Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νονά βρήκαμε... όνομα δε βρήκαμε!!!


xrysalis

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακια το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω, μια και μου δωθηκε η ευκαιρια !!! Λατρευω τα διπλα ονοματα !!! Πολυ ομως......... αρκει να ακουγονται και τα δυο !!! Δηλαδη δεν μου αρεσει να βαπτιζεται κανεις με δυο ονοματα αλλα να ακουγεται το ενα... τοτε ποιος ο λογος ??? (Δεν μιλαω τωρα σε περιπτωσεις με ταμα κλπ, που και παλι κατ εμε καλο ειναι να ειναι αυτο και μονο)...

 

Παντως θα το πω κι απο εδω κι ελπιζω να μην αλλαξει κατι και γινω ρομπα ως συνηθως σε τετοια... Εμεις τον μπεμπακο θα τον βγαλουμε Εμμανουηλ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις την μπεμπουλα μας την ονομασαμε Αμαλια,το ονομα της πεθερας μου.Ονομαστικη γιορτουλα δεν θα εχει,αλλα θα εχει ομορφα γεννεθλια,καθως την γεννησα την ημερα της γιορτης των ερωτευμενων,14 Φεβρουαριου,δωρο αγαπης στον αντρουλη μου.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς ονομάσαμε τον πρώτο γιό μας Αλέξη και τον δεύτερο Βίκτωρα.

Τον Βίκτωρα τον βαπτίσαμε την ημέρα που είχε τα πρώτα του γενέθλια (15/6).Στο προσκλητήριο είχαμε γράψει "μετά την βάπτηση μου μην φύγετε, θα γιορτάσω τα πρώτα μου γενέθλια", δεν μοιράσαμε γλυκάκια στην εκκλησία γιατί ακριβώς δίπλα έχει ένα δασάκι όπου είχαμε catering και κόψαμε εκεί την τούρτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμμιά βοήθεια και σε μένα? Δεν έχουμε αποφασίσει για το όνομα της μικρούλας μας ακόμη... Ο μπαμπάς της θέλει να την βγάλουμε ΝΕΦΕΛΗ(δεν συμφωνώ χιλιοφορεμένο), εγώ προτιμώ το ΙΟΛΗ ή ΗΛΕΚΤΡΑ.

Αλλά... η μαμά μου έχει super όνομα: ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ που αρέσει και στους δυο μας αλλά διστάζουμε για ευνόητους λόγους ... θα ακολουθήσει δεύτερο όνομα το ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (πεθερά) που δεν μας αρέσει καθόλου! Άλλες προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ΗΛΕΚΤΡΑ ειναι το αγαπημενο μου ονομα :D το βρισκω απλα τελειο :D

και το ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ειναι πααααρα πολυ ωραιο :D

θα σου ελεγα να κανετε οτι νιωθετε καλυτερο ασχετα με πεθερες

αυτο εκανα και εγω και εδωσα το ονομα του μπαμπα μου

1) γιατι μου αρεσει παρα πολυ (χριστοφορος)

2)γιατι χ....ηκε απο την χαρα του :D

τα αρχαια ονοματα παντως ειναι υπεροχα ειδικα τα κοριτσιστικα :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε venia μου κρίμα είναι να έχετε γιαγια με αρχαίο όνομα και να μην το δώσετε...θα παρεξηγηθεί σίγουρα η άλλη γιαγιά;;;;;;μήπως να την ψαρεύατε να δείτε αντιδράσεις;;;;

Στο λέω γιατί είμαι αντίστοιχη περίπτωση..Ιφιγένεια λένε τη μαμά μου κι έτσι θα βαφτίσουμε και τη μπουμπού μας...στη δική μου περίπτωση βέβαια η πεθερά μου συμφωνεί κι επαυξάνει...

