Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Τελικά πριν λίγο είχαμε μια μεγάλη κένωση με βλέννα, πράσινα στίγματα και πολλά στίγματα αίματος και ροζ βλέννα. Ας ελπίσουμε οτι θα σταματήσει πάλι.

Ο άντρας μου όμως απογοητεύτηκε πολύ, έπεσε η ψυχολογία του κατακόρυφα :cry: . Πίστευε οτι επειδή απο χθες έδειχνε μια βελτίωση, οτι θα συνέχιζε έτσι. Προσπάθησα να τον καθησυχάσω αλλά και εγώ απογοητεύομαι. :( Τι να πω, είναι βέβαια γεγονός οτι αυτή τη φορά την είχε επηρεάσει πιο πολύ αυτή η έξαρση και μάλλον θέλει πιο πολλές μέρες να συνέλθει! :? Παρατήρησα και ότι σφιγγόταν πολύ πριν τη κένωση και γκρίνιαζε που συνήθως δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.... Αυτά :?

bon bon και εμένα όταν είχε κάνει την έξαρση έδιχνε να σφίγγεται και γκρίνιαζε ...και εγώ τότε είχα απογοητευτεί γιατί δεν έτρωγα και τίποτα...και είχα φοβηθεί και πήγα για εξετάσεις.Από τότε δεν ξανα'εκανε κάτι τόσο πολύ ...πήγε καλύτερα...υπομονή μπορεί να καθαρίζει ο οργανισμός της.

 

Πράσινα κακάκια βλέπω και εγώ ...συνδέονται και αυτά με αλλεργία? :roll::roll:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε μωρό που θηλάζει είναι φυσικό να έχει και κάποιες πράσινες κενώσεις. Μου το έχουν πει μέχρι τώρα 2 γιατροί. Απλά στη δική μας περίπτωση όταν έχει βλέννα με αιματάκι μου κάνει και πράσινες σκούρες βλέννες.

Μην παρασύρεσαι απο την δικιά μας περίπτωση , μπορεί να είναι τυχαίο αν δεις και κάτι άλλο που μπορεί να το συνδέσεις ανησυχείς :wink:

 

bon bon και εμένα όταν είχε κάνει την έξαρση έδιχνε να σφίγγεται και γκρίνιαζε ...και εγώ τότε είχα απογοητευτεί γιατί δεν έτρωγα και τίποτα...και είχα φοβηθεί και πήγα για εξετάσεις.Από τότε δεν ξανα'εκανε κάτι τόσο πολύ

 

Τι εννοείς , μετά τις εξετάσεις τι έγινε, πήρατε κάτι , κάποια αγωγή :?:

Οι εξετάσεις τότε τι είχαν δείξει :?:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Παντα με το θηλασμο τα κακακια ειναι υδαρα. Οταν την πειραζει κατι ομως γινονται τελειως υγρα, δεν εχουν απεπτα (σαν σπορακια) μεσα καθολου. Μερικες φορες μαλιστα ειναι σαν να ειναι μια τεραστια βλέννα (ενα πηχτο κολλώδες υγρο). Το αιμα εμφανιζεται σε γραμμουλες σαν μικρες τριχουλες ή σαν φλεβιτσες οπως λες, πάντα σε υγρα κακάκια. Οταν βλεπεις αυτες τις γραμμουλες και παρεις δειγμα για mayer βγαινει πάλι αρνητικό???

 

Κατι σε ανωριμο πεπτικό θα το έλεγα οποτε ειναι ευαισθητα σε τοσες τροφες. Με τον καιρο ελπίζω να ωριμάσει και να ησυχάσουμε...

To ξερω οτι τα κακακια ειναι υδαρα κατα τον θηλασμο αλλα απο την γεννηση του το μωρο πολλες φορες ειχε πολυ νερουλα κακακια παντα ομως με σπορακια οπως λες καιεσυ,αυτο ακριβως το δειγμα για mayer θελω να πετυχω αυτες τις μερες .Μπορει να ειναι και ανωριμο το πεπτικο,θα δειξει.
Τελικά πριν λίγο είχαμε μια μεγάλη κένωση με βλέννα, πράσινα στίγματα και πολλά στίγματα αίματος και ροζ βλέννα. Ας ελπίσουμε οτι θα σταματήσει πάλι.

