xrysalis

Νονά βρήκαμε... όνομα δε βρήκαμε!!!

Recommended Posts

Εμένα μου αρέσει πολύ το Μάξιμος!!!! :D:D:D:D:D:D:D:arrow::arrow:

Συμφωνώ είναι πολύ ξεχωριστό όνομα

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Διαφημίσεις

Πέραν των ονομάτων που προτείναν οι προηγούμενοι σου παραθέτω μια λίστα με εύηχα και καθόλα χριστιανικά (αφού θα τον βαφτίσετε τον πρίγκηπα) ονόματα με τις ημερομηνίες των εορτών τους. Άντε και καλή επιλογή και καλή φώτιση !!!

Ανδριανός : 26 Αυγούστου

Αλκιβιάδης : 16 Αυγούστου

Αριστοτέλης : 14 Μαίου

Αχιλλέας : 15 Μαίου

Δημοσθένης : 10 Απριλίου

Διονύσης : 17 Δεκεμβρίου

Ιάκωβος : 23 Οκτωβρίου

Ιωσήφ : 9 Απριλίου - 31 Ιουλίου - 30 Δεκεμβρίου

Μάξιμος : 21 Ιανουαρίου - 10 Απριλίου

Μηνάς : 11 Νοεμβρίου

Μόδεστος : 16 Δεκεμβρίου

Νικήτας : 15 Σεπτεμβρίου

Περικλής : 10 Απριλίου

Πήγασος : 2 Νοεμβρίου

Προκόπης : 8 Ιουλίου

Σωκράτης : 10 Απριλίου

Τηλέμαχος : 1 Ιανουαρίου

Φωκάς : 22 Σεπτεμβρίου

cRGo.jpg.png

karfori's baby γιατι βρε κοριτσακι σου φαινεται γελοιο το μαξιμος???? :roll: με πληγωνεις μαξιμο το λενε το αγορακι μου :?

Βρε Ελισάβετ μου με παρεξήγησες! :) Δεν είπα ότι είναι γελοίο το "Μάξιμος" κοριτσάκι μου...ίσα-ίσα μου αρέσει και πολύ μάλιστα! :wink: Απλά σε συνδυασμό με κάποιο πολύ περίεργο-κακόηχο επίθετο μου κάνει "κάπως", δλδ νομίζω ότι τονίζει ακόμα περισσότερο το κακόηχο επίθετο! Κατάλαβες; :roll:

fUvDp2.png

karfori's baby γιατι βρε κοριτσακι σου φαινεται γελοιο το μαξιμος???? :roll: με πληγωνεις μαξιμο το λενε το αγορακι μου :?

Και έμένα μου αρέσει το Μάξιμος , που αρέσει της Κωνσταντίνας , που αρέσει της Ελισάβετ ! :P:P:P:D:D:D:arrow::arrow::arrow:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Διαφημίσεις

Και έμένα μου αρέσει το Μάξιμος , που αρέσει της Κωνσταντίνας , που αρέσει της Ελισάβετ ! :P:P:P:D:D:D:arrow::arrow::arrow:

afroditakiiiiiiiii axaxaxaxax :arrow::arrow::arrow:

.png .png

Πολύ αρχαίο έχει πέσει βρε κορίτσια!!!!!!!Κι αυτό το Μόδεστος βρε marinaki μου πρώτη φορά το ακούω......

Εσένα xrysalis τι άλλο σου αρέσει εκτός του Αλέξανδρος;;;;;(το οποίο μεταξύ μας είναι μεν πολυφορεμένο αλλά είναι super και κλασσική αξία όπως και το Κωνσταντίνος άλλωστε...Τα ονόματα των παππούδων τα έχετε απορρίψει οριστικά;;;;;Ρωτάω γιατί ένα κολλητό μας ζευγάρι μας είχε βάλει στο τριπάκι να ψάχνουμε όνομα για το κοριτσάκι τους ανάμεσα σε όλα αυτά τα αρχαίας προέλευσης που είναι της μόδας (και που φυσικά συμφωνώ ότι τα περισσότερα από αυτά -αλλά όχι όλα-είναι ωραία)και τελικά από το πολύ ψάξιμο μπούχτησαν και τη βάφτισαν Ιωάννα όπως λένε και τη γιαγιά της :lol::lol::lol:

Δε πιστεύω να μας κάνεις τα ίδια αγαπητή χρυσαλίδα και τζάμπα έχουμε κατεβάσει όλο το εορτολόγιο.. :lol::lol::lol:

Το θεμα δεν ειναι να αρεσει μονο σε σας το ονομα αλλα και στο παιδι οταν μεγαλωσει... πχ δεν θα ηθελα αν ημουν αντρας να με λενε Αριστομενη η Διομήδη.. καμια φορα τα συνηθισμενα ονοματα ειναι και πιο ομορφα..

Ψηφιζω και γω Στεφανος.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Κοριτσάρες μου καλημερούδια!!!

Κατ' αρχήν χαίρομαι που "ξαναγαπήθηκαν"..... ή karfori's baby και η ελισαβετ!!!! :lol::lol::lol:

εν συνεχεία χαίρομαι για την ποικιλία ονομάτων... τώρα είναι που έχω μπλεχτεί σαν κουβάρι χα χα χα :lol::lol::lol::lol::lol:

Εσένα xrysalis τι άλλο σου αρέσει εκτός του Αλέξανδρος;;;;;(το οποίο μεταξύ μας είναι μεν πολυφορεμένο αλλά είναι super και κλασσική αξία όπως και το Κωνσταντίνος άλλωστε...Τα ονόματα των παππούδων τα έχετε απορρίψει οριστικά;;;;;Ρωτάω γιατί ένα κολλητό μας ζευγάρι μας είχε βάλει στο τριπάκι να ψάχνουμε όνομα για το κοριτσάκι τους ανάμεσα σε όλα αυτά τα αρχαίας προέλευσης που είναι της μόδας (και που φυσικά συμφωνώ ότι τα περισσότερα από αυτά -αλλά όχι όλα-είναι ωραία)και τελικά από το πολύ ψάξιμο μπούχτησαν και τη βάφτισαν Ιωάννα όπως λένε και τη γιαγιά της

Δε πιστεύω να μας κάνεις τα ίδια αγαπητή χρυσαλίδα και τζάμπα έχουμε κατεβάσει όλο το εορτολόγιο

Αγαπητή ΛΗΤΩ, μπορεί να πελαγώνω γιατί μου αρέσουν πολλά, πάααααρα πολλά ονόματα αλλά έχω σκοπό να είναι ξεχωριστό!

Τα ονόματα τον παππούδων μας, τα ξεχνάω όχι γιατί δε μου αρέσουν αλλά για να γλιτώσουμε τυχών παρεξηγήσεις γιατί αν ήταν να πάρει το όνομα από κάποιον παππού, θα έπερνε το όνομα του πεθερού μου (Μανώλης) έτσι για να συνεχιστεί το ονοματεπώνυμο... όμως ήδη έτσι λένε τον ανηψιό μου! (βέβαια η κουνιάδα μου ήταν τυχερή γιατί πατέρας και πεθερός ήταν συνονόματοι!!!), οπότε δε μου αρέσει και τα 2 εγγόνια να έχουν το ίδιο όνομα.... τώρα, και στις γιορτινές συγκεντρώσεις, φωνάζουμε "Μανώλη" και γυρίζουν τρείς!!!!

Και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει το όνομα από κάποια γιαγιά... δεν μ' αρέσει που το κάνουν αυτό.... η γιαγιά Φωτεινή... το παιδί Φώτης!!

Το θεμα δεν ειναι να αρεσει μονο σε σας το ονομα αλλα και στο παιδι οταν μεγαλωσει

Ντοράκι μου πίστεψέ με κι αυτό το σκέφτομαι αλλά που ξέρεις και Στέφανο να το βγάλω, μπορεί πάλι να τα ακούσω...... :lol::lol::lol::lol:

Οπότε συνεχίζουμε.... εγώ συμπληρώνω τη λίστα με τα αγαπημένα και θα επανέλθω!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Διαφημίσεις

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ γιορτάζει στις 9 Μαίου

Μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το όνομα!