 

Επίσης μου αρέσουν πολύ και το Ιόλη και το Ηλέκτρα (νομίζω όμως ότι δεν γιορτάζουν),όπως επίσης και τα Μαρκέλλα,Φοίβη,Μυρτώ,Χριστίνα η Χριστιάνα και Λυδία. :)

Το Νεφέλη μου κάνει "κάτι σε μελαγχολικό" κι ενώ είναι εύηχο δεν μου αρέσει και τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Βένια ,δεν διευκρίνισες αν θες να έχει γιορτή το όνομα που θα επιλέξετε έτσι ώστε να ανατρέξουμε στα εορτολόγια.Εγώ έχω βιβλίο που λέει την σημασία του κάθε ονόματος και γιορτάζει και πότε.

ότι θες μας λες!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα και εγω παρομοιο προβλημα με τα ονοματα (αν βγαλουμε αυτη την γιαγια....θα πρεπει να βγει και η αλλη κτλ) αποφασισουμε να δωσουμε ασχετα ονοματα!!!!

Την μεγαλη μας την βαφτισαμε ΗΛΕΚΤΡΑ (δεν εχει γιορτη!!!)

και τη δευτερη θα την βαφτισουμε ΦΟΙΒΗ (γιορταζει 3/9)

 

Venia εγω θα ημουν αναμεσα ΗΛΕΚΤΡΑ(εννοειται) και ΙΟΛΗ.

Το Ιφιγενεια δεν ειναι ασχημο, αλλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει τοσο πολυ, το Νεφελη (οντως πολυφορεμενο) και το Παναγιωτα (συγνωμη-αλλα καθολου)!!!

 

Αποφασιστε σαν ζευγαρι τι θελετε και αφηστε τις γιαγιαδες και τους παππουδες απ'εξω!!! Το δικο σας παιδακι ειναι !!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σας αρέσουν και τα Φαίδρα , Ισμήνη, Νιόβη, Άλκηστη.

 

Το δικό μας το κοριτσάκι θα το πούμε Θεοδώρα, απο τη πεθερά μου. Μ'αρέσει άλλα το θεωρώ λιγο βαρή για παιδάκι. Έχετε υπ'οψη σας κανένα υποκοριστικό έκτος απο Δώρα και Ντόρα;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να την λες Ντορί και αμα βλεπει τον ΝΕΜΟ θα νομιζει οτι ειναι μπλε ψαρακι το παιδι !!! χαχα :D

 

Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις, κάνω πλάκα... Το Ντόρια (με τον τόνο στο ο δηλαδη) μου αρέσει....

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μαρία και το λίτσα πρώτη φορά το ακούω :shock:

 

Οσο για το Ντόρι Μαριλενα μου, μάλλον γατάκι θα νομίζει οτι είναι γιατί νέμο φωνάζουμε το γάτο μας :wink:

 

Το Ντόρα μ'αρέσει άλλα όπου και αν το έχω πει μου λένε για τη γνωστή πολιτικό! Το Ντόρια είναι καλο!

 

Καμία άλλη παραλαγή :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι πως γινεται????

την γιαγιά την έλεγαν Μαρουλιώ :lol: και οι δικοί μου για να μην με κοροιδεύουν στο σχολείο με φώναζαν Λίτσα (Μαρουλίτσα -Λίτσα).

όταν ήρθε η ώρα της βάπτισης , ο παπάς μόλις άκουσε το όνομα έπαθε .. και λέει. το σκεφτήκατε καλά? θα την κοροϊδεύουν συνέχεια. πως την φωνάζετε? του είπαν οι δικοί μου Λίτσα . Ωραία λέει τότε . Θα την βαφτίσω Μαρία.

Link to comment
Share on other sites

λιτσα το χειροτερο ονομα το εχει μια γνωστη μου. ΑΠΕΡΓΙΑ και τη φωναζουν ΡΙΑ. :) δεν ηταν της γιαγιας αλλα της το εδωσε ο νονος :? αν εκανε τετοια βλακεια ο νονος μας δεν θα του ξαναμιλουσα 8)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...