Παρατήρησα και ότι σφιγγόταν πολύ πριν τη κένωση και γκρίνιαζε που συνήθως δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.... Αυτά :?

ωχ περιεγραψες ακριβως αυτο που εχουμε και εμεις κατα διαστηματα ,πραγματικα τοτε απογοητευομαι πολυ γιατι ειναι σαν να ξεκινας παλι απτην αρχη εκει που νομιζες οτι τελειωνουν ολα.
Link to comment
Share on other sites

ωχ περιεγραψες ακριβως αυτο που εχουμε και εμεις κατα διαστηματα

 

Και τι σου έχει πει ο γιατρός σχετικά :?:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μωρό που θηλάζει είναι φυσικό να έχει και κάποιες πράσινες κενώσεις. Μου το έχουν πει μέχρι τώρα 2 γιατροί. Απλά στη δική μας περίπτωση όταν έχει βλέννα με αιματάκι μου κάνει και πράσινες σκούρες βλέννες.

Μην παρασύρεσαι απο την δικιά μας περίπτωση , μπορεί να είναι τυχαίο αν δεις και κάτι άλλο που μπορεί να το συνδέσεις ανησυχείς :wink:

 

bon bon και εμένα όταν είχε κάνει την έξαρση έδιχνε να σφίγγεται και γκρίνιαζε ...και εγώ τότε είχα απογοητευτεί γιατί δεν έτρωγα και τίποτα...και είχα φοβηθεί και πήγα για εξετάσεις.Από τότε δεν ξανα'εκανε κάτι τόσο πολύ

 

Τι εννοείς , μετά τις εξετάσεις τι έγινε, πήρατε κάτι , κάποια αγωγή :?:

Οι εξετάσεις τότε τι είχαν δείξει :?:

Απλά αποκλείσαμε το να έχει κάποιο μικρόβιο...οπότε ησύχασα από αυτή την άποψη.και κάναμε και το rast για τις πρωτείνες αγελάδος ...αρνητικό βγήκε αλλά όχι μηδενικό ....η γιατρός το θεώρησε οριακό και μου είπε ότι εκτός από τα γαλακτοκομικά αγελάδος που είχα κόψει να κόψω και το μοσχάρι.Αγωγή δεν μας έδωσε.Από τότε εγώ όμως έκοψα πολλά και κυρίως πιστεύω ότι κάτι χαζά που έτρωγα ...μπισκοτάκια σοκολατάκια και πολλά συσκευασμένα δεν ήταν ότι καλύτερο.Τώρα είμαστε σε νορμάλ επίπεδα αλλά καθαρή τελείως δεν είναι ...ελπίζω να μην ξαναγυρίσουμε..θα δείξει.

 

Και για τις βλέννες τώρα που το λέςκαι εμένα μερικές φορές μαζί με το αιματάκι μου έβγαζε πράσινες σκούρες :roll::roll:

.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΙ πρασινες κενωσεις αποτι διαβασα μπορει να οφειλονται 1.μικροβιο 2.υπεραναπτυξη φυσιολογικης χλωριδας 3.πολυ συχνος θηλασμος δηλ οταν ακομη δεν εχει γινει πεψη του προηγουμενου γαλατος εσυ του δινεις κιαλλο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αποκλείσαμε το να έχει κάποιο μικρόβιο...οπότε ησύχασα από αυτή την άποψη.και κάναμε και το rast για τις πρωτείνες αγελάδος ...αρνητικό βγήκε αλλά όχι μηδενικό ....η γιατρός το θεώρησε οριακό και μου είπε ότι εκτός από τα γαλακτοκομικά αγελάδος που είχα κόψει να κόψω και το μοσχάρι.Αγωγή δεν μας έδωσε.Από τότε εγώ όμως έκοψα πολλά και κυρίως πιστεύω ότι κάτι χαζά που έτρωγα ...μπισκοτάκια σοκολατάκια και πολλά συσκευασμένα δεν ήταν ότι καλύτερο.Τώρα είμαστε σε νορμάλ επίπεδα αλλά καθαρή τελείως δεν είναι ...ελπίζω να μην ξαναγυρίσουμε..θα δείξει.

 

H γιατρός μου είπε να περιμένουμε λίγο για την καλλιέργεια ούρων και κοπράνων, οπότε το μικρόβιο δεν το έχουμε αποκλείσει. Μπισκότα και σοκολατάκια έχω να φάω απο τις 8/2/2008.

Πόσο καιρό δεν είναι τελείως καθαρό το παιδάκι;;;

Εχεις ρωτήσει αν υπάρχει περίπτωση αναιμίας όσο παρατίνεται αυτή η κατάσταση;;;

 

valeri ποτέ δεν κοιτάω κάθε πόση ώρα τρώει, αλλά ποτέ δεν τρώει αν δεν έχουν περάσει περίπου 2 ώρες.

 

 

ΚΟΨΕΕΕΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ

 

:x:x Τον ίδιο γιατρό έχουμε :?::!::x

 

Κοίτα εδώ για μια συζήτηση με την Αγλαία αλλά αν έχεις απορίες καλύτερα να την ρωτήσεις η ίδια :wink:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2710&postdays=0&postorder=asc&start=90

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

bon bon για το τελείως καθαρό παιδάκι που ρωτάς δυστυχώς δεν έχω απάντηση.Εμένα ενώ την έχω δεί και μία εβδομάδα τελείως καθαρή ...πετάει μετά κάτι κουκίδες...όσο δεν αυξάνονται και ξανακαθαρίζει μόνη της δεν ανησυχω.Δηλαδη πάνω που λέω καθάρισε μου το ξαναθυμίζει.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

bon bon μπορείς να μου στείλεις με μύνημα τα στοιχεία του γαστρεντερολόγου σε παρακαλώ.

 

Εμείς συνεχίζουμε να έχουμε αίμα έχω απογοητευτεί!!!

 

Έχουμε κλείσει και ραντεβού στο Παίδων με κάποια άλλη γαστρεντερολόγο

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας πω τι πρόσεξα εγώ. Αρχικά δώσαμε σιροπάκι, το flagyl για να καθαρίσει το έντερο, δε μπορώ να πώ ότι είδα κάποια σημαντική βελτίωση. ΠΡΟΣΟΧΗ: Το σιρόπι πάντα το δίνουμε με συνταγή γιατρού αφού θα πρέπει να καθοριστεί η ακριβής δοσολογία.

Όχι στο κάπνισμα

Όχι καφέ

Όχι αναψυκτικά

 

Καλημέρα tboys για τον καφέ και το κάπνισμα σου το είπε ο γαστρεντερολόγος γιατί εγώ δυστυχώς δεν αντέχω και κάνω ένα δύο τσιγάρα την ημέρα πάντα μετά τον θηλασμό και για τον καφέ δεν μου είπαν τίποτα πίνω ένα την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

dOLPHIN σου έστειλα πμ.

 

Σήμερα πάλι ξεκινήσαμε καλά. Αντε να δούμε!!!

 

Καλημέρα σε όλες 8)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι πρόσεξα εγώ. Αρχικά δώσαμε σιροπάκι, το flagyl για να καθαρίσει το έντερο, δε μπορώ να πώ ότι είδα κάποια σημαντική βελτίωση. ΠΡΟΣΟΧΗ: Το σιρόπι πάντα το δίνουμε με συνταγή γιατρού αφού θα πρέπει να καθοριστεί η ακριβής δοσολογία.