Ο ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ό Μεγαλομάρτυρας

(ο Βιος του Αγίου)

Έζησε στα χρόνια του αυτοκράτορα Δεκίου. Συνελήφθη όμως αιχμάλωτος άπ' τους Ρωμαίους, και επειδή κατά βάθος είχε αγαθή προαίρεση, ό άγριος εκείνος δεν άργησε να αναδειχτεί ανθρωπινότερος από τους πολιτισμένους, αλλά και αιμοδιψείς τότε κυρίους του.

Ό Ρέπροβος - έτσι ονομαζόταν ό αιχμάλωτος άγριος - δέχτηκε τη χριστιανική διδασκαλία, βαπτίστηκε και μετονομάστηκε Χριστόφορος. Κάποια μέρα λοιπόν, είδε χριστιανούς πού τους κακοποιούσαν ειδωλολάτρες. Άγανακτισμένος, έκανε αυστηρές παρατηρήσεις προς αυτούς. Μετά βίας διέφυγε τη σύλληψη, χάρη στο γιγαντιαίο και ρωμαλαΐο ανάστημα του, πού προκάλεσε φόβο στους κακοποιούς.

Τότε οι άλλοι χριστιανοί, τον συμβούλεψαν να φύγει σε ακατοίκητα μέρη, διότι αργότερα οι ειδωλολάτρες σίγουρα θα τον συνελάμβαναν. Πράγματι ή καταγγελία έγινε, και ένα απόσπασμα στρατιωτών ξεκίνησε να τον βρει και να τον συλλάβει. Μετά από πολλές μέρες, αποκαμωμένοι και νηστικοί τον βρήκαν.

Επειδή όμως δια της προσευχής κατάφερε με ένα ξεροκόμματο ψωμιού να χορτάσει όλους τους στρατιώτες, κατόρθωσε και τους έκανε όλους χριστιανούς. Αργότερα ό Χριστόφορος έπεσε στα χέρια του Δεκίου, όπου μετά από σκληρά βασανιστήρια τον αποκεφάλισε.

Έτσι, ό άλλοτε άγριος στη μορφή, με την πίστη του στο Χριστό, ανυψώθηκε σε άγιο και μεγαλομάρτυρα.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Χριστοφορος, θα συμφωνησω μαζι σου Afroditi D ειναι το ονομα του γιου μου και του μπαμπα μου :D

αν κανω δευτερο γιο ομως θα διαλεγα Αλεξανδρο μου αρεσει πολυ

glitterfy172742T255D35.gif

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ γιορτάζει στις 9 Μαίου

Μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το όνομα!

Ο ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ό Μεγαλομάρτυρας

(ο Βιος του Αγίου)

Έζησε στα χρόνια του αυτοκράτορα Δεκίου. Συνελήφθη όμως αιχμάλωτος άπ' τους Ρωμαίους, και επειδή κατά βάθος είχε αγαθή προαίρεση, ό άγριος εκείνος δεν άργησε να αναδειχτεί ανθρωπινότερος από τους πολιτισμένους, αλλά και αιμοδιψείς τότε κυρίους του.

Ό Ρέπροβος - έτσι ονομαζόταν ό αιχμάλωτος άγριος - δέχτηκε τη χριστιανική διδασκαλία, βαπτίστηκε και μετονομάστηκε Χριστόφορος. Κάποια μέρα λοιπόν, είδε χριστιανούς πού τους κακοποιούσαν ειδωλολάτρες. Άγανακτισμένος, έκανε αυστηρές παρατηρήσεις προς αυτούς. Μετά βίας διέφυγε τη σύλληψη, χάρη στο γιγαντιαίο και ρωμαλαΐο ανάστημα του, πού προκάλεσε φόβο στους κακοποιούς.

Τότε οι άλλοι χριστιανοί, τον συμβούλεψαν να φύγει σε ακατοίκητα μέρη, διότι αργότερα οι ειδωλολάτρες σίγουρα θα τον συνελάμβαναν. Πράγματι ή καταγγελία έγινε, και ένα απόσπασμα στρατιωτών ξεκίνησε να τον βρει και να τον συλλάβει. Μετά από πολλές μέρες, αποκαμωμένοι και νηστικοί τον βρήκαν.

Επειδή όμως δια της προσευχής κατάφερε με ένα ξεροκόμματο ψωμιού να χορτάσει όλους τους στρατιώτες, κατόρθωσε και τους έκανε όλους χριστιανούς. Αργότερα ό Χριστόφορος έπεσε στα χέρια του Δεκίου, όπου μετά από σκληρά βασανιστήρια τον αποκεφάλισε.

Έτσι, ό άλλοτε άγριος στη μορφή, με την πίστη του στο Χριστό, ανυψώθηκε σε άγιο και μεγαλομάρτυρα.

O Προστάτης και αγαπημένος Άγιός μου. :D:D:D:D:D:arrow::arrow:

Ο Άγιος Χριστόφορος είναι ο προστάτης των οδοιπόρων που χρησιμοποιούν οποιοδήποτε μέσο (πεζοί, αυτοκινητιστές, μοτοσυκλετιστές, ταξιδιώτες).

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Πολύ αρχαίο έχει πέσει βρε κορίτσια!!!!!!!Κι αυτό το Μόδεστος βρε marinaki μου πρώτη φορά το ακούω......

Κί όμως γλυκιά μου είναι σύνηθες όνομα στους πρόσφυγες από την Ανατολική Ρωμυλία (που είναι η καταγωγή της οικογένειας του καλού μου!) και φυσικά στα χωριά γύρω από την Θεσσαλονίκη το συναντάς πολύ συχνά !!! :ο)

Και φυσικά το χω επιλέξει μαζί με τον Κωστή μου για το 3ο μωρό άν έρθει στην ζωή μας. Το 2ο θα πάρει το όνομα του πατέρα μου Διονύσης (Νιονιούλης) και άν μας έρθει καμιά "μουνούπα" (κόρη δηλαδή) θα χαρώ να της δώσω και τα δύο ονόματα των γιαγιάδων Μαριντίνα (Μαίρη η μαμά μου και Ντίνα η πεθερά μου!)

cRGo.jpg.png

Αγαπημένα ονόματα

Ανδρέας το πρώτο όνομα του παιδιού μου

Μάριος το δεύτερο όνομα του παιδιού μου

κι από εκεί και πέρα

Μάρκος

Στέφανος

Αλέξανδρος

Άγγελος

Αιμίλιος

Ματθαίος

Ορέστης

κ.α πολλά θα επανέλθω :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ που βαφτίζω τον μπέμπη τον Ιούνιο το όνομα του πεθερού μου Αναστάσιος δεν μου αρέσει. Ετσι ψάχνουμε ονόματα έχω σκεφτεί τα

Αγγελος

Φοίβος

Ιασονας

Οδυσσέας

k4xS.jpg.png

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω δεν μου αρέσει το όνομα Αναστάσιος του πεθερού μου και έτσι έχω σκεφτεί να βγάλω δύο ονόματα οπότε σκέφτηκα

Αγγελος

Οδυσσέας

ΦοίβΟς

Ιάσονας

Πάντως μου αρέσει πολύ το Ανδρέας αλλά λένε τον άντρα μου και δεν μπορώ να τον βγάλω. Πάντως να σκεφτείς ότι πέρα από το να σου αρέσει θέλεις να γιορτάζει ή όχι γιατί πολλά από αυτά δνε γιορτάζουν και επίσης να μην βγαίνουν γελοία υποκοριστικά που θα ρησιμοποιούν τα παιδάκια στο σχολέιο και θα το κοροιδεύουν .Αυτά. Οταν αποφασίσετε πες μας.

k4xS.jpg.png

Πάντως να σκεφτείς να μην βγαίνουν γελοία υποκοριστικά που θα ρησιμοποιούν τα παιδάκια στο σχολέιο και θα το κοροιδεύουν .Αυτά. Οταν αποφασίσετε πες μας.

Μελίνα, καλή μας επιλογή!! όσο για τα υποκοριστικά κ.α. ... αυτός είναι ο λόγος που δεν θα τον έβγαζα με τίποτα π.χ. Πάρη :lol: :lol: :lol:

Kαι ναι καλέ... θα σας το πω όταν αποφασίσουμε!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα