χρονών και έχω να σας πω ότι και εμένα η μαμά μου μου είχε τέτοιο λουράκι, το οποίο σε πιάνει από την μέση και όχι από τον λαιμό!!!!!!!!! Μάλλον είναι πολύ παλιά αυτή η μέθοδος, το πουλούσαν μου είπε τότε τα καταστήματα με παιδικά είδη και ήταν της εταιρείας chicco.

Όταν γέννησα την κόρη μου, μου το έφερε για να το χρησιμοποιήσω.....φυσικά δεν το θυμόμουνα αλλά μόλις κατάλαβα τι ήταν της είπα να το πάρει πίσω όπως το έφερε.Σαν εικόνα πάντως να κρατάς το παιδί σου όπως το σκυλί σου δεν είναι και ότι καλύτερο!!!!!!!!!!

a40Vp3.pngGchMp2.png

Δυστυχως οσο απαισιο σαν θεαμα κι αν ειναι το λουρακι στο παιδι (οχι στο λαιμο προς θεου, συνηθως στον καρπο μπαινει) ειναι αρκετα διαδεδομενο στο εξωτερικο. Προσφατα ειδα στο αεροδρομιο μανα (ξενη) με 2 παιδακια γυρω στα 2 (διαολια στην κυριολεξια) που τα ειχε με λουρακι στον καρπο. Τωρα, να πω την μαυρη αληθεια μου με τοσο ζωηρα παιδια σε εναν χωρο οπως το αεροδρομιο, μια γυναικα μονη και με τοσες απαγωγες που ακουμε σαν να την δικαιολογησα...

Αλλα παιδακι με λουρι στην παραλια... μαλλον η κυρια μαμα ηθελε να το παιξει μανα της...μοδος...Καπου θα το διαβασε... Ημαρτον!!!

Το λουρακι χρησιμοποιεται πολυ συχνα εδω, ειδικα απο παιδικους σταθμους ή κυριες που προσεχουν 3-4 παιδακια. Αν θελουν να πανε τα παιδια μια κοντινη εξοδο, πχ στο παρκο, ειναι πολυ πιο ασφαλες ετσι, γιατι συνηθως χρειαζεται να περασουν μερικους δρομους. Αν μια κυρια εχει 3 παιδακια ηλικιας 2,5-3,5 χρονων, και ενα σε καροτσι, αν φυγει το ενα τι θα γινουν τα υπολοιπα? ειναι θεμα ασφαλειας, ειδικα σε αυτην την ηλικια μπορουν να τρεξουν και να ξεγλιστρισουν πολυ γρηγορα, και δεν καταλαβαινουν τον κινδυνο.

Το λουράκι το έχω δει κι εγώ αρκετές φορές, αλλά κυρίως από ξένους. Στην μικρή μου δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ.

Όσον αφορά το στρινγκ είμαι ούτε υπέρ ούτε εναντίον, εγώ πάντως δεν θα το φορούσα με παιδάκια στην παραλία. (ακόμη κι αν είχα καλό σώμα κι ωραία οπίσθια). Αλλά τώρα στρινγκ για παιδάκια ΕΛΕΟΣ. :mad: Είπαμε να ψιλοακολουθούμε την μόδα αλλά όχι κι τέτοιες βλακείες.

Μου τη σπάει όταν παίρνουν φτηνιάρικα αντιηλιακά (σαν αυτά που πουλάνε στα S/M ή στα περίπτερα) για τα παιδιά, για άλλα πράγματα δίνουν λεφτά (πχ τσιγάρα, διασκέδαση, ρούχα, κτλ.) Δεν φταίνε τίποτα τα παιδιά. Δώσε κάτι παραπάνω κι προστάτεψε σωστά το δερματάκι τους.

Επίσης, το ωράριο "έκθεσης στον ήλιο" δεν δόθηκε για πλάκα, όταν λέγεται ο ήλιος βλάπτει δεν το λένε για πλάκα.

...ακόμη με ενοχλεί όταν δεν βάζουν καπελάκι στα παιδάκια.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho