Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

σε ποια πηγες valeri? μοιαζει πολυ στη συμπεριφορα με την "επιστημονα" που πήγα κ γω. Στους αμπελοκηπους ειναι το γραφειο της?

Αλλα αφου δεν υπαρχει αιμα, ποιο ειναι το προβλημα? Δε καταλαβα :oops::oops:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες!

Πως πάνε κορίτσια τα μωράκια σας???

Εμείς εδώ και δυο μέρες δεν έχουμε τίποτα.

Στο ημερολόγιο που γράφω τι τρώω παρατήρησα οτι κάθε φορά που εμφάνισε μέσα στην εβδομάδα , την προηγούμενη είχα φάει κοτόπουλο,... οπότε έξω και αυτό. Βέβαια έτσι είπα και για τη μπανάνα και το ασβέστιο :?

Οπότε το επεισόδιο x-files συνεχίζεται, ελπίζω να φτάνουμε στο τέλος!!!

Η μικρούλα μου πάντως ανακάλυψε το Σαββατοκύριακο την ένταση της φωνής της... Μας έσπασε τα τύμπανα :lol: Μεγαλώνει και έχει τρομερή διαθεση και αυτό μου δίνει κουράγιο... :)

 

Καλή εβδομάδα σε όλες!!! :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις χειροτερα. Δοκιμασα κατσικισιο γαλα και λεω οτι φταει αυτο, αλλα δε ξερω πια. Δοκιμαζω να της δωσω κ κοτοπουλο να φαει κ απο το ελαχιστο που τρωει μετα γινονται κατακοκκινα τα μαγουλα. Γενικα΄τις 2 τελευταιες εβδομαδες ειναι και υγρα τα κακάκια της, αλλα τις 3 τελευταιες μερες θυμηθηκά τον παλιο "καλό" καιρο. Αυριο θα δω και την ομοιοπαθητικό, θα σας πω αν βγει τιποτα.

Αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι τη Πεμπτη φευγουμε για το εξωτερικο (μαδριτη, παμε στον νονό) για 10 μερες και δε ξερω πως θα τα παω με τη διαιτα γιατι θα ειμαστε φιλοξενουμενοι και θα τρωμε κ συνεχως εξω.... Ουτε κ σε αυτη ξερω τι να της δινω, ετσι κ αλλιως δε τρωει τιποτα... Ελπιζω ο ισπανικός αερας να της κανει καλό γιατι δε λεει να εχουμε τρεχαματα σε ξενο τοπο...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε και εμείς!!!Το κοριτσάκι μου τρώει ρυζάλευρο και μπανάνα!!!Αύριο ξεκινάμε και μήλο!Μην φανταστείτε τρελλές ποσότητες αλλά για αρχή τόσο πρέπει.Πλέον δεν μπορώ να καταλάβω και τα κακά της αν έχουν αίμα....άλλαξαν τόσο πολύ έπαθα ΣΟΚ όταν τα είδα την πρώτη φορά.Ελπίζω να μην έχει αίμα και δεν το βλέπω :roll::roll::roll:

.png
Link to comment
Share on other sites

Afrodite μου σε καταλαβαίνω :( !

Ελπίζω ο ομοιοπαθητικός να σου πει κάτι καλύτερο απο όλους τους άλλους!!

τις 3 τελευταιες μερες θυμηθηκά τον παλιο "καλό" καιρο.

 

Δηλαδή πως ήταν για σας;;; Ηταν έτσι απο την αρχή ή είχε μεταβατικό στάδιο???

Συγνώμη αν στα θυμίζω... μπορεί η εμπειρία σου να μας φανεί χρήσιμη!

 

Το κοριτσάκι μου τρώει ρυζάλευρο και μπανάνα!!!Αύριο ξεκινάμε και μήλο!

 

:lol::lol: Μπράβο στο κορίτσι μας!!! :lol::lol:

 

άλλαξαν τόσο πολύ έπαθα ΣΟΚ

 

Τί εννοείς;;;

 

koni μου πόσο είναι η δικιά σου και πόσο καιρό είναι καθαρή;;;

 

Ολο απορίες είμαι σήμερα! :oops:

Εγώ μόλις είδα δυο στίγματα μικρότερα απο κεφαλή καρφίτσας...Σχεδόν δεν φαινόντουσαν ... αλλά δεν μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια. Οπότε η περιοδικότητα του φαινομένου 2 μέρες καθαρή - 1 μέρα αιματάκι συνεχίζεται!! Περιμένω να δω τώρα την επόμενη κένωση ... Ας ελπίσουμε οτι δεν θα έχει τίποτα!!!( όπως πάντα άλλωστε) :?

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bon bon η μικρή είναι 6 μηνών και 7 ημερών.Το αιματάκι ξεκίνησε 4 μηνών ...τον 1ο μήνα ήταν πιό πολύ....ενώ μόλις έκλεισε τον 5ο άρχισε η ελλάτωση.έτσι κάτι κεφαλάκια καρφίτσας έβλεπα που και πού μέχρι πρίν καμμια εβδομάδα...με κενά δηλαδή 1 μέρα είχε 3 μέρες δεν είχε κοκ.

Όσο για τα κακά :lol::lol::lol: θα καταλάβεις όταν θα έρθει και η δικιά σας ώρα....είναι σαν...κανονικά κακά και όχι τα μουστάρδα :lol::lol::lol: ...και σε υφή και σε σχήμα και σε μυρωδιά... :lol::lol::lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να τελείωσατε με το θέμα!!

 

Όσο για τα κακά θα καταλάβεις όταν θα έρθει και η δικιά σας ώρα....είναι σαν...κανονικά κακά και όχι τα μουστάρδα ...και σε υφή και σε σχήμα και σε μυρωδιά...

 

Ωραία!!! :lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Μίλησα με την παιδίατρό μου η οποία με καθησύχασε λιγάκι. Πρώτα απ'όλα μου είπε να μην ανυσηχώ γιατί μερικές κουκιδίτσες δεν μπορούν να βλάψουν το παιδί. Μου είπε να συνεχίσω την δίαιτα και να θηλάζω όσο μπορώ. Όταν της είπα για μια συγκεκριμένη παιδογαστρεντερολόγο στο Παίδων μου πρότεινε να μην πάω καθώς το μόνο που θα κάνει είναι να μου δώσει ένα κάρο εξετάσεις για τη μικρή μου χωρίς να βρει άκρη.

 

Μου πρότεινε να δω αλλεργιολόγο για μια ακόμη γνώμη.

 

Συνοψίζοντας έχουμε ήδη δει δυο παιδιάτρους και μια παιδογαστρεντερολόγο και όλοι πάνω κάτω μου έχουν πει τα ίδια πράγματα.

 

Θα πάω να δω και τον αλλεργιολόγο και θα σας πω.

 

Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα και τα αγγελούδια μας θα το ξεπεράσουν. Κορίτσια κουράγιο.

 

Το καλύτερο είναι να μιλήσουμε με κάποιον που το είχε το πρόβλημα αυτό και το έχει ξεπεράσει, αν και λιγάκι δύσκολο καθώς δεν έχει λόγο πια να μπει σε μια τέτοια συζήτηση. Εάν υπάρχει κάποιος ας μας στείλει μύνημα.

 

Αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι τη Πεμπτη φευγουμε για το εξωτερικο (μαδριτη, παμε στον νονό) για 10 μερες
Καλό ταξίδι Αφροδίτη και μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε.
Link to comment
Share on other sites

Να μαι και γω μετα την επίσκεψη στην ομοιπαθητικό (dOLPHIN, αυτη που σου ειχα πει). Ειμαι λιγο μουδιασμενη ειναι η αλήθεια....

Αυτη ειπε οτι δεν ειναι απλά τα πραματα και οτι οι "κλασσικοι" δεν δινουν λύσεις γιατι δεν εχουν! Ειπε οτι δε κοιταμε το παιδι μονο τωρα αλλα και τι συνεπειες μπορει να εχει μελλοντικά το προβλημα αυτο, πρωτον οσο αναφορα στο τι θα τρωει, δευτερον κατα ποσο θα παρουσιασει αλλες αλλεργιες και τριτον μην εχει προβληματα με το εντερο. Σχετικά με τις αλλεργιες ειπε, οτι η επιθεση του οργανισμού στα εσωτερικά ειναι η πιο βαρια αντιδραση του οργανισμού στην αλλεργια, μετα ερχεται το ασθμα και τελος τα δερματικά που ειναι κ η πιο ηπια αντιδραση (καπως ετσι τα ειπε ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω, δε θυμαμαι ακριβως τα λόγια της).

Μεσα στο ιστορικό μου εκανε τις πιο ασχετες ερωτησεις η πλειοψηφια των οποιων με πετυχαν διανα. Π.χ. αν πινω πολύ νερο (πινω αξιοσημειωτα ποοοολύ νερο) αν περασα καποια στεναχωρια στην εγκυμοσυνη (πέρασα) και αλλα τέτοια. Ειπε οτι με αυτα που της ειπαμε φωτογραφιζεται το τι πρεπει να δωσει στο παιδι, αλλα θέλει να το παμε πιο ηπια και εδωσε σε μενα δυο καψουλες, μια για σημερα κ μια για μετα απο καμια 20ρια μερες!!! Θελει να μαθει οποιαδηποτε αντιδραση (συναισθηματική) θα εχω μετα την καψουλα. Μεχρι στιγμης (3 ωρες μετα) δεν βλεπω καποια αλλαγή. Αν δε βελτιωθει η κατασταση με την δικη μου θεραπεια, θα δωσει μια θεραπεια και στη Δανάη. Με τη διαιτα να συνεχισω προς το παρον εχοντας κομμενα αυτα που υποψιαζομαι, και σιγα σιγα θα τα βαλουμε ξανα στη διατροφή μου.

Τωρα δε ξερω τι να πω... Φαινοταν να το ειχε το θεμα, δεν ελεγε ασχετα, αλλα δε μπορω να φανταστω πως 2 (φυτικές) καψουλες θα μου "αλλάξουν" την ζωη. Με διαβεβαιωσε οτι η χειροτερη παρενεργεια των ομοιοπαθητικών ειναι να μην μας πιασουν και οτι δεν προκειται να μας κάνουν κακό, οποτε δοκιμαζω και περιμενω. Αλλωστε δεν μπορω να κάνω και κατι άλλο.

 

dOLPHIN, σε ποιο αλλεργιολογο σκεφτεσαι να πας? Ρωταω για να μην πας σε αυτον που πήγα εγω, δεν βοηθησε καθολου μα καθολου την κατασταση. Και ποια ηταν η γαστρεντερολογος που σε απετρεψε να πας? Αν μπορεις στειλε μου π.μ.

Δηλαδή πως ήταν για σας;;; Ηταν έτσι απο την αρχή ή είχε μεταβατικό στάδιο???

Σημερα και παλι ειχαμε αιμα και αρκετη βλέννα διαφανη. Ετσι ηταν και παλιοτερα τα κακάκια της. φανταζομαι οτι φταιει το κατσικίσιο γαλα που ηπια πριν 2 μερες. Καθως ειχαμε αρχισει τα στερεα ειχε μειωθει η βλέννα αρκετα και ηταν λιγοτερο υγρα. Τελειως σχηματισμένα δεν εγιναν ποτέ. Βεβαια η μυρωδια αλλαξε πολύ με τα στερεα. Επισης πριν τα στερεα πολλες φορες εβγαιναν σαν ενα παχυρευστο κολλώδες υγρο, και μερικες φορες ειχαν και γραμμουλες απο αιμα μέσα.

Koni, μπραβο που τα καταφερνεται καλά με το φαγητό. Πιστευω οτι το ρυζαλευρο θα την βοηθησει πολύ στην επουλωση της πληγουλας.Μπορεις δειγματοληπτικά να κανεις καμια mayer, για να δεις αν εξαφανιστηκε το αιμα. Ευτυχως χτες κ σημερα καταφερα κ τη δανάη να φαει μερικές κουταλιτσες μήλο κ φιδε αντιστοιχα. 3-4 κουταλιες μονο, αλλα αυτο ειναι προοδος για μας. :lol::lol:

Μαιρη, σ'ευχαριστω πολύ για τις ευχες σου :lol::lol:

Σορι για το μεγαλο μηνυμα, αλλα μια και θα κανω μερες να γραψω, νομιζω το δικαιουμαι :wink::wink::wink:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλύτερο είναι να μιλήσουμε με κάποιον που το είχε το πρόβλημα αυτό και το έχει ξεπεράσει, αν και λιγάκι δύσκολο καθώς δεν έχει λόγο πια να μπει σε μια τέτοια συζήτηση. Εάν υπάρχει κάποιος ας μας στείλει μύνημα.

Εχω ξαναγραψει οτι αυτην την αλλεργια την ειχε κ ο γιος μου κ το ξεπερασε γυρω στους 15 μην.Απο εκει κ περα ειναι μια χαρα.Πινει πολυ γαλα, το εντερο του λειτουργει αψογα, ασθματικα κ τετοια δεν εχουμε, το μονο που εχει ειναι μια μικρη ατοπια στα μαγουλα, αν φαει υπερβολικα πολυ σοκολατα ή αν κατσει πολυ ωρα στο κρυο, αλλα ολα αυτα σε πολυ ηπια μορφη.

 

Γι' αυτο σας λεω μην στεναχωριεστε :D Ολα θα πανε καλα.Λιγο υπομονη θελει μεχρι να ξεπεταχτουν τα ζουζουνακια μας :D

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οτι η επιθεση του οργανισμού στα εσωτερικά ειναι η πιο βαρια αντιδραση του οργανισμού στην αλλεργια,

 

Δηλαδή???

 

Afrodite μου ελπίζω να σου αλλάξει τη ζωή και να ηρεμήσει το μικρό σου και εσύ!!

 

Ευχομαι μέσα σε όλα να ευχαριστηθείς το ταξίδι σου!!!

 

Εμάς σήμερα έκανε δυο μεγάλες κενώσεις το πρωί στις οποίες δεν είδα τίποτα και τώρα κατά τις 1700 έκανε μια μικρότερη με 4-5 στίγματα σε μέγεθος κεφαλής καρφίτσας! δεν είναι πολύ αλλά είναι! έφαγα οτι άλλες μέρες της προηγούμενης εβδομάδας που δεν είχε κάνει τίποτα!!!

 

Afrodite και εγώ πίνω πολύ νερό και στεναχωριέμαι ακόμα όταν ΄βλέπω κάτι .... μήπως σου είπε αν το επιδυνώνουμε!!!

 

Περιμένω και περίοδο ... μήπως έχετε παρατηρήσει εμφάνιση αίματος όταν έχετε περίοδο... Οχι οτι έχει και εκεινη περίοδο , άλλα μήπως οι ορμόνες επηρεάζουν το γάλα;;;;; :? Προσπαθώ να σκεφτώ κάθε περίπτωση , μη με παρεξηγείτε!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

το εντερο του λειτουργει αψογα, ασθματικα κ τετοια δεν εχουμε, το μονο που εχει ειναι μια μικρη ατοπια στα μαγουλα, αν φαει υπερβολικα πολυ σοκολατα ή αν κατσει πολυ ωρα στο κρυο, αλλα ολα αυτα σε πολυ ηπια μορφη.

αυτο ειπε κ η ομοιοπαθητικός σημερα, οτι η τελικη εκδηλωση (που σημαινει οτι ξεπεραστηκε το προβλημα) ειναι η ατοπικη δερματιτιδα. Βεβαια μπορει να υπαρξει κ ιαση χωρις να εκδηλωθει ατοπικη δερματιτιδα... Αρα το ξεπερασατε στα σιγουρα!!!

mama-mia ειστε το πρότυπό μας :lol::lol::lol:

 

Bon-bon, δεν φανηκε να ειπε οτι το νερο της κανει κακό. Απλα εκανε καποιες ερωτησεις για να προσανατολιστεί σχετικά με το τι ειμαστε, εκανε και άλλες ασχετες ερωτησεις (π.χ. αν αναστενάζω συχνα, αν ματωνει η μυτη μου κ.α.).

Εγω καθε φορα που εχω περιοδο εχει και αιμα, δε ξερω αν ειναι ασχετο. Ειχα ρωτησει ενα παιδιατρο και μου ειπε οτι μαλλον δε σχετιζεται, αλλα πολλά μου εχουν πει που δεν ισχυουν. Για τα εμβολια πχ που η ομοιοπαθητικός επέμενε να μην ξανακανουμε εμβολιο μεχρι να γινουμε καλά.

Οταν τρωμε κατι που μας πειραζει, αυτο επιτειθετε σε καποιο σημειο του σωματος μας. Το να μας πειραξει στο εντερο ειναι ασχημο σε σχεση με το να κάνει δερματιτιδα που δηλωνει πιο ηπια αλλεργια. Αυτο καταλαβα τουλαχιστον απο οτι μας ειπε. Παντως μην στεναχωριεσαι, ισως ετσι κ να ειναι χειροτερα. Σε καταλαβαινω αλλα σκεψου το προτυπό μας :wink::wink::wink: σε λιγο μαλιστα που θα μπουν τα στερεα, θα βελτιωθει σιγουρα. Η γαστρεντερολογος τι σου λέει? flagyl πήρατε?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama-mia ειστε το πρότυπό μας

 

:lol::lol:

 

Για τα εμβολια πχ που η ομοιοπαθητικός επέμενε να μην ξανακανουμε εμβολιο μεχρι να γινουμε καλά

 

Καθόλου?? Εμείς είναι να κάνουμε αυτή την Κυριακή αλλα είπαμε να τα καθυστερήσουμε 10 μέρες!

 

Παντως μην στεναχωριεσαι, ισως ετσι κ να ειναι χειροτερα

 

Προσπαθώ αλλά δεν είναι πάντα εύκολο. Να φανταστείς έχει αρχίσει και παίζει το μάτι μου όταν στρεσάρωμαι!

 

Η γαστρεντερολογος τι σου λέει? flagyl πήρατε?

 

Ακομα κάνουμε τη διαιτα , έχουμε 2 εβδομάδες μέχρι να περάσουν και οι 4. Το flagyl δεν το έχουμε πάρει ακόμα. Τα στερεά με αγχώνουν λίγο .... Αφού παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα με το γάλα μου , με τα στερεά δεν υπάρχει περίπτωση να επιδεινωθεί ή κάνω λάθος???

 

Εχω ξαναγραψει οτι αυτην την αλλεργια την ειχε κ ο γιος μου κ το ξεπερασε γυρω στους 15

 

Θυμησε μας αν μπορείς , πότε την εμφάνισε? Οταν άρχισαν τα στερεά με τι ξεκινήσατε? Μέχρι τους 15 μηνες τον θήλαζες?

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Afrodite και εγώ πίνω πολύ νερό και στεναχωριέμαι ακόμα όταν ΄βλέπω κάτι .... μήπως σου είπε αν το επιδυνώνουμε!!!

 

Το ομοιπαθητικό ιστορικό περιλαμβάνει ερωτησεις που αφορούν συνολικά την ιδιοσυγκρασία του ασθενούς, όχι μόνο προβλήματα υγείας αλλά και όλες τις συνήθειες, το χαρακτήρα....

 

Αυτά βοηθούν το γιατρό να βρει το φάρμακο που φέρνει καλύτερη ισορροπία στον οργανισμό του ασθενούς. Το φάρμακο αυτό δεν αντιμετωπίζει απαραίτητα την ασθένεια, συνήθως βοηθάει έμμεσα τον οργανισμό να αντιμετωπίσει την ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

aglaia μου σε ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Δεν έχω ιδέα απο ομοιοπαθητικούς , και προς το παρόν ο άντρας μου δεν το συζητάει καθόλου! Οπότε το αφήνουμε για τώρα!

 

Εμείς χθες πηραμε τη γαστρεντερολόγο να την ενημερώσουμε. Σημειώνω οτι την προηγούμενη εβδομάδα ήμασταν καλύτερα , έκανε αιματάκι 1στις 2 μέρες, απο αυτή την εβδομάδα έχουμε σχεδόν κάθε μέρα αλλά πάρα πολύ λίγο! Μας είπε λοιπόν οτι καλά πάμε , να μην είμαστε υπερβολικοί , οτι η ποσότητα είναι πολύ μικρή (όταν μιλάμε για κεφαλή καρφίτσας) , να συνεχίσουμε με τη δίαιτα και να την ξαναπάρουμε σε 2 εβδομάδες! Επίσης μας είπε οτι αφού δεν έχει χάσει βάρος ( η μείωση του ρυθμού ανάπτυξης είναι φυσιολογική) είμαστε πολύ καλά!

 

Μας ανέβασε αρκετά το ηθικό! Αν και σήμερα το πρωί ξανάκανε ... είμαστε πιο αισιοδοξοι!

Α! μας είπε να το κάνουμε το εμβόλιο την κυριακή. Οτι η ποσότητα αυτή του αίματος είναι πολύ μικρή. Εμείς αποφασίσαμε να αφήσουμε να περάσει μια εβδομάδα.

 

Αυτά! Καλή συνέχεια σε όλους!!! :lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μας είπε οτι αφού δεν έχει χάσει βάρος ( η μείωση του ρυθμού ανάπτυξης είναι φυσιολογική) είμαστε πολύ καλά!

 

Καλήμέρα bon bon...έτσι με ανεβασμένο ηθικό και όλα καλά θα πάνε!

Τι εννοείς όταν λες η μείωση του ρυθμού ανάπτυξης είναι φυσιολογική?

 

Όσο για το εμβόλιο εμείς το είχαμε κάνει κανονικά τελικά και δεν την πείραξε....βέβαια ήταν η σειρά του pentavac και όχι του prevenar που μου είχε φανεί ύποπτο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες η μείωση του ρυθμού ανάπτυξης είναι φυσιολογική?

 

Ενώ ήταν στη καμπύλη του 75 στο διαάγραμμα βάρους - ηλικίας, έπεσε στη καμπύλη του 50. Υπήρξε δηλαδή αυξηση του βάρους αλλά με χαμηλότερο ρυθμό. Το πρόβλημα θα υπήρχε αν έχανε βάρος!!!

 

ΥΓ. Μολις ήρθε το ρεύμα για αυτό δεν απάντησα νωρίτερα!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Γράφω μετά από πολύ καιρό, γιατί λόγω του ότι μένω Κέντρο πήρα τη μπουμπού και φύγαμε από την Αθήνα για να αποφύγουμε τα σκουπίδια, και η σύνδεση που έχω είναι πιο αργή κι από το τραμ.

 

Θέλω να σας πω ότι μετά από την Μεγάλη Απαγόρευση, εγώ πλέον τρώω τα πάντα, τα οποία έβαλα σιγά-σιγά στη διατροφή μου, και δεν έχουμε ίχνος αιματάκι! Αυτό σημαίνει ότι οι αλλεργίες περνάνε, και να κάνετε κουράγιο και να είστε αισιόδοξες, γιατί όλα λύνονται τελικά.

 

Επίσης να μην αγχώνεστε με τίποτα, γιατί εμείς γύρω στις αρχές του 2ου μήνα αρχίσαμε απίστευτες γκρίνιες, κλάμα ασταμάτητο μέχρι που γινόταν μωβ η μουρίτσα της, και δεν ήξερα τι είχε, ούτε μπορούσα να την παρηγορήσω. Και τελικά, το πρώτο δεκαήμερο του 2ου μήνα έβγαλε δύο δόντια!!! Η κακομοιρούλα, δε μπορούσε καν να ξυστεί, τόσο μικρή που είναι! Η γιατρός μάς το είχε αποκλείσει, αν ήξερα ότι ήταν αυτό δεν θα αγχωνόμουν, αλλά τελικά πέρασε κι αυτό.

 

Γι'αυτό σας λέω, κουράγιο, ψυχραιμία, και κυρίως αισιοδοξία και θηλασμός αβέρτα! Είναι η μεγαλύτερή τους παρηγοριά!

 

Σας φιλώ όλες και σας σκέφτομαι κάθε φορά που την αλλάζω πάνα. :wink:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά, το πρώτο δεκαήμερο του 2ου μήνα έβγαλε δύο δόντια!!!

 

:shock::shock::lol::lol::lol:

 

Μπράβο !!! Βίαζεται να φάει το παιδί!!! :lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμησε μας αν μπορείς , πότε την εμφάνισε? Οταν άρχισαν τα στερεά με τι ξεκινήσατε? Μέχρι τους 15 μηνες τον θήλαζες?

 

Την αλλεργια πρεπει να την ειχε απο την αρχη,ειχε πολλους κολικους κ απιστευτες αναγωγες αλλα δεν πηγαινε το μυαλο μου στην αλλεργια. Ημουν ασχετη τοτε :oops: Το αιμα το εμφανισε στους 10μην. οποτε πηγαμε κ σε παιδογαστρεντερολογο.Τα στερεα τα αρχισε κανονικα, οπως ολα τα μη αλλεργικα παιδια,στους 5,5-6 μην με μηλο κ αχλαδι,αργοτερα μοσχαρι, κ κοτοπουλο. Τον θηλαζα μεχρι τους 22μην.

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

mama-mia στη εγκυμοσύνη στο δευτερο παιδάκι σου έκανες καμία δίαιτα, δηλαδή είχες αποκλείσει κάποια φαγητά;;

 

εμεις έχουμε μια μέρα καθαρή , μια όχι! εδώ και δυο μέρες είμαι λίγο αδιαθετη , λίγο πυρετό αλλα απο χθες με πονάει κοιλιά και στομάχι , τα κορίτσια στο θέμα "θηλασμός" μου είπαν οτι το μωρό δεν κολλάει (συνήθως)! Ας ελπίσουμε να την γλυτώσει και να μην ταλαιπωρηθεί επιπλέον το εντεράκι της !!!

 

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

bon-bon δυστυχως στην εγκυμοσυνη δεν εκανα καμμια διαιτα κ το μετανιωσα. Η πλακα ειναι οτι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν μπορουσα να πιω γαλα κ να φαω μοσχαρι με τιποτα.Τα εβγαζα μονο με την μυρωδια.Οποτε δεν τα ετρωγα...Λετε γι'αυτο το πρωτο μου παιδι να την περασε πιο ηπια την αλλεργια?

 

Περαστικα σου...Το μητρικο γαλα ειναι αποστειρωμενο, οποτε δεν προκειται να κολλησει απο εκει το μωρο, αλλα μπορει να κολλησει με αλλους τροπους, με τα χερια, τα φιλια κτλ Ας ελπισουμε να μην κολλησει, αφου με τον θηλασμο της δινεις κ τα αντισωματα σου. :wink:

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

mama-mia είμαι ήδη καλύτερα , εκτος απο το στομάχι που παραδόξως με πονάει πιο πολύ όταν θηλάζω. Η μπέμπα μέχρι στιγμής είναι μια χαρά , δεν τη φιλάω φυσικά και μέχρι το μεσημέρι φόραγα μάσκα στο στόμα για να μην αναπνέω πάνω της.

 

Κατά τα άλλα καθαρή και σήμερα (2 μέρες :lol: ), αλλά να δούμε γιατί το απόγευμα έφαγα σούπα με ζωμό απο κοτόπουλο ...., το οποίο έχω κόψει εδώ και 1 εβδομάδα! Θα δείξει αύριο σίγουρα!!!

 

 

Καλό βράδυ!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...