Όχι στο κάπνισμα

Όχι καφέ

Όχι αναψυκτικά

 

Καλημέρα tboys για τον καφέ και το κάπνισμα σου το είπε ο γαστρεντερολόγος γιατί εγώ δυστυχώς δεν αντέχω και κάνω ένα δύο τσιγάρα την ημέρα πάντα μετά τον θηλασμό και για τον καφέ δεν μου είπαν τίποτα πίνω ένα την ημέρα.

dolphin εγώ ούτε κάπνιζα ούτε καφέ έπινα αλλά αιματάκι εμφανίσαμε και εμείς....αν έφταιγαν αυτά εμείς θα την είχαμε γλιτώσει.Το αν βοηθάει σε τίποτα να τα σταματήσεις αυτό δεν το ξέρω :roll::roll:

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απ'ότι κατάλαβα δυστυχώς κανένας παιδίατρος και γαστρεντερολόγος δεν μπορεί να βρει τι ακριβώς πειράζει κάθε μωρό.

 

Υπάρχει κάποιος που να ξεπέρασε το πρόβλημα και να βρήκε σε τι είχε όντως αλλεργία το μωρό του;

 

Τα μωρά μπορεί να έχουν σε ένα μόνο συστατικό αλλεργία ή μπορεί να έχουν σε παραπάνω; π.χ στο αγελαδινό γάλα και στο αυγό.

 

Εύχομαι σε όλα τα παιδάκια περαστικά και κουράγιο στις μανούλες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που πήρα την παιδίατρο και της είπα για τη σίκαλη μου είπε οτι πρέπει να ξαναδοκιμάσουμε για να σιγουρευτούμε!

 

Αποφασίσαμε λοιπόν με τον άντρα μου οτι αν δεν περάσουν τα συμπτώματα, να ηρεμήσει το παιδί, εγώ δε ξανατρώω τίποτα απο αυτά που υποπτευόμαστε!!

 

Συγνώμη που είμαι λίγο απότομη αλλά τα έχω πάρει με άλλο post !

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μια ερώτηση:το αίμα που βλέπετε στα κακά είναι κόκκινο ή μαύρο?συγνώμη για την αφελη ίσωςερ'ωτηση άλλα έχει 2 μέρες που βλέπω μαύρες τριχίτσεςστα κακά μας.Συνέπεσε με την χορήγηση σιδήρο λίγω χαμηλού αιματοκρίτη!μήπως είναι σίδηρος? βοηθήστε με!

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μια ερώτηση:το αίμα που βλέπετε στα κακά είναι κόκκινο ή μαύρο?συγνώμη για την αφελη ίσωςερ'ωτηση άλλα έχει 2 μέρες που βλέπω μαύρες τριχίτσεςστα κακά μας.Συνέπεσε με την χορήγηση σιδήρο λίγω χαμηλού αιματοκρίτη!μήπως είναι σίδηρος? βοηθήστε με!

Είναι κόκκινο η ροζ....μαύρο δεν έχω δεί.πόσο είναι το μωρό?έχω ακούσει ότι μαύρες τριχούλες κάνει η μπανάνα αν φυσικά τρώει το ίδιο την μπανάνα και όχι μέσα από τον θηλασμό.

.png
Link to comment
Share on other sites

Οντως η μπαμπανα κανει μαυρες τριχουλες, αλλα αν εχεις εμπειρια στο θεμα τις ξεχωριζεις απο το αιμα.

Valman, το μαυρο σε σας ειναι μαλλον ειναι απο το σιδηρο. Ειναι σα ρινισματα, ε? Αν συνεχισει να το παιρνει σε λιγο θα "μαυρισει ο τοπος" :lol::lol: .

 

Κορίτσια απ'ότι κατάλαβα δυστυχώς κανένας παιδίατρος και γαστρεντερολόγος δεν μπορεί να βρει τι ακριβώς πειράζει κάθε μωρό.

Τα μωρά μπορεί να έχουν σε ένα μόνο συστατικό αλλεργία ή μπορεί να έχουν σε παραπάνω; π.χ στο αγελαδινό γάλα και στο αυγό.

Μπορει να εχουν σε πολλα, δυστυχως... :cry: Οσο για τους γιατρους... φοβαμαι πως εμεις (λογω εμπειριας) ξερουμε περισσοτερα αυτη την στιγμη απο μερικους τουλαχιστον

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

:x:x Τον ίδιο γιατρό έχουμε :?::!::x

 

Κοίτα εδώ για μια συζήτηση με την Αγλαία αλλά αν έχεις απορίες καλύτερα να την ρωτήσεις η ίδια :wink:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2710&postdays=0&postorder=asc&start=90

bon-bon το διαβασα το τοπικ να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως να ρωτησω την aglaia απλως σκεφτηκα μηπως μπορει να μας πει κατι που δεντο εχουμε σκεφτει εμεις .σε ευχαριστω.Εμεις σημερα ειμαστε ΄,καθαροι μετα απο μια εβδομαδα .Παντως δεν ξερουμε αν ειναι σωστο να συνεχζω να θηλαζω ,μηπως το ευαισθητοποιουμε το ανοσοποιητικο συστημα περισσοτερο και θα εχουμε χειροτερες αλλεργιες στο μελλον αν ειναι αλλεργιες αυτο που εχουμε. οι γιατροι λενε να συνεχισουμε τον θηλασμο εφοσον με ειδικη διαιτα σταματησουν τα συμπτωματα.Αν και τελευταια οι γαλλοι ανακαλυψαν τον μηχανισμο με τον οποιο προστατευει ο θηλασμος απο τις αλλεργιες στα ποντικια βεβαια .Δεν ξερω αν το διαβασατε δεν θυμαμαι σε ποιο site το διαβασα για να σας πω,παντως με συνεχη εκθεση σε διαφορα αλλεργιογονα τα ποντικακια που θηλαζαν απευαισθητοποιηθηκαν σ.αυτα.Αυτα ειχα να πω για σημερα.καληνυχτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το διαβασατε δεν θυμαμαι σε ποιο site το διαβασα για να σας πω,παντως με συνεχη εκθεση σε διαφορα αλλεργιογονα τα ποντικακια που θηλαζαν απευαισθητοποιηθηκαν σ.αυτα

 

:shock: Δηλαδή αν αρχίσουμε να τρωμε γαλακτοκομικά, πορτοκάλια , ντομάτες κτλ θα του περάσει! Ας αποφασίσουν επιτέλους!!! :lol:

 

Καλημέρα κορίτσια, εμείς και χθες είχαμε ένα απειροελάχιστο στιγματάκι αίματος και περιμένουμε με αγωνία τη μέρα που δεν θα έχουμε καθόλου!

valeri μου , εγω απο οτι έχω διαβάσει ο αποκλειστικός θηλασμος είναι αυτός που ενδείκνειται για τις αλεργίες, μάλιστα αν του δώσεις του μωρού υποαλλεργικό γάλα, μπορεί να μην το θέλει καθόλου γιατί μυρίζουν και έχουν απαίσια γεύση σε σχέση με το μητρικό, κατασκευάζονται απο υδρολυμένες πρωτείνες του γάλακτος της αγελάδος, οπότε δεν ξέρεις πόσο υποαλλεργικό γάλα θα πρέπει να του δώσεις, ή απο σόγια που είναι ύποπτη για καρκινογεννέσεις!!! :?

Εμείς προς το παρόν συνεχίζουμε με τους καθησυχασμούς της γιατρού οτι τα παιδάκια που θηλάζουν ξεπερνάν πιο εύκολα το πρόβλημα αυτό!

Πάντως το μόνο καλό απο την όλη κατάσταση με την δίαιτα είναι οτι έχασα 1,5 κιλά απο αυτά που είχαν μείνει μετά την εγκυμοσύνη. Για μένα το έκανε μάλλον το μωράκι μου.... :lol:

 

Ολα θα πάνε καλά για όλες μας! Καλημέρα και πάλι! :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,σας θαυμαζω και παρολου που τα μωρακια σας εχουν αλλεργια,εσεις συνεχιζετε ακαθεκτες το θηλασμο και με στερησεις!!!

πραγματικα σας θαυμαζω ολες σας!!!!

ευχομαι μεσα απο την καρδια μου με το γαλακι σας να φυγει η αλλεργια και τα παιδακια σας να μην ξαναενοχληθουν ποτε!